Pisatelj

Po 28 letih le 'razkrinkali' Jordana: Rekel sem, da ne bom igral s Thomasom
26. 05. 2020 21.05
Zgodba o sporu med Michaelom Jordanom in Isiahom Thomasom, ki se vleče vse od začetka 90. let prejšnjega stoletja, je v torek morda le dobila svoj epilog. V do sedaj neobjavljenih posnetkih iz leta 2011 je Jordan sam priznal, da je bil pripravljen zavrniti vpoklic v reprezentanco, če bi moral na olimpijskih igrah leta 1992 igrati s Thomasom.

Igralec Peter Gordon svoji ženi 25 let vsak dan napisal en verz
25. 05. 2020 08.02
Igralec Peter Gordon, ki je star 87 let, je svoji ženi Alison več kot dve desetletji vsak dan napisal verz, s pisanjem pa nadaljuje tudi po njeni smrti. Izbor 300 pesmi je na voljo na spletni strani A Love in Verse, ki sta jo vzpostavili igralčevi hčerki, piše The Guardian.

'Nogomet se je vedno prilagodil v težkih časih'
17. 05. 2020 14.33
Nogomet se je v težkih časih vedno znal prilagoditi in poiskati rešitev. Tako je bilo tudi med drugo svetovno vojno, v svojem razmišljanju ugotavlja novinar Guardiana Jonathan Wilson. Obenem dodaja, da je virus in vojno težko primerjati, hkrati pa opozarja, da bi se v Veliki Britaniji, kjer se že določa pravila za zagon številnih gospodarskih panog, moralo dati priložnost tudi nogometu.

Pisca kriminalk ujeli na laži: njegova 'umorjena' žena nikoli ni obstajala
13. 05. 2020 18.15
Stephane Bourgoin, eden najuspešnejših francoskih piscev zgodb o serijskih morilcih, je za francoske medije priznal, da si je izmislil večino svojih domnevnih izkušenj z morilci. Njegova žena, ki naj bi jo umorili leta 1975, nikoli ni zares obstajala, prav tako pa se Bourgoin nikoli ni usposabljal pri FBI, kot je trdil. Kot razlog za številne laži je navedel pomanjkanje ljubezni.

Umrl je Tone Škarja: 'Na vrhovih Himalaje so Škarja in njegovi fantje pustili trajne sledi'
11. 05. 2020 14.59
V 84. letu starosti je umrl slovenski alpinist, gorski reševalec in pisatelj ter eden izmed glavnih tvorcev slovenske himalajske zgodbe, Tone Škarja. S svojim delom je pustil neizbrisen pečat v slovenskem planinstvu in alpinizmu. "Odšla je še ena plezalska legenda," je ob tem zapisal Vladimir Habjan. "Na vrhovih Himalaje so Tone Škarja in njegovi fantje pustili trajne sledi, z vzponi, ki segajo v sam vrh svetovnega alpinizma," je v odzivu zapisala PZS.

Med velikim državnikom in krvoločnim diktatorjem: kaj je bil Josip Broz Tito?
04. 05. 2020 13.37
Tudi polna štiri desetletja po smrti Josip Broz Tito še vedno razdvaja, ne le Slovencev in prebivalcev ostalih republik nekdanje Jugoslavije, ampak tudi svetovne zgodovinarje. Je bila njegova vloga pozitivna, negativna ali, kot je to značilno za velike voditelje, nekaj vmes? O liku in delu nekdanjega voditelja so bile objavljene številne analize in knjižne uspešnice, ki so vedno znova odpirale burne razprave. Bolj kot kdo je torej pomembno vprašanje, kaj je bil Josip Broz?

Umrl akademik in nekdanji predsednik SAZU France Bernik
27. 04. 2020 13.28
V 93. letu starosti je umrl France Bernik, akademik, literarni zgodovinar in pisatelj. Bernik je bil med letoma 1992 in 2002 predsednik Slovenske akademije znanosti in umetnosti, od leta 2003 pa njen častni član. Leta 1997 prejel zlati častni znak svobode Republike Slovenije, leta 2005 je postal častni meščan Ljubljane.

Zakaj avtokrati ljubijo izredne razmere in zakaj mi ljubimo avtokrate
07. 04. 2020 19.03
Priznajmo, vsi smo na tiho in po malem avtokratski. Koga ne veseli, če lahko malo rjove in ukazuje, ne da bi mu kdo ugovarjal, koga ne bi veselilo, če bi bilo lahko končno vse po njegovem, brez pogajanj in kompromisov? Izredne razmere, v katerih živimo, so prav lep izgovor, ne samo politikom, ampak tudi tisti vaši sosedi, ki ste jo že tako sumili, da vas ne mara, zdaj pa se, ko se nekam odpravljate z avtom, z okna brez zadržkov dere na vas: "Ja kam pa greste, a ne veste, da je to prepovedano, vas bom prijavila."

Penologa o odpustih iz zapora: Osebje bo imelo manj dela, obsojenci pa več svobode
29. 03. 2020 14.00
Enomesečna prekinitev prestajanja zaporne kazni je smiselna le, če se bo epidemija v tem času ustavila, opozarja penolog Petrovec, ki verjame, da bodo predčasni odpusti obsojencev in prekinitve kazni prinesli pozitivne učinke, zato bi bilo to vredno razmisleka tudi v razmerah, ko ne grozi epidemija. Optimalno število zaprtih oseb v Sloveniji bi bilo med 800 in 900, pa pravi penolog Čander in opominja: v preteklosti so že bili primeri, ko smo zapore "izpraznili".

The Guardian sestavil seznam filmov o izolaciji
26. 03. 2020 17.12
V filmski industriji so že mnogokrat uprizorili podobno oziroma še hujšo situacijo, v kateri smo se znašli zaradi izbruha koronavirusa. Filmski ustvarjalci so namreč že večkrat postregli s filmi, v katerih je protagonist izoliran. Na seznamu, kjer mrgoli različnih žanrov, sta seveda tudi Brodolom, v katerem je zaigral Tom Hanks, in novonastali Svetilnik, kjer sta nastopila Robert Pattinson in Willem Dafoe.

Iskali smo morilca, izdelali fotorobota in prestali poligrafsko testiranje
08. 03. 2020 14.44
Osumljenko v rdeči obleki smo videli le za trenutek, ko se je sprehodila mimo okrvavljenega trupla, strokovnjak pa je na podlagi naših besed izdelal fotorobota. Vas zanima, kakšen izdelek je nastal? In katero vprašanje nas je na poligrafskem testiranju tako vznemirilo, da nam je poskočil srčni utrip? Prepričali smo se, da je delo policistov vse prej kot dolgočasno.

Kraljica Veselica: v Planico prihaja tridnevni festival narodno-zabavne glasbe
20. 02. 2020 08.12
Med 25. in 27. junijem se bo na velikem odru v izteku planiške letalnice zvrstilo več kot 30 vrhunskih ansamblov. POP TV je medijski sponzor glasbenega festivala, ki bo v dolini pod Poncami gostil najbolj zveneča imena narodno-zabavne glasbe.

Hollywoodska oda 'pozabljenemu' mestu ali kako so divje piranske mačke dobile svojega trubadurja
15. 02. 2020 07.00
Scotta Alexandra Younga bi hollywoodska produkcija najbrž lahko oklicala kar za 'dežurnega zlobneža'. To je tisti ruski mafijec, nemški oficir in dvojni agent, ki ga videvate v malodane vsaki drugi kriminalki, trilerju, drami. Slovenijo, natančneje "od sveta pozabljen Piran", je prvič obiskal pred dobrimi 15 leti. In mesto ga je tako navdušilo, da mu je posvetil knjigo. No, če smo natančni, jo je posvetil "čudovitim bitjem noči" – piranskim mačkam.

O nepismenem profesorju matematike, edini šolski nagradi princese Diane in druge zgodbe
08. 02. 2020 10.56
V filmu Štiri poroke in pogreb gledalca nenadoma, ko se že udobno navadi šal in jecljanja Hugha Granta, udari poezija. Pesem W. H. Audna, tisti Pogrebni blues, ki ga tako doživeto prebere John Hannah s svojim zapeljivim škotskim naglasom.

Coelho izbrisal osnutek otroške knjige, ki sta jo pisala z Bryantom
28. 01. 2020 14.49
Pisatelj Paulo Coelho, avtor svetovne uspešnice Alkimist, je le nekaj ur po smrti košarkarske legende Kobeja Bryanta dejal, da bo izbrisal osnutek otroške knjige, ki sta jo skupaj pisala. Bryant se je po izjemni košarkarski karieri podal tudi na področje ustvarjanja za otroke. Poleg pisanja otroških knjig je snemal tudi podcast za otroke in vodil svojo športno akademijo.

GZS: Zmanjkalo je volje in glasov za resne reforme
27. 01. 2020 10.36
Odstop premierja Marjana Šarca je presenetil vse, tudi koalicijske partnerje in ministre v njegovi vladi. Medtem ko sindikati pravijo, da bo odstop povzročil odmik od nujno potrebnih reform, na GZS menijo, da je Šarec z odstopom "presekal Gordijski vozel". In dodajajo, da je v zadnjem času zmanjkalo volje in glasov za reforme.

Je veselje ob oskarju za 'napačen' film pristno ali grenkosladko?
27. 01. 2020 07.00
Hollywoodska filmska akademija je doslej v veliko primerih, tudi pri velikih igralcih in režiserjih, čakala in čakala, ter jim nazadnje kipec podelila za 'napačni' film, kot nekakšno tolažilno nagrado. Četudi so se v kakem filmu pred tem neprimerno bolje izkazali. Se strinjate?

Slovenski pisatelj Peter Svetina med šestimi nominiranci za prestižno Andersenovo nagrado
25. 01. 2020 18.45
Slovenski otroci se lahko pohvalijo, da takrat ko berejo, berejo izjemne knjige. Mladinski pisatelj Peter Svetina je letos uradno eden od najboljših pisateljev za otroke in mladino, saj je med šestimi nominiranci za Andersenovo nagrado. Kako napisati dobro knjigo za otroke, so se pravljice z leti kaj spremenile in ali bodo besede slovenskega pisatelja kmalu doma v otroških sobah po vsem svetu?

Avtor uspešnice Igra prestolov napoveduje drugačen konec, kot smo ga videli v seriji
24. 01. 2020 10.52
Pisatelj George R. R. Martin, ki je med drugim avtor uspešnice Igra prestolov, je povedal, da končuje svoji zadnji kultni knjigi, v katerih bo predstavil nekoliko drugačen razplet zgodbe od tistega, ki smo ga lahko pred približno letom dni videli na velikih ekranih.

V 78. letu starosti umrl Terry Jones, član humoristične skupine Monty Python
22. 01. 2020 14.14
Po dolgoletni bitki z redko obliko demence je v 78. letu starosti umrl igralec in pisatelj Terry Jones, član britanske humoristične skupine Monty Python.

Katera dieta zares deluje?
21. 01. 2020 12.02
V dobrih desetih letih smo pod drobnogled vzeli več kot 40 različnih diet. Najnovejša metoda, po kateri hujšaš tako, da ne paziš na kalorije, ampak na uro, je intermitentni oziroma prekinitveni post. Gre res za nekaj novega, deluje ali morda celo škoduje?

New York Times pod plazom kritik zaradi besedila o Karadžiću
20. 01. 2020 06.00
Odlomek iz knjige ameriške avtorice o Radovanu Karadžiću, ki ga je objavil New York Times, je naletel na številne obsodbe in kritike. V njem namreč avtorica opisuje, kako je obsojenemu vojnemu zločincu dovolila, da jo "zdravi z energijo". Gre za poskus romantiziranja zločinca – kot bi napisali članek o tem, da je bil Adolf Hitler vegetarijanec, so le nekateri od očitkov. Avtorica se je zaradi kritik opravičila vsem, ki jih je njeno pisanje prizadelo.

Peter Mlakar predstavlja nov album
17. 01. 2020 20.36
Kaj poleg glasbe povezuje Vlada Kreslina, Andreja Šifrerja in Pera Lovšina? Vsi za prijatelja štejejo Petra Mlakarja - filozofa, pesnika in … glasbenika. Mlakar je v prestolnici predstavil svoj novi album Peter Paradox, s katerim bo kmalu z Laibachi nastopal v Berlinu. No, vodilo novega albuma z devetimi skladbami pa je bil užitek.

Savantov sindrom: ima ga le 50 ljudi na svetu, večina z izjemnimi sposobnostmi
03. 01. 2020 18.28
Ste že slišali za Savantov sindrom? Na svetu ga ima le 50 ljudi. Te osebe imajo izjemne sposobnosti, prav tako tudi omejitve. Morda bodo 'savanti' postali bolj znani po predvajanju nove zdravstvene serije Dobri zdravnik, kjer ima glavni lik prav ta tako zelo redek sindrom.

V 73. letu starosti umrla Sue Lyon, igralka iz kontroverznega filma 'Lolita'
29. 12. 2019 12.58
V 73. letu starosti je v svojem domu v Los Angelesu umrla Sue Lyon. Pri 14 letih je zaigrala v kontroverznem filmu Lolita, za svojo vlogo pa je prejela zlati globus.

Sam nima skoraj ničesar, a pomaga tistim, ki imajo še manj
29. 12. 2019 07.00
Richard Brox je najslavnejši brezdomec v Nemčiji. Je tudi bloger in pisatelj: prva knjiga je bila velika prodajna uspešnica, zdaj je izdal tudi drugo, vse prihodke od prodaje pa bo podaril zavetišču za brezdomce. Rihard namreč dobro ve, kako je biti v koži tistih, ki dan za dnem živijo v negotovosti brez strehe nad glavo.

Umrl nekdanji mož norveške princese Marthe Louise
26. 12. 2019 10.20
Ari Behn, norveški pisatelj in nekdanji mož norveške princese Marthe Louise, je storil samomor. Za seboj je pustil tri hčerke, ob njegovi smrti pa so spregovorili tudi princesini starši.

Katere filme in serije smo gledali letos?
25. 12. 2019 07.00
Leto 2019 je bilo zelo pestro in plodovito tudi v svetu filma. Tako na tujem kot tudi na domačih tleh smo bili priče filmskim mojstrovinam, ki so nas bolj ali manj navdušile. Z novimi filmi so se vrnili nekateri veliki režiserji, dočakali pa smo tudi vrsto nadaljevanj in sklepnih trenutkov priljubljenih filmskih in televizijskih serij.

Charles Dickens ostal brez zadnjega božičnega purana
20. 12. 2019 07.54
Pisatelj Charles Dickens se je leta 1869 v prazničnem času mudil na literarni turneji, zato mu je menedžer purana, da bi ga lahko jedel za božič, poslal kar z vlakom. A zadeva se je zapletla, ko je na vlaku, s katerim je potoval tovor, izbruhnil požar. Tako je Dickens ostal brez cenjene božične večerje.

George R. R. Martin v Santa Feju odprl tudi knjigarno
19. 12. 2019 08.21
Avtor fantazijskih romanov Pesem ledu in ognja, George R. R. Martin, je odprl knjigarno zraven kina Jean Cocteau, ki ga je pridobil leta 2013. Poimenoval jo je v čast najbolj znanega Cocteaujevega filma Lepotica in zver.