Podnebne spremembe

Narava je odgovorna za od 30 do 50 odstotkov izgube arktičnega morskega ledu. Za ostalo človek
13. 03. 2017 19.35
Naravne spremembe nad Arktiko so ''lahko odgovorne za od 30 do 50 odstotkov celotne izgube septembrskega morskega ledu od leta 1979,'' kaže nova študija. Za 50 do 70 odstotkov pa lahko pripišemo dejanjem ljudi. Znanstveniki menijo, da kljub vsemu je to, da bo Arktika poleti kmalu povsem brez ledu, le še vprašanje časa.

'Smo resni, ko govorimo o reševanju planeta?'
10. 03. 2017 14.45
"Praktično ni dvoma, da ljudje spreminjajo ozračje," je klimatologinja Lučka Kajfež Bogataj poudarila pred nabito polno dvorano na turistični borzi ITB Berlin. Opozorila je, da bo podnebne spremembe občutil tudi turizem. Biolog in pilot Matevž Lenarčič pa je opozoril, da zelene energije ni.

Šef ameriške agencije za okolje ne verjame, da je CO2 glavni krivec za podnebne spremembe
09. 03. 2017 20.16
Pri ameriški agenciji za zaščito okolja menijo, da je ''ogljikov dioksid glavni toplogredni plin, ki prispeva k zadnjim podnebnim spremembam''. A novi šef se s tem tudi med večino znanstvenikov uveljavljenim mnenjem ne strinja. Nekateri so njegove izjave že označili za neodgovorne.

GRAFI in ANIMACIJE: Tako se kopiči CO2, raste temperatura, se tali led ...
09. 03. 2017 06.30
Posledice globalnega segrevanja in podnebnih sprememb so ponekod jasno vidne. A da ponazorimo, kako se spreminjajo emisije, kako raste temperatura, kako se talijo ledeniki, se velikokrat zatečemo tudi k grafom in animacijam, ki so zgovorni sami po sebi.

Poletje v Avstraliji podrlo več kot 200 rekordov: v nekem mestu kar 54 dni nad 35 stopinjami
08. 03. 2017 07.12
V Avstraliji so v letošnjem poletju dodobra občutili posledice podnebnih sprememb. Skupina njihovih klimatologov je sporočila, da je to poletje podrlo kar nekaj rekordov, med njimi so najtoplejše poletje do zdaj zabeležili v Sydneyju, Brisbaneju in Canberri.

Se vlada zaveda prednosti obnovljivih virov energije? Zakaj vztrajno išče način subvencioniranja TEŠ?
07. 03. 2017 13.02
Veliko prahu sta minule dni dvignila novela energetskega zakona in iskanje načina subvencioniranja Termoelektrarne Šoštanj. Nevladne organizacije od vlade zahtevajo, da s fosilnih goriv preusmeri pozornost v obnovljive vire energije. ''V Sloveniji od 2013 ni bilo postavljene niti ene nove vetrnice, sončnih elektrarn pa je bilo postavljenih zanemarljivo malo,'' so opozorili.

Intervju z Lučko Kajfež Bogataj: Zelo kompleksen je zdravstveni vidik podnebnih sprememb. Če je bolj toplo, je več žuželk in več bolezni
06. 03. 2017 06.30
Podnebne spremembe s seboj nosijo veliko izzivov, a tudi priložnost, da spremenimo sebe in ekonomski model, meni klimatologinja Lučka Kajfež Bogataj. Dodaja, da še nismo prepozni z ukrepi, a čas se nam izteka. Opozorila je na zdravstvene posledice podnebnih sprememb in na podnebne begunce.

PREJ IN POTEM: Tako hitro se spreminja naš planet
01. 03. 2017 11.26
Izginjanje gozdov, ledenikov, vodnih virov in spreminjanje zemeljskega površja so pogosto posledica našega poseganja v naravno okolje. Kako zelo se površje našega planeta spreminja, je najbolj razvidno s satelitskih posnetkov. Vse te spremembe pa so lahko pogubne za številne živalske in rastlinske vrste ter nenazadnje tudi za ljudi.

Kateri so glavni toplogredni plini?
01. 03. 2017 07.00
Ogljikov dioksid, didušikov oksid, metan, fluorirani plini, toposferski ozon in vodna para. Vsi ti plini so ključni za učinek tople grede, ki je sicer nujna za preživetje živih bitij. A problem je, ker se določeni plini v naši atmosferi prekomerno kopičijo.

FOTO: 1600 vrst živali bi lahko izumrlo še za časa našega življenja, več kot 8000 jih čaka podobna usoda
01. 03. 2017 08.07
Ko govorimo o ogroženih živalskih vrstah, jih lahko razdelimo v tri skupine: kritično ogrožene, ogrožene in ranljive. Za vse tri skupine velja, da jim iz takšnih in drugačnih (večinoma pa zelo podobnih) razlogov grozi izumrtje, če se bo trend zmanjševanja njihove populacije nadaljeval. Enim prej, drugim pozneje.

UVODNIK: (Skrajni) čas za Zemljo
01. 03. 2017 11.21
Ne odkrivamo tople vode. Podnebne spremembe že dolgo niso nekaj novega. Tudi izginjanje živalskih vrst ali utapljanje v smeteh in plastiki ne. So pa to vedno bolj pereči problemi. Zato smo se odločili, da jim posvetimo več pozornosti. Pred vami je nova rubrika Čas za Zemljo, v kateri bodo na enem mestu zbrani vsi članki, ki zadevajo naravo in okolje in človekov vpliv nanju.

Globalno segrevanje in podnebne spremembe, ki so posledica človeka
01. 03. 2017 10.48
Zemlja se je in se bo spreminjala, spreminjalo se je tudi njeno podnebje. Bile so ledene dobe, bila so toplejša obdobja. Nato se je pojavil človek. Globalno segrevanje, o katerem govorimo zadnjih nekaj let, ni kitajska izmišljotina. Je še kako resnično dejstvo. Žal s prstom ne moremo pokazati na naravne pojave, ampak moramo pokazati na nas in naša dejanja. Zagotovo se bo planet prilagodil, bomo to zmogli tudi mi?

'Ukrepi proti podnebnim spremembam neustavljivi'
25. 02. 2017 10.18
Veliko vprašanje ostaja, ali bo Trump uresničil svoje napovedi o odstopu iz pariškega podnebnega sporazuma. Pristojna za klimatske spremembe pri ZN je zaradi tega zaskrbljena, a meni, da se je preoblikovanje v brez- oziroma nizkoogljično družbo že začelo in da so ukrepi neustavljivi.

V Alpah do konca stoletja do 70 odstotkov manj snega. Smučanje le še nad 2.500 metri?
17. 02. 2017 09.59
Do konca stoletja se bo količina snega v Alpah zmanjšala za do 70 odstotkov, kar pomeni, da se bo skrajšala tudi smučarska sezona, napovedujejo znanstveniki. Zimski športi pa bodo možni le še nad 2.500 metri nadmorske višine. Takšnemu scenariju se lahko izognemo le, če korenito zmanjšamo onesneževanje okolja.

Se sploh zavedamo pomena mokrišč?
02. 02. 2017 06.40
Svetovni dan mokrišč letos še posebej opominja na dejstvo, da mokrišča zmanjšujejo tveganja naravnih nesreč, ki so posledica podnebnih sprememb, so sporočili z ministrstva za okolje in prostor.

'Ekstremne spremembe' v Avstraliji: januarja se je temperatura le za tri dni spustila pod 25 stopinj Celzija
01. 02. 2017 15.55
V avstralskih mestih Sydney in Brisbane so v minulem mesecu zabeležili najvišje povprečne januarske temperature doslej, so sporočili z avstralskega meteorološkega urada. Meteorologi tudi v tem mesecu napovedujejo višje temperature kot sicer.

Evropi grozijo vročina, suša in poplave
25. 01. 2017 13.58
Vlažna območja v Evropi postajajo bolj vlažna, sušna pa bolj suha. Obseg ledenikov in debelina snežne odeje se zmanjšujeta. Pogostejši so vročinski valovi, suša in obilne padavine. In vse to se bo še stopnjevalo. Najbolj bosta na udaru južna in jugovzhodna Evropa, kamor spada tudi Slovenija.

'Slovenski potrošniki smo kot koš za smeti za hrano, ki je drugje ne prodajo'
24. 01. 2017 12.11
To so besede direktorice Mlekarne Planika Anke Lipušček Miklavič, ki je prepričana, da Slovenci preveč gledamo na ceno in premalo na kakovost, zato nam lahko vse prodajo. Toda dobra hrana nikoli ne more biti poceni, poudarja, saj je treba za dobro surovino plačati in če hočete, da je dobra, mora biti proizvedena na dober, naraven način.

Boju proti podnebnim spremembam se pod Trumpom obetajo težki časi
21. 01. 2017 12.41
Donald Trump je v svoji prvi objavi na uradni spletni strani Bele hiše namignil, da naj bi ZDA prenehale z izvajanjem strategije za zmanjšanje podnebnih sprememb. Novi ameriški predsednik je s spletne strani pravzaprav najprej izbrisal prav vse sledi in omembe klimatskih sprememb ter globalnega segrevanja.

2016 rekordno toplo, nič kaj obetavne niso napovedi za 2017: 'Če je bil kdaj čas za nujno ukrepanje, potem je to zdaj'
18. 01. 2017 13.29
Leto 2016 je bilo najtoplejše leto odkar izvajamo merjenja na globalni ravni, tako rekordno visoke temperature pa so glasen alarm za nujno mednarodno ukrepanje, opozarja Svetovni sklad za naravo. Sicer prizadevanja za rešitev podnebne krize rastejo, a bo potrebno precej pospešiti tempo, opozarjajo.

Število čebel v Evropi upada: okoljevarstveniki pozivajo k razširitvi prepovedi pesticidov
15. 01. 2017 11.02
Združeni narodi so že lani opozorili, da je okrog 40 odstotkov opraševalcev, predvsem čebel in metuljev, ogroženih, v veliki meri tudi zaradi uporabe pesticidov. Najnovejše raziskave kažejo, da je od čebel in drugih opraševalcev odvisnih približno 1,4 milijarde delovnih mest in tri četrtine vseh pridelkov.

Za Švicarje najhujši smučarski mesec v zadnjih 100 letih, slovenski žičničarji glede aktualne sezone optimistični
13. 01. 2017 06.30
V zadnjih letih smo vedno pogosteje priča suhim božičnim in novoletnim praznikom. Koledarska zima pač ne prinese vedno obilnih pošiljk snega. Slovenski žičničarji so za zdaj s smučarsko sezono zadovoljni, ravno nasprotno pa je v Švici - za njimi je namreč najhujši december v zadnjih 100 letih.

Obama se je s čustvenim govorom in solzami poslovil od Američanov
11. 01. 2017 06.53
V čustvenem govoru se je od državljanov poslovil ameriški predsednik Barack Obama. V govoru je opisal dosežke zadnjih osmih let, ko je vodil ZDA, in se zahvalil vsem po vrsti, od prostovoljcev do soproge Michelle.

VIDEO: Morski led je ključen za preživetje severnih medvedov, a tega je vse manj
11. 01. 2017 10.53
Severni medvedi so odvisni od morskega ledu, saj je pomemben pri lovu, počitku in vzgoji mladičev. A led se krči, saj se Arktika segreva. Če človek ne bo zmagal v boju proti podnebnim spremembam, smo na dobri poti, da severni medvedi izumrejo, opozarjajo strokovnjaki.

Da se segrevanje planeta upočasnuje, ne drži. V letu 2016 je padel nov grozeč rekord
05. 01. 2017 07.01
Znanstveniki so v preteklih letih sprejeli ugotovitve, da smo v 15 letih tega stoletja videli nekakšno pavzo pri dvigovanju globalnih temperatur. A najnovejše študije razbijajo te ugotovitve, za nameček pa so evropski strokovnjaki potrdili, da je bilo 2016 novo rekordno leto.

ČASOVNICA: Einstein je imel prav, rakete so pristajale, Rosetta se je poslovila, Schiaparelli se je raztreščil …
23. 12. 2016 06.30
Znanost in tehnologija sta tudi letos premikali meje, nas navduševali in nam dajali upanje v svetlejšo prihodnost. Preverite, kaj vse se je letos dogajalo v vesolju, na trdnih tleh, na področju transporta, v medicini.

Obama skuša pred nastopom Trumpa zaščititi čim več narave
21. 12. 2016 08.17
Ameriški predsednik Barack Obama je prepovedal izkoriščanje nafte in plina na območju Arktike in delu Atlantika. Njegov naslednik Donald Trump lahko s pomočjo republikanske večine Obamove ukrepe izniči. V kampanji je namreč napovedoval, da bo zagnal energetski bum.

Cia prepričana, da je Putin pomagal izvoliti Trumpa, demokrati zahtevajo preiskavo
10. 12. 2016 10.26
Časopisa New York Times in Washington Post sta objavila trditve obveščevalnih agentov in analitikov Cie, da je Rusija nedvomno pomagala izvoliti republikanca Donalda Trumpa. Ta pa odgovarja, da gre za iste ljudi, ki so trdili, da ima Irak orožje za množično uničenje.

Leonardo DiCaprio s Trumpom o podnebnih spremembah in zelenih delovnih mestih
08. 12. 2016 16.55
Ameriški igralec Leonardo DiCaprio ni čakal, da novoizvoljeni ameriški predsednik Donald Trump uradno nastopi svojo funkcijo. Z novim predsednikom se je že sestal, tema njunega pogovora pa so bile podnebne spremembe in kako bi lahko zelena delovna mesta okrepila ameriško gospodarstvo.

Veliki koralni greben pretresa najhujše beljenje doslej. Ga v 20 letih ne bo več?
28. 11. 2016 15.58
Veliki koralni greben, ki je dvakrat starejši od človeštva, bi v dvajsetih letih lahko popolnoma izumrl. Letos ga je namreč prizadelo najhujše beljenje koral v vsej zgodovini opravljanja meritev, to katastrofo pa so povzročile podnebne spremembe - temperature morja so vse višje in nič ne kaže, da bi se razmere izboljšale.