Poslanci

DZ potrdil Laha za preiskovalko o Gen-I, Star Solar in Gibanju Svoboda
23. 05. 2024 12.56
Poslanci so s 47 glasovi za in 29 proti potrdili predlog mandatno-volilne komisije DZ, da preiskovalno komisijo o ugotavljanju domnevnih zlorab pri poslovanju podjetij Gen-I in Star Solar ter financiranju stranke Gibanje Svoboda vodi Tomaž Lah iz Svobode. Podpredsednik komisije bo Rado Gladek iz SDS, DZ pa je potrdil tudi ostale člane.

Poslanci na tajnem glasovanju za člana Sodnega sveta potrdili le Novaka
23. 05. 2024 12.42
Poslanci so na tajnem glasovanju izglasovali le enega novega člana Sodnega sveta, profesorja prava Marka Novaka. Preostali trije kandidati, ki jih je predlagala predsednica republike, odvetnica Tanja Bohl, pravnik Rajko Pirnat in notar Valter Vindiš, so ostali brez potrebne podpore. Kandidacijski postopek bodo zato ponovili.

DZ potrdil razpis posvetovalnega referenduma o Jek 2
23. 05. 2024 12.37
DZ je z 71 glasovi za in šestimi glasovi proti sprejel predlog za razpis posvetovalnega referenduma o zagotavljanju električne energije z drugim blokom krške nuklearke (Jek 2) in drugimi nizkoogljičnimi viri. Datum še ni določen, po napovedih predlagateljev naj bi bil referendum konec novembra.

Večina evroposlancev prelomila besedo in ne razkriva porabe 5 tisočakov pavšala
23. 05. 2024 06.02
Bi razkrili, kako ste porabili 4.500 evrov mesečnega pavšala za pisarno? To vprašanje smo pred petimi leti postavili takratnim evropskim poslancem in nosilcem list, ki so kandidirali na volitvah. Pavšal se je v petih letih zvišal na 4.950 evrov, mi pa smo aktualne evropske poslance vprašali, za kaj konkretno porabijo pisarniški pavšal in kaj naredijo z morebitnim preostankom denarja. Odgovori? Večinoma splošni. Evropski poslanci – z izjemo Irene Joveve, ki prerez stroškov objavlja vsak mesec, konkretnih številk sicer javno ne razkrivajo.

DZ odredil parlamentarno preiskavo glede t. i. ukradenih otrok
22. 05. 2024 19.39
DZ je odredil parlamentarno preiskavo glede odvzemov mladoletnih oseb oziroma t. i. ukradenih otrok, ki naj bi se v porodnišnicah na območju Slovenije dogajali med leti 1965 in 1991. Zahtevo za odreditev preiskave sta vložili opozicijski SDS in NSi, na seji so jo podprli tudi v SD. V Svobodi in Levici so odreditvi preiskave nasprotovali.

Norveška, Španija in Irska bodo Palestino priznale 28. maja, Izrael kritičen
22. 05. 2024 08.43
Norveška bo uradno priznala Palestino kot državo 28. maja, je sporočil norveški premier Jonas Gahr Støre. "Na Bližnjem vzhodu ne more biti miru, če ni priznanja," je dodal. Tudi Španija je za datum priznanja naznanila 28. maj, irski premier pa je sporočil, da njihova država verjame, da je "trajni mir mogoče zagotoviti le na podlagi svobodne volje svobodnih ljudi". Izrael medtem vse bolj opozarja, da bo priznanje "podžgalo ekstremizem in nestabilnost". Tudi ameriški predsednik Joe Biden nasprotuje enostranskim priznanjem palestinske države.

V DZ-ju napovedana podpora referendumu o Jeku 2, glasijo se pozivi k transparentnosti
22. 05. 2024 12.48
Poslanske skupine Svoboda, SDS, NSi in SD so napovedale podporo predlogu za posvetovalni referendum o zagotavljanju oskrbe z elektriko z drugim blokom krške nuklearke (Jek 2) in drugimi nizkoogljičnimi viri. Proti so v Levici; menijo, da se želi izsiliti bianco menico za zelo drag projekt, brez možnosti opredelitve samo za obnovljive vire. Glasovanje bo v četrtek. Mladi za podnebno pravičnost so pred začetkom poslanske razprave ponovno pozvali k večji transparentnosti pri sprejemanju odločitev, povezanih s projektom. "Poslanci in vlada vodijo ta proces v popolni temi," so kritični.

V Zagrebu se nad visokimi najemninami pritožujejo tudi poslanci
21. 05. 2024 06.02
Nepremičninski trg na Hrvaškem je vse bolj neizprosen. Zaradi visokih najemnin stanovanj v Zagrebu ne obupavajo samo navadni državljani. Marsikateri saborski poslanec je ostal brez strehe nad glavo, ker mu je stanodajalec občutno zvišal najemnino ali pa ni želel podaljšati pogodbe. Krivo pa naj bi bilo prenizko nadomestilo za najem stanovanja, ki ga lahko prejemajo tisti poslanci, ki niso iz Zagreba. Zato zahtevajo povišanje, ker si menda ob poslanski plači ne morejo privoščiti najema stanovanja v prestolnici.

'Pogajanja o plačni reformi v zaključni fazi, po načrtih bi se končala do poletja'
20. 05. 2024 14.20
Pogajanja o plačni reformi so po besedah predsednika vlade Roberta Goloba v zaključni fazi. Kot je pojasnil na seji DZ, si želi, da bi jih do poletja uspeli zaključiti. Verjame, da bo načrt uspešen, če se ne bo "vmes poskušal rušiti na različne načine".

Predvolilno soočenje: Šarec in Brglez JEK 2 podpirata, Prebilič ne
19. 05. 2024 07.00
Po sobotnem soočenju kandidatov za evropske poslance z desnosredinskega političnega pola so se nocoj v 24UR Fokus soočili Marjan Šarec – Gibanje Svoboda, aktualni evropski poslanec Milan Brglez – SD in Vladimir Prebilič, ki kandidira na listi zunajparlamentarne zelene stranke Vesna.

'Italijanska izjava o začasni prekinitvi Schengena s Slovenijo je bila ponesrečena'
17. 05. 2024 18.42
Po izjavah italijanskega zunanjega ministra Antonia Tajanija, da je Italija zaprosila za začasno prekinitev schengenskega sporazuma s Slovenijo, je o tem na zahtevo SDS razpravljal odbor DZ za notranje zadeve. Notranji minister Boštjan Poklukar je na seji zatrdil, da v italijansko-slovenskih odnosih na tem področju ni prišlo do nobene spremembe.

1760 evrov pokojnine za pet let poslanske službe v Bruslju
17. 05. 2024 06.08
V Sloveniji pokojnino prejema več kot 640.000 posameznikov. Januarja, po doslej najvišjem dvigu, se je povprečna starostna pokojnina dvignila za 8,2 odstotka in je marca znašala dobrih 849 evrov neto. In če je to znesek, ki so ga številni dosegli z desetletji dela, je to tudi znesek, ki ga evropski poslanci prejmejo po slabih dveh in pol letih po izvolitvi v Evropski parlament. Glede na trenutno neto plačo poslancev v Bruslju za vsako leto namreč prejmejo 352 evrov pokojnine oziroma v petih letih, kolikor traja mandat, 1760 evrov. Če so izvoljeni večkrat, je ta znesek še bistveno višji.

Vodenje preiskovalne komisije o Gen-I, Star Solarju in GS: Lahu več glasov kot Mahniču
16. 05. 2024 11.30
Parlamentarna mandatno-volilna komisija bo DZ predlagala, da preiskovalno komisijo o ugotavljanju domnevnih zlorab pri poslovanju podjetij Gen-I in Star Solar ter financiranju stranke Gibanje Svoboda vodi Tomaž Lah iz Svobode. Sejo je zaznamovala polemična razprava med Svobodo in SDS o tem, kdo je oz. bo preiskoval samega sebe.

Več kot milijon za poslanski mandat v Evropskem parlamentu?
16. 05. 2024 06.00
705 poslancev Evropskega parlamenta, med njimi osem slovenskih, bo kmalu prejelo še zadnjo plačo v tem sklicu. Od leta 2009 vsi evropski poslanci, ne glede na standard države, kjer so bili izvoljeni, prejemajo enako plačo, ki trenutno znaša 10.075 evrov bruto. Po plačilu davkov EU in prispevkov za zavarovanje to pomeni 7853 evrov neto. Sledi še domači odbitek, vsakemu od osmih Finančna uprava odmeri še dohodnino. Poleg plače pa evropski poslanci, tako kot nacionalni, prejemajo še številna nadomestila, od povračila stroškov prevoza in denimo dnevnic – do mesečnega pavšala, ki znaša 4950 evrov.

'Sprejeti 'ruski zakon' v Gruziji je korak v napačno smer'
15. 05. 2024 13.21
EU in zveza Nato sta posvarili Gruzijo, da se s sprejetjem zakona o tujem vplivu oddaljuje od njiju. Nato je zakon označil za korak v napačno smer, visoki zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borrell je Tbilisi pozval, naj ga umakne. Visoki komisar ZN za človekove pravice Volker Türk pa je izrazil obžalovanje ob sprejetju zakona.

V gruzijskem parlamentu ob sprejetju spornega zakona celo fizični obračuni
14. 05. 2024 14.34
Gruzijski parlament je na tretji in zadnji obravnavi sprejel predlog zakona o tujem vplivu, proti kateremu so v državi tedne potekali množični protesti. Poslanci so predlog zakona sprejeli s 84 glasovi za in 30 proti, je pa bilo medtem vzdušje v parlamentu napeto, saj je prišlo do verbalnih in celo fizičnih sporov. Med obravnavo se je pred parlamentom zbralo okoli 2000 mladih, ki zakonu nasprotujejo, kasneje se jih je pridružilo še več tisoč.

Članice EU sprejele pakt o migracijah in azilu
14. 05. 2024 12.35
Države članice EU so dokončno sprejele evropski pakt o migracijah in azilu, o katerem so se z Evropskim parlamentom pogajale osem let. Zakonodaja, ki prinaša obvezno solidarnost med članicami, hitrejše in učinkovitejše azilne postopke ter boljše upravljanje meja, se bo začela uporabljati junija 2026.

Odbor DZ o referendumu o konoplji: ni v neskladju z ustavo
14. 05. 2024 11.09
Odbor DZ za zdravstvo je sprejel mnenje, da odlok o razpisu posvetovalnega referenduma o rabi konoplje ni v neskladju z ustavo. Za mnenje, ki ga je pripravila parlamentarna zakonodajno-pravna služba (ZPS) in bo posredovano ustavnemu sodišču, je glasovalo devet poslancev, štirje so bili proti.

Sredstvo političnega obračunavanja ali pomembno orodje opozicije?
14. 05. 2024 06.00
Zakaj NSi predlaga referendum o noveli zakona o parlamentarni preiskavi, je to res neumen korak, kot meni predsednica parlamenta? Bo državni zbor preiskoval poslovanje podjetij Gen-I, Star Solar in financiranje Gibanja Svoboda ali ne? V oddaji 24UR ZVEČER sta se soočila Urška Klakočar Zupančič in Matej Tonin. "Parlamentarne preiskave so postale sredstvo političnega obračunavanja, ker niso omejene," je prepričana Klakočar Zupančičeva. "Parlamentarna preiskava ni sodni postopek, to je ugotavljanje politične odgovornosti," Tonin odgovarja, da gre za pomembno orodje opozicije, da omejuje oblast pri poskusih zlorabe ali koruptivnih dejanjih.

NSi o noveli zakona o parlamentarni preiskavi zahteva posvetovalni referendum
13. 05. 2024 06.59
DZ je sprejel dopolnilo Svobode k predlogu novele zakona o parlamentarni preiskavi, po katerem DZ v primeru vložene zahteve do odločitve ustavnega sodišča glede ustavnosti akta o parlamentarni preiskavi ne more imenovati preiskovalne komisije. O noveli DZ dokončno ni odločal zaradi zahteve za razpis posvetovalnega referenduma, ki so jo tik pred zdajci vložili v NSi.

SDS zahteva izredno sejo DZ za odpravo pomanjkljivosti zakona o dolgotrajni oskrbi
13. 05. 2024 20.20
Poslanska skupina SDS je vložila zahtevo za sklic izredne seje DZ, na kateri bodo obravnavali predlog sklepa s pozivom vladi za takojšnjo odpravo pomanjkljivosti zakona o dolgotrajni oskrbi. V SDS bodo vladi predlagali, da zakon dopolni, odpravi nepotreben obvezni prispevek za dolgotrajno oskrbo ter zagotovi izvajanje že uzakonjenih pravic.

Odslej v številki EMŠO mogoča uporaba šifer od 50 do 59
12. 05. 2024 07.10
Uporabljati se je začela novela zakona o centralnem registru prebivalstva. S tem so v osebni identifikacijski številki EMŠO (enotna matična številka občana) omogočili uporabo šifer registra od 50 do 59, ne le 50, kot velja trenutno. Vlada je pripravila spremembo zakona, saj v šifri registra 50 ni več mogoče zagotoviti novih številk EMŠO.

Zadnji dan za vložitev kandidatur
10. 05. 2024 06.23
Stranke in liste, ki nameravajo nastopiti na junijskih evropskih volitvah, lahko kandidature vložijo še danes do polnoči. Kandidatne liste za volitve devetih poslancev iz Slovenije v Evropski parlament je doslej vložilo devet strank, v treh pa so napovedali, da bodo to storili danes.

Predlog vlade: direktorji naj bi dobili tudi več kot 2000 evrov povišice
10. 05. 2024 06.46
Predstavniki vlade in sindikatov javnega sektorja so se dogovorili, da bodo poskušali stebrna pogajanja pospešiti in jih v 14 dneh v ključnih točkah pripeljati do konca. Vladna stran pa jim je predstavila tudi predlog bistvenega dviga plač direktorjev v javnem sektorju. Finančni minister Klemen Boštjančič je hitel pojasnjevati, da so to neke stare, delovne različice, po katerih bi predsednik države, vlade, ministri in direktorji univerzitetnih centrov dobili tudi več kot 2000 evrov povišice. Sindikati sicer v tem ne vidijo toliko težav, saj pričakujejo, da se bodo po teh plačah potem vrednotile tudi plače ostalih javnih uslužbencev.

Plenković dobil mandat za sestavo nove hrvaške vlade
10. 05. 2024 12.11
Hrvaški predsednik Zoran Milanović je podelil mandat za sestavo nove vlade dosedanjemu hrvaškemu premierju in predsedniku stranke HDZ Andreju Plenkoviću. To bo tretja zaporedna Plenkovićeva vlada in 16. hrvaška vlada po osamosvojitvi države. Ustanovna seja novega sklica sabora je napovedana za četrtek.

Sodni svet nezadovoljen: Vladni predlog ne izpolnjuje ustavne odločbe
10. 05. 2024 12.07
Sodni svet meni, da predlog zakona o načinu izvršitve odločbe ustavnega sodišča o sodniških plačah ne pomeni izpolnitve odločbe ustavnega sodišča. Izpostavili so, da predlog ne sledi stališču sodišča, da morajo biti veje oblasti enakopravne in relativno primerljive tudi glede materialnega statusa njihovih funkcionarjev.

Tonin, Joveva, Tomčeva in Prebilič ostro o ugledu, zelenem prehodu in Palestini
10. 05. 2024 06.00
Začele so se predvolilne kampanje za evropske volitve, ki bodo po mnenju mnogih za Evropo prelomne. Kaj naj v teh napetih razmerah zastopajo slovenski evropski poslanci? Podpirajo priznanje Palestine? Rezultat evropskih volitev bo odmeval tudi na notranjepolitičnem področju. Če stranke vladajoče koalicije na volitvah veliko izgubijo, pridobi pa SDS, se bodo prav gotovo pojavile zahteve po predčasnih parlamentarnih volitvah. O vsem tem in še čem so več spregovorili Romana Tomc, Irena Joveva, Matej Tonin in Vladimir Prebilič.

Plenkovićeva HDZ dosegla koalicijski dogovor z Domovinskim gibanjem
08. 05. 2024 14.26
Predsednik hrvaške vlade in zmagovalne stranke na aprilskih parlamentarnih volitvah HDZ Andrej Plenković je dosegel dogovor z desnim Domovinskim gibanjem (DP) o oblikovanju nove parlamentarne večine. Podporo mu je že v torek obljubil tudi del predstavnikov manjšin, s čimer si je zagotovil potrebnih 76 poslanskih podpisov za sestavo vlade.

Napadalec v knjižnici s torbo po glavi udaril članico Zelenih
08. 05. 2024 14.06
V berlinski knjižnici so v torek napadli nekdanjo županjo in socialdemokratko Franzisko Giffey. Napadalec jo je udaril s torbo po glavi, jo lažje poškodoval in zbežal. Tudi v Dresdnu se je zgodil nov napad. Po navedbah Policije je bila žrtev članica Zelenih. Med lepljenjem plakata sta skrajna desničarja nanjo pljuvala in ji grozila.

Primer Jaklič: KPK si ne želi nadaljevanja prelaganja odgovornosti
08. 05. 2024 12.32
Po več tednih še vedno ni jasno, kdo je pristojen za rešitev primera ustavnega sodnika Klemna Jakliča, ki naj bi nezakonito ob funkciji ustavnega sodnika opravljal še dejavnosti v okviru svojega samostojnega podjetja. KPK je prijavo zoper Jakliča odstopila državnemu zboru, mandatno-volilna komisija pa meni, da je za to pristojna KPK. Ta sedaj pravi, da končuje "ping-pong" obračun z državnim zborom in bo za mnenje zaprosila pripravljavca zakonodaje.