Regije

Evropski parlament potrdil Agendo 2000
06. 05. 1999 17.32
Evropski parlament je danes potrdil Agendo 2000 - program reform Evropske unije, o katerem so pogajanja tekla skoraj dve leti.

Spremembe v pokrovnosti tal zaradi novopozidanih površin
04. 05. 1999 13.46
V obdobju od junija 1993 do junija 1997 se je po podatkih državnega statističnega urada (SURS) kategorija pokrovnosti tal pozidane površine povečala za 896 hektarov ali za 0,04 skupnega ozemlja Slovenije.

Niz srečanj o kosovskem konfliktu
26. 04. 1999 16.17
Nemško zunanje ministrstvo je danes sporočilo, da bo v Bonnu 27. maja potekala balkanska konferenca, na kateri bodo razpravljali o paktu stabilnosti za Balkan. Konference na ravni visokih uradnikov se bodo udeležili predstavniki EU, OVSE, mednarodnih finančnih ustanov in sosednjih držav ZRJ.

Jelcin: Pazljivo o vprašanju vstopa ZRJ v rusko-belorusko unijo
20. 04. 1999 15.47
Ruski predsednik Boris Jelcin je danes dejal, da se je treba vprašanja povezovanja ZRJ v rusko-belorusko zvezo lotiti pazljivo.

Neformalni sestanek o obnovi regije po koncu vojne na Kosovu
19. 04. 1999 19.29
V Atenah so se danes na pobudo Grčije na neformalnem sestanku sešli visoki predstavniki in strokovnjaki držav Balkana, da bi razpravljali o obnovi regije po koncu vojne na Kosovu.

Finančni ministri EU za moratorij na dolgove Makedonije in Albanije
16. 04. 1999 21.20
Finančni ministri EU si prizadevajo za moratorij na dolgove Makedonije in Albanije, je po prvem dnevu srečanja ministrov petnajsterice danes v Dresdnu povedal nemški finančni minister Hans Eichel. Vprašanje bosta obravnavala Mednarodni denarni sklad in Svetovna banka, je povedal Eichel, ki o višini odloženih plačil ni govoril.

Prihodnost turizma sloni na neokrnjeni naravi
13. 04. 1999 16.02
Strateški tržni načrt, ki ga je Direkcija za turizem Bled pripravila v sodelovanju s podjetjem Tourism Brain Trust iz Avstrije, je pokazal, da prihodnost slovenskega turizma sloni predvsem na neokrnjeni naravi. Analiza turistične ponudbe Bleda, Bohinja, Kranjske Gore in Gornjega Posočja je namreč pokazala, da večina gostov želi uživati v naravi, vendar pa bo za uspešno trženje turistične ponudbe v prihodnje treba več vlagati in storiti tudi na področju zabave. Prav tu naj bi, sodeč po odgovornih približno 2600 anketiranih turistov, turistična ponudba omenjenih krajev najbolj pešala. Projekt oziroma raziskava o tržnih možnostih je po besedah Eve Štraus Podlogar iz Direkcije za turizem Bled vodilo za načrtovanje in realizacijo tržnih aktivnosti regije za prihajajoče obdobje, nakazoval pa naj bi tudi možnosti za specializacijo turistične ponudbe.

Minister Frlec predstavil slovenska prizadevanja za reševanje kosovske begunske krize
08. 04. 1999 20.47
Slovenski zunanji minister Boris Frlec je na srečanju vodij diplomacij Evropske unije o kosovski begunski krizi z državami iz regije poudaril, da se Slovenija aktivno vključuje v prizadevanja za blažitev begunske krize.

Jelinčičeva pisna poslanska pobuda glede letališča Maribor
06. 04. 1999 18.49
Poslanec Slovenske nacionalne stranke (SNS) Zmago Jelinčič je v poslanski pobudi vlado in ministrstvo za promet in zveze pozval, da omogočita nadaljnji strateški razvoj Letališča Maribor. Jelinčič namreč meni, da ima Slovenija pri tem letališču poseben interes.

Konec maja v Portorožu mednarodni obrtno-podjetniški sejem
04. 04. 1999 08.31
Konec maja bodo v Portorožu pripravili 6. mednarodni obrtno-podjetniški sejem, ki bo namenjen predvsem predstavitvi regije in regijskega gospodarstva. Prireditelji, Primorski sejem, po prvih ocenah pričakujejo, da bo letošnje zanimanje razstavljalcev za nastop na sejmu preseglo lansko.

Primakov končal pogovore v Beogradu; Milošević pripravljen popustiti?
30. 03. 1999 20.30
Ruski premier Jevgenij Primakov je po srečanju z jugoslovanskim predsednikom Slobodanom Miloševičem dejal, da so pogovori ''obrodili sadove''. Pogovori so se končali ob 16. uri po lokalnem času, poroča agencija AFP, ki se sklicuje na rusko tiskovno agencijo Itar-Tass.

Premier in gospodarstveniki Primorske
29. 03. 1999 19.58
Premier Janez Drnovšek se bo jutri na dvorcu Zemono srečal z gospodarstveniki Primorske in z njimi razpravljal o aktualnem gospodarskem položaju v Sloveniji ter o problematiki goriške in obalno-kraške regije.

EU pozno v noč zbližuje stališča o Agendi 2000
26. 03. 1999 00.21
EU pozno v noč zbližuje stališča o Agendi 2000, 25. marca (STA) - Voditelji Evropske unije drugi dan vrhunskega zasedanja v Berlinu pozno v noč zbližujejo stališča o Agendi 2000, paketu reform, s katerimi se povezava v prvi vrsti pripravlja na sprejetje novih članic. Vrh skuša doseči dogovor na podlagi novega kompromisnega predloga, ki ga je po približno deseturnih dvostranskih pogovorih z delegacijami članic zvečer predložilo nemško predsedstvo EU.

Predsednik Kučan z gospodarstveniki Posavja
23. 03. 1999 18.14
Slovenski predsednik Milan Kučan je na današnjem srečanju z gospodarstveniki posavske regije poudaril, da to območje skupaj z Zasavjem, Koroško in Podravjem sodi med regije v industrijskem zatonu.

EU v pripravah na berlinski vrh
22. 03. 1999 09.38
Zunanji ministri Evropske unije so včeraj začeli tridnevno zasedanje, na katerem bodo pripravili podlago za vrhunsko zasedanje voditeljev penajsterice, ki bodo prihodnjo sredo in četrtek v Berlinu skušali doseči dogovor o paketu notranjih reform EU, predloženih v Agendi 2000.

Štukelj pomaga skupni kandidaturi za OI 2006
21. 03. 1999 08.32
Najstarejši olimpijski zmagovalec na svetu Leon Štukelj si je prvič v sto letih v živo ogledal smučarske skoke. Obiskal je drugi dan finala svetovnega pokala v Planici, kjer so predstavili tudi skupno kandidaturo treh držav in dežel Slovenije, italijanske Furlanije Julijske krajine in avstrijske Koroške za organizacijo olimpijskih iger (OI) 2006.

Delavci Indosa nadaljujejo stavko
16. 03. 1999 15.21
Zaposleni v industriji transportnih in hidravličnih strojev Indos danes nadaljujejo stavko, saj tudi včerajšnja pogajanja z vodstvom niso obrodila sadov. V svojih zahtevah, z dne 22. februarja, so delavci zahtevali izplačilo neizplačanega dela plač za december in januar skupaj z izplačilom pripadajočih stroškov za oba meseca. Ker vodstvo tega do 12. marca ni storilo, so zaposleni takoj začeli stavko.

Zunanji ministri EU konec tedna neformalno o Agendi 2000
12. 03. 1999 10.56
Potem ko so kmetijski ministri Evropske unije včeraj sklenili načelen dogovor o reformi skupne kmetijske politike, bodo jutri in pojutrišnjem na neformalnem zasedanju v nemškem Eltvillu usklajevanja o ostalih notranjih reformah EU, ki jih začrtuje Agenda 2000, nadaljevali zunanji ministri povezave.

Clinton v El Salvadorju
09. 03. 1999 08.48
Ameriški predsednik Bill Clinton je srednjeameriškim državam, ki jih je prizadel orkan Mitch, obljubil velikodušno pomoč. Med obiskom v Nikaragvi je Clinton v ponedeljek poudaril, da je kongres v Washingtonu zaprosil, naj za njihovo obnovo odobri denarno pomoč v obsegu 956 milijonov dolarjev.

Clinton začel srednjeameriško turnejo
08. 03. 1999 19.55
Ameriški predsednik Bill Clinton je danes začel s štiridnevno srednjeameriško turnejo, v okviru katere bo najprej obiskal Nikaragvo, nato pa še Honduras, Salvador in Gvatemalo.

Clinton začel srednjeameriško turnejo
08. 03. 1999 14.08
Ameriški predsednik Bill Clinton je danes začel srednjeameriško turnejo, v okviru katere bo najprej obiskal Nikaragvo, nato pa še Honduras, Salvador in Gvatemalo.

Kmetijski ministri EU na maratonskem zasedanju brez uskladitve o reformi
26. 02. 1999 10.19
Kmetijski ministri Evropske unije na maratonskem zasedanju, ki je v Bruslju potekalo od ponedeljka do zgodaj davi, niso dosegli načelnega dogovora o predlogu reforme skupne kmetijske politike, kot je načrtovalo nemško predsedstvo EU. Rezultati štiridnevne razprave, ki je pokazala na globoko deljena stališča petnajsterice, bodo danes predstavljeni voditeljem članic EU, zbranim na neformalnem zasedanju v Petersbergu pri Bonnu, kmetijski ministri pa bodo usklajevanja nadaljevali 2. marca.

Kitajci so se le odločili za veto
25. 02. 1999 10.31
Kitajski veleposlanik v Varnostnem svetu OZN Qin Huasun je dejal, da bo njegova država glasovala proti podaljšanju mandata Preventivnim silam Združenih narodov v Makedoniji (UNPREDEP). V ozadju Kitajske odločitve je makedonsko priznanje Tajvana, čeprav Huasun tega ni omenjal, ampak dejal, da je ''Unpredep svoj mandat izpolnil''.

Slovenija za podaljšanje mandata UNPREDEP
24. 02. 1999 08.14
Slovenski veleposlanik pri ZN Danilo Tuerk je dejal, da si Slovenija dejavno prizadeva za podaljšanje mandata Preventivnim silam Združenih narodov v Makedoniji (UNPRDEP), kot je to predlagal generalni sekretar Kofi Annan v poročilu Varnostnemu svetu. Tuerk je dejal, da je navzočnost sil UNPREDEP v Makedoniji koristna za stabilnost regije ter prispeva tudi k boljšemu notranjepolitičnemu položaju v Makedoniji. ''Mednarodne sile prispevajo k utrjevanju stabilnosti regije in Slovenija podaljšanje mandata podpira,'' je dejal Tuerk.

Razprava o regionalni povezanosti kot predpogoju za nadaljnji razvoj Prekmurja in Prlekije
20. 02. 1999 10.25
Župani pomurskih občin in direktorji tamkajšnjih gospodarskih družb so na pogovoru v Murski Soboti, ki se ga je udeležil tudi predsednik države Milan Kučan, razpravljali o regionalni povezanosti kot predpogoju za nadaljnji razvoj Prekmurja in Prlekije. Predsednik Kučan je izrazil mnenje, da zanemarjanje regionalnega razvoja ni v prid razvoju Slovenije in da smo zato izključeni tudi iz evropskega regionalnega sodelovanja, kjer so denarni skladi in intelektualni potenciali. Razvoj pa je po Kučanovem mnenju marsikdaj odvisen tudi od županov, ki bi si morali prizadevati za razvojni interes občine in širše regije. Ustrezna regionalna povezanost je temelji pogoj za razvoj sedanjih 26 pomurskih občin. Zato ni pomembno, kako bodo občine povezane in kako se bo regija imenovala, temveč kako bo zaživela, meni vodja projekta razvojne strategije Prekmurja in Prlekije, poslanec v DZ Feri Horvat. Po njegovem mnenju bi bila za Slovenijo najboljša razdelitev na osem do dvanajst regij, kar bi bilo primerljivo tudi z Evropo.

Osrednji London najbogatejša regija EU
09. 02. 1999 17.58
Danes objavljeni podatki Eurostata so pokazali, da je osrednji London, kjer bruto družbeni proizvod (BDP) na prebivalca znaša 222 odstotkov povprečja Evropske unije, unijina najbogatejša regija. Na drugi strani lestvice je kot najrevnejša regija grški Ipiros, kjer BDP dosega komaj 43 odstotkov povprečnega BDP EU.

Marca knjižni teden v Celju
27. 01. 1999 11.01
V Celju bo od 1. do 6. marca že tretjič knjižni teden, letno srečanje slovenskih založnikov in ustvarjalcev z bralci in ljubitelji knjige.

IW: V vzhodni Evropi je ura dela vredna manj kot 10 DEM
26. 01. 1999 14.48
V Romuniji in Bolgariji zaposleni v industriji na uro zaslužijo manj kot dve nemški marki - v zahodnem delu Nemčije pa 47,92 nemške marke, je danes v Koelnu sporočil Inštitut za gospodarstvo (IW).

Bo Lebed spore reševal v ringu?
25. 01. 1999 08.45
Oleg Janovec, poslovnež nekega sibirskega naftnega podjetja iz regije Krasnojarsk je guvernerja pokrajine, generala Aleksandra Lebeda, pozval k ''izmenjavi mnenj'' v boksarskem ringu. Janovec je guvernerju poslal pisno vabilo na boksarsko tekmovanje 30. januarja, v katerem naj bi oba razčistila nesporazume. Lebed je namreč v nekem televizijskem nastopu ostro napadel generalnega direktorja zasebnega naftnega podjetja Marata Saitova. Obtožil ga je, da je odgovoren za neuspehe lokalne premogovniške industrije. V odgovoru na Lebedovo obljubo, da bo ''začel lomiti vratove'', je Janovec ''nekdanjemu padalcu ruske vojske'' predlagal, naj ''svoje grožnje uresniči''. Sicer sta se oba v preteklosti amatersko ukvarjala z boksom. Lebed, 48-letni nekdanji general, naj bi po nekaterih napovedih prihodnje leto kandidiral na predsedniških volitvah v Rusiji. Za zdaj se guverner na ponudbo Janovca še ni odzval.

Pino Arlacci pohvalil vlado Bolivije zaradi zmanjšanja pridelave koke
15. 01. 1999 08.34
Izvršni direktor Programa Združenih narodov za nadzor nad mamili in preprečevanjem kriminala (UNDCP) Pino Arlacci je čestital bolivijski vladi, kateri je uspelo občutno zmanjšati pridelavo koke, ki služi za izdelavo mamila kokain.