Poslanka

Bobnarjeva: Če politika že potrka na vrata generalnega direktorja Policije, potem mora tam tudi ostati

08. 12. 2021 07.45

Aktualni generalni direktor Policije Anton Olaj je stopil pred preiskovalno komisijo DZ, ki ugotavlja morebitno politično odgovornost nosilcev javnih funkcij, zaradi suma nedopustnega političnega vmešavanja v delo Policije in političnega vplivanja na potek oziroma izid predkazenskih in drugih postopkov. Olaj je moral odgovarjati predvsem na vprašanja o kadovskih menjavah, pa tudi na vprašanja o ravnanju Policije na protestih 25. junija, ko je policija ob Prešernovem spomeniku posredovala proti t. i. rumenim jopičem. Člane komisije je zanimala tudi uporaba solzivca na protestih 5. oktobra. Za Olajem so začeli zaslišanje še njegove predhodnice Tatjano Bobnar, vendar ga na tokratni seji še niso zaključili.

Janković kritiziral epidemiološke ukrepe, na Pogačarjevem trgu mogoča tržnična prodaja

08. 12. 2021 13.30

Na Pogačarjevem trgu v Ljubljani je ponovno mogoča tržnična prodaja, tudi gostincem, je na novinarski konferenci sporočil direktor Ljubljanskih parkirišč in tržnice Andrej Orač. Po njegovih besedah je prepoved prodaje na ljubljanskih tržnicah nerazumljiva, saj gre za prodajo izdelkov, ki jih ponujajo vse leto. Ljubljanski župan Zoran Janković pa je ob tem izrazil kritiko do epidemioloških ukrepov, po katerih je od sobote z izjemo pečenega kostanja prepovedano ponujanje hrane in pijače na stojnicah.

Levica za razrešitev Dimičeve s položaja predsednice odbora za izobraževanje

06. 12. 2021 12.32

Predsednik DZ Zorčič je odločil, da na rednem decembrskem zasedanju ne bodo obravnavali predloga novele zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja (ZOFVI). Kot je v izjavi za javnost dejala predsedujoča odboru Iva Dimic, ki ji opozicija očita številne nepravilnosti pri vodenju petkove seje, so se poslanci opozicije, predvsem Levice, na seji po njenih besedah neprimerno obnašali in zanalašč zavlačevali, da bi bila ta zaključena brez epiloga. Iz Levice so sicer nato sporočili, da jim je uspelo, da so s proceduralnim zavlačevanjem blokirali sejo in da jim je tako tokrat uspelo ustaviti "poskus kadrovanja SDS in lokanih šerifov v javnih šolah."

Novi pretres v vrstah DeSUS: odstopil predsednik sveta stranke

02. 12. 2021 14.06

Srečal se je svet stranke DeSUS, v kateri zaradi (ne)sodelovanja v vladni koaliciji že dalj časa nastajajo trenja. Na seji naj bi se pogovarjali le o nastopu na prihajajočih volitvah in morebitnem povezovanju z drugimi strankami, vendar pa je tam odstopil predsednik sveta stranke Anton Urh – kot je dejal, je bil nekaterim trn v peti. Poslanci iz vrst DeSUS so medtem sporočili, da se od dejanj vodstva stranke na današnji seji ograjujejo. Predsednik stranke Ljubo Jasnič je dobil pooblastilo za pogovore o morebitnem sodelovanju na volitvah z drugimi političnimi strankami. Največ možnosti za povezovanje Jasnič za zdaj vidi z nepovezanimi poslanci, a poudarja, da je DeSUS samostojna stranka.

Potrdili predlog novele Zakona o avdiovizualnih medijskih storitvah

02. 12. 2021 17.38

Odbor DZ za kulturo je na seji potrdil predlog novele Zakona o avdiovizualnih medijskih storitvah, ki so ga v DZ vložili nepovezani poslanci. Z njim se v slovenski pravni red vnaša evropska direktiva s tega področja. S predlagano rešitvijo se strinja tudi vlada.

Delež povišane oskrbnine v DSO-jih bi pokrili iz proračuna

02. 12. 2021 10.47

Vlada se je sredi novembra odločila za povišanje plač oskrbovalcev v domovih za starejše, posledično pa so se oskrbnine dvignile za 5,6 odstotka. Koalicijske poslanske skupine zdaj predlagajo, da del stroškov za dvig plač pokrije proračun. Gre za znesek v višini 16 milijonov evrov.

Razprava o Sloveniji v Bruslju: ostre izmenjave med in 't Veldovo in Tomčevo

29. 11. 2021 08.36

Razprava o oktobrski misiji odbora Evropskega parlamenta v Sloveniji je izzvenela v znamenju ostre izmenjave med evropsko poslanko Romano Tomc in vodjo delegacije Sophie in 't Veld. Tomčeva je izpostavila, da je misija zgrešila cilj, in 't Veldova pa je odločno zavrnila napade in EPP pozvala h konstruktivnemu sodelovanju.

Janševi vladi nasprotuje več kot 60 odstotkov vprašanih

28. 11. 2021 19.13

Kakšna so novembrska politična razmerja? Janševa vlada po seriji kadrovskih rošad v energetiki ohranja nizko, manj kot 30-odstotno (28,3 odstotka) podporo javnosti. Njenemu delu nasprotuje več kot 60 odstotkov vprašanih (62,2 odstotka). Vsak deseti anketirani je neopredeljen.

Novozelandska poslanka na porod v bolnišnico kar s kolesom

28. 11. 2021 13.32

Visoko noseča novozelandska poslanka je sredi noči začutila popadke, namesto z avtomobilom pa se je v bolnišnico odpravila kar s kolesom. Uro kasneje je rodila zdravo deklico.

Tonin na kongresu NSi: Pripravljeni smo voditi naslednjo vlado

27. 11. 2021 09.50

Na današnjem digitalnem programskem kongresu so delegati NSi sprejeli osnutek programa, s katerim bo stranka nastopila na državnozborskih volitvah. Predstavili so kandidate za volitve v DZ ter opredelili položaj stranke v političnem prostoru in njeno kratkoročno politično vizijo. Najprej so udeležence kongresa nagovorili člani ministrske ekipe iz vrst NSi. "Čas je, da slovenski javnosti sporočimo, da smo pripravljeni voditi naslednjo vlado. Ko bodo volivci na prihodnjih volitvah dovolj odločno podprli Novo Slovenijo, se bomo izognili neučinkovitosti koalicije KUL in ostrini SDS," je dejal predsednik stranke Matej Tonin.

'Po volitvah se bo treba soočiti z razsutimi javnimi financami in kaosom v vseh sistemih'

27. 11. 2021 10.56

Prvak LMŠ Marjan Šarec je na programskem kongresu stranke poudaril, da je pogled LMŠ usmerjen v čas po volitvah, ko se bo treba "soočiti z vsemi posledicami zdajšnje vladavine", od razsutih javnih financ do kaosa v vseh sistemih. Razvojno naravnan program tako predlaga rešitve za normalizacijo, ki bo temeljila na demokratičnih vrednotah, pravi.

Šarec pred kongresom: Kadrovskim čistkam po volitvah se ne bo mogoče ogniti

25. 11. 2021 17.39

Pred kongresom stranke LMŠ, ki se bo odvil v soboto, je predsednik te največje opozicijske stranke predstavil načrte in program, ki nosi slogan "Normalizacija. Rešitve. Razvoj". Program so strnili v 12 rešitev za razvoj Slovenije, napovedujejo pa tudi preimenovanje okoljskega ministrstva v ministrstvo za podnebne spremembe, okolje in prostor, ki bi ob tem dobilo državnega sekretarja, pristojnega za podnebne spremembe. Ob tem Marjan Šarec zagotavlja, da se bodo s preteklostjo ukvarjali le toliko, kot bo to nujno potrebno, a da se kadrovskim čistkam ne bo mogoče ogniti.

Predlog za prepoved frackinga nadaljuje pot v državni zbor: 'Varnega frackinga ni'

25. 11. 2021 15.50

Državni zbor je s 46 glasovi za in 41 proti sklenil, da je predlog za prepoved hidravličnega lomljenja v Sloveniji, ki so ga vložile poslanske skupine Levica, LMŠ in SD, primeren za nadaljnjo obravnavo. "Varnega frackinga ni," je na obravnavi poudarila poslanka Levice Nataša Sukič in ocenila, da je ga je treba zato v celoti prepovedati. Gre za peti poskus, s katerim želijo preprečiti načrte britanske družbe Ascent Resources o vrtanju v Petišovcih.

Komisar Reynders obžaluje nenadno zmanjšanje slovenskega proračuna za pravosodje

24. 11. 2021 07.35

Evropski parlament je na plenarnem zasedanju v Strasbourgu razpravljal o temeljnih pravicah in vladavini prava v Sloveniji. Poudarek je bil na imenovanju evropskih delegiranih tožilcev v okviru evropskega javnega tožilstva. Evropski komisar za pravosodje Reynders je izrazil obžalovanje zaradi nenadnega zmanjšanja proračuna za pravosodni sistem. Izrazil pa je zadovoljstvo glede imenovanja slovenskih evropskih delegiranih tožilcev.

Dikaučič po nujnem postopku vložil predlog sprememb zakona o državnem tožilstvu

24. 11. 2021 18.11

Po imenovanju Tanje Frank Eler in Mateja Oštirja za slovenska evropska delegirana tožilca se je oglasil tudi slovenski pravosodni minister Marjan Dikaučič, ki je omenjenima čestital, a skoraj istočasno po nujnem postopku vložil tudi predlog sprememb zakona o državnem tožilstvu. Po novem bi tako končni izbor opravila vlada, in ne več evropsko tožilstvo, pravosodno ministrstvo pa bi lahko kar samo predlagalo kandidate, ki se niso prijavili na razpis. Nekdanji pravosodni minister Aleš Zalar ob tem: "Mislili smo, da smo ob vseh zapletih glede imenovanja delegiranih tožilcev že dosegli dno, a zdaj vidimo, da ga pravzaprav še nismo."

Dikaučič preživel interpelacijo s peto najnižjo podporo

23. 11. 2021 19.43

Minister za pravosodje Marjan Dikaučič je prestal interpelacijo, a ga je podprlo le 28 poslancev iz koalicijskih SDS in SMC, kar je peta najnižja podpora kateremu od interpeliranih ministrov doslej. Minister kljub temu ocenjuje, da je poslance prepričal z argumenti. V Toninovi NSi so se glasovanja vzdržali. Kaj s tem sporočajo Janševi koaliciji? In kaj to pomeni za napovedani interpelaciji proti ministroma Hojsu in Vizjaku?

DZ razširil obseg parlamentarnih preiskav o ukrepanju v epidemiji in vmešavanju v Policijo

23. 11. 2021 19.10

DZ je na seji razširil časovni obseg parlamentarne preiskave, ki se na zahtevo opozicije ukvarja z ukrepanjem vlade v epidemiji covida-19. Prav tako je razširil obseg parlamentarne preiskave, ki preiskuje sum političnega vmešavanja v delo Policije.

Po zapletu z okužbami v Levici Dikaučič uspešno prestal interpelacijo

22. 11. 2021 07.57

Poslanci in poslanke so razpravljali o interpelaciji ministra za pravosodje Marjana Dikaučiča. Vložile so jo opozicijske LMŠ, SD, Levica in SAB ter nepovezani poslanci. Zaradi okužb z novim koronavirusom pri dveh poslancih Levice so v stranki predlagali preložitev glasovanja, a do dogovora ni prišlo. Na glasovanju je Dikaučič nato pričakovano prestal interpelacijo.

Interpelacija Simone Kustec: 'Ko smo jo najbolj potrebovali, je bila odsotna'

19. 11. 2021 06.24

DZ bo predvidoma nekaj več kot 15 ur razpravljal o interpelaciji šolske ministrice Simone Kustec, ki so jo vložile opozicijske LMŠ, SD, Levica, SAB in nepovezani poslanci. Poslanec Levice Matej T. Vatovec je v uvodu v razpravo, ki se je začela ob 10. uri, dejal, da ministrico interpelirajo, ker ni izpolnila pričakovanj deležnikov v šolstvu, predvsem v času epidemije. To področje se zanemarja, ministrica pa se jasno in glasno ne zavzame za svoj resor, je poudaril. Ministrica Simona Kustec očitke zavrača. In čeprav je opozicija prepričana, da gre za eno najslabših ministric za šolstvo v zgodovini Slovenije, pa v koaliciji ravno nasprotno. "Lahko bi rekli tudi, da gre za neko novo Marijo Terezijo v slovenskem šolskem sistemu," pravi Franc Breznik.

Imenovanje delegiranih tožilcev: 'Gre za reševanje kože ministra Dikaučiča'

19. 11. 2021 17.13

Parlamentarne stranke so se različno odzvale na četrtkovo odločitev vlade glede začasnega predloga imenovanja dveh evropskih delegiranih tožilcev. Stranke vladajoče koalicije so odločitev vlade podprle in pozdravile, opozicijske stranke so bile na drugi strani do tega kritične in jo ocenjujejo v luči interpelacije pravosodnega ministra Marjana Dikaučiča. Janja Sluga iz poslanske skupine nepovezanih poslancev je dejala, da gre predvsem za "reševanje kože" ministra.

'Zdaj so imenovani vsi delegirani tožilci'

19. 11. 2021 12.09

Podpredsednica Evropske komisije Vera Jourova je čestitala Tanji Frank Eler in Mateju Oštirju za imenovanje na mesto delegiranih evropskih tožilcev. "S tem so imenovali vsi delegirani tožilci." Slovenska vlada je sicer na seji 18. novembra zapisala, da oba kandidata predlaga v imenovanje za čas, dokler ne bo zaključen nacionalni del postopka, pravni strokovnjaki pa pravijo, da pojma začasnosti zakon o državnem tožilstvu ne pozna. DTS pozdravlja odločitev vlade glede delegiranih tožilcev. Na pravosodnem ministrstvu pa pravijo, da je začasen predlog imenovanja delegiranih tožilcev možen po uredbi EU.

Strokovnjak o spremembah v kazenskem zakoniku: Vračamo se 50 let nazaj

19. 11. 2021 11.21

Državni zbor je s 47 glasovi za in 41 proti sprejel novelo kazenskega zakonika. Največ polemik je sprožila določba, po kateri bodo osumljence kaznivega dejanja "grožnje proti najvišjim predstavnikom države in njihovim bližnjim" preganjali po uradni dolžnosti, in ne več na predlog. S tem se po mnenju strokovnjaka Tomaža Časa vračamo v čase pred 50 leti, na tapeti pa bo predvsem Policija, ki bo morala v preverjanje, ali obstajajo ustrezni dokazi, da je res šlo za grožnjo, ki jo je treba kazensko preganjati, vložiti veliko truda. Profesor Miha Šepec pa ob tem opozarja, da je treba razlikovati med grožnjo in kritiko.

Državni zbor potrdil državna proračuna z visoko rastjo investicij

18. 11. 2021 19.20

Državni zbor je potrdil državna proračuna za prihodnji dve leti, ki ju je vlada pripravljala v okoliščinah postopnega okrevanja gospodarstva po epidemiji covida-19, a bo ta še naprej zahtevala visoke stroške. Leta 2022 je načrtovanih za blizu 14 milijard evrov odhodkov, izstopa visoka rast sredstev za investicije. Primanjkljaj se bo postopoma zniževal.

Evropska delegacija o Sloveniji: Stanje demokracije je zaskrbljujoče

18. 11. 2021 07.28

V Bruslju bi morali razpravljati o oktobrski misiji za ugotavljanje dejstev glede stanja demokracije v Sloveniji, vendar je zaradi odsotnosti vodje delegacije razprava preložena na 29. november. Misijo so sicer zaznamovali komentarji predsednika vlade Janeza Janše, ki ni želel sprejeti evropske delegacije. Ta je medtem že objavila poročilo in v njem izrazila zaskrbljenost zaradi ozračja sovražnosti, nezaupanja in globoke polarizacije v Sloveniji, ki je spodkopalo zaupanje v različne javne organe in tudi med njimi.

Direktorji policijskih uprav in komandirji postaj prejeli sklepe o prenehanju položaja

17. 11. 2021 11.45

V obeh policijskih sindikatih so nam potrdili, da so komandirji policijskih postaj ter direktorji policijskih uprav in notranjih organizacijskih enot GPU že prejeli sklepe o prenehanju opravljanja dela na teh delovnih mestih. Neuradno naj bi na lokalnem in državnem nivoju že potekali pogovori vladajoče politike z njej naklonjenimi posamezniki, ki bi se zavihteli na vodilne položaje v Policiji.

Evropski poslanci izrazili zaskrbljenost zaradi ozračja sovražnosti v Sloveniji

16. 11. 2021 20.02

Delegacija odbora Evropskega parlamenta za državljanske svoboščine je izrazila globoko zaskrbljenost zaradi ozračja sovražnosti in globoke polarizacije v državi, izhaja iz osnutka poročila, pripravljenega na podlagi ugotovitev misije, ki je preverjala stanje pravne države v Sloveniji. Člani odbora naj bi poročilo obravnavali v četrtek.

V poslanske klopi sedla Karmen Kozmus Ferjan

16. 11. 2021 09.13

Namesto poslanca SDS Ljuba Žnidarja, ki je nedavno odstopil s funkcije, je v poslanske klopi sedla Karmen Kozmus Ferjan. DZ ji je potrdil mandat nadomestne poslanke, Kozmus Ferjanova pa se je že pridružila poslanskim kolegom.

Vox populi: Skoraj 33 odstotkov vprašanih ne ve, koga bi volili

15. 11. 2021 19.05

Novembrska raziskava javnega mnenja Vox populi kaže, da bi največjo podporo na volitvah prejela stranka SDS. Volilo bi jo 17 odstotkov vprašanih. Sledijo SD s 13,9-odstotno podporo, Levica z 8,1-odstotno in LMŠ s 7,3-odstotno, SAB pa bi volilo 4,3 odstotka vprašanih. Skoraj tretjina vprašanih je neopredeljenih.

Ameriški kongresnik slovenskega rodu Paul Gosar sprožil vihar na Twitterju

10. 11. 2021 07.30

Ameriški kongresnik Paul Gosar, ki ga je predsednik RS Borut Pahor aprila 2019 odlikoval z zlatim redom za zasluge, spet razburja ameriško in svetovno javnost. Tokrat s kratkim risanim filmom, ki ga je objavil na svojem profilu na Twitterju, in v katerem kot glavni junak ubije lik demokratske kongresnice Alexandrie Ocasio-Cortez, prav tako pa izvede napad na "risanega" predsednika Joeja Bidna.

Referendum za ustanovitev Občine Golnik z novo zeleno lučjo

04. 11. 2021 17.45

Odbor državnega zbora za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo je na današnji seji s tesno večino sprejel mnenje, da je predlog za razpis referenduma za ustanovitev nove občine Golnik primeren. Nespremenjeno ostaja tudi predlagano območje izvedbe referenduma.