Poslanci

Študentsko delo za študentske postelje?

27. 08. 2003 00.00

Po novem bodo slovenski študentski servisi dodatna 2 odstotka od prejemkov študentskega dela namenjali v posebni sklad. Polovica teh sredstev bo šla za izboljšanje študentskih bivalnih zmogljivosti, polovica pa za opremljanje univerzitetnih prostorov.

V Argentini ukinili zakona o amnestiji

21. 08. 2003 00.00

Argentinski senat je davi z veliko večino potrdil ukinitev zakonov o amnestiji za zločine proti človeštvu med diktaturo v letih 1976-1983. Ukinitev dveh spornih zakonov iz leta 1986 in 1987 je minuli teden že potrdil spodnji dom argentinskega parlamenta.

Imamo dostop do odprtega morja?

19. 08. 2003 00.00

Hrvaški strokovnjak za morsko pravo, akademik Vladimir Ibler, je v pogovoru za hrvaški dnevnik <a href= http://www.vjesnik.com/html/2003/08/19/Clanak.asp?r=tem&c=1 target=_blank><em>Vjesnik</em></a> zavrnil slovensko trditev, da bo, če bo Hrvaška razglasila izključno ekonomsko cono na Jadranu, to storila tudi Slovenija sama, ker da ima neposreden teritorialen stik z odprtim morjem. Z MZZ pa so sporočili, da so prejeli odgovor hrvaškega ministrstva na slovensko noto z 11. avgusta.

Prijeli iraškega podpredsednika

19. 08. 2003 00.00

Kurdi na severu Iraka so prijeli nekdanjega iraškega podpredsednika Taho Jasina Ramadana, ki je na seznamu 55 najbolj iskanih Iračanov zasedal 20. mesto. Poleg napada na sedež OZN v Bagdadu so v Iraku zabeležili nekaj oboroženih incidentov, ameriški upravitelj Iraka pa je kritičen do Irana in Sirije.

Slovenski vojaki v Irak?

08. 08. 2003 00.00

Slovenija je s svojimi vojaki pripravljena sodelovati pri zagotavljanju varnosti v Iraku. Odhod slovenskih policistov in vojakov v Irak podpira tudi večina parlamentarnih strank, a le, če bo operacija potekala pod organizacijo Združenih narodov.

Liberijski parlament potrdil odstop

07. 08. 2003 00.00

Liberijski parlament je potrdil odstop predsednika Charlesa Taylorja, ki je predviden za 11. avgust, in Taylorjevo odločitev, da bo položaj prepustil podpredsedniku Mosesu Blahu. Z obema odločitvama so poslanci in senatorji odprli pot za Taylorjev odhod z oblasti.

Nezaupnica italijanskemu ministru?

29. 07. 2003 00.00

Italijanski parlament bo danes razpravljal o nezaupnici pravosodnemu ministru Castelliju iz vrst Severne lige, ker je prejšnji teden ustavil preiskavo o domnevnih davčnih utajah, ki naj bi jih zagrešilo podjetje premiera Berlusconija.

Vojna grobišča bo odslej urejal zakon

19. 07. 2003 00.00

Veljati je začel zakon o vojnih grobiščih, ki ureja varstvo vojnih grobišč v Sloveniji. Med drugim zakon določa tudi napis na grobiščih žrtev vojne - po vojni usmrčenih oseb, ki je bilo eno najbolj spornih vprašanj med poslanci. Obveljal je napis: <em>"Žrtev (žrtve) vojne in povojnih usmrtitev, Republika Slovenija"</em>.

Franc But: Stranka gre naprej

17. 07. 2003 00.00

Predsednik Slovenske ljudske stranke Franc But je odpovedal za danes sklicano sejo izvršilnega odbora, na kateri naj bi razpravljali tudi o morebitni nezaupnici predsedniku stranke. Gre za takoimenovani gentlemenski sporazum, s katerim nekateri poslanci Slovenske ljudske stranke predlagajo, naj se prostovoljno umakne z mesta predsednika.

Blair bo nagovoril ameriški kongres

17. 07. 2003 00.00

Britanski premier Tony Blair z obiskom ZDA začenja enotedensko turnejo, v okviru katere bo obiskal tudi Južno Korejo, Japonsko, Kitajsko in Hongkong. Ob obisku ZDA bo Blairu pripadla posebna čast spregovoriti obema domovoma ameriškega kongresa, ki se bosta sestala na izrednem zasedanju.

Poslanci odšli na počitnice

17. 07. 2003 00.00

Poslanci državnega zbora so končali pomladansko zasedanje in odšli na počitnice. Počitnice se v skladu s poslovnikom iztečejo 1. septembra, državni zbor pa se bo na prvi redni seji v jesenskem delu zasedanj sešel 29. septembra.

Blair vztraja pri trditvah o uranu

16. 07. 2003 00.00

Britanski premier Tony Blair je pred poslanci spodnjega doma britanskega parlamenta znova zatrdil, da stoji za trditvami, ki jih je njegova vlada predstavila septembra lani, po katerih je Irak skušal kupiti uran v Nigru.

DZ o odpravi posledic naravnih nesreč

16. 07. 2003 00.00

Poslanci so na izredni seji sprejeli zakon o odpravi posledic naravnih nesreč, ki ga je predlagala vlada. Kmetje so nezadovoljni, saj menijo, da bodo v najboljšem primeru dobili odškodnine za letošnjo škodo šele konec leta. Enakega mnenja je bila tudi opozicija.

Poslansko telefoniranje

15. 07. 2003 00.00

Predsednik državnega zbora Borut Pahor je v ponedeljek zvečer dal v obravnavo novo uredbo, ki določa najvišji dovoljeni znesek porabe mobilnega telefona za nekatere poslance. Ta sedaj znaša 50.000 tolarjev, poslanci pa bi morali plačati višje zneske iz svojega žepa.

Konec julijskega zasedanja

15. 07. 2003 00.00

V DZ so končali redno julijsko zasedanje. Kljub temu, da bi se morale v sredo že začeti parlamentarne počitnice, pa temu ne bo tako, saj se bodo poslanke in poslanci sestali še na izredni seji, na kateri bodo po nujnem postopku odločali o sistemskem zakonu za odpravo posledic naravnih nesreč.

Pivovarska vojna: odzivi politikov

15. 07. 2003 00.00

Politične stranke so večinoma zadovoljne z odločitvijo Urada za varovanje konkurence. Zato pa molčita direktor Kapitalske družbe Jože Lenič, ki je januarja lani delnice Uniona prodal Interbrewu, in nekdanji direktor Odškodninske družbe Anton Končnik, ki je ravno zaradi pivovarske vojne izgubil direktorski položaj.

DZ o plačah v javnem sektorju

14. 07. 2003 00.00

Poslanke in poslanci so v okviru današnjega dne rednega julijskega zasedanja precej časa porabili za razpravo o odgovoru generalnega sekretarja vlade Mirka Bandlja na poslansko vprašanje Franca Pukšiča (SDS) o višini plač in bonitetah direktorjev javnih zavodov in podjetij, v katerih ima država večinski delež.

Eksplozija v indonezijskem parlamentu

14. 07. 2003 00.00

V indonezijskem parlamentu v Džakarti je eksplodirala bomba. Eksplozija, ki ni zahtevala žrtev, je povzročila precejšnjo gmotno škodo. Policija sumi, da za napadom stoji indonezijsko islamsko teroristično gibanje Džamaja Islamija.

Premier Rop: Pred nami niso lahke naloge

13. 07. 2003 00.00

Na Brdu pri Kranju je potekal veliki sestanek koalicije, na katerem so poleg predsednikov in ministrov sodelovali tudi poslanci koalicijskih strank. S predsednikom vlade Antonom Ropom smo se pogovarjali o tem, kako po koalicijskem vrhu ocenjuje svoj položaj na čelu stranke in vlade.

Radio dva brez vodenega programa

11. 07. 2003 00.00

Zasebni radio slovenske manjšine na avstrijskem Koroškem Radio dva je ob 18. uri prenehal oddajati vodeni program. Na njegovi frekvenci bodo do popolne ukinitve vrteli le glasbo. Razlog so finančne težave, ki jih kljub intenzivnim pogovorom z avstrijsko in slovensko vlado še niso uspeli rešiti.

Sprejeti noveli zakonov o vrtcih in o zunanjih zadevah

11. 07. 2003 00.00

Državni zbor je po skrajšanem postopku sprejel noveli zakonov o vrtcih in o zunanjih zadevah ter dokončal drugo branje sprememb zakona o policiji. Novela zakona o vrtcih naj bi omogočila večji vpliv občin na upravljanje, organiziranje in financiranje javnih vrtcev, obenem pa naj bi sistem financiranja zasebnih vrtcev odslej temeljil na enakih pravnih podlagah kot za javne vrtce.

Zmago Jelinčič: Sem proti znižanju plač za poslance

10. 07. 2003 00.00

S poslancem in predsednikom SNS Zmagom Jelinčičem Plemenitim smo se pogovarjali o delovnih dovoljenjih za Nemčijo, ki jih je Slovenija podarila BiH ter o nekaterih notranjepolitičnih temah. V poletnih mesecih pa se bomo vsak četrtek pogovarjali z enim izmed predsednikov parlamentarnih strank.

V DZ o protokolarnih objektih

10. 07. 2003 00.00

DZ se je opredelili do novele zakona o policiji. Opozicija je prepričana, da bi sprejem zakona omogočil politični nadzor nad policijo. Poslanci so se lotili tudi predloga zakona o uporabi protokolarnih objektov. S tem naj bi dobili zakon, ki bo urejal, kdo in kdaj lahko uporablja te objekte.

Rop za dobre odnose s Hrvaško

09. 07. 2003 00.00

V državnem zboru, ki se je sestal na zadnji seji pred počitnicami, so poslanci postavljali vprašanja predsedniku vlade Antonu Ropu. Socialdemokrati vztrajajo, da bi morala vlada zamenjati generalno državno tožilko Zdenko Cerar, Zmago Jelinčič pa je ponovno kritiziral sporazum o meji s Hrvaško.

Zadnje zasedanje Evropske konvencije

09. 07. 2003 00.00

Člani evropske konvencije so na neformalnih srečanjih skušali doseči soglasje o še preostalih odprtih vprašanj, ki se nanašajo na tretji del ustavne pogodbe o unijinih politikah. Popoldne bodo začeli sklepno plenarno zasedanje, udeležujejo pa se ga tudi slovenski predstavniki.

Kakšna pomoč kmetijstvu?

08. 07. 2003 00.00

Koalicija Slovenija je v parlamentarno proceduro vložila interventni zakon, s katerim bi kmetom povrnili del škode zaradi letošnje pozebe, suše in toče. Okoljski minister pa pravi, da interventnega zakona ne bo, saj bo vlada v sredo v parlament po hitrem postopku vložila predlog sistemskega zakona o odpravi posledic naravnih nesreč.

Koalicija Slovenija o medijskem zakonu

08. 07. 2003 00.00

Poslanci SDS in NSi so v parlamentarno proceduro vložili predlog zakona o medijih, na podlagi katerega naj bi ustanovili poseben medijski sklad. Letno naj bi vanj vložili milijardo tolarjev in s tem zagotovili pluralnost slovenskih medijev. Z ustanovitvijo sklada pa bi tudi izpolnili eno od šestih zahtev opozicije.

Referenduma o prostituciji najverjetneje ne bo

08. 07. 2003 00.00

Opolnoči se izteče rok, v katerem bi morali pobudniki za razpis naknadnega zakonodajnega referenduma o noveli zakona o prekrških zoper javni red in mir vložiti v DZ potrebnih 40.000 podpisov podpore. Kot kaže, pa pobudnikom najverjetneje ni uspelo zbrati potrebnega števila podpisov.

Ustavna komisija o pokojninah in imuniteti

08. 07. 2003 00.00

Po skoraj dveh mesecih se je spet sestala parlamentarna ustavna komisija, ki se med drugim ukvarja s predlogom za začetek postopka spremembe ustave, po katerem bi pokojnino vključili med ustavno zagotovljene pravice, ter s predlogom za širitev poslanske imunitete.

Zakon o istospolnih pripravljen

07. 07. 2003 00.00

Največja vladna stranka LDS že sedem let obljublja zakon o istospolnih partnerjih, toda zakona še vedno ni. Potem ko so vse javne pravne institucije odločile, da tega zakona ne bodo pripravile, se ga je zdaj po javnem razpisu lotila odvetniška pisarna Mira Senice.