Regije

Dežja na Krasu skoraj ni bilo, na terenu ostaja 58 gasilcev

26. 07. 2022 06.32

V torek se je iztekel že 12. dan od začetka požarnega dogajanja na Krasu. Požar še vedno ni dokončno pogašen, kajti od težko pričakovanega in nujno potrebnega dežja na Krasu ni bilo praktično ničesar. Še več, v nadaljevanju sta sonce in predvsem veter nenehno držala gasilce v pripravljenosti. Pojavljala so se manjša žarišča na različnih koncih, a so bili tudi gasilci (bilo jih je 143 s 44 vozili) učinkoviti. Ponoči bo na Krasu ostala ekipa 58 gasilcev iz treh gasilskih regij – gorenjske, dolenjske in severnoprimorske.

V slovensko Istro začeli voziti vodo z Notranjske

26. 07. 2022 07.11

Pri Planini so iz reke Unice začeli črpati vodo za potrebe slovenske Istre. Vojaški in gasilski tovornjaki s cisternami bodo surovo vodo prevažali do vodarne Rižanskega vodovoda v Cepkih pri Dekanih. Vodo prevažajo s štirimi gasilskimi avtocisternami in štirimi cisternami Slovenske vojske, so sporočili iz Uprave za zaščito in reševanje. Črpanje lahko poteka 24 ur na dan, v rotaciji pa je sedem enot. "Trenutno lahko prečrpamo 5000 litrov na minuto," je povedal Domen Torkar iz Uprave za zaščito in reševanje.

Na požarišču stabilno, na preži ostaja še dobrih 100 gasilcev

25. 07. 2022 06.41

Razmere na goriškem Krasu, kjer so se v preteklih dneh borili z največjim požarom v Sloveniji do zdaj, so stabilne. Na požarišču bo ponoči ostalo 139 gasilcev belokranjske gasilske regije, so napovedali v regijskem štabu Civilne zaščite za severno Primorsko. Podobno število naj bi jih bilo tudi v torek čez dan. Takrat so sicer napovedane tudi padavine, vendar se bojijo, da ne bodo prinesle takšnega učinka, kot si želijo. Plohe so namreč napovedane šele ob 12. uri, in ne že zjutraj, padlo pa bo največ od sedem do 15 litrov na kvadratni meter, kar ni veliko.

Moskva bi ukrajinskim poveljnikom sodila pod vodstvom Bolivije in Irana

25. 07. 2022 17.50

Rusija želi približno 200 Ukrajincem, ki jih je obtožila zločinov proti človeštvu, soditi pred novim mednarodnim sodiščem. To še ni ustanovljeno. Ker v Združenih narodih (ZN) prevladuje Zahod, bi morala takšno sodišče voditi partnerska država ali organizacija Rusije, meni vodja preiskovalnega odbora Aleksander Bastrikin. Kot pravi, so zanimanje za sodelovanje v tovrstni instituciji že izrazili Iran, Bolivija in Sirija. Ukrajinske oblasti so medtem potrdile prejem treh nemških protiletalskih tankov tipa 'gepard', na vzhodu Ukrajine se nadaljujejo srditi spopadi, Ukrajina pa poskuša s protinapadi v hersonski regiji.

Arben Bajraktaraj o bogati karieri: od serije Besa do filmov o Harryju Potterju

23. 07. 2022 12.30

Na VOYO lahko spremljamo izjemno priljubljeno serijo Besa, v kateri je eno od glavnih vlog odigral izjemni igralec Arben Bajraktaraj. Igralec kosovskih korenin, ki trenutno živi in dela v Parizu, je nekaj let živel tudi v Mariboru, igralske izkušnje pa je med drugim nabiral v Hollywoodu. Kako je bilo snemati s Heleno Bonham Carter in Garyjem Oldmanom? Kaj pravi na albanščino Sebastiana Cavazze? Več v ekskluzivnem intervjuju za našo medijsko hišo.

Bliskovito širjenje požara: 'Ponekod je zgorelo vse. Videti je, kot bi prišel na Mars'

22. 07. 2022 06.05

"Za prebivalci Krasa je šesti zaporedni dan strahu in negotovosti, za gasilci pa neusmiljen boj z ognjeno stihijo," so v petek zvečer sporočili iz regijskega štaba civilne zaščite za severno Primorsko. Zaradi širjenja požara na Krasu so morali za več kraških vasi odrediti tudi evakuacijo. Evakuaciji za kraje občine Miren - Kostanjevica in občine Renče - Vogrsko (Opatje selo, Hudi Log, Nova vas, Vrtoče ter Merljaki, Martinuči, Žigoni, Vinišče, Mohorini in Oševljek) ostajata v veljavi tudi čez noč.

Na Gorenjskem, Notranjskem, Goriškem in Obalno-kraškem izjemna suša

22. 07. 2022 12.42

Agencija za okolje je izdala nove podatke o stanju suše po Sloveniji. Izjemna suša je na Gorenjskem, Notranjskem, Goriškem in Obalno-kraškem, na Dolenjskem, Spodnjeposavskem in v Pomurju je suša zmerna, na Zgornjesavskem so razmere za ta čas običajne, drugod pa je suša izrazita. Vodnatost rek je povsod po državi mala in ustaljena s trendom počasnega zmanjševanja. Prihodnji teden bo predvidoma brez padavin, nevihte, za katere je večja verjetnost od torka naprej, pa ne bodo pripomogle k izboljšanju količin podzemne vode.

Zagorelo v bližini Cerja: ponoči na delu več kot 500 gasilcev

21. 07. 2022 05.04

Z ognjem se je čez dan borilo 1100 ljudi, od tega je bilo 1000 gasilcev in več helikopterjev, med drugim so bili v akciji trije helikopterji slovenske vojske in dva policijska helikopterja, vojaško letalo, avstrijski in slovaški helikopter ter hrvaški kanader. Ponoči bo na terenu 510 gasilcev in še preden se je spustil mrak, je zagorelo v bližini Cerja. Še vedno je aktivna tudi požarna linija proti Trstelju, so sporočili iz Civilne zaščite severna Primorska in dodali, da so preklicali evakuacijo treh vasi, saj so se razmere zvečer umirile. Prebivalci Vojščice, Temnice in Novela se lahko vrnejo domov.

Noč med gasilci na gorečem Krasu

21. 07. 2022 05.51

Odbila je polnoč, ko se pripeljemo v Miren. Ob vaškem nogometnem igrišču je postavljen improviziran štab in tam se nad mizo, na kateri je razgrnjen zemljevid območja, sklanjata Matjaž Merkužič in Andrej Vilar. Sta le dva izmed več sto gasilcev, ki so na Kras prihiteli z vseh koncev Slovenije. Dim smo zavohali že na vipavski hitri cesti.

'Kljub izmučenosti se ne bomo predali!'

21. 07. 2022 14.15

Zaradi izrednih požarnih razmer na Krasu je na terenu in v pripravljenosti več kot 1000 gasilcev. Izredno stanje traja že peti dan zapored, zato so gasilci izčrpani, delo jim otežujejo visoke temperature, veter, dim in nenehno bdenje nad ognjenimi zublji – dela niso prekinili niti ponoči. Kljub vsem nadčloveškim naporom ostajajo odločeni, da se ne bodo predali, so zapisali spodbudne besede na družbenem omrežju ribniški gasilci in objavili fotografije s terena.

Številnih eksplozij na območju požara ne štejejo več

21. 07. 2022 11.54

Požar na goriškem in tržaškem Krasu je povzročil eksplozije številnih neeksplodiranih ubojnih sredstev (NUS). Kot je povedal poveljnik državne enote za varstvo pred NUS Darko Zonjič, eksplozij več ne preštevajo, pač pa le označujejo eksplozije ob cestah.

'Veter se je umiril, sedaj je čas, da ogenj potolčemo na vseh frontah'

20. 07. 2022 07.09

Na Krasu še vedno gori, vendar se je veter začel umirjati. Poveljnik civilne zaščite Srečko Šestan ocenjuje, da je sedaj čas, da se požar zaustavi. Zaradi požarov so izvedli evakuacijo na območjih naselij Sela na Krasu, Hudi Log, Korita na Krasu, Nova vas in Miren, kjer se je požar približal tudi Mirnskemu gradu. Prebivalci so se kasneje lahko vrnili na svoje domove. Ponoči bo na terenu več kot 800 gasilcev, ki bodo nadzorovali vsa požarišča. Na terenu so gasili trije helikopterji SV, letalo PC-6 Pilatus, pridružil se je tudi avstrijski helikopter ter letalo Canadair iz Hrvaške.

Vročina in požari zmanjšujejo kakovost zraka po Evropi

20. 07. 2022 06.00

Del Evrope bi lahko ta teden ob požarih in vročini doživel še zelo visoke ravni površinskega onesnaženja z ozonom. V zahodnem delu Evrope je bila mejna vrednost že presežena, višje presežne vrednosti bi se lahko pojavile tudi v državah Beneluksa in v Veliki Britaniji. Zrak je zaradi požarov onesnažen tudi z delci PM 2.5, ki veljajo za ene izmed najbolj strupenih.

Italijanski požar prišel do meje, ustavlja ga veter

19. 07. 2022 07.41

Požara, s katerima so se gasilci na Krasu borili od petka, sta pod nadzorom, nam je potrdil vodja intervencije Simon Vendramin, je pa v okolici Sežane do meje prišel eden izmed obsežnejših italijanskih požarov. Tam sicer zaenkrat gori le 500 metrov slovenskega ozemlja, je povedal vodja intervencije Marko Adamič. Regijski štab Civilne zaščite poziva prebivalce Nove Gorice in bližnje okolice, Goriških Brd in spodnjega dela Posočja, naj ostanejo doma in ne odpirajo oken.

Evropa se duši: na Iberskem polotoku več kot tisoč mrtvih

19. 07. 2022 09.00

Zahodna in severna Evropa se soočata z novim vročinskim valom. Na Iberskem polotoku se je živo srebro v ponedeljek povzpelo do 43 stopinj Celzija, zaradi česar je v zadnjih dneh v Španiji in na Portugalskem umrlo več kot tisoč ljudi. Na Otoku je padel temperaturni rekord, izmerili so 40,2 stopinje Celzija, prav tako so najvišjo temperaturo izmerili v Franciji, vročina ne prizanaša niti Nizozemcem. Poleg vročine se mnoge države borijo tudi z obsežnimi požari.

Severna Makedonija in Albanija začeli pristopna pogajanja z Evropsko unijo

19. 07. 2022 10.07

Pristopna pogajanja z Evropsko unijo je po Severni Makedoniji začela tudi Albanija. Albanski premier Edi Rama je po koncu medvladne konference povedal, da dejstvo, da so se pogajanja začela, govori samo zase. Evropski komisar za širitev Oliver Varhelyi pa je pozval k oblikovanju širokega narodnega soglasja v Albaniji. Da makedonski jezik ne bo nikoli predmet pogajanj, pa je po začetku pristopnih pogajanj z Evropsko unijo dejal makedonski premier Dimitar Kovačevski.Predsednik Evropskega sveta Charles Michel je sicer začetek pogajanj s Skopjem in Tirano pomemben korak naprej.

Požar na Krasu: burja se umirja, pogoji za gašenje boljši

18. 07. 2022 06.10

Na območju Renškega vrha nad Renčami še vedno gori, a je gasilcem požar, ki je vzplamtel v nedeljo dopoldan, do ponedeljka zjutraj uspelo spraviti pod nadzor. Kot nam je povedal vodja intervencije Simon Vendramin, se je burja nekoliko umirila, zato so tudi pogoji za gašenje boljši kot dopoldne in v nedeljo zvečer. Na kraju tako od petih ostaja le še en helikopter, 425 gasilcev pa gasi manjše izbruhe in skrbi, da se požarna linija ne bi premaknila. In medtem ko policija vzrok požara še preiskuje, so domačini prepričani, da ne gre za nesrečo.

Slaba turistična sezona: 'Budva na vrhuncu sezone izgleda kot spomladi'

18. 07. 2022 17.04

Črna gora se letos sooča z izjemno slabo turistično sezono – po poročanju lokalnih medijev Budva na vrhuncu sezone izgleda kot v predsezoni. Glavni razlog je pomanjkanje gostov iz Rusije in Ukrajine ter iz regije same. V Budvi, denimo, je trenutno nastanjenih 32 odstotkov manj gostov kot lani. Nezapolnjenih ostaja kar 70 odstotkov zasebnih namestitev.

S požarom na Krasu se bori preko 300 gasilcev, gašenje iz zraka do jutra ustavljeno

17. 07. 2022 10.54

Le dva dni po tem, ko so gasilci uspešno pogasili obsežnejši požar v okolici državne ceste Miren-Lokvica, je na območju Renškega vrha nad Renčami nekaj pred 10. uro ponovno zagorelo. Požar se je na težkem in mestoma neprehodnem kraškem terenu najprej širil proti vasi Temnica, pozneje pa se je zaradi burje obrnil v drugo smer. Na terenu je več kot 300 gasilcev, ki bodo gasili tudi ponoči. Požar so je zaradi okrepljene burje zvečer namreč spet razplamtel. V boju z ognjenimi zublji so jim tekom dneva pomagali štirje helikopterji in hrvaški kanader, a gašenje iz zraka je do jutra ustavljeno.

Putinovi apetiti (in napake): 'Ko sklenete kompromis, ni nikoli konca'

17. 07. 2022 08.11

Anton Semiženko je v Ukrajini dolga leta delal kot novinar – reporter. Vojna ga je postavila v novo vlogo. Ureja objave v angleškem jeziku na portalu Babel. Kot poudarja, je podoba Ukrajine v tujih medijih ključna, saj je nanjo vezana zahodna pomoč. Z njim smo se pogovarjali o poteku vojne, pričakovanjih, prihodnosti, predvsem pa o apetitih Vladimirja Putina, ki jih je vse več Evropejcev pripravljeno spregledati, saj kontinent kleca pod naraščajočimi cenami. Putina v resnici ne zanima Donbas, opozarja sogovornik v odgovor vsem, ki predlagajo hitro končanje vojne s predajo vzhoda Ukrajine.

Biden: ZDA se ne bodo umaknile z Bližnjega vzhoda

16. 07. 2022 17.01

Ameriški predsednik Joe Biden je na vrhu v Džedi v Savdski Arabiji zatrdil arabskim voditeljem, da bodo ZDA še naprej polno navzoče na Bližnjem vzhodu in ne bodo prepustile vpliva v regiji drugim svetovnim silam. Na vrhu je sodelovalo šest držav članic Sveta za sodelovanje v zalivu (GCC), Irak in Jordanija.

Požar na Krasu pod nadzorom: 'Imeli smo veliko srečo, da je bil helikopter na voljo'

15. 07. 2022 17.57

V okolici državne ceste Miren-Lokvica je zagorelo, šlo naj bi za obsežnejši požar, ki pa je bil do večera pod nadzorom. "Ob hitremu ukrepanju gasilcev, pomoči Slovenske vojske in italijanskega helikopterja, smo uspeli požar hitro omejiti," je dejal poveljnik gasilske zveze Slovenije Franci Petek. Požar sta okoli 120 gasilcem pomagala gasiti tudi helikopter Slovenske vojske in helikopter italijanske civilne zaščite. Na območju je čez noč ostala lokalna straža, saj se je požar še vedno gasil. Vzrok požara za zdaj še ni znan.

Rutinsko cepljenje otrok se je po svetu močno zmanjšalo

15. 07. 2022 11.58

Svetovna zdravstvena organizacija in Sklad za otroke sta opozorila, da je bil leta 2021 zabeležen največji upad rutinskega cepljenja otrok v zadnjih približno 30 letih. 25 milijonov otrok tako ni dobilo življenjsko pomembnih cepiv, kar pomeni, da bi v bližnji prihodnosti lahko prišlo do novih izbruhov bolezni.

V napadu na ukrajinsko Vinico več kot 20 mrtvih, tudi otroci

14. 07. 2022 17.44

Ruski zračni napad se je tokrat osredotočil na osrednje ukrajinsko mesto Vinica. V raketiranju je po zadnjih podatkih umrlo 23 ljudi, med katerimi so tudi trije otroci, navajajo ukrajinske oblasti. Da gre za še en vojni zločin, je jasen ukrajinski zunanji minister Dmitro Kuleba, medtem ko je ukrajinski predsednik napad označil za teroristično dejanje. Ukrajinska vlada si sicer prizadeva, da bi ji ZDA dobavile rakete daljšega dosega za raketne sisteme Himars, je potrdil član parlamentarnega odbora za obrambo Fedir Venislavski.

Gorijo tudi Portugalska, Španija, Francija in Turčija

14. 07. 2022 16.37

Vročinskega vala, ki je zajel celotno Evropo, hudi požari v naravi ne spremljajo le na Hrvaškem. Z njimi se borijo tudi na Portugalskem, v Franciji, Turčiji in Španiji. Na terenu je več tisoč gasilcev, pri gašenju si pomagajo s helikopterji in letali, na pomoč pa jim je ponekod priskočila tudi vojska. V več državah so temperature presegle 40 stopinj Celzija, visoke temperature pa se bodo nadaljevale tudi naslednji teden.

'Če ste zgrešili izvoz, ne paničarite'. Črna gora dobila prvo avtocesto v državi

13. 07. 2022 14.03

Črnogorci, z njimi pa tudi (predvsem srbski) turisti, so končno dočakali prvi zgrajeni odsek na avtocesti Bar–Boljare, ki bo skrajšal pot s severa države proti Podgorici in naprej na morje. Dolg je 41,5 kilometra, sestavljajo ga številni predori, vožnja po njem bo prvi teden celo brezplačna. Otvoritev bo tako svečana, da si jo bodo prebivalci lahko ogledali celo v neposrednem prenosu na vseh mogočih kanalih javne radiotelevizije. Podjetje Monteput je medtem objavilo navodila, kako voziti po avtocesti.

V jeseniški bolnišnici znova opozarjajo na prostorsko stisko

13. 07. 2022 11.52

V Splošni bolnišnici Jesenice že dolgo opozarjajo na veliko prostorsko stisko ter z njo povezanimi neustreznimi pogoji za zdravljenje. Ves čas opozarjajo tudi na pereče pomanjkanje zaposlenih, še posebno v zdravstveni negi, zaradi česar so v celoti ali delno zaprti štirje oddelki. Pristojne pozivajo k nujnemu dogovoru glede okrepitve zdravstva.

Ukrajinci udarili po ruskem skladišču orožja na okupiranem jugu

12. 07. 2022 16.08

Ukrajinska vojska je res začela protinapad proti ruskim silam v pokrajini Herson, a za zdaj sicer v neznatnem obsegu v primerjavi z napovedmi, da nameravajo po okupiranem jugu države udariti z "vojaško silo, ki jo bo sestavljalo milijon ljudi". So pa vseeno uspeli uničiti skladišče orožja v Novi Kahovki, ob tem pa trdijo tudi, da so ruske sile v napadu izgubile več kot 50 vojakov. Proruske oblasti v mestu pa poročajo tudi o ubitih civilistih in uničenih hišah.

PRIDIH DOMISELNEGA GENIJA NA POSESTVU PULE

12. 07. 2022 17.23

Novi chef Tadej Meško od restavracij z Michelinkami na Posestvo Pule

Ukrajina bi jug države osvobajala z 'milijonsko vojsko'

11. 07. 2022 17.21

Ukrajina je najavila močan protinapad na jugu države, v katerem računajo na orožje z Zahoda in na lastno vojsko, ki jo bo po njihovih besedah sestavljal "milijon ljudi". Civiliste v Hersonu so pozvali k evakuaciji, obrambni minister Oleksij Režnikov pravi, da je povrnitev ozemlja ob Črnem morju ključnega pomena za ukrajinsko gospodarstvo. Ruski predsednik Vladimir Putin je medtem izdal odlok, ki omogoča hitrejšo pridobitev ruskega državljanstva za vse prebivalce Ukrajine. V kraju Časiv Jar pa je naraslo število mrtvih po napadu na petnadstropno stanovanjsko stavbo. Šlo naj bi sicer za nastanitveni objekt, ki so ga uporabljale ukrajinske oborožene sile, zato ruska stran pravi, da je bil vojaška tarča.