Prostovoljci

Zelenski se je oglasil z ulic Kijeva in zavrnil govorice, da je zbežal iz države

25. 02. 2022 22.12

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je z novim posnetkom zanikal govorice, da je zbežal iz države, ki jih širi Rusija. "Vsi smo tukaj in tako bo tudi ostalo," je dejal na posnetku, na katerem je v družbi ukrajinskega premierja in nekaterih drugih ključnih vladnih uslužbencev.

Bežijo pred vojno: premraženi in lačni prehodili 70-kilometrsko pot do Poljske

25. 02. 2022 18.02

Sirene so tulile, močan pok raket je odzvanjal z vseh strani, ljudje so postali panični. Rusija je v četrtek napadla Ukrajino. Ruska vojska se je s svetlobno hitrostjo pomikala proti prestolnici in drugim večjim mestom. Da bi rešili sebe, svoje družine in ljubljene, je okoli 100.000 Ukrajincev pobegnilo od doma, več tisoč se jih je podalo onkraj meja. Tudi 25-letni Manny Marotta je bil del skupine, ki se je peš odpravila na Poljsko. Premraženi in lačni so prehodili 70 kilometrov in zajokali, ko so stopili na poljska tla.

V Črni gori ujeli pobeglega levčka, skrival se je v zapuščeni hiši

10. 02. 2022 14.19

Levjega mladiča, ki so ga iskali črnogorski policisti, gasilci, prostovoljci agencije za varstvo okolja, službe za zaščito in reševanje ter občani, so odkrili v hiši v vasi Podostrog. Mali levček je v Poborih nad Budvo pobegnil konec januarja. Dokler ne najdejo ustrezne namestitve, bo mladiček ostal v oskrbi Službe za zaščito in reševanje.

V Budvi iščejo pobeglega levčka: 'Čez dva ali tri mesece bo lovil pse, mačke, celo ljudi'

09. 02. 2022 16.37

V Budvi v Črni Gori pogrešajo pobeglega levjega mladiča, ki naj bi ga v državo pretihotapili ilegalno. Pri iskanju se je policiji in občanom zdaj pridružila še Agencija za varstvo okolja Črne gore, ki opozarja, da je pobegli lev danes sicer še mladič, a da bo že čez dva ali tri mesece dovolj velik, da bo lovil pse, mačke in celo ljudi.

LMŠ poziva prostovoljce k aktivnemu sodelovanju pri izvedbi volitev

02. 02. 2022 14.50

V LMŠ so zagnali akcijo Aktiviraj se!, s katero pozivajo državljanke in državljane, naj sodelujejo pri izvedbi prihajajočih volitev v DZ. V stranki bodo tako dve tretjini mest, ki jim pripadajo v volilnih odborih, ponudili prostovoljcem, predvsem mladim, in jim tako omogočili aktivno sodelovanje pri izvedbi državnozborskih volitev, poudarjajo. Da bodo na ta način pripomogli k temu, da bodo volitve izvedene "kar se da demokratično in transparentno", je na novinarski konferenci dejala podpredsednica stranke LMŠ, Jerca Korče.

V Kijevu zavijajo sirene, v parkih se urijo prostovoljci: 'Bolje je biti pripravljen'

29. 01. 2022 11.09

Marina Nastevič je 36-letna ukrajinska novinarka, ki že od rojstva živi v Kijevu. Za 24ur.com je spregovorila o tem, kako je ta trenutek videti življenje v njenem mestu. Da so v strahu pred vojno pravzaprav že od leta 2014, se pa napetost v zadnjih dneh in tednih stopnjuje, pravi Marina. Poskušajo živeti čim bolj običajno, prek medijev pa ves čas dobivajo napotke, kaj storiti, ko zatuli sirena, kako se pozanimati, kje je najbližje zaklonišče, kaj spakirati med nujne stvari ... "Upam, da teh napotkov ne bomo potrebovali nikoli, ampak bolje je biti pripravljen," nam je povedala Kijevčanka.

Biden ob morebitnem napadu na Ukrajino Rusiji zagrozil z 'ogromnimi posledicami'

25. 01. 2022 08.13

Po večkratnih razpravah o zaostrovanju razmer med Ukrajino in Rusijo je predsednik ZDA Joe Biden napovedal "ogromne sankcije proti Rusiji", če bo napadla Ukrajino. S prstom je zažugal tudi ruskemu predsedniku Vladimirju Putinu. Biden pa je po kriznih pogovorih z evropskimi voditelji o odvračanju Rusije od napada na Ukrajino razglasil "popolno enotnost" med zavezniki. Pentagon je medtem sporočil, da je zaradi ukrajinske krize v pripravljenosti 8500 ameriških vojakov. V Kijevu pa se urijo prostovoljci.

Težave zaradi okužb: zaposleni v izolaciji, gostinci brez gostov

24. 01. 2022 19.13

Velik porast števila okuženih in s tem karanten se že močno pozna v sicer precej odprtem javnem življenju. Številna podjetja, ki svojim zaposlenim dela od doma ne morejo zagotoviti, kot so gostilne in hoteli, so primorana skrajševati odpiralni čas. Nekateri lokali ali manjši trgovci, ki imajo malo zaposlenih, na delovnem mestu pa se je denimo razširila okužba, so morali za nekaj časa celo zapreti svoja vrata. Tisti, ki jim delavce še uspe razporediti, pa se soočajo z drastičnim padcem prometa.

Anica Mikuš Kos: Mi smo se odločili za človeka

23. 01. 2022 07.00

Da ljudje brez izbranega osebnega zdravnika, teh je več kot 120.000, ne bi ostali brez pomoči, za občane v Ljubljani že dvajset let deluje pro bono ambulanta, drugod po Sloveniji pa še preostalih pet. Ljubljansko so sprva obiskovali predvsem brezdomci in begunci, sčasoma pa tudi vse več obubožanih obrtnikov. Zdaj je med njihovimi pacienti vse več tudi upokojencev, ki ne zmorejo plačati doplačil za svoja zdravila. Celo ustanoviteljica, psihiatrinja, ki je 62 let plačevala zdravstveno zavarovanje in nato ostala brez osebnega zdravnika, je bila usmerjena v pro bono ambulanto.

'Gorniški vplivneži sami sebe prodajajo kot gorniško vrednoto, čeprav to sploh niso'

21. 01. 2022 07.00

Minuli konec tedna je v gorah ugasnilo šest življenj planincev. Gorske nesreče so se zgodile kljub na videz dobrim razmeram, kljub temu da so bili planinci primerno opremljeni. Primeri potrjujejo, da so razmere v gorah pozimi v vsakem primeru zahtevne in da samo dobra oprema ne zagotavlja varnega vzpona. A zakaj nekateri izberejo cilje, ki jim niso kos tako fizično kot psihično? Kaj se je v zadnjih letih spremenilo, ali je psihološki profil planincev postal drugačen, da je v gorah več nesreč? Pogovarjali smo se z gorskim vodnikom Gregom Koflerjem in gorskim reševalcem Žarkom Trušnovcem.

Po karantenah krajše tudi izolacije? Z deset na sedem dni

20. 01. 2022 20.28

Izolacija za okužene se bo po vsej verjetnosti z 10 skrajšala na sedem dni, napoveduje vodja svetovalne skupine za covid-19 Mateja Logar. Stroka namreč ugotavlja, da je pri omikronu potek bolezni hitrejši. Po enem tednu bodo izolacijo lahko zaključili okuženi brez simptomov, sedmi dan bodo morali opraviti hitri antigenski test. Svetovalna skupina je predlog že predstavila vladi, ta naj bi ga potrdila najpozneje v začetku prihodnjega tedna. Skrajšanje izolacije bi olajšalo kadrovske stiske številnih podjetij, šol in zdravstvenih ustanov, ki zaradi okužb med zaposlenimi ne zmorejo več opravljati dela. V domovih za starejše so tako na pomoč priskočili prostovoljci Rdečega križa.

V UKC Ljubljana okuženih 338 zaposlenih, zaprtih vse več šol

19. 01. 2022 14.21

V torek je bilo potrjenih več kot 12.200 okužb, porast okužb pa organizacijske težave prestavlja tudi v šolstvu in zdravstvu. V UKC Ljubljana je med zaposlenimi 338 okuženih s covidom-19 in 115 odrejenih karanten. Zaprtih je tudi vse več šol, precej jih ima v karanteni vsaj polovico oddelkov. Da bi omogočili čim bolj normalno delovanje, so pristojni sicer uvedli nove izjeme od napotitve v karanteno, a se stanje, glede na naraščanje števila okuženih, verjetno še ne bo kmalu umirilo.

'Vzpon na Triglav pozimi ni mačji kašelj, tam lahko vsaka napaka pomeni smrt'

17. 01. 2022 18.12

Minuli konec tedna je v gorah za sabo pustil črno sled, ugasnilo je šest življenj planincev. Gorske nesreče so se zgodile kljub temu, da že nekaj časa ni snežilo, se je vreme otoplilo, kar načeloma pomeni, da se sneg preobraža in je nevarnost plazov manjša. Kljub temu, da je bilo lepo, sončno vreme in so bile razmere videti idealne. To so primeri, ki potrjujejo, da so razmere v gorah pozimi v vsakem primeru težavne in da jih planinci prepogosto podcenjujejo. Imeti dobro opremo, namreč ne pomeni imeti izkušnje, ni zagotovilo, da jo bomo znali uporabiti in obvladali situacijo ter si rešili življenje.

Lepe zgodbe tudi v težkih trenutkih: na pomoč bodo priskočili prostovoljci

13. 01. 2022 19.05

Z enakimi težavami in strahovi kot v šolah se te dni soočajo tudi v slovenskih vrtcih. Zaradi okužb in odrejenih karanten v številnih vrtcih v pedagoški proces že zdaj vključujejo študente, svetovalne delavce in celo organizatorje prehrane. Da je tudi v najtežjih trenutkih možno najti lepe zgodbe, pa pravijo v Domu starejših občanov Grosuplje, saj se je za pomoč pri oskrbi – če bo ta seveda potrebna – povsem prostovoljno javilo že 25 občanov Grosuplja.

Znana turistična atrakcija na Siciliji postala tarča vandalov

11. 01. 2022 21.16

Na Siciliji so se neznanci znesli nad znamenito belo pečino, po kateri so razmazali rdečo barvo. Uradniki so vandale označili za "strahopetce". Izkazalo se je, da je bila rdeča barva pravzaprav rdeči oksidni prah, ki so ga lahko odstranili.

Inštitut 8. marec za 'resetiranje države': zagnali gibanje Gremo volit

10. 01. 2022 13.17

V Inštitutu 8. marec napovedujejo razširitev delovanja v družbi pred prihajajočimi volitvami. Ob zagonu gibanja Gremo volit pa napovedujejo t. i. zakon o škodljivih ukrepih oblasti, s katerim si prizadevajo "resetirati državo" ter zanj pridobiti vsaj 60 tisoč podpisov pred vložitvijo v državni zbor.

Mateja iščejo tudi s termovizijskimi kamerami v zapuščenih stavbah

10. 01. 2022 10.47

V Beogradu se nadaljuje iskalna akcija za pogrešanim 27-letnim Matejem Perišem, ki je izginil v noči na silvestrovo. Iskanje se preveša že v enajsti dan, kljub številnim špekulacijam pa uradno še vedno ni znano, kaj se je zgodilo s 27-letnim Splitčanom.

Prostovoljci mirili konje s posebnimi potrebami, vznemirjene zaradi pirotehnike

01. 01. 2022 18.34

Najdaljšo noč v letu pa so nekoliko drugače kot večina preživeli v Centru za konje s posebnimi potrebami pri Cerkljah na Gorenjskem. Osem prostovoljcev je čez noč delalo družbo konjem in pomagalo prebroditi trenutke najhujšega pokanja. Zabavo in bučna praznovanja so tako zamenjali za pomoč živalim.

Podobe zasnežene Slovenije, bela odeja se bo obdržala še nekaj časa

09. 12. 2021 07.55

Večji del Slovenije z izjemo nižjih delov Primorske se je zbudil v belo jutro. Ponoči je obilneje snežilo zlasti na zahodu in v osrednjem delu Slovenije, sporočajo z Agencije RS za okolje (ARSO). Največ snega je po pričakovanjih zapadlo v zahodnem delu Gorenjske in na Idrijskem, v višje ležečih krajih lokalno tudi okoli pol metra. V Ratečah, kjer je ponoči zapadlo 41 centimetrov snega, je skupna snežna odeja visoka že 85 centimetrov, dodaja naš hišni prognostik Rok Nosan. Zaradi sneženja je ponekod na Koroškem in Štajerskem bila ali pa je še motena oskrba z električno energijo. Ves dan je občasno rahlo snežilo, mariborski študenti pa so starejšim znova pomagali pri odstranjevanju snega.

V Celju prostovoljci že sedmo leto zapored razveseljujejo otroke iz socialno šibkih družin

01. 12. 2021 18.56

Ovijalni papir, darila in pridne roke – tako bi lahko opisali Božičkovo tovarno daril v Celju, v kateri prostovoljci razveseljujejo otroke iz socialno šibkejših okolij. Obdarili bodo več kot tisoč otrok iz savinjske regije in jim tako polepšali praznike. Čeprav bodo dnevi pred božičem naporni, noči pa neprespane, je to tisto, kar nas osrečuje, razlagajo.

UKC Maribor: Delamo, kolikor lahko in čez mejo

30. 11. 2021 16.09

Ekipa Preverjeno je prejšnji petek preživela dan v Univerzitetnem kliničnem centru Maribor. Bili so tudi na urgenci, ko so pripeljali še enega kritično bolnega pacienta s sumom na covid-19. "Samo prosimo in molimo lahko, da jih danes ne bo še več in tako iz dneva v dan, tedna v teden, meseca v mesec," je pripovedoval predstojnik Urgentnega centra v Mariboru.

'Vsak obiskovalec bo z nakupom vstopnice pomagal človeški ribici in sebi'

28. 11. 2021 17.40

Zdaj je že dobro znano, da se pod starim Kranjem skriva 1300 metrov podzemnih rovov, ki so jih zgradili med 2. svetovno vojno in so prvotno služili kot mestno zaklonišče. Le malokdo pa ve, da se le streljaj od tam nahaja naravna jama Tular, v kateri deluje jamski laboratorij s človeškimi ribicami. Ta je namenjen preučevanju teh živali in ni odprt za javnost. A že spomladi prihodnje leto bodo ribice zaplavale tudi v kranjskih rovih.

'Vsak od nas lahko koga osreči, vsaka izpolnjena želja šteje'

27. 11. 2021 14.59

Člani društva Uresniči željo tudi letos niso pozabili na tiste, ki se prazničnih dni ne morajo veseliti brezskrbno. Zato pripravljajo decembrsko dobrodelno akcijo, s katero uresničujejo neslišane in zatrte želje ljudi v stiskah. S pomočjo spletnega seznama želja lahko vsakdo obdaruje, društvo pa bo poskrbelo, da bodo pozornosti romale v roke tistih, ki so materialno ogroženi in najbolj izključeni iz družbe. To so uporabnice varnih hiš, družine v materinskih domovih, brezdomci, osebe s težavami z duševnim zdravjem, žrtve nasilja in starejši.

'Začetni entuziazem je šel mimo. Sedaj smo prepuščeni sami sebi'

27. 11. 2021 07.00

11 mesecev je minilo od uničujočega potresa, ki je na kolena spravil Petrinjo in razdejal okoliške vasi. Po začetnem entuziazmu, ko so mesto preplavili prostovoljci z vseh koncev in krajev Hrvaške, je danes Petrinja pozabljena, prazna, utrujena, besna in obupana. Vanjo naj bi se steklo več sto milijonov evrov donacij ter nepregledne tone gradbenega materiala. A skoraj leto dni kasneje denarja in gradbenega materiala "čudežno" ni več. Obnovljenih je bilo le nekaj dimnikov, središče mesta je še vedno razsuto, domovi v slabem stanju, na stotine ljudi živi v bivalnih kontejnerjih, zima pa je pred vrati. Ljudje odhajajo, v tistih, ki so ostali, pa tlita brezup in jeza. V okoliških vaseh je še huje.

2668 novih okužb, Jereb: Nismo na robu, smo krepko čez rob zmogljivosti

25. 11. 2021 09.41

V sredo smo v Sloveniji opravili 7194 testov PCR in potrdili 2668 novih okužb s koronavirusom. Odstotek pozitivnih tako znaša 37. Po podatkih vlade se v bolnišnicah zdravi 1145 covidnih bolnikov, 286 jih potrebuje intenzivno nego. Umrlo je 11 ljudi. Glede na nakazano zniževanje števila okužb v populaciji vidimo luč na koncu tunela, a razmere na intenzivnih oddelkih po državi in v UKC Ljubljana so še vedno kritične, opozarja dr. Matjaž Jereb. Na vprašanje, koliko rezerve še imamo, pa: "Plafon smo že zdavnaj presegli, glede na to, kaj vse odpada. Dejansko obravnavamo samo še otroke, nosečnice in bolnike z rakom. Vse ostalo se je ustavilo in škoda zaradi tega bo enormna."

Čez Slovenijo želeli pretihotapiti več deset ptic za črni trg

24. 11. 2021 09.44

Tihotapljenje ptic pevk je v Evropi resen naravovarstveni problem. Gre za dobro organizirano obliko kriminala, ki se usmerja predvsem v jugovzhodno in srednjo Evropo. Tihotapci na črnem trgu ponujajo tudi mrtve živali, ki so namenjene prehrani. DOPPS in carinska mobilna enota Finančne uprave Ljubljana sta v oktobru na območju Slovenije obravnavala dva primera nezakonitega transporta ptic čez Slovenijo. Slovenija tako še vedno ostaja pomembna tranzitna država za tihotapce ptic, ugotavljata omenjeni instituciji.

50 odstotkov mladih pri sebi opaža porast stisk in tesnobe

20. 11. 2021 07.00

20. november je dan, ki ga je Unicef namenil otrokom. Letos ga v Sloveniji posveča duševnemu zdravju mladih. Številni strokovnjaki namreč opozarjajo, da se je med covidno epidemijo stiska otrok in mladostnikov izjemno povečala. Več mladih toži o psihičnih težavah in zlorabah, več jih razmišlja o samomoru. Rdeča nit Unicefove kampanje je: Kako se počutiš. In ker otroci želijo biti slišani, je Unicef Slovenija posnel poseben video, kjer so mladi spregovorili o duševnem zdravju. Svoje misli o stiskah mladih pa je z nami delila 16-letna Žana.

Novi solidarnostni dodatki in podaljšanje veljavnosti turističnih bonov

19. 11. 2021 11.56

Vlada z novim interventnim zakonom predlaga izplačilo posebnega dodatka najranljivejšim skupinam, je napovedal finančni minister Andrej Šircelj. Do njega bodo upravičeni upokojenci s pokojnino, nižjo od 714 evrov, invalidi in kmetje z dohodki pod 591,2 evra (starejši od 65 let), ki niso prejemniki pokojnin. Dnevni dodatek v višini 30 evrov bodo prejemali pripadniki civilne zaščite, dijaki in študentje prostovoljci, ki pomagajo v zdravstvenih ustanovah, pa v višini 25 evrov. Podaljšala se bo veljavnost turističnih bonov, in sicer do 30. junija 2022.

V torek potrjenih 4276 okužb, delež pozitivnih testov 42,6-odstoten

17. 11. 2021 08.28

V torek je bilo potrjenih 4276 okužb z novim koronavirusom. Ob odvzetih 10.046 brisih s PCR-testi to predstavlja 42,6-odstoten delež pozitivnih testov. V bolnišnicah zdravijo 1095 covidnih bolnikov, 251 jih potrebuje intenzivno nego, 19 jih je umrlo. Bolnišnice so na robu zmogljivosti, so že v ponedeljek opozarjali v obeh največjih slovenskih bolnišnicah, UKC Ljubljana in UKC Maribor.

Kako naprej? Logarjeva: dodatno omejevanje storitvene dejavnosti, študij na daljavo, delo od doma

17. 11. 2021 06.00

Dogajajo se največji premiki zdravstvenega kadra v zgodovini samostojne Slovenije, na pomoč hitijo tudi vojaški zdravniki, študentje, dijaki in prostovoljci Rdečega križa. Smo pri maksimalnih zmogljivostih, ki zagotavljajo vsaj minimalni standard obravnave. Vsi nenujni posegi so bili odpovedani ali pa se odpovedujejo, bolnišnice te dni svoje kadrovske zmogljivosti prioritetno usmerjajo v zdravljenje covidnih in necovidnih bolnikov z oznako nujno ali zelo hitro. Vladna svetovalna skupina razmišlja o dodatnem omejevanju storitvene dejavnosti, študiju na daljavo in delu od doma, kjer je to mogoče.