RAZSTAVA

Razstava Petra Hergolda
18. 11. 2000 00.00
V koprski galeriji Loža je v okviru razstavnega projekta Moja in druge zgodbe te dni na ogled razstava Petra Hergolda z naslovom V gospodovem vrtu so koraki tišji. To je že četrta samostojna predstavitev v okviru omenjenega projekta, tudi tokratno razstavo pa spremlja katalog, ki bo v priložnostni mapi na koncu tvoril oblikovno zaključeno celoto. Besedilo za katalog je prispeval umetnostni zgodovinar in kritik Marko Košan, kustos razstave v Loži pa je Majda Božeglav - Japelj.

Razstava Irwinov v Zagrebu
15. 11. 2000 00.00
V zagrebškem muzeju moderne umetnosti bodo odprli razstavo slovenske skupine Irwin z naslovom Privatizacija časa. S to razstavo se bo skupina Irwin kot del umetniškega kolektiva Neue Slowenische Kunst prvič samostojno predstavila v Zagrebu.

Severne pokrajine v Mariboru
10. 11. 2000 00.00
V mariborski Fotogaleriji Stolp bodo danes ob 19. uri odprli razstavo luksemburškega fotografa Jean - Jacques Lucasa Severne pokrajine. Avtor ostaja trdno v okvirih "modernistične" fotografske tradicije in izkušnje. Njegov dosledno črno-beli opus bo na razstavi predstavljen v sklopih Islandija, Norveški ledeniki in Pesek zaliva Talisker kot primer zelo visoko zastavljenih kvalitativnih fotografskih standardov. Razstava bo na ogled do 2. decembra. Lucasove fotografije se pojavljajo v neštetih variacijah pop kulture, pri čemer so velikokrat prisotni elementi demontaže medija, avtoironizacije, poetike citata ali zgolj teoretičnih diskurzov o njenem statusu duplikata.

Slovenski gledališki plakat
09. 11. 2000 00.00
V sodelovanju s Slovenskim gledališkim muzejem bodo nocoj ob 19. uri v ljubljanski Mestni galeriji odprli razstavo z naslovom Slovenski gledališki plakat. Avtor razstave in pisec uvodnega dela kataloga, ki spremlja razstavo, je Stane Bernik, ki ugotavlja izjemno vlogo, ki jo ima omenjena razstava za razvoj slovenskega grafičnega oblikovanja. Razstava bo na ogled do 30. novembra.

Razstava Jesen 2000
09. 11. 2000 00.00
V izolski galeriji Alga bodo drevi ob 19. uri odprli likovno razstavo z naslovom Jesen 2000, ki so jo v okviru medobmočne koordinacije za Južno Primorsko pripravile območne izpostave Sklada RS za ljubiteljske kulturne dejavnosti Izola, Koper, Postojna, Sežana in Ilirska Bistrica. Razstava, ki bo v Izoli na ogled do 28. novembra, se bo selila še v Koper, Ilirsko Bistrico, Sežano, Postojno in Piran.

Canon Expo 2000
08. 11. 2000 00.00
Canon je 30. oktobra odprl drugo v seriji treh svetovnih razstav, na katerih bo predstavil nova poslovna zavezništva, tehnologije in izdelke, ki predstavljajo vizijo tega podjetja za 21. stoletje. Prva razstava se je odvijala v New Yorku, druga v Parizu, zaključno pa bodo lahko obiskali prebivalci Tokia.

Razstava Boštjana Drinovca
07. 11. 2000 00.00
V Galeriji Alkatraz v Ljubljani bodo drevi ob 21. uri odprli razstavo akademskega kiparja Boštjana Drinovca z naslovom Svetlobna postaja Alkatraz. Osnova razstave je veter, ki v gibljiv sistem vnaša energijo, ki jo premikajoči se deli vizualizirajo v kompleksne in zapeljive oblike. Poleg sistema gibajočih se žičnatih objektov, ki spominjajo na cepeline, bo na razstavi premierno razstavljena tudi Veternica XL. Elise, velike veterne turbine so narejene tako, da se vrtijo v različnih smereh in ustvarjajo zapeljive interferenčne kombinacije, ki se preko projekcij senc razširjajo po celi galeriji. Razstava Svetlobna postaja Alkatraz je druga in širša izvedba projekta Svetlobnih postaj, ki je bil že predstavljen v okviru galerije Slo Fine Arts v Moderni galeriji. Boštjan Drinovec, rojen leta 1973, je končal kiparstvo na Akademiji za likovno umetnost v Ljubljani, trenutno pa končuje podiplomski študij. Razstavljal je že na več razstavah pri nas in v tujini.

Obrazi življenja Maria Magajne
07. 11. 2000 00.00
V Slovenskem etnografskem muzeju (SEM) bo od 9. novembra 2000 do 9. februarja 2001 fotografska razstava fotografa Maria Magajne Obrazi življenja. Razstava prikazuje ciklus petdesetih etnoloških fotografij, ki zajemajo obdobje med letoma 1945 in 1957, avtor pa jih je posnel med bivanjem v Benečiji, Trstu in bližnjih slovenskih vaseh.

Odprli razstavo Franca Duga
04. 11. 2000 00.00
V Pokrajinskem muzeju na gradu v Novi Gorici so sinoči z izjemno dobro obiskano slovesnostjo odprli veliko pregledno razstavo goriškega likovnika Franca Duga. Naslov razstave je preprost: Franco Dugo 1980-2000.

Razstava stripovskih skulptur
02. 11. 2000 00.00
V galeriji Kapelica bodo nocoj ob 21. uri odprli skupno razstavo stripovskih skulptur Ataka in Gunnarja Lundkvista. Gunnar Lundkvist med vsemi švedskimi stripovskimi avtorji najbolj sledi tradiciji ameriškega underground stripa. Izdal je osem samostojnih albumov z mačkom Klasom v glavni vlogi in dva otroška stripa, zadnje čase pa aktivno sodeluje z največjo švedsko stripovsko revijo. Georg Barber - Atak je med nemškimi stripovskimi umetniki najbolj grafično inovativen in originalen

Risbe Franceta Miheliča v Piranu
02. 11. 2000 00.00
Retrospektivna razstava slovenskega slikarja in grafika Franceta Miheliča (1907–

Mojstrovine Slovenije na Dunaju
01. 11. 2000 00.00
Na Dunaju bodo v sredo, 8. novembra, v nakupovalni hiši Steffl odprli mednarodno razstavo Mojstrovine Slovenije - srečanje s sodobnimi rokodelci. Razstava bo odprta do 3. januarja prihodnje leto. Med 8. in 16. novembrom bo v slovenskem kulturnem centru Korotan na Dunaju poleg tega odprta razstava ljubljanskega Mestnega muzeja z naslovom Dobrodošli v Ljubljani, srcu Slovenije. Od 9. do 11. novembra pa bodo Dunajčani v restavraciji Barbaro's lahko okušali dobrote slovenske kuhinje, ki jim jih bo pripravljal mojster Slavko Adamlje iz ljubljanskega Maxima.

Razstava Elisabeth v Trstu
31. 10. 2000 00.00
Na razstavi z naslovom Elisabeth, Trst in Italija, ki so jo pretekli konec tedna odprli v palači Morpurgo v Trstu, je med drugim mogoče opaziti tudi konflikten odnos Habsburške cesarice Elisabeth do Italijanov. Prirediteljica razstave Marina Panetta je povedala, da je Elisabeth sprva podpirala Italijane, ki so se borili za združitev Italije, ko je do združitve prišlo, pa je cesarica spremenila mnenje in je trdila, da so Italijani "izdajalsko ljudstvo". Boljši odnos je imela Elisabeth do mest s habsburško tradicijo, kot sta na primer Trst in Merano. Obiskovalci razstave si bodo do 13. januarja 2001 lahko ogledali številne dokumente, risbe in slike, pa tudi kopije pesmi, ki so jih v Italiji izdali ob poroki cesarskega para, in slike Elisabethinih obiskov Pompejev, otoka Capri in Neaplja. Sicer pa to ni edina razstava o Elisabeth v tem delu Italije. Na gradu Miramare bo namreč do januarja na ogled razstava z naslovom Elisabeth in stoletje Habsburžanov. Vzdušja neke cesarice, ki si jo je od odprtja julija letos ogledalo več tisoč turistov.

Razstava slikarja Franca Duga
31. 10. 2000 00.00
V Pokrajinskem muzeju na Goriškem gradu bodo 3. novembra odprli pregledno razstavo goriškega slikarja in grafika Franca Duga. Na ogled bo 135 likovnih del, ki jih je Dugo ustvaril v zadnjih dveh desetletjih. Razstavo sta podprla goriška pokrajinska uprava in Sklad Goriške hranilnice, pri njeni pripravi pa sodelovala Državna knjižnica v Gorici in tamkajšnji Kulturni dom.

Expo 2000 zapira vrata
31. 10. 2000 00.00
Ob prisotnosti predsednika Bundestaga, spodnjega doma nemškega parlamenta, Wolfganga Thierseja in več tisoč drugih povabljencev so se danes uradno zaprla vrata svetovne razstave Expo 2000. Razstava, prva te vrste v Nemčiji, je od 1. junija do danes privabila približno 18 milijonov obiskovalcev. To je občutno manj, kot so pričakovali organizatorji, ki so računali na 40 milijonov radovednežev. Zato bo primanjkljaj v blagajni razstave Expo kar 1,2 milijarde evrov oziroma šestkrat več od prvotnih načrtov.

Razstava fotografij Dejana Vekića
30. 10. 2000 00.00
V Mali galeriji Cankarjevega doma bo od 2. do 26. novembra odprta razstava fotografij Dejana Vekića pod naslovom Hkrati (At the same Time). Vekićeve fotografije presegajo dokumentarnost in informativnost kot sredstvo umetniškega izraza. Niso le neme priče pojavov oziroma njihov zaustavljeni čas, temveč preraščajo v nenavadne in izvirne kreacije. Ob razstavi je izšel katalog z besedilom višje kustosinje Umetniške galerije Bosne in Hercegovine v Sarajevu Melihe Husedžinović.

Francoski inštitut poudaril zbirko knjig
24. 10. 2000 00.00
V Mednarodnem grafičnem likovnem centru na Gradu Tivoli bodo v četrtek, 26. oktobra, odprli razstavo Umetnost od strani do strani, na kateri bo predstavljena francoska zbirka knjig umetnikov in drugih publikacij. Razstava bo stalna, saj jo centru za obdobje desetih let podarja Francoski inštitut Charles Nodier. Avtor razstave je Guy Schraenen, ki bo poldrugo uro pred odprtjem razstave (ob 20. uri) spregovoril o zbirki in pomenu umetnikov v njej. Sicer pa je ta razstava le eden v vrsti kulturnih dogodkov, ki jih organizira Francoski inštitut, je na današnjem "francoskem" zajtrku z novinarji povedala direktorica inštituta Christine Schell.

Razstava in stripovski album Izarja Lunačka
24. 10. 2000 00.00
Avtor stripov Izar Lunaček (rojen 1979) bo drevi v galeriji KUD France Prešeren predstavil izbor iz svojega ustvarjanja v minulih petih letih. Podoben izbor naj bi še ta mesec izšel pri založbi Gyrus tudi v albumu z naslovom Beštije. Za razstavo –

Delegacija MO na Euronavalu 2000
23. 10. 2000 00.00
V razstaviščnem parku Le Bourget v bližini Pariza bo do 27. oktobra potekala največja mednarodna razstava opreme za pomorske obrambne sile Euronaval 2000, katero si bo ogledal tudi državni sekretar ministrstva za obrambo Dušan Mikuš z delegacijo. Ob razstavi je v pristanišču v Toulonu potekala predstavitev francoske vojaške mornarice, ki si jo je poleg številnih predstavnikov obrambnih ministrstev drugih držav ogledala tudi naša delegacija. Ob tej priložnosti se je Mikuš srečal s poljskim obrambnim ministrom Bronislawom Komorovskim ter z najvišjimi predstavniki francoskega obrambnega ministrstva in francoske vojske.

Mednarodna razstava na Kornatih
22. 10. 2000 00.00
Na 5. mednarodni razstavi umetniške fotografije Otok in morje (Island and Sea) v mestecu Kukljica na Kornatih so člani fotokluba Maribor prejeli več nagrad. Uroš Podovšovnik je prejel zlato plaketo za kolekcijo črnobelih fotografij, Branko Zorovič je prejel srebrno plaketo za črnobelo fotografijo, Miloš Markelj pa bronasto plaketo za barvno fotografijo.

Razstava Nuše Lapajne v Ajdovščini
20. 10. 2000 00.00
V Pilonovi galeriji v Ajdovščini bodo drevi odprli kiparsko razstavo Nuše Lapajne Pretakanje. Nuša Lapajne, sicer slikarka, se je s tokratno razstavo odvrnila od slikarstva in se podala v svet prostorskega reševanja likovnih problemov. Rdeča nit razstave je dobesedno rdeča nit (rdeča cev), ki je prispodoba za življenjske sokove, ki se s pomočjo energij iz okolja pretakajo skozi človeško telo, človek pa jih v obliki nove energije spet oddaja v okolje. Avtorica je uporabila štiri ključne elemente: človeške figure (mavčni odtisi resničnih ljudi), črne plastične površine kot akcente prostorskega dogajanja in cevi, skupaj z zvočnim video posnetkom. Razstava bo na ogled do 10. novembra. Nuša Lapajne je diplomirala iz slikarstva na Akademiji za likovno umetnost pri profesorju Janezu Berniku, zaključila pa je tudi specialistični študij slikarstva. Sodelovala je na številnih skupinskih razstavah, med drugim na I. mednarodnem bienalu akvarela, na bienalu malega formata, na Majskem salonu, do sedaj pa je imela tri samostojne razstave. Leta 1994 je prejela tretjo nagrado na splitskem Ex tempore Mandrač.

Razstava Don't touch Nikoline Ivezić
20. 10. 2000 00.00
V okviru razstavnega projekta Moja in druge zgodbe štirih mladih ustvarjalcev iz Slovenije, Hrvaške in Italije se bo drevi v koprski Galeriji Loža kot zadnja predstavila zagrebška umetnica Nikolina Ivezić z razstavo Don't touch. Velelni naklon v angleščini z nedvoumno jasnostjo prepoveduje, ukazuje, obenem pa vzbuja nestrpnost in prikrito željo po kršenju veljavnega pravila.

Veleposlanik Petrič v Slovenj Gradcu
20. 10. 2000 00.00
Veleposlanik Slovenije pri ZN Ernest Petrič bo iz New Yorka odpotoval v Slovenijo, kjer se bo v Slovenj Gradcu kot slavnostni govornik udeležil proslave ob mednarodnem prazniku Dnevu ZN. Slovenj Gradec je kot mesto Glasnik miru Združenih narodov tradicionalni prireditelj osrednje državne proslave ob Dnevu ZN, ki jo bo 23. oktobra prenašala tudi nacionalna televizija. Poleg državne proslave, ki bo ob 20. uri v Galeriji likovnih umetnosti v Slovenj Gradcu, bosta v mestu potekali še razstava otroških likovnih in literarnih del na mirovniške teme v Galeriji likovnih umetnosti ter Mirovniški festival, ki bo potekal na Glavnem Trgu svobode v starem mestnem jedru.

Likovna razstava Lučke Selan
19. 10. 2000 00.00
V Cankarjevem domu na Vrhniki bodo drevi odprli likovno razstavo Lučke Selan. Avtorica s svojimi akvareli, kipi in reliefi pripoveduje zgodbe o svetovih, ki so ji blizu - o pokrajinah svetlobe in teme, o bitjih in obrazih, ki so simboli jutra, rasti in sanj.

Rudi Skočir v Galeriji Domžale
19. 10. 2000 00.00
V Galeriji Domžale so odprli razstavo Rudija Skočirja, znanega po odličnih grafikah in ilustracijah. Svoj izvirni motivni svet je Skočir našel na domačem idrijskem v liku rudarja, ki je s svojim načinom življenja ustvarjal značilno kulturno podobo kraja. Njegovi delavci iz živosrebrnih kopov so že kmalu postali simboli, pridobili so status posplošenih reprezentančnih oseb, ki so v resnobnih postavitvah obvladale površine zidu ali platna. Vsem tem rudarskim postavam pa je Skočir dodal ženske, ki so se v novejših delih spremenile iz mirnih, v usodo vdanih spremljevalk v fatalne rojenice. Pikovi, Križevi, Karini in Srčevi dami je nadel videz brezčasnosti in monumentalnosti. Razstava bo na ogled do 2. novembra.

Razstava Slovenski kozolec v Kočevju
19. 10. 2000 00.00
V Pokrajinskem muzeju v Kočevju bodo odprli gostujočo razstavo Slovenski kozolec, ki sodi v istoimenski projekt avtorja in koordinatorja Slavka Mežka. Razstavo dopolnjuje fotomonografija (fotografije: Jaka Čop, besedilo: Tone Cevc), ki je izšla leta 1993 na pobudo Kulturnega društva Naša Slovenija, civilnega gibanja za predstavljanje in ohranjanje slovenske naravne in kulturne dediščine, ki si načrtno prizadeva za ohranitev tega dela ljudske dediščine.

Odprli sedmi slovenski festival znanosti
17. 10. 2000 00.00
V Cankarjevem domu so danes slovesno odprli sedmi slovenski festival znanosti, ki ga od 17. do 19. oktobra organizira Slovenska znanstvena fundacija (SZF). Festival je posvečen spominu na vse velike slovenske vizionarje, raziskovalce in inovatorje 20. stoletja, glavna tema pa je prihodnost človeštva.

Prireditve na festivalu Mesto žensk
12. 10. 2000 00.00
Danes bo v okviru mednarodnega festivala sodobnih umetnosti Mesto žensk v Galeriji Faronika pri Mestni knjižnici predstavitev del ženske stripovske delavnice. Razstava bo na ogled do 24. oktobra.

Pregledna razstava Danila Fuersta
11. 10. 2000 00.00
V Galeriji Cankarjevega doma bodo nocoj ob 20. uri odprli pregledno monografsko razstavo arhitekta Danila Fuersta. Prva pregledna predstavitev njegovega obširnega in pestrega ustvarjalnega opusa, ki jo je pripravila Nataša Koselj, bo osvetlila pomen arhitekturnega delovanja v Sloveniji z namenom prispevati k objektivnejšemu vrednotenju slovenske arhitekture dvajsetega stoletja oz. določenih arhitekturnih in kulturnih ključnih vidikov po drugi svetovni vojni. Slike za razstavo je prispeval arhitekt in fotograf Miran Kambič, ki je za to priložnost vse Fuerstove objekte tako v Sloveniji kot Bosni in Hercegovini, kjer je arhitekt deloval dolga leta, na novo fotografiral. Poleg slikovnega gradiva so razstavljeni tudi Fuerstovi stoli.

Japonska razstava Zen: Hamano in RYU
09. 10. 2000 00.00
Razstavni projekt Mednarodnega grafičnega likovnega centra v okviru tedna japonske kulture Zen: Hamano in RYU bo od jutri od 10. ure, ko se bodo odprla vrata MGLC-ja, na ogled tudi širši javnosti. Razstavo pripravlja skupina japonskih umetnikov RYU pod vodstvom Tošihira Hamana. Umetnik se je v svojem pozdravnem pismu opravičil, ker se zaradi slabega zdravja ni mogel udeležiti odprtja. Med drugim je poudaril, da je bila Ljubljana prvo mesto, s katerim se je sploh začelo mednarodno sodelovanje skupine RYU, od tega je letos minilo že dvajset let. V posebno čast njemu in njegovi skupini RYU pa je nedeljski obisk razstave princese Sajako. V sodobni družbi mora ustvarjalec zbrati svojo ustvarjalno moč in vitalnost, in boreč se s strukturami družbe in ustaljenimi načini življenja, ki obdajajo umetnost, presegati zidove med državami in jeziki ter stremeti za vzajemnim razumevanjem in spoštovanjem. V 21. stoletju bo umetnost nujno nastajala iz korenin religioznega in filozofskega, poudarja Tošihiro Hamano.