Potro

Najbolj prodajani piščančji izdelki za žar v Sloveniji
30. 05. 2016 10.42
Danes je piščančje meso v trendu, saj je, v primerjavi z drugimi vrstami mesa, manj mastno, hranljivo, hitro prebavljivo, a vseeno zelo okusno. Vse bolj je zaželeno tudi kot dopolnitev drugim mesnim jedem na žar dogodkih v toplejših mesecih.

Oblikovanje ni le odlična ideja ...
30. 05. 2016 06.30
...oblikovanje je dobra realizacija le-te. Pomislite – ko se sprehajate 10 minut po bližnjem nakupovalnem centru, se za vašo pozornost poteguje okoli 10.000 izdelkov. Je cena res edini faktor pri izbiri?

Pravijo, da človek je, kar jé. Bomo torej jedli bolj poceni in od daleč ali lokalno in zdravo?
30. 05. 2016 06.00
Ko govorimo o pravični trgovini, običajno pomislimo na izkoriščanja delavcev nekje daleč stran. A temu ni tako, saj se izkoriščanja dogajajo tudi pri nas. Tokrat spodbujamo h kupovanju lokalno, ekološko in pravično pridelane hrane, s čimer podpremo slovenskega kmeta, mu zagotovimo pravično plačilo ter uživamo kakovostnejša živila.

Inšpektorji bodo preverjali, ali sta sadje in zelenjava na tržnicah in ob cestah res slovenska, kot trdijo prodajalci
29. 05. 2016 09.22
Se tudi vam zdi, da je briških češenj toliko, da jih prodajajo na vsakem vogalu? Pa gre res za prave ali nas prodajalci zavajajo? Prav to bodo skušali ugotoviti tudi inšpektorji Ministrstva za kmetijstvo in Uprave za varno hrano, ki bodo poostrili nadzor nad prodajalci sadja in zelenjave na tržnicah in ob cestah. Kmetijski minister Dejan Židan je prepričan, da lahko prevare v prehranski verigi izločimo samo s strogim preganjanjem zlorab.

Temna stran ribiške industrije: obljube o dobro plačanem delu le past, delavci postanejo sužnji
28. 05. 2016 07.00
Tajska je velik izvoznik zamrznjenih rakcev. Za to okusno hrano pa se skrivajo suženjske razmere, v katerih delajo delavci, ki jih velikokrat tudi ugrabijo. Na dan dobijo le skodelico riža, delati pa morajo tudi 20 ur na dan. Če so preveč bolni za delo, velikokrat končajo kar v morju.

V Sloveniji najdemo največ transmaščob v piškotih
27. 05. 2016 08.54
Piškoti, vaflji, ocvrta hrana, torte ... Vse to so živila, ki jih vsi kdaj pa kdaj radi pojemo, ampak v sebi skrivajo nevarne transmaščobe, ki so zdravju zelo škodljive. Nekatere države, med njimi tudi ZDA, so zakonsko že omejile vsebnost transmaščob v živilih, v Sloveniji je novelo, s katero bi zakonsko omejili transmaščobe v prehrani, vložila ZL.

'Že zaradi samega izgleda ni verjetnosti, da bi potrošnik banano sploh zaužil'
26. 05. 2016 16.50
Na Facebooku so se pojavile fotografije banane, ki ima nenavaden videz, kot da bi bile krvave. Prijavo so prejeli tako policisti kot inšpektorji za hrano. Slednji pravijo, da banane na sliki res niso skladne z minimalnimi zahtevami kakovosti, a da ni verjetno, da je v sadež nekdo vbrizgal kri. Vse kaže, da banane nekje v verigi dobave niso bile ustrezno skladiščene.

Ko udari strela, je lahko že prepozno. Kako najbolje zaščitimo naprave v svojem domu?
25. 05. 2016 10.36
Na trgu je veliko izbire med izdelki za prenapetostno zaščito električnih naprav v domovih, ki pa niso enako učinkoviti. Pred nakupom je zato dobro vedeti, na kaj moramo biti pozorni, da bo zaščita učinkovita.

Grenka 'rižota': kmetje s posejano njivo umirajo od lakote, države, ki vse izvozijo, nimajo zase, posredniki pa si polnijo žepe
25. 05. 2016 07.00
Riž je tisti, ki zagotavlja preživetje več milijonom ljudi. Je pa tudi poljščina, pri pridelavi katere se uporabljajo izjemno sporne prakse - od izkoriščanja ljudi do uničevanja okolja.

Šport in poškodbe: 'Pomembno je, da znamo poslušati telo in čim prej poiščemo strokovno pomoč'
24. 05. 2016 06.30
V želji, da bi dosegli čim hitrejše rezultate, se ljudje pogosto zaženemo v fizične aktivnosti, a pretiravanje lahko vodi do različnih poškodb. "Prepogosto, prehitro, preveč in premalo počitka so glavne značilnosti, ki rekreativne športnike največkrat peljejo do tovrstnih stanj," opozarja dr. Vedran Hadžič s Fakultete za šport.

'Na borzi se kava navzame vonja po denarju'
23. 05. 2016 06.30
Kavni industriji je v interesu, da drži potrošnika v nevednosti. "Plačujete za anonimno surovino neznanega porekla, dvomljive svežine, neopredeljive kakovosti," je prepričan pražar Tine Čokl. Potrošniki so tisti, ki bi morali pritiskati na ponudnike, namesto tega pa ti pritiskajo na pridelovalce oziroma kmete. Ti so ključni za to, da okušamo in vonjamo kavo, a na žalost v celotni verigi najmanj zaslužijo.

Skupina Mercator s padcem prihodkov, višje investicije oklestile dobiček
20. 05. 2016 09.36
Skupina Mercator je v prvem četrtletju ustvarila 604,9 milijona evrov čistih prihodkov od prodaje oz. 3,8 odstotka manj kot v enakem lanskem obdobju. Ob skoraj dvakrat višjih investicijah je skupina obdobje končala s 44 odstotkov nižjim čistim dobičkom, ki je dosegel 2,3 milijona evrov.

Poslanci zavrnili predlog za znižan DDV za ženske higienske izdelke
18. 05. 2016 12.25
Poslanci so zavrnili predlog zakona, po katerem bi se za ženske higienske izdelke plačevala znižana stopnja DDV. Predlagajo pa vladi, naj se znižana stopnja DDV za te izdelke omogoči s spremembo podzakonskega akta.

Katjušin izziv: eno leto brez nakupa oblačil
18. 05. 2016 06.30
"Z vsakim novim oblačilom v moji omari se je povečala možnost, da bo le-ta še bolj razmetana," pripoveduje Katjuša Šavc. Zato si je postavila izziv, da eno leto ne bo kupovala oblačil. Začetna skrb o impulzivnih nakupih je bila odveč. Nenakup je iz nje izvabil kreativno žilico, saj je začela "ustvarjati" zanimive kombinacije s starimi oblačili.

Slovenija – dežela samskih ljudi?
17. 05. 2016 07.00
Statistični podatki kažejo, da naj bi bil pri nas kar vsak drugi - samski. Za tem se seveda skriva paleta različnih odnosov, vseeno pa je v resnici samskih, ki so tak način življenja zavestno izbrali, vedno več.

Na ekran so uspeli spraviti vse tovorne ladje hkrati
17. 05. 2016 13.31
Ste vedeli, da kar 90 odstotkov tovora prepeljejo po morju? Kako živahen promet tam poteka vsak trenutek vsakega dne, prikazuje interaktivni zemljevid, ki poskuša neverjetni obseg ladijskega tovornega prometa približati množicam.

'Hotela sem biti zdrava. Črtala sem meso, kuhano hrano ... Leto kasneje so se mi majali zobje, živela sem od bio lubenice'
17. 05. 2016 06.30
Saj se spomnite tistega, da tudi preveč dobrega lahko škoduje? Velja tudi za področje fit in zdravega telesa. Kdaj se torej skrb za primerno prehrano in gibanje spremeni v obsedenost, ki ni več ne dobra ne zdrava, ampak škodljiva tako telesnemu kot duševnemu zdravju?

Nov standard živalim prijaznejše reje
16. 05. 2016 07.48
V Perutnini Ptuj dolgoletno tradicijo domače reje perutnine uspešno prepletajo z novimi pristopi. Kot prvi v Sloveniji uvajajo napreden standard piščancem prijazne reje. Z njim postavljajo nova merila odgovornega ravnanja in zagotavljanja najvišje kakovosti na temelju skrbi za boljše počutje živali.

'Kupujemo zdravo hrano, ne razmišljamo pa o zdravi obleki, čeprav je koža naš največji organ'
16. 05. 2016 06.30
Zapravljati manj, in to bolj kakovostno, izmenjava, predelava, pridelava. To je nekaj alternativ današnjemu načinu potrošnje, pojasnjuje predsednica društva Focus Živa Kavka Gobbo. Sta paradižnik in jagode januarja res užitek, ki si ga želimo pričarati, se sprašuje. Vedno bolj se zavedamo pomena zdrave hrane, ne pa pomena zdravih oblačil, meni ustvarjalka blagovne znamke RE.DO Petra Doljak.

Izjemna rast brezstičnega plačevanja
15. 05. 2016 10.28
Plačujete z brezstično kartico? Brezstično plačevanje je v Evropi doseglo izjemno rast. V primerjavi z lasnkim letom, se je število brezstičnih transakcij potrojilo. V Sloveniji smo marca zabeležili 13 odstotkov takšnih plačil.

Bo Ljubljana prvo pravičnotrgovinsko mesto v Sloveniji?
14. 05. 2016 07.00
Na svetu že skoraj 50 let deluje alternativni način trgovanja, ki dokazuje, da lahko izmenjava dobrin poteka tudi brez izkoriščanja. Slovenija se je temu načinu pridružila pred 12 leti. Napočil je čas, da pravično trgovino postavimo še na višjo raven, meni Živa Lopatič vodja prve in edine pravične trgovine v Sloveniji 3Muhe.

Bi kupili izdelek, ki nosi oznako, da so ga izdelali sužnji?
13. 05. 2016 06.30
"Izdelki, ki so nastali na plečih izkoriščanih otrok ali uničenega okolja, bi morali nositi oznake, ki bi nas potrošnike na to opozarjale," je prepričana vodja društva Focus. Vodja pravične trgovine pa poudarja: "Zahtevajmo informacije o tem, kdo in na kakšen način je surovino pridelal in po kakšni poti je prišla do nas." In kako sploh prepoznamo izdelke, narejene po načelih pravične trgovine?

Ste kdaj pomislili, da zdravila, ki jih izločimo iz telesa ali zavržemo, škodujejo okolju?
13. 05. 2016 11.44
Strokovnjaki opozarajo, da je potrebno pri uporabi zdravil razmišljati tudi o tem, kakšne učinke imajo na naše okolje. Številne učinkovine končajo v okolju ter delujejo še dolgo po tistem, ko zapustijo naše telo. Za okolje so najbolj pereči antibiotiki, steroidni hormoni, nekatere nesteroidne protivnetne učinkovine ter citostatiki.

Tudi vi uporabljate tekaške aplikacije? Pa ste prebrali splošne pogoje?
11. 05. 2016 10.09
Skoraj vsak tekač med tekom uporablja pripomočke, ki spremljajo njegov napredek, najbolj priljubljene so aplikacijo na pametnem telefonu. In če te budno spremljajo tekačevo pot, izmerijo hitrost in razdaljo ter porabljene kalorije, pa hkrati kršijo tudi zasebnost uporabnikov.

'Ne bojkotirajte naših izdelkov, to nas bo uničilo in nam vzelo še to, kar imamo'
11. 05. 2016 06.30
Plantaže bombaža v Burkina Fasu in tekstilne tovarne v Bangladešu. Garaško delo in mizerno plačilo. Vse to je realnost tamkajšnjih delavcev, ki jo je kot novinarka spremljala Meta Krese. Pripovedovali so ji, da podpirajo pritisk in poziv javnosti k spremembam, ne pa bojkotiranja izdelkov, saj bi to zanje pomenilo smrt. "Ne smemo reči, da se nič ne da narediti ... Že to, da 300 delavk dela v boljših pogojih, je ogromna sprememba."

Padla prva tožba zaradi kredita v švicarskih frankih
10. 05. 2016 11.30
Mariborsko okrožno sodišče je v celoti zavrnilo prvo tožbo posojilojemalcev v švicarskih frankih zoper banke. V tožbi družine Čeh zoper NKBM je odločilo, da je ta neupravičena, saj so bili ob sklenitvi kreditne pogodbe seznanjeni z valutnimi tveganji ter opozorjeni nanje. V Združenju Frank so razočarani.

FOTO: 'Pri nas otrok v roke dobi čokolado. Tam dobi mačeto, okusa čokolade pa sploh ne pozna'
09. 05. 2016 06.30
Da mi lahko uživamo v "sladkem grehu" oz. se sladkamo s pravzaprav luksuznimi izdelki, kot je čokolada, na plantažah kakava v Slonokoščeni obali in Gani dela 2,15 milijona otrok. "Pri nas je otrok umazan od čokolade, tam od blata. To ni pošteno. A ker se dogaja tako daleč stran, si pred tem enostavno zatiskamo oči," pravi vodja pravične trgovine v Sloveniji Živa Lopatič.

Garderoba na račun ljudi in okolja: stoletja dolga beda pridelave surovine, ki je bogataše naučila izkoriščanja
06. 05. 2016 06.30
Po zrušenju tovarn v Bangladešu so za kratek čas potrošniki postali bolj pozorni, v kakšnih razmerah nastajajo njihova oblačila. Poznavalci industrije danes pravijo, da je to vodilo v nekaj sprememb, ki pa so se večinoma zgodile na koncu verige, medtem ko pridelovalci surovin še naprej komaj životarijo.

Slovenska vlada še vedno podpira TTIP
05. 05. 2016 15.43
Vlada je v skladu s ta teden izraženimi stališči potrdila nadaljnjo podporo pogajanjem o sklenitvi sporazuma TTIP. Slovenija podpira pogajanja, "saj med Slovenijo in ZDA obstajajo še neizkoriščene možnosti za okrepitev gospodarskega sodelovanja", so zapisali po seji vlade.

Zasvojenost s tehnologijo ali le prilagajanje novim družbenim normam?
05. 05. 2016 11.36
Živimo v času izjemne spremembe načina komunikacije, predvsem načina, s katerim se otroci sporazumevajo z vrstniki. Kakšne posledice bo sodobno okolje, v katerem smo ves čas povezani s spletom in odvisni od pametnih naprav, vplivalo na psihološki in čustveni razvoj otrok?