Reprodukcijsko število

52 dni cepljenja: manj odsotnosti zdravstvenih delavcev, hospitalizacij in smrti
17. 02. 2021 06.00
52 dni, 3,4-odstotna precepljenost. Daleč od cilja. A vpliv cepljenja se že pozna tam, kjer je to najpomembnejše – upadlo je število hospitalizacij, oskrbovanci DSO na covidnih oddelkih so postali redkost. Zaradi cepljenja zdravstvenih delavcev je tudi manj kadrovske stiske v bolnišnicah, medtem ko na reprodukcijski faktor cepljenje še nima bistvenega vpliva.

Projekcije IJS: v rumenem marca, krivulja aprila morda spet navzgor
15. 02. 2021 18.45
Strokovnjaki z Instituta Jožef Stefan so pripravili nove projekcije širjenja okužb z novim koronavirusom v Sloveniji. Pri trenutnih pogojih bi lahko stanje, ko bi povprečno število novookuženih padlo pod 300 na dan in bi epidemiologi lahko spet sledili vsem stikom, dosegli konec marca. Še prej – v začetku prihodnjega meseca – pa bi že lahko prešli v rumeno fazo sproščanja ukrepov. Projekcije žal niso zgolj optimistične – novi bolj kužen sev bi lahko postal dominanten konec aprila in takrat bi se lahko krivulje znova obrnile navzgor. A negotovosti teh ocen so (še) velike.

Nas že prihodnji teden čaka nov paket sproščanja ukrepov?
06. 02. 2021 19.43
Če se bodo napovedi Inštituta Jožef Stefan uresničile, nas prihodnji teden čaka še več sprostitev. Sedemdnevno povprečje okuženih naj bi do srede padlo pod tisoč, Slovenija bi se torej obarvala v oranžno. Med drugim bi se odprle občinske meje, znova pa bi bilo dovoljeno tudi zbiranje do deset oseb.

Napoved IJS: Slovenija bo prihodnji teden prešla v oranžno fazo
05. 02. 2021 18.04
Na Inštitutu Jožef Stefan (IJS) napovedujejo, da se bo v sredo sedemdnevno povprečje okuženih na dan spustilo pod tisoč, kar pomeni, da bi na državni ravni prešli v oranžno epidemično fazo. Ta med drugim predvideva odprtje šol za preostale razrede osnovnih šol in zaključne letnike srednjih šol ter odprtje občinskih mej.

IJS: Epidemija zelo počasi upada, v oranžni fazi šele čez nekaj mesecev?
01. 02. 2021 17.11
Na Institutu Jožef Stefan ocenjujejo, da nam je v Sloveniji uspelo reprodukcijsko število spustiti na približno 0,95, kar pomeni, da epidemija sicer upada, a zelo počasi. Medtem ko se pritisk na bolnišnice zaradi cepljenja rizičnih skupin zmanjšuje, pa se nakazuje, da bo "novi, bolj kužen sev postal dominanten že sredi marca". Po njihovih ocenah se vsakih pet dni prekuži približno en odstotek prebivalstva, ob takem trendu epidemije pa bi pogoje za oranžno fazo sproščanja ukrepov lahko dosegli šele čez nekaj mesecev.

'Epidemiologi podpirajo odprtje': učenci prve triade v šole, vrtci popolnoma odprti
25. 01. 2021 07.11
Ob opravljenih 1293 PCR-testih in 1441 hitrih antigenskih testih so v nedeljo potrdili 293 novih primerov. V bolnišnici je 1173 oseb, na intenzivni negi 192. Epidemiologi NIJZ in svetovalna skupina MZ podpirajo odprtje 1. triade OŠ in polno delovanje vrtcev po veljavnem odloku v 9. regijah, je sporočil premier Janša, potem ko je dopoldan presenetil z izjavo, da "še ne vemo, ali se bo pouk jutri zares začel". "Če bo potrebno zaostrovanje ukrepov, naj se najprej zapre druge možne lokacije prenosa okužbe," dodajajo pri NIJZ.

Prvi primer angleškega seva. Janša: Potreben bo vnovičen premislek o sproščanju ukrepov
24. 01. 2021 09.43
V soboto so pristojni v Sloveniji odkrili prvo osebo, ki je uradno pozitivna na angleški sev novega koronavirusa, je na izredni novinarski konferenci dejal predsednik vlade Janez Janša. Z angleškim sevom je okužen državljan Kosova z začasnim prebivališčem v Sloveniji, ki je k nam prišel iz Belgije. "Imel je dva testa, enega pozitivnega in enega negativnega," je pojasnil premier. Ker se stanje epidemije ne umirja več tako kot v zadnjem obdobju oziroma smo glede okužb pričeli 'stagnirati', bo glede sproščanja ukrepov potreben vnovičen razmislek, je še sporočil Janša.

Novi angleški sev koronavirusa zaznali tudi pri nas?
19. 01. 2021 13.17
V Nacionalnem laboratoriju za zdravje, okolje in hrano so potrdili, da so v vzorcu brisa osebe, ki je pripotovala iz Anglije, našli novi koronavirus, ki je zelo podoben novemu angleškemu sevu. Kot so pojasnili, se deli vzorca, ki so jih lahko analizirali, povsem ujemajo z angleškim sevom, niso pa mogli pridobiti celotne sekvence genoma.

IJS: Epidemija upada, R smo znižali na 0,95
17. 01. 2021 20.08
Na IJS ugotavljajo, da epidemija novega koronavirusa upada. V projekciji širjenja covida-19 ocenjujejo, da je Slovenija z izvajanjem ukrepov uspela reprodukcijsko število znižati na približno 0,95, kar pomeni, da vsak okuženi naprej okuži manj kot eno osebo. Slovenija bo predvidoma do konca naslednjega tedna prešla v rdečo fazo, menijo.

Slabe razmere na severnem Primorskem: V DSO Ajdovščina pomanjkanje kadra kritično
14. 01. 2021 09.39
Razmere na severnem Primorskem so zaskrbljujoče. V Domu starejših Ajdovščina opozarjajo na kritično pomanjkanje kadra. S hudimi stiskami se srečujejo tudi v šempetrski bolnišnici. V Sloveniji smo sicer včeraj zabeležili 1767 novih okužb, 23 oseb s covid-19 pa je umrlo.

Kje je letos gripa? Kako lahko necepljeni ogroža cepljenega? Je cepivo varno?
11. 01. 2021 16.52
Cepivo proti covidu-19 je manjkajoči del, ki nas bo s pomočjo znanosti vrnil v staro življenje. A vprašanj, pa tudi zablod in neresnic, ki se v zvezi s tem širijo (predvsem po družbenih omrežjih), je veliko. Vrhunski slovenski strokovnjaki Alojz Ihan, Roman Jerala in Mario Fafangel so na okrogli mizi pomagali rešiti dileme, vsaj nekoliko pa tudi razjasniti dvome in razbliniti strahove, ki se mnogim ob tem porajajo.

Slovenija tretja na svetu po številu umrlih na milijon prebivalcev
11. 01. 2021 09.22
Slovenija je prestopila nov črn mejnik: covid-19 je zahteval več kot 3000 življenj, modeli širjenja epidemije pa kažejo, da se še dolgo časa ne bomo izvili iz njenih krempljev. In čeprav se zdi, da nam gre v primerjavi z najbolj prizadetimi državami, kot so ZDA, Brazilija in Indija, še dobro, nas številke zelo hitro postavijo na realna tla. V letu 2020 je zaradi covida-19 umrl vsak deseti stanovalec domov za starejše občane pri nas.

'Skoraj zagotovo 11. januarja ne bo šole, v najboljšem primeru bo začetek testiranja'
06. 01. 2021 06.13
Premier Janša in predstavniki vzgoje in izobraževanja razpravljajo o vnovičnem odprtju vsaj dela vzgojno-izobraževalnih ustanov. Vrnitev v šolske klopi prihodnji teden kot kaže ni prav verjetna, epidemiološka slika v državi se namreč poslabšuje, je dejal Krek. Da so slabe številke "račun" za sproščanje ukrepov med prazniki (mimo vladnega "semaforja"), za katerega so vedeli, da bo prišel, je dejal premier. Spomnimo, da je vlada pred vrnitvijo otrok v šole odpirala trgovine z oblačili in fitnes studie, premier pa zdaj zatrjuje, da je šolstvo prioriteta pri sproščanju. Ter da bi lahko zdajšnje vračanje v šole kasneje pomenilo šolanje na daljavo do aprila.

Pritisk na bolnišnice se bo zaradi cepljenja zmanjšal čez kakšen mesec
04. 01. 2021 16.03
Na Inštitutu Jožefa Stefana so naredili nov model za potek epidemije covida-19, ki napoveduje, da bo vpliv cepljenja na dinamiko epidemije viden šele, ko bo precepljenih 10 odstotkov populacije. Po njihovih napovedih se bo začel pritisk na bolnišnice opazno zmanjševati čez kakšen mesec, če bomo upoštevali ukrepe.

Merklova zahteva strožje ukrepe med prazniki za zajezitev covida-19
09. 12. 2020 13.32
Nemška kanclerka Angela Merkel je zahtevala strožje omejitve po vsej državi do sredine januarja, da bi zmanjšali širjenje okužb z novim koronavirusom, potem ko so iz države poročali o črni statistiki 590 smrti zaradi covida-19, kar je največ v enem dnevu doslej. Na Hrvaškem poročajo o več kot 4500 novih okužbah z novim koronavirusom.

IJS: Epidemija se kljub prekuževanju prebivalstva ne umirja
09. 12. 2020 09.43
Na Institutu Jožefa Stefana so pripravili novo projekcijo poteka epidemije pri nas. Kot ocenjujejo, se epidemija ne umirja, zato ni mogoče napovedati, kdaj bi lahko izpolnili kriterije za sproščanje ukrepov. Če svojega obnašanja ne bomo uspeli spremeniti tako, da se bo virus začel širiti počasneje, lahko takšno stanje vztraja tudi več mesecev, opozarjajo.

IJS: ob takšnem poteku epidemije bi bilo prvo sproščanje možno po 19. decembru
03. 12. 2020 18.46
Na Institutu Jožef Stefan so pripravili novo napoved oziroma model, po katerem bi lahko prvi mejnik za sproščanje ukrepov dosegli 19. decembra. To bi se zgodilo, če bi reprodukcijsko število ostalo takšno, kot je trenutno. Do manj kot 600 hospitaliziranih, torej do zelene faze, pa bi po tem modelu prišli 2. februarja.

Britanci bodo lahko obiskali svojce v domovih za starejše, v Avstriji začeli množično testiranje
01. 12. 2020 06.41
Britanci se bodo od srede lahko znova družili s svojci v domovih za starejše, a le tisti, ki bodo na testiranju pred obiskom negativni na covid-19. Z množičnim testiranjem so začeli tudi v Avstriji. Tudi na Irskem se je končala druga delna ustavitev javnega življenja zaradi epidemije covida-19. Med drugim so po šestih tednih svoja vrata znova odprle trgovine z nenujnim blagom, frizerski saloni in telovadnice. Na Hrvaškem pa je v preteklih 24 urah umrlo 75 bolnikov s covidom-19, kar je največ doslej v enem dnevu.

Čudežni, verjetnejši in marčevski scenarij: kako bodo videti prazniki?
30. 11. 2020 10.18
Bližajo se božično-novoletni prazniki, ki jih običajno preživimo v krogu (širše) družine in prijateljev. A letos bodo videti drugače – kako, so se vprašali tudi ustvarjalci Sledilnika covid-19, in napovedali tri različne scenarije. Celo najbolj optimistični, "čudežni" scenarij napoveduje od 400 do 800 smrtnih žrtev do konca decembra. Pri Sledilniku se bojijo povečanja širjenja okužb med božičem, predvsem zaradi pandemske utrujenosti in apatije. "Za zdaj je do božiča mogoče še vse. Že naslednji teden bomo sejali, kar bomo v času božiča poželi."

IJS: Ob upoštevanju ukrepov ostaja upanje za malce bolj sproščene praznike
28. 11. 2020 12.58
Na Institutu Jožef Stefan so pripravili novo projekcijo poteka epidemije pri nas. Glede na trenutno epidemiološko sliko predvidevajo, da se je epidemija končno začela umirjati. "Če bomo vsi dosledno izvajali vse ukrepe, bomo lahko tako božično-novoletne praznike mogoče preživeli še v nekoliko bolj sproščenem vzdušju," dodajajo.

V Nemčiji že več kot milijon okužb, ponekod v Italiji omilitev ukrepov
27. 11. 2020 08.10
V Italiji bodo v nedeljo odpravili najostrejše ukrepe za zajezitev širjenja novega koronavirusa, ki veljajo v rdečih območjih. V Belgiji bodo s prihodnjim tednom ob strogih omejitvah odprli trgovine, vendar bari in restavracije ostajajo zaprti. V Nemčiji so presegli že milijon okužb, močno je naraslo tudi število covidnih bolnikov. V Rusiji so v zadnjem dnevu potrdili največ okužb do zdaj. Poleg že registriranih cepiv proti covidu-19, Sputnik in EpiVacCorona, pa naj bi Rusi kmalu registrirali še tretje.

V Italiji število okuženih še naprej narašča, Češka podaljšala izredno stanje
19. 11. 2020 07.00
Drugi val pandemije koronavirusa je v polnem razmahu. V Nemčiji so v zadnjem dnevu potrdili 5000 več primerov kot dan pred tem, v Rusiji so zabeležili najvišje število smrtnih žrtev doslej, prav tako na Hrvaškem, kjer bodo v glavnem mestu v ponedeljek pričeli z množičnimi hitrimi antigenskimi testi. Iz Avstrije pa medtem minister Anschober sporoča, da število okužb v Avstriji ostaja "dramatično visoko". V Italiji se je v zadnjih dneh poleg števila okuženih zvišal tudi delež tisti, ki potrebujejo bolnišnično oskrbo, Čehi pa so izredno stanje zaradi pandemije podaljšali do 12. decembra.

Italijanske bolnišnice na robu zloma, na Novi Zelandiji nenavadna okužba
12. 11. 2020 09.41
Italijanski zdravniki pozivajo k ponovnem zaprtju države, kot je bilo spomladi, s čimer želijo preprečiti zlom zdravstvenega sistema. Kar 52 odstotkov vseh postelj v bolnišnicah že zasedajo pacienti s covidom-19. Z Nove Zelandije medtem poročajo o primeru okužbe, ki ni povezan z vnosom iz tujine. Epidemiologi še raziskujejo, kje bi se lahko ženska okužila.

V drugem valu okužbe v okoli 85 odstotkih DSO, obeta se podaljšanje ukrepov
11. 11. 2020 09.08
V torek smo v Sloveniji ob 7515 testiranjih potrdili 2217 novih primerov okužbe z novim koronavirusom. Pozitivnih je bilo tako kar 29,5 odstotka testiranj. Umrlo je 40 obolelih, kar je največ do zdaj. "Še kdo dvomi, da zaostritve ukrepov niso nujne? Za zdravje ljudi gre," je ob tem dejal minister Gantar. Še posebej zaskrbljujoče so medtem razmere v DSO.

Neuradno: Gantar Janši za krajši čas predlaga popolno zaustavitev sistema
09. 11. 2020 06.12
V Sloveniji smo v nedeljo ob 2063 testiranjih potrdili 464 novih okužb z novim koronavirusom, umrlo je 24 bolnikov s covidom-19. "Delež pozitivnih testov je znašal 22,49 odstotka, še malenkost manj kot dan prej," je dejal vladni govorec Jelko Kacin. "Z vsemi sredstvi se borimo za ohranitev dostopnosti zdravstva," pa je povedal direktor UKC Ljubljana Janez Poklukar. Vodja strokovne skupine Bojana Beović je v oddaji Svet na Kanalu A pojasnila, da so zdravstvenemu ministrstvu in vladi že predlagali ostrejše ukrepe, če bi se zdravstvene razmere poslabšale. Minister za zdravje pa naj bi predsedniku vlade po poročanju 24UR že predlagal zaostritev ukrepov, med vrsticami pa naj bi s tem tudi pogojeval svoj položaj v vladi. Med možnimi ukrepi se omenja popolna zaustavitev javnega življenja za krajši čas ter tudi dodatna omejitev gibanja na 1000 metrov od kraja bivališča.

1612 novookuženih, umrlo 34 bolnikov s covidom-19
07. 11. 2020 10.25
V Sloveniji smo v petek ob 6340 testih potrdili 1612 novih primerov okužbe z novim koronavirusom, umrlo je še 34 bolnikov s covidom-19. Bolnišnično zdravljenje potrebuje 1084 oseb, 178 jih je v intenzivnih enotah. Pomoč respiratorja potrebuje 113 bolnikov. Vodja svetovalne skupine za covid-19 Bojana Beović ob tem opozarja, da nas čaka še nekaj mesecev takšnega življenja. "Pričakujemo, da bo naslednje leto del težav rešilo učinkovito cepivo. Do takrat je treba zdržati s čim manj žrtvami," dodaja.

V Italiji strožji ukrepi, v ZDA drugi dan zapored največ dnevnih okužb
06. 11. 2020 08.09
V Italiji so v veljavo stopili novi ukrepi v boju proti novemu koronavirusu. Med drugim bo odslej po vsej državi veljala policijska ura med 22. in 5. uro. V Avstriji so v zadnjih 24 urah sicer potrdili nekoliko manj novih okužb kot v preteklih dneh, a se povečuje število hospitalizacij. Ob tem pa pristojni opozarjajo, da pri 72 odstotkih okužb ni mogoče več odkriti izvora okužbe. V ZDA pa medtem že drug dan zapored beležijo najvišje dnevno število novih okužb.

Kadrovska stiska v UKC Maribor vse večja: 'Upamo na evropsko solidarnost'
06. 11. 2020 10.19
V Sloveniji smo v četrtek potrdili 1564 okužb z novim koronavirusom, umrlo je 26 bolnikov s covidom-19. Čeprav je krivulja novookuženih začela padati in smo po besedah vladnega govorca Jelka Kacina vrh drugega vala že dosegli, pa je stanje v bolnišnicah še vedno zelo resno: hospitaliziranih je 1069 bolnikov s covidom-19, od tega jih 168 potrebuje intenzivno terapijo. Pri uvajanju hitrih antigenskih testov moramo biti previdni, saj so lahko vprašljive kakovosti, pa je opozoril vodja laboratorija za infekcijske bolezni Miroslav Petrovec.

Umrlo 29 bolnikov s covidom-19, vlada o sproščanju ukrepov še ne razmišlja
04. 11. 2020 09.07
V Sloveniji smo v torek opravili 6311 testiranj na okužbo z novim koronavirusom, pri čemer je bilo pozitivnih 2027 oseb - torej več kot 32 odstotkov vseh testiranih. Umrlo je 29 bolnikov s covidom-19. Ali to pomeni, da je drugi val širjenja okužb s tem dosegel vrh? Se morda kmalu obeta sprostitev ukrepov za zajezitev širjenja okužb? "Vlada ne bo tvegala nobene sprostitve, ki bi nas znova zdrsnila v vode, od koder smo prišli," odgovarja vladni govorec za covid-19 Jelko Kacin.

IJS: Število hospitaliziranih naj bi doseglo vrh okoli petka
01. 11. 2020 19.58
Učinki zadnjih ukrepov za zajezitev širjenja novega koronavirusa, zlasti tistih, ki se nanašajo na šole, in tistih, ki so omejili prehajanje med občinami, so že vidni. Epidemija se namreč širi počasneje, pravi Leon Cizelj z Instituta Jožef Stefan. Število hospitaliziranih naj bi doseglo vrh okoli petka.