Reke

'Vse je en velik ocean, ni suhega ozemlja, kamor bi prečrpali vodo'

29. 08. 2022 18.53

Po silovitem monsunskem deževju in poplavah, ki so v Pakistanu prizadele več kot 33 milijonov ljudi ter zahtevale najmanj 1100 smrtnih žrtev, se v državi nadaljuje reševanje ujetih ljudi, kar marsikje otežuje težka dostopnost. V državo se je začela tudi stekati mednarodna humanitarna pomoč, za katero so zaprosile oblasti. Pakistanska ministrica za podnebne spremembe je dejala, da je kar tretjina države pod vodo in da se spopadajo s krizo izjemnih razsežnosti.

Ponorele cene energentov in začetek boja za preživetje

29. 08. 2022 13.50

Slovenija tako kot celotna Evropa hiti s sprejemanjem interventnih zakonov in postopkov, s katerimi bi omejila ponorele cene energentov. Trg ne deluje več, pravijo ekonomisti, a cene kljub temu, da so borze nelikvidne, torej brez vsake otipljive podlage, rastejo v nebo. Slovenija se sooča z drugo najvišjo ceno električne energije v Evropski uniji, pred njo je le še Avstrija. Recesija je neizbežna. Prvi ukrep, tako Robert Golob, mora biti hiter in odločen poseg Evropske komisije na energetske trge, kar pomeni začasno zaustavitev trgovanja na terminskih borzah.

Poseben zakon za obvladovanje krize pri oskrbi z energijo

29. 08. 2022 06.39

Ministrstvo za infrastrukturo je v medresorsko usklajevanje dalo osnutek zakona o ukrepih za obvladovanje kriznih razmer na področju oskrbe z energijo. V primeru ugotovljenega tveganja pri oskrbi z energijo so med drugim predvideni ukrepi za zmanjšanje porabe plina in elektrike in za zagotovitev dobav ter državno jamstvo za nakup plina zunaj EU. Srečanje z vodji strank, stroko in energetskimi podjetji je pokazalo enotnost v zavedanju, da je sodelovanje v energetski krizi nujno, je ocenil premier Robert Golob. Glavni izziv so nedelujoči energetski trgi, kjer bi bila potrebna regulacija, je dejal in napovedal, da bo o tem danes govoril tudi s predsednico Evropske komisije.

Hrvaški župan nad obiskovalce izvira Cetine: Vaših fekalij tu ne bo!

28. 08. 2022 14.35

Župan hrvaškega Sinja Miro Bulj se je znesel nad obiskovalci izvira reke Cetine. S seboj je prinesel tablo z napisom "Kopanje prepovedano", ki jo je zabil ob izviru, dejanje pa je v živo prenašal na družbenem omrežju. Enega izmed kopalcev je celo verbalno napadel ter poudaril, da obiskovalci uničujejo izvir: "To je pitna voda, ki napaja celotno prebivalstvo Dalmacije. To ni vaša plaža, ne boste delali, kar želite. To je sramota!" Besen tudi zaradi fekalij, ki v biseru Dalmacije puščajo obiskovalci, je še dejal: "Uničil boš izvir. Te ni sram?"

Množica obiskovalcev 'Oko Dalmacije' spremenila v kopališče

28. 08. 2022 09.06

V sezoni, ki podira rekord za rekordom, Dalmatinci še bolj kot v preteklih "mirnih" letih poleg dobrih občutijo tudi številne negativne plati množičnega turizma. Nova tozadevna kost za glodanje je početje obiskovalcev, ki se brezbrižno kopajo v turkizni vodi izvira reke Cetine.

Ukrajinsko poletje, to danes in tisto nekoč

28. 08. 2022 07.09

Poletna sezona je na vrhuncu in iz vseh evropskih držav prihajajo podobe ljudi, ki se v kopalkah nastavljajo sončnim žarkom in se hladijo v morju, rekah in jezerih. Tudi iz Ukrajine, čeprav tam divja vojna. Opazna razlika je sicer med mirn(ejš)im Kijevom in vzhodom države, kjer je frontna črta. Številni pa ne vedo, da se Ukrajina pravzaprav ponaša z zelo lepimi plažami ob Črnem morju, zato smo pobrskali po fotoarhivih in zbrali nekaj slik še iz časa miru.

V slovenski Istri je še naprej treba varčevati z vodo

26. 08. 2022 13.36

V slovenski Istri še vedno veljajo omejitve in prepovedi uporabe pitne vode, opozarjajo na Rižanskem vodovodu Koper. Čeprav se je raven podtalnice po dežju v tem tednu nekoliko zvišala, se je povečala tudi poraba, so sporočili. Med razlogi so navedli toplejše vreme in konec kolektivnih dopustov v nekaj podjetjih, ki so med večjimi porabniki.

Šest mesecev kasneje: bliža se mrzla zima, status quo pa je drag

24. 08. 2022 06.53

Mineva natanko šest mesecev, odkar je ruski predsednik Vladimir Putin 24. februarja začel invazijo na Ukrajino. Hkrati Ukrajina danes obeležuje 31. dan neodvisnosti. Oblasti zato svarijo, da bo Rusija poskusila storiti "nekaj posebej krutega".

Zaradi množičnega pogina rib sprti nemški in poljski voditelji

22. 08. 2022 19.31

Zaradi pogina na tisoče rib, ki so jih našli v reki Odri, so se sprli nemški in poljski voditelji. Čeprav vzrok za pogin še zmeraj ostaja neznan, je Nemčija poročala o visokih stopnjah pesticidov v drugi največji poljski reki. Poljska je to izjavo označila za "lažno novico" in dejala, da so ravni pesticidov v vodi pod mejno vrednostjo.

Ali smo v Sloveniji tik pred odkritjem najgloblje jame v Evropi?

22. 08. 2022 20.08

Jamarji prav zdaj odkrivajo, kako globoka je in kako se nadaljuje jama na Kaninu. To je več kot 1200 metrov globoko Skalarjevo brezno, ki bi ga jamarji radi povezali s slapom Boka. Če ta povezava obstaja, potem imamo najglobljo jamo v Evropi in tretjo najglobljo na svetu.

Kitajske reke zaradi suše izsušene, delovanje hidroelektrarn oteženo

22. 08. 2022 09.06

Na Kitajskem se to poletje soočajo z dolgotrajnimi vročinskimi valovi in rekordno sušo, ki je znižala gladine rek do kritičnih meja. Najhuje je na jugozahodu države, kjer pomanjkanje padavin povzroča težave v gospodarstvu, oteženo je tudi delovanje hidroelektrarn. Povpraševanje po električni energiji se je medtem povečalo za 25 odstotkov.

Iz izsušene Donave pokukale potopljene nacistične ladje

20. 08. 2022 09.02

Zaradi rekordne suše, ki je močno znižala gladino Donave, so se izpod površja prikazale nacistične ladje iz časa druge svetovne vojne. Mimoidoči lahko na površju naštejejo več deset ladij, ki so se leta 1944 tam potopile kot del črnomorske nemške flote. A čeprav je prizor izjemen, stara plovila močno ovirajo morski promet.

Najhujša suša v zadnjih 500 letih: zeleni pašniki izginjajo, gladine rek upadajo

20. 08. 2022 07.00

Smo vstopili v novo realnost, kjer ne bodo pogostejši le vremenski ekstremi, ampak tudi izjemne dražitve in pomanjkanje surovin? Doživljamo najhujšo sušo v zadnjih 500 letih, ki ogroža celotne ekosisteme, proizvodnjo hrane, oskrbo z elektriko, zaradi motenega plovnega režima – gladina rek strmo upada po vsej celini – pa tudi druge veje gospodarstva.

Velika požarna ogroženost večinoma odpravljena, oživel izvir Rižane

19. 08. 2022 14.24

Uprava RS za zaščito in reševanje z današnjim dnem razglaša preklic požarne ogroženosti naravnega okolja, ki je bila razglašena 20. julija. Velika požarna ogroženost še vedno velja v občini Ajdovščina, je zapisano na spletnem portalu vlade. Medtem je po deževju nekaj vode znova priteklo tudi iz naravnega izvira Rižane.

Peklenskemu poletju bo sledila vroča jesen

18. 08. 2022 12.15

Letošnje poletje je v znamenju rekordne vročine, dolgotrajne suše in uničujočih gozdnih požarov. Pred prihajajočo jesenjo so meteorologi portala Accuweather pripravili dolgoročno napoved, v kateri napovedujejo, da se bo toplo in suho vreme nadaljevalo vsaj še v prvi polovici jeseni.

Ker poti na Googlu ni, na mejnem prehodu tudi ni gneče

18. 08. 2022 06.00

V običajni turistični gneči na cestah številni turisti iščejo krajše, manj obremenjene poti in mejne prehode, zato je v slovenski Istri med nekaterimi domačini zavladalo začudenje, da letos pri njih skorajda ni prometa, ki so ga bili vajeni. Nekje sredi junija pa so nato odkrili, da so jih na Googlovi ponudbi možnih poti na sosednjo Hrvaško in iz nje zaobšli. Nekateri domačini so ob tem prepričani, da to ne more biti v skladu s turistično strategijo, ki si jo je zastavila občina Koper. Ta si je kot enega od ciljev zadala tudi promocijo kraškega roba.

Huda suša: 'Dolgoročna rešitev so namakalni sistemi'

17. 08. 2022 06.00

Strokovnjaki že vse poletje svarijo, da je letošnja suša ena najhujših, pri nas morda celo najhujša v zadnjih 50 letih. Kmetje so na robu obupa, in to ne le v Prekmurju, pač pa tudi na vipavskem koncu. Tam so kmetje nezadovoljni tudi zato, ker ne morejo uporabljati vode iz reke Vipave. Kmetijska ministrica je kot dolgoročno rešitev predlagala vzpostavitev namakalnih sistemov. Kmet Damjan Slejko pa je izpostavil, da bi bilo treba prej izkoristiti reke in potoke, kjer je mogoče postaviti zadrževalnike. "Če bodo rešili reko Vipavo in vzdignili podtalnico, potem ne rabimo namakanja," je dejal.

Na Poljskem iz rek odstranili že skoraj sto ton mrtvih rib

16. 08. 2022 15.55

Teden dni po odkritju pogina rib v reki Odri in reki Ner so poljski gasilci iz vode doslej odstranili že skoraj sto ton mrtvih rib. Poljske in nemške oblasti še naprej iščejo vzrok okoljske nesreče, prvi rezultati preiskav kažejo na to, da ribe niso vsebovale visokih vrednosti težkih kovin.

Dež za nekaj dni ublažil kritično pomanjkanje vode v slovenski Istri

16. 08. 2022 12.45

Podaljšani konec tedna, ki so ga v slovenski Istri pričakovali s strahom, se je iztekel brez redukcij oskrbe s pitno vodo. Poraba se je sicer povečala, a je padlo nekaj dežja, pa tudi s Planinskega polja so pripeljali največ vode doslej. Kljub temu vse omejitve ostajajo v veljavi, so poudarili na Rižanskem vodovodu.

Sončna elektrarna Zlatoličje v redno obratovanje

16. 08. 2022 10.38

Družba Dravske elektrarne Maribor (Dem) je konec julija pridobila uporabno dovoljenje za peti segment sončne elektrarne Zlatoličje. Po opravljenem tehničnem pregledu in pridobljenem uporabnem dovoljenju tako sončna elektrarna prehaja v redno obratovanje, so sporočili.

Zlovešča znamenja iz rek: 'Če me vidiš, joči'

16. 08. 2022 10.08

V evropskih rekah so se spet pokazala znamenja, ki ne napovedujejo nič dobrega. Izpod gladine so namreč spet pokukali kamni, v katere so ljudje že pred stoletji začeli vklesavati opozorila. Imenujejo se kamni lakote. Eno izmed opozoril je tako denimo: "Če me vidiš, joči". Po mnenju raziskovalcev ta rek izvira iz 19. stoletja in se verjetno nanaša na slabo letino, ki jo lahko pričakujemo zaradi suše. In ta letos Evropo drži v res hudem primežu.

Zrušil se je most, voznika tovornjaka iz reke reševali s helikopterjem

15. 08. 2022 11.51

V bližini mesta Lillehamer na Norveškem se je zrušil približno 150 metrov dolg lesen most, zaradi česar sta dve vozili, osebni avtomobil in tovornjak, pristali v reki. Voznika obeh sta na varnem, poročajo tuje tiskovne agencije.

Francoski aktivisti s cementom zapolnili luknje golf igrišč

14. 08. 2022 11.53

Podnebni aktivisti na jugu Francije so luknje igrišč za golf napolnili s cementom. To so storili v znak protesta, ker za igrišča ne velja prepoved uporabe vode zaradi hude suše v državi. Izvzetje zelenih površin za golf je sprožilo polemiko, saj 100 francoskih vasi nima dovolj pitne vode.

Skrivnostni pogin rib: 'Reka Odra bo potrebovala leta, da si opomore'

14. 08. 2022 11.42

Vzdolž več sto kilometrov reke Odre se od konca prejšnjega meseca pojavlja na tisoče mrtvih rib. Domneva se, da je v vodo prišla strupena snov, čeprav testiranje rečne vode ni pokazalo konkretne snovi, ki bi to povzročila. Nemška vlada svari pred okoljsko katastrofo in ljudem priporoča, naj se reki izogibajo.

'Vsak dan ruske okupacije elektrarne se povečuje nevarnost sevanja za Evropo'

14. 08. 2022 07.52

Ukrajinski predsednik Zelenski je v nočnem nagovoru opozoril, da bo vsak ruski vojaki, ki bo streljal na jedrsko elektrarno v Zaporožju ali iz nje, postal "posebna tarča" ukrajinskih varnostnih sil. Moskvo je obtožil, da Rusija elektrarno zlorablja za zastraševanje ljudi ter izsiljevanje ukrajinskega vodstva in celega sveta. Rusija in Ukrajina se sicer medsebojno obtožujeta za napade na največjo evropsko nuklearko, ki jo nadzorujejo ruske sile, osebje v njej pa ostaja ukrajinsko.

Gladina Rena tako nizka, da ogroža največje evropsko gospodarstvo

13. 08. 2022 11.00

Evropska reka Ren postaja presuha, ovira dobavne verige in povzroča več težav nemškemu gospodarstvu. Nizek vodostaj ovira ladijski promet, tovorne ladje morajo zdaj prenašati manjše tovore, transportni stroški pa le naraščajo. Upadajoča gladina reke pa bo omejila tudi pošiljke energentov ter prevoz kemikalij in žita

V reki Odri po množičnem poginu rib odkrili živo srebro

12. 08. 2022 16.38

V reki Odri, ki teče vzdolž dela nemško-poljske meje, so odkrili več tisoč mrtvih rib. Nemške oblasti so prebivalce opozorile, naj se njihovi hišni ljubljenčki in živina ne dotikajo vode, saj so vzorci pokazali znatno onesnaženje z živim srebrom. Poljski premier Mateusz Morawiecki pa je že napovedal preiskave.

Izsušitev struge Rižane: ekocid ali zagotavljanje pitne vode za ljudi?

12. 08. 2022 09.47

Ribiška družina Koper nasprotuje reševanju suše z ukrepom prenehanja zagotavljanja ekološko sprejemljivega pretoka in izsušitvijo reke Rižane. Kot so že dejali v Rižanskem vodovodu, bodo prej ugasnili črpalko, ki črpa v strugo Rižane, kot pa črpalko, ki črpa ljudem pitno vodo. Koprski župan Bržan je ob tem dejal, da je treba dati prednost življenju in zdravju ljudi pred živalmi in rastlinami. V ribiški družini Koper pa trdijo, da takšna odločitev pomeni ne le ekološko škodo, ampak tudi trajno prizadetost ljudi od izvira do izliva, če pa bi bilo Rižanskemu vodovodu res pomembno zdravje ljudi, bi že zdavnaj sanirali vodovodno omrežje, dodajajo. Rižanski vodovod bi moral z vodo začeti racionalno ravnati že spomladi, ne pa šele, ko je začela biti zadnja ura, so bili do Rižanskega vodovoda kritični v ribiški družini.

Pri Gardskem jezeru zaradi suše prenehali z namakanjem

10. 08. 2022 10.51

Suša je zajela skoraj vso Evropo. Posebej kritično je na severu Italije, kjer so sedaj primorani prenehati z namakanjem pri Gardskem jezeru, saj je gladina rekordno nizka. Prve ocene kažejo, da bo zaradi suše izgubljenih 30–40 odstotkov sezonskega pridelka. Težave imajo tudi nabiralci školjk, saj sta suša in nenavadno vroče vreme povečala raven slanosti morja.

'Kljub reševalni akciji brez primere moramo sporočiti, da je kit poginil'

10. 08. 2022 08.17

Belega kita oziroma kita belugo, ki je prejšnji teden zataval v reko Seno in tam obtičal, so med poskusom reševanja morali uspavati. V reševalni akciji so kita sicer hoteli prepeljati v bazen z morsko vodo v francoskem pristanišču Ouistreham, kjer bi žival nekaj dni še opazovali in zdravili, preden bi jo izpustili na odprto morje.