Premalo

Zakaj se ženske težje odvadijo kaditi
29. 12. 1999 08.40
Ženske se težje odvadijo kaditi kot moški, ker med ponovnim kajenjem čutijo večje olajšanje, je pokazala nedavna raziskava, objavljena v reviji Nicotine and Tobacco Researh.

Večji pomen kitajskega trga
22. 12. 1999 20.19
Slovensko gospodarstvo še premalo upošteva pomen kitajskega trga, na katerem se bo po besedah predsednika GZS Jožka Čuka v prihodnje obračala svetovna trgovina.

Veleslalom iz Val d'Isera v Saalbachu
16. 12. 1999 16.03
Moški veleslalom za svetovni pokal, ki je bil v nedeljo v Val d'Iseru zaradi neregularnih vremenskih pogojev odpovedan, bo 22. decembra v avstrijskem Saalbachu. Mednarodna smučarska zveza je veleslalom najprej nameravala izvesti v Kranjski Gori, kjer bo 21. decembra na sporedu slalom, a je na smučišču v Podkorenu premalo snega.

Izidi lige NBA
16. 12. 1999 13.00
Izidi:

Umetnine likovne akademije tudi za javnost
15. 12. 1999 18.28
Akademija za likovno umetnost (ALU) v Ljubljani je danes, pet desetletij po prvi pobudi za njen nastanek, odprla za javnost svojo zbirko likovnih del, poimenovano Ustvarjalci XX. stoletja. V celoti šteje 21 del najimenitnejših slovenskih upodabljajočih umetnikov, 21 del prav tako uveljavljenih avtorjev, ki sodijo med nekdanje ali sedanje profesorje na ALU, grafična zbirka pa zajema 20 listov, med njimi največ pripadnikov t.i. ljubljanske grafične šole.

Avtomontaža dokončno v stečaj
03. 12. 1999 18.24
Direktor Avtomontaže Lucijan Rejec je v četrtek, 2. decembra, vložil predlog za stečajni postopek in o tem danes obvestil delavce. Uradno obvestilo iz švedskega Volva o izgubi naročila za izdelavo 300 avtobusov za Saudovo Arabijo, ki ga je Rejec dobil tik pred oddajo stečajnega predloga, je samo dokončno potrdilo stečaj podjetja. Arabci so avtobuse naročili pri Mercedesu.

Tretje branje pokojninske reforme
02. 12. 1999 20.12
Državni zbor je začel zadnji korak, tretje branje, pokojninske reforme. Nov zakon bo predvidoma začel veljati prvega januarja. Vroče vprašanje reforme je še vedno razmerje med najnižjo in najvišjo pokojnino, ki bo predvidoma ena proti štiri. Desna opozicija predlaga znižanje razmerja, vlada pa odgovarja, da bi to pomenilo pretirano uravnilovka. Poslanci krščanskih demokratov so trdili, da je reforma pisana na kožo privilegirancev in da je premalo korenita.

Podelitev priznanja fondacije Robert
01. 12. 1999 16.03
Direktorica AIDS fondacije Robert Evita Leskovšek je ob današnjem svetovnem dnevu aidsa na slovesni podelitvi izročila mednarodno priznanje, t.i. Strukturo Robert, priljubljenemu kantavtorju Adiju Smolarju. Leskovškova je odločitev komisije o letošnjem nagrajencu podprla z besedami, da sporočila Smolarjevih pesmi opozarjajo tako mlade kot tudi vse ostale ljudi, naj se odločijo za bolj zdrave oblike življenja, obenem pa pri poslušalcu spodbujajo občutek strpnosti in sprejemanja drugačnih človeških usod, kot so droge, aids in nezaposlenost. Nagrajencu je čestitala tudi ljubljanska županja Viktorija Potočnik.

Materin jezik na pragu 21. stoletja
29. 11. 1999 13.55
Predstavniki republiškega Zavoda za šolstvo so na novinarski konferenci predstavili mednarodni simpozij z naslovom Materin jezik na pragu 21. stoletja, ki bo od 2. do 4. decembra v Portorožu, njegov namen pa je seznaniti praktike v osnovnih in srednjih šolah ter druge strokovnjake tako z izkušnjami kot tudi z vizijo učenja in poučevanja materinščine ob koncu tisočletja.

Kovinsko industrijo čaka še težko delo
23. 11. 1999 16.49
Slovensko strojegradnjo in orodjarstvo ob vstopu na trge držav EU čaka težko delo. Slovenska podjetja imajo zastarelo tehnologijo in premalo vlagajo v raziskave in razvoj, je osrednja ugotovitev strokovnega posveta o strojegradnji in orodjarstvu, ki sta ga pripravila GZS in ministrstvo za gospodarske dejavnosti. Posvet je bil namenjen predstavitvi in rezultatom programa Transform, ki ga skupaj izvajata ministrstvo za gospodarske dejavnosti (MGD) in nemško ministrstvo za gospodarstvo, z njim pa želijo slovenska podjetja pripraviti na zvišanje konkurenčnosti in izvozne učinkovitosti podjetij te panoge.

IMF ugodno ocenil Slovenijo
23. 11. 1999 15.54
Vodja redne letne misije Mednarodnega denarnega sklada (IMF) v Sloveniji Dimitri Demekas je na današnji novinarski konferenci ob koncu obiska v naši državi zadovoljen poudaril, da so gospodarske razmere v Sloveniji ugodne. Slovenija je dosegla stabilno okolje in ima v primerjavi z vzhodnoevropskimi gospodarstvi visok življenjski standard, najvišji investicijski rating in je vodilna v pogajanjih z EU.

V ZDA potrdili predlog proračuna
21. 11. 1999 11.04
Ameriški senatorji so se v petek pridružili kolegom iz predstavniškega doma kongresa in s 74 glasovi proti 24 potrdili predlog proračuna za prihodnje leto, v vrednosti 385 milijard ameriških dolarjev, ki ga mora zdaj še podpisati predsednik Bill Clinton.

Sedem laških točk premalo za uspeh
18. 11. 1999 21.26
Košarkarji Pivovarne Laško se tudi v osmem krogu evropske lige pokazali, da po igri sicer sodijo v elitni razred evropske košarke, da pa jim v odločilnih trenutkih manjka še precej izkušenj in igralec, ki bo sposoben sam odločiti končnico. Takšna trditev se je za resnično izkazala tudi tokrat, ko so v dvorani Tri lilije z izidom 69:80 (35:41) proti francoskemu Asvelu doživeli šesti letošnji poraz.

Okvara vesoljskega teleskopa Hubble
17. 11. 1999 18.33
Ameriški vesoljski teleskop Hubble, ki kot satelit kroži okoli Zemlje in ga zato pri astronomskih opazovanjih ne moti ozračje, je v zadnjih letih prispeval veliko novih spoznanj o zgradnji vesolja, toda trenutno je zaradi okvare povsem neuporaben.

Premalo denarja za poslovanje sodišč
12. 11. 1999 16.37
Zaradi pomanjkanja sredstev za delo je ogroženo redno poslovanje sodišč v državi. Zato upravni odbor Odvetniške zbornice Slovenije pričakuje, da bodo pristojni organi takoj in dosledno izpolnili svoje zakonske dolžnosti pri zagotavljanju sredstev za delo sodišč ter sprejeli in izvajali ukrepe, ki bodo preprečili ogrožanje ustavne pravice do sodnega varstva in delovanja sodne veje oblasti, ki je temelj pravne države.

Negativne posledice uvedbe nove valute
11. 11. 1999 20.44
Teden zatem, ko je črnogorska vlada uvedla nemško marko kot vzporedno valuto jugoslovanskemu dinarju, so cene osnovnih živil že narasle. Analitiki se bojijo, da bo načrt propadel, saj je vlada posvetila premalo pozornosti morebitnim negativnim posledicam. Medtem ko je finančnemu svetu uspelo ohraniti menjavo 17 dinarjev za eno marko, pa današnja menjava že znaša 17.5 dinarjev za marko, na črnem trgu marko prodajajo za 18 dinarjev. Po besedah finančnega sveta je sprememba posledica tržnih nihanj.

Avstrija ne zavira procesa širitve EU
11. 11. 1999 16.50
Avstrijski zunanji minister Wolfgang Schuessel je danes na Dunaju kritično ocenil, da za obravnavo posameznih poglavij v procesu širitve Evropske unije ostaja premalo časa.

Tehnična kultura v Sloveniji zapostavljena
10. 11. 1999 19.12
Tehnična kultura v Sloveniji je zapostavljena, slovenska javnost pa je premalo osveščena o hitrem tehnološkem razvoju, je danes ob odprtju Dnevov tehnične kulture na Gospodarskem razstavišču poudaril predsednik Zveze za tehnično kulturo Slovenije (ZOTKS) Miloš Kobe.

Proračun MZT realističen in optimističen
05. 11. 1999 09.38
Združenje raziskovalcev Slovenije je pripravilo sedmi diskusijski večer, namenjen proračunu in politikam ministrstva za znanost in tehnologijo (MZT) za leto 2000. Uvodne predstavitve predloga prihodnjega proračuna MZT so podali generalni sekretar MZT Tomaž Pogačar, državni sekretar na MZT Janez Slak in državni podsekretar na MZT Aleš Mihelič, medtem ko je svoj pogled vpetosti univerze in inštitutov v nacionalni razvoj oz. v gospodarstvo podal profesor ljubljanske fakultete za družbene vede Lojze Sočan. Čeprav je večina menila, da je MZT v končni fazi dobilo premalo denarja, zaradi katerega bodo okrnjeni zlasti programi, namenjeni tehnološkim spodbudam gospodarstva, pa je generalni sekretar združenja Peter Tancig vendarle poudaril, da je ''proračun hkrati realističen in optimističen in da se da ogromno narediti''.

Sredozemska želva premalo zaščitena
29. 10. 1999 20.01
Evropska komisija je danes napovedala, da bo proti Grčiji sprožila postopek pred Evropskim sodiščem, ker ta članica Evropske unije ni uspela zaščititi sredozemske morske želve, kot nalagajo skupna pravila za zaščito najbolj ogroženih rastlinskih in živalskih vrst.

Kitajski zdravnik zastrupil vaščane, da bi imel več dela
29. 10. 1999 07.33
Neki zdravnik na jugu Kitajske je menil, da ima premalo dela, zato se je odločil, da si bo število pacientov povečal tako, da bo zastrupil vaščane. V njegovi dotlej skorajda prazni zasebni ordinaciji se je pojavilo 60 vaščanov, ki so tožili zaradi glavobola, vrtoglavice, slabosti in bruhanja. Šest vaščanov je umrlo. Zdravnika je nedavno aretirala policija. O tem, na kakšen način in s čim je zastrupljal vaščane, agencije ne poročajo.

Slovenija premalo prepoznavna
26. 10. 1999 21.37
Prepoznavnost Slovenije v Evropi in svetu je precej manjša, kot bi pričakovali. Raziskave kažejo, da je naša država še zmeraj slabo prepoznavna in nepriljubljena. Kako to spremeniti, je na dvodnevnem seminarju ugotavljalo tudi več kot 40 ekonomskih svetnikov slovenskih ambasad po svetu.

Nezadostno koriščenje informacijske tehnologije
26. 10. 1999 10.22
Prvi dan prireditve <A HREF=http://www.infos.si/ target=_blank>Infos 99</A> je minil v znamenju otvoritvenega soočenja v zvezi z zaostajanjem informatike pri gospodarskem in upravnem življenju v naši državi in zaključka kongresa Ro o šestletnem projektu računalniškem opismenjevanja pri nas.

Premalo spanja nas stara
26. 10. 1999 09.26
Premalo spanja pelje do bioloških sprememb, ki so podobne procesu staranja, so ugotovili znanstveniki z univerze v Chicagu. Ob tem so še opozorili, da v industrijsko razvitih državah ljudje čedalje manj spijo. Leta 1910 so imeli tako povprečno devet ur spanca, leta 1975 pa le še 7,5 ure. Britanska revija Lancet je naredila raziskavo, v kateri je sodelovalo 11 mlajših moških. Prve tri noči so spali osem ur, naslednjih šest noči le štiri ure, nato pa so sedem noči zapored preživeli 12 ur v postelji. Znanstveniki so ugotovili, da so ob koncu obdobja štiriurnega spanja nastopile motenje v metabolizmu, predvsem pri presnovi ogljikovih hidratov in regulaciji hormonov. Spremembe, ki so jih zaznali, so bile podobne učinkom staranja in zgodnjemu stadiju sladkorne bolezni. Fiziološke spremembe so minile po obdobju 12-urnega spanja.

Sindikati bolj aktivni pri vključevanju v EU
25. 10. 1999 19.57
Nekatere načelne zahteve EU je mogoče zadostiti na zelo različne načine, saj so tudi rešitve v posameznih državah EU zelo različne, zato je budnost sindikatov pri sprejemanju socialne in delovnopravne zakonodaje še kako upravičena, je ugotovilo predsedstvo Konfederacije sindikatov 90 Slovenije (KS 90) na današnji seji, na kateri je sprejelo sklepne ugotovitve razprav s temo pridruževanja EU.

Brez posebnih pregledov dirkalnikov
25. 10. 1999 17.56
Mednarodna avtomobilistična zveza (FIA) je sporočila, da pred zadnjo dirko Formule 1 v Suzuki na Japonskem ne bo podrobneje pregledala vseh dirkalnikov. Pregled bo opravljen na enak način kot na vseh prejšnjih dirkah. Vsi dirkalniki bodo 28. oktobra v Suzuki pregledani s strani tehnične komisije FIA.

Sejem Infos '99 odprl vrata
25. 10. 1999 17.48
Danes se je v Cankarjevem domu odprl sejem <a href=http://www.infos.si target=_new>Infos '99</a>, ki poleg sejemske dejavnosti veliko pozornosti posveča tudi spremljajočim izobraževalnim predavanjem. Ta so razdeljena v pet linij, ki obravnavajo samostojna, zaokrožena področja.

Slovensko gospodarstvo si želi večje navzočnosti
15. 10. 1999 10.37
Slovenska gospodarska skupnost, ki jo sestavljajo predvsem predstavništva slovenskih podjetij v New Yorku, je na rednem mesečnem sestanku znova ugotovila, da se Slovenija premalo usmerja v ameriški trg, preveč pozornosti pa namenja območju nekdanjih jugoslovanskih republik. Gospodarstveniki v New Yorku so izrazili potrebo, da bi ZDA končno postale drugi najpomembnejši trg za slovenska podjetja, takoj za Evropsko unijo.

Gaber zanika obtožbe
14. 10. 1999 21.11
Potem ko je računsko sodišče ministrstvu za šolstvo in šport izdalo negativno mnenje o financiranju visokošolskih zavodov v letu 1996, se je na obtožbe odzval tudi nekdanji šolski minister Slavko Gaber, ki je v izjavi za Radio Slovenija dejal, da na ministrstvu niso nepravilno izplačevali denarja zaposlenim na univerzi, ampak so v resnici prihranili nekaj milijard tolarjev denarja davkoplačevalcev.

Predsednik DZ sprejel ameriško veleposlanico
13. 10. 1999 16.21
Predsednik državnega zbora (DZ) Janez Podobnik je dopoldne sprejel ameriško veleposlanico v Sloveniji Nancy Ely-Raphel, ki jo je spremljal njen novi namestnik Trevor J. Evans. Rdeča nit pogovora so bila aktualna ameriška stališča v odnosu do Slovenije, sogovorniki pa so pozornost namenili še predstavljanju strateških priložnosti za poslovne in kapitalske investicije v Sloveniji ameriškim gospodarskim krogom ter intenzivnim stikom Slovenije z državami Jugovzhodne Evrope, so sporočili iz kabineta predsednika DZ.