Rdeče

Rdeča enajsterica SP
10. 07. 1998 14.50
Postava nogometašev, ki so jim sodniki pokazali rdeče kartone, bi bila na letošnjem SP zelo močna. Nizozemca Patrick Kluivert in Arthur Numan, Francoza Zinedine Zidane in Laurent Blanc, Anglež David Beckham in Škot Craig Burley, Danec Morten Wieghorst, Kamerunec Rigobert Song, Nemec Christian Woerns ter Argentinec Ariel Ortega bi popolnili vsa igralna mesta v polju. Edino, kar tej ekipi manjka, je vratar. Mogoče pa bi šlo tudi brez njega, saj bi tako ali tako napadalce zaustavljali s prekrški, še preden bi ti lahko kaj napravili. Woerns je to veščino nazorno prikazal na tekmi s Hrvaško.

Demokrati: Slovenija potrebuje drugačno politiko
01. 06. 1998 14.40
Demokrati Slovenije (DS) so minulo soboto na glavnem odboru stranke govorili o pripravah na jesenske lokalne volitve in s tem v zvezi o političnih razmerah v državi ter se zavzeli za drugačno politiko od sedanje, za politiko, ki ne bo ujeta v okvir že preseženih delitev na črne in rdeče. To je tudi temeljno sporočilo glavnega odbora stranke pred jesenskimi volitvami, je v izjavi za javnost opozoril predsednik DS Tone Peršak.

Rdeče kopalke, mikrofon ali gasilska čelada?
24. 05. 1998 10.17
Ena od zvezd ameriške nadaljevanke Obalna straža Alexandra Paul ima dvojčico Caroline, vendar pa sestri počneta povsem različne stvari. Medtem ko je Alexandra uspela z vlogo obalne reševalke v rdečih kopalkah, je Caroline zaposlena kot "gasilka". Za Caroline je treba povedati, da se je odrekla karieri televizijske voditeljice, da bi delala in živela s svojimi kolegi gasilci. Caroline Paul je tudi napisala knjigo o svojih izkušnjah, naslovila pa jo je "Boriti se z ognjem".

Jelcin podpisal zakon o nacionalizaciji vojnega plena Rdeče armade iz Nemčije
15. 04. 1998 16.22
Ruski predsednik Boris Jelcin je danes podpisal zakon o nacionalizaciji umetniških del, ki jih je Rdeča armada po drugi svetovni vojni zaplenila v Nemčiji in prepeljala v takratno Sovjetsko zvezo. Hkrati je naložil ustavnemu sodišču, da preuči, če je zakon v skladu z ustavo.

Izguba Polaroida v prvem četrtletju
12. 04. 1998 10.50
Ameriška družba Polaroid, ki izdeluje fotografsko opremo, je v prvem četrtletju letos zašla v rdeče številke. Po navedbah vodstva podjetja so ob 15-odstotnem zmanjšanju prometa v letošnjih prvih treh mesecih (390,6 milijona dolarjev) zabeležili izgubo v višini 17,4 milijona dolarjev. V enakem obdobju lani je Polaroid ustvaril 15,8 milijona dolarjev dobička.

Izključen iz šole, ker je na dnevu Coca Cole reklamiral Pepsi
28. 03. 1998 13.08
Mike Cameron, 19-letni dijak, ki je na dan Coca Cole nosil majico z napisom Pepsi, je bil za en dan izključen iz šole. Kot je povedala ravnateljica šole Gloria Hamilton, naj bi Mike motil foto termin s predstavniki Coca Cole, ki so šolo obiskali v okviru medšolskega tekmovanja, ki podeljuje nagrado v višini 500 dolarjev. Medtem ko so vsi drugi dijaki nosili belo-rdeče majice z napisom Coca Cola, se je Cameron postavil pred objektiv, oblečen v modro majico z napisom Pepsi. Pepsi je Mikovo gesto sprejel z navdušenjem. Takoj mu je poslal celo škatlo majic, šoli pa je namenil 500 dolarjev, torej toliko kot konkurent. Kot je povedal tiskovni predstavnik Pepsija Jon Harris, ima Mike "odličen okus za oblačenje". Na odločitev vodstva šole se je že odzvalo združenje za zaščito državljanskih pravic, ki meni, da šola nima pravice izključiti dijaka samo zato, ker se ni pridružil "paktu " s Coca Colo.

Banca di Roma zašla v rdeče številke
27. 03. 1998 09.24
Italijanska poslovna banka Banca di Roma je poslovno leto 1997 končala v rdečih številkah. Kot so sporočili v Rimu, je matična hiša ustvarila neto izgubo v višini 2,914 milijarde lir; še leto prej je zabeležila 103,2 milijarde lir dobička.

Kaj je na freski?
06. 03. 1998 08.17
Arheologi so v Rimu, na enem od starodavnih sedmih gričev, odkrili prelepo fresko, ki prikazuje mesto s ptičje perspektive. Toda nihče ne ve, katero je mesto na sliki. Arheologi freske, ki je nenavadno velika za antično rimsko umetnost, še niso podrobno pregledali, saj si ne upajo preveč svetiti vanjo, da je ne bi, ker je še nezaščitena, preveč poškodovali. Na freski so velike rdeče stavbe, templji, arena in kos modre reke, ki teče pod številnimi mostovi. Arheologi zdaj ugotavljajo, katero zgradbo bi lahko bila krasila freska, med možnostmi, ki jih navajajo, pa sta Neronova Zlata palača iz prvega stoletja pred našim štetjem in zgradba iz obdobja cesarja Vespazijana. Slednji je živel v prvem stoletju našega štetja.

Umrl poveljnik, ki je izobesil zastavo na berlinskem Reichstagu
02. 03. 1998 08.37
V petek je umrl Stepan Andrejevič Neustrojev, ki je leta 1945 v Berlinu izobesil sovjetsko zastavo, kar je označilo konec druge svetovne vojne. Po poročanju agencije Itar-Tass je takrat 22-letni Stepan kot poveljnik bataljona Rdeče armade, ki je zavzel Reichstag, tam izobesil zastavo. Po vojni je Neustrojev delal na notranjem ministrstvu, nekaj pred smrtjo pa je napisal memoarje.

Novi prenosni računalniki za britanske ministre
14. 01. 1998 08.18
Britanski ministri bodo opremljeni s prenosnimi računalniki, ki se jih ne bi sramoval niti sam James Bond, saj bodo imeli izpopolnjeni varnostni sistem, ki bo nepovabljenim onemogočal dostop do tajnih informacij. Ti računalniki naj bi nadomestili predpotopne "rdeče kovčke", v katerih so člani kabineta nosili uradne dokumente v obdobju premiera Williama Gladstona konec 19. stoletja. Za dostop do računalnika oziroma informacij sistem predvideva dvostopenjski postopek. Ministri bodo morali v odprtino računalnika najprej vstaviti kartico, potem pa s kazalcem pritisniti na tipko, ki bo preverila njihov prstni odtis. Računalnik se bo odzval le na topli dotik, s čimer naj bi se izognili ponarejanju odtisov, je pojasnil tiskovni predstavnik britanske vlade. Računalnik, ki stane 2400 funtov (3840 dolarjev), ima tudi sistem kodiranja podatkov.

Za novo leto ukradli Leninov kip
02. 01. 1998 09.00
Na silvestrovo je v nizozemski pokrajini Groeningen skrivnostno izginil devet metrov visok in 17 ton težak bronast kip Lenina, ki ga je nek podjetnik podjetnik uvozil iz nekdanje Nemške demokratične republike. Kot je poročal nizozemski radio, lastnik domneva, da je bronastega revolucionarja kaka razposajena silvestrska druščina z dvema žerjavoma dvignila z ležišča in ga odpeljala s tovornjakom. Novoletna presenečenja imajo na Nizozemskem sicer dolgoletno zgodovino. Tako je ukradeni kip na poti v sosednjo pokrajino Friesland "zasegla" konkurenčna silvestrska družba, a mu je po kratkem postanku v vasi Tolbert ob policijskem spremstvu dovolila nadaljevati do osrednjega trga v mestecu Oosterwolde, ki je v ljudskem jeziku zaradi rdeče prebarvanih hišnih pročelij znan kot "Rdeči trg".

Pričeske naslednjega leta
10. 12. 1997 08.45
Eva bo prihodnje leto nosila kodre, Adam bo pustil ponovno rasti lase. Podjetje Goldwell, ki je posebej specializirano za modne pričeske, je v Darmstadtu predstavilo trende za leto 1998. V prihodnjem letu bodo ženske pričeske zaznamovane z ekstremnimi trajnami ali mehkimi kodri, ob tem pa frizerji predlagajo še barve v vseh mavričnih odtenkih. Tudi modni Adam se naj ne bi branil barv. Zanj modni strokovnjaki predlagajo daljše lase. Najpomembnejši trend pa je individualna pričeska, ki je narejena za vsako stranko posebej glede na njen značaj. "Vse je mogoče," je povedal frizerski mojster Walter Stoll iz podjetja Goldwell, glamour a la Hollywood, nemarno padajoči lasje, kratke pričeske ali nova ženskost gredo lahko lepo skupaj. Če greste na zabavo, pa si lahko privoščite dražjo oblikovano pričesko z raznimi vdelanimi dodatki, ki vam jih naredi frizer. "Kdor si upa, seže po ekstremnih barvah," je povedala avstrijska frizerka Gudrun Leitner-Fuchs, ki ima lase pobarvane na roza. Veliko modre, zelene ali oranžne do rdeče ali bele in harmonično zlatih ter bakrenih tonov. Tudi moški kažejo nagnjenje do pisanosti. Pri mlajših naj bi glavo krasili tu in tam zlati toni, starejši pa imajo raje osvežitev naravnih las s kakim barvnim odtenkom.

Obletnica oktobrske revolucije
07. 11. 1997 00.00
V središču Moskve se je zjutraj zbralo okoli 6000 ljudi, da bi obeležili 80-letnico ruske revolucije. Nosili so rdeče zastave, razdeljeni pa so bili v več skupin. Slišati je bilo vzklike proti ruskemu predsedniku Borisu Jelcinu in zahteve po ponovni vzpostavitvi socialistične Rusije. Ruski predsednik Boris Jelcin pa je v televizijskem nagovoru ob obletnici oktobrske revolucije ocenil, da je bila revolucija