Praznovanje

Unikata po 450 letih v Sloveniji

24. 11. 2000 00.00

Ob 450-letnici od nastanka prvih dveh slovenskih knjig, Katekizma in Abecedarija Primoža Trubarja, je slovenski predsednik Milan Kučan v Cankarjevem domu odprl razstavo Prve slovenske knjige, kjer so razstavljeni vsi slovenski tiski iz 16. stoletja, prvič po 450 letih pa sta v Sloveniji na ogled unikata prvih dveh Trubarjevih del. V otvoritvenem govoru je izrazil hvaležnost začetnikom slovenske besede, Trubarju, Bohoriču in Dalmatinu. Ti so po njegovih besedah ustvarili prihodnost, ki nam je kasneje dala Prešerna, Kosovela, Gradnika in druge.

Praznovanje zaznamovano s smrtjo

28. 10. 2000 00.00

Na avtomibilističnem tekmovanju Ferrari Challenge v italijanskem Mugellu se je zgodila huda nesreča. Po trčenju s Švicarjem Danielom Kunzlijem je umrl 66-letni nemški dirkač Ulrich Plattenhardt. Njegov kolega, ki so ga po nesreči prepeljali v bolnišnico ob dirkališču, pa se še bori za življenje. Prireditev je organiziralo moštvo Ferrari, da bi proslavilo naslov svetovnega prvaka v Formuli 1, ki ga je po 21-tih letih za Ferrari osvojil Nemec Michael Schumacher.

Praznovanje dneva OZN

25. 10. 2000 00.00

Ob 55. obletnici ustanovitve Združenih narodov so se po vsem svetu zvrstile prireditve, na sedežu svetovne organizacije v New Yorku pa sta generalni sekretar Kofi Annan in predsednik Generalne skupščine Harri Holkeri pozvala voditelje držav k izpolnjevanju obljub, danim na letošnjem vrhu tisočletja. Osrednji del

100. obletnica Gimnazije Poljane

21. 10. 2000 00.00

Ljubljanska Gimnazija Poljane letos slavi 100. obletnico. Praznovanje stoletnice gimnazije je v znamenju številnih prireditev. Tako se je sredi

Deseta obletnica Kobariškega muzeja

21. 10. 2000 00.00

V Kobariškem muzeju bo danes potekala osrednja prireditev, s katero bodo zaznamovali okroglo, deseto obletnico delovanja muzeja. Letošnje praznovanje okroglega jubileja bo potekalo v znaku podelitve posebnih priznanj ustanovam in posameznikom, ki so največ prispevali k ustanovitvi muzeja in njegovemu uspešnemu delovanju. Sočasno bodo odprli tudi razstavo Kobariški muzej 1990 - 2000, o prehojeni poti bo z nekaterimi podatki postregel tudi priložnostni zbornik. Slavnostni govornik na prireditvi bo državni sekretar na kulturnem ministrstvu Silvester Gabršček.

Praznovanje v Carnegie Hallu

24. 09. 2000 00.00

Znana newyorška koncertna dvorana Carnegie Hall ta konec tedna praznuje 80-letnico svojega predsednika in svetovno znanega violinista Isaaca Sterna. Virtuoz, ki je 80. rojstni dan praznoval 21. julija, bo drevi skupaj s prijatelji in učenci nastopil na posebnem koncertu. Njegova sinova, dirigenta David in Michael, bosta vodila simfonični orkester inštituta Curtis za glasbo, pridružili pa se jim bodo znani violinisti Sarah Chang, Glenn Dicterow in Ida Kavafian ter pianisti Emanuel Ax, Yefim Bronfam in Leon Fleisher. Besedila bosta brala Sternova hčerka Shira Stern in igralec Sir Peter Ustinov. V poslopju Carnegie Halla so ob tej priložnosti odprli razstavo, posvečeno Sternu, na kateri bodo do 31. decembra na ogled dokumenti iz njegovega zasebnega arhiva. Predvajajo tudi filme o znanem violinistu, kot tudi filme, v katerih je nastopil. Isaac Stern je predsednik Carnegie Halla že od leta 1960, ko je vodil prizadevanja za ohranitev te svetovno znane koncertne dvorane, ki ji je grozilo uničenje. Stern se je rodil leta 1920 v Rusiji, z desetimi leti pa je s starši prišel v ZDA. Violino je začel igrati z osmimi leti, doslej pa je posnel že več kot sto plošč.

Haider vabljen na ogled fojb

21. 09. 2000 00.00

Italijansko gibanje za neodvisnost Julijska fronta je včeraj na zasebni obisk v Trst povabilo koroškega deželnega glavarja Jörga Haiderja, kjer naj bi ta obiskal nekdanje koncentracijsko taborišče Rižarna in bazoviško fojbo. Gibanje je izrazilo zadovoljstvo, ko so minuli teden na italijanskih Opčinah Haiderja povabili na praznovanje 170. obletnice izgradnje cestne povezave Trst-Ljubljana-Dunaj, hkrati pa kritiziralo tržaške oblasti, ker po njihovem mnenju obiska niso prav izkoristile. Po besedah gibanja, ki je februarja ustanovilo Odbor za Haiderja, bi moral koroški deželni glavar obiskati bazoviško fojbo, kjer so posmrtni ostanki "italijanskih vojakov in slovenskih antikomunistov, ki so jih ustrelili Titovi partizani".

Prenovljena zbirka čebelarskega muzeja

10. 09. 2000 00.00

Radovljiški čebelarski muzej je danes vnovič odprl prenovljeno stalno zbirko in tako zaokrožil praznovanje 40-letnice. Novosti zbirke so kronološka postavitev ter dodatni poudarki na pomembnih čebelarjih.

Mladi na poti v Rim

09. 08. 2000 00.00

Več kot tisoč mladih iz Slovenije bo drevi krenilo na pot proti Rimu, kjer bodo skupaj z vrstniki z vsega sveta praznovali 15. svetovni dan mladih. Praznovanje v večnem mestu pripravlja papeški svet za laike, ki pričakuje milijon in pol romarjev iz 120 držav. Osrednja dogodka, veliko bedenje in sklepno evharistično bogoslužje, pri katerih bo sodeloval tudi papež Janez Pavel II., bosta v soboto in nedeljo, 19. in 20. avgusta.

Zaključek Forme vive v Kostanjevici

29. 07. 2000 10.05

Letošnja Forma viva se je sinoči zaključila v Kostanjevici na Krki, mestece sredi Krke pa je dobilo šest novih skulptur. Na 18. mednarodnem simpoziju so jih v hrastov les izdolbli kiparji iz ZDA, Avstrije in Slovenije. Plastike velikih dimenzij od danes zaznamujejo tudi vstop v mesto in kostanjeviški grad, najznačilnejša pa obvladuje glavni mestni trg.

Več eksplozij v Teheranu

16. 07. 2000 09.56

Na severovzhodu Teherana v četrti Pasdaran, kjer je tudi iransko ministrstvo za informiranje, je ponoči odjeknilo približno 19 eksplozij, ki so povzročile veliko gmotno škodo, je poročal iranski radio. Za zdaj še ni pojasnil niti o vzroku za eksplozije niti o smrtnih žrtvah. Iz francoske tiskovne agencije so sporočili, da so jih mudžahidi sinoči obvestili, da so njihovi pripadniki napadli ministrstvo in pri tem ubili več uslužbencev. Napad naj bi izvedli zato, ker so lokalne oblasti minuli teden skupini študentom preprečili praznovanje prve obletnice protestov na teheranski univerzi.

Pogreb kot zabava

16. 07. 2000 08.32

Britanci bi se radi na pogrebih bolj zabavali, je pokazala anketa revije Bella, ki je zajela tisoč vprašanih. 72 odstotkov Britancev bi želelo, da na njihovem pogrebu igrajo njihovo najljubšo pesem, 53 odstotkov si želi, da žalujoči ne bi bili oblečeni v črno, več kot polovica Britancev pa bi na pogrebu najraje imela ognjemet in zabavo. Po mnenju osmih odstotkov vprašanih bi moral biti pogreb praznovanje konca življenja. Ostalih 20 odstotkov Britancev pa je povedalo, da tako močno sovražijo vesele pogrebe, da bi svojcem priredili žalosten pogreb, tudi če bi ti izrecno zahtevali veselega.

Tridnevno praznovanje na Grenlandiji

15. 07. 2000 20.12

V grenlandski vasici Brattahlid se začenja tridnevno praznovanje v počastitev tisoče obletnice potovanja vikinga Leifa Erikssona v severno Ameriko in razširitve krščanstva med inuite, ljudstvo na Grenlandiji. V Brattahlidu, 400 kilometrov južno od glavnega mesta Nuuk, se bodo več sto inuitom pridružili tudi danski kraljevi par in več vodij skandinavskih držav, da bi si ogledali pristanek replike tisoč let stare vikinške ladje, ki bo v naslednjih štirih mesecih znova prikazala Leifovo pot v novi svet. 20. julija se bo posadka ladje Islendingur podala na štirimesečno zgodovinsko popotovanje proti Severni Ameriki, do takrat pa si bodo nabirali moči in zaloge za 4800 kilometrov dolgo pot, ki je pred njimi. Ladja Islendingur - Islandec - je natančen posnetek ohranjene ladje Gokstad iz 9. stoletja, ki so jo pred približno sto leti odkrili na Norveškem.

Tisoč let vikinškega odkritja Amerike

15. 07. 2000 12.00

V grenlandski vasici Brattahlid se danes začenja tridnevno praznovanje v počastitev tisoče obletnice potovanja vikinga Leifa Erikssona v severno Ameriko in razširitve krščanstva med inuite, ljudstvo na Grenlandiji. V Brattahlidu, 400 kilometrov južno od glavnega mesta Nuuk, se bodo danes več sto inuitom pridružili tudi danski kraljevi par in več vodij skandinavskih držav, da bi si ogledali pristanek replike tisoč let stare vikinške ladje, ki bo v naslednjih štirih mesecih znova prikazala Leifovo pot v novi svet.

Biki niso preživeli

14. 07. 2000 21.28

Na ulice španskega mesta Pamplona so danes, osmi in hkrati zadnji dan praznovanj ob Svetem Ferminu, poslali nekaj najtežjih bikov. Dve minuti in 45 sekund dolg tek se je za nekaj sto pogumnih mladeničev, ki so bežali pred biki, končal le z manjšimi poškodbami. Na ozko, približno 800 metrov dolgo progo po ulicah Pamplone so danes spustili šest bikov, težkih od 595 do 690 kilogramov. Današnji tek je bil najhitrejši doslej, saj ponavadi traja približno štiri minute. Štiri mladeniče so zaradi poškodb prepeljali v bolnišnico. Vseh šest bikov se bo danes zvečer soočilo s smrtjo, saj se bo njihov tek končal v bikoborski areni, kjer se bodo spopadli s slavnimi matadorji.

Dalajlama praznuje

06. 07. 2000 15.25

Tibetanski duhovni in posvetni voditelj dalajlama je danes dopolnil 65. let. Ob tej priložnosti so mu njegovi častilci na domu v Dharamsali v Indiji priredili praznovanje s plesom in petjem, ki pa se ga dalajlama ni udeležil.

Nogometno rajanje v Franciji

03. 07. 2000 20.58

Po naslovu svetovnega prvaka leta 1998 so francoski nogometaši na letošnjem zaključnem turnirju evropskega prvenstva na Nizozemskem in v Belgiji dodali še naslov evropskega prvaka in se z zlatimi črkami zapisali v nogometno zgodovino, saj podoben podvig doslej ni uspelo še nobeni reprezentanci na stari celini. Izjemen dosežek izbrancev francoskega selektorja Rogerja Lemerra so nogometni navdušenci v vseh večjih in manjših francoskih mestih seveda močno pozdravili ter v velikem številu in z nacionalnimi simboli preplavili mestne trge in ulice. Uspeh ''trikolorjev'' po finalni zmagi nad Italijo v nizozemskem Rotterdamu je odmeval celo v Kosovski Mitrovici, kjer so francoski pripadniki KFOR-ja prešerno proslavili zmago svojih nogometnih junakov. Popolnoma drugačno ozračje je bilo seveda v Italiji, rotterdamski poraz ''azzurrov'' so na Apeninskem polotoku sprejeli zelo čustveno, marsikateri Italijan pa je celo potočil solzo za veliko zamujeno priložnostjo.

Poletna delavnica Praznični krog

01. 07. 2000 15.24

V organizaciji celjskega Muzeja novejše zgodovine se bo jutri v Domu svetega Jožefa v Celju pričela osma muzejska poletna delavnica Praznični krog, v kateri bodo študentje in dijaki iz vse Slovenije pod vodstvom mentorjev raziskovali praznovanje koledarskih praznikov in dnevov življenjskega ciklusa prebivalcev iz Celja in okolice iz obdobja pred drugo svetovno vojno in po njej. Tabor mladih raziskovalcev bo zaključen 7. julija s predstavitvijo rezultatov raziskovalnega dela v Muzeju novejše zgodovine Celje. V delavnici bo delo potekalo v treh skupinah, in sicer s temami Cerkveno leto v celjski dekaniji, Življenjski krog praznikov in Državni prazniki.

Slovesno ob dnevu policije

01. 07. 2000 08.39

V športnem parku Policijske akademije v Tacnu je včeraj potekala osrednja slovesnost ob dnevu slovenske policije, 27. juniju. Pripadniki slovenske policije so si ta dan izbrali v spomin na prepričljivo vlogo v desetdnevni junijski vojni, ko so skupaj s slovenskim narodom odločno varovali mlado slovensko državo. Slavnostni govornik na slovesnosti je bil notranji minister Peter Jambrek, zbrane pa sta priložnostno nagovorila tudi predsednik republike Milan Kučan in generalni direktor policije Marko Pogorevc.

Praznovanje slovenske državnosti v Canberri

27. 06. 2000 11.39

Slovensko veleposlaništvo v Canberri je včeraj v prostorih Avstralske nacionalne univerze pripravilo sprejem ob dnevu slovenske državnosti. Udeležili so se ga člani diplomatskega zbora v Canberri, predstavniki zveznega avstralskega parlamenta in parlamenta zvezne države Australian Capital Territory, častni konzul Republike Slovenije Alfred Brežnik, predstavniki slovenske skupnosti, avstralskega javnega in kulturnega življenja ter novinarji, so sporočili iz veleposlaništva v Canberri.

LDS ob dnevu državnosti

25. 06. 2000 18.12

Liberalna demokracija Slovenije (LDS) je ob dnevu državnosti danes pripravila strankino tradicionalno vsakoletno praznovanje, ki je potekalo v Sevnici oziroma na sevniškem gradu. Na srečanju se je zbralo precej vodilnih predstavnikov LDS, slavnostni govornik pa je bil predsednik stranke Janez Drnovšek, ki je poudaril, da gre tokrat prvič po osmih letih samo za praznovanje stranke, ki ni več vladna stranka. Po njegovih besedah so gospodarski rezultati, ki jih je po tem obdobju za seboj pustila LDS, izredno dobri, saj so zapustili pet odstotno gospodarsko rast, ki se nadaljuje tudi v tem letu, pa tudi vrsta drugih kazateljev je dobrih.

Najstarejši britanski dvojčici

17. 06. 2000 10.52

Najstarejši dvojčici v Veliki Britaniji, Alice in Nellie Clarke, sta v četrtek praznovali svoj 100. rojstni dan in se tako že vpisali v Guinnesovo knjigo rekordov. Po navedbah izdajatelja knjige je bila možnost, da bi dvojčici skupaj doživela ta dan ena proti 700 milijonov. Dvojčici, ki prebivata v domu za starejše v Manchestru, sta svojim prijateljem pripravili bučno praznovanje ob zvokih New Orleans Jazz Banda. Skrivnost dolgega življenja je po mnenju dvojčic, ki se nista nikoli poročili, v celem življenju pa samo eno noč preživeli ločeno, v ''sreči in družabnosti''.

Praznovanje v Prištini

12. 06. 2000 09.59

Okoli 30.000 kosovskih Albancev se je včeraj zbralo na nogometnem stadionu v Prištini, kjer so pozdravili svoje voditelje, ki so po njihovem zaslužni za konec srbske prevlade v pokrajini in proslavili prvo obletnico prihoda mednarodnih mirovnih sil v pokrajino. Kosovski zaščitni korpus, naslednik OVK, pa je na ulicah Prištine pripravil parado.

ZLSD praznuje sedmo obletnico

29. 05. 2000 08.08

Ob sedmi obletnici delovanja ZLSD so v KUD Španski borci v Ljubljani pripravili slavnostno akademijo, ki je uvod v praznovanje dneva stranke. To bo letos potekalo teden dni in se končalo 3. junija s športnimi tekmovanji in tradicionalnim popoldanskim srečanjem članov ter simpatizerjev stranke v Mostecu. Predsednik stranke Borut Pahor je v pozdravnem nagovoru poudaril pravilnost in prelomnost odločitve stranke za tretjo pot, ustvarjanja novega ravnovesja med gospodarskim razvojem na eni strani in socialno pravičnostjo. Na slovesnosti so tudi letos podelili prvomajsko nagrado solidarnosti za izjemno humanitarno in solidarnostno dejanje v minulem letu, in sicer Katarini Kuhelj iz Šentjerneja. Plaketo ZLSD pa je dobil Mladi forum ZLSD, ki letos slavi 10. rojstni dan.

Jemen praznuje desetletnico enotnosti

22. 05. 2000 16.12

Jemen danes praznuje deseto obletnico enotnosti, ki je preživela tako Zalivsko kot secesijsko vojno, čeprav se država še vedno sooča z notranjimi težavami in zunanjimi izzivi.

Razglasili tajnico leta 2000

19. 05. 2000 08.50

Na osrednji slovesnosti ob dnevu tajnic Slovenije, 21. maju, sta revija Tajnica in Zveza klubov tajnic Slovenije razglasili tajnico leta 2000. Naziv si je priborila Tatjana Regent iz SNG Opere in baleta iz Ljubljane. Prijavljenih je bilo 21 kandidatk, 17 pa se jih je pomerilo v znanju pisarniškega dela, slovenščine in tujega jezika. V finalni izbor sta se poleg Tatjane Regent uvrstili tudi Olga Pavlin iz kranjskega Iskraemeca in Jožica Gračanin z ljubljanske Fakultete za elektrotehniko.

Drnovšek ob srečanju Abrahama

18. 05. 2000 12.30

Medtem ko eden od predsednikov slovenske vlade v prestolnici upa, da bo njegova ministrska ekipa dobila zaupnico, drugi premier v zadnjih dneh bolj počiva. Janez Drnovšek je daleč stran od Ljubljane nabiral moči za nocojšnje praznovanje petdesetletnice. Ali pa za ponoven prevzem oblasti?

Prireditve ob prazniku mesta Ljubljane

04. 05. 2000 16.20

Ljubljanska županja Vika Potočnik bo 22. maja obiskala župana Moskve, s katerim bosta podpisala sporazum o sodelovanju med mestoma na področjih kulture, gospodarstva in izobraževanja, županjo pa bo na obisku spremljala tudi gospodarska delegacija glavnega mesta. Potočnikova in ljubljanski podžupan Anton Colarič sta poleg tega na današnji novinarski konferenci predstavila tudi spored prireditev ob dnevu miru 9. maju, prazniku mesta Ljubljane.

Proslava dneva svobode tiska

03. 05. 2000 21.05

Generalni sekretar ZN Kofi Annan je skupaj z visoko komisarko ZN za človekove pravice Mary Robinson ter generalnim direktorjem UNESCO Koičirom Macuro ob 3. maju- mednarodnem dnevu svobode tiska izdal posebno izjavo, v kateri podpisniki ugotavljajo, da je svoboda tiska v vsaki družbi nujno potreba za preglednost, odgovornost, dobro vladanje in vladavino zakona. Trojica visokih uradnikov OZN je poudarila potrebo po neodvisnem in pluralističnem poročanju ter potrebo po zaščiti novinarjev.

Praznovanja ob prazniku dela

01. 05. 2000 18.28

1. maj - praznik dela, je že več kot 100 let v večini držav dela prost dan. Povod za praznovanje sega v leto 1886 - stavka ameriških delavcev v Chicagu za osemurni delavniki se je 1. maja končala z brutalno policijsko akcijo, ki je zahtevala 17 smrtnih žrtev in več kot 100 ranjenih. Tri leta kasneje, 1889, je Druga socialistična internacionala v Parizu pozvala vse delavske organizacije, naj se 1. maja udeležijo demonstracij v podporo mednarodni solidarnosti. 1. maja 1890 so v ZDA in v Evropi delavci prvič odšli množično na ulice, kjer so protestirali proti socialnemu in političnemu zapostavljanju.