Reja

Zaradi ptičje gripe na Gorenjskem so nesnice usmrtili, jajca in opremo pa uničili
27. 02. 2023 13.23
Zaradi potrjenega primera ptičje gripe na Gorenjskem so se pristojni organi, v sklopu preventivnih ukrepov za širjenje virusa, odločili za usmrtitev kokoši. Uničili bodo tudi vsa jajca in vso gospodarsko opremo, ki je prišla v stik z bolnimi živalmi in ki bi lahko bila vir okužbe. Inšpekcija za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin rejce poziva, naj preprečijo stik domače perutnine z divjimi pticami.

Mariboru štajerski derbi in drugo mesto na lestvici, nov poraz Gorice
26. 02. 2023 19.51
Nogometaši Maribora so v 24. krogu slovenske prve lige premagali Celje z 2:0. Aktualni slovenski prvaki so oba zadetka dosegli že v zgodnji fazi tekme. Prvega je zabil Hrvat Ivan Brnić, drugega pa prvi strelec lige Žan Vipotnik. Mariborčani so se z zmago na štajerskem derbiju zavihteli na drugo mesto prvenstvene tabele in za vodilno Olimpijo zaostajajo za 14 točk. Domžalčani so zanesljivo slavili na gostovanju v Novi Gorici (2:0).

Srebrnič ni več trener Novogoričanov. Bo njegov naslednik Reja?
25. 02. 2023 14.37
Iz tabora zadnjeuvrščene ekipe slovenske prve lige prihaja novica, da Miran Srebrnič ni več glavni trener Gorice. Dolgoletni branilec Goričanov je klub v minuli sezoni sicer vrnil med prvoligaše, v tekoči sezoni pa se ves čas bori za obstanek med slovensko nogometno elito. Po poročanju nekaterih medijev naj bi bil njegov naslednik Edoardo Reja.

Čebelarstvo in tradicije reje lipicancev na seznam nesnovne kulturne dediščine
01. 12. 2022 18.51
Na Unsecovem seznamu nesnovne kulturne dediščine človeštva sta odslej tako čebelarstvo v Sloveniji kot tudi tradicije reje lipicancev. Medtem ko je nominacijo z naslovom Čebelarstvo v Sloveniji, način življenja vodilo ministrstvo za kulturo pod vodstvom Špele Spanžel. Tradicija reje lipicancev je projekt priprave večnacionalne nominacije, ki povezuje osem držav, prav tako pa je nominacijo vodilo slovensko ministrstvo za kulturo.

Ekološko kmetijstvo mrtva črka na papirju? Večina strank brez konkretnih zavez
20. 04. 2022 06.09
Ob pridelavi visoko kakovostne in varne hrane ekološko kmetijstvo pomeni trajnostno gospodarjenje z naravnimi viri in uveljavljanje načela dobrobiti živali, je zapisano na straneh slovenskega kmetijskega ministrstva. Odločevalci naj bi se glede na zapisano zavedali pomena ekološkega kmetijstva, a stanje na terenu kaže, da gre še vedno za zgolj mrtve črke na papirju. Stranke smo vprašali, kako bi se soočile s to problematiko. V Zvezi društev ekoloških kmetov Slovenije si želijo več posluha za ekološko kmetovanje, ki je v Sloveniji slabo izkoriščena priložnost, ki bi pripomogla k naslavljanju tako okoljskih kot zdravstvenih izzivov države. Obljube političnih strank pred volitvami komentirajo z besedami, da je za zdaj veliko navajanja, kaj vse je treba postoriti, konkretnih nalog in zavez pa večinoma žal ni.

V mariborski elitni soseski zaživela živalska farma
26. 03. 2022 19.36
Kljub javnemu negodovanju sosedov, tudi nasprotovanju občine, češ da reja živali v urbano okolje ne sodi, je elitna mariborska soseska Studenci dobila 19 novih sosedov – krškopoljskih prašičev. Zemljišče, na katerem jih bodo po neuspeli spremembi iz kmetijskega v stavbno vzrejali, so si v preteklih dneh ogledale inšpekcije. A nepravilnosti niso odkrili, 'družabni in glasni pujski', kot jih opisuje rejec, pa so se tako že naselili v novo domovanje.

Rekordne cene hrane: v zadnjih 20 letih višje za dobrih 73 odstotkov
11. 03. 2022 13.38
Predsednik vlade Janez Janša glede samooskrbe in cen hrane pravi, da mogoče ne bo desetih vrst rogljičkov na mizi, a lačni ne bomo. A dejstvo je, da so cene hrane v Sloveniji najvišje v zadnjih 20 letih. Od začetka februarja 2002 pa do konca februarja 2022 so se cene hrane zvišale za 73,1 odstotkov, kažejo podatki Statističnega urada RS (SURS).

Trpinčenje živali na italijanski farmi: razpadajoči in mučeni piščanci
16. 02. 2022 17.04
Španska nevladna organizacija Equalia je objavila videoposnetek grozljivih razmer na piščančji farmi v Italiji. Ta je povezana s četrtim največjim proizvajalcem perutnine v Evropi, ki svoje izdelke prodaja tudi v slovenskih trgovinah. Posnetki prikazujejo razpadajoče in mučene piščance, poteptane do smrti.

Podgoršek: Strateški načrt skupne kmetijske politike vliva optimizem
23. 12. 2021 17.19
Vlada je potrdila okoli 750 strani dolg strateški načrt skupne kmetijske politike 2023-2027 in Slovenija ga pošilja Evropski komisiji. Kmetijski minister Jože Podgoršek je ob predstavitvi načrta izrazil zadovoljstvo s procesom priprave načrta, glede na vsa usklajevanja je zadovoljen tudi z vsebino. Načrt vliva optimizem, je dejal.

Inovativni kmet Gregor Slavec, prvi Slovenec z evropsko nagrado za mlade kmete
10. 12. 2021 17.06
Gregor Slavec je prejel evropsko nagrado za obuditev kmetijskega gospodarstva v Knežaku, ki ga je prevzel leta 2016. Dokazal je, da lahko zagnanost in ideje obrodijo sadove ter prispevajo k izboljšavam podeželskih območij. Pred osmimi leti je začel z oživljanjem kmetije, na kateri je do leta 1991 kmetoval njegov dedek, ki je nato vse živali prodal. Slavec je kmetiji ponovno vrnil življenje in jo oplemenitil z inovativnim izdelki ter jo odprl za obiskovalce, ki se lahko sami seznanijo, kako poteka delo na kmetiji.

Številna zvezdniška imena dobrodelne tekme v Stožicah
30. 09. 2021 18.41
Dobrodelnost bo glavna nota nogometnega večera na stadionu Stožice v petek zvečer. Številna zvezdniška imena svetovnega športa bodo obiskala Ljubljano in zbirala denar za projekt Botrstvo v športu. Luis Figo, Maxwell Scherrer, Zvonimir Boban in Robbie Keane je le nekaj imen svetovnega nogometa, slovenski doprinos pa se lahko 'pohvali' tudi s košarkarjema Markom Milićem, Rašom Nesterovićem ter najuspešnejšo slovensko smučarko Tino Maze.

Nov zakon o živalih: 'To so koraki v pravo smer, a še veliko ostaja neurejenega'
04. 09. 2021 21.15
Vlada soglaša s predlogom spremembe Zakona o zaščiti živali. Da pozdravljajo vse izboljšave, so ob tem sporočili z Društva za zaščito živali Pomurje. A v isti sapi dodajajo, da ostaja še veliko stvari neurejenih. Pri problematiki zapuščenih mačk se po njihovih besedah ne bo veliko spremenilo, dokler ne bo čipiranje obvezno. "Pri prepovedi verig pa nas skrbi predvsem, da bo zdaj veliko psov pristalo v boksih," opozarjajo. Medtem v ljubljanskem zavetišču Gmajnice izpostavljajo, da je nevzgojenost psov v Sloveniji vse prepoznavnejši problem. Obvezno osnovno šolanje psov v novem zakonu sicer še ni predvideno, bi pa bilo smiselno, menijo.

V okolici Ptuja zagorela kmetija
04. 04. 2021 18.25
V naselju Ločič so ognjeni zublji zajeli kmetijo. Kot so povedali v PGD Biš, je požar že pogašen. Ogenj je uničil praktično ves objekt. K sreči je bil objekt, ko je zagorelo, prazen.

Jajca na slovenskih trgovskih policah po okusu brez napak, razlike v maščobah
01. 04. 2021 13.05
Velika noč in z njo tudi pirhi so tik pred vrati. Prodaja in uživanje jajc se zato v tem času povečata. V Sloveniji na trgovskih policah prevladujejo jajca talne oziroma hlevske reje, ZPS pa je tokrat pod drobnogled vzel 24 pakiranj, ki jih najdemo na policah večjih trgovin. In kakšno živilo pravzaprav so jajca, kje jih je najbolje hraniti in kako varno ravnati z njimi?

'Če bi nojevo jajce želeli porabili naenkrat, bi v goste morali povabiti 10 ljudi'
14. 03. 2021 17.23
Čeprav je novi koronavirus okrnil delo v marsikateri proizvodni dejavnosti, pa se zakonca Ferenčak, ki se ukvarjata z rejo nojev, vztrajno prebijata skozi težke čase. Sprejela sta, da so dnevne aktivnosti z noji del njunega življenja. Če ti pomenijo še zadovoljstvo, gre vse lažje, sta prepričana. In kaj zakonca trenutno počneta na farmi? Marec je mesec, ko se začne sezona nojevih jajc. Kaj to pomeni in kakšne živali so noji?

Etapa letošnjega Gira tudi v Brdih in Novi Gorici
24. 02. 2021 10.33
Do začetka letošnje kolesarske dirke po Italiji sta še dobra dva meseca, organizatorji pa so že uradno razkrili traso. Potrjeno je, da bo ena izmed etap letošnjega Gira, natančneje 15. etapa, v nedeljo, 23. maja, prečkala tudi ozemlje Slovenije.

Nova sekretarka na zdravstvenem ministrstvu Alenka Forte
24. 12. 2020 19.52
Vlada je na današnji dopisni seji za državno sekretarko na ministrstvu za zdravje imenovala Alenko Forte, nekdanjo kandidatko SDS za evropski in slovenski parlament. Funkcijo bo nastopila v petek. Vlada je sicer ta teden za državno sekretarko že znova imenovala tudi Marijo Magajne. S položaja generalne sekretarke so razrešili Darjo Hrga, kot vršilka dolžnosti jo bo zamenjala Romana Reja.

V Singapurju na krožniku prvič v laboratoriju ustvarjeno meso
19. 12. 2020 19.31
V Singapurju so v eni od restavracij svojim gostom premierno ponudili v laboratoriju ustvarjeno piščančje meso. Ustvarjalci upajo, da bi lahko na ta način zmanjšali vpliv na okolje, ki nastane v običajni mesnopredelovalni industriji.

Meja Šentjur v prisilno poravnavo
16. 12. 2020 16.09
Okrožno sodišče v Celju je začelo postopek prisilne poravnave nad kmetijskim podjetjem Meja Šentjur, enim večjih podjetij v šentjurski občini. Postopek bo vodil upravitelj Miha Mušič, ki mu lahko upniki prijavijo svoje terjatve najpozneje do 18. januarja.

V živalskem vrtu poginila najstarejša črna nosoroginja
22. 10. 2020 10.16
Kilaguni je v berlinski živalski vrt prišla pred 45 leti, zadnja leta pa se je soočala s številnimi starostnimi težavami. Ker skoraj ni mogla več sama vstati, so se v živalskem vrtu odločili, da ji prihranijo trpljenje in se od nje poslovijo na human način.

Slovenski dan v Stockholmu: Janežič drugi, Šutejeva tretja, Čeh pa četrti
23. 08. 2020 17.01
Luka Janežič je na atletski diamantni ligi v Stockholmu zasedel drugo mesto na 400 m (45,85). Tina Šutej si je v skoku s palico razdelila tretje mesto (4,52 m), Kristijan Čeh pa je bil četrti v metu diska (65,73 m). Norvežan Karsten Warholm je v teku na 400 m z ovirami dosegel drugi najboljši izid vseh časov.

Prvi letošnji dolenjsko-japonski sviloprejec pozdravil domačine
28. 07. 2020 16.32
Nočni metulj sviloprejec jamamaj je zaščitni znak Velikega Slatnika na Dolenjskem, pa čeprav ima svoje korenine na Japonskem. Domačini ga vsako poletje nestrpno pričakujejo. Prvega so že opazili pred Gostilnico Slatnik. Po dobrih 150 letih je ta metulj v Sloveniji še vedno označen kot tujerodna invazivna vrsta, čeprav ne povzroča škode v našem okolju.

Reja lipicancev korak bližje k uvrstitvi med nesnovno dediščino Unesca
25. 03. 2020 17.58
Slovenija je skupaj z Avstrijo, Bosno in Hercegovino, Hrvaško, Madžarsko, Italijo, Romunijo in Slovaško oddala skupno nominacijo za vpis tradicije reje lipicancev na Unescov seznam nesnovne kulturne dediščine človeštva. Lipicanci imajo namreč že stoletja simbolno vlogo v vseh osmih državah in še danes predstavljajo številne skupnosti.

Grosupeljskemu kmetu konjev ne bodo odvzeli: 'Živali nimajo svežih poškodb'
12. 03. 2020 06.00
V Društvu za zaščito konj s peticijo zahtevajo trajen odvzem živali, ki so v lasti kmeta iz Grosupljega, očitajo mu, da svoje živali "zanemarja, jih trpinči, strada, jim odteguje vodo, jih pretepa in muči". A na Inšpekciji uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin pravijo, da utemeljenih razlogov za to ni. So pa proti imetniku živali uvedli prekrškovni postopek "zaradi opustitve dolžnosti skrbnika živali".

V Sloveniji je že okrog 100 volkov: na Božci postavljali mreže
31. 07. 2019 09.55
Predstavniki ZGS so na planini Božca na Kobariškem stolu postavili oboro iz visokih elektro mrež za varovanje drobnice pred napadi velikih zveri. Na planini se v poletnih mesecih pasejo krave in koze avtohtone drežniške pasme, prav slednje pa so nedavno dneh doživele napad volka, pri čemer je ena koza poginila. Direktor ZGS Oražem ob tem izpostavlja, da so potrebni tudi drugi ukrepi.

Slovensko meso v samem vrhu kakovosti
24. 06. 2019 00.01
Slovenci smo lahko hvaležni za ugodne pogoje tako za vzgojo zelenjave in sadja, kot za vzrejo živine in perutnine. Posledično pa smo upravičeno ponosni na bogato zakladnico živil lokalnih ponudnikov, ki slovijo po najvišji kakovosti. Nič čudnega, da nas vse pogosteje opozarjajo na izjemen pomen uživanja domačih izdelkov in pridelkov. Tokrat smo pod drobnogled vzeli meso in mesnine ter skušali najti odgovore, zakaj je bolje uživati slovensko meso od uvoženega.

Svetovni prvaki na kolenih: Turki pred očmi Skomine porazili Francoze
08. 06. 2019 22.27
Nogometaši Turčije so pripravili presenečenje, potem ko so v kvalifikacijah za Euro 2020 (skupina H) premagali aktualne svetovne prvake, nogometaše Francije. Rezultat v turški Konyi je bil 2:0 v korist domačinov. Tekmo je sicer sodil slovenski sodnik Damir Skomina.

Slovenci jemo madžarsko, Italijani kupujejo slovensko
07. 05. 2019 13.00
Kmetijstvo v Sloveniji je danes bolj kot kdajkoli prej odvisno od dogajanj zunaj svojih meja. Kmetje se morajo, če želijo biti konkurenčni, prilagajati Skupni kmetijski politiki (SKP), zato ne preseneča, da se je samo med letoma 2003 in 2016 število kmetij v Registru kmetijskih gospodarstev zmanjšalo za več kot 7 tisoč.

Edy Reja selektor albanske reprezentance
17. 04. 2019 11.27
Slovenski zamejec iz Ločnika pri Gorici Edy Reja je prevzel vodenje albanske nogometne reprezentance, so danes potrdili pri albanski nogometni zvezi. Reja se bo usedel na izpraznjeno selektorsko mesto, potem ko se je marca po porazu s Turčijo poslovil Italijan Christian Panucci.

Kadrovske poteze na vladi: menjave generalnih sekretarjev in zastopnikov pacientovih pravic
04. 04. 2019 14.16
Vlada je sprejela nekaj kadrovskih odločitev. Med drugim je po dobrem mesecu dni razrešila dosedanjo generalno sekretarko na ministrstvu za zdravje Romano Reja. Njeno nalogo bo kot vršilka dolžnosti opravljala Blanka Česnik Wolf. Vlada je imenovala tudi zastopnici pacientovih pravic za Koper in Ravne na Koroškem. Na predlog premierja Šarca je bila Tadeja Forštner Perklič imenovana za državno sekretarko v kabinetu predsednika vlade, zadolžena bo za področje zunanje politike.