Pregled leta

Hugh Jackman čaka izvide biopsije: Prosim, uporabljajte sončno kremo
04. 04. 2023 17.34
Hugh Jackman je že pred leti opazil spremembe na svoji koži, ki so se na koncu izkazale za rakave. Zdravniki so mu tvorbe kirurško odstranili, zvezdnik pa se je iz izkušnje naučil veliko bolj pozorno poslušati, predvsem pa opazovati svoje telo. Vse od prve izkušnje leta 2013 dalje tudi redno hodi na preglede. Na nedavnem je po priporočilu zdravnice ponovno opravil dve biopsiji, sedaj pa čaka na rezultate. V tem času se je odločil ozavestiti svoje sledilce o preventivi, pomembnosti pregledov in zgodnjem odkrivanju kakršnih koli bolezni.

Izbor fotografij tedna: v lovu za osupljivimi prizori narave
01. 04. 2023 16.50
Zadnji marčevski teden se je začel s prehodom na poletni čas in izredno mrzlimi jutri, ki so prekinila obdobje pomladnega razvajanja. Premier Golob je gostil hrvaškega kolega Plenkovića, v ZDA se je 28-letnica podala na strelski pohod v šolo v Nashvillu, v Izraelu so ulice preplavile množice, ki so protestirale proti sporni pravosodni reformi. V gozdovih Notranjske smo opazovali medvede v naravnem okolju, znanstveniki pa so prišli na idejo, da bi v laboratoriju izdelali približek mamutovega mesa. A to je le nekaj utrinkov, ki smo jih izbrali za vas.

Minister o nezakoniti stavki, Fides pa: odgovornost bo morala prevzeti vlada
31. 03. 2023 17.19
Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan je poudaril, da bo zaradi zamika pri oblikovanju zdravstvenega plačnega stebra, napovedana stavka Sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides, nezakonita. Ob tem je napovedal, da bo, če do 30. junija zakon ne bo vložen v zakonodajni postopek, vlada prevzela politično odgovornost. Fides pa - če bo vlada kršila podpisan sporazum, bo stavka zakonita, odgovornost za njeno trajanje in posledice pa bo morala prevzeti vlada.

Ustavite razvoj, dokler je še čas
30. 03. 2023 08.56
Napredna umetna inteligenca bi morala biti načrtovana in upravljana s primerno skrbnostjo, pišejo v odprtem pismu z najuglednejšimi podpisniki iz svetovne akademske in tehnološke sfere. "Na žalost takšnega načrtovanja in upravljanja ni, laboratoriji za umetno inteligenco pa so v zadnjih mesecih ujeti v neobvladljivi tekmi za razvoj in uvajanje vedno močnejših digitalnih umov, ki jih nihče – niti njihovi ustvarjalci – ne more razumeti, napovedovati ali zanesljivo nadzorovati," dodajajo.

Na Gorenjskem pomanjkanje pediatrov: dojenčki čakajo na pregled več mesecev
29. 03. 2023 16.53
Medtem ko zdravniški sindikat načrtuje stavko, so se na nas obrnile zaskrbljene mame, ki na prvi pregled z novorojenčkom v razvojni ambulanti na Gorenjskem čakajo tudi do pol leta. Vse to zaradi pomanjkanja pediatrov, ki bi jih na primarni ravni potrebovali vsaj od 60 do 100 več. Kot pojasnjujejo v Kranju, imajo razpis odprt že več kot eno leto, a pediatrov na razvojnem oddelku enostavno ne dobijo. Zaposleni bi lahko bili trije, a trenutno za poln delovni čas dela ena sama pediatrinja, dve pa zaradi kadrovske stiske pomagata dvakrat na teden. Trudijo se, da bi dojenčki do obravnave prišli v najkrajšem možnem času, a kot pravijo, gre za sistemski problem.

Glas ljudstva s predlogi za reševanje zdravstva: uvedli bi francoski model
28. 03. 2023 14.39
Civilna iniciativa Glas ljudstva je predstavila zakonski paket za ustavitev rušenja javnega zdravstva. Zakonsko pobudo so predali poslanskim skupinam, v naslednjih tednih pa bodo glede nje organizirali še javno razpravo in protestni shod, ki se bo ustavil tudi pred ministrstvom za zdravje.

Postaja avto luksuzna dobrina?
27. 03. 2023 20.30
V Sloveniji lastnike avtomobilov čakajo nove podražitve, tehnični pregled bo s 1. aprilom namreč dražji za pet odstotkov. Decembra so se podražile registrske tablice, vse dražji so tudi novi in rabljeni avtomobili, pnevmatike, rezervni deli in zavarovanja. Med podražitvami pa najbolj izstopajo avtošole. Ura vožnje se je samo v zadnjih petih letih podražila kar za 10 evrov.

Z ustreznimi plačami do dostojnega življenja in bivanja
23. 03. 2023 00.15
Gospodinjstvom v zadnjem času zaradi rasti cen konec meseca ostane vse manj denarja. Živeti ali bolje rečeno životariti na robu preživetja ni nikogaršnja želja.

'Odrasla človeka bi morala stvari razčistiti tako, da ne uničujeta življenja otrok'
26. 03. 2023 07.00
Peter Svetina je od leta 2019 varuh človekovih pravic. V daljšem pogovoru smo z njim spregovorili o izzivih otrok ločenih staršev, oseb z motnjami v razvoju, starejših in vseh, ki iščejo pot do pristojnih, naletijo pa na aroganco in neodzivnost. Zakaj smo Slovenci prepričani, da so za reševanje naših težav odgovorne institucije? Zakaj je toliko nerazumevanja koncepta deinstitucionalizacije in zakaj je nujno, da opustimo pokroviteljski odnos do starejših?

Prvi pomladni teden v slikah: vojna, protesti, voda in 'zadnje opozorilo'
25. 03. 2023 16.17
Tudi v tem tednu smo pripravili pregled najboljših fotografij po našem izboru. Svet je pozorno spremljal srečanje v Kremlju, medtem ko v Ukrajini še naprej divja vojna. Na Korejskem polotoku so napenjali mišice, v središču pozornosti je bila tudi voda, ob tem pa smo dočakali še eno poročilo o podnebnih spremembah in z njim "zadnje opozorilo". Vrstili so se tudi protesti tako pri nas kot v tujini. V Franciji je šlo na ulice kar milijon ljudi (organizatorji trdijo, da še nekajkrat več), medtem ko se Pariz še naprej utaplja v smeteh.

Pobegla zebra presenetila prebivalce Seula
24. 03. 2023 17.29
Iz živalskega vrta v južnokorejski prestolnici Seul je v četrtek pobegnil mlad samec zebre, ki je več ur begal po ulicah Seula, preden so ga policisti in gasilci uspeli stisniti v kot, kjer so ga nato v oskrbo prevzeli njegovi oskrbniki.

Umrl Claude Lorius, pionir na področju dokazovanja globalnega segrevanja
24. 03. 2023 08.24
V 91. letu starosti je v torek zjutraj umrl francoski znanstvenik Claude Lorius, ki je s svojimi odpravami na Grenlandijo in Antarktiko pomagal dokazati, da je za globalno segrevanje odgovoren človek. Ideja o raziskovanju se mu je porodila ob pitju viskija z ledom.

Sojenje Abramovu zaradi slabega počutja preložili
20. 03. 2023 13.15
Sodni senat celjskega okrožnega sodišča je obravnavno v sojenju Sebastienu Abramovu, ki mu tožilstvo očita umor nekdanjega dekleta Sare Veber leta 2015, zaradi njegovega slabega počutja preložil. Kot je na sodišču povedal njegov zagovornik Michael Rotter, mu je Abramov pred začetkom sojenja dejal, da ni psihično sposoben spremljati obravnave.

UBS za dobre tri milijarde evrov kupila Credit Suisse
19. 03. 2023 20.32
Švicarska banka UBS je pristala na nakup svoje tekmice, banke Credit Suisse. Slednja je ponudbo zvišala na dobre tri milijarde evrov. "To je zgodovinski in žalosten dan za Credit Suisse, Švico in svetovne finančne trge," je po najavi odločitve dejal trenutni predsednik banke Credit Suisse Axel Lehmann.

Vbod, ki ne boli, a lahko pusti trajne posledice na zdravju
19. 03. 2023 15.51
Ob toplejšem vremenu ljudje več časa preživljajo na prostem, ob spomladanskem prebujanju narave pa se povečuje tudi možnost okužbe z boleznimi, ki jih prenašajo klopi. Možnost za to je v Sloveniji precejšnja, zato se pred odhodom v naravo velja ustrezno zaščititi. Letos so na NIJZ že prejeli prve primere prijav okužb s klopnimi boleznimi.

Po inšpekcijskem nadzoru bodo lastnici goveda na Koroškem odvzeli vse živali
16. 03. 2023 10.13
Inšpekcija za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin je na podlagi prijave v soboto na kmetijskem gospodarstvu na Koroškem v naselju Podgora opravila inšpekcijski nadzor. Ob tem so ugotovili več kršitev v povezavi z govedom, ki ga redijo na tem kmetijskem gospodarstvu. Devet živali je poginilo, kadavri pa so bili ob inšpekciji v različnih stadijih razkrajanja, od najstarejšega kadavra so ostale samo kosti. Pisnega izvida patologa še nimajo, a ob obdukciji so v živalih odkrili ostanke plastike. Uradni veterinar je kasneje odredil tudi odvzem vseh živali.

Na Otoku žalujejo za najstarejšim rakunom Bertom
13. 03. 2023 13.39
Na Otoku žalujejo za rakunom Bertom, ki je bil eden najstarejših prebivalcev živalskega vrta v Northumberlandu, pa tudi najstarejši rakun v Veliki Britaniji. Trinajstletnika so zaradi zdravstvenih težav morali uspavati.

Z željo po dobičku zavajal paciente? Obljubljenega čudeža ni bilo
12. 03. 2023 10.51
Ponujal je medicinske čudeže in zanje računal mastne denarce. Tako trdijo nekateri njegovi pacienti in njihove družine. Prva je zgodbo o avstralskem možganskem kirurgu Charlieju Teu objavila oddaja 60 Minut. "Odstranitev tumorja bo enostavna," naj bi dejal zdravnik zasebnik, ki je bolnikom obljubljal, da je najboljši na svojem področju. Družine so tako, da bi rešile svoje bližnje, izpraznile bančne račune ter se tudi zadolžile pri sorodnikih. A čudežne ozdravitve pogosto ni bilo, številnim pacientom pa se je stanje po operaciji celo še poslabšalo. Po obtožbah v oddaji so kirurgu v bran stopili tudi nekateri pacienti z drugačno zgodbo, obtožbe pa je seveda zanikal tudi zdravnik, ki v Avstraliji trenutno ne sme operirati. Kdo torej je dr. Charlie Teo?

Žiga X Gombač: Otroška literatura se mi je vedno zdela nekaj najbolj intimnega
12. 03. 2023 07.00
Pred dnevi je izšla nova knjiga Žige X Gombača, pisatelja mladinske in otroške literature ter medijskega ustvarjalca, ki je bila povod za pogovor o pisateljevanju, stripih in seveda Cukrarni, katere zgodbo knjiga pripoveduje. Curkarna. Zgodba slovenske pesniške duše, kot je naslov stripa, je nastajala približno osem mesecev, nam je zaupal pisatelj, ki je združil moči z ilustratorjem Jako Vukotičem in založbo Škrateljc, pri kateri je strip tudi izšel. Zgodba govori o štirih pesniških dušah, ki so se v 19. stoletju zbrale v zgradbi Cukrarna v Ljubljani in nevede ustvarile novo umetniško smer, ki jo danes poznamo kot moderno.

Nazaj v prihodnost: strojnice 19. stoletja, puške iz '1. vojne', muzejski tank
11. 03. 2023 07.00
V Ukrajini se vse pogosteje pojavljajo 60 let stari predelani oklepniki iz sovjetskih časov, havbice iz druge svetovne vojne, strojnice in puške iz 19. stoletja, tanki, odstranjeni s spomeniških podestov, dostavna vozila z nameščenimi strojnicami, "zvarjeni" kosi odpadnega orožja ... Le redkokateri strokovnjak, še manj pa laična javnost, je pred rusko invazijo pričakoval, da bodo na bojišču grmela 'predpotopna' orožja iz nekih drugih, pozabljenih časov. Meja med zgodovino in sedanjostjo je včasih zabrisana.

V nesreči v španskem rudniku umrli trije mladi geologi
10. 03. 2023 10.17
V nesreči rudnika kalijevega karbonata v španskem kraju Suria severozahodno od Barcelone so umrli trije moški, ki so ostali ujeti globoko v rudniku, potem ko se je v četrtek v njem zrušila ena od galerij. Po poročanju medijev so v rudniku delali kot geologi.

Vodstvo UKCL bo ukrepalo po pogovoru s kirurgom
08. 03. 2023 20.08
Generalni direktor UKC Ljubljana pravi, da vodstvo ni vedelo, da je kirurg samoplačniku zaračunal še zasebni honorar. Pravi, da je to neobičajno. Prav tako je zatrdil, da ljubljanski klinični center nikakor ni povezan s podjetjem iz Hongkonga. Ali bo torej vodstvo ukrepalo in kako? O tem bodo odločali, ko se zdravnik vrne s kongresa v tujini.

Bidnu odstranili rakasto znamenje na koži
04. 03. 2023 08.55
Sprememba na koži, ki so jo prejšnji mesec ameriškemu predsedniku Joeju Bidnu odstranili s prsnega koša, je bila pogosta oblika kožnega raka, bazalnocelični karcinom, je v petek sporočil Bidnov zdravnik Kevin O'Connor. Kot je pojasnil, nadaljnje zdravljenje ni potrebno, saj je bilo rakavo tkivo uspešno odstranjeno.

Od ideje, ki je spreminjala zakone, do osovraženega projekta, ki ni izpolnil obljub
01. 03. 2023 17.12
Kanadsko-avstrijska avtomobilska skupina Magna s prihodnjim tednom ustavlja proizvodnjo v hoški lakirnici. Od velikopoteznih načrtov in obljubljenih delovnih mest – načrtovali so 3.000 novih zaposlitev – ter navdušenja politike, ki je poskrbela za državne subvencije in urejala bližnjice okrog okoljske in prostorske zakonodaje ter bila boj z zaskrbljenimi okoljevarstveniki, bodo tako ostale zgolj prazne tovarniške hale.

Pred 10 leti so mu odkrili 4. stadij raka na debelem črevesu, zdaj ozavešča druge
01. 03. 2023 15.19
Začenja se mesec boja proti raku debelega črevesa in danke, ki je v Sloveniji tretja najpogostejša oblika raka pri obeh spolih skupaj. V Sloveniji za to boleznijo vsako leto zboli več kot 1300 ljudi. Tako kot pri večini rakov je za uspešno zdravljenje pomembno zgodnje odkritje. A čeprav program Svit za zgodnje odkrivanje predrakavih in rakavih sprememb pri nas poteka že 14 let, se še vedno vsaka tretja oseba na vabilo ne odzove.

Novo poročilo: Obstaja možnost, da je koronavirus nastal v laboratoriju
27. 02. 2023 10.12
Stališče, da naj bi koronavirus nastal v laboratoriju, poleg ameriške obveščevalne agencije FBI zavzema tudi tamkajšnje ministrstvo za energijo, ki nadzoruje mrežo 17 laboratorijev. Mnenje je nastalo s pomočjo novega petstranskega poročila obveščevalnih služb. Obe agenciji sta članici posebne skupine za raziskovanje izvora covida-19. V nasprotju z njima štiri druge menijo, da je virus nastal naravno, dve pa se glede izvora še nista razjasnili.

Ali so naši podatki varni? Pregled trendov na področju informacijske varnosti
25. 02. 2023 07.00
Danes nas velika večina živi v dveh svetovih vzporedno: v realnem in digitalnem. Med pandemijo covida-19 se je digitalizacija še povečala. Globalna uporaba storitev, kot so videokonference, se je povečala za desetkrat. Z naraščanjem uporabe digitalnih orodij se povečuje tudi količina ustvarjenih podatkov. Svetovna banka ocenjuje, da se je leta 2022 letni skupni internetni promet glede na leto 2020 povečal za približno 50 odstotkov. Vendar, kaj to pomeni z vidika naše informacijske varnosti? Ali so naši podatki varni?

'Severnokorejski prebežniki naj se testirajo zaradi izpostavljenosti sevanju'
21. 02. 2023 10.43
Zagovorniki človekovih pravic so pozvali Južno Korejo, naj severnokorejskim prebežnikom, ki so živeli v bližini severnokorejskega poligona za jedrske poskuse, odredijo testiranje, da bi ugotovili, kolikšna je izpostavljenost sevanju.

Slovenci za plačilne storitve lani v povprečju odšteli 70,71 evra
20. 02. 2023 10.57
Tipični komitent slovenske banke ali hranilnice je lani za paket storitev v povprečju namenil 70,71 evra oz. 1,31 evra več kot leta 2021, ugotavljajo v Banki Slovenije. Toda razpon med najcenejšo in najdražjo banko ostaja zelo velik, v najcenejši stane košarica plačilnih storitev manj kot 30 evrov, v najdražji blizu 100 evrov.

Čakanje na rešitev iz snežne luknje na Vršiču
20. 02. 2023 06.19
Na grebenu nad najvišjim slovenskim gorskim prelazom je odmevalo glasno lajanje. Lavinski psi so se pripravljali, da bodo rešili zasutega pod plazom. Kako je biti v zatrpan v snežni luknji in čakati na košček modrega neba, smo nazadnje preizkusili tudi sami.