Pobeg

Ropar Biggs si želi domov
04. 05. 2001 00.00
Legendarni Ronnie Biggs, ki je leta 1963 s 14 pomagači oropal poštni vlak med Glasgowom in Londonom in odnesel 2,6 milijona angleških funtov, kar je bila takrat ogromna vsota, se je odločil, da se bo po 35 letih življenja v ilegali predal britanskim oblastem. Biggs je Scotland Yardu poslal elektronsko sporočilo, da se želi predati. Da bi se lahko vrnil v Veliko Britanijo, Biggs potrebuje potni list, hkrati pa obljublja, da se bo na letališču v domovini takoj predal tamkajšnjim oblastem.

Millenium Dome zaprt
02. 01. 2001 00.00
Po enem letu delovanja so v Londonu zaprli Millenium Dome, ogromen kulturno-zabaviščni kompleks, vreden več kot 800 milijonov funtov, za katerega so načrtovali, da bo privabil množico obiskovalcev. Glavni razlog za predčasno zaprtje Domea je finančne narave, saj ga je namesto načrtovanih 12 milijonov obiskovalcev obiskalo le nekaj več kot šest milijonov ljudi. Millenium Dome so slovesno odprli ob prehodu v leto 2000, otvoritvi pa sta prisostvovala tudi britanski premier Tony Blair in kraljica Elizabeta II. Dome so zaprli s stilom, z veliko, 12 ur trajajočo novoletno zabavo, januarja pa bodo kompleks predali buldožerjem.

Ponesrečen pobeg čez mejo
09. 07. 2000 15.23
Novogoriški policisti so sinoči, okoli 23. ure, v Solkanu pri Novi Gorici prijeli sedem tujcev, državljanov Irana in Turčije, na njihovi poti na obljubljeni zahod.

Spektakularni pobeg s helikopterjem
07. 06. 2000 09.21
Policija v ameriški zvezni državi Floridi je le dan po spektakularnem pobegu iz psihiatričnega zapora blizu West Palm Beacha ujela ubežnika in neizkušenega pilota helikopterja, ki mu je pomagal uiti. Komaj 23-letni Clifford Burkhart, za katerega je bil to šele drugi samostojni let s helikopterjem, je uspel pristati na dvorišču zapora in pobrati kolega, 28-letnega spolnega iztirjenca Stevena Whitsetta. Takoj po preletu ograje zapora je Burkhart izgubil nadzor nad helikopterjem, ki je strmoglavil le nekaj metrov stran od zapora, ubežnika pa sta jo peš ucvrla v močvirje.

Negotova usoda talcev
04. 05. 2000 11.55
Usoda 21-ih talcev, ki so v rokah muslimanskih skrajnežev na Filipinih, je vse bolj negotova. Nekateri med talci, ki so jih ugrabili muslimanski skrajneži, pripadniki skupine Abu Sajaf, so po mnenju zdravnice, ki jih je preiskala, v smrtni nevarnosti. Nekateri talci imajo hude težave s pljuči in srci, je danes v mestu Zamboanga dejala Juda Lim, ki so ji ugrabitelji dovolili, da je pregledala talce.

Kranjec 3. v Avstriji
30. 04. 2000 20.13
Slovenski kolesar Igor Kranjec je osvojil 3. mesto na kolesarski dirki v Volšperku (Wolfsbergu) na avstrijskem Koroškem. Njegov uspeh je z 8. mestom dopolnil Sašo Sviben. Na 173 kilometrov dolgi dirki je zmagal Slovak Robert Nagy pred rojakom Martinom Risko.

Pobeg tigrov iz cirkusa
14. 03. 2000 20.30
V Varšavi pa so danes paniko povzročili trije bengalski tigri, ki so pobegnili iz cirkusa. Dva so ujeli takoj, tretjega pa po večurnem lovu ubili. Zaradi nerazumnega in paničnega ravnanja ljudi je bil med lovom ubit tudi eden od veterinarjev.

Kuba zahteva vrnitev dečka
06. 12. 1999 20.58
Kubanski voditelj Fidel Castro od Združenih držav Amerike zahteva, da najkasneje jutri izročijo kubanskega dečka, ki ga je ameriška obalna straža pred desetimi dnevi rešila iz morja nedaleč od Floride. Sporna izročitev petletnega dečka, ki je med pobegom izgubil mamo in očima, utegne že tako hladne odnose med državama še poslabšati.

Štangelj še vodi
30. 10. 1999 16.30
Slovenski kolesar Gorazd Štangelj je tudi 13. etapi dirke za veliko nagrado Commonwealtha v okolici Sydneya zadržal majico vodilnega. Do konca sta na programu le še dve etapi. Litvanec Raimondas Rumsas ostaja na drugem mestu s 30 sekundami zaostanka. V nedeljo dopoldne po lokalnem času je na programu 13 kilometrski kronometer, popoldne pa se bo dirka sklenila s kriterijem.

Starši vzrok za ločitev
30. 09. 1999 11.58
Italijansko kasacijsko sodišče je dalo prav neki nezadovoljni sicilijanski soprogi, ki se je skupaj s svojima otrokoma izselila iz skupnega stanovanja, ker ni več prenašala življenja z moževimi starši. Prvostopenjsko in prizivno sodišče sta 26-letno Giuseppo sicer ''zaradi kršenja zakonskih dolžnosti'' obsodili na dva meseca zapora in denarno kazen. Kasacijsko sodišče pa je odločilo, da je bil njen pobeg upravičen ''zaradi osebnih razlogov, ki niso več dovoljevali skupnega življenja''. Po mnenju sodišča lahko življenje z neznosnimi partnerjevimi starši ''postane nevzdržno in lahko slabo vpliva na vzgojo otrok''.

Zmaga Zuelleja, Ullrich ubranil zlato majico
18. 09. 1999 20.55
Švicarski kolesar Alex Zuelle je zmagovalec 13. etape dirke Po Španiji. Na 146 km dolgi preizkušnji od Andore do Castelar del Riuja je bil drugi Italijan Nicola Miceli, tretji pa Španec Jose Maria Jimenez. V skupnem seštevku vodi Nemec Jan Ullrich, ki je v današnji etapi osvojil peto mesto.

Deseta obletnica odprtja meje
10. 09. 1999 19.46
V Budimpešti danes poteka slovesnost ob deseti obletnici odprtja avstrijsko-madžarske meje. Ob tej priložnosti sta se nemški kancler Gerhard Schroeder in avstrijski kancler Viktor Klima zahvalila Madžarom za odprtje meje. S tem so omogočili tisočim Vzhodnonemcem pobeg, sprožili pa so tudi proces v katerem je padel Berlinski zid.

Britanca drago stala prometna nesreča
16. 08. 1999 21.08
Trčenje z limuzino matere kraljice je 32-letnega Britanca Eamona Reidyja drago stalo. Zaradi vinjenosti za volanom in pobega po nesreči je sodišče v Londonu grešnega podložnika kaznovalo z odvzemom vozniškega dovoljenja za dve leti, poleg tega pa mora plačati še 700 funtov (približno 210.000 tolarjev) kazni. Matere kraljice Elizabete II., ki je nedavno dopolnila 99 let, pri nesreči 4. julija v južnem Londonu ni bilo v vozilu. Reidy, ki je na poročni dan svojih staršev popil dva kozarca šampanjca in tri kozarce piva, je povzročil nesrečo s kraljevim avtomobilom, nato oddivjal vzvratno in pri tem treščil v zid, nakar je pobeg nadaljeval peš. Policija ga je izsledila šele s helikopterjem.

Spektakularen pobeg zapornikov v Marseillu
26. 06. 1999 20.43
Zaporniki osrednjega zapora v francoskem pristaniškem mestu Marseille so danes izvedli filmsko spektakularen pobeg.

Virenque prvič na Giru
27. 05. 1999 21.00
Francoz Richard Virenque (Polti) je dobil 13., 243-kilometrov dolgo etapo kolesarske dirke po Italiji s ciljem v Rapallu. Skozi belo črto je prišel 33 sekund pred glavnino, v kateri je bil tudi vodilni v skupni razvrstitvi njegov rojak Laurent Jalabert. Za Virenqueja, ki od lanskega škandala z dopingom v ekipi Festina ni dosegel nobenega večjega uspeha, je to šele prva etapna zmaga na Giru.

Spominska slovesnost v Jasenovcu
25. 04. 1999 20.07
Približno 2000 ljudi, med njimi tudi nekdanji taboriščniki, so se danes v Jasenovcu spomnili 54. obletnice poskusa bega iz koncentracijskega taborišča, kjer je med 2. svetovno vojno umrlo več deset tisoč žrtev takratnega ustaškega režima.

Pred računalniškim kaosom pobeg v gore
21. 01. 1999 08.22
Neka angleška družina se je v strahu pred propadom zahodne civilizacije zaradi za 1. januar leta 2000 predvidenega zloma svetovnega računalniškega sistema umaknila v škotsko hribovje. Zakonca Perron, ki sta včeraj prek medijev pozvala vse Britance naj sledijo njenemu zgledu, sta se s svojimi otroki, rezanci in posušenim rižem utaborila nekje na Škotskem, kjer sama pridelujeta zelenjavo in uporabljata vodo iz lastnega izvira. Perronova, ki si nameravata za pridobivanje električne energije zgraditi turbino na veter, menita, da so njuni ukrepi nujni, saj naj bi večina računalnikov ne zmogla prehoda na leto 2000, temu pa naj bi sledil popolni kaos. Skupina britanskih računalniških izvedencev, ki se spoprijema z računalniškim problemom, rešitve družine Perron ne odobrava. Po mnenju njihovega predstavnika je problem pri begu v gore v tem, da bi za vse Britance zmanjkalo gora.

Evropski parlament za enoten odvzem vozniškega dovoljenja
03. 04. 1998 17.22
Poleg sveta ministrov EU je tudi Evropski parlament podprl predlog o enotnem odvzemu vozniškega dovoljenja pri hudih prekrških, ki bi veljal za vse države unije. Sklep, ki so ga sprejeli danes v Strasbourgu, se nanaša na prekrške, za katere bi kršitelja v državi, v kateri ima stalno prebivališče, tudi sicer kaznovali z odvzemom vozniškega dovoljenja. Mednje sodi pobeg s kraja nesreče in izogibanje preverjanju alkohola ali drog v krvi.