Petritsch

Začel se je zagrebški vrh

24. 11. 2000 00.00

V hrvaški prestolnici se je danes s skoraj polurno zamudo začel vrh Evropske unije in držav zahodnega Balkana, ki se ga ob predsednikih vlad in držav ter zunanjih ministrih 15 članic unije in petih držav JV Evrope, vključenih v proces stabilizacije: Hrvaške, Makedonije, BiH, Albanije in ZRJ, udeležuje tudi Slovenija kot pridružena članica EU, ki jo zastopa zunanji minister Lojze Peterle.

Vrh EU-Balkan v Zagrebu

23. 11. 2000 00.00

V Zagreb so že prispeli udeleženci jutrišnjega vrha držav EU in zahodnega Balkana, ki bo potekalo v hrvaški prestolnici. Med prvimi sta v Zagreb prispela posebni koordinator Pakta stabilnosti za JV Evropo Bodo Hombach, makedonski predsednik Boris Trajkovski, pozno popoldne pa tudi slovenski zunanji minister Lojze Peterle. Vrha se udeležujejo tudi francoski predsednik Jacques Chirac, evropski komisar za zunanje zadeve Christopher Patten, visoki predstavnik mednarodne skupnosti za BiH Wolfgang Petritsch, civilni upravitelj Združenih narodov na Kosovu Bernard Kouchner ter britanski premier Tony Blair. Nekateri udeleženci naj bi po navedbah pripravljalnega odbora v hrvaško prestolnico prispeli jutri zjutraj neposredno pred začetkom vrha. Hrvaško zunanje ministrstvo je potrdilo, da se bosta vrha EU in držav zahodnega Balkana, ki se bo začel v petek v hrvaški prestolnici, med drugim udeležila tudi jugoslovanski predsednik Vojislav Koštunica in črnogorski predsednik Milo Djukanović. Jugoslovanski zunanji minister Goran Svilanović se bo po prihodu v Zagreb za zaprtimi vrati sestal s hrvaškim kolegom Toninom Piculo. Kot je po odprtju novinarskega centra zagrebškega vrha povedal Picula, je v odnosih med ZRJ in Hrvaško preveč problemov, da bi srečanja med predstavniki obeh držav lahko bila vljudnostne narave, in ob tem izrazil pričakovanje, da bo srečanje s Svilanovićem resno.

Petritsch poziva Koštunico

21. 10. 2000 00.00

Visoki predstavnik ZN za BiH Wolfgang Petritsch je jugoslovanskega predsednika Vojislava Koštunico na srečanju v Beogradu pozval, naj spoštuje mirovni proces v BiH. ZRJ je ena ključnih podpisnic Daytonskega sporazuma in mora znova sodelovati v procesu normalizacije razmer v BiH, je poudaril avstrijski diplomat.

Peterle v Sarajevu

30. 09. 2000 00.00

Slovenski zunanji minister Lojze Peterle se je včeraj v Sarajevu, v okviru delovnega obiska skupaj s predstavniki slovenskega gospodarstva, sestal z visokim predstavnikom mednarodne skupnosti v BiH Wolfgangom Petritschem. Petritsch je pohvalil prizadevanje Slovenije in Mednarodnega sklada za razminiranje in žrtve min (ITF), ki uspešno lobira za pridobivanje tujih sredstev za odstranjevanju protipehotnih min. Razminiranje je namreč eden izmed bistvenih dejavnikov pri vračanju beguncev. Peterle je sogovorniku obljubil, da bo Slovenija pomoč nudila še naprej, da bo posebno pozornost namenila gospodarskim stikom med državama in bo še naprej izobraževala kadre v državnih organih BiH. Minister Peterle se je srečal še s predsedujočim predsedstva BiH Alijem Izetbegovićem, ki je še posebej izpostavil težaven proces sprave med narodi in pri tem menil, da je potrebno zavrniti načelo kolektivne krivde.

Srečanje Podobnika z Busekom

28. 08. 2000 00.00

Predsednik državnega zbora Janez Podobnik se je ob robu Evropskega foruma v Alpbachu danes srečal s pooblaščencem avstrijske vlade za širitev EU Erhardom Busekom, ki mu je zagotovil, da Avstrija ne bo pogojevala vstopa Slovenije v EU z odpravo Avnojskih sklepov. Kot je povedal Podobnik, je v pogovoru z Busekom ponovil slovensko stališče, da kakršnokoli avstrijsko pogojevanje za Slovenijo ni sprejemljivo. Po Podobnikovih besedah ima Slovenija polno podporo Buseka, ki je dal omenjeno zagotovilo z vsemi pooblastili pooblaščenca avstrijske vlade za širitev. Podobnik se je danes srečal tudi z evropskim komisarjem za kmetijstvo, Avstrijcem Franzom Fischlerjem, ki mu je prav tako zagotovil, da avstrijskega pogojevanja vstopa Slovenije v EU ne bo.

Odstavili visoka predstavnika Federacije BiH

29. 07. 2000 09.57

Visoki predstavnik mednarodne skupnosti za BiH Wolfgang Petritsch je zaradi korupcije odstavil dva visoka funkcionarja bosansko-hrvaške federacije. Dolžnosti sta bila razrešena minister za kmetijstvo, vodne vire in gozdarstvo Ahmed Smajić in vodja davčnega urada Ramiz Džaferović, ta poteza pa je opozorilo vsem državnim predstavnikom, ki bi skušali preprečiti ali zavlačevati z izvajanjem Daytonskega sporazuma, so sporočili iz Petritschevega urada.

Umetniki za obnovo mostarskega mostu

12. 07. 2000 18.23

Graški Cultural City Network (CCN) pripravlja mednarodni kulturni projekt, katerega cilj je izgradnja novega mostu v Mostarju. K sodelovanju je CCN povabil dvanajst umetnikov in srednje in Jugovzhodne Evrope, ki bodo na temo Most, reka, meje pripravili makete novega mostu, ki bo zamenjal kulturno znamenitost, porušeno leta 1993 med vojno v BiH. Projekt bo 13. avgusta odprl visoki civilni predstavnik mednarodne skupnosti v BiH Wolfgang Petritsch.

Rupel jutri v Bruslju

22. 05. 2000 15.59

V Bruslju se bo jutri začelo dvodnevno ministrsko zasedanje sveta za uresničevanje mirovnega sporazuma (PIC) za BiH, ki se ga bo udeležil tudi v.d. slovenskega zunanjega ministra Dimitrij Rupel, so sporočili z MZZ.

Petritsch o počasnem mirovnem procesu

10. 05. 2000 09.40

Visoki predstavnik mednarodne skupnosti v Bosni in Hercegovini Wolfgang Petritsch je Varnostnemu svetu ZN v New Yorku poročal o napredku mirovnega procesa v tej državi, ki je po njegovih besedah boleč, vendar upanje ostaja. Petritsch je dejal, da so ljudje še vedno v veliki meri pod vplivom nacionalističnih strank, vendar jim počasi postajata pomembnejša plača in delo. Med drugim je poudaril potrebo po hitrejših gospodarskih reformah, saj bosansko-hercegovska podjetja še vedno delujejo po starih, preživetih metodah.

Mladić naj bi bil v Beogradu

15. 04. 2000 19.13

Nekdanji vojaški poveljnik bosanskih Srbov Ratko Mladić, ki ga haaško sodišče obtožuje genocida, vojnih zločinov in zločinov proti človeštvu, je po besedah visokega predstavnika mednarodne skupnosti za BiH Wolfganga Petritscha trenutno v Beogradu.

Dvojna volilna pravica v BiH je nepravilnost

24. 01. 2000 13.25

Pravica do udeležbe tako na volitvah na Hrvaškem kot v BiH, ki jo trenutno imajo prebivalci s hrvaškim državljanstvom v BiH, je nepravilnost, ki je lahko le prehodnega značaja in ki jo je treba do določenega datuma odpraviti, je danes poudaril visoki predstavnik mednarodne skupnosti za BiH Wolfgang Petritch.

Črni gori grozi državljanska vojna

19. 01. 2000 15.14

Visoki civilni predstavnik mednarodne skupnosti za BiH Wolfgang Petritsch je danes opozoril na nevarnost državljanske vojne v Črbi gori, če bo ta nadaljevala s prizadevanji za odcepitev od Srbije in ZRJ. Poudaril je še, da bo jugoslovanski predsednik Slobodan Milošević na oblasti ostal tako dolgo, dokler se srbska opozicija ne bo sposobna združiti in ljudem pokazati novega načina življenja.

Petritsch objavil zakon o mejni policiji BiH

13. 01. 2000 20.17

Visoki civilni predstavnik mednarodne skupnosti za BiH Wolfgang Petritsch je danes objavil zakon o mejni policiji v BiH.

Petritsch opozarja na volilni zakon

04. 11. 1999 15.28

Visoki civilni predstavnik v BiH Wolfgang Petritsch je v sredo na pogovorih v Zagrebu o parlamentarnih volitvah na Hrvaškem opozoril na potrebo po hitrejši registraciji volivcev, še posebej hrvaških Srbov, ki živijo v BiH. Petritsch je po srečanju s hrvaškim premierom Zlatkom Matešo in predstavniki opozicijske šesterice povedal, da je hrvaškim sogovornikom prenesel zaskrbljenost mednarodne skupnosti zaradi novega volilnega zakona, še posebej v zvezi z glasovanjem zunaj države in zaradi prepočasne registracije volivcev.

Del Pontejeva v Sarajevu s Petritchem

01. 11. 1999 20.22

Glavna tožilka haaškega sodišča za vojne zločine v nekdanji Jugoslaviji Carla Del Ponte se je danes v okviru svojega prvega obiska v Sarajevu srečala z visokim civilnim predstavnikom za BiH Wolfgangom Petritschem.

Bosanski voditelji poneverjali

17. 08. 1999 20.44

Vodilne srbske, hrvaške in muslimanske osebnosti v BiH so poneverile okoli milijardo dolarjev iz javnih in mednarodnih skladov, je danes poročal časnik New York Times.

Milošević se je srečal s Poplašenom

09. 08. 1999 20.56

Jugoslovanski predsednik Slobodan Milošević se je danes v Beogradu srečal z odstavljenim predsednikom Republike srbske Nikolo Poplašenom.

Trojka OVSE o sodelovanju pri mirni rešitvi kosovske krize

28. 04. 1999 13.50

Zunanji ministri Norveške, Poljske in Avstrije pri Organizaciji za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE) so na Dunaju danes začeli posvetovanja o krizi na Kosovu. OVSE razmišlja o načinu sodelovanja pri morebitni mirni rešitvi kosovskega vprašanja, se je izvedelo iz obveščenih krogov na Dunaju.

V Prištini alarm; tudi Petritsch zapustil Beograd

24. 03. 1999 16.55

V Prištini so se danes po poročanju več tiskovnih agencij okoli poldneva oglasile sirene, ki označujejo letalski napad. Očividci poročajo, da prebivalstvo množično beži iz mesta. Prav tako so iz Prištine odšle ekipe vseh tujih televizij, ostajajo pa novinarji tiskanih medijev.

Srbski parlament na izredni seji

23. 03. 1999 12.07

Na izredni seji se je danes sestal srbski parlament. Na dnevnem redu je poročilo jugoslovanske delegacije na pogajanjih o Kosovu v Rambouilletu in Parizu. Seja parlamenta je bila sklicana na zahtevo srbske vlade, na njej pa sodeluje tudi srbski predsednik Milan Milutinovič.

V Beogradu se zbirajo svetovni diplomati

22. 03. 1999 17.30

Ruski in evropski posrednik za Kosovo, Boris Majorski in Wolfgang Petritsch, sta danes prispela v Beograd, kjer se bosta skupaj z ameriškim posrednikom Christopherjem Hillom zgodaj popoldne srečala z jugoslovanskim predsednikom Slobodanom Miloševićem. Pogovorom se bo kasneje pridružil še ameriški odposlanec Richard Holbrooke.

Zadnji Holbrookovi poskusi

22. 03. 1999 09.52

V Beogradu se bo danes mudil ameriški odposlanec Richard Holbrooke, ki naj bi po besedah ameriške državne sekretarke Madeleine Albright jugoslovanskemu predsedniku Slobodanu Miloševiču posredoval zadnje opozorilo pred morebitnimi letalskimi napadi zveze NATO na srbske cilje.

Mirovni sporazum o Kosovu podpisali samo kosovski Albanci

19. 03. 1999 08.00

Po večtedenskih prizadevanjih mednarodne skupnosti je delegacija kosovskih Albancev na mirovnih pogajanjih v Parizu v četrtek podpisala mirovni sporazum o Kosovu. Srbi, ki še vedno zavračajo podpis, pa so znova poudarili, da enostranski podpis s strani kosovskih Albancev ne pomeni ničesar. Srbska delegacija naj bi po podpisu predložila kontaktni skupini svoj osnutek političnega sporazuma, ki upošteva srbske pripombe, saj naj bi kosovski Albanci podpisali ''dokument, ki ne pomeni dogovora.'' Predstavnik francosko-britanskega sopredsedstva mirovne konference o Kosovu je že zanikal, da bi srbska delegacija kontaktni skupini predložila omenjeni osnutek. V mednarodnem kongresnem centru Kleber, kjer so po večtedenski prekinitvi drugi krog mirovnih pogajanj začeli v ponedeljek, so sporazum podpisali štirje vodilni člani delegacije kosovskih Albancev, njen vodja Hashim Thaqi ter Ibrahim Rugova, Veton Surroi in Rexhep Qosja. Kot priči sta sporazum podpisala samo dva mednarodna posrednika - ameriški Christopher Hill in evropski Wolfgang Petritsch, ruski posrednik Boris Majorski pa ne.

Mirovna pogajanja o Kosovu se nadaljujejo, Srbi predstavili nov predlog

16. 03. 1999 11.48

V Parizu se danes nadaljuje drugi krog mirovnih pogajanj o Kosovu. Potem ko so kosovski Albanci včeraj pristali na podpis mirovnega sporazuma, je pritisk jasno usmerjen na srbsko stran in jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića.

Kosovski Albanci pripravljeni podpisati mirovni sporazum

01. 03. 1999 19.47

Delegacija kosovskih Albancev je izrazila pripravljenost za podpis mirovnega sporazuma, je danes v Prištini izjavil ameriški posrednik Christopher Hill.

Hill in Petritsch prispela v Prištino

01. 03. 1999 18.45

Christopher Hill in Wolfgang Petritsch, posrednika ZDA in Evropske unije na Kosovu, sta danes popoldne prispela v Prištino, kjer se bosta sestala s predstavniki delegacije kosovskih Albancev, ki so sodelovali na mirovnih pogajanjih v francoskem Rambouilletu, je ob prihodu dejal Hill.

Pogajanja o Kosovu so ''sredi niča'', meni Petritsch; sestreljen srbski helikopter

19. 02. 1999 17.19

Mirovna pogajanja o Kosovu na dvorcu Rambouilet so manj kot 24 ur pred iztekom roka za sklenitev mirovnega sporazuma ''sredi niča'', je danes izjavil posrednik Evropske unije na pogajanjih Wolfgang Petritsch. Menil je tudi, da je mogoče vse, da pa obstaja zelo resna možnost neuspeha pogajanj. Petritsch je še dodal, da so storili vse, kar je bilo mogoče, in da so zelo blizu dobri rešitvi, da pa je kljub temu možno, da do pozitivnega rezultata ne bo prišlo.

Delegaciji na pogajanjih o Kosovu prejeli končni osnutek načrta

18. 02. 1999 19.51

Posredniki mednarodne skupnosti za Kosovo so delegacijama Srbov in kosovskih Albancev danes v Rambouilletu izročili osnutek mirovnega sporazuma o Kosovu v končni obliki, ki naj bi ga strani odobrili do sobote do 12. ure.

Petritsch: Atentat na Malokuja delo profesionalnih morilcev

12. 01. 1999 11.49

Posebni odposlanec Evropske unije za Kosovo in avstrijski veleposlanik v Beogradu Wolfgang Petritsch je v pogovoru za avstrijsko televizijo ocenil, da so umor vodje albanskega Kosovskega informacijskega centra Enverja Malokuja izvedli profesionalni morilci.

Hill ponovno na Kosovu

09. 12. 1998 15.28

Danes je na Kosovo prispela skupina mednarodnih posrednikov, med katerimi sta tudi posebni odposlanec ZDA Christopher Hill ter predsstavnik Evropske unije Wolfgang Petritsch. Hill se bo še danes sestal s predstavniki obeh sprtih strani.