Prihodnost

Bernie Sanders na Coachelli napovedal nastop pevke: Država se sooča z izzivi
14. 04. 2025 18.42
Pevko Clairo je na znamenitem festivalu Coachella na oder povabil ameriški senator Bernie Sanders. Občinstvo na festivalu je pozval, naj se vedno bori za pravico. "Lahko se obrnete stran in prezrete, kaj se dogaja, a če to storite, to počnete na lastno odgovornost," je dejal v nagovoru občinstvu.

Astrologija in duhovne prakse: kako zvezde usmerjajo naše življenje?
14. 04. 2025 18.35
Devica in kozorog naj bi bila znaka, ki se ne znata sprostiti, tehtnice poštene, najbolj težavni pa vodnarji. Po poglobljene astrološke nasvete se ne obrača zgolj vse več posameznikov, ampak tudi podjetnikov, in sicer kot pomoč pri izbiri zaposlenih, ugodnih dnevih za začetek novih projektov, podpisih pogodb in podobno. Ljudje vse pogosteje posegajo tudi po duhovnih praksah, ki naj bi pomagale pri osebni rasti ali celo razkrile prihodnost. Ena takih je branje tarot kart.

Miha Kordiš izstopil iz poslanske skupine Levica
14. 04. 2025 08.40
Poslanec Miha Kordiš, ki ga je disciplinska komisija Levice izključila iz stranke, je z današnjim dnem izstopil iz poslanske skupine Levica. "Več denarja za orožje in manj za pokojnine je zadnji žebelj v krsto nekdanje leve alternative," je zapisal v sporočilu za javnost.

Zbrali dva milijona evrov, Matic čez dva tedna potuje na zdravljenje
14. 04. 2025 10.16
Zbiralna akcija za Matica, osemletnika z redko in zelo hudo boleznijo, ki bi ga lahko že kmalu prikovala na invalidski voziček, je zaključena. Slovenija je stopila skupaj in v le štirih mesecih zbrala dva milijona evrov, potrebnih za zdravljenje z gensko terapijo v tujini. "Sva srečna in hvaležna do zvezd ter hkrati brez besed od ganjenosti, najine radosti preprosto ni mogoče opisati. Kar se je še nedavno zdelo skoraj nemogoče, smo dosegli z neverjetno srčnostjo celotne Slovenije," pravita njegova starša Živa Krelj in Tadej Žontar.

Kako zagotoviti, da bo umetna inteligenca služila ljudem in planetu?
13. 04. 2025 18.41
Ali je umetna inteligenca rešitev ali del problema, ko govorimo o trajnostnem razvoju, so se spraševali na okrogli mizi, ki jo je pripravil AmCham. Govorci so se strinjali, da je umetna inteligneca na točki, ko lahko prinese preboj, in to hitro. Odpira priložnosti za večjo produktivnost, optimizacijo procesov in razvoj trajnostnih modelov. A hkrati so opozorili na nujnost kritičnega razmišljanja pri njeni uporabi ter na energetske izzive, ki jih takšni modeli prinašajo.

Z najstarejšim še delujočim dvigalom pri nas smo se spustili 157 metrov pod zemljo
13. 04. 2025 18.30
Tradicija industrijskega pridobivanja premoga je v Šaleški dolini dolga že 150 let. Da se v nedrjih te takrat odmaknjene in "nepomembne" doline nahajajo bogate zaloge "črnega zlata" so vedeli že vsaj stoletje prej. Industrijsko pridobivanje premoga pa je za vselej spremenilo tok razvoja doline, njeno podobo, ritem življenja in tamkajšnje ljudi. Pod Šaleško dolino se skriva še okoli 300 milijonov ton premoga, v 150 letih so ga izkopali 266 milijonov ton. A tudi v velenjskem rudniku se zavedajo, da se čas izkoriščanja premoga izteka. Rudarji ga bodo v Velenju odkopavali predvidoma le še do leta 2033.

Mladi borec z redko boleznijo, ki mu je prisluhnil tudi Beckham
13. 04. 2025 07.19
To ni zgodba o zbiranju pomoči, ampak zgodba o življenju in enakosti. Jane Velkovski se je rodil z redko boleznijo. O svojem svetu pa govori v jeziku, ki ga razumemo vsi. 16-letnik, ki se mu oči zasvetijo ob besedi nogomet, a mu je bolezen odvzela zmožnost hoje, se že od devetega leta bori za svoje pravice in pravice ostalih v njegovih čevljih. Nogomet je, kot pripoveduje, igra, ki je narejena za vse – del nje so lahko vsi, ne glede na omejitve, vsak k tej umetnosti prispeva malo drugače. In če se na nogometnem igrišču to da, je njegov vsakdanjik in vsakdanjik ostalih oseb z gibalno oviranostjo še vedno prepogosto posejan z ovirami. Kot so odsotnost klančin, dvigal, neprilagojenost šol in enakih možnosti. Danes dijak šolskega centra BIC in strasten navijač Rdečih vragov je na svoji poti borca za bolnike z redkimi boleznimi srečal svoje idole. Med njimi tudi legendo zelenic Davida Beckhama, s katerim se je celo fotografiral. Jane od vas ne potrebuje denarja. Želi si le, da bi vsak po svoje prispeval k svetu, ki bo ponujal enake možnosti za vse.

Slovenija, periferija Hrvaške?
10. 04. 2025 06.00
Poslovanje velikih korporacij prek družb s sedežem na Hrvaškem, zapiranje družb ter premiki managerjev iz Slovenije v Zagreb. Je razlog davčna optimizacija ali boljša reorganizacija v dobro strank, kupcev, kar poudarjajo v družbah, v katerih združujejo slovensko in hrvaško upravo? Vsekakor občutljiva tema, o kateri nekatera podjetja niso želela govoriti z nami.

Kaja Naveršnik: MasterChef ni le bitka za pokal, ampak šola karakterja
10. 04. 2025 11.23
Kaja Naveršnik je hvaležna za vse izkušnje v MasterChef tekmovanju, saj jih dojema kot odlično priložnost za rast. Po vrnitvi med svoje najdražje je polna načrtov za prihodnost, od sodelovanj s slovenskimi chefi do izobraževanj v tujini, z veliko ljubezni pa že pripravlja lastne večerje na turistični kmetiji.

Vzpon znamke CUPRA
09. 04. 2025 00.15
V svetu avtomobilizma obstajajo znamke, ki se prilagajajo množici, in tiste, ki množico spreminjajo. CUPRA spada v drugo skupino. V sedmih letih je ta nekonvencionalna in čustvena znamka presegla vsa pričakovanja.

'Narejeno v Sloveniji': zadnji 'borec' nekoč velike industrije
08. 04. 2025 20.51
Labod, Mura, Rašica, Polzela, Jutranjka. To je le peterica tekstilnih velikanov, katerih vsaj en kos obleke je zagotovo imel ali pa še ima vsak od nas ali naših staršev in starih staršev doma. Tovarne so zaprle vrata ali pa se je proizvodnja zaradi cenejše delovne sile preselila v tujino. In kaj je sploh še narejenega v Sloveniji? Je tekstilna industrija pri nas popolnoma zamrla? Eno redkih podjetij, ki še oblikuje in šiva svoje izdelke doma, je metliški Komet, ki ga je sicer leta 2011 čakala podobna usoda kot druge tekstilne tovarne, a je ena od zaposlenih verjela v zgodbo in jo z belokranjsko trmo peljala naprej. Tako podjetje z več kot 60-letno zgodovino še danes šiva perilo z oznako "Made in Slovenia".

Kaj prinaša novi medijski zakon?
08. 04. 2025 20.46
Kakšna bo prihodnost slovenskih medijev v vse bolj digitalnem svetu? Kdo v državi naj po novem presoja medijsko koncentracijo? Ali so tudi spletni vplivneži mediji? In ali bi poskus Golobove koalicije za omejevanje sovražnega govora res lahko pomenil cenzuro v medijih, kot skrbi opozicijo? To je nekaj ključnih dilem novega medijskega zakona, ki je, po začasnem umiku začel zakonodajno pot. Pri tem pa pomembne vsebinske spremembe v zadnjem hipu in pomisleki strokovnjakov.

Dolgotrajna oskrba: koliko bomo plačevali in kaj bomo za to dobili?
08. 04. 2025 20.22
Čez manj kot tri mesece bomo začeli plačevati obvezni prispevek za dolgotrajno oskrbo, je potrdil minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac, kljub pozivom gospodarstva, naj se uvedba novega davka časovno zamakne. Gospodarske organizacije so vlado pozvale tudi k ponovnemu izračunu višine prispevka, ki bo sicer odvisen od posameznikovih prihodkov. Opozarjajo tudi, da še vedno ni povsem jasno, kakšne storitve bodo uporabnikom sploh na voljo. V Sindikatu upokojencev Slovenije pa si želijo, da bi se vlada bolj kot novemu prispevku posvečala pravicam uporabnikov.

Maljevac: Brez prispevka ni dolgotrajne oskrbe
08. 04. 2025 12.37
Dolgotrajna oskrba po besedah ministra za solidarno prihodnost Simona Maljevca potrebuje urejeno financiranje. Tako se je v izjavi za medije odzval na pozive združenja delodajalcev, ki se zavzema za zamik pri pobiranju prispevka za dolgotrajno oskrbo. Pri delovanju vstopnih točk za dolgotrajno oskrbo Maljevac ne pričakuje težav. Oskrbovalci v domovih za starejše bodo z uveljavitvijo prispevka za dolgotrajno oskrbo plačevali nastanitev in hrano, cene pa bodo po ministrovih obljubah v vseh domovih pod zajamčeno pokojnino, torej pod zneskom 740 evrov.

Civilni nadzorniki: Projekt ne poteka optimalno, zahtevki izvajalca neupravičeni
08. 04. 2025 15.13
Projekt izgradnje drugega tira železniške proge Divača-Koper kljub določenim premikom na bolje še vedno ne poteka optimalno, posamezne odločitve se sprejemajo netransparentno in negospodarno, ocenjujejo člani projektnega sveta za civilni nadzor. Glede dodatnih zahtevkov izvajalca del menijo, da so ti neupravičeni.

Musk, ki izgublja milijarde, Trumpa prosil, naj umakne carine
08. 04. 2025 11.05
Carine, ki jih je uvedel ameriški predsednik Donald Trump, vse bolj skrbijo tudi bogataše, ki v teh dneh izgubljajo milijarde. Elon Musk, sicer eden največjih Trumpovih zaveznikov, je po poročanju Washington Posta minuli konec tedna osebno zaprosil predsednika, naj umakne carine, a njegovo prizadevanje ni prineslo uspeha.

JD Vance z družino v Beli hiši proslavil 10 let treznosti svoje mame
08. 04. 2025 09.56
Ameriški podpredsednik JD Vance je držal obljubo, ki jo je dal med govorom na republikanski nacionalni konvenciji. "Če se bo Trump strinjal, bomo v Beli hiši proslavili materino 10. obletnico treznosti," je dejal takrat. In slednje je minuli teden tudi uresničil. V Beli hiši je zanjo pripravil zasebno slovesnost, v svojem govoru pa je poudaril tudi, kako ponosen je nanjo zaradi tega dosežka.

'Zaskrbljujoče': dan ekološkega dolga za Slovenijo letos 17 dni prej
08. 04. 2025 07.50
Obeležujemo dan ekološkega dolga za Slovenijo, ko smo v državi porabili vse razpoložljive vire in ekosistemske storitve, ki jih lahko Zemlja obnovi v enem letu. Dan je letos nastopil 17 dni prej kot lani. To jasno kaže na alarmantno prekomerno rabo virov in ekosistemskih storitev, opozarja Inštitut za zdravje in okolje.

Nedoh iskreno pred FNC 22: Zanima me šampionski pas
08. 04. 2025 06.00
Jakob Nedoh je nazaj. Najboljši slovenski borec v mešanih borilnih veščinah se ta konec tedna po več kot dveh letih vrača na domačo sceno. Nastopil bo na borilnem spektaklu FNC 22. Kako je prišlo do borbe na največjem MMA dogodku v zgodovini Slovenije, kakšna izkušnja je bila za Koprčana glavni turnir ameriške organizacije PFL in kakšne načrte ima za prihodnost? O vsem tem in še čem v novi epizodi Popkasta.

Z medgeneracijskim sodelovanjem manj medvrstniškega nasilja
07. 04. 2025 19.01
Enkrat na leto klopi slovenskega parlamenta zasedejo osnovnošolci. Na tako imenovanem otroškem parlamentu razpravljajo o stvareh, ki so pomembne tako zanje kot za vso družbo. Govorili so o temah, o katerih govori ves svet, denimo o nasilju med mladimi. Razpravljali so tudi o tem, kakšno izobraževanje potrebujemo, da bi bila prihodnost lepa. Idej, ki se jim splača prisluhniti, je bilo veliko.

Med otroki največ stresa povzroča šola: tudi zaradi pričakovanj staršev?
07. 04. 2025 21.51
Če odrasli naivno verjamemo, da je otroški svet neobremenjen, sproščen in brez stresa, se motimo. Poleg stresa, ki ga povzroča nasilje, je tu še stres zaradi priljubljenosti in stres zaradi šole. Kakšna bo ocena, bodo svoje znanje znali pokazati in kako bodo ocene vplivale na njihovo prihodnost? Prav šola povzroča največ stresa, so povedali na Gimnaziji Ledina. Pa je stres večji prav zaradi pričakovanj staršev?

Zapravljamo popoplavne milijone za varnost ljudi ali za lasten zaslužek?
07. 04. 2025 06.00
Dobro leto in pol po rušilnih poplavah. Kaj je bilo narejenega, zakaj se postopki vlečejo, hiše rušijo počasi, vodotoki pa betonirajo? Za popoplavno obnovo smo iz državne blagajne plačali več kot milijardo evrov. Samo za vodotoke preko 230 milijonov. Smo zato bolj varni pred novimi poplavami? Zapravljamo popoplavne milijone za varnost ljudi ali za lasten zaslužek? Kakšni so interesi v ozadju, kdo ima največje koristi? Predvsem pa: bomo še vedno ignorirali opozorila strokovnjakov?

Popularni okraski za vezalke za dober namen
07. 04. 2025 00.15
Eurospin že osmo leto zapored sodeluje z Zvezo prijateljev mladine Slovenije (ZPMS) pri zbiranju sredstev za nakup šolskih potrebščin otrokom iz socialno ogroženih družin.

Hitreje do poslovnih ciljev s programi za podjetnike
07. 04. 2025 00.15
Brezplačni programi SPIRIT Slovenija za mikro, mala in srednje velika podjetja.

V Planici letos med prostovoljci tudi osebe z invalidnostjo
07. 04. 2025 00.15
Planica znova dokazuje, da je več kot prizorišče športnih presežkov – je prostor, kjer lahko vsak doživi vrhunsko vzdušje in soustvarja nepozabno dogajanje. Dogodek letos zaznamuje več pomembnih novosti, ki še krepijo prizadevanja za večjo dostopnost in vključevanje vseh, tako obiskovalcev kot tistih, ki v Planici aktivno delujejo. Med njimi izstopa dejstvo, da kar 10 % prostovoljcev predstavljajo osebe z invalidnostjo, ki so se dogodku, ob podpori družbe Mastercard, pridružile prek platforme SharePlanica. Ob tem so tekme letos tudi prvič tolmačene v slovenski znakovni jezik, kar je pomemben korak k večji dostopnosti za gluhe obiskovalce.

Med maslom in topovi: od kod denar za pospešeno oboroževanje?
06. 04. 2025 11.09
Ker Amerika Evropi več kot očitno hrbet obrača tudi tudi na obrambnem področju, evropske države ena za drugo hitijo s pospešenim oboroževanjem in višanjem obrambnih izdatkov. Tudi Slovenija, pravi premier Golob, pripravlja nabor ukrepov za obrambo, varnost in odpornost. Kaj pa to pomeni za javne finance, kje bo vlada vzela denar za vojsko? Kaj si od tega obeta slovenska orožarska industrija? Kaj kupuje obrambno ministrstvo in za koliko? Pa tudi: ali več orožja res prinaša več miru? O tem nocoj v rubriki 24UR Fokus.

Slovenski droni na misiji na Madagaskarju: iz zraka dostavljajo zdravila
05. 04. 2025 13.13
Slovensko podjetje Elevonx iz Tržiča je razvilo posebne drone, s katerimi na Madagaskarju v 100 kilometrov oddaljene vasi dostavljajo pakete z medicinsko opremo. Za upravljanje brezpilotnih letalnikov, ki so opremljeni s kamero, GPS-om in Starlinkom, so na lokaciji izurili štiri pilote, ki trenutno dvakrat dnevno v skladiščnih bazah bolnišnic napolnijo paket, mu pritrdijo manjše padalo in ga nad točno določenim krajem odvržejo tudi z višine 100 metrov. "Vsi si predstavljajo drone kot nekaj slabega. Mi skušamo dokazati, da temu ni tako," pojasnjujejo v podjetju Elevonx, kjer so se na Madagaskarju srečali tudi s slovenskim misijonarjem Pedrom Opeko.

Čeferin odgovoril na vprašanje o zmagovalcu Lige prvakov
04. 04. 2025 18.06
Po včerajšnjem kongresu Uefe v Beogradu se fokus evropskega nogometa preusmerja na oder največjega klubskega tekmovanja na svetu. V torek se s prvimi četrtfinalnimi tekmami vrača prestižna Liga prvakov, mi pa smo v srbski prestolnici pred mikrofon ujeli Aleksandra Čeferina. Predsednik krovne evropske nogometne zveze nam je poleg svojih načrtov za prihodnost razkril tudi, kaj pričakuje od zaključka sezone v boju za najbolj čislano lovoriko v klubskem nogometu.

Življenje po vojni: ketamin kot rešitev za travmatizirane ukrajinske vojake?
03. 04. 2025 19.25
Travmatizirani ukrajinski vojaki se soočajo z oteklimi možgani, hernijami, jecljanjem, eksplozivnim temperamentom in drugimi težavami, ki jih ovirajo pri vsakdanjem življenju. 23-letna Katja, ki se je marincem pridružila pri 19 letih, je na vsaki misiji utrpela pretres možganov. Zaradi fizičnih in psihičnih poškodb je postala zmedena, vzkipljiva in agresivna. Na kliniki je zdaj začela s poskusno ketaminsko terapijo, droga, ki jo jemlje pod nadzorom, pa ji, kot pravi, precej pomaga.

GZS o Trumpovem izračunu carin: Ta pristop je neka psevdoznanost
03. 04. 2025 12.37
Carine, ki jih je napovedal ameriški predsednik Donald Trump, bodo pomenile dodaten pritisk na cene slovenskih podjetij, tudi članov Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije (OZS), ki so podizvajalci večjih podjetij in s tem na ameriški trg vezani posredno. Posledica so lahko tudi odpuščanja, so opozorili v OZS. Gospodarska zbornica Slovenije medtem ocenjuje, da Evropska unija izključno zaradi učinkov ameriških carin ne bi smela pasti v recesijo, potencialno nevarnost pa predstavljajo odzivi drugih držav. Vlada bo preučila vpliv novih ameriških carin na slovensko gospodarstvo in nato oblikovala stališče za sprejetje skupnih ukrepov na ravni EU, pa je napovedal gospodarski minister Matjaž Han.