Primera

O izginotju Trohe nič novega
19. 04. 2001 00.00
Ljubljanski policisti še vedno nadaljujejo z iskanjem Ladislava Trohe, nekdanjega pripadnika Slovenske vojske, ki je izginil pred več kot tremi meseci, na podlagi opravljenih pogovorov in zbranih obvestil o primeru pa še ne morejo potrditi, ali je Troha žrtev nezgode oziroma kaznivega dejanja ali se mogoče skriva doma oziroma v tujini. Kot je na novinarski konferenci povedal načelnik urada kriminalistične policije ljubljanske policijske uprave Drago Menegalija, zaenkrat kot najbolj verjetne še ne morejo izpostaviti nobene od možnosti, zakaj je Troha izginil, zato se delo policistov nadaljuje po ustaljenih postopkih v okviru zakona in policijskih pooblastil.

Ukrepi veterinarskega odbora EU
19. 04. 2001 00.00
Stalni veterinarski odbor Evropske unije je danes sklenil omiliti ukrepe proti Nizozemski, kjer so odkrili več primerov slinavke in parkljevke. Tako bo smela Nizozemska pod določenimi pogoji izvažati sveže meso in mlečne izdelke z juga in zahoda države, še vedno pa ostaja v veljavi prepoved transporta živih živali. Dokončna odločitev Evropske komisije o omilitvi ukrepov bo padla v ponedeljek. Evropska komisija bo privolila v omilitev ukrepov le, če do takrat na Nizozemskem ne bodo odkrili nobenega novega primera slinavke in parkljevke.

Zakon o PCP na ustavno sodišče 
06. 04. 2001 00.00
Sindikat delavcev gostinstva in turizma ter zveza svobodnih sindikatov bosta v ponedeljek na ustavno sodišče vložili zahtevo za preučitev ustavnosti zakona o preoblikovanju prostocarinskih prodajaln. Menijo namreč, da zapiranje prostocarinskih prodajaln ne zahteva nobeden mednarodnopravni akt, zato naj bi 300 ljudi neupravičeno ostalo na cesti. V primeru, da se ustavno sodišče odloči za preučitev primera, lahko izvrševanje zakona tudi ustavi.

Ukinjen embargo na francosko meso
03. 04. 2001 00.00
Ker po odkritju prvih dveh primerov slinavke in parkljevke v Franciji niso odkrili nobenega dodatnega, je EU danes delno ukinila embargo na francosko meso, mesne proizvode ter mleko in mlečne proizvode. Embargo velja le še za tri departmaje na območju Pariza, kjer so odkrili drugi primer bolezni. Še naprej za celo državo velja prepoved izvoza živine. Vsi ukrepi bodo v veljavi najmanj do 12. aprila. Za popuščanje v ukrepih proti Franciji se je konec marca odločil veterinarski odbor unije. Delno ukinitev embarga s 3. aprilom so veterinarji napovedali pod pogojem, da do 2. aprila v državi ne bodo odkrili nobenega novega primera slinavke in parkljevke. Potem ko je Pariz Evropsko komisijo formalno obvestil, da se bolezen ni širila naprej, je odločitev veterinarjev danes avtomatično stopila v veljavo.

Velika Britanija varna za turiste
30. 03. 2001 00.00
Velika Britanija, ki jo pretresa izbruh slinavke in parkljevke, zagotavlja vsem morebitnim obiskovalcem, da je obisk njihove države popolnoma varen. Tako muzeji kot ostale znamenite zgradbe in znamenitosti so odprte, pa tudi vsi športni dogodki in ostale prireditve potekajo kot ponavadi. Ne da bi se izpostavili tveganju širjenja bolezni, lahko turisti obiščejo tudi podeželje, vendar morajo pri tem upoštevati nekatera pravila.

Veterinarski ukrepi za štiri države EU
27. 03. 2001 00.00
Veterinarski odbor Evropske unije je danes podaljšal veljavnost prepovedi izvoza živine in mesa iz Velike Britanije, Francije, Nizozemske in Irske, štirih držav članic, ki jih je prizadela slinavka in parkljevka. Najstrožji embargo še naprej velja v primeru Velike Britanije, države, kjer se bolezen nezadržno širi. Popolna prepoved izvoza vse britanske živine, mesa, mesnih proizvodov, mleka in mlečnih proizvodov bo v veljavi vsaj še do 19. aprila.

Bolezen prerasla v epidemijo
23. 03. 2001 00.00
Britanska vlada v današnjem poročilu ocenjuje, da bo bolezen slinavke in parkljevke v Veliki Britaniji prerasla v epidemijo velikega obsega, število žarišč bolezni pa naj bi do junija naraslo na 4000. Doslej so od odkritja prve okužene živali 19. februarja letos v Veliki Britaniji odkrili že 480 žarišč slinavke in parkljevke. Vlada v poročilu še ugotavlja, da bo za preprečitev širjenja bolezni treba sprejeti še strožje ukrepe kot veljajo sedaj. Britanska vlada trenutno ne načrtuje poboja vseh živali, ki kažejo znake obolelosti, razen na najbolj prizadetih območjih194160- v grofiji Cumbria in v okolici mest Dumfries in Galloway na Škotskem.

Slinavka in parkljevka tudi na Irskem
22. 03. 2001 00.00
Irski premier Bertie Ahern je danes sporočil, da so na Irskem potrdili prva dva primera slinavke in parkljevke. Oba primera so odkrili na polotoku Cooley v grofiji Louth, kakih 80 kilometrov severno od Dublina.

Slinavka in parkljevka se nezadržno širi
21. 03. 2001 00.00
V Veliki Britaniji še naprej nezadržno narašča število novih primerov slinavke in parkljevke. V torek so zabeležili kar 45 novih primerov, doslej največ v enem dnevu, tako da je žarišč bolezni zdaj skupaj že skoraj 400. Nemške sanitarne oblasti pa so napovedale, da bodo v ponedeljek začele izvajati program zakola 400 tisoč govedi, ki ga je konec prejšnjega leta odobrila Evropska unija, ki želi tako pomagati trgu z govejim mesom.

Bolezen se nezadržno širi
21. 03. 2001 00.00
Nizozemsko ministrstvo za kmetijstvo je danes sporočilo, da so v Olstu na vzhodu države odkrili štiri krave, okužene z virusom slinavke in parkljevke. Gre za prve primere te bolezni na Nizozemskem, okužene živali pa so že ubili. Da bi zajezili širjenje bolezni, so oblasti odredile zakol vseh živali na 10-kilometrskem območju v okolici kmetije, kjer je izbruhnila bolezen, je sporočil minister za kmetijstvo Laurens-Jan Brinkhorst.

Brez sklepov o slinavki in parkljevki
20. 03. 2001 00.00
Ministri držav EU za kmetijstvo so sinoči v Bruslju brez konkretnih sklepov sklenili razpravo o posledicah širjenja slinavke in parkljevke. Srečanje je bilo v prvi vrsti namenjeno podrobnemu pregledu izvajanju ukrepov za zajezitev epidemije, ki je doslej prizadela Veliko Britanijo in v manjšem obsegu Francijo. Na pogovorih je bilo izraženega kar nekaj olajšanja, da v Franciji po tednu dni od odkritja prvega primera niso zasledili novih.

Zasedanje kmetijskih ministrov EU
19. 03. 2001 00.00
Z razpravo o učinkovitosti ukrepov za preprečevanje širjenja bolezni norih krav (BSE) med evropskim govedom se je danes popoldne v Bruslju začelo zasedanje kmetijskih ministrov EU. Trenutno najbolj pereča tema, širjenje slinavke in parkljevke, na dnevni red prihaja kot zadnja, razprava pa bi se utegnila zavleči pozno v noč.

Gepard zbolel za BSE
13. 03. 2001 00.00
V nekem živalskem vrtu v Franciji so odkrili primer geparda, ki je zbolel za boleznijo norih krav (BSE), je sporočila francoska agencija za sanitarni nadzor. Žival, ki so jo, potem ko je začela kazati klinične znake bolezni, ubili, je se je leta 1992 rodila v Franciji, njen oče je bil iz Velike Britanije, mati pa iz Južnoafriške republike. Geparda so hranili z govedino in perutnino iz klavnic.

Strogi ukrepi veterinarskega odbora EU
13. 03. 2001 00.00
Veterinarski odbor Evropske unije je po potrditvi prvega primera slinavke in parkljevke pri francoskem govedu močno omejil izvoz francoske živine in mesnih proizvodov v ostale članice unije kot tudi trgovino znotraj same Francije.

Matjaž Rogelj na prostosti
13. 03. 2001 00.00
Zgodba domnevnega svetovnega računalniškega prvaka Matjaža Roglja, ki se je končno vrnil v Slovenijo, se zaenkrat še ni začela razpletati. Rogelj izjav ne daje, molčijo pa tudi na šolskem ministrstvu, kjer so mu dali več kot 13 milijonov tolarjev. Kriminalisti so aretirali Roglja takoj po pristanku letala na Brniku in ga po treh urah tako imenovanega informativnega pogovora spustili na prostost.

Nov primer BSE v Nemčiji
13. 03. 2001 00.00
V južni nemški zvezni deželi Bavarski so odkrili nov primer bolezni norih krav (BSE), tako da se je število odkritih primerov te bolezni v Nemčiji povzpelo na 47, je danes sporočilo bavarsko ministrstvo za okolje. Po navedbah ministrstva so na Bavarskem od 24. novembra lani odkrili 24 primerov obolelosti za BSE.

Nova žarišča slinavke in parkljevke
12. 03. 2001 00.00
V Veliki Britaniji so odkrili 17 novih žarišč bolezni parkljevke in slinavke, tako da se je njihovo število povišalo na 181, so sporočili z britanskega ministrstva za kmetijstvo. Sum o pojavu bolezni se je pojavil tudi v severnoirskem kraju Dungannon nedaleč od meje s Irsko, v kateri bolezni doslej še niso odkrili. Na Severnem Irskem so doslej bolezen zabeležili le na eni farmi v grofiji South Armagh.

Zaščitni ukrepi tudi v ZDA
11. 03. 2001 00.00
V Veliki Britaniji so doslej potrdili že 151 žarišč slinavke in parkljevke. Ker se bolezen po otoku še vedno širi, se turistični delavci bojijo, da bodo posnetki zažganih živali na grmadah odvrnili turiste, kar bi pomenilo katastrofo tudi za britanski turizem. Prve preventivne ukrepe izven Evrope pa so že uvedle Združene države Amerike.

Madžarska prepovedala uvoz živine iz držav EU
06. 03. 2001 00.00
Madžarska vlada je v torek, zaradi možnosti vnosa slinavke in parkljevke v državo, prepovedala uvoz živine iz držav EU, poleg tega pa je na neodločen čas preložila vse živinske sejme, so sporočili iz madžarskega kmetijskega ministrstva.

Streljanje na ameriški srednji šoli
05. 03. 2001 00.00
V Kalifornijski srednji šoli v predmestju San Diega je dijak prvega letnika ubil dve, ranil pa trinajst oseb, večinoma dijakov. Dijaka so identificirali kot Charlesa Andrewa Williamsa, tožilec pa je že napovedal, da bodo fanta obtožili kot odraslega. Po podatkih prič naj bi Williams streljal na sošolce povsem naključno in med tem štirikrat napolnil revolver.

Slinavka tudi na Irskem
01. 03. 2001 00.00
V Veliki Britaniji, pa tudi na Irskem se še vedno borijo proti širjenju parkljevke in slinavke. Na Škotskem so danes odkrili najmanj dve žarišči parkljevke in slinavke. To sta prva primera bolezni na Škotskem, gre pa za farmo ovac v kraju Lockerbie in farmo krav v Canonbieju. Kot je povedal glavni veterinarski inšpektor Jim Scudamore, so včeraj potrdili še osem primerov bolezni, vendar pa jih pričakujejo še več. Skupaj doslej torej 29 primerov bolezni. Medtem se je virus razširil tudi na Severno Irsko na območje meje z Irsko. Bolezen so odkrili pri ovcah, uvoženih iz Britanije. Irski premier Bertie Ahern je že izrazil zaskrbljenost zaradi možnosti širjenja bolezni na Irsko, saj bi ta lahko usodno prizadela irsko mesnopredelovalno industrijo, ki je ena od osnovnih panog. Doslej so bolezen parkljevke in slinavke zabeležili na 26 krajih v Veliki Britaniji, oblasti so že zaprle 102 farmi in prepovedale prevoz ter izvoz živine. Britanski premier Tony Blair je skušal umiriti strahove britanskih kmetov po tem novem udaru, neposredno po vsesplošni bitki proti bolezni norih krav.

Microsoft na prizivnem sodišču
26. 02. 2001 00.00
Zvezno prizivno sodišče v Washingtonu bo danes začelo z dvodnevnimi zaslišanji v prizivu računalniškega velikana Microsoft proti odločitvi zveznega sodnika Thomasa Penfielda Jacksona, ki je 7. junija lani ukazal razbiti podjetje na dva dela. Jackson je odločitev sprejel po tožbi, ki so jo zaradi kršenja več kot sto let stare protimonopolne zakonodaje proti Microsoftu vložili zvezno pravosodno ministrstvo in 19 zveznih držav. Microsoft je morda računal, da bo s prihodom novega predsednika v Washington zavladalo zanj ugodnejše ozračje, vendar glede na pravno ekipo, ki bo zagovarjala vladna stališča, ne more računati na podporo konservativnega tabora. Med najbolj znanimi pravnimi svetniki vlade sta namreč nekdanji "preganjalec" predsednika Billa Clintona Ken Starr ter nekdanji kandidat za sodnika vrhovnega sodišča ZDA Robert Bork.

Ukrepi pred širitvijo bolezni parkljarjev
26. 02. 2001 00.00
Slovenija je že ob prvem obvestilu iz Velike Britanije o pojavu slinavke in parkljevke v sredo, 21. februarja, izdala prepoved uvoza parkljarjev, to je goveda, ovac, koz in prašičev. Bolezen se namreč lahko pojavi pri vseh živalih, ne samo pri prašičih. Gre za klasično virusno bolezen, ki se zelo hitro širi. "Nevarnosti, da bi bolezen iz Velike Britanije prišla v Slovenijo , v pravem pomenu besede ni. Presenetljivo pa je, da se je bolezen, ki se načeloma pojavlja v Aziji, pojavila na Otoku," je povedal direktor Veterinarske uprave Republike Slovenije Zoran Kovač. Kot možen vzrok za pojav bolezni v Veliki Britaniji je Kovač navedel begunce, ki bi lahko prinesli bolezen, ali pa ne dovolj termično obdelani izdelki.

Je Rogelj prevarant?
26. 02. 2001 00.00
V slovenski javnosti se vse bolj razhajajo mnenja o resničnosti domnevnega svetovnega računalniškega prvenstva v Braziliji, kjer naj bi zmagal Slovenec Matjaž Rogelj. Primer je sporen predvsem zato, ker je v ozadju najmanj 40 tisoč ameriških dolarjev davkoplačevalskega denarja. Dokumente o tem šolsko ministrstvo pred javnostjo še vedno skriva, dejali so le, da bodo o njej govorili po srečanju z Rogljem. Na ministrstvu so sicer končno potrdili, da je Rogelj res dobil denar, ne pa koliko.

Nov primer parkljevke in slinavke
23. 02. 2001 00.00
V Veliki Britaniji so danes potrdili tretji primer obolelosti za parkljevko in slinavko in sicer znotraj varnostnega območja, ki so ga vzpostavili v sredo po odkritju prvega primera bolezni na neki prašičji farmi v grofiji Essex. Kmetijsko ministrstvo preučuje, ali bi morali to varnostno območje še razširiti.

Ni nevarnosti epidemije
22. 02. 2001 00.00
Potem ko so v začetku tega tedna v Veliki Britaniji odkrili prvi primer prašičje slinavke, oblast danes govorijo že o epidemiji. Evropska unija je tako sinoči prepovedala uvoz vseh živali, mesa in svežega mleka iz Velike Britanije, s podobnimi problemi pa se ukvarjajo tudi v Ameriki.

Poboj 2,5 milijona glav goveda
14. 02. 2001 00.00
Evropska komisija je danes sporočila, da bodo v okviru programa posebnega odkupa govedine v letu 2001 pobili približno 2,5 milijona glav goveda. S programom odkupa in uničenja govedine naj bi preprečili propad trga govedine v okviru EU in prihranili stroške skladiščenja govejega mesa. Kot so sporočili iz komisije, so v okviru programa od začetka letošnjega leta že odkupili, zaklali in uničili 113.000 glav goveda, starejšega od 30 mesecev. Program trenutno izvajajo v šestih državah.

Badinter nadaljuje obisk v Sloveniji
14. 02. 2001 00.00
Predsednik sodišča za poravnavo in arbitražo Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE) Robert Badinter danes nadaljuje obisk v Sloveniji. Ob pogovoru s premierom Janezom Drnovškom bo danes tudi gost ustavnega sodišča, kjer se bo s sodniki in sodnicami pogovarjal o strokovnih vprašanjih, predsednik ustavnega sodišča Franc Testen pa mu bo priredil kosilo.

Sodišče OVSE še ni zaživelo
13. 02. 2001 00.00
V Ljubljani se je danes začel regionalni seminar za promocijo sodišča za poravnavo in arbitražo Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE). Odprl ga je zunanji minister Dimitrij Rupel, ki je tudi sam član tega sodišča, predsednik sodišča Robert Badinter pa je povedal, da je tokratni regionalni seminar, tretji po vrsti, posvečen predvsem vprašanju, kako vzpostaviti delovanje te ustanove. Sodišče, katerega namen je reševanje sporov z mirnimi sredstvi, od ustanovitve leta 1994 namreč še ni obravnavalo nobenega primera.

Badinter v Ljubljani
13. 02. 2001 00.00
V Ljubljani se je danes začel regionalni seminar za promocijo sodišča za poravnavo in arbitražo Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE). Odprl ga je zunanji minister Dimitrij Rupel, ki je tudi sam član tega sodišča, predsednik sodišča Robert Badinter pa je uvodoma povedal, da je tokratni regionalni seminar, tretji po vrsti, posvečen predvsem vprašanju, kako vzpostaviti delovanje te ustanove. Sodišče, katerega namen je reševanje sporov z mirnimi sredstvi, od ustanovitve leta 1994 namreč še ni obravnavalo nobenega primera.