Pred

Podpis sporazuma o vrnitvi Albancev v srbske šole
23. 03. 1998 11.23
Predstavniki srbskih oblasti in kosovskih Albancev so v Prištini podpisali dogovor, ki predvideva postopno vrnitev Albancev v šole in na fakultete, iz katerih so bili izključeni pred sedmimi leti zaradi zavračanja dela po srbskem učnem programu. Dogovor so podpisali srbski minister brez listnice Ratomir Vico, svetovalec vodje kosovskih Albancev Fehmi Agani ter predstavnik rimske katoliške skupnosti Vincenzo Paglia kot posrednik na pogajanjih. Zbor profesorjev srbske univerze na Kosovu je sporočil, da dogovor zavrača. Več kot 20.000 Srbov je v Prištini demonstriralo proti "albanskemu terorizmu" in podpisu sporazuma o izobraževanju.

Rekordna pojedina na najdaljšem mostu v Evropi
23. 03. 1998 10.30
Kar 17.000 Portugalcev se je včeraj zbralo na obedu za pet kilometrov dolgo mizo na novem, 17 kilometrov dolgem mostu čez reko Tajo v Lizboni. Pojedli so osem ton feijoade, tradicinalne portugalske jedi iz fižola in svinjine.

Kosmač tretji v nordijski kombinaciji, zmagal Švicar Vonlahten
23. 03. 1998 10.12
Na zadnji tekmi alpskega pokala v nordijski kombinaciji v francoskem Premanonu je slovenski tekmovalec Jure Kosmač zasedel tretje mesto. Zmagal je Švicar Vonlahten.

Pojednina na najdaljšem mostu v Evropi
23. 03. 1998 09.10
Kar 17.000 Portugalcev se je danes zbralo na obedu za pet kilometrov dolgo mizo na novem, 17 kilometrov dolgem mostu čez reko Tajo v Lizboni. Pojedli so osem ton feijoade, tradicinalne portugalske jedi iz fižola in svinjine.

Černomirdin o odstavitvi
23. 03. 1998 07.17
Dosedanji ruski premier Viktor Černomirdin je danes izjavil, da odstavitev njegove vlade ni nobena katastrofa, temveč nekaj povsem normalnega.

Gozni požari se širijo na Indonezijskem otočju
22. 03. 1998 10.56
Novi požari so uničili tisoče hektarjev gozdov v Kalimantanu, na indonezijskem delu otoka Bornea. Pri gašenju požara so se gasilcem pridružili tudi vojaki. V provinci Riau, na otoku Sumatra, je guverner zaprosil za pomoč pri reševanju 200 slonov pred požari. Požar blizu mesta Balikpapan na vhodu Kalimantana, je že uničil 2000 od 10000 hektarjev. Gasilci so imeli težave s kontroliranjem zadnjega od mnogih požarov, ki so izbruhnili od januarja.

Clinton omilil sankcije proti Kubi
21. 03. 1998 13.12
Predsednik Bill Clinton je danes omilil nekatere sankcije proti Kubi, med drugim tudi ponovno vzpostavitev zračne povezave in povečanje medicinske in humanitarne pomoči. Clinton je ignoriral zahteve senatorja Jesse Helmsa iz Južne Caroline, ki je zahteva povečanje ekonomskih sankcij proti otoku, ki ga vodi Fidel Castro. Bela hiša je oznanila, da je Clinton včeraj dovolil polete s humanitarnimi nameni, kot tudi možnost, da ameriški državljani pošljejo 1200 dolarjev vsako leto njihovim sorodnikom na Kubo. Ti dve odredbi sta bili prepovedani pred dvema letoma , ko so kubanske zračne sile sestrelile dve neoboroženi ameriški civilni letali.

Hrvaški Telekom pred odločitvijo o privatizaciji
21. 03. 1998 11.48
Hrvaški Telekom pričakuje delitev oz. prodajo vendar se Hrvaška ne more odločiti, kako (na kakšen način), bo privatizirala HPT (Hrvaška Pošta in Telekomunikacije). Družba želi ostati v Hrvaških rokah tudi po prodaji je povedal generalni direktor Telekoma. "Mi mislimo, da ne potrebujemo strateškega partnerja. To pomeni, da nihče od drugod ne bo prišel in odkupil velik del Telekoma", je povedal Stipe Hrkac. HPT pričakuje 660 milijonov kun zaslužka za leto 1997, ter povečanje na 65% glede na prejšnje leto. Družba bi se naj delila na poštni in komunikacijski del pred koncem tega leta. "Delitev je prvi korak, toda to je logični korak, četudi ne gremo naprej z privatizacijo. Vse države so to naredile", še dodaja Hrkac.

Stipe Mesić kot priča v Haagu
20. 03. 1998 12.44
Stipe Mesić, zadnji predsednik nekdanje Jugoslavije, je danes nastopil na haaškem sodišču kot priča v procesu proti Slavku Dokmanoviću, nekdanjemu županu Vukovarja.

Ruski zunanji minister na obisku v Sloveniji
20. 03. 1998 11.07
Vodja ruske diplomacije Jevgenij Primakov je danes prispel na uradni delovni obisk v Slovenijo. Sestal se bo z Borisom Frlecem, predsednikom države Milanom Kučanom in predsednikom vlade Janezom Drnovškom. Predviden je podpis protokola o sodelovanju diplomatskih akademij med državama. Pred odhodom Primakova iz Ljubljane bosta s Frlecem imela skupno novinarsko konferenco.

Estonija ukinila smrtno kazen
19. 03. 1998 11.06
Estonski parlament je danes ratificiral protokol h Evropski konvenciji o človekovih pravicah o ukinitvi smrtne kazni. Za ratifikacijo je glasovalo 39 poslancev, 30 pa jih je bilo proti.

Zhu Rongji ni obsodil tjenanmenskega posega
19. 03. 1998 11.05
Novi kitajski premier Zhu Rongji je danes v nagovoru pred parlamentom dejal, da je kitajsko vodstvo leta 1991 ravnalo pravilno, ko se je odločilo za poseg na trgu Tjenanmen, saj je tako doseglo stabilizacijo položaja v državi. Glede nadaljnjih političnih reform je bil Zhu dokaj neodločen, saj je po njegovem mnenju težko reči, kdaj bo čas za neposredne volitve predsednika ali premiera. Napovedal pa je nadaljevanje gospodarskih reform ter drastično zmanjšanje vlade v Pekingu kot tudi oblastnih struktur v vsej državi. Kitajski vseljudski kongres je z veliko večino potrdil območje dela prejšnjega ministrskega predsednika Li Penga. S samo sedmimi glasovi proti in devetimi vzdržanimi so poslanci sprejli poročilo o delu vlade v minulih petih letih. Ob osnutku državnega proračuna pa je bilo precej glasov proti. Jasna opozicija se je oblikovala tudi pri glasovanju o poročilu generalnega državnega tožilca.

Šimpanzi napadli francoska delavca
19. 03. 1998 08.59
Ko jih je zbudilo vrtanje pred domom, se je osem stanovalcev odločilo ukrepati, napadlo delavca in ju hudo poškodovalo. Še en primer urbanega kriminala? Tokrat ne; delavca je napadla skupina šimpanzov v zavetišču za divje živali Sigean v jugovzhodni Franciji. Delavca sta v torek vrtala blizu hiše, kjer živali počivajo. Besen šimpanz, ki ga je vrtanje vrglo iz spanja, je razbil tri centimetre debelo steklo in osvobodil vso kolonijo, so povedali upravniki parka. Šimpanzji trop je napadel delavca; enega od njiju, ki so ga ugriznili v vrat, so hudo poškodovanega odpeljali v bolnišnico v bližnjo Narbonno. Drugi delavec, sicer redni uslužbenec parka, ima globoke raztrganine na roki. Uslužbenci parka so potrebovali dve uri, da so ulovili in obkolili šimpanze, ki so jih umirili z uspavalno pištolo.

Kitajske nomade bodo za stalno naselili
19. 03. 1998 08.58
Na Kitajskem naj bi se do konca tisočletja za stalno naselili vsi nomadi. Namestnik ministra za kmetijstvo, Qi Jingfa, je povedal, da je to zanje najboljša možnost, da "začnejo bolje živeti in postanejo premožni". Kitajska vlada je začela naseljevati nomade pred 12 leti. Doslej jim je uspelo za stalno naseliti 97 odstotkov nomadov na severu Notranje Mongolije in 75,6 odstotka v severozahodni provinci Gansu. "Naša izkušnja kaže, da stalna naselitev nomadov pomaga pri razvoju vzreje domačih živali in služi izboljšanju kulturnega in tehnološkega razvoja te regije".

Dvanajst let zapora za umor krave
19. 03. 1998 08.57
Nepalčan je bil obsojen na dvanajst let zapora, ker je namenoma ubil kravo, ki je po prepričanju hindujcev in budistov sveta žival, piše v sredini izdaji časnik Katmandu Post. Prizivno sodišče v Patanu na jugu Katmanduja je v torek potrdilo obsodbo okrajnega sodišča v Sindhupalchowku 65 kilometrov vzhodno od Patana zoper Somlala Tamanga, spoznanega za krivega naklepnega umora krave pred dvema letoma. Vaščan iz Hagama je priznal krivdo. Pomagala sta mu dva moška; eden od njiju je bil obsojen na šest let zapora. Dvanajst let odvzema svoboščin je po nepalskem civilnem zakonu največja možna kazen za naklepni umor krave ali bika.

Na Nizozemskem 5,1-odstotna brezposelnost
19. 03. 1998 08.47
Registrirana brezposelnost na Nizozemskem je v trimesečju, končanem februarja, znašala 5,1 odstotka in je bila v primerjavi z enakim obdobjem pred letom dni za 6,3 odstotka nižja. Kot so sporočili z nizozemskega statističnega urada, se je število brezposelnih s 429.000 znižalo na 346.000. Podatki izven sezone pa so pokazali, da se je stopnja brezposelnosti s 6,1 odstotka znižala na 4,9 odstotka.

SEG: Ohranimo gozdove, enega zadnjih ostankov naše narave, ter strokovno delo z njimi
18. 03. 1998 16.13
Slovensko ekološko gibanje (SEG) je v današnjem sporočilu za javnost javno pozvalo k ustavitvi škodljivih usmeritev uradne državne politike na področju razvoja slovenskih gozdov in dela z njimi. Posledice uničenja narave ne poznajo meja. Zato so v zadnjih letih, ko je postalo očitno, da prvine oziroma dobrine narave niso neuničljive, prizadevanja za njeno ohranitev zajela ves svet. Kar po vrsti se podpisujejo mednarodne konvencije za zaščito posameznih delov narave. Tudi Slovenija se rada pohvali, da jih podpisuje. Vendar, ali ima tudi resen namen ravnati skladno z njimi, se sprašuje SEG in ugotavlja, da so napovedi na področju dela z gozdovi slabe. V sledenju temeljne premise razvitega sveta, da učinkovit razvoj omogoča le zasebna lastnina, smo tudi v Sloveniji pri zastavitvi novih razvojnih usmeritev to premiso vzeli kot eno od izhodiščnih. Lastninjenje nekdanjega družbenega premoženja, ki je bilo od vseh ali od nikogar, ter bolj ali manj posrečena poprava krivic, ki so jih pred pol stoletja povzročile različne oblike nacionalizacij, zato že vse od osamosvojitve pomenijo prioritetno nalogo razvojnih prizadevanj v Sloveniji. Brez rešenih lastninskih vprašanj in brez tega, da se nameni lastnini vso veljavo, menda ne bo ne razvoja in ne miru v tej deželi. Vendar pa predstavniki SEG ne morejo mimo ugotovitve, da pomeni prizadevanje "do konca rešiti lastninsko vprašanje" v primeru narave obenem odpiranje občutljivega vprašanja življenskega prostora in življenskih dobrin za vse, ki niso lastniki vsaj delčka narave.

Pariška razstava in monografija Od združitve do razpada - Jugoslovanski prostor, stoletje zgodovine
18. 03. 1998 16.12
V pariškem Muzeju sodobne zgodovine v znamenitih Invalidih bodo jutri odprli razstavo, naslovljeno Od združitve do razpada - Jugoslovanski prostor, stoletje zgodovine. Ob razstavi, ki bo v Invalidih na ogled do 30. maja, bo izšla obsežna monografija, v kateri bosta objavljeni tudi razpravi Igorja Kranjca Simbolizem in ekspresionizem v času pred in po prvi svetovni vojni ter razprava Staneta Bernika Slovenska arhitektura, oblikovanje in fotografija v letih od 1919 do 1941, so danes sporočili iz Moderne galerije. Razstava, ki jo je pripravil kustos Laurent Gervereau, skuša oceniti dogajanje zadnjega stoletja na tleh Jugoslavije, ki se je nedavno kruto vrnila v svetovno zgodovino z prvo vojno po 45-letnem obdobju miru v Evropi. Oceno dogajanja, neizogibno, da se zgodovina ne bi več ponovila, so danes omogočili vrhunski strokovnjaki in dolgotrajne raziskave v petih državah, nastalih na tleh nekdanje Jugoslavije. Razstava in spremljajoča monografija na 304 straneh izpod peresa 35 strokovnjakov, kronološki pregled dogajanja in življenja na jugoslovanskih tleh v iztekajočem se stoletju, ki je izšla pri založbi BDIC, razkrivata številne doslej neznane dokumente ob boku umetniškega bogastva tega območja, ki je sledilo evropskim avantgardnim tokovom.

Hrvaški sabor zavrnil razpravo o lustracijskem zakonu
18. 03. 1998 16.12
Predstavniki hrvaškega sabora na dnevni red današnjega zasedanja niso uvrstili predloga zakona o "odpravi posledic totalitarnega komunističnega režima". Predlagatelji zakona so poslanci Hrvaške stranke prava (HSP), ki v hrvaški medijih že nekaj mesecev pojasnjujejo razloge, za sprejem t.i. lustracijskega zakona. Kot predvideva predlog, naj bi vsem tistim, ki so v nekdanjem režimu deleli za UDBO, KOS, OZNO, predsednikom sodišč, slušateljem v političnih šolah ter pomembnim urednikom in novinarjem za deset let prepovedali opravljati javne funkcije v državi. Kot je danes pred saborom povedal predsednik HSP ante Đapić, so omenjeni zakon sprejeli v številnih državah, ki so članice zveze NATO in tako poskušal zavrniti obtožbe, da želi njegova stranka z zakonom začeti "lov na čarovnice".

Nordomu Ranariddhu 30 let zapora
18. 03. 1998 09.58
Vojaško sodišče v kamboškem glavnem mestu Phnom Penh je odstavljenega predsednika vlade princa Norodoma Ranariddha v njegovi navzočnosti danes obsodilo na 30 let zapora. Sodišče je obtoženega spoznalo za krivega, ker je organiziral zaroto z Rdečimi Khmeri. Ranariddh, ki so ga pred dvema tednoma zaradi tihotapljenja z orožjem že obsodili na pet let zaporne kazni, se od odstavitve julija leta 1997 nahaja v eksilu. Proces pred vojaškim sodiščem so številni opazovalci in diplomati označili kot politično motiviran spektakularni proces.

Cook iz Izraela v Sirijo in Libanon
18. 03. 1998 09.57
Britanski zunanji minister Robin Cook je zadnji dan tridnevne bližnjevzhodne turneje iz Izraela odpotoval še v Sirijo in Libanon. Pred tem se je mudil v Egiptu, Jordaniji in na Palestinskih ozemljih, da bi vse udeležence v mirovnem procesu prepričal, naj se vrnejo za pogajalsko mizo. Izraelski premier Benjamin Netanjahu se namerava po poročanju radia danes po telefonu pritožiti pri britanskemu premieru Tonyju Blairu zaradi obiska zunanjega ministra Robina Cooka v judovskem naselju Har Homa v vzhodnem Jeruzalemu. Cook je obiskal sporno naselje v arabskem delu Jeruzalema v spremstvu palestinskega predstavnika, zaradi česar je Netanjahu sinoči odpovedal večerjo z britanskim ministrom. Politični opazovalci so dogodek v Har Homi označili za "diplomatski zaplet brez primere". Izraelski radio je še poročal, da je Netanjahu v torek ameriškemu predsedniku Billu Clintonu poslal sporočilo, v katerem je bilo govora o zastalem mirovnem procesu s Palestinci.

Telekom stavi na nove produkte
18. 03. 1998 08.22
- Z novimi produkti in storitvami si namerava nemški Telekom zagotoviti vodilno mesto na nemškem telefonskem trgu, so nekaj dni pred odprtjem sejma Cebit sporočili predstavniki omenjenega podjetja. Podjetje namerava v prihodnje občutno zmanjšati cene dostopa do interneta, kjer je z dvema milijonoma uporabnikov med vodilnimi ponudniki internet storitev, uporabljati pa bodo začeli tudi posebno tehnološko opremo, ki bo po običajni telefonskih linijah omogočala "hiper" hitri prenos informacij. V oktobru bo Telekom svojim strankam ponudil paketno ponudbo, ki bo vključevala priključke za fiksno in mobilno telefonijo, klicna številka pa bo za oba telefona ista.

Rast gospodarstva Južne Koreje se upočasnjuje
18. 03. 1998 08.19
Južnokorejsko gospodarstvo je lani poraslo za 5,5 odstotka, kar je najnižja rast v zadnjih petih letih, je sporočila osrednja banka Južne Koreje, ki je v svojem poročilu med vzroke za upočasnitev rasti navedla finančno krizo. Pred finančnimi težavami je bila Južna Koreja na enajstem mestu med svetovnimi gospodarstvi. Lanskoletni bruto domači proizvod te države je ocenjen na 442,6 milijarde dolarjev, kar pomeni, da Južna Koreja med državami zaseda 34. mesto. V predlanskem letu je bruto domači proizvod Južne Koreje porasel kar za 7,1 odstotka.

Aktivnosti ob stoletnici rojstva Louisa Adamiča
17. 03. 1998 11.13
Predstavniki Slovenske izseljenske matice (SIM) so na današnji novinarski konferenci predstavili aktivnosti ob stoti obletnici rojstva publicista Louisa Adamiča, pri čemer so posebej opozorili na pomladni koncert Slovenskega kvinteta trobil, ki bo v nedeljo, 22. marca, v Slovenski filharmoniji. Koncert, udeležil se ga bo tudi predsednik države Milan Kučan, sovpada prav z dnem stoletnice Adamičevega rojstva in pomladnega enakonočja.

Izraelska kritika Cookovega obiska v Har Homi
17. 03. 1998 10.21
Izrael je danes ponovno ostro kritiziral načrtovani obisk britanskega zunanjega ministra in sedanjega predsedujočega sveta ministrov EU Robina Cooka v judovskem naselju Har Homa. Izraelski radio je povzel besede nekega predstavnika iz izraelskih vladnih krogov: "Cookova misija je že pred začetkom usojena na propad. EU ne more več nastopati kot posrednik v bližnjevzhodnem mirovnem procesu." Cook si bo med tridnevno bližnjevzhodno turnejo v imenu EU prizadeval za mir na tem območju. Cook naj bi se danes najprej srečal s palestinskim voditeljem Jaserjem Arafatom, nato pa še obiskal naselje Har Homa. Tudi ameriški State Department je v ponedeljek kritiziral Cookov namen, da obišče Har Homo v vzhodnem Jeruzalemu. Washington je britansko vlado opozoril, da obisk naselja v arabskem delu Izraela postavlja ostanek turneje po Bližnjem vzhodu v ozadje.

Francoski vojaki bodo pričali pred sodiščem za vojne zločine
17. 03. 1998 09.58
Francoski vojaki smejo končno odpotovati v Haag, kjer bodo lahko neposredno pričali pred mednarodnim sodiščem za vojne zločine, je v ponedeljek v Haagu v okviru obiska mednarodnega sodišča povedal francoski zunanji minister Hubert Vedrine. Francija po njegovih besedah pri pričevanju vojakov ne bo postavljala posebnih pogojev. Do sedaj je francoska vlada vojakom, ki so bili udeleženi na mirovni misiji ZN v Bosni in Hercegovini, prepovedovala odpotovati na pričanje v Haag. Vojake so smeli zaslišati le pisno.

Clinton v škripcih
17. 03. 1998 09.40
Willeyjeva je z resnim in hkrati žalostnim obrazom opisovala bližnje srečanje s predsednikom in dejala, da je bila naravnost osupla nad Clintonovo neobzirnostjo, saj je njen mož nekaj dni pred omenjenim srečanjem naredil samomor. Kathleen Willey je enako povedala v zapriseženi izjavi odvetnikom Paule Jones. Predsednik Clinton se je zdaj znašel v najhujših škripcih glede spolnih škandalov, saj se je po televizijskem intervjuju Willeyjeve začela krhati podpora ženskih organizacij, ki so ga doslej zagovarjale.

VS ukinil naftni embargo za Sierra Leone
17. 03. 1998 08.55
Varnostni svet združenih narodov je sinoči sprejel tudi resolucijo, s katero je ukinil embargo na trgovanje z nafto in naftnimi derivati, ki je veljal za Sierra Leone.

Nike namerava odpustiti 3,5 odstotkov ameriške delovne sile
16. 03. 1998 18.55
Podjetje za proizvodnjo športne opreme Nike se sooča z upadom povpraševanja v Aziji in ZDA, zato načrtuje ukinitev 450 delovnih mest, kar predstavlja 3,5 odstotka delovne sile v ZDA, so sporočili predstavniki podjetja.

Peterka ob vrnitvi v domovino optimističen pred Planico
16. 03. 1998 17.00
Primož Peterka, ki je v nedeljo zmagal na tekmi za svetovni pokal v smučarskih skokih na Holmenkollnu v Oslu na Norveškem, se je ob zvokih moravške pihalne godbe iz skandinavske turneje vrnil na letališče Brnik, kjer so ga pričakali njegovi najbližji, sovaščani in številni navijači. Peterka je s trinajsto zmago v karieri pred zadnjima tekmama letošnje sezone, ki bosta v soboto in nedeljo v Planici, prišel na drugo mesto svetovnega pokala (1137 točk). Pred njim je le Avstrijec Andreas Widhoelzl, ki je s 1161 točkami le 24 točk pred Peterko, kar obeta napeti predstavi na finalu v Planici.