RIM

Prodi in Vasile: Odlični odnosi med državama
07. 07. 1998 17.09
Italijanski premier Romano Prodi in njegov romunski kolega Radu Vasile, ki se mudi na obisku v Italiji, sta na današnjem srečanju v Rimu poudarila, da so odnosi med državama odlični, predvsem na gospodarskem področju. Prodi je Romuniji tudi izrazil italijansko podporo pri približevanju Evropski uniji in zvezi NATO.

Zlato hišo rimskega cesarja bodo znova odprli za javnost
07. 07. 1998 11.55
Ruševine Zlate hiše (Domus Auerea), razkošne palače rimskega cesarja Nerona, bodo za javnost ponovno odprte po 25. juniju prihodnje leto. Ostanki palače, ki je v središču ruševin antičnega Rima v bližini Koloseja, so za ogled zaprli v začetku 80-ih let, in sicer zaradi sesedanja zemljišča in težav pri zaščiti s freskami poslikanih ruševin. Doslej je bil ogled te kulturno-zgodovinske znamenitosti mogoč le ob izrednih priložnostih. Po zaprtju Zlate hiše za javnost so strokovnjaki skušali rešiti poslopje pred propadom: glavno nevarnost je predstavljala velika vlaga. Sicer se je Domus Aurea nekoč raztezal na 80 hektarjih oziroma na četrtini površine takratnega Rima, palačo pa so obkrožali še jezero ter številni vodometi in vrtovi.

Na sodišču v Pescari prvič zaslišali prijetega slovenskega državljana
06. 07. 1998 18.11
Na sodišu v Pescari so dopoldne prvič zaslišali 28-letnega slovenskega državljana Draga Žnidaršiča, ki so ga tamkajšnji policijski agenti v soboto, 4. julija, prijeli s 108 kilogrami heroina, je poročal Radio Slovenija.

V kratkem bo stekel tudi preiskovalni postopek v zvezi s prijetim slovenskim državljanom v Italiji
06. 07. 1998 16.51
Slovensko veleposlaništvo v Rimu je danes s strani finančne policije iz Pescare prejelo tudi pisno uradno obvestilo, da je bil v soboto, 4. julija, zaradi posedovanja 108,2 kilograma heroina aretiran 28-letni slovenski državljan Drago Žnidaršič s stalnim prebivališčem v Mariboru, je STA izvedela na slovenskem veleposlaništvu v Rimu.

Našli ukradena Van Gogha in Cezanna
06. 07. 1998 14.55
Van Goghovi platni Vrtnar (Le jardinier) in Arlezijanka (L'Arlesienne) ter Cezannov pejsaž Joudarnova hišica (Le cabanon de Jourdan), maja ukradene iz Galerije moderne umetnosti v Rimu, so karabinjerji našli in aretirali osem ljudi, so danes sporočili iz Rima. Slike so zasegli v Rimu in Torinu, kjer so tudi aretirali domnevne tatove, je sporočila karabinjerska služba za zaščito umetniške dediščine. Platna so ukradli trije oboroženi moški 19. maja malo po zaprtju galerije.

Zaradi azijske krize in padca cen žitaric manjši skupni izvoz
06. 07. 1998 09.54
Globalni izvoz najpomembnejših kmetijskih izdelkov se je v letu 1997 zmanjšal za več kot dva odstotka, ocenjuje v letnem poročilu Organizacija Združenih narodov za prehrano in kmetijstvo (FAO).

V Pescari aretacija Slovenca s 108 kilogrami heroina
05. 07. 1998 10.00
Italijanska policija je danes sporočila, da je v počitniški prikolici 28-letnega Mariborčana v Pescari zasegla 108 kilogramov čistega heroina, vrednega med 54 in 60 milijardami lir (med 5,4 in šest milijardami tolarjev).

Vročinski val v Italiji terjal vsaj šest življenj
03. 07. 1998 15.52
V italijanskih bolnišnicah so uvedli najvišjo stopnjo pripravljenosti, da bi lahko nudili pomoč vsem ljudem, ki trpijo zaradi izredno visokih temperatur. Zaradi vročinskega udara nanj bi umrlo že šest oseb.

Po 15 letih obnove palače odprli Rimski narodni muzej
29. 06. 1998 16.39
Po petnajst letih obnove so nedavno v italijanski prestolnici, in sicer v palači Massimo pri rimskih kopelih, odprli Rimski narodni muzej. Odprtje omenjenega muzeja sodi v t.i. novo renesanso, kot so v javnosti že poimenovali najnovejši razcvet muzejske ponudbe v Rimu; potem ko so pred letom dni odprli prenovljeno galerijo Borghese z zbirko kipov Berninija in Canove ter slik Rafaela, Caravaggia in Tiziana, pred pol leta pa palačo Altemps z zbirko skulptur, ki jih je v prvi polovici 17. stoletja zbral kardinal Ludovico Ludovisi. Palača Massimo pri rimskih kopelih je bila ob koncu 16. stoletja zasebna rezidenca kardinala Feliceja Perettija, kasnejšega papeža Siksta V.

Rast italijanskega BDP-ja zaostaja za pričakovanji
27. 06. 1998 10.33
Italijansko gospodarstvo letos ne bo doseglo pričakovane gospodarske rasti, ocenjujejo predstavniki italijanske centralne banke. Vlada italijanske države je za letošnje leto načrtovala 2,5- odstotno rast bruto družbenega proizvoda, vendar pa naj bi bila ta nekoliko manjša, in sicer okoli 2-odstotna.

Prodi na kadilski dieti
27. 06. 1998 09.28
Italijanski ministrski predsednik Romano Prodi je v premoru med nedavno parlamentarno razpravo o Natu oznanil, da se je odločil za skoraj popolno kadilsko abstinenco. Pred parlamentarno dvorano ga je nek ameriški dopisnik namreč zalotil s cigareto v roki, na njegovo prijazno pripombo, da kajenje škoduje zdravju, pa je Prodi odgovoril: "Samo eno na teden, samo eno, in še to le ob posebnih priložnostih."

Aretirali vodjo kalabrijske mafije Antonia Romea in 22 članov sicilske mafije
26. 06. 1998 14.16
Italijanski karabinerji so danes v Bovalinu na Kalabriji aretirali vodjo kalabrijske mafije N'drangheta Antonia Romea, potem ko so napadli poslopje, v katerem se je skrival in ki je bilo spremenjeno v trdnjavo. Na Siciliji pa so karabinerji in policisti izvedli obsežni operaciji proti dvema pomembnima klanoma sicilske mafije, v katerih so aretirali 22 oseb, saj naj bi se klana pripravljala na "dokončni" obračun.

Albanija gradi avtocesto
23. 06. 1998 08.18
Albanija bo s pomočjo sredstev programa Phare in evropske banke za investicije zgradila avtocesto, ki bo povezovala Tirano in Drač. Vrednost projekta je približno 44 milijonov ECU. Program EU zagotavlja 17 milijonov ECU, evropska banka za razvoj pa je ponudila posojilo v višini 22 milijonov ECU. Sedanji cestni odsek prevozi dnevno 10 do 12 tisoč avtomobilov dnevno, predvidevajo pa, da se bo njihovo število v petih letih povečalo za 12 do 15 odstotkov. Štiripasovna avtocesta dolžine 32 kilometrov bo povezana s supercesto Drač-Roghozine, ki so jo začeli graditi marca in naj bi bila predvidoma končana v dveh letih.

Obeta se pestro Rimsko poletje
22. 06. 1998 15.30
V prihodnjih treh mesecih bo italijanska prestolnica en sam oder na prostem, saj bo v okviru t.i. Rimskega poletja (Estate romana) na voljo prek 70 velikih kulturnih prireditev, ob njih pa še več sto najrazličnejših poživitev uličnega dogajanja. Prireditve bodo v vseh mestnih in predmestnih četrtih Rima, uprizoritve klasičnih in sodobnih gledaliških in opernih del ter nekateri koncerti pa bodo tudi v amfiteatru v približno 20 kilometrov oddaljenem antičnem mestecu Ostia Antica.

Sestala se bo slovensko-italijanska komisija za gospodarsko sodelovanje
22. 06. 1998 14.58
Državna sekretarka na ministrstvu za ekonomske odnose in razvoj Vojka Ravbar bo popoldne odpotovala v Rim, kjer se bo drevi sestala z državnim podsekretarjem italijanskega ministrstva za zunanje zadeve Pierom Fassinom. Sestanka se bosta udeležila tudi slovenski veleposlanik v Italiji Peter Bekeš in viceguverner Banke Slovenije Andrej Rant.

Drugi dan papeževega obiska v Avstriji
20. 06. 1998 12.28
Papež Janez Pavel II. se je na začetku drugega dne tridnevnega pastoralnega obiska v Avstriji danes na Dunaju srečal s predsednikom države Thomasom Klestilom, člani vlade in diplomati.

V Italiji razmišljajo o mobilnem telefonu za otroke
18. 06. 1998 07.32
Italijanska družba za mobilno telefonijo Telecom Italia Mobile (TIM) razmišlja o vzpostavitvi mobilnega telefona, imenovanega Baby telefonino, ki bi bil namenjen otrokom od 5. do 14. leta starosti. Kot so povedali pri ministrstvu za komunikacijo, v družbi načrtujejo razširitev storitev na mlajšo klientelo. Otroci med 5. in 14. letom v Italiji predstavljajo 12 odstotkov celotnega prebivalstva. Sicer pa ima Italija največ naročnikov mobilnih telefonov v Evropi, kar 13 milijonov. Baby telefonino naj bi deloval s pomočjo poenostavljenega terminala, preko katerega bi bilo mogoče poklicati le pet telefonskih številk.

Vojaške vaje zveze NATO
15. 06. 1998 08.54
Zveza NATO je danes zgodaj zjutraj na kosovski meji začela vojaške vaje Odločni sokol, v katerih sodeluje 84 letal iz 13 držav, je sporočil poveljnik sil zveze NATO za južno Evropo Michael Short. V približno enournem manevru bojna letala, ki so iz varnostnih razlogov oborožena z raketami, in izvidniška letala preletavajo zračni koridor med Albanijo in Makedonijo ob meji Kosova. Namen vaje je demonstrirati vojaško moč zveze NATO srbskemu predsedniku Slobodanu Miloševiću in ga prisiliti k popuščanju v kosovskem konfliktu. Sicer sta bila v najnovešjih spopadih v bližini Djakovice v nedeljo zvečer ubita dva srbska policista, dva pa ranjena.

Italijanska deklica se bo šolala prek interneta
14. 06. 1998 09.33
Šestletna italijanska deklica, ki s starši živi na otoku Montecristo, kjer so edini prebivalci tega gozdnega raja, se bo šolala prek interneta, da ji ne bi bilo treba oditi od doma, povzema italijansko časopisje agencija Reuters. Ciara Del Lama od rojstva živi na otoku, ki je zdaj zaščiteni naravni park, odprt za samo tisoč obiskovalcev letno. Ciara in njeni starši Serenela ter Paolo Del Lama so edini prebivalci otoka z benediktinskim samostanom, ki je navdahnil francoskega pisatelja Aleksandra Dumasa in njegov pustolovski roman Grof Montecristo. Da bi hodila v šolo, bi se morala Ciara preseliti k starim staršem na kopno kake tri ure plovbe daleč, kjer bi postala učenka šole v toskanski vasi Riotorto, a so ji dovolili pouk prek interneta. "To je edini način, da še nekaj let ostane v otoškem raju, kjer je rojena," je novinarjem pojasnil predstavnik toskanskega šolstva. Ciara bo brala in pisala šolske lekcije in se pogovarjala z učiteljem in sošolci prek posebnega programa na internetu.

Nemški Volkswagen kupuje italijansko tovarno Lamborghini
14. 06. 1998 09.30
Nemška tovarna avtomobilov po nakupu britanskega Rolls Royca zdaj kupuje še italijansko tovarno športnih avtomobilov Lamborghini. Volkswagen naj bi za nakup majhne italijanske tovarne s komaj 300 zaposlenimi plačal približno 100 milijonov dolarjev. V Lamborghiniju izdelajo le 223 avtomobilov letno, tovarno pa je na začetku šestdesetih letu ustanovil tovarnar Ferruccio Lamborghini, ki je izdeloval traktorje. Lamborghinijeva tovarna avtomobilov je bila uspešna do naftne krize v sedemdesetih, nato pa je menjala več lastnikov, med katerimi so bili tudi Lee Iacocca in nazadnje celo sin nekdanjega indonezijskega predsednika Suharta. Po propadu družine Suharto se je za nakup večinskega deleža v Lamborghiniju odločila nemška tovarna Volkswagen.

Kofi Annan v Italiji
13. 06. 1998 13.59
Generalni sekretar Združenih narodov Kofi Annan je danes prispel na uradni tridnevni obisk v Italijo.

Družbi Wind dodeljena tretja koncesija za mobilno telefonijo v Italiji
11. 06. 1998 08.50
Italijanska vlada je tretjo koncesijo za mobilno telefonijo podelila družbi Wind, skupnemu podjetju nemškega Telekoma, francoskega Telecoma in družbe za preskrbo z električno energijo Enel. Po mnenju pristojnih je bila ponudba družbe Wind v primerjavi z ostalimi kandidatkami najboljša. Za koncesijo so se med drugim potegovali tudi konzorcij družb British Telecom, Mediaset in Telenor, ter skupina podjetij, zbranih okrog italijanske družbe Autostrade in koncerna Bell Canada.

Pripravljenost Nata za posredovanje na Kosovu
10. 06. 1998 09.22
Pomen pripravljenosti Nata za morebitni poseg na Kosovu je poudaril tudi ameriški obrambni minister William Cohen, ki naj bi v Rimu sodeloval na pripravljalnem srečanju za sestanek obrambnih ministrov Severnoatlantske zveze, ki bo v četrtek in petek v Bruslju. Ameriški posrednik Richard Holbrooke meni, da so ZDA in njihovi zavezniki v Natu - potem ko so se marsikaj naučili iz vojne v BiH - "na dobri poti", da preprečijo širitev spopadov s Kosova tudi na sosednja območja. O morebitnem vojaškem posegu na Kosovu, ki ga med drugim podpira tudi Francija, naj bi razpravljali na današnjem sestanku kontaktne skupine na strokovni ravni v Parizu, na katerem bodo pripravili petkovo ministrsko srečanje v Londonu.

Italijanski volilci so se obrnili k desnici
08. 06. 1998 15.09
Levosredinske stranke italijanske vladne koalicije so na včerajšnjem drugem krogu delnih lokalnih volitev v Italiji bile priče obrata volilcev v prid desnice Silvia Berlusconija.

V Italiji poteka odločilni krog lokalnih volitev
07. 06. 1998 11.38
V Italiji je danes tri milijone in pol volilnih upravičencev pozvanih, naj se udeležijo odločilnega kroga lokalnih volitev. Volilci naj bi med drugim izbirali župane na Siciliji in Kalabriji, v Parmi, Veroni in Comu. Na politični vzpon upa zlasti Silvio Berlusconi, saj si je njegova desna opozicijska zveza že po prvem krogu volitev pred dvema tednoma pridobila prednost v številnih občinah.

Leteče preproge so lahko nevarne
07. 06. 1998 09.52
Neka štiriletna punčka je v Rimu skočila s tretjega nadstropja, ne da bi se poškodovala. Z okenske police svoje sobe je skočila, ker je hotela "tako kot Aladin leteti na preprogi". Deklica je najprej z okna vrgla svojo majhno odejo, potem pa je za njo skočila še sama. Z drugega okna jo je videla mama, ki jo je uspela ujeti v naročje. Nepoškodovano so jo odpeljali v bolnišnico, po 48-urnem opazovanju pa se je "mala Aladinka" vrnila domov.

V Albaniji odprli urad UNHCR
06. 06. 1998 10.21
Visoki komisariat Združenih narodov za begunce (UHNHCR) je sporočil, da je zaradi zaostrovanja razmer na Kosovu in množičnega bega tamkajšnjega prebivalstva v Albanijo v albanskem kraju Bajram Curri, ki leži na meji s Kosovom, odprl svoj urad.

Italijanski parlament o reformi ustave
02. 06. 1998 16.08
Spor glede reforme italijanske ustave se je nekaj ur pred predvidenim začetkom razprave v poslanski zbornici italijanskega parlamenta danes v Rimu ponovno zaostril.

V Italiji izbruhnil spor zaradi ustavne reforme
27. 05. 1998 15.37
Po zadnjih uspehih desnih opozicijskih strank na volitvah je v Italiji izbruhnil silovit spor o načrtovani ustavni reformi. Vodja opozicije Silvio Berlusconi se je danes zavzel za okrepitev položaja predsednika države, medtem ko levosredinski vladni tabor to zavrača.

Italija med vodilnimi po obsegu sive ekonomije
26. 05. 1998 08.12
Italija ima zadnja štiri leta najvišji delež sive ekonomije med 16 državami, ki jih je obravnaval inštitut univerze v Linzu. V letu 1997 je obseg dela na črno v Italiji dosegel 27,3 odstotka bruto domačega proizvoda. Takoj za njimi so se uvrstile Španija, Belgija, Švedska in Norveška. Najmanj težav s tem problemom pa imata Švica z 8,1 odstotka in Avstrija z 8,9 odstotka.