RKS

Slovenski zdravniki obupali nad hudo bolnim 19-letnikom, nemški bi mu pomagali. Njegovi prijatelji zbirajo denar za zdravljenje
08. 06. 2016 10.31
Potem ko so slovenski zdravniki dvignili roke nad 19-letnim Luko Kovačičem, ki je zbolel za rakom na debelem črevesu, so nemški zdravniki bolj optimistični. Pravijo, da so obeti, da bo preživel, dobri. A dolgotrajno zdravljenje bo drago, zato so njegovi prijatelji in sošolci stopili skupaj in organizirali akcijo zbiranja denarja.

Zdrahe v vodstvu RKS: Nataša Pirc Musar odstopila, saj člani niso razrešili Brunskoletove
29. 02. 2016 13.55
Zdrahe na Rdečem križu Slovenije se nadaljujejo. Potem ko je predsednica RKS Nataša Pirc Musar predlagala razrešitev generalne sekretarke Renate Brunskole, zbor članov ni razrešil sekretarke, zato je Pirc Musarjeva podala odstopno izjavo.

Po štirih mesecih od začetka begunskega vala opažen upad zanimanja prostovoljskega dela
06. 02. 2016 09.34
Slabe štiri mesece po tem, ko so v Slovenijo množično začeli prihajati prebežniki, humanitarne organizacije opažajo upad zanimanja za prostovoljsko delo. Ob tem pa prostovoljci niso edina njihova potreba, še vedno je dobrodošla tudi materialna pomoč, predvsem čevlji in perilo pa tudi stekleničke za dojenčke.

Šefic: Obravnavali smo nekaj oseb, ki bi lahko bile povezane s teroristi, a sumov nismo potrdili
05. 01. 2016 11.48
Šefic je potrdil, da so od začetka migrantskega vala obravnavali 30 ljudi, ki bi lahko bili povezani s terorističnimi organizacijami, a po temeljitem preverjanju niso dobili potrdila za to. V tako veliki masi je možno koga spregledati, saj noben organ ne more zagotoviti 100-odstotne vodotesnosti, priznava.

'Žal nam je, da se je tudi letos ponovila lanska zgodba, ko smo pakete prejeli decembra'
09. 12. 2015 18.52
Generalna sekretarka Rdečega križa je pojasnila, da so skladišča organizacije trenutno skoraj prazna oziroma pripravljena na prejem paketov hrane slada za evropsko pomoč. Ne ve, koliko te pomoči bo, pričakuje pa, da vsaj toliko kot lani.

Razmere so se nekoliko umirile: začasen peron razbremenil prebivalce Šentilja
01. 11. 2015 07.27
V Slovenijo še vedno prihajajo novi begunci, a delo z njimi poteka veliko bolj nadzorovano. V Dobovi se življenje vrača v normalne tirnice. Stanje se umirja tudi v Šentilju, kjer je zaživela začasna železniška postaja. V Slovenijo je na praznično nedeljo sicer prispelo več kot 6500 beguncev.

FOTO in VIDEO: Šentilj: begunca sta se stepla. Policisti reagirali hitro in učinkovito ter brez uporabe prisilnih sredstev
30. 10. 2015 06.36
Pritisk na Avstrijo v Šentilju je močan, zato ne uspejo sprejemati vseh beguncev sproti. Med begunci in migranti zaradi dolgotrajnega čakanja pred mejo zato občasno zavre. Sicer se po besedah Šefica stanje umirja, da k nam prihaja manj ljudi, a to se lahko hitro spremeni. Nemčija medtem omejuje vstop beguncev na pet prehodov.

FOTO in VIDEO: Begunci čez mejo v Dobovi po novem sistemu veliko hitreje, Šentilj še naprej izjemno obremenjen
27. 10. 2015 06.22
Da bi sprostili zeleno mejo in tudi sprejemne centre, so med Hrvaško in Slovenijo testno preizkusili nov sistem sprejemanja beguncev, ki glede na prve ugotovitve omogoča hitrejši prehod. Na postajo v Dobovi je tako prispel vlak z okoli 1100 begunci, ki so se najprej napotili v prostore, ki so namenjeni za oskrbo in popis. Nato so vstopili na drug vlak, ki jih je odpeljal v Šentilj.

Humanitarne organizacije še naprej zbirajo pomoč: begunci potrebujejo obutev, odeje, plenice, hrano ...
26. 10. 2015 16.04
Pri obvladovanju toka beguncev na terenu pomaga vse več prostovoljcev, humanitarne organizacije pa pozivajo k zbiranju pomoči. V RKS pravijo, da trenutno potrebujejo majhne šotore, spalne vreče, tople odeje, hrano in izdelke za higieno.

Prostovoljce potrebujejo v Šentilju, Gornji Radgoni in Brežicah. Pomagajo z materialnimi stvarmi, pa tudi z združevanjem družin
23. 10. 2015 11.11
Begunski val ne pojenja, humanitarne organizacije zato še naprej zbirajo pomoč za oskrbo beguncev v sprejemnih centrih. Nujno potrebujejo predvsem športno in pohodno obutev, topla oblačila, hrano, higienske izdelke ter tople odeje. Čim bližje Šentilju, Gornji Radgoni ali Brežicam potrebujejo tudi prostovoljce.

FOTO in VIDEO: Ena od begunk pri Župelevcu rodila kar na poti. V Brežicah in Dobovi okoli 3000 novih beguncev
21. 10. 2015 06.10
V Slovenijo prihajajo novi begunci. Na območju Stare vasi je skupina okoli 1500 beguncev prečkala zeleno mejo. Policija jih je izsledila in jih peš pospremila proti Sloveniji. Iz Hrvaške naj bi jih proti Sloveniji napotili z avtobusi. V Rigonce pa je z vlakom prišla še ena velika skupina.

VIDEO: Avstrija bo na meji s Slovenijo okrepila nadzor
16. 10. 2015 07.15
Madžarska bo zaprla mejo s Hrvaško, zato bodo Hrvati v dogovoru s Slovenijo begunce preusmerjali proti Sloveniji. V skladu z dogovorom med hrvaško in slovensko policijo bodo begunce prepeljali do Petišovcev in Gruškovja. Železniški potniški promet s Hrvaško je do nadaljnjega prekinjen.

Pomagajmo mali Eli: osvojili bodo šest vrhov za pokojnega fotografa in režiserja Jureta Breceljnika in njegovo hčerko Elo
16. 10. 2015 07.28
Ko je sredi poletja nenadoma umrl fotograf in režiser Jure Breceljnik, je športna plezalka Natalija Gros ostala brez življenjskega sopotnika, njuna hčerka Ela pa brez očeta. Da bi jima finančno pomagali, so se prijatelji odločili, da v enem dnevu osvojijo šest vrhov Kamniško-Savinjskih Alp in pomagajo pri zbiranju dobrodelnih sredstev.

V Šentilju postavljali šotorišče, Madžari trdijo, da je bila njihova ograja 'poskus'
26. 09. 2015 13.02
Bodeča žica na madžarsko-slovenski meji je bila postavljena zgolj kot poskus, je sporočilo madžarsko notranje ministrstvo. Madžarska je žico sicer že odstranila, Orban pa je poudaril, da jo morajo uvažati s Kitajske, ker "v Evropi ni toliko bodeče žice, kot bi jo potrebovali".

ZEMLJEVID: Kje vse zbirajo pomoč za begunce?
22. 09. 2015 09.27
Tisti, ki razumete stiske ljudi, ki bežijo pred vojno, lahko še vedno pomagate po svojih močeh. Vsaka pomoč je namreč še kako dobrodošla. V urednišvu smo izdelali zemljevid, na katerem si lahko podrobneje ogledate lokacije, kjer zbirajo pomoč za begunce.

ZEMLJEVID: Kje vse zbirajo pomoč za begunce?
20. 09. 2015 09.19
Na terenu pomoč beguncem zagotavljajo tudi številni prostovoljci, ki to opravljajo bodisi v okviru humanitarnih organizacij bodisi kot posamezniki. V urednišvu smo izdelali zemljevid, na katerem si lahko podrobneje ogledate lokacije, kjer zbirajo pomoč za begunce.

Humanitarne organizacije pospešeno zbirajo pomoč za begunce
19. 09. 2015 09.43
Rdeči križ, Karitas, Adra Slovenija in druge organizacije zbirajo pomoč za več kot tisoč beguncev, ki so že v Sloveniji. Potrebujejo predvsem vodo, plenice, higienske potrebščine, konzerve s hrano in energijske tablice. Ljudi pa pozivajo, naj ne nosijo oblačil. Prispevke zbirajo tudi na tekočih računih in preko SMS sporočil.

FOTO in VIDEO: Incident na mejnem prehodu Rigonce: policija uporabila solzivec
18. 09. 2015 06.20
Položaj na mejnem prehodu Rigonce se je umiril, potem ko je slovenska policija posredovala s solzivcem. Razmere so se zaostrile, ko so predvsem nekateri hrvaški in slovenski aktivisti, ki so se pridružili prebežnikom, pritisnili na policijski kordon.

FOTO: 'Za policijo migracije niso nov pojav, s tem se srečujejo vsak dan'
28. 08. 2015 15.18
Premier Cerar je prisluhnil predlogom nevladnih organizacij, ki so pripravili načrte, kako se spopasti z begunsko krizo. Izpostavil je, da vlada do tega vprašanja zavzema humanitarno držo, notranja ministrica pa poudarja, da policisti vedo, kako se obnašati do ljudi, ki prosijo za pomoč – brez poniževanja in s spoštovanjem.

Pomoč beguncem prispela na Lezbos, junaka Jure in David pa nazaj v Slovenijo
28. 08. 2015 14.14
V domovino sta se vrnila Jure Poglajen in David Zorko, Slovenca, ki sta dopust posvetila beguncem na Lezbosu. Slovencem sta hvaležna za izkazano solidarnost in upata, da bo tudi država tako dobrodelna, ko bodo begunci potrkali na naša vrata.

Nemčija ne bo več vračala sirskih beguncev. 'Gre za dejanje evropske solidarnosti'
25. 08. 2015 06.57
V nekaterih delih Evrope se te dni intenzivno pripravljajo na prihod vala migrantov. Tudi v Sloveniji sicer pričakujemo povečano število beguncev in migrantov, a ker bo za večino to le prehodna država, večjega števila prošenj za azil ni pričakovati.

Nova predsednica RKS je Nataša Pirc Musar
29. 06. 2015 19.48
Nataša Pirc Musar je nova predsednica Rdečega križa Slovenije. Dejala je, da ji izvolitev predstavlja izziv in obenem odgovornost. Želi si širiti zavedanje o dobrodelnosti, predvsem med mladimi.

Potrebujeta vašo pomoč: hiša zakoncev Prešern se ruši
21. 06. 2015 18.50
Zakonca Prešern z Dravskega polja živita na skromni kmetiji, v hiši, ki se dobesedno ruši in ogroža tako njuni življenji kot življenja mimoidočih. Sama je s svojo pokojnino ne moreta obnoviti, vendar v svoji skromnosti nista nikoli zaprosila za pomoč. So pa na nevarnost razpadajoče hiše opozorili sosedje.

Hvala, ker z darovanjem krvi rešujete življenja
14. 06. 2015 07.15
V Sloveniji na leto zberemo 45.000 litrov krvi, kar pomeni, da se na leto odzove do 100.000 krvodajalcev. Krvodajalstvo, ki je v Sloveniji prostovoljno, brezplačno in anonimno, ostaja najbolj množična solidarnostna akcija.

V ustavi piše, da smo socialna, pravična in pravna država. Realnost je drugačna
20. 02. 2015 16.25
"Oblast koketira s kapitalom in ne zagotavlja pravih pogojev za življenje in delo svojih prebivalcev in svojo odgovornost prelaga na humanitarne in dobrodelne organizacije, ki dnevno blažijo stisko ljudi." Tako opozarja predsednica ljubljanskega RK. Vse več otrok živi v revščini.

CVEK RAKU! FUCK CANCER! (dobrodelni koncert)
28. 01. 2015 20.00
najava

Umrl je predsednik Rdečega križa Slovenije Franc Košir
31. 12. 2014 18.34
Po težki bolezni je umrl predsednik Rdečega križa Slovenije Franc Košir. Pod njegovim vodstvom je RKS podvojil število ekip prve pomoči. V zadnjem obdobju se je še posebej posvečal širitvi znanj o prvi pomoči med osnovnošolci.

Stiske ljudi se povečujejo: vedno več mladih, ki prosijo za humanitarno pomoč
03. 12. 2014 13.41
Na ljubljansko območno združenje RKS se po pomoč vse pogosteje zatekajo mladi brezposelni do 30 leta starosti. Vedno več je tudi revnih zaposlenih, ki jim nizek dohodek ne omogoča preživetja. Med uporabniki humanitarne pomoči v zadnjem obdobju narašča tudi število starejših in slabotnih.

Le kdo si želi stati v vrsti in prositi za pomoč? Večina bi raje pošteno plačano delo
17. 10. 2014 10.12
Revščina se je najbolj povečala v družinah z vzdrževanimi člani. Mati treh otrok pravi, da želi delo, ne pa, da ji treba stati v vrsti za paket in državo prositi za denarno socialno pomoč. Njenim otrokom država plačuje šolsko prehrano, a želi si, da jo plača sama. Vem, da bi jo lahko plačala, če bi le imela delo, opozarja.

3000 ton slovenskih jabolk, hrušk in paradižnika odslej v prehranskih paketih
16. 10. 2014 14.27
Vlada z enim ukrepom rešuje slovenske kmete in socialno ogrožene prebivalce. Zaradi ruskega embarga s trga umika 3000 ton jabolk, paradižnika in hrušk, ki jih brezplačno namenja humanitarnim organizacijam ter ustanovam kot so šole, vrtci in bolnišnice.