Prodi

Putin v Rimu o EU
05. 11. 2003 00.00
Ruski predsednik Vladimir Putin je ob obisku v Rimu izrazil svojo podporo nadaljnjemu približevanju Rusije EU in poudaril, da ceni prizadevanja Italije v tej smeri.

Poslanci za sankcije proti Italiji
22. 10. 2003 00.00
Predsedujoči EU, italijanski premier Silvio Berlusconi, je v Strasbourgu drugič nastopil pred Evropskim parlamentom. Njegov nastop je sicer minil brez zapletov, vendar pa je skupina evropskih poslancev zahtevala uvedbo sankcij proti italijanski vladi.

Račan: Škode ne bo
11. 10. 2003 00.00
Hrvaški premier Ivica Račan je za dnevnik <em>Jutarnji list</em> pojasnil, da se je Zagreb odločil razglasiti ekološko-ribolovno cono zato, ker bi razglasitev gospodarskega pasu Hrvaški povzročila velike mednarodne težave, tako v odnosih s Slovenijo in Italijo kot tudi z EU. Račan je prepričan, da Zagreb ne bo utrpel nikakršne škode v mednarodnih odnosih.

Račan optimističen glede EU
10. 10. 2003 00.00
Hrvaški premier Ivica Račan je po prihodu iz Bruslja optimističen glede hrvaškega vključevanja v EU, izrazil pa je tudi pričakovanje, da bo Hrvaška marca ali aprila prihodnje leto prejela pozitivno mnenje o prošnji za članstvo v EU.

Prodi obžaloval razglasitev pasu
09. 10. 2003 00.00
Predsednik Evropske komisije Romano Prodi je v Bruslju obžaloval odločitev hrvaškega sabora o razglasitvi ekološko-ribolovne cone v Jadranskem morju. "Enostranske odločitve vedno pripeljejo do težav," je poudaril Prodi in Hrvaško pozval "k odprtemu dialogu s sosednjimi državami".

Bo Italija blokirala Hrvaško?
05. 10. 2003 00.00
Po pisanju tržaškega <em>Il Piccolo</em> naj bi Rim zaradi razglasitve ekološko-ribolovne cone v Jadranu razmišljal o blokadi približevanja Hrvaške Evropski uniji. Hrvaški <em>Vjesnik</em> pa povzema izjavo hrvaškega zunanjega ministrstva, da so zdaj pripravljeni začeti pogovore s sosedami, tako o izlovu rib kot tudi o hrvaško-slovenski meji.

V Rimu pogajanja o prihodnosti EU
04. 10. 2003 00.00
V italijanski prestolnici poteka medvladna konferenca o institucionalni reformi EU. Po srečanju predsednikov vlad so prvi vsebinski krog pogajanj o novi podobi povezave začeli zunanji ministri držav članic in pristopnic. V mestu pa ob okrepljenih varnostnih ukrepih potekajo protesti.

Negativni odzivi na hrvaško razglasitev
04. 10. 2003 00.00
Hrvaška razglasitev zaščitene ekološko-ribolovne cone v Jadranu je naletela na negativne odzive EU, Slovenije, Italije in ostalih sredozemskih držav. Zaskrbljenost nad enostransko potezo Hrvaške sta izrazila tudi slovenski premier Anton Rop in predsednik Evropske komisije Romano Prodi, ki sta se sestala ob robu medvladne konference v Rimu.

Evropska unija podpira dialog
29. 09. 2003 00.00
Predsednik evropskega parlamenta Pat Cox je v Zagrebu hrvaškim poslancem govoril tudi o sporni razglasitvi izključnega gospodarskega pasu na Jadranu, ter Hrvaško pozval, naj občutljiva obmejna in regionalna vprašanja rešuje z dialogom in diplomatskimi metodami.

Prodi proti enostranskim potezam Hrvaške
26. 09. 2003 00.00
Predsednik Evropske komisije Romano Prodi naj bi v pismu hrvaškemu premieru Ivici Račanu zapisal, da bo komisija nasprotovala vsakršni spremembi v jurisdikciji na Jadranu, če Hrvaška za takšno odločitev ne bo imela podpore vseh sosednjih držav.

Prodi zavrnil odstop komisarjev
25. 09. 2003 00.00
Predsednik Evropske komisije Romano Prodi je v Evropskem parlamentu v Strasbourgu ocenil, da njegova ekipa ne nosi politične odgovornosti za afero Eurostat, zato je zavrnil možnost, da bi od kateregakoli komisarja terjal odstop.

Prodi se bo zagovorjal zaradi Eurostata
24. 09. 2003 00.00
Predsednik Evropske komisije Romano Prodi bo v četrtek pred širšim vodstvom Evropskega parlamenta, odbora za nadzor proračuna skušal komisijo oprati odgovornosti za afero Eurostat. Finančni škandal, ki je izbruhnil letošnjo pomlad, je že pripeljal do pozivov k odstopu treh komisarjev.

EU pozdravila uspeh latvijskega referenduma
21. 09. 2003 00.00
Latvijci so kot zadnji od desetih držav pristopnic glasovali o vstopu v Evropsko unijo. Po rezultatih državne volilne komisije je za vstop v EU glasovalo 67 odstotkov volivcev, proti jih je bilo 32,3 odstotka. Volilna udeležba je bila 72,5-odstotna. V EU so izide referenduma pozdravili z zadovoljstvom.

Berlusconi toži opozicijo
16. 09. 2003 00.00
Italijanski premier Berlusconi je proti vodji opozicijske stranke Levih demokratov Fassinu vložil tožbo zaradi obrekovanja, ker je Fassino izjavil, da premier vodi skrito kampanjo proti voditeljem leve sredine, ki so osumljeni podkupovanja pri prodaji dela srbskega telekomunikacijskega podjetja italijanskemu.

Estonci hočejo v Evropsko unijo
15. 09. 2003 00.00
Estonci so na referendumu podprli vstop v EU, saj je ZA glasovalo več kot dve tretjini volivcev. Estonija je osma med državami pristopnicami, ki je pripravila evropski referendum. Naslednji teden bodo o tem glasovali tudi v Latviji, Ciper pa se bo EU priključil brez referenduma.

Švedska žaluje za ministrico
11. 09. 2003 00.00
Švedska zunanja ministrica Anna Lindh, ki jo je v sredo v Stockholmu zabodel neznanec, je v četrtek zjutraj umrla. Njena smrt je pretresla švedsko in evropsko javnost, kljub tragičnemu dogodku pa se je švedska vlada odločila, da ne bo odpovedala referenduma o uvedbi evra, ki ga je glasno zagovarjala prav Lindhova.

Kdo bo nasledil Abasa?
06. 09. 2003 00.00
Palestinski voditelj Arafat je sprejel odstop premiera Abasa. Kot možnega kandidata za naslednika se omenja predsednika palestinskega parlamenta Kureja, ki je blizu Arafatu. Izraelci pa so sporočili, da mirovnih pogajanj ne bodo nadaljevali z Arafatom, ker naj bi predstavljal grožnjo razmeram na Bližnjem vzhodu.

Srečanje zunanjih ministrov EU
05. 09. 2003 00.00
Zunanji ministri EU in desetih držav pristopnic so v italijanskem letovišču Riva del Garda začeli dvodnevno neformalno zasedanje, kjer bodo največ pozornosti posvetili Bližnjem vzhodu in Iraku. Ob srečanju političnih predstavnikov pa potekajo tudi protesti.

Solbes tik pred odstopom?
30. 08. 2003 00.00
Evropski komisar za gospodarske in denarne zadeve Pedro Solbes naj bi po navedbah nemškega tednika Focus kmalu odstopil. Razlog za ta korak naj bi bila afera v evropskem statističnem uradu Eurostat, kjer naj bi najvišji uslužbenci urada poneverili najmanj osem milijonov evrov.

Odnosi med Rimom in Berlinom ostajajo odlični
23. 08. 2003 00.00
Italijanski premier Silvio Berlusconi in nemški kancler Gerhard Schröder sta se srečala v Veroni, da bi izboljšala skrhane odnose med državama. Nemški kancler je po približno uro trajajočem srečanju pogovore z Berlusconijem označil za zelo prijateljske.

Schröder na zajtrku pri Berlusconiju
22. 08. 2003 00.00
Potem, ko so odnosi med Italijo in Nemčijo zaradi spornih izjav italijanskih političnih predstavnikov na račun Nemcev dosegli najnižjo točko v zadnjih desetletjih, se žogica, kot kaže, vendarle umirja, saj naj bi se v soboto na neformalnem srečanju sestala premiera obeh držav.

London predlagal odpravo sankcij
19. 08. 2003 00.00
Britanski veleposlanik je v varnostnem svetu OZN predlagal resolucijo o dokončni odpravi sankcij proti Libiji, ki zaradi bombnih napadov na ameriško potniško letalo nad škotskim Lockerbijem in zaradi napada na francosko potniško letalo nad Nigrom veljajo od leta 1992. Francija predloga ne podpira, Rusij in ZDA pa nimajo večjih zadržkov.

Prodi vzpodbuja Hrvaško
10. 07. 2003 00.00
Predsednik Evropske komisije Romano Prodi je med obiskom v Zagrebu hrvaškemu premieru predal vprašalnik z 2500 vprašanji, povezanimi s prošnjo Hrvaške za članstvo v EU, ki jo je Zagreb vložil februarja letos. Prodi je napovedal, da bo Hrvaška kmalu postala članica zveze, o konkretnem datumu pa ni želel govoriti.

Berlusconi se ni opravičil
04. 07. 2003 00.00
V Rimu je potekalo srečanje med novim italijanskim predsedstvom Evropske unije na čelu s premierom in predsedujočim EU Silviom Berlusconijem in Evropsko komisijo. Berlusconi se tudi tokrat ni želel opravičiti nemškemu poslancu Evropskega parlamenta Martinu Schulzu glede sredinega incidenta.

Otoplitev med EU in ZDA?
25. 06. 2003 00.00
V Washingtonu se je končalo prvo vrhunsko zasedanje EU in ZDA po vojni v Iraku, ki je močno načela odnose. Čeprav so udeleženci poudarili, da vrh predstavlja začetek ponovnega tesnejšega sodelovanja, že prihaja do novih sporov zaradi gensko pridelane hrane in Mednarodnega kazenskega sodišča.

Peterle: Sklepi iz Soluna pričakovani
23. 06. 2003 00.00
Član predsedstva evropske konvencije Alojz Peterle je povedal, da so se voditelji EU na vrhunskem zasedanju minuli konec tedna v grškem Solunu bolj ali manj pričakovano odzvali na osnutek ustavne pogodbe, ki ga je pripravila konvencija o prihodnosti Evrope, zato so pričakovani tudi sklepi zasedanja.

Prodi o ustavni pogodbi EU
18. 06. 2003 00.00
Predlog ustavne pogodbe, ki ga je pripravila konvencija o prihodnosti EU, je po mnenju predsednika Evropske komisije Romana Prodija "podlaga" za medvladno konferenco, vendar pa bo nekatera določila potrebno spremeniti.

Guvernerja Tricheta oprostili obtožb
18. 06. 2003 00.00
Predsednik Evropske centralne banke Wim Duisenberg bo z 9. julijem lahko odšel v pokoj, saj je francosko sodišče oprostilo njegovega najverjetnejšega naslednika, guvernerja francoske centralne banke Jean-Clauda Tricheta. Trichet je bil obtožen vpletenosti v finančni škandal v zvezi z banko Credit Lyonnais.

Čehi glasovali za vstop v EU
14. 06. 2003 00.00
Čehi so se na referendumu o vstopu v Evropsko unijo z veliko večino odločili za članstvo v povezavi. Po preštetih 99,8 odstotka glasov se je 77,3 odstotka volilnih upravičencev opredelilo za članstvo v uniji, proti pa jih je bilo 22,7 odstotka. Udeležba je bila 55,2-odstotna.

Navdušenje ob poljskem DA
09. 06. 2003 00.00
Na ulicah in varšavskih trgih je več sto navdušencev, predvsem mladih, slavilo izid referenduma o vstopu Poljske v EU. V Varšavo so že v noči na ponedeljek začele prihajati čestitke državnikov iz vse Evrope, med drugim s sedeža Evropske komisije v Bruslju.