Polka

Pričetek mednarodne vojaške vaje Jadranski udar obeta spektakel na nebu

27. 05. 2022 09.48

V nedeljo bo v vojašnici Jerneja Molana Cerklje ob Krki potekal dan odprtih vrat, kjer si bodo obiskovalci lahko ogledali statične in dinamične predstavitve vojaške opreme, tehnike, vozil in plovil. V okviru prireditve bo tudi otvoritvena slovesnost ob pričetku mednarodne vojaške vaje Jadranski udar, zato naj vas na tem območju ne preseneti povečan hrup zaradi preletov letalnikov.

Uniforma cesarja Franca Jožefa I. spet v Ljubljani

12. 05. 2022 13.40

V Narodni muzej Slovenije se je po več kot pol stoletja vrnila uniforma nekdanjega avstrijskega cesarja Franca Jožefa I., ki je bila pred tem 53 let posojena Pokrajinskemu muzeju Maribor. Na ogled javnosti naj bi bila v polnem sijaju oktobra ob odprtju razstave Znameniti Slovenci in njihova odlikovanja.

Branilci Azovstala: 'Ne bomo se predali'

08. 05. 2022 16.08

Nadaljuje se obleganje Azovstala, znamenite jeklarne, ki nudi zadnje zatočišče ukrajinskim branilcem v pristaniškem mestu Mariupol. Ruske sile so v zadnjih dneh sprožile nove napade na območje in še skrčile območje, ki ga nadzorujejo ukrajinske enote pod poveljstvom bataljona Azov. Branilci, ki so v rovih pod tovarno odgovarjali na vprašanja novinarjev, so povedali, da se ne mislijo vdati, ker vedo, kakšna usoda jih čaka v ruskem ujetništvu. Kritični so tudi do oblasti v Kijevu, ki jim očitajo, da niso storile dovolj, da bi jim pomagale.

Ukrajina potrdila umik vseh žensk, otrok in starejših iz Azovstala

07. 05. 2022 08.17

Ukrajina je v soboto potrdila, da so iz nekdanje jeklarne Azovstal v Mariupolju na jugovzhodu države, ki jo že več tednov oblegajo ruske sile, evakuirali "vse ženske, otroke in starejše". Da bi lahko dosegli mirovni dogovor z Rusijo, se morajo ruske sile umakniti na položaje pred začetkom invazije, je dejal ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski. ZDA so medtem Ukrajini namenile novo finančno injekcijo za obrambo pred rusko agresijo.

Peklenske razmere v Azovstalu: 'Nekateri so razmišljali o samomoru'

05. 05. 2022 07.55

Iz mariupolske jeklarne Azovstal so v zadnjih dneh evakuirali več kot 340 ljudi, civilisti pa so spregovorili o tamkajšnjih "peklenskih" razmerah. Nekaterim se je situacija zdela tako brezizhodna, da so razmišljali o samomoru. Poveljnik polka Azov je dejal, da ukrajinske sile v jeklarni bijejo "težke krvave bitke". Rusija medtem trdi, da humanitarni koridorji za evakuacijo civilistov z območja jeklarne delujejo. Razmere, sicer napete, ostajajo tudi drugod na vzhodu države, kjer ruske sile nadaljujejo napade tudi iz zraka. Ukrajinski vojaki, ki vztrajajo v tovarni, trdijo, da naj bi ruska stran kršila napovedano prekinitev ognja.

Odgovor na predlog Zelenskega: Medvedčuk je ukrajinski državljan in tuj politik

13. 04. 2022 09.47

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je v sredo predlagal zamenjavo visokega proruskega politika Viktorja Medvedčuka za vojne ujetnike, ki jih zadržujejo moskovske sile. Vendar pa Kremelj na predlog Ukrajine odgovarja: "Medvedčuk je ukrajinski državljan in tuj politik." Kot kaže torej do zamenjave ne bo prišlo. V Mariupolu naj bi se medtem po navedbah ruskega obrambnega ministrstva predalo več kot 1000 borcev 36. brigade mornarice ukrajinskih oboroženih sil. Ukrajina je sicer predajo svojih vojakov zanikala.

'Sanjska' Kaja in Ambrož iz Kmetije kot zaljubljen par v novem spotu

03. 02. 2022 07.00

Ansambel Galama predstavlja svojo novo pesem, Pojdi z mano, dekle, za katero so člani posneli tudi videospot. V njem ne manjka nežnosti in vročih pogledov med 'Sanjsko' Kajo Casar in Ambrožem Vahnom Kraljem iz Kmetije, ki tokrat nastopata v vlogi zaljubljenega para.

'Ponesrečenci v gorah so lahko hvaležni, da imajo tako luksuzno oskrbo'

24. 01. 2022 16.22

Vse več ljudi išče užitke ali izzive v zasneženih hribih tudi pozimi in ne zgolj v kopni sezoni. Na drugi strani to pomeni več gorskih nesreč, kaže statistika. Tako se je v letošnjem januarju, ki se še niti ni končal, spisalo že preveč črnih scenarijev. Reševalne ekipe rešujejo ponesrečence s pomočjo helikopterja ali klasično, torej peš, če vremenske razmere ne dopuščajo, da bi helikopter letel. Prav vsako reševanje s helikopterjem pa je težko, četudi so razmere videti dobre, saj se vreme v visokogorju hitro spreminja. Predstavniki Slovenske vojske in GRZS so spregovorili o lanski in letošnji statistiki helikopterskega reševanja in opozorili na resne razmere v hribih pozimi.

Dežurne posadke letalstva SV tudi letu 2021 reševale številna življenja

03. 01. 2022 15.22

V letu 2021 so dežurne posadke 151. helikopterske eskadrilje Slovenske vojske v reševalnih akcijah posredovale 633-krat, od tega so 196-krat posredovale pri reševanju v gorah, 410-krat poskrbele za helikoptersko nujno medicinsko pomoč, 20-krat za prevoz inkubatorja in sedemkrat sodelovale pri gašenju požarov.

Božično-novoletno vzdušje 2500 metrov nad morjem

25. 12. 2021 09.49

Kakšno je praznično vzdušje na slovenski najvišji meteorološki postaji, dobrih 300 metrov pod našim kraljem gora, Triglavom? S helikoptersko posadko Slovenske vojske smo meteorologa pred božičem odpeljali na Kredarico, kjer bosta ostala do tretjega januarja. Za meteorologa Jožeta Senico sicer prazniki žal ne bodo taki, kot jih je načrtoval. Ko nas je vojaška ekipa odložila na Kredarici in letela nazaj v dolino po svojega vojaškega meteorološkega opazovalca, ki bi moral Senico nadomestiti, ob povratku na Kredarico ni mogla pristati zaradi premočnega vetra. Senica bo službo moral podaljšati, dokler se vremenske razmere ne umirijo.

Prvi nakup vojaškega letala po 20 letih, ki bo Sloveniji dodal strateško orodje

18. 11. 2021 10.37

Po podpisu izvedbenega dogovora med Slovenijo in Italijo o nakupu novega letala Spartan C-27J je ministrstvo predstavilo podrobnosti letala. Gre za prvi nakup po letu 2000, ko so v floto letal prišli prvi Pilatusi PC-9, PC-6 in tudi manjše transportno letalo Let L-410 Turbolet. Gre za enega najpomembnejših strateških nakupov v vojaškem letalstvu v zadnjih 30 letih.

Poveljnik 1. brigade Boštjan Močnik povišan v brigadirja

28. 10. 2021 18.28

Boštjan Močnik, ki je konec julija prevzel vodenje 1. brigade Slovenske vojske, je bil danes povišan v brigadirja. Na slovesnosti so predstavili dolgo kariero, ki je pomembno vplivala na razvoj Slovenske vojske, in dodali: "Z vztrajnostjo, učljivostjo, predanostjo Slovenski vojski ter z vodenjem številnih vojaških kolektivov in enot v dosedanji vojaški karieri je prispeval k izgradnji zmogljivosti, profesionalizaciji in ugledu Slovenske vojske tako v domačem kot mednarodnem okolju."

Moštvo 132. gorskega polka SV zmagalo na mednarodnem vojaškem tekmovanju

24. 10. 2021 17.23

V Murski Soboti in okolici je potekalo 8. mednarodno tekmovanje vojaških oddelkov, ki so se pomerili v vojaških veščinah in psihofizični pripravljenosti. Sodelovalo je osem oddelkov Slovenske vojske, štirje oddelki iz ZDA, Hrvaške, Kosova ter Severne Makedonije, letos pa je prvič nastopil oddelek civilnih policistov Policijske uprave Murska Sobota. V tej konkurenci se je najbolje izkazalo moštvo 132. gorskega polka Slovenske vojske, ki je osvojilo prvo mesto.

Letalska šola SV: 'To je vstopna točka, da lahko začnemo švicati'

19. 09. 2021 10.42

Mladi piloti in pilotke, ki želijo opravljati službo v zraku, lahko izberejo tudi Slovensko vojsko. Helikopterji in letala, ki jih uporabljajo vojaki, predstavljajo marsičigave sanje. Nekateri se vidijo kot pilot helikopterjev, ki rešujejo v gorah, drugi v pilatusih, ki patruljirajo nad nebom, a njihovi začetki so vedno skromni – v letalski šoli Slovenske vojske. Kot pove eden od inštruktorjev, iščejo nove sodelavce: "V vojski je tako, da si piloti vse povemo in smo bolj navezani že zaradi skupinskega letenja, saj si moramo zaupati. To poskušamo fante naučiti že od prvega dne."

Slovenci, Američani in Britanci osvajajo slovenske vrhove

16. 09. 2021 15.18

300 vojakov iz Slovenije, Velike Britanije in ZDA se te dni uri na širšem območju Gorenjske. Njihova glavna naloga pa je urjenje za delovanje in bojevanje v gorskem svetu. Slovenski inštruktorji so tako poleg pripadnikov iz Kolorada, vajenih visokih hribov, dobili v roke tudi britanske marince.

Do 23. septembra bosta potekali vojaški vaji Rock Kleščman in Zvezda Triglava

08. 09. 2021 17.58

Slovenska vojska je v Vojašnici Jerneja Molana in na Vojaškem letališču Cerklje ob Krki danes predstavila skupno urjenje s pripadniki zavezniških vojsk v okviru mednarodnih vojaških vaj Rock Kleščman in Zvezda Triglava. Vaji, ki sta se začeli v ponedeljek, bosta po kopnem in v slovenskem zračnem prostoru potekali do petka, 23. septembra.

Dan slovensko-ameriškega prijateljstva in spomin na strmoglavljen B-17

25. 08. 2021 15.25

Predsednik republike je v Vili Podrožnik ob dnevu slovensko-ameriškega prijateljstva priredil sprejem za člane senata Združenih držav Amerike, ki so obiskali Slovenijo. Na tradicionalni slovesnosti Dan slovensko-ameriškega prijateljstva na Andražu nad Polzelo pa so položili venec k spominski plošči v spomin na osem članov posadke strmoglavljenega ameriškega bombnika B-17.

Spopad za mejni prehod Rožna Dolina: k predaji prisilil vsaj 50 vojakov JLA

28. 06. 2021 16.34

Drugi dan osamosvojitvene vojne je v naselju, nedaleč od Nove Gorice, s približno 1000 prebivalci, v večernih urah potekal spopad za mejni prehod Rožna Dolina. V spomin na osvoboditev mejnega prehoda tisti petek pred natanko 30. leti je potekala prireditev, zbrane je nagovoril polkovnik Vlado Pakiž, poveljnik Teritorialnega polka 1. brigade Slovenske vojske.

Polkaholiki: Smo kot štirje bratje z različnimi starši

20. 06. 2021 08.00

Matic, Gašper, Žiga in Rene so štirje mladi glasbeniki, ki od leta 2019 skupaj ustvarjajo glasbeni žanr, ki ni klasično priljubljen med mladimi. Polkaholiki, kot so se zaradi svoje ljubezni do glasbenega žanra poimenovali sami, pa so veliko več kot navadna narodnozabavna skupina. S priredbami popularnih skladb, ki so jim dodali ritme polke, jim ni uspelo le v Sloveniji, ampak na celotnem Balkanu.

Nizko, hitro, bojno – zračna podpora za vojaški napad

19. 06. 2021 07.00

Bojna skupina Evropske unije velja za oboroženo krilo zunanje politike EU, v njej pa sodeluje tudi Slovenska vojska. Pol leta bo pod drobnogledom ocenjevalcev 1. brigada, motorizirana četa 10. pehotnega polka pa bo na tokratni misiji globoko v kočevskih gozdovih. Piloti helikopterjev Slovenske vojske pa so pokazali, zakaj so med najboljšimi na svetu in kaj pomeni taktično bojno letenje v pravem pomenu besede.

Slovenija z zavezniki od Tolmina do Murske Sobote v vaji Jadranski udar

15. 05. 2021 07.00

Slovenska vojska bo med 17. in 22. majem izvedla mednarodno vojaško vajo Jadranski udar 2021. Na njej bodo preizkušali znanje okoli 650 udeležencev iz 22 zavezniških in partnerskih držav. Vaja bo potekala od alpskih terenov, urbanih okolij do pomurskih ravnic, bojišče pa bo veliko večje, saj bo v igri zračni prostor na stotine kilometrov okoli Slovenije.

Magnificova nova pesem diši po ljubezni in prižge iskrice optimizma

03. 05. 2021 20.14

Magnificov rezultat zadnjega ustvarjanja v studiju pa je – kot ga je sam poimenoval – alpski šlager Sonce posijalo, za katerega je posnel tudi spot. Je nekje med polko in valčkom z alpskim pridihom naše dežele, ki jo je zadnji dve leti malce bolje spoznaval – in s tem, pravi, tudi samega sebe.

Pred 147 leti se je rodil general Rudolf Maister

29. 03. 2021 13.05

Pred 147 leti se je v Kamniku rodil general in slovenski domoljub Rudolf Maister. S svojim pogumnim dejanjem je ob koncu prve svetovne vojne, po razpadu avstro-ogrske monarhije, najprej v Mariboru, nato pa tudi na širšem štajerskem območju uveljavil ljudsko voljo in dosegel, da je velik del slovenskega narodnostnega in govornega območja Štajerske in Koroške prišel pod slovensko oziroma jugoslovansko upravo.

JTAC – eno najmočnejših orožij Slovenske vojske

27. 02. 2021 07.00

Slovenska vojska je zadnji teden februarja urila kontrolorje združenega ognja – JTAC. Človek, ki ne nastopa v prvi vrsti, redko se pojavi v filmih, v realnosti pa je najmočnejše orožje, ki ga ima poveljnik na tleh. Močnejši od tanka, močnejši od vojaka – ker je on tisti, ki lahko nad nasprotnikove enote spravi na stotine kilogramov eksploziva.

Slovenska vojska s posebnimi vajami – z ostrimi naboji streljali čez vojake

16. 02. 2021 06.00

V začetku februarja je vojska izvedla taktično vajo, ki jo vedno izvajajo le najbolj izurjene enote. Šlo je za streljanje z ostrim strelivom, torej "pravim" strelivom, s katerim so streljali prek in mimo vojakov. In ta četa bo postala tudi del Evropskih sil za hitro posredovanje.

102 leti vojaškega letalstva: Suverenost in neodvisnost nista samoumevni

12. 01. 2021 09.56

12. januarja 1919 je v zrak poletelo prvo letalo s slovenskimi piloti, ki so bili pod slovenskim poveljstvom. Polet nad Koroško je bil nevaren in nujen za enote, ki so potrebovale jasno sliko dogajanja na tleh. Danes, 102 leti po tem dogodku, pa 15. polk vojaškega letalstva ta dan praznuje kot obletnico obstoja in spomin na naloge, ki jih opravljajo vsakodnevno, vse z namenom zagotavljanja pomoči ljudem, ki jih pogosto potrebujejo.

Ansambel Unikat s priredbo pesmi legendarnih Faraonov

07. 01. 2021 20.15

Člani ansambla Unikat predstavljajo novo priredbo. Za pesem Faraonov so se odločili, ker besedilo seže do srca ter govori o dobrih starih časih in o resničnem prijateljstvu.

Slovenska vojska zaveznikom: preoblikovanje, varčevanje in opravičilo

18. 12. 2020 13.27

Ministrstvo za obrambo je oktobra zaveznikom poslalo poročilo o zmogljivostih Slovenije. To je pričakovano, saj opredeljuje večje težave v vojski, ki ga je prineslo nezadostno financiranje. Če poročilo beremo med vrsticami – brez dodatnega denarja ne bo šlo več.

Osrednjo Slovenijo in Suho krajino so preletavala vojaška letala

20. 10. 2020 07.03

Danes so območje osrednje Slovenije in Suhe Krajine med 12. in 18. uro do dve uri dnevno preletavali vojaški helikopterji in letala. Potekalo je namreč skupno usposabljanje pilotov 14. polka vojaškega letalstva in 31. polka iz Aviana, so sporočili z ministrstva za obrambo. Piloti se bodo urili v bojnih postopkih reševanja in iskanja tudi v četrtek.

Boji za Koroško: vojaška zmaga pred političnim porazom

11. 10. 2020 17.00

Pred zgodovinsko odločitvijo koroškega ljudstva na plebiscitu 10. oktobra 1920 so na ozemlju, ki sta si ga Slovenija in Kraljevina SHS prizadevali vključiti v svojo teritorialno domeno, potekali srditi in krvavi boji med avstrijskimi Nemci na eni strani ter Slovenci in enotami srbskih prostovoljcev na drugi. Še ne povsem organizirane enote kraljevine SHS so, kljub začetnim krčem, nekaterim porazom in nezanemarljivim žrtvam, z izpolnitvijo vseh strateških ciljev dosegle vojaško zmago.