Račan

Hrvaška odstopa del svojega ozemlja

24. 09. 2001 00.00

Po pisanju hrvaškega dnevnika Vjesnik Hrvaška Sloveniji glede na dogovor Drnovšek-Račan poklanja del svojega teritorialnega morja.

Sabor o meji čez teden dni

19. 09. 2001 00.00

Hrvaški sabor, ki je začel z jesenskim zasedanjem, se bo o predlogu sporazuma o meji s Slovenijo pogovarjal prihodnji teden.

Srečanje Kučana in Mesića

14. 09. 2001 00.00

Predsednik države Milan Kučan in hrvaški predsednik Stipe Mesić sta po krajšem pogovoru obsodila teroristične napade v ZDA in ocenila, da se odnosi med državama izboljšujejo.

Račan o sporazumu o meji s Slovenijo

17. 09. 2001 00.00

Predsednik hrvaške vlade Ivica Račan je na novinarski konferenci poudaril, da zahodna meja Hrvaške ni le meja s Slovenijo ampak tudi z Evropsko unijo. Hrvaške politike je zato ponovno opozoril na nujnost sprejetja sporazuma o meji.

Juri podpira sporazum o meji

10. 09. 2001 00.00

Poslanec v parlamentu in član odbora DZ za zunanjo politiko Aurelio Juri je izrazil podporo sporazumu o meji s Hrvaško.

Sporazum o meji je pogumen korak

07. 09. 2001 00.00

Slovenski premier Janez Drnovšek se je odzval na dogajanje na Hrvaškem v zvezi s sporazumom o meji. Poudaril je, da bi v primeru, če na Hrvaškem sporazuma o meji ne bi sprejeli, lahko znova prišlo do "negativne spirale odnosov med državama".

Zapleti okrog mejnega sporazuma

06. 09. 2001 00.00

Predsednik odbora hrvaškega sabora za zunanjo politiko Zdravko Tomac je potrdil, da so razpravo o dogovoru sporazuma o meji med Slovenijo in Hrvaško odpovedali. Tudi premier Drnovšek je ob zadnjih zapletih že sklical tiskovno konferenco.

Hrvaške stranke proti sporazumu

05. 09. 2001 00.00

Na okrogli mizi o slovensko-hrvaški meji je večina hrvaških politikov in strokovnjakov izrazila mnenje, da se je Zagreb po nepotrebnem odrekel velikemu kosu ozemlja.

Račan predstavil vsebino pisma

15. 07. 2001 00.00

Hrvaški premier Ivica Račan je na začetku današnje razprave o zaupnici hrvaški vladi v saboru dejal, da Osvobodilna akcija hrvaške vojske Nevihta leta 1995 ni povzročila izseljevanja 150.000 hrvaških Srbov, kot to trdi haaško mednarodno sodišče v obtožnicah proti hrvaškima generaloma. To je povedal v okviru predstavitve vsebine pisma, ki ga je poslal glavni tožilki haaškega sodišča Carli Del Ponte. Premier Račan je med drugim poudaril, da odločitev o izročitvi hrvaških generalov Haagu ne ogroža dostojanstva hrvaške domovinske vojne, ker se bo njeno dostojanstvo najbolje ohranilo s kaznovanjem zločincev in sodelovanjem s haaškim sodiščem. Dejal je še, da je s haaškim sodiščem potrebno še naprej sodelovati, ker bi sicer Hrvaška "pristala v izolaciji in v balkanskem blatu", ob tem pa izrazil upanje, da bodo poslanci na današnji razpravi vladi izrekli zaupnico.

Dogovor že v prihodnjih dneh

14. 07. 2001 00.00

Hrvaški premier Ivica Račan je potrdil napoved slovenskega premiera Janeza Drnovška, da bo mejno vprašanje med Slovenijo in Hrvaško rešeno že v nekaj dneh.

General Ademi se bo predal

12. 07. 2001 00.00

Hrvaški general Rahim Ademi, ki se po mnenju hrvaških medijev nahaja na zapečateni in tajni obtožnici Mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije v Haagu, je nocoj v izjavi za hrvaško televizijo dejal, da se je pripravljen odzvati pozivu haaškega sodišča, ko ga bo dobil. V izjavi je poudaril, da obtožnice še ni videl oziroma dobil, temveč je o obtožbi izvedel iz medijev. Ademi, ki je trenutno na počitnicah, je izrazil obžalovanje, da mu je nekdanja hrvaška vlada leta 1998 prepovedala, da preiskovalcem haaškega sodišča poda izjavo o akciji Medački žep. Pred haaškim sodiščem naj bi ga branil zagrebški odvetnik Čedo Prodanović.

Kmalu sporazum o meji

11. 07. 2001 00.00

Sporazum o meji je zdaj v veliki meri odvisen od hrvaške strani, je na današnji novinarski konferenci dejal slovenski premier Janez Drnovšek.

Kriza zaradi generalov

11. 07. 2001 00.00

General Rahim Ademi, ki naj bi bil po pisanju hrvaških medijev obtožen za vojne zločine v Medačkem žepu, je napovedal, da se bo sam predal haaškemu sodišču, če se njegovo ime nahaja na obtožnici. Upokojeni general Ante Gotovina, ki naj bi bil odgovoren za zločine med operacijama Nevihta in Blisk, pa se je umaknil na varno in se mednarodnemu sodišču ne namerava predati.

Hrvaški tisk o izročitvi generalov

08. 07. 2001 00.00

Dramatična izredna seja hrvaške vlade, na kateri so pozno sinoči sprejeli odločitev o izročitvi hrvaških generalov haaškemu Mednarodnemu sodišču za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije, ki so obtoženi vojnih zločinov, zaradi česar so štirje člani vlade iz vrst Hrvaške socialno libralne stranke (HSLS) odstopili, je glavna tema naslovnic današnjih izdaj hrvaških dnevnikov.

Obtožnice za Hrvate

07. 07. 2001 00.00

Vlada premiera Račana skupaj s predsedniki petih koalicijskih strank naj bi popoldne za zaprtimi vrati odločila o tem, ali bo za dva obtožena Hrvata izdala nalog za prijetje. Vladne stranke so sicer že v svojih prvih odzivih na obtožnici poudarile, da Hrvaška po zakonu mora sodelovati s sodiščem v Haagu, zato pa desničarske stranke nasprotujejo izročitvi hrvaških generalov. Današnji Feral tribune je objavil vest, da naj se eden od domnevno obtoženih, Ante Gotovina, sodišču ne misli predati prostovoljno.

Usklajen sporazum o JE Krško

02. 07. 2001 00.00

Slovenska in hrvaška pogajalska skupina sta na Brionih uskladili besedilo o meddržavnem sporazumu o lastništvu in statusu JE Krško. Pogajalci so tako dosegli soglasje glede vsebine sporazuma, ki se nanaša na skupno lastništvo in razpolaganje z električno energijo iz NEK, skrb za odpadke in obojestransko poravnavo vseh terjatev in obveznosti. Do konca prihodnjega tedna se bosta pogajalski skupini sestali še enkrat v Sloveniji, da bosta redakcijsko uskladili slovensko in hrvaško besedilo sporazuma.

Na Brionih o JE Krško

28. 06. 2001 00.00

Pogajalski skupini Slovenije in Hrvaške za sklenitev meddržavne pogodbe v zvezi z lastništvom in statusom Nuklearne elektrarne Krško (NEK) sta začeli večdnevno srečanje na Brionih. Na njem naj bi razrešili še preostala tehnična vprašanja, tako da bi državi lahko že prihodnji mesec parafirali meddržavni sporazum o NEK, kot sta se na srečanju 9. junija na Reki dogovorila premiera Slovenije in Hrvaške, Janez Drnovšek in Ivica Račan.

Pospešeno reševanje odprtih vprašanj

21. 06. 2001 00.00

Slovenski premier Janez Drnovšek in hrvaški premier Ivica Račan sta se neformalno sestala na Dolenjskem, kjer sta nadaljevala pogovore o vprašanjih meje in nekdanje Ljubljanske banke. Ocenila sta dosedanje aktivnosti in se odločila za intenzivno komunikacijo o še nerešenih vprašanjih, tako da se bodo aktivnosti v naslednjih dneh in tednih intenzivno nadaljevale.

Dosežen sporazum o JE Krško

11. 06. 2001 00.00

Janez Drnovšek in Ivica Račan sta po desetih letih na pogovorih na Reki dosegla dogovor o vprašanju Nuklearne elektrarne Krško (NEK), po besedah premierov pa tudi velik napredek glede vprašanja meje in dolga hrvaškim varčevalcem nekdanje zagrebške podružnice Ljubljanske banke (LB). Z meddržavnim sporazumom o NEK bosta državi dokončno uredili statusno in lastniško strukturo elektrarne.

Srečanje Drnovška in Račana

09. 06. 2001 00.00

Na Reki sta se danes sestala slovenski in hrvaški premier, Janez Drnovšek in Ivica Račan, na pogovorih o načinih reševanja glavnih odprtih vprašanj - meje med državama, Jedrske elektrarne Krško (JEK) ter dolga hrvaškim varčevalcem nekdanje zagrebške podružnice Ljubljanske banke (LB).

Ina in Hep se bosta privatizirala

08. 06. 2001 00.00

Hrvaški premier Ivica Račan je napovedal, da bo vlada zakona o privatizaciji hrvaške naftne družbe Ina in Hrvatske elektroprivrede jeseni posredovala v obravnavo saboru, s privatizacijo teh dveh javnih podjetij pa bi lahko začeli leta 2002. Račan je ob tem izrazil pričakovanje, da bosta modela lastninjenja predvidela tudi uvrstitev delnic Ine in Hepa na borzo. Tako bi dosegli večjo transparentnost njune privatizacije in okrepili hrvaški kapitalski trg.

Račan pričakuje napredek

04. 06. 2001 00.00

Hrvaški premier Ivica Račan je v Zagrebu izrazil pričakovanje, da bo na prihodnjem srečanju s predsednikom slovenske vlade Janezom Drnovškom dosežen napredek pri reševanju odprtih vprašanj med državama. Ponovil je, da se bosta s premierom Drnovškom v soboto, 9. junija, sestala na hrvaškem ozemlju. Račan verjame, da naj bi bistven napredek dosegli vsaj pri reševanju enega od treh odprtih vprašanj. Hrvaški premier ni želel povedati, ali bo ta napredek dosežen pri reševanju vprašanj JE Krško, Ljubljanske banke ali Piranskega zaliva.

Nizka volilna udeležba na Hrvaškem

20. 05. 2001 00.00

Hrvaški premier Ivica Račan je izrazil pričakovanje, da bo na lokalnih volitvah zmagala njegova Socialdemokratska stranka (SDP), ki sicer vodi šestčlansko vladno koalicijo. "SDP je priljubljena in pričakujemo dober rezultat tudi na lokalnih volitvah," je dejal Račan po oddaji glasu na volišču v Zagrebu nedaleč od svojega stanovanja. V odgovoru na novinarsko vprašanje je omenil možnost, da bo vladajoča koalicija v primeru potrebe morda razpisala predčasne parlamentarne volitve že letošnjo jesen. Ponovil pa je tudi napoved, da bo po lokalnih volitvah prišlo do rekonstrukcije vlade in vladajoče koalicije.

Račan obiskal Nato

16. 05. 2001 00.00

Hrvaški premier Račan je danes obiskal sedež zveze Nato v Bruslju, kjer je skušal predstaviti Hrvaško kot bodočo formalno članico zveze. Generalni sekretar Nata Robertson je po srečanju z Račanom povedal, da Nato podpira prizadevanja Hrvaške za članstvo v zavezništvu. Dodal je, da je odločenost hrvaške vlade za sodelovanje z mednarodno skupnostjo, še zlasti pa s haaškim sodiščem, nedvoumen dokaz hrvaške želje po pridružitvi evro-atlantski skupnosti.

V Bratislavi o širitvi Nata

12. 05. 2001 00.00

Ne smemo se spraševati, kaj lahko Evropa stori za nas, temveč kaj mi lahko storimo za Evropo, je dejal gostitelj konference, slovaški premier Mikulaš Dzurinda, v svojem uvodnem govoru. V sporočilu ameriške administracije je bila podpora širitve Nata jasno izražena. Slovenski premier Janez Drnovšek pa je ob tem povedal, da Nato še vedno nima pravega načrta za prihodnost, vendar bo moral vključevati širitev zavezništva.

Obletnica operacije Blisk

01. 05. 2001 00.00

Na Hrvaškem se danes spominjajo šeste obletnice vojaške operacije Blisk, ki so jo hrvaške enote začele 1. maja leta 1995 in končale v 31 urah, 2. maja popoldan. V operaciji so hrvaške enote znova prevzele nadzor nad vzhodno Slavonijo, ki so jo med vojno v letih 1991-1995 zasedle enote nekdanje jugoslovanske vojske JNA in srbske paravojaške enote. V posredovanju je sodelovalo približno 7200 hrvaških vojakov in policistov. Osrednjo slovesnost bodo pripravili v Okučanih, te pomembne operacije za končanje vojne na Hrvaškem pa se bodo spomnili tudi v drugih krajih.

Kombi čakal na uvoz

12. 04. 2001 00.00

Vohunski kombi, ki so ga Sloveniji včeraj vrnile hrvaške oblasti, je še vedno na Ministrstvu za obrambo. Vrnitev kombija je hrvaški premier Ivica Račan označil za dejanje dobre volje. Zdi pa se, kot da so se na slovenski strani "nepričakovanega darila" otepali. Zapletlo se je že na mejnem prehodu Obrežje, kjer naj bi kombi stal vsaj uro in pol. Hrvaška stran namreč ni napovedala, da bodo kombi pripeljali. Vozilo pa tudi ni bilo opremljeno po predpisih.

Odprta vprašanja ostajajo odprta

11. 04. 2001 00.00

Dopoldne sta se na delovnem srečanju na Gradu Otočec sestala slovenski premier Janez Drnovšek in njegov hrvaški kolega Ivica Račan. Govorila sta o treh odprtih vprašanjih &#8211

Zagreb v celoti sodeluje s Haagom

02. 04. 2001 00.00

Hrvaški premier Ivica Račan je danes potrdil, da bo hrvaška vlada haaškemu Mednarodnemu sodišču za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije izročila vse dokumente, ki se nanašajo na konkretne vojne zločine, storjene na ozemlju Hrvaške. "Samo z ugotavljanjem resnice in dejstev bomo najlažje obranili domovinsko vojno in ločili njeno bistvo od njenih redkih stranskih pojavov," je dejal Račan.

Bo potrebna arbitraža

21. 03. 2001 00.00

Odprta vprašanja med Hrvaško in Slovenijo, med njimi tudi vprašanje meje, so predmet aktivne diplomatske dejavnosti med državama. Tako naj bi se premier Drnovšek že v začetku aprila sestal s hrvaškim kolegom Ivico Račanom. Če vprašanja meje ne bodo uspeli urediti v prihodnjih mesecih, pa naj bi, po Drnovškovih besedah, zaprosili za mednarodno arbitražo.