Preden

Neformalno srečanje ministrov za okolje držav članic EU
19. 07. 1998 09.58
Na neformalnem srečanju v avstrijskem Gradcu so se sestali ministri za okolje držav članic Evropske unije (EU) ter osrednjo pozornost namenili vlogi obnovljivih virov energije pri zmanjševanju globalnega segrevanja ozračja.

Turčija in Albanija zahtevata odločnejšo akcijo na Kosovu
16. 07. 1998 10.34
.Turčija in Albanija sta včeraj na srečanju v Tirani pozvali k odločnejši mednarodni akciji za razrešitev krize na Kosovu, še preden bi konflikt prerasel v še hujšo vojno, kot je bila v BiH. Turški predsednik Suleyman Demirel je albanski vladi dejal, da se bosanska tragedija nikakor ne sme ponoviti in mednarodno skupnost pozval k večji učinkovitosti.

Woodyja bo moral Leonardo šele prepričati
16. 07. 1998 09.03
Ameriški režiser Woody Allen namerava v svojem novem filmu Celebrity ''izkoristiti'' trenutno najpopularnejšega mladega igralca Leonarda DiCapria. Woody trdi, da DiCaprijeva popularnost z njegovo izbiro nima nobene zveze, saj je Leonarda izbral, še preden je zaslovel v filmu Titanik. Medtem ko so producenti prepričani, da bi Leonardova vloga lahko razširla običajni krog Woodyjevega občinstva, Woody meni: ''Verjel bom, ko bom videl.''

Rdeča enajsterica SP
10. 07. 1998 14.50
Postava nogometašev, ki so jim sodniki pokazali rdeče kartone, bi bila na letošnjem SP zelo močna. Nizozemca Patrick Kluivert in Arthur Numan, Francoza Zinedine Zidane in Laurent Blanc, Anglež David Beckham in Škot Craig Burley, Danec Morten Wieghorst, Kamerunec Rigobert Song, Nemec Christian Woerns ter Argentinec Ariel Ortega bi popolnili vsa igralna mesta v polju. Edino, kar tej ekipi manjka, je vratar. Mogoče pa bi šlo tudi brez njega, saj bi tako ali tako napadalce zaustavljali s prekrški, še preden bi ti lahko kaj napravili. Woerns je to veščino nazorno prikazal na tekmi s Hrvaško.

Priprave na slavlje
08. 07. 1998 17.16
Hrvaška živi v pričakovanju veledogodka, polfinalnega nastopa njihove reprezentance na SP. Drevišnjo tekmo si bo po predvidevanjih ogledalo kar 95 odstotkov prebivalcev. Desettisoči bodo nastop ''ognjenih'' spremljali na velikih zaslonih na trgih in po parkih v hrvaški prestolnici ter na drugih mestih; le v redkih lokalih ni televizijskih sprejemnikovranjenih.

Duma sprejela devet zakonov antikriznega programa
02. 07. 1998 08.18
Poslanci ruske dume so danes v prvem in drugem branju sprejeli devet zakonov antikriznega programa vlade.

Nesreča indonezijskega trajekta
29. 06. 1998 15.26
V nesreči indonezijskega trajekta, ki se je potopil pred otokom Lombok, je verjetno utonilo 42 od 94 potnikov, državna agencija Antara navaja besede predstavnikov oblasti province Nusa Tenggara. Do nedelje so na prizorišču nesreče našli deset trupel. Še vedno pa pogrešajo 32 oseb, ki so verjetno mrtve, je povedal tiskovni predstavnik pristaniških oblasti mesta Kayangan. Trajekt Bahama Nusantara se je potopil v četrtek, približno eno uro prej, preden naj bi priplul v pristanišče Kayangan. Vzroka nesreče še niso ugotovili.

Izjava SLS ob sprejetju predmetnika za novo devetletko
24. 06. 1998 14.15
Programski svet pri Slovenski ljudski stranki (SLS) je v današnji izjavi za javnost izrazil zaskrbljenost spričo dejstva, da je za bodočo devetletno osnovno šolo sprejet takšen predmetnik, ki ga je podprlo le 12 strokovnjakov od 26-članskega Nacionalnega kurikularnega sveta.

Amaterska izstrelitev v vesolje spodletela
22. 06. 1998 07.48
Skupini navdušenih raketarjev iz Alabame, ki so člani hunstvillskega kluba L5 Society, je v soboto v Mehiškem zalivu kakih 100 km jugovzhodno od New Orleansa spodletel poskus izstrelitve prve amaterske rakete SL 2 v vesolje.

VS na izredni seji pripravlja resolucijo o jedrskih poskusih
31. 05. 1998 09.30
Varnostni svet OZN se je po vnovični eksploziji jedrske bombe v Pakistanu zbral na izredni seji, na kateri dodeluje osnutek resolucije, ki bo "zajemala več kot le zadnji pakistanski jedrski poskus",

Novo sojenje nemškemu državljanu, obsojenemu na smrt v Iranu
27. 05. 1998 15.53
Iransko vrhovno sodišče je odločilo, da morajo znova soditi nemškemu državljanu, ki so ga zaradi spolnega odnosa z Iranko obsodili na smrt.

V Rimu zmagala Hingisova
11. 05. 1998 08.56
Švicarka Martina Hingis je zmagala na teniškem turnirja v Rimu (nagradni sklad 962.000 dolarjev). V finalu je prva nosilka premagala Američanko Venus Williams s 6:3, 2:6, 6:3.

Mantilla na tesno v četrtfinale
07. 05. 1998 18.27
Najbolj napet dvoboj osmine finala odprtega prvenstva Nemčije v tenisu z nagradnim skladom 2,45 milijona dolarjev sta v četrtek prikazala Španca Felix Mantilla in Alberto Berasategui. Slednji je gladko s 6:1 dobil prva dva, v naslednjih dveh pa že imel možnost za zmago, a je Mantilla oba niza dobil v podaljšani igri. Avstrijec Thomas Muster je v dveh nizih izločil domačina Knippschilda, Sergi Brugera pa na podoben način Francoza Escudeja. Še največ dela je imel peti nosilec Brazilec Gustavo Kuerten preden je v treh nizih odpravil Maročana Hichama Arazija.

Države Beneluksa nezadovoljne z oblikovanjem skupne zunanje politike EU
29. 04. 1998 10.50
Države Beneluksa napovedujejo, da bodo na naslednjem neformalnem zasedanju zunanjih ministrov odprle vprašanje skupne zunanje in varnostne politike Evropske unije in prevlade večjih članic povezave pri njenem oblikovanju. Belgija, Nizozemska in Luksemburg so v pismu svetu zunanjih ministrov na začetku tedna opozorile, da bi ad hoc skupine za reševanje problemov, ki so vitalnega pomena za petnajsterico, vendar pa v njih sodelujejo le posamezne članice unije (na primer kontaktna skupina za nekdanjo Jugoslavijo), utegnile sčasoma oslabiti zaupanje v skupno zunanjo in varnostno politiko EU. Tri države priznavajo, da imajo za prispevek k reševanju določenih problemov nekatere članice povezave resda večji interes ali večjo usposobljenost, vendar pa opozarjajo, da se morajo posvetovati s celotno petnajsterico, preden ta sprejme odločitve ožjih mednarodnih skupin in jih uvede v svojo zunanjo politiko. Odločitve, sprejete v takšnih mednarodnih skupinah ne morejo biti zavezujoče za ostale države EU, če te v posvetovanja in odločanje niso bile vključene, meni Beneluks. Belgija in Nizozemska sta že pred mesecem dni, ob primeru kosovske krize, izrazili "ogorčenje" nad težnjo velikih držav unije, da same uravnavajo zunanjo politiko petnajsterice. Zunanja ministra Nizozemske in Belgije, Hans Van Mierlo in Erik Derycke, sta opozorila, da velike države brez usklajevanja ne bi smele same oblikovati skupne zunanje politike in ostale države petnajsterice po zavzetju stališč preprosto postaviti pred dejstvo.

Žalostno leto za singapurska zabavišča
20. 04. 1998 09.51
Singapurska zabavišča imajo zaradi finančnega pretresa polotoške republike in zagrenjenosti prebivalcev za sabo črno leto, piše The Sunday Times. Število obiskovalcev se je po podatkih singapurskega turističnega urada lani znižalo za 8,4 odstotka, na približno 16 milijonov obiskovalcev. Predlani se je posel povečal za 3,1 odstotka, prvič po dolgih letih celo zabeležil rekorden obisk, preden so lanskoletni dogodki zaustavili rast. Krizo so občutila lokalna zabavišča, parki vseh vrst, muzeji, galerije, vrtovi, živalski vrtovi in naravni parki.

Slavni arhitekt se noče vrniti v Sydney
11. 04. 1998 10.34
Oblasti v Sydneyu so se po 32 letih odločile, da se zahvalijo človeku, ki je naredil načrt za slavno sydneysko opero. Mestni svet namerava danskemu arhitektu Joernu Utzonu ob njegovem 80. rojstnem dnevu v znak zahvale za mojstrovino izročiti mestne ključe. Vendar pa je tiskovni predstavnik župana mesta Sydneya izrazil bojazen, da je zelo malo verjetno, da bo slavni arhitekt prišel po zakasnelo priznanje. Utzon je namreč z besedami, da se ne vrne nikoli več, jezno zapustil Sydney sedem let prej, preden je bil njegova mojstrovina dokončana. Razočaran nad slabim odnosom takratnega političnega vodstva, je leta 1966 dal odpoved. Arhitekt trdi, da mu država Novi južni Wales še vedno dolguje približno 66.000 dolarjev. Slavno opero, katere izgradnja je stala 66 milijonov dolarjev, je leta 1973 slovesno odprla britanska kraljica Elizabeta II.

Pred vselitvijo v uradno rezidenco na pogovore z astrologom
09. 04. 1998 09.32
Novi indijski premier Atal Behari Vajpayee čaka na privoljenje svojega astrologa, preden se bo vselil v uradno rezidenco predsednika indijske vlade v New Delhiju. 71-letni Vajpayee, vodja hindujskih nacionalistov, ki je postal predsednik vlade 19. marca, je za dnevnik Asian Age povedal, da za vselitev čaka na "ugoden trenutek". Indijski politiki se pred sprejemanjem pomembnih odločitev pogosto posvetujejo z astrologi.

Avstrijsko ministrstvo: Okužene krvi zelo verjetno niso izvozili
06. 04. 1998 17.38
Krvi, okužene z virusom HIV, ki naj bi jo neko avstrijsko podjetje skušalo izvoziti v Azijo, "niso prodali v Avstriji, zelo verjetno pa je tudi niso izvozili," so na Dunaju danes sporočili z avstrijskega ministrstva za zdravstvo. "Upamo, da smo zasegli vso okuženo kri", preden jo je družba lahko prodala, je sporočil predstavnik policije, kot je poročal dnevnik Kronenzeitung. Časnik je danes poročal, da je neko avstrijsko podjetje osumljeno, da je skušalo bolnišnicam na Kitajskem in v Indiji prodati več tisoč litrov okužene krvi, uvožene iz Afrike.

V Davisovem pokalu že znanih šest četrtfinalistov
06. 04. 1998 12.11
Teniške reprezentance v svetovni skupini so se pretekli konec tedna merile v prvem krogu Davisovega pokala. Šest od osmih tekem je že končanih, ZDA proti Rusiji vodijo z 2:1, v Bruslju je izid med Belgijo in Nizozemsko izenačen 2:2, v zadnjem dvoboju pa je Belgijec Christophe Van Garsse vodil proti Sjengu Schalknu s 6:4, 6:4, 3:6, preden je bila tekma prekinjena zaradi teme.

Ameriški senat potrdil proračun za leto 1999
04. 04. 1998 10.22
Ameriški senat je potrdil predlog zveznega proračuna za davčno leto 1999 v višini 1.730 milijard dolarjev. Ameriški predsednik Bill Clinton je predlog proračuna, ki napoveduje uravnoteženje odhodkov s prihodki in ga je senat danes poslal v kongres, obsodil, češ da pozablja na "več nujnih nacionalnih prioritet".

Duma bo od Jelcina zahtevala umik Kirijenkove kandidature
31. 03. 1998 12.29
Spodnji dom ruskega parlamenta duma bo jutri glasoval o zahtevi ruskemu predsedniku Borisu Jelcinu, naj umakne kandidaturo Sergeja Kirijenka za novega premiera, je danes sporočil predsednik dume Genadij Seleznjov.

Rugova sprejema dialog s srbskim vodstvom
27. 03. 1998 17.42
Voditelj kosovskih Albancev in predsednik Demokratske zveze Kosova Ibrahim Rugova je na današnji novinarski konferenci v Prištini izjavil, da sprejema prizadevanja mednarodne skupnosti za začetek brezpogojnega dialoga o Kosovu s srbskim vodstvom. Rugova je pri tem ocenil, da so pogovori nujni, zato je bolje, da strani sedeta za isto mizo, preden se zgodi najhujše. Rugova je še zahteval posredovanje tretje strani na pogovorih ter pozdravil ukrepe, ki jih sprejema mednarodna skupnost za rešitev razmer na Kosovu.

Glasovanje o širitvi zveze NATO šele konec aprila
24. 03. 1998 08.32
Glasovanje v ameriškem senatu o širitvi zveze NATO na tri vzhodnoevropske države, ki naj bi bilo predvidoma ta teden, bo zaradi sporov med republikanskimi in demokratskimi senatorji šele konec aprila, je napovedal vodja republikanske večine v senatu Trent Lott. V zvezi z drugim krogom širitve zveze NATO pa Lott meni, da bo preteklo še nekaj časa, preden bodo ostale države pripravljene na članstvo v zavezništvu, da pa nasprotuje uvedbi moratorija v zvezi s tem vprašanjem. Lott je dodal, da podpira vstop Slovenije v NATO.

Najnovejše orožje trgovcev z mamili - aligatorji
19. 03. 1998 09.02
Ko je detektiv protinarkotičnega voda policije v New Bedfordu Victor Mendes prejšnji mesec vdrl v sumljivo hišo, je iskal kokain in denar. Ni pa pričakoval aligatorja. Ti so, kot je povedal Mendes, novi statusni simbol trgovcev z mamili, ki jim služijo kot orožje za zastrahovanje. V zadnjih treh mesecih se je policija v tem pristaniškem mestu soočila že s štirimi aligatorji in kajmani, krokodili s širokimi gobci. V koloradskem Lakewoodu so morali policisti lani zadaviti 1,2-metrskega Sweetija (Sladkorček), preden so lahko izpraznili skladišče. V Connecticutu se je nek trgovec z malimi živalmi začasno prelevil plazilsko varuško. V San Franciscu so iz živalskega vrta ukradli kajmana, slovečega po "okrutnih bliskovitih napadih".

Ali bo Irak priznal, da je bil napad na Kuvajt leta 1990 napaka?
09. 03. 1998 16.12
Kuvajt želi, da Irak prizna, da je bil napad nanj leta 1990 napaka. To mora Bagdad storiti, preden lahko pride do navezave kakršnihkoli stikov med državama, je sporočilo kuvajtsko zunanje ministrstvo. Prav tako mora režim Sadama Huseina izpolniti vse resolucije ZN in izpustiti na stotine Kuvajtčanov, zaprtih v iraških zaporih, navaja isti vir. Sedem let po iraški invaziji na Kuvajt med sosednjima državama še vedno ni nobenih stikov.

Nosilke uspešne
09. 03. 1998 11.24
Na mednarodnem teniškem turnirju v kalifornijskem Indian Wellsu za moške in ženske z nagradnim skladom 1,25 milijona dolarjev so tekmovalke začele z drugim krogom. Nastopila je tudi kopica postavljenih igralk in vse po vrsti so se uvrstile v nadaljnje tekmovanje.

ZDA se morajo posvetovati z VS
09. 03. 1998 08.51
Generalni sekretar Združenih narodov Kofi Annan je v pogovoru za televizijsko družbo ABC dejal, da bi se morale ZDA najprej posvetovati z ostalimi članicami Varnostnega sveta, preden bi se v primeru iraške kršitve sporazuma odločile za vojaško akcijo.

Rimsko cesto zavzela nova galaksija
22. 02. 1998 10.32
Neka pritlikava galaksija je zavzela središče naše galaksije - Rimske ceste, potem pa jo je Rimska cesta razbila in vsesala, trdijo ameriški in britanski astronomi. Galaksija, ki so jo znanstveniki poimenovali Strelčeva, ker so jo opazili v ozvezdju Strelca, je približno desetkrat manjša od naše, njena masa pa predstavlja tisočinko mase vseh zvezd v Mlečni cesti, pravi strokovnjakinja s področja astrofizike Rosemary Wise z univerze John Hopkins v Baltimoru. Najnovejši izračunih kažejo, da je Strelčeva galaksija najmanj desetkrat obkrožila našo galaksijo, preden jo je gravitacijska sila Rimske ceste vsesala vase. Po mnenju mnogih astronomov, bi lahko ta pojav povzročal nastanek novih galaksij, saj trdijo, da so največje galaksije, kot je na primer naša, pravzaprav rezultat spajanja večjega števila manjših, pritlikavih galaksij. Po izračunih, ki jih je pripravila ekipa Wiseove, naj bi deset odstotkov zvezd v Rimski cesti v njenem zunanjem delu izviralo iz pritlikavih galaksij, ki so se v zadnjih osmih milijardah let stopile vanjo.

Kraljica mati po operaciji kolka zapustila bolnišnico
17. 02. 1998 16.58
Tri tedne po operaciji kolka je mati britanske kraljice Elizabete II., imenovana tudi "kraljica mati", danes zapustila bolnišnico. Opirajoč se na palico in na stopniščno ograjo se je 97-letna kraljica sama spustila po stopnicah londonske bolnišnice King Edward VII. S službenim vozilom so jo nato prepeljali v njeno rezidenco v Londonu, kjer naj bi po poročilih kraljeve družine nadaljevala z zdravljenjem. Po podatkih zdravnikov bodo potrebni še trije meseci in vsakodnevne vaje hoje, preden bo kraljica mati ponovno zdrava. Kraljica mati si je 25. januarja letos pri padcu na kraljevem posestvu Sandringham v grofiji Norfolk zlomila levi kolk, zato so ji ga morali nadomestiti z umetnim. Že novembra leta 1995 pa so zdravniki 97-letni kraljici z umetnim zamenjali njen desni kolk.

Minister Turnšek bo svojo odločitev sporočil predvidoma konec tedna
17. 02. 1998 13.17
Obrambni minister Tit Turnšek bo svojo odločitev o morebitnem odstopu s te funkcije predvidoma sporočil konec tedna.