Pregled leta

Slikarstvo Janka Orača v galeriji Krka

19. 01. 2000 18.07

Od 20. januarja do 23. februarja bo v galeriji Krka na Dunajski cesti 65 v Ljubljani na ogled razstava slikarja Janka Orača. Avtor se je rodil leta 1958 v Celju, leta 1997 pa je diplomiral na šoli za risanje in slikanje - visoki strokovni šoli v Ljubljani pri prof. Dušanu Kirbišu. Najobsežnejši pregled svojega že dvajsetletnega ustvarjalnega dela je imel lani v novomeškem Dolenjskem muzeju. Imel je več kot 30 samostojnih razstav. Kot samostojni kulturni ustvarjalec živi in ustvarja v dolenjski metropoli.

Primagazov nakup Butana prevzem leta

14. 01. 2000 13.43

Revija Central European v zadnji številki objavlja pregled izstopajočih prevzemov in združitev v vzhodni in centralni Evropi v preteklem letu. Po ocenah revije je bil v Sloveniji prevzem leta 1999 nakup družbe Butan plin s strani francoske družbe Primagaz. Prevzem je bil uspešno sklenjen 2. julija lani, njegova vrednost pa je znašala 10 milijonov ameriških dolarjev. Central European med izstopajočimi prevzemi in združitvami v Sloveniji navaja še Mercatorjev prevzem Loke in Merkurjev prevzem Kovinotehne.

Irak privolil v inšpekcijo IAEA

12. 01. 2000 16.29

Irak se je danes odločil, da bo prvič po več kot enem letu skupini Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA) omogočil rutinski pregled enega svojih objektov. Skupina naj bi na enotedenski obisk v Irak prispela po 21. januarju.

Stanovnik tudi leta 2000 v puščavi

25. 12. 1999 18.53

Motorizirani športniki bodo novo leto 2000 začeli že zelo zgodaj. Letos spremenjeni, a kljub vsemu tradicionalni reli Pariz - Dakar - Kairo se bo začel 6. januarja, končal pa po 17 etapah in 7700 km 23. januarja. Tudi letos bo na reliju v najštevilčnejši kategoriji motociklistov nastopil slovenski tekmovalec Miran Stanovnik.

Proti vožnji pod vplivom drog

08. 12. 1999 08.18

Britanski vozniki, ki bodo osumljeni, da vozijo pod vplivom mamil, bodo morali pod budnim očesom policije stati na eni nogi ali pa hoditi po ravni črti, piše Times. Zakon se s testnimi metodami ugotavljanja vožnje pod vplivom droge vrača v 50. in 60. leta, vendar je po izjavah policije ponovna uvedba ''testa ene noge'' potrebna, ker policija elektronskega merilnika za ugotavljanje prisotnosti mamil še nima. Če bo policija pri kontroli posumila, da je voznik pod vplivom mamil, se bo moral oglasiti na postaji, kjer bodo opravili pregled krvi in urina, piše Times.

Rusija lahko računa na denarno pomoč IMF

13. 11. 1999 19.47

Rusija lahko računa, da bo od Mednarodnega denarnega sklada (IMF) konec leta dobila drugi del posojila, je dejal prvi namestnik predsednika ruske vlade Viktor Khristenko po pogovoru z delegacijo IMF, ki se v Moskvi mudi ves teden.

Slovenija aktivna v paktu stabilnosti

26. 10. 1999 16.17

Pakt stabilnosti za Jugovzhodno Evropo prehaja od načelnega izražanja političnih stališč v konkretno delovanje za stabilnost JV Evrope. V zadnjem mesecu se je zgodilo veliko: sestanku regionalnega omizja 16. septembra v Bruslju so sledila tri delovna omizja - za gospodarsko obnovo in razvoj v Bariju, za varnostna vprašanja v Oslu ter za demokratizacijo in človekove pravice v Ženevi. Na vseh treh je kot udeleženka v paktu stabilnosti sodelovala tudi Slovenija, je na današnjem srečanju z novinarji poudaril državni sekretar na MZZ Ernest Petrič.

Clinton zdrav kot riba

26. 09. 1999 12.33

Ameriški predsednik Bill Clinton je včeraj uspešno prestal redni letni zdravniški pregled, ki je trajal kar pet ur. Zdravniki so ugotovili, da z ameriškim predsednikom ni nič narobe, le malce manj bo moral govoriti, pa tudi izguba nekaj kilogramov telesne teže ne bi bila odveč. Clinton lansko leto ob zmešnjavi z afero Lewinsky ni šel na zdravniški pregled, zdravniki v mornariški bolnišnici Bethesda blizu Washingtona, pa so bili tokrat kar malce presenečeni nad predsednikovo izvrstno formo.

Volkswagen poziva na pregled

31. 08. 1999 21.24

Nemški koncern Volkswagen je zaradi okvare na krmilnem mehanizmu lastnike več kot 400 tisoč avtomobilov passat in audi pozval, naj se zglasijo v servisnih delavnicah. Tudi v Sloveniji je teh avtomobilov precej, zato smo pojasnila poiskali pri slovenskem uvozniku Volkswagna in Audija.

Težave Slovenske vojske

14. 07. 1999 20.40

Naša država zaradi udejstvovanja v mednarodnih operacijah potrebuje vse več vojakov. Teh pa je vse manj. S to problematiko se ukvarja tudi parlamentarni odbor za obrambo, ki je zasedal danes. Dejstvo je, da se moška populacija zmanjšuje, prav tako število tistih, ki se odločajo za služenje vojaškega roka.

Slovenija Bruslju izročila dopolnjeni program za prevzem pravnega reda

31. 05. 1999 19.08

Slovenija je danes Evropski komisiji izročila dopolnjeno različico državnega programa za prevzem pravnega reda Evropske unije, ki jo je vlada potrdila minuli teden, so sporočili s slovenske misije pri EU.

Več kot tisoč letal na nujni pregled

24. 05. 1999 10.57

Ameriška Zvezna uprava za letalski promet (FAA) je konec tedna ukazala nujne preglede letal Boeing 727, pri katerih obstaja možnost eksplozij zaradi dotrajanosti žične napeljave v tankih z gorivom. Na obvezni pregled, bo moralo preko 1000 letal tega tipa v lasti ameriških letalskih prevoznikov, tuji prevozniki pa se bodo za pregled odločali prostovoljno. Preiskovalci verjamejo, da je prav napaka v žični napeljavi morda povzročila tragično nesrečo letala boeing 747 družbe TWA, ki je leta 1996 strmoglavilo blizu New Yorka.

Retrospektiva Kenjija Mizogučija v kinoteki

22. 05. 1999 12.47

Pod naslovom <I>Srce ima več sob kot bordel </I>bo v Slovenski kinoteki med 25. majem in 16. junijem potekala retrospektiva slovitega japonskega režiserja Kenjija Mizogučija (1898-1956). Retrospektiva se bo v torek, 25. maja, ob 20.15 začela z znamenito Legendo o Ugetsu. Kinoteka je pregled Mizogučijevih filmov pripravila v sodelovanju z Japonsko fundacijo iz Tokia in veleposlaništvom Japonske v Republiki Sloveniji s sedežem na Dunaju. Vsi filmi imajo angleške podnapise.

Republikanci popustili pod pritiskom javnosti

14. 05. 1999 09.36

Republikanski senatorji so hitro ugotovili, da so se krepko ušteli, ko so v sredo zrušili predlog zakona, ki ga je pripravil demokrat Frank Lautenberg, in glasovali proti uzakonitvi obveznih preverjanj morebitne kriminalne preteklosti kupcev na posebnih sejmih orožja. Republikanci so si po ogorčenem odzivu javnosti in predsednika ZDA Billa Clintona premislili in napovedali, da bodo še ta teden pripravili novo glasovanje in tokrat glasovali za obvezni pregled.

Realizacija državnega programa za prevzem pravnega reda EU zaenkrat le 59-odstotna

24. 04. 1999 10.43

Skladno z državnim programom za prevzem pravnega reda Evropske unije do konca leta 2002 bi morali v Sloveniji v prvem tromesečju po vladnem sprejemu tega programa v začetku leta sprejeti 27 zakonov in 22 aktov vlade ter 56 aktov ministrov. Kot pa kaže prvo poročilo o izvajanju omenjenega programa za prvo tromesečje 1999, ki ga je v četrtek sprejela vlada, je realizacija predvidenih ukrepov le 59-odstotna, od tega 52-odstotna na zakonodajnem področju, 73-odstotna pri sprejemu aktov vlade in 57-odstotna pri sprejemanju podzakonskih aktov ministra.

Pregledna razstava grafik Jožeta Spacala v galeriji Tivoli

16. 04. 1999 14.46

Jožetu Spacalu je uspelo nekaj, kar je redko tudi v svetovnem merilu, namreč sinteza ''klasičnega'' likovnega ustvarjanja in dosežkov današnje znanosti, sozvočje dveh polut kreativnega človeškega duha. V tem je edinstven v slovenskem prostoru. S temi besedami direktor Mednarodnega grafičnega likovnega centra (MGLC) Zoran Kržišnik opredeljuje ustvarjanje grafika in scenografa Jožeta Spacala, ki se bo ob svoji 60-letnici in 30-letnici razstavljanja od prihodnjega torka, 20. aprila, do 26. maja v galeriji Tivoli predstavil s 102 grafičnimi listi iz obdobja od leta 1971 do 1992, pretežno v tehniki barvne akvatinte in barvnega sistotiska.

OMO potrdil državni program prevzema pravnega reda EU

08. 04. 1999 18.38

Parlamentarni odbor za mednarodne odnose (OMO) je na današnji seji potrdil državni program za prevzem pravnega reda Evropske unije do konca leta 2002 na področju skupne zunanje in varnostne politike. Ob tem je odbor pozval vlado, naj v parlamentarno proceduro čimprej vloži predlog zakona o zunanjih zadevah.

Aerodrom Ljubljana med najvarnejšimi letališči v Evropi

13. 03. 1999 09.19

Na Bledu se je včeraj končal dvodnevni sestanek članov odbora za letalsko varnost, ki deluje v okviru Mednarodnega sveta evropskih letališč. Udeleženci, 27 članov sveta, so izmenjali poglede in izkušnje pri celoviti varnosti in zaščiti letališč. Po besedah vodje varnosti in zaščite pri Aerodromu Ljubljana d.d. Bojana Lučovnika sodi prav ljubljansko letališče med najbolj varne v Evropi.

Cankarjeva založba predstavila Atlas svetovne literature

26. 02. 1999 16.36

Glavni urednik izvirne angleške izdaje Malcolm Bradbury, urednik Cankarjeve založbe Zdravko Duša in prevajalec v slovenščino Jure Potokar so danes v Društvu slovenskih pisateljev predstavili Atlas svetovne literature, v katerem je mednarodna skupina književnih biografov, romanopiscev in univerzitetnih profesorjev zaobjela obširen pregled svetovne literarne zgodovine od srednjega veka do danes. Slovenski prevod je po besedah Bradburyja, upokojenega profesorja angleške in ameriške literature, kritika ter pisca romanov, televizijskih dram in nadaljevank, sploh prvi prevod atlasa, ki je prvič izšel leta 1996, nastajal pa štiri leta.

Slovenska kinoteka - še retrospektiva Japonca Imamure

26. 01. 1999 10.44

Od danes do 13. februarja bo v Slovenski kinoteki že druga letošnja retrospektiva - tokrat obsežen pregled filmskega ustvarjanja japonskega režiserja Šoheija Imamure. Imamura po smrti Akire Kurosave velja za največjega živečega japonskega režiserja, ki tudi na stara leta ohranja odlično tradicijo. Na predzadnjem cannskem festivalu je za Jeguljo prejel že svojo drugo zlato palmo.

Slovenska kinoteka - še retrospektiva Japonca Imamure

22. 01. 1999 15.14

Od 26. januarja do 13. februarja bo v Slovenski kinoteki že druga letošnja retrospektiva - tokrat obsežen pregled filmskega ustvarjanja japonskega režiserja Shoheija Imamure. Imamura po smrti Akire Kurosawe velja za največjega živečega japonskega režiserja, ki tudi na stara leta ohranja odlično tradicijo. Na predzadnjem cannskem festivalu je za Jeguljo prejel že svojo drugo zlato palmo.

Evropska unija zagotavlja nadaljevanje širitve

29. 12. 1998 09.45

Širitveni proces Evropske unije se bo po zagotovilu petnajsterice in nemškega predsedstva, ki krmilo v povezavi za pol leta prevzema s 1. januarjem, v prihodnje nadaljeval z nezmanjšanim tempom. Šesterica kandidatk, vključno s Slovenijo, ki se o članstvu z unijo že pogaja, bo do junija po načrtih opravila pregled usklajenosti zakonodaje za vseh 31 področij skupnega pravnega reda EU, v času nemškega predsedstva pa naj bi bilo na pogajanjih načetih novih osem področij. Vključno s sedmimi, o katerih so se pogajanja začela novembra, jih bo na pogajalski mizi do junija predvidoma polovica od vseh.

Iranci bodo poslej imeli tudi policistke

23. 11. 1998 07.53

Iranski parlament, v katerem imajo večino konservativci, je sprejel zakon, ki policiji dovoljuje, da lahko v svoje vrste sprejme tudi ženske, dodali pa so mu dopolnilo, ki določa, da mora policija ''spoštovati islamske kriterije''. Sicer ženske že nekaj mesecev sodelujejo v policijskih enotah, zdaj pa je to dejstvo formalno potrdil še parlament. Policija bo policistkam namenila dolžnosti, kot so opravljanje vozniškega izpita, osebni pregled žensk in izdajanje potnih listov za ženske. Policistke bodo tudi vodile ženske zapore in obravnavale ''moralne prekrške'' ter upoštevanje islamskih pravil oblačenja. Do revolucije leta 1979 so bile ženske v Iranu že lahko zaposlene kot policistke, po revoluciji pa so jim oblasti zaupale le administrativna dela.

Nov muzej moderne in sodobne umetnosti v Strasbourgu

19. 11. 1998 11.04

V Strasbourgu je francoska ministrica za kulturo Catherine Trautmann nedavno odprla nov muzej moderne in sodobne umetnosti, pred letom 2000 zadnjo od velikih projektov v Franciji, namenjenih moderni umetnosti. Razkošno poslopje iz kamna in stekla so zgradili po načrtih arhitekta Adriena Fainsilberja, za gradnjo, ki je potekala pet let, pa je bilo potrebnih 235 milijonov frankov (44 milijonov dolarjev). Muzej stoji med zgodovinsko četrtjo La Petite France in strasbourško železniško postajo. Muzej ponuja pregled umetnosti od leta 1870 do danes. V pritličju so ob začasnih razstavah predstavljeni umetniški tokovi ob koncu 19. in v prvi polovici 20. stoletja, med njimi pa najdemo dela umetnikov, kot so Gaugain, Picasso in Klimt, pa tudi slikarja iz Alzacije Jean-Hans Arp in Gustav Dore. V prvem nadstropju je na ogled sodobna umetnost, muzej pa ponuja tudi zbirko fotografij ter risb in grafik, predavalnico in knjižnico s 65.000 deli.

Večer slovenskega filma v Čedadu

16. 11. 1998 11.18

Film Video Monitor - pregled slovenskega filma, tv videa in spletnih strani, ki jo je ustanovil senator Darko Bratina in jo vsako leto v Gorici organizira Kinoatelje - se bo v četrtek, 19. novembra, prvič predstavil tudi v zamejskem Čedadu.

Ob svetovnem dnevu varčevanja: tolarske in devizne hranilne vloge pri nas naraščajo

31. 10. 1998 10.13

31. oktober je že vse od leta 1925 svetovni dan varčevanja. Z njim so hranilnice želele opozoriti na potrebo po varčevanju tako posameznikov kot tudi gospodarstva in družbe. Kot kažejo podatki Banke Slovenije, Slovenci vse bolj povečujemo prihranke. Tudi guverner Banke Slovenije France Arhar meni, da se slovenski bančni sistem krepi, saj je po njegovih besedah hranilnih vlog z ročnostjo, večjo od 12 mesecev, v celotni masi 23,5 odstotka.

Še priložnostna razstava ob 80-letnici Narodne galerije

22. 09. 1998 13.45

V novem krilu Narodne galerije v Ljubljani so opoldne odprli priložnostno razstavo o nastanku in razvoju te osrednje narodno-kulturne ustanove, ki je do leta 1946 delovala kot društvo. Zgodovino Narodne galerije je povzel njen direktor dr. Andrej Smrekar, odprl pa državni sekretar v ministrstvu za kulturo Silvester Gaberšček.

Na Brdu pri Kranju srečanje šestih kandidatk za vstop v EU

18. 07. 1998 10.14

Vodje ožjih pogajalskih skupin šestih naprednejših držav kandidatk za vstop v EU so se na tretjem rednem enodnevnem sestanku na Brdu pri Kranju dogovorili, da bodo države pogajalska izhodišča za prva vsebinska pogajanja z EU izročile hkrati, od 1. do 15. septembra, in sicer za najmanj sedem področij: znanost in tehnologija, telekomunikacije, izobraževanje, kultura, industrijska politika, mala in srednja podjetja ter zunanja in varnostna politika.

Strokovnjaki ZN za nadzor orožja prispeli v Irak

13. 07. 1998 09.05

V Bagdad je včeraj prispela skupina strokovnjakov ZN za nadzor orožja, da bi zbrala in v evropske laboratorije poslala dele konic iraških raket, ki naj bi vsebovale živčni plin VX. V 15-članski skupini pod vodstvom Nemca Horsta Reepsa so med drugim trije francoski in trije švicarski strokovnjaki, je povedala Janet Sullivan, tiskovna predstavnica inšpektorjev ZN za nadzor iraškega orožja.

Za uskladitev z EU na področju prostega pretoka blaga potrebno spremeniti ali sprejeti 19 zakonov

08. 07. 1998 15.30

Teden dni trajajoč pregled usklajenosti slovenske zakonodaje s pravnim redom Evropske unije za področje prostega pretoka blaga je pokazal, da bo morala Slovenija za področno uskladitev z unijo spremeniti ali na novo sprejeti 19 zakonov in skoraj sto zakonskih predpisov, je ob sklepu dvostranskega sestanka s širitveno skupino Evropske komisije danes v Bruslju povedal vodja slovenske delegacije Anton Grabeljšek.