Pop In

Ob dnevu državnosti

25. 06. 1999 21.22

Na ljubljanskih Žalah je predsednik republike Milan Kučan v spremstvu predstavnikov slovenske vojske in policije položil venec k spomeniku padlim v vojni za Slovenijo. V desetdnevni vojni je na slovenski strani padlo 8 predstavnikov oboroženih sil, ubitih pa je bilo tudi 13 civilistov. Jugoslovanska ljudska armada je imela 39 žrtev.

Jutri uradno konec vojne

25. 06. 1999 21.16

Vojna v Srbiji se bo uradno končala jutri, ko bo začela veljati odločitev zveznega parlamenta o ukinitvi vojnega stanja v ZRJ. Čeprav so prebivalci Srbije na to odločitev čakali skoraj dva tedna, večina v mir še vedno ne verjame.

Izrael odgovoril na napade

25. 06. 1999 20.54

Zaradi včerajšnjega napada proiranskih gverilcev Hezbolaha na sever Izraela, so izraelska letala sinoči napadla več ciljev v Libanonu, med drugim tudi glavno mest Bejrut. Pri tem je bilo ubitih osem civilistov, več kot 50 pa je bilo ranjenih.

Stavka carinikov preložena

24. 06. 1999 21.18

Stavke carinikov v ponedeljek ne bo. Sindikat carinikov je sporočil, da so stavko preložili, ker bodo počakali kakšna bo zadnja verzija zakona o carinski službi. Tega zakona pa državni zbor še vedno ni sprejel, čeprav bi ga moral zaradi uvedbe trošarin 1. julija.

Moldavci si želijo samo domov

24. 06. 1999 20.55

Moldavci, ki jih je kot ceneno delovno silo v Slovenijo pripeljalo krško podjetje Tron, že drugi dan, zapuščeni od vseh, brez hrane, vode in elektrike, v šotoru čakajo, kaj se bo z njimi zgodilo.

Spomenik generalu Rudolfu Maistru

24. 06. 1999 19.29

Po številnih zapletih okoli spomenika generalu Rudolfu Maistru, borcu za našo severno mejo, skupltura danes vendarle stoji. Mesto Ljubljana je s postavitvijo spomenika v park pred železniško postajo obeležilo jutrišnji dan državnosti. Več kot tri in pol metre visok konjenik je delo kiparja Jakova Brdarja, ki je za izdelavo konjenika porabil dva meseca.

Clinton zaključil enotedensko evropsko turnejo

23. 06. 1999 21.16

Ameriški predsednik Clinton je s sinočnjim obiskom vojaškega oporišča v italijanskem Avianu zaključil enotedensko evropsko turnejo.

Posredovanje mirovnih sil na Kosovu

23. 06. 1999 20.57

Francoski pripadniki mednarodnih sil so v Mitrovici na severu Kosova po strelskem obračunu aretirali tri Srbe, ki so maltretirali albansko prebivalstvo in jih poskušali pregnati iz njihovih hiš.

Evropski zunanji ministri na Kosovu

23. 06. 1999 20.52

Kosovo so obiskali zunanji ministri Velike Britanije, Francije, Nemčije in Italije.

Uredba o ustanovitvi Agencije za prenovo Kosova

23. 06. 1999 20.37

Evropska komisija je sprejela uredbo o ustanovitvi Agencije za prenovo Kosova, ki bo v kratkem začela delovati v Prištini. V Bruslju ocenjujejo, da bo za obnovo pokrajine v prihodnjih treh letih potrebnih najmanj milijardo in pol evrov.

Novi predpisi na področju poslovanja z devizami

23. 06. 1999 20.33

Banka Slovenije ne bo dovolila prevzema Dolenjske banke niti Novi Ljubljanski banki niti Novi kreditni banki iz Maribora. Odobrila pa je odprtje prve podružnice tuje banke, in sicer koroške Keartner Sparkasse.

Kaos na Kosovu

22. 06. 1999 21.29

Poveljnik Nata za Evropo, general Clark, se je zavzel za hitrejšo namestitev vojakov Kforja. V številnih predelih Kosova, ki so brez kakršnega koli nadzora, pa medtem cveti trgovina z orožjem, kriminal in maščevalni obračuni.

Spor med Mercatorjem in Emono Merkurjem končan

22. 06. 1999 20.38

Trgovska vojna med Mercatorjem in Emono Merkur je končana. Družbi sta umaknili medsebojne tožbe in se pogovarjata o sodelovanju. Možno je, da bo Emona Merkur delovala v okviru poslovnega sistema Mercator kot samostojna pravna oseba in bo ohranila svojo blagovno znamko, poslovanje pa bi postopoma poenotila z Mercatorjevimi standardi.

Sprejet davek na motorna vozila

22. 06. 1999 20.37

Državni zbor je sprejel posebni davek na motorna vozila, ki bo začel veljati 1. julija hkrati z davkom na dodano vrednost.

Dioksin v Sloveniji ne presega mejne vrednosti

22. 06. 1999 20.32

Pri nas ni razlogov za skrbi. Zavod za zdravstveno varstvo v Mariboru je Veterinarski upravi posredoval prve rezultate analize o dioksinu v živalski krmi. Rezultati so negativni, kar pomeni, da je krma neoporečna.

Minister Gaber nepreklicno odstopil

22. 06. 1999 20.29

Danes je minister za šolstvo in šport Slavko Gaber nepreklicno napovedal svoj odstop. Njegov odstop je presenečenje, čeprav Gaber pravi, da so v liberalni demokraciji za njegovo odločitev vedeli. Povedal je še, da za odstop nima posebnega povoda.

Srečanja Clintona z vodilnimi slovenskimi politiki

21. 06. 1999 22.00

Clinton se je z Brnika odpravil v predsedniško palačo, kjer se je najprej pogovarjal s predsednikom naše države Milanom Kučanom, potem pa se je sestal še z ministrskim predsednikom Janezom Drnovškom. Pred odhodom na Kongresni trg se je sestal še s predsednikom parlamenta Janezom Podobnikom.

Program - Hillary Clinton v Ljubljani

21. 06. 1999 21.56

Prva dama Združenih držav Hillary Clinton je popoldne obiskala rehabilitacijski center Soča, kjer jo je sprejela njena gostiteljica Štefka Kučan. Skupaj sta obiskali otroke, ki se tam zdravijo, potem pa sta odšli v ljubljansko mestno hišo, kjer se je Hilary Clinton srečala z županjo.

Clinton jutri v Makedoniji

21. 06. 1999 21.10

Ameriški predsednik Bill Clinton bo jutri zjutraj iz Slovenije odpotoval v Makedonijo, ki bo zadnja postaja na njegovi evropski turneji. V Makedoniji se bo sestal z makedonskim predsednikom Kirom Gligorovom. Ob tej priložnosti naj bi se Clinton makedonskim oblastem zahvalil za gostoljubje vojakom zveze Nato in beguncem, ki so v Makedonijo pribežali med vojno na Kosovu. Clinton naj bi se zahvalil tudi Albaniji, saj se bo srečanja predvidoma udeležil tudi albanski predsednik Redžem Mejdani. Govori se tudi, da bo v Skopje na sestanek s Clintonom pripotoval še bolgarski predsednik Peter Stojanov.

Clinton in Đukanović se bosta srečala na Brdu

21. 06. 1999 08.01

Ameriški predsednik Clinton ima ob pogovorih s slovenskimi državniki tudi vzporeden program, v katerega sodi srečanje s predsednikom Črne gore, Milom Đukanovićem. Pogovarjala naj bi se pozno zvečer na gradu Brdo.

Zakon o spremembi volilnega sistema ni bil izglasovan

18. 06. 1999 21.31

Po današnji odločitvi v državnem zboru se bo zaplet okoli volilnega sistema nadaljeval.

Otroška hrana Pikomil ne vsebuje dioksina

18. 06. 1999 21.25

Izdelki, ki bi lahko vsebovali dioskin, med slovenskimi trgovci, uvozniki in kupci še vedno povzročajo zmedo. Zdravstveni inšpektorat je tako pred dnevi od Krke pomotoma zahteval, naj iz prodaje preventivno umakne otroško hrano Pikomil. Krka izdeluje Pikomil v sodelovanju z nizozemsko in ne belgijsko družbo Friesland, imajo pa tudi uradni certifikat, da ta otroška hrana ne vsebuje dioksina. Preplah je bil zato povsem odveč.

Obsojena belgijska tihotapca

18. 06. 1999 21.23

Na koprskem okrožnem sodišču pa so obsodili belgijska državljana, ki sta 17. februarja s trajektom Hornbeam iz albanskega Drača v koprsko pristanišče v dvojnem dnu svojega citroena pretihotapila skoraj 65 kilogramov hašiša. Osumljenca sta se branila s trditvijo, da za ilegalni tovor nista vedela, ker naj bi njun avto zaradi manjše nesreče preživel noč v neki mehanični delavnici, vendar jima sodni senat ni verjel, saj je bila njuna zgodba kontradiktorna.

Srečanje držav članic Cefte

18. 06. 1999 21.06

V Budimpešti poteka redno letno srečanje držav članic Cefte - Srednje evropskega sporazuma o prosti trgovini na ravni ministrov. Sedem članic je razpravljalo predvsem o vprašanju trgovanja s kmetijskimi pridelki in izdelki med njimi, saj so posamezne države na tem področju uvedle kar tri četrtine vseh zaščitnih ukrepov. Največ jih ima Poljska, in sicer proti Madžerski, ki svoj izvoz spodbuja s kmetijskimi subvencijami. Zaradi tega je med obema delegacijama danes izbruhnil spor; Madžarska je namreč uvedla povratne ukrepe proti Poljski in je s prvim junijem zvišala uvozne carine za nekatere poljske pridelke za 10-70 odstotkov.

Spor okoli dvorca Betnava se nadaljuje

18. 06. 1999 20.39

V Sloveniji letos pričakujemo še en pomemben obisk. Septembra nas bo ponovno obiskal papež Janez Pavel II., program njegovega obiska pa med drugim predvideva tudi maševanje pred dvorcem Betnava. Zato si slovenska cerkev prizadeva, da bi ji država dvorec vrnila še pred papeževim obiskom. Razpravo o tem pa je vlada včeraj odložila.

Obnova Ljubljane ob Clintonovem obisku

18. 06. 1999 07.30

Središče Ljubljane, v katerem se bo predsednik Clinton največ zadrževal, je ta teden urejalo približno 200 ljudi. Za vzdrževalna dela in obnovo mestnega jedra bodo morali naročniki odriniti okoli 62 milijonov tolarjev.

Ameriška veleposlanica predstavila podrobnosti Clintonovega obiska

17. 06. 1999 21.20

Ameriška veleposlanica v Sloveniji Nancy Elly-Raphaele je na današnji novinarski konferenci predstavila še nekaj podrobnosti o obisku ameriškega predsednika v Sloveniji. Poudarila je, da je ta obisk nedvomno velikega pomena za našo državo.

Vlada seznanjena z Marušičevim poročilom

17. 06. 1999 21.18

Vlada se je seznanila s poročilom ministra Marušiča, na podlagi katerega je Podobnikova komisija predlagala razrešitev generalne državne tožilke Zdenke Cerar. O Marušičevih obtožbah ministri še niso razpravljali.

Budja pred Jerovškovo komisijo

17. 06. 1999 21.18

V državnem zboru je zasedala preiskovalna komisija, ki ugotavlja vpletenost funkcionarjev notranjega ministrstva in vlade v afero Vič-Holmec. Pred njo je pričal novinar Slovenskih novic Bojan Budja. Kot je znano, je afero sprožil prav Budja z objavo svojih člankov. Te je napisal na podlagi dokumentov, ki so mu jih dostavili iz kabineta nekdanjega notranjega ministra Bandlja in po pogovoru s takratnim generalnim direktorjem policije Borutom Likarjem.

Državni zbor danes o carinikih

17. 06. 1999 21.17

Državni zbor je danes potrdil možnost predčasnega upokojevanja carinikov. Ti se bodo, če ne bodo mogli najti ustreznega delovnega mesta, upokojevali s 35 leti pokojninske dobe, za ženske pa jih bo dovolj le 30. Kljub temu napoved stavke za 28. junij še velja, ker niso zadovoljni s pooblastili in ne bodo upravičeni do terenskih dodatkov.