Prehod

V 5 letih na čelu državnih gozdov kar 5 direktorjev
31. 01. 2022 06.00
Da so gozdovi naše bogastvo, drži tudi dobesedno. Državni gozdovi so vredni okoli dve milijardi evrov, sistem imenovanj direktorjev družbe SiDG, ki upravlja s tem kapitalom, pa omogoča politično kupčkanje, kjer vodilni prihajajo iz v tistem trenutku vladajočih strank koalicije. Trenutni glavni direktor družbe Robert Tomazin je iz SDS. Ali je SiDG res politični fevd za izčrpavanje ali so menjave petih vodstev v zadnjih petih letih politično motivirane?

Na mejnem prehodu Obrežje 30-letnemu Hrvatu zasegli ukradenega porscheja
31. 01. 2022 16.04
Policisti so na mejnem prehodu Obrežje v petek dopoldne na izstopu iz države kontrolirali 30-letnega državljana Hrvaške, ki se je tja pripeljal z osebnim avtomobilom znamke Porsche Panamera. Na začudenje policistov ni imel nobenih osebnih dokumentov, prav tako tudi dokumentov vozila s švicarskimi tablicami ne.

UEFA se pridružuje okoljevarstveni kampanji Dirka do ničle
28. 01. 2022 15.52
Evropska krovna nogometna organizacija UEFA je sporočila, da se pridružuje kampanji združenih narodov, imenovani Dirka do ničle. S tem se je nogometna organizacija zavezala, da bo zmanjšala izpust toplogrednih plinov na vseh dogodkih pod svojim okriljem.

Košir je nastanjen nedaleč stran od olimpijske vasi
28. 01. 2022 15.08
Slovenski deskar Žan Košir, ki je bil ob prihodu na Kitajsko pozitiven na okužbo z novim koronavirusom, je nastanjen v izolacijskem hotelu nedaleč stran od olimpijske vasi na območju Džangdžjakova, so za STA sporočili iz Olimpijskega komiteja Slovenije (OKS).

'Odločitev ne bi smela biti težka': samo v Sloveniji do leta 2030 milijarda odvrženih plastenk
27. 01. 2022 09.55
Iz društva Eko krog so poslance znova pozvali, naj čim prej uvedejo sistem povratne embalaže. Spomnili so na številne – tudi finančne – prednosti, ki jih prinaša. "Vsako leto v Sloveniji 137 milijonov plastenk konča v sežigu in naravi. Če bo tako tudi ostalo, jih bo naše gospodarstvo do leta 2025 izgubilo že 400 milijonov, do leta 2030 pa že milijardo," opozarja vodja kampanje Zaprimo krog Erika Oblak. Okoljevarstveniki in gospodarstveniki so tu enotni. Če prištejemo še nezanemarljive proračunske prihranke in čistejše okolje, potem odločitev ne bi smela biti težka, so prepričani.

Ravnatelji lahko na delo vpokličejo tudi nekdanje, že upokojene sodelavce
24. 01. 2022 19.49
Ravnatelji lahko skladno z okrožnico, ki so jo od šolskega ministrstva prejeli sinoči, v šole, v katerih kronično primanjkuje kadra, zdaj vpokličejo nekdanje, že upokojene sodelavce.

'Patagonija je za ideje, ki jih imava, preveč nepredvidljiva'
23. 01. 2022 07.00
14. januarja je v Argentino odšla alpinistična odprava Patagonija 2022. Prekaljenima patagonskima mačkoma Luki Krajncu in Luki Lindiču se je tokrat pridružila četverica patagonskih novincev – Krištof Frelih, Blaž Karner, Gregor Šegel in Andraž Šparovec. Kot so sporočili iz Planinske zveze Slovenije, so na pot odšli z vrsto idej o alpinističnih ciljih.

Norveški zaporni sistem in zakaj ima Breivik možnost zaslišanja za predčasen izpust?
22. 01. 2022 15.42
Dobro desetletje od t. i. norveškega 11. septembra se je v tej skandinavski državi začelo zaslišanje za predčasni izpust desničarskega skrajneža in domačega terorista Andersa Breivika. V luči dogajanja na Norveškem smo o tamkajšnjem zapornem sistemu povprašali profesorja na Fakulteti za varnostne vede Roka Hacina. Kakšne so podobnosti in razlike med Norveško in Slovenijo na tem področju ter zakaj ima Breivik deset let po umoru 77 ljudi sploh možnost predčasnega izpusta? Po mnenju sogovornika so sicer možnosti za uspeh na zaslišanju zelo majhne ali celo nične.

Če bo Kazenski zakonik spremenjen, Inštitut 8. marec napoveduje referendum
21. 01. 2022 15.21
V Inštitutu 8. marec so potrdili, da bodo v primeru sprejetja dopolnitve kazenskega zakonika v DZ začeli postopek za vložitev pobude za referendum. Predsednika DZ so pozvali, da zakona ne uvrsti na dnevni red seje DZ. Opozarjajo namreč, da dopolnitve kazenskega zakonika legitimirajo gospodarski kriminal in korupcijo. Podpise za referendum nameravajo zbirati tudi t. i. petkovi protestniki. Na noge je skočila tudi stroka, ki opozarja, da bi v tem primeru zastarali tudi številni odmevni primeri.

Na Jesenicah na protestu zaradi visokih položnic posredovala tudi Policija
19. 01. 2022 19.15
Jeseničani so po številnih apelih županu, naj kaj ukrene v zvezi z visokimi položnicami za ogrevanje in toplo vodo, protestirali s sprehajanjem čez prehod za pešce na najbolj prometnem krožišču na Jesenicah. Župan je namreč že povedal, da denarja v letošnjem proračunu za morebitno subvencioniranje visokih položnic vsem občanom ni, le socialno ogroženim bo namenil 40 tisoč evrov, energetskih vavčerjev ministra za infrastrukturo tudi še ni na vidiku, zato so se obupani občani pred sestankom župana s podjetjem ENOS, ki dobavlja toplo vodo in plin, zbrali in od njih zahtevali rešitve.

Je še možno opraviti samoplačniški PCR-test?
19. 01. 2022 13.23
Kako do PCR-testa, če ga potrebujete za potovanje oziroma prehod meje, a niste okuženi? Do sedaj je bilo namreč možno opraviti test samoplačniško, a od danes je spremenjen protokol PCR-testiranja, kar pomeni, da so kapacitete za testiranje v javnem sistemu trenutno namenjene le potrjevanju okužb. Kako je z zasebniki, ki so vzorce pošiljali v državne laboratorije?

V UKC Ljubljana okuženih 338 zaposlenih, zaprtih vse več šol
19. 01. 2022 14.21
V torek je bilo potrjenih več kot 12.200 okužb, porast okužb pa organizacijske težave prestavlja tudi v šolstvu in zdravstvu. V UKC Ljubljana je med zaposlenimi 338 okuženih s covidom-19 in 115 odrejenih karanten. Zaprtih je tudi vse več šol, precej jih ima v karanteni vsaj polovico oddelkov. Da bi omogočili čim bolj normalno delovanje, so pristojni sicer uvedli nove izjeme od napotitve v karanteno, a se stanje, glede na naraščanje števila okuženih, verjetno še ne bo kmalu umirilo.

Iniciativa Glas ljudstva političnim strankam predala svoje zahteve: 'Dovolj imamo'
19. 01. 2022 13.35
Organizacije in posamezniki, združeni v iniciativo Glas ljudstva, so na Trgu republike predali svoje zahteve političnim strankam, ki bodo kandidirale na prihajajočih državnozborskih volitvah. Pri iniciativi so dejali, da so predali jasno sporočilo, da imajo dovolj populizma, sprenevedanja, praznih obljub, neopredeljene t .i. sredine in praznih političnih fraz.

Slovenija bi z zaprtjem premogovnika padla pod 50 odstotkov samooskrbe z elektriko
18. 01. 2022 18.58
Po izrednem nezadovoljstvu velenjskih rudarjev nad državno strategijo, ki do leta 2033 predvideva popolno prekinitev uporabe premoga za proizvajanje elektrike, se je odzvalo Ministrstvo za infrastrukturo. V Velenju opozarjajo predvsem na to, da v zraku visi kar 5000 delovnih mest in da bi Slovenija z zaprtjem premogovnika padla pod 50 odstotkov samooskrbe z elektriko, kar bi imelo negativne posledice tako za posameznike kot za državo. A na ministrstvu mirijo, da imajo rešitev za vse.

Delavci rudarstva razočarani: Gre za nepremišljeno politično odločitev
17. 01. 2022 13.06
V Sindikatu delavcev rudarstva in energetike Slovenije (SDRES) so razočarani nad nacionalno strategijo za izstop iz premoga do leta 2033. Po njihovem mnenju gre za popolnoma politično odločitev, ki je nestrokovna in nepremišljena. Kot so zapisali v sporočilu za javnost, bi si želeli, da bi bili zaposleni del načrtovanja izhodne strategije. Velenjski župan Peter Dermola pa meni, da je letnica 2033 za izstop iz premoga nerealna, zato strategije, ki jo je v četrtek potrdila vlada, prav tako ne podpira.

Domači dvojec Luma predstavlja čarobno deep house popevko
16. 01. 2022 11.00
Zimzelena Down Under tokrat na zloglasni ritmični osnovi.

Slovenija opušča premog za proizvodnjo elektrike
13. 01. 2022 15.57
Vlada je na seji sprejela nacionalno strategijo za izstop iz premoga in prestrukturiranje premogovnih regij v skladu z načeli pravičnega prehoda. Ta določa, da bo Slovenija najpozneje leta 2033 prenehala z rabo premoga za proizvodnjo električne energije, so sporočili iz vladnega urada za komuniciranje. Zelena transformacija pred Termoelektrarno Šoštanj in Premogovnik Velenje postavlja zahtevno in odgovorno nalogo, pa so se odzvali v obeh družbah. V podjetjih pravijo, da že pripravljajo strokovna izhodišča in sodelujejo z relevantnimi deležniki.

V karanteni že 2074 oddelkov šol, predčasnih počitnic ne bo
13. 01. 2022 17.02
Število okuženih s koronavirusom iz dneva v dan raste tudi v vzgoji in izobraževanju. Po podatkih Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport, objavljenih na Covid-19 sledilniku, je bilo v sredo v osnovnih šolah v karanteni 1417 oddelkov, v srednjih pa 657 oddelkov, skupno 2074, kar je 643 več kot v torek. Sprememb šolskega koledarja in sistemskega prehoda na izobraževanje na daljavo za celo državo ne predvidevajo.

Mimo Zemlje bo kmalu poletel večji asteroid
12. 01. 2022 07.15
Asteroid, katerega premer meri nekaj več kot en kilometer, se bo naslednji teden močno približal Zemlji. To bo preletel na razdalji, ki bo petkrat tolikšna kot tista med našim planetom in Luno. Kot poroča Nasa, so bližajoči se asteroid 7482 (1994 PC1), ki je zaradi svoje velikosti in bližine uvrščen v kategorijo potencialno nevarnih asteroidov, odkrili leta 1994.

Bomo plačevali več tudi za meso? 'Prehod k rastlinski prehrani je nujen'
11. 01. 2022 19.14
Evropska unija bo v letošnjem letu promovirala prehod k rastlinskemu prehranjevanju ter na drugi strani zmanjšanje prehrane z rdečim in predelanim mesom, ki ga povezujejo s tveganjem za raka. V Kmetijsko gospodarski zbornici težav za slovenske živinorejce ne pričakujejo. Odločitev pa pričakovano pozdravljajo nevladniki, prehod k rastlinski prehrani je nujen, podnebne krize ne moremo rešiti brez sprememb v prehrani.

Med največjimi globalnimi grožnjami tudi odkrivanje vesolja
11. 01. 2022 13.08
Svetovni gospodarski forum je objavil poročilo o tveganjih za leto 2022, ki med drugim prinaša analizo in napovedi tveganj, s katerimi se bo moralo soočiti človeštvo. Kot opozarjajo, so stroški neukrepanja veliko višji od stroškov ukrepanja in dodajajo, da ne napredujemo dovolj hitro, a upajo, da se vsaj premikamo v pravo smer. Izpostavljajo vpliv pandemije in posledice različnega okrevanja, ki s seboj prinašajo družbene napetosti in globalne delitve, namesto da bi čim bolj sodelovali pri celjenju brazgotin, ki jih je svetu zadal covid-19.

14-dnevni poostren nadzor: 'Za volanom ne bodite za ekranom'
09. 01. 2022 21.04
Mobilni telefoni so postali eden večjih motilcev v prometu, ki dokazano povečujejo tveganje za nesrečo, opozarjajo na Agenciji za varnost prometa. "Pisanje sporočil ali pregledovanje družbenih omrežij med vožnjo pomeni do 23-krat večje tveganje za nastanek prometne nesreče" so postregli z zgovornim podatkom. V naslednjih dveh tednih bo zato Policija poostreno nadzorovala uporabo telefona med vožnjo.

2022: Padec cen ni verjeten, inflacija naj bi se gibala med pet in deset odstotki
08. 01. 2022 07.00
V zadnjih mesecih smo doživeli velike podražitve energentov, ogrevanja in hrane, inflacija je bila decembra v primerjavi z letom prej kar petodstotna. Koliko se bo še podražilo življenje v tem letu in kje lahko pričakujemo največje podražitve?

Vrednost bitcoina padla na najnižjo raven v zadnjih mesecih
07. 01. 2022 17.38
Vrednost kriptovalute je v tem tednu s 47.000 dolarjev (okoli 41.400 evrov) padla na manj kot 42.000 dolarjev (okoli 37.000 evrov). To se je zgodilo le nekaj trenutkov po srečanju članov ameriške centralne banke Federal Reserve, ki je predlagala, da bi lahko zvišali obrestne mere. Tudi nemiri v Kazahstanu so pripomogli k padcu, saj se petina "rudarjenja" kriptovalute dogaja ravno tam.

Motnje električne energije, snegolomi in vetrolomi
06. 01. 2022 06.13
Slovenijo je ponoči zajelo močno sneženje, zato se je večji del države danes prebudil v zasneženo jutro. Največ novozapadlega snega je na Gorenjskem in Notranjskem, ponekod na Dolenjskem pa je motena tudi dobava električne energije. S prometnoinformacijskega centra voznikom svetujejo previdno vožnjo z upoštevanjem varnostne razdalje in prilagoditev hitrosti voznim razmeram. Zaradi burje so omejitve v prometu na vipavski cesti. Ta je sicer težave povzročala že v sredo zvečer, ko je na zahodu Slovenije podrla več dreves.

Preporod jedrske energije: bitka za manj emisij, tehnološki razvoj in varnostna vprašanja
05. 01. 2022 06.00
Če bi verjeli svoji lastni retoriki o podnebni krizi, bi bila podpora jedrski energiji veliko večja, meni Jason Eric Bordoff, ameriški strokovnjak za energetsko politiko in raziskovalec, specializiran za sovplive ekonomije, energije, okolja in nacionalne varnosti. Dejstvo, da se jedrska energija vrača v energetsko debato pa ga ne preseneča, saj je podnebne cilje skoraj nemogoče doseči brez jedrske energije.

Na upravni enoti zaradi večjih zaostankov več pritožb, vsaka pa vzame čas za reševanje
04. 01. 2022 17.00
Upravne enote so bile formirane leta 1995, ljubljanska je štela 420 zaposlenih, izvajali pa so pol manj postopkov kot danes. Ker se je z leti število zaposlenih znižalo za 40 odstotkov, na vsakega zaposlenega zdaj pride štirikrat več nalog kot prej. Najhujše pa očitno šele prihaja. Na UE Ljubljana zaradi poteka veljavnosti osebnih dokumentov velikemu delu prebivalcev pričakujejo, da bosta prihodnji dve leti najbolj kritični. Že zdaj pa je eden bolj obremenjenih oddelek za tujce in na upravno enoto zaradi dolgotrajnih postopkov letijo številni očitki. Tam odgovarjajo, da je osnovni problem pri tujcih, da oddane vloge niso popolne.

Billie Eilish se je na skrivaj prelevila v rdečelasko
04. 01. 2022 13.34
Ameriška pevka Billie Eilish oboževalce pogosto preseneti s svojo podobo. Po tem, ko je marca lani poskrbela za drastično spremembo videza in se prelevila v blondinko, je nedavno postala rdečelaska. A le za kratek čas.

Bruselj zavrača očitke o priznanju jedrske energije kot zelene: Ničesar nismo prikrivali
03. 01. 2022 16.57
Predlog Evropske komisije o vključitvi jedrske energije in plina med trajnostne dejavnosti, ki je bil pred iztekom minulega leta poslan članicam EU, zaokrožil pa je tudi v medijih, še vedno dviguje precej prahu. Pri komisiji so zavrnili očitke, da so osnutek dokumenta članicam namenoma poslali na zadnji dan leta in da bi kar koli prikrivali.

Prihajata hladna fronta in sneg
03. 01. 2022 10.34
V sredo nas bo prešla hladna fronta, ki bo končala obdobje nadpovprečno toplega vremena. Prehod fronte bo kar buren, opozarja naš hišni prognostik Rok Nosan, saj se bodo pojavljale tudi nevihte z nalivi, meja sneženja pa se bo marsikje spustila do nižin.