Reke

Usedline, ki jih je v Ljubljani naplavila Sava, niso onesnažene
19. 09. 2023 13.26
Analiza usedlin, ki jih je v Ljubljani ob poplavah naplavila Sava, je pokazala, da te niso onesnažene. Vrednosti kovin in mineralnih olj v sedimentih ne presegajo mejnih vrednosti, torej usedline za občane Ljubljane niso bile nevarne, je na novinarski konferenci pojasnila vodja mestne službe za lokalno samoupravo Jera Grobelnik.

Ponekod nevihte z močnejšimi nalivi, možnost razlivanja vodotokov
19. 09. 2023 08.21
Agencija RS za okolje je sporočila, da se težišče padavinskega dogajanja s severa počasi seli proti južni polovici države. Tudi tokrat lahko nevihte spremljajo močnejši nalivi, sunki vetra in manjša toča. Za osrednjo in jugovzhodno Slovenijo zaradi dežja izdal oranžno opozorilo. Razlivanje hudournikov in manjših rek je mogoče predvsem ponekod v južni polovici države.

5000 podpisov za omejitev sosežiga odpadkov v Anhovem
18. 09. 2023 15.27
Inštitut 8. marec, društvo Eko Anhovo in Dolina Soče ter Civilna iniciativa Danes so zbrali potrebnih 5000 overjenih podpisov za vložitev predloga novele zakona o varstvu okolja v DZ, s katero želijo med drugim izenačiti standarde izpustov pri sežigu in sosežigu odpadkov.

Ruševine pri Jerihu na seznamu svetovne dediščine, Izrael kritičen
18. 09. 2023 11.32
Organizacija ZN za izobraževanje, znanost in kulturo (Unesco) je v nedeljo uvrstila ruševine predzgodovinskega območja Tel al Sultan v bližini palestinskega mesta Jeriho na seznam svetovne dediščine. Odločitev je naletela na obsodbe Izraela, ki meni, da gre za politizacijo organizacije, iz katere je Tel Aviv izstopil leta 2019.

Sprememba vremena: možno naraščanje hudournikov in manjših rek
18. 09. 2023 11.29
Predvsem v zahodni Sloveniji bodo popoldne in v noči na torek krajevne plohe ali nevihte. Jutri bodo v jutranjem in dopoldanskem času ob plohah in nevihtah naraščali posamezni hudourniški vodotoki in manjše reke sprva v severni Sloveniji, kasneje pa lahko tudi v drugih delih države.

Golob o ukrepih: V naslednjih tednih za več kot 600 milijonov evrov izplačil
18. 09. 2023 07.48
Premier Robert Golob v naslednjih tednih iz proračuna pričakuje za okoli 640 milijonov evrov neposrednih izplačil ljudem, gospodarstvu in občinam. "Nikoli v zgodovini te države ob nobeni nesreči ni bilo izplačanega toliko denarja, niti ne tako hitro," je dejal v DZ v odgovoru na vprašanje poslanca Jerneja Vrtovca (NSi) glede ukrepov po poplavah.

Vlada bo občinam povrnila 95 milijonov evrov intervencijskih stroškov
17. 09. 2023 19.35
Vlada je odločila, da 138 občinam povrne 95 milijonov intervencijskih stroškov. Službe zaščite in reševanja bodo prejele do 11,5 milijona, gasilske enote pa bodo za stroške intervencije prejele do 2,5 milijona evrov. Država je tudi Rdečemu križu in Slovenski Karitas nakazala pet milijonov evrov, ki sta jih organizaciji začeli razdeljevati v torek. Za pomoč so prejeli več kot 8500 vlog, večino sredstev pa so že izplačali.

Komu smo z dobrodelno tekmo pomagali in kako?
15. 09. 2023 19.43
Škoda, ki jo je povzročila vodna ujma, je večmilijardna. Posamezniki in skupnosti bi se težko pobrali sami, zato je vsakršna pomoč – tako na terenu kot finančna – več kot dobrodošla. Na klic na pomoč so se odzvale tudi nekdanje največje zvezde nogometa, ki so zaigrale na dobrodelni tekmi v Stožicah. Izkupiček od prodaje kart gre v sklad Fundacije Preprosto blizu. Vsi, ki so ostali brez kart, pa so si spektakel lahko ogledali na POP TV in prispevali s poslanim SMS-sporočilom. Skupaj smo zbrali več kot 3,5 milijona evrov.

'Vsi, ki so nam prišli pomagat, so se pojavili kot angeli'
15. 09. 2023 20.27
Moč narave je zobe pokazala po številnih slovenskih krajih. V Strugah je Špela Krumpačnik z dvema fantkoma, najmlajši je star komaj eno leto, bosa odhitela iz hiše. Družini s Prevalj je reka Meža preklala dom na pol, v Kamniku pa sta starša z le enajst dni starima novorojenčkoma ostala ujeti v hiši. Da smo Slovenci zares dobrodelni in da pomoči žrtvam poplav še ni konec, smo dokazali tudi danes, ko Stožice kar pokajo po šivih. Kako pa se ob tem počuti poveljnik Civilne zaščite Srečko Šestan?

Zaliti objekti, podrta drevesa, zaradi neurja in udara strele obstali vlaki
14. 09. 2023 12.57
Agencija RS za okolje zaradi neurij za zahodno, osrednjo in jugovzhodno Slovenijo izdala rumeno opozorilo pred nevihtami. Nekatere dele države je že zajelo neurje z močnejšimi nalivi vetrom, zaradi česar je na tiru Ljubljana–Ljubljana Zalog prišlo do strganja vozne mreže, vlaki so obstali. Težave pa tudi drugod. Meteorna voda je znova poplavila nekatere objekte, veter je lomil drevesa. Strela pa je zanetila požar na gospodarskem poslopju. Na terenu so ekipe gasilcev.

Glede onesnaženosti najbolj problematični porečji Meže in Drave
14. 09. 2023 14.19
Po avgustovskih poplavah je z vidika onesnaženosti najbolj problematično porečje Meže, kjer so ponekod tako v mulju kot v prvotnih tleh dosežene ali bistveno presežene kritične vrednosti svinca, kadmija in cinka, je pokazala analiza, ki jo je izvedel Arso. Pristojni že pripravljajo ukrepe za prizadete občine, zajeti bodo v zakonu o obnovi.

Ulice portugalske vasice preplavila reka rdečega vina
11. 09. 2023 19.18
Po ulicah portugalske vasice Sao Lourenco do Bairro je v nedeljo stekla ogromna reka rdečega vina ter ulice obarvala v rdečo. V destilarni Levira sta namreč počila dva rezervoarja za vino, zaradi česar se je po vasici v občini Anadia razlilo kar 2,2 milijona litrov te žlahtne tekočine. Destilarna se je opravičila za nesrečo in prevzela odgovornost za nastalo škodo. Mestnim oblastem je ponudila pomoč pri sanaciji.

Kako je pred 50 leti razpadlo električno omrežje in povzročilo električni mrk
11. 09. 2023 18.47
Dolgotrajna suša, remont termoelektrarn, pospešen gospodarski razvoj in šibko električno omrežje. Vse to so bili dejavniki, ki so pred 50 leti privedli do razpada električnega omrežja na območju države. Posledično je Slovenija 11. septembra 1973 doživela električni mrk. Ustavile so se tovarne, v težavah so bile bolnišnice, brez elektrike so bila gospodinjstva. Je pa zato dogodek pospešil ključne investicije v slovensko energetiko.

Hrvaške marice 'taksi služba' za migrante, ki pot nadaljujejo proti Sloveniji?
10. 09. 2023 12.34
Hrvaška se že dlje časa bori z večjimi skupinami migrantov na javnih površinah, zato so oblasti sprejele nov ukrep. V praksi imajo zdaj migranti, ki so jih prijeli na hrvaških tleh, možnost, da se povsem legalno v 24 urah gibajo po Hrvaški, pri tem pa jim policija celo nudi organiziran prevoz po državi. Uradno se morajo sami v tem času zglasiti v centrih za registracijo, a kot pišejo hrvaški mediji, je zelo verjetno, da se večina ne bo zglasila v Zagrebu, ampak bo nenadzorovano odšla proti slovenski meji.

Foto tedna: 'Noro' vreme in ena najtežje pričakovanih zabav
09. 09. 2023 10.41
Nov teden, novi vremenski pretresi. Medtem ko si Slovenija še vedno liže rane po strahoviti avgustovski ujmi, se podoben scenarij zdaj odvija v Grčiji, Turčiji, Bolgariji in Španiji. V pregovorno hladni Angliji medtem preživljajo nov vročinski val in ohladitev iščejo v gneči teles na plaži. Zadnji trije meseci so bili najtoplejši v človeški zgodovini. Sicer pa smo te dni znova stiskali pesti za slovenske športnike, naša medijska hiša pa je pripravila težko pričakovano POP promenado.

Obilno deževje v Grčiji: v manj kot 24 urah padlo več kot 700 litrov dežja
08. 09. 2023 10.51
V Grčiji, kjer so katastrofalne poplave po najnovejših podatkih ta teden zahtevale deset življenj, so številne vasi še vedno odrezane od sveta. Reševalci si medtem še vedno prizadevajo spraviti na varno prebivalce poplavljenih krajev. Kot je dejal tiskovni predstavnik gasilcev, so doslej rešili že skoraj 2000 ljudi.

V Sloveniji gradimo nove mostove: zdaj tudi v Lačji vasi in Stahovici
07. 09. 2023 08.28
Vodna ujma, ki je v začetku avgusta pustošila po državi, je uničila več kot sto mostov po Sloveniji. A bregova Kamniške Bistrice in Drete sta z današnjim dnem znova povezana. No, vsaj v Stahovicah in Lačji vasi. Tam so namreč odprli nova montažna mostova, šestega in sedmega od 14 mostov, ki jih bodo postavili na prizadetih območjih. Stekel je tudi že prvi promet, ob tem pa ima most v Stahovici še toliko pomembnejšo noto. Opremljen je namreč tudi s konstrukcijo za pešce, ki bo otrokom omogočil lažjo pot do šole na drugi strani reke.

Grčija, Turčija in Bolgarija: umrlo najmanj 14 oseb, ujetih več tisoč turistov
06. 09. 2023 06.34
V gorati regiji Magnezija v osrednjem delu Grčije je po podatkih meteoroloških postaj v 24 urah padlo med 600 in 800 milimetrov dežja, kar je za Grčijo in večji del Evrope ogromna količina. Grški meteorolog Dimitris Ziakopulos je poudaril, da je to več dežja, kot ga v tej regiji v povprečju pade v letu dni. Zaradi poplav je v Bolgariji, Turčiji in Grčiji umrlo že najmanj 14 oseb. V Bolgariji pa je v poplavljenih krajih ob obali Črnega morja ujetih več tisoč turistov.

Blinken pozdravil napredek Ukrajine, dobavili ji bodo strelivo z osiromašenim uranom
06. 09. 2023 08.59
Ob obisku ameriškega državnega sekretarja Antonyja Blinkna v Kijevu, so v Ukrajini odmevali raketni napadi. Blinken je z ukrajinskim predsednikom Volodimirjem Zelenskim v Kijevu izpostavil oceno ZDA, da je Ukrajina dosegla zelo opogumljajoč napredek v protiofenzivi proti ruskim silam. Zelenski pa je opozoril, da jih čaka zelo težka zima. Blinken je kasneje naznanil okoli milijardo evrov nove pomoči Ukrajini, poleg tega bodo ZDA Ukrajini dobavile strelivo z osiromašenim uranom.

Ogromna vodna tromba, hudourniki odnašali vozila, v knjižnici ujetih več oseb
05. 09. 2023 11.22
V nekaterih delih Grčije se spopadajo z obsežnimi poplavami, na Sporadih so prebivalci območij dobili potisna opozorila, naj se ne gibajo na prostem, zaradi neurja so ponekod prepovedali promet. Hudourniške poplave so tam že terjale prvo smrtno žrtev, še ena oseba je pogrešana. Če bi se uresničili najbolj pesimistični meteorološki modeli, bi se lahko v Grčiji spoprijeli celo z zgodovinskimi poplavami. Smrtonosne poplave pa pustošijo tudi v Bolgariji in Turčiji, iz vsake poročajo o najmanj dveh smrtnih žrtvah. V poplavljenem Istanbulu je v knjižnici ostalo ujetih več ljudi, a so jih oblasti uspele rešiti.

Število nezakonitih prehodov se z dneva v dan krepko povečuje
05. 09. 2023 19.14
Lani 3860, letos pa že 27.000. Število nezakonitih prehodov meje se na območju Policijske uprave Novo mesto močno povečuje. Največ, kar 80 odstotkov vseh migrantov, mejo nezakonito prečka v majhnem naselju ob meji, Rigoncah. Vsak dan se mimo sprehajajo skupine prebežnikov, večinoma gre za mlajše fante, Afganistance in Maročane, pripovedujejo domačini in dodajajo, da niso nasilni, večinoma so le žejni in lačni. Da v povezavi z nezakonitimi migracijami novomeški policisti niso obravnavali prav nobenega prekrška ali kaznivega dejanja, pravijo tudi na Policiji.

Krajani Braslovč zbirajo podpise proti selitvi, župan čaka strokovnjake
05. 09. 2023 12.46
Župan Braslovč Tomaž Žohar v tednu dni pričakuje končno mnenje strokovnega sveta za obnovo glede morebitne preselitve dela Letuša, ki ga je avgustovska vodna ujma močno prizadela. Predstavnik braslovške civilne iniciative za varno okolje Bojan Arčan pa meni, da se o izselitvi ne bi pogovarjali, če bi država uredila brežine Savinje in Pake.

Anina večerja za nekoga, ki morda več ne verjame v boljši jutri
05. 09. 2023 11.08
V bistroju na Nazorjevi pridne mravljice hitijo od mize do mize in usklajujejo še zadnje podrobnosti za poplavno dobrodelno večerjo. Kuharska mojstrica Ana Roš Stojan je namreč z ekipami iz vseh svojih treh kulinaričnih kotičkov gostila donatorje, ki so mesto za mizo prislužili z licitiranjem na dražbi. Izklicna cena za sedež je bila 520 evrov, najdražji se je prodal tudi za 300 evrov več. Zbrali so več kot 20.000 evrov, glede zbiranja sredstev, ki se še vedno nadaljuje tudi s kosili v Hiši Franko, pa je v pogovoru za 24ur.com dejala: "Recimo, da bo vsaj dovolj nekomu, ki je izgubil toliko, da morda ne verjame v boljši jutri." Našo ekipo je tudi popeljala skozi priprave na odmevni dogodek.

Braslovčani nasprotujejo selitvi. Župan: Rešitev je selitev na elitno lokacijo
04. 09. 2023 20.03
Z več kot 80 zbranimi podpisi nasprotujejo županovi ideji o rušitvi in selitvi dveh poplavljenih naselij s približno 150 hišami. Želijo si, da bi širša stroka – tudi neodvisna iz tujine – preučila vse možnosti in morda našla kakšen milejši ukrep. Župan Tomaž Žohar vrača žogico: ljudje nimajo izbire, njihova življenja in varnost imajo prednost pred premoženjem. Individualne in konkretne rešitve pa da bodo ljudem skupaj z vlado predstavili približno v desetih dneh.

Afganistanec porinil slovenskega policista, ta padel in si zlomil rebro
04. 09. 2023 12.35
Na vlaku, ki je bil na poti iz Reke v Ljubljano, se je minuli konec tedna zgodil incident, v katerem je bil poškodovan 42-letni slovenski policist. Ta je skupaj s hrvaškima policistkama obravnaval tri afganistanske državljane. Eden od njih je policista porinil, slednji pa je nato padel na železniški tir in si zlomil rebro.

Plezalci znova zavzeli središče naše prestolnice
03. 09. 2023 16.45
Center Ljubljane so znova zavzeli plezalci. Prvo ime ene najbolj unikatnih tekem športnih plezalcev na svetu, ki je prerasla v praznik plezanja, je bil novi svetovni prvak v premagovanju balvanov Mickaël Mawem, v ponovitvi ženskega finala pa se je Kaja Debevec Juliji Kruder oddolžila za lanski poraz.

Ne le velika podjetja, tudi majhne firme so utrpele veliko škodo
02. 09. 2023 18.46
Ko vode ni več, ko so stene znova pobeljene in tla posušena, se odpirajo nove razsežnosti posledic poplav. Kako stroje, sicer očiščene mulja in peska, znova spraviti v pogon, kako stavbe zavarovati, da ne bi prihodnje poplave znova ustavile proizvodnje, in kako naročnike prepričati, da si zanesljiv partner za nadaljnje posle? Vse to so težave, s katerimi se v dnevih po povodnji spopadajo obrtniki. Ne le velika podjetja, tudi majhne firme so utrpele veliko škodo, ki jo zdaj prijavljajo državi. V Cerkljah na Gorenjskem je tako obstal servis orgel, edinstvene inštrumente je poplavilo. Tuji dobavitelji bodo morali še nekaj časa čakati tudi na didaktične igrače ene od tamkajšnjih lesnih delavnic.

'Voda bo našla svojo pot, ne glede na to, kaj bomo tam naredili'
02. 09. 2023 07.00
Avgustovske poplave so močno prizadele Slovenijo, hkrati so poplavljale tri največje slovenske reke, ob tem izrednem dogodku pa so bili oškodovani mnogi, odnašalo je hiše, ceste, mostove, sanacija bo pa še dolgotrajna. "Lahko bi rekli, da sta se avgusta dvakrat združila poletje in jesen," je dejal hidrolog Janez Polajnar z agencije za okolje.

Začeli z zbiranjem podpisov za čistejši zrak in okolje v Anhovem
01. 09. 2023 13.55
Stekla je kampanja zbiranja podpisov podpore volivcev k predlogu sprememb zakona o varstvu okolja, ki ga predlagajo nekatere nevladne organizacije. Podpise so med drugim že oddali v Inštitutu 8. marec, podporo zakonodajnemu predlogu pa so napovedali v koalicijski stranki Levica.

Črta pod poplavami 2023: zakaj in kako so nastale?
31. 08. 2023 18.12
Vremenska situacija je bila na začetku letošnjega avgusta nenavadna, opisuje Agencija RS za okolje, ki je izdala poročilo o izjemnih poplavah med 4. in 8. avgustom v Sloveniji. Šlo je za daljše deževje jesensko-zimskega značaja, močno podkrepljeno z visoko temperaturo Sredozemskega morja, ki je bilo takrat toplejše od dolgoletnega povprečja. Poplavni dogodek je po samem nastanku močno spominjal na uničujoče poplave v delih Nemčije, Belgije in Nizozemske julija 2021, ko je umrlo več kot 220 ljudi. V Sloveniji je ob izjemnem hidrometeorološkem dogodku, kot ga imenuje Arso, in ob odpravljanju njegovih posledic umrlo sedem ljudi.