Poslanci

Latvijski parlament odločil, da je Rusija podpornica terorizma

11. 08. 2022 12.35

Latvijski parlament je sprejel izjavo, s katero je Rusijo opredelil za državo podpornico terorizma in jo obtožil, da izvaja genocid nad Ukrajinci. Z izjavo je latvijski parlament pozval ostale podobno misleče države, naj izrazijo isto stališče. Obenem so pozvali mednarodno skupnost, naj tudi proti beloruskim oblastem uvede enake sankcije, kot veljajo za Rusijo.

Pelosijeva v Seulu potrdila zavezanost ZDA jedrski razorožitvi Severne Koreje

04. 08. 2022 16.53

Predsednica predstavniškega doma ameriškega kongresa Nancy Pelosi je v Seulu ponovno potrdila zavezanost ZDA jedrski razorožitvi Severne Koreje. Izrazila je tudi zaskrbljenost zaradi vse večjih napetosti na Korejskem polotoku.

Državljanom neprijateljskih držav bi prepovedali posvojitve ruskih otrok

02. 08. 2022 11.07

Skupina ruskih poslancev je v ponedeljek vložila predlog zakona, s katerim bi državljanom t. i. neprijateljskih držav prepovedali posvojitve ruskih otrok. Že od leta 2012 je sicer v Rusiji prepovedana posvojitev otrok ameriškim državljanom.

Klakočar Zupančičeva: (ne)preverjanje prisotnosti v DZ je neetično

21. 07. 2022 15.58

Predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič je na komisijo za poslovnik naslovila več vprašanj za tolmačenje poslovnika glede prisotnosti poslancev na sejah in glasovanjih. Zapisala je, da je trenutna praksa glede preverjanja prisotnosti pravno napačna in neetična. Prisotnosti poslancev na sejah se namreč praviloma ni posebej preverjalo, za sankcioniranje neopravičenih odsotnosti na sejah z glasovanjem pa imajo poslanci tri varovala.

Na Šrilanki izvolili nepriljubljenega predsednika

20. 07. 2022 18.10

Šrilanški poslanci so predsednika vlade Ranila Wickremesingheja kljub njegovi nepriljubljenosti v javnosti izvolili za novega predsednika države. Na parlamentarnem glasovanju je s 134 glasovi proti 82 premagal svojega glavnega tekmeca Dullusa Alahapperumo. Mnogi protestniki trdijo, da Wickremesinghe pripada delu politične elite, ki stoji za slabim gospodarskim upravljanjem države.

Državni svet izglasoval veto na novelo zakona o RTVS

20. 07. 2022 14.43

Državni svet je odločal o odložilnem vetu na novelo zakona o Radioteleviziji Slovenija in ga tudi podprl. Za je glasovalo 16 državnih svetnikov, proti 15. O vetu so odločali na pobudo skupine svetnikov s prvopodpisanim Matjažem Gamsom. Poslanci bodo zato na izredni seji v četrtek ponovno odločali o omenjeni noveli. Še pred izredno sejo bo zahtevo za ponovno odločanje o zakonu obravnaval matični odbor.

Severna Makedonija in Albanija začeli pristopna pogajanja z Evropsko unijo

19. 07. 2022 10.07

Pristopna pogajanja z Evropsko unijo je po Severni Makedoniji začela tudi Albanija. Albanski premier Edi Rama je po koncu medvladne konference povedal, da dejstvo, da so se pogajanja začela, govori samo zase. Evropski komisar za širitev Oliver Varhelyi pa je pozval k oblikovanju širokega narodnega soglasja v Albaniji. Da makedonski jezik ne bo nikoli predmet pogajanj, pa je po začetku pristopnih pogajanj z Evropsko unijo dejal makedonski premier Dimitar Kovačevski.Predsednik Evropskega sveta Charles Michel je sicer začetek pogajanj s Skopjem in Tirano pomemben korak naprej.

Zelenski odpustil še 28 uslužbencev tajne službe

19. 07. 2022 10.35

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je v ponedeljek odpustil še 28 uslužbencev tajne službe SBU na različnih ravneh organizacije, pri čemer je kot razlog navedel nezadovoljive delovne rezultate. Zelenski je zaradi domnevne izdaje že v nedeljo razrešil vodjo te varnostne službe Ivana Bakanova, to pa je zdaj podprl tudi ukrajinski parlament. Prav tako so poslanci potrdili tudi odstavitev generalne državne tožilke Irine Venediktove.

Državni svet v sredo o vetu na novelo zakona o RTVS

18. 07. 2022 15.35

Državni svet bo v sredo na pobudo skupine svetnikov s prvopodpisanim Matjažem Gamsom odločal o vetu na vladno novelo zakona o Radioteleviziji Slovenija. Zakon je DZ s 53 glasovi za potrdil že prejšnji teden. Če bo državni svet izglasoval veto, pa bodo morali poslanci o zakonu glasovati še enkrat, za ponovno potrditev bo potrebnih 46 glasov.

Kakšne spremembe si na delovnem mestu v DZ želijo poslanci?

17. 07. 2022 19.36

V državnem zboru se bodo tudi letošnje poletje lotili vzdrževalnih del, za najnujnejše popravke bodo tokrat porabili 20.000 evrov. Septembra se bodo poslanke in poslanci vrnili v prebeljene hodnike in pisarne, sicer pa jih bo več kot 60 let staro parlamentarno poslopje v središču Ljubljane pričakalo brez drastičnih sprememb. Imajo pa ob vprašanju, kaj vse bi na svojem delovnem mestu spremenili, parlamentarci seznam želja, ki mu ni videti konca.

Potrebujemo skoraj dva planeta: 'Težko je biti trajnosten v zelo netrajnostnem sistemu'

17. 07. 2022 11.39

Alessandro Galli, strokovnjak iz organizacije Global Footprint Network, kjer so razvili kalkulator ekološkega odtisa, poudarja, da je apetit družbe večji od hitrosti Zemljinega metabolizma in da človeštvo doslej še nikoli ni naredilo načrta, kako znižati svoj ekološki odtis. Vsako znižanje doslej je bilo kratkotrajno, kot posledica krize, kot je bila pandemija novega koronavirusa. Najverjetneje sledi tudi zaradi vojne v Ukrajini, a človeštvo se vedno znova vrne na stare tirnice pretirane potrošnje. Podnebne spremembe danes dobesedno občutimo na lastni koži, nujno je, da spremenimo svoj življenjski slog, opozarja. Več ko trošimo, bolj namreč obremenjujemo planet. A pri tem poudarja, da seveda vse odgovornosti ne gre prevaliti na potrošnika, saj je težko biti zelo trajnosten v sistemu, ki je zelo netrajnosten. Alarm, da je človeštvo letos porabilo vse razpoložljive narave vire, bo letos zazvonil 28.julija.

Začetek poslanskih počitnic

16. 07. 2022 07.35

Za poslance se uradno začenjajo parlamentarne počitnice, ki trajajo do začetka septembra. Prihodnji teden se bo DZ sicer še sestal na izredni seji, nato pa bodo poslanci po pričakovanjih odšli na dopust. Parlamentarne počitnice, ko ni rednih zasedanj DZ in delovnih teles, po poslovniku DZ potekajo od vključno 16. julija do 31. avgusta. V parlamentarnem poslopju pa bodo v tem času potekala nekatera obnovitvena dela.

Bodo v SDS na poti do uveljavitve zakona o RTV postavili še kakšno oviro?

15. 07. 2022 20.09

Vlada je skozi parlamentarno sito spravila še zakon o javni radioteleviziji. A vse bolj verjetno je, da bodo morali koalicijski poslanci zaradi morebitnega veta državnega sveta prav ta zakon že kmalu znova zagovarjati in potrjevati. Pričakujejo namreč, da jim bodo v SDS na poti do njegove uveljavitve postavili še kakšno oviro. Roko sodelovanja medtem premier Golob ponuja obema opozicijskima strankama. Jo bosta sprejeli? Pa tudi, kako mu je s komentarjem o soncu in morju uspelo povzročiti kar nekaj dvignjenih obrvi?

Po političnem pretresu v Rimu politične stranke iščejo rešitve

15. 07. 2022 14.05

Po političnem pretresu v italijanski vladi, ki je pripeljal do tega, da je premier Mario Draghi ponudil odstop, politične stranke sedaj iščejo izhod iz krize. Za Draghija, ki medtem ostaja na položaju, bo odločilno glasovanje v parlamentu. Glasovanje naj bi pokazalo, ali njegova večstrankarska vlada še uživa zadostno podporo.

DZ: Referendum o noveli zakona o nalezljivih boleznih nedopusten

14. 07. 2022 22.46

Poslanke in poslanci so na izredni seji DZ s 45 glasovi za in brez glasu proti potrdili sklep o nedopustnosti zakonodajnega referenduma o noveli zakona o nalezljivih boleznih. Podprli so ga poslanci Svobode in Levice ter večina poslanske skupine SD. Ostali poslanci SD so se tako kot poslanci SDS in NSi glasovanja vzdržali.

Golob: Vlada bo regulirala tudi cene plina, razliko v ceni bo pokrila država

14. 07. 2022 21.52

Vlada je sprejela paket ukrepov proti prehranski in energetski draginji in tako po 13 letih prvič regulirala cene elektrike in določila najvišjo ceno elektrike za gospodinjstva in male poslovne odjemalce. Predsednik vlade je po seji vlade napovedal, da bo Slovenija napolnila svoje kašče in podvojila prehrambene blagovne rezerve ter napolnila skladišča z gorivom. V oddaji 24ur zvečer je povedal, da bo vlada nadalje regulirala tudi cene plina. Bo treba sprejeti še kakšne ukrepe, da nas to zimo ne bo zeblo?

Protestniki med nagovorom von der Leynove v Skopju s kamni nad parlament

14. 07. 2022 19.30

Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je v Skopju nagovorila sobranje in Severni Makedoniji izrekla podporo na njeni evropski poti. Med njenim nagovorom pa je jezna množica pred poslopjem parlamenta izražala nasprotovanje francoskemu kompromisnemu predlogu, ki bi odpravil bolgarsko blokado pristopnih pogajanj makedonske vlade z Evropsko unijo.

Sprejet interventni zakon v zdravstvu: proti Kordiš, ostali poslanci Levice vzdržani

14. 07. 2022 06.48

Poslanci so na izredni seji DZ z 48 glasovi za in 27 glasovi proti sprejeli zakon o nujnih ukrepih za zagotovitev stabilnosti zdravstvenega sistema. Predlog so podprli poslanci Svobode in SD, proti so glasovali poslanci SDS, večina poslancev NSi in poslanec Levice Miha Kordiš. Ostali poslanci Levice se se glasovanja vzdržali.

DZ sprejel zakon o odpravi škodljivih posledic prejšnje oblasti

14. 07. 2022 14.39

DZ je z 52 glasovi za in 27 proti sprejel zakon za zmanjšanje neenakosti in škodljivih posegov politike ter zagotavljanje spoštovanja pravne države, ki so ga pripravili v Inštitutu 8. marec. Zakon bo v prejšnje stanje vrnil 11 zakonov, spremenjenih v času prejšnje vlade. Zakon so podprli v koaliciji, v SDS so napovedali ustavno presojo.V Inštitutu 8. marec so izrazili veselje, da se je koalicija z napovedano podporo zakonu držala predvolilne obljube.

DZ ratificiral protokola za vstop Finske in Švedske v Nato

14. 07. 2022 17.23

DZ je podprl zakona o ratifikaciji protokolov za vstop Švedske in Finske v zvezo Nato. Proti so glasovali poslanci Levice, ostale poslanske skupine so ratifikacijo podprle. Švedska in Finska, doslej nevtralni državi, sta zaradi spremenjenih varnostnih razmer za članstvo v Natu zaprosili 18. maja, pristopna protokola z njima pa mora ratificirati vseh 30 sedanjih članic zavezništva.

'Govoriti, da zdravniki pri koncesionarjih delajo samo za profit, je nesprejemljivo'

14. 07. 2022 06.00

Levica v svojem ideološkem boju ne popušča, tudi čez trupla bolnikov, pravi kirurg onkolog Erik Brecelj. Interventni zakon ministrstva za zdravje za skrajševanje čakalnih vrst so po rekordnih sedmih urah in serijskem vlaganju amandmajev na matičnem odboru poslanci potrdili, a med drugim brez podpore Levice. Da so v tej že začeli novo predvolilno kampanjo, so jim očitali celo koalicijski partnerji v stranki Svoboda, z Levico se je v nekaterih točkah presenetljivo strinjala celo SDS. Kaj na vse to, tudi na kritike stroke, pravi zdravstveni minister Danijel Bešič Loredan?

Odbor potrdil predlog zakona o interventnih ukrepih v zdravstvu

13. 07. 2022 13.58

Odbor za zdravstvo je na nujni seji z devetimi glasovi za, štirimi proti in enim vzdržanim potrdil predlog zakona o nujnih ukrepih za zagotovitev stabilnosti zdravstvenega sistema. Opozicija ministrstvu očita, da zakon ne bo dosegel svojega namena, nasprotuje mu tudi koalicijska Levica. V stranki so namreč prepričani, da morajo obvarovati javno zdravstvo, saj je to tisto, ki opravi veliko večino storitev, izvede najtežje in najdražje operacije in ki mora poskrbeti za pacienta, ne glede na njegovo materialno stanje ali katero koli drugo okoliščino.

Prvi kriminalist: Verjamem v vladavino prava

13. 07. 2022 08.01

Vodstvo Policije se trenutno ukvarja s številnimi kadrovskimi potezami, nekdanje vodilne premeščajo na druge funkcije, z nadzori pa ugotavljajo, kaj vse je šlo narobe v minulih dveh letih. Prišlo je tudi že do sprememb v delovni skupini za reševanje zaostankov, kjer so pristali nezaželeni kadri, ki so bili umaknjeni v Tacen. "Prejšnji teden sem v. d. generalnega direktorja Policije na podlagi ugotovitev nadzora predlagal razrešitev štirih članov te delovne skupine, tako da so se že vrnili nazaj na Nacionalni preiskovalni urad," je v posebnem pogovoru za 24ur.com povedal prvi mož Uprave kriminalistične policije David Antolovič. In potrdil, da je tudi sam zoper nekdanje vodilne zaradi mobinga že vložil kazenske ovadbe na Specializirano državno tožilstvo.

Osmerica, ki bi rada nasledila odhajajočega Johnsona

12. 07. 2022 21.06

Za položaj britanskega premierja in vodje britanske konservativne stranke, ki ga je nedavno zapustil Boris Johnson, se bo potegovalo osem kandidatov, so sporočili iz stranke. Na seznamu je več sedanjih in nekdanjih ministrov, za favorita pa velja nekdanji finančni minister Rishi Sunak. Kandidaturo so sicer sprva najavili tudi zdajšnji finančni minister Nadhim Zahawi, minister za promet Grant Shapps, zdravstveni minister Sajid Javid in novi državni sekretar na zunanjem ministrstvu Rehman Chishti, vendar so se na koncu umaknili ali pa niso zbrali dovolj podpore med poslanci.

Nadomestilo plače prejema šest nekdanjih ministrov in 27 poslancev

12. 07. 2022 19.40

Veste, koliko denarja mesečno namenite za plače nekdanjih politikov? Šest nekdanjih ministrov in 27 nekdanjih poslancev še prejema nadomestilo plače. Ta jim sicer po zakonu pripada, če po izteku mandata poslanec ne more nadaljevati prejšnjega dela ali dobiti druge ustrezne zaposlitve. Maja je bil strošek plače nekdanjih poslancev dobrih 66 tisoč evrov bruto. Na seznamu upravičencev je med drugim devet nekdanjih predstavnikov LMŠ-ja in SAB-a, iz vrst SDS-a pa nadomestilo prejema šest poslancev.

Predlog zakona proti ukrepom pretekle oblasti na odboru dobil zeleno luč

12. 07. 2022 06.34

Predlog zakona o škodljivih ukrepih pretekle oblasti, kot so ga poimenovali predlagatelji, je po tem, ko je na Odboru državnega zbora za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo sprožil burno razpravo, z devetimi glasovi za in šestimi proti v drugi obravnavi dobil zeleno luč. Predlog zakona so v parlamentarni postopek vložili v Inštitutu 8. marec. Sprejeli so tudi vsa dopolnila, ki jih je vložila koalicija. Opozicija napoveduje, da bo ustavnost zakona preverila na ustavnem sodišču.

Finančni ministri EU menjalni tečaj kune določili pri 7,5 kune za evro

12. 07. 2022 14.51

Finančni ministri članic EU so sprejeli pravno podlago, ki bo Hrvaški omogočila, da bo od 1. januarja 2023 uporabljala evro. Menjalni tečaj so postavili pri 7,53450 kune za evro.

Za razkritji spornih praks podjetja nekdanji Uberjev lobist

12. 07. 2022 12.46

Lobist Mark MacGann je v ponedeljek priznal, da je kot žvižgač britanskemu časniku razkril na tisoče zaupnih datotek ponudnika za deljenje prevozov Uber. Te datoteke so med drugim razkrile etično sporne in potencialno nezakonite prakse, s katerimi je Uber pospešil svojo bliskovito širitev.

V DZ predlog sklepa o nedopustnosti referenduma o noveli ZNB

12. 07. 2022 12.39

Predlagatelji novele Zakona o nalezljivih boleznih, poslanci Gibanja Svoboda, SD in Levice, so v državni zbor vložili predlog sklepa o nedopustnosti zakonodajnega referenduma. Ocenjujejo namreč, da zakon spada med izjeme, navedene v 90. členu ustave. Ta določa, da predmet zakonodajnega referenduma med drugim ne more biti zakon, ki odpravlja protiustavnost.

Ideologija pred zdravjem bolnikov?

12. 07. 2022 06.00

Ima ideologija res lahko prednost pred zdravjem bolnikov, je vprašanje, ki se postavlja, potem ko je Levica odrekla podporo interventnemu zakonu Ministrstva za zdravje. Interventni zakon je med drugim napovedal vojno tudi najbolj boleči točki slovenskega zdravstva - čakalnim vrstam. Skupno na zdravstvene storitve - pregled ali operacijo - čaka nedopustno dolgo 90.000 bolnikov, oziroma 5000 ljudi več kot pred epidemijo. So v koalicijski partnerici po dveh mesecih na to pozabili oziroma dali pred čakajočimi bolniki prednost strankarski ideologiji? Da gre pri neodobravanju financiranja koncesionarjev, ki bi skrajševali čakalne vrste, za absurd, opozarja ugledni kirurg Erik Brecelj. Ta je nasprotovanje Levice označil za 'populizem čez trupla bolnikov'.