Republika

Dodik za oblikovanje vojske Republike srbske

28. 09. 2021 12.35

Srbski član predsedstva BiH Milorad Dodik je napovedal možnost oblikovanja vojske Republike srbske. Hrvaški član in predsedujoči predsedstvu Željko Komšić ga je obtožil upora.

Tožniki o odločitvi ESČP: velika zaušnica Sloveniji kot pravni državi

14. 09. 2021 13.18

Razsodba Evropskega sodišča za človekove pravice (ESČP) je velika zaušnica Sloveniji kot pravni državi, je ocenil odvetnik ene od tožnic v primeru razlaščenih vlagateljev v podrejene obveznice in delnice bank v Sloveniji Miha Kunič. Da je takšno odločitev pričakoval, je dejal odvetnik Aleš Kaluža.

Pritožniki po bančnih izbrisih niso imeli možnosti učinkovitega pravnega sredstva

14. 09. 2021 11.14

V primeru razlaščenih vlagateljev v podrejene obveznice in delnice bank v Sloveniji je prišlo do kršitve 1. člena dodatnega protokola h konvenciji o varstvu človekovih pravic in temeljnih svoboščin, ugotavlja ESČP. Vlagatelji niso imeli na voljo učinkovitega pravnega sredstva, s katerim bi lahko izpodbijali izredne ukrepe Banke Slovenije.

Za Slovenijo ni lahkih tekem

14. 09. 2021 07.37

V Čatežu pri Brežicah se je zbrala ženska članska nogometna reprezentanca, ki v petek na gostovanju pri Estoniji začenja kvalifikacije za svetovno prvenstvo, ki ga bosta leta 2023 gostila Avstralija in Nova Zelandija. V prvem sklopu bo Slovenija doma gostila še Francijo, tekma bo 21. septembra v Murski Soboti.

Skrb zaradi STA izrazilo 17 evropskih organizacij za svobodo medijev

08. 09. 2021 17.29

17 vodilnih novinarskih organizacij in organizacij za svobodo medijev iz vse Evrope je objavilo skupno izjavo, v kateri so izrazile zaskrbljenost zaradi gospodarskih pritiskov na Slovensko tiskovno agencijo (STA). Vladni urad za komuniciranje (UKOM) so pozvale, naj agenciji pred finančnim zlomom zagotovi financiranje in neodvisnost.

Direktorja STA in Ukoma izrazila pripravljenost za nadaljevanje dialoga

07. 09. 2021 12.50

Direktor STA Veselinovič in direktor vladnega urada za komuniciranje Urbanija sta se na povabilo predsednika republike Pahorja udeležila delovnega srečanja v predsedniški palači. Po sestanku so vsi trije izrazili optimizem za nadaljevanje dialoga in iskanje rešitev. V najboljšem primeru bi STA denar za javno službo lahko prejela tri dni po podpisu pogodbe oziroma v drugi polovici septembra. STA je sicer že 250 dni brez financiranja za javno službo, ki jo opravlja.

Vrhovno sodišče ugotovilo dolžnost državnega financiranja STA

06. 09. 2021 14.42

Vrhovno sodišče je razveljavilo začasno zadržanje uredbe o financiranju javne službe STA. Med drugim ugotavlja, da agenciji ni uspelo dokazati, da bi zgolj z zadržanjem uredbe dobila državno nadomestilo. Hkrati je sodišče zapisalo, da je po zakonu Republika Slovenija dolžna zagotavljati financiranje za leto 2021 skladno s poslovnim načrtom. Medtem pa je direktor Ukom Uroš Urbanija sporočil, da je vrhovno sodišče "očitno sprejelo argumente Ukoma", ni pa komentiral ugotovitev sodišča o dolžnosti mesečnega financiranja javne službe STA.

Urbanija v odgovoru Fajonovi: Napovedi o skorajšnjem stečaju STA so nenavadne

06. 09. 2021 14.23

Direktor Ukoma Uroš Urbanija je odgovoril na javno pismo, ki ga je pred dnevi premierju Janezu Janši poslala predsednica SD Tanja Fajon. Spomnil je, da je vlada Ukomu junija z uredbo naložila, naj uredi financiranje STA. Pripravili so končno verzijo pogodbe, v kateri so pristali na skoraj vse pogoje agencije, niso pa mogli pristati na zahtevo, da se storitve iz naslova javne službe lahko tudi prodajajo na trgu, zatrjuje Urbanija. Fajonova je nato dejala, da je odločba vrhovnega sodišča več kot zgovorna in dodala, da pričakuje odstop Urbanije.

Skrivnosti Bajnskih dvorov: urbana legenda o zakladu kriva za razdejanje grofičinega groba

05. 09. 2021 07.00

Lesena, deloma okovana vrata se brez večjega napora odpro. Zaškripajo, ko v nepovabljenega obiskovalca buhne zatohel zrak, mešanica poletne sopare in prijetnega hladu notranjosti mogočne grobnice. Temna in skrivnostna preteklost vabi. Ko se oko privadi, najprej zagleda kamnit oltar, kupe razbitih opek, lesene ostanke kdo ve česa že. In sredi tega polmraka, na levi in desni, prekrita s plastmi večletnega prahu in pajčevine, kot bi bila odeta v mehko odejo, stojita veličastna kamnita sarkofaga. Grofičin je razdejan, razbit, deloma povsem odprt. Na posmrtnih ostankih počivajo le še posamezni koščki preperelega črnega blaga. Na dotiku kogar koli. In to le zato, ker je nekoč obstajala zgodba, da so bogate lastnike Bajnskih dvorov pokopali z velikim zakladom. Pa so jih res?

Kakšna je usoda kontroverznega afganistanskega šova talentov?

31. 08. 2021 08.00

V Afganistanu, kjer so do leta 2001 živeli pod okriljem talibanov, so se morali navaditi na svet, kjer so določene stvari prepovedane. Predvsem stvari, ki spominjajo na zahodno kulturo in se s svojimi pristopi upirajo načelom strogega islamskih pravil, ki so jo uvedli talibani s šeriatskim pravom. Talibani bodo po vsej verjetnosti Afghan Star omejevali ali pa celo prepovedali. Želeli pa bodo obdržati nov obraz pred Afganistanci, da bi jim pokazali, da so se spremenili, a Afghan Star pravzaprav predstavlja vse, kar je proti vsem prepričanjem talibanov.

Slovenija bi kmalu lahko dobila še četrto javno univerzo

23. 08. 2021 21.16

Jugovzhodna Slovenija bo morda že kmalu dobila svoje univerzitetno središče. Po univerzah v Ljubljani, Mariboru in Kopru se znanstveno, raziskovalno in izobraževalno središče, ki bo ponujalo študij na dveh fakultetah in eni visoki šoli, obeta še Novemu mestu. Univerza bo imela ob ustanovitvi akreditirane bolonjske študijske programe prve, druge in tretje stopnje – in sicer štiri visokošolske, dva univerzitetna, štiri magistrske in dva doktorska programa.

Mineralna bogastva Afganistana, ki jih svet nujno potrebuje, v lasti talibanov

19. 08. 2021 12.17

Hiter padec Afganistana je sprožil politično in humanitarno krizo. Celo strokovnjaki za varnost se sprašujejo, kaj se bo zgodilo z neizkoriščenim rudnim bogastvom v državi. Po Afganistanu so namreč raztresene zaloge različnih mineralov, kot so železo, baker in zlato. A najpomembnejše je morda eno največjih nahajališč litija na svetu. Je to priložnost za Kitajsko in kaj to pomeni za svetovno gospodarstvo?

Haiti: Reševalci iščejo preživele, število žrtev preseglo 1.290

16. 08. 2021 06.22

Uradniki na Haitiju so potrdili, da je v močnem potresu z magnitudo 7,2, ki je v soboto prizadel karibsko državo, umrlo že najmanj 1.297 ljudi. Reševalci se še vedno prebijajo skozi ruševine in obupano iščejo preživele. Potres je uničil številne hiše, cerkve in šole, številne bolnišnice so preobremenjene.

Dodik znova zanikal genocid v Srebrenici: Raje grem v zapor

12. 08. 2021 16.57

Član predsedstva BiH Milorad Dodik je v izjavi za medije znova zanikal obstoj genocida v Srebrenici in dodal, da bo pri tej trditvi vztrajal, četudi bo moral v zapor. Znova je ponovil, da bi združitev s Srbijo morala ostati dolgoročen cilj bosanskih Srbov, čeprav v trenutnih okoliščinah ni uresničljiv. Dodikove izjave so zopet naletele na ostre odzive.

Slovenija po Egiptu cepivo AstraZenece donirala še Zelenortskim otokom

04. 08. 2021 12.09

Vlada se je na dopisni seji odločila, da za namen humanitarne pomoči ob epidemiji Zelenortskim otokom brezplačno nameni 150.000 odmerkov cepiva proti covidu-19. To je že tretja večja donacija cepiva AstraZenece – Bosni in Hercegovini smo pred tem donirali skoraj 50.000 odmerkov, Egiptu pa 250.000. Slovenija sicer ob manjšem zanimanju za cepljenje razpolaga s presežnimi količinami cepiv, najmanj priljubljeno pa je ravno cepivo AstraZenece.

Poljska roka sprave? Premier vendarle razmišlja o 'nekakšnem dogovoru' z EU

03. 08. 2021 15.33

Po dolgotrajnem pravnem pingpongu med EU in Poljsko se zdi, da se je žogica po dolgem času vsaj nekoliko umirila. Poljski premier Mateusz Morawiecki je v svojem zadnjem intervjuju namreč spregovoril v spravljivem tonu in dejal, da želi z Evropsko unijo doseči "nekakšen dogovor". Jabolko spora so namreč reforma poljskega disciplinskega senata in ostale pravosodne reforme.

Republika Srbska zavrnila zakon o kaznovanju zanikanja genocida

30. 07. 2021 19.06

Parlament Republike Srbske je sprejel dva sporna zakona, katerih cilj je onemogočiti izrekanje kazni osebam, ki zanikajo vojne zločine, ter po drugi strani strogo kaznovanje tistih, ki žalijo ime in simbole te srbske entitete BiH. Na ozemlju Republike Srbske pa se v skladu z novim zakonom ne bodo izvajale spremembe kazenskega zakonika BiH, ki jih je ta mesec sprejel visoki predstavnik mednarodne skupnosti Valentin Inzko.

Hrvaško sodišče odvzelo lastniške pravice mariborske družbe DEM

29. 07. 2021 12.32

Zagrebško višje sodišče za gospodarske zadeve je ugodilo pritožbi hrvaškega državnega tožilstva in spremenilo prvostopenjsko sodbo varaždinskega sodišča, ki je družbi Dravske elektrarne Maribor (DEM) podelilo zemljišča ob hidroelektrarni Formin na hrvaški strani meje leta 2018, poročajo hrvaški mediji. Sodišče je odločilo tudi, da bo moral stroške postopka v višini 215 tisoč kun oz. okoli 28 tiso evrov plačati DEM.

Zakaj so ravno Haloze pravi raj za Romantično vandranje?

27. 07. 2021 00.15

Slovenci iščemo odmaknjene kotičke Slovenije, ki nudijo enako in še več kot butični hoteli v središčih turističnega vrveža. Eden takih zelenih biserov so Haloze, ki vabijo med idilične griče Haloz na domače dobrote lokalno pridelanih sestavin s postrežbo vrhunskih vin. Daleč stran od mestnega vrveža so jutra v glamping hiškah raj za regeneriranje. Welness v haloških vilah in zidanicah pa daje popolni odklop umu in telesu.

Tajni iranski dokumenti z načrti za kibernetske napade na ladje in pametne stavbe

27. 07. 2021 09.20

Britanski Sky News razkriva domnevne iranske tajne dokumente, ki razodevajo načrte o kibernetskih napadih na ladje in bencinske črpalke. Dokumenti prav tako vsebujejo podatke o satelitskih komunikacijskih napravah, ki jih uporablja svetovna pomorska industrija, ter tudi računalniških sistemih, ki nadzorujejo pametne zgradbe po svetu.

V strelskem obračunu po atentatu ubiti štirje napadalci, dva pridržali

08. 07. 2021 08.41

Štirje napadalci, ki naj bi bili odgovorni za atentat na haitijskega predsednika Jovenela Moiseja, so bili ubiti v strelskem obračunu z varnostnimi silami, je potrdila tamkajšnja policija. Še dve osebi so pridržali. V prestolnici Port-au-Prince pa še vedno poteka obračun med policisti in nekaterimi drugimi osumljenci.

Nov prepir med Hrvati in Italijani zaradi imen 'prošek' in 'prosecco'

03. 07. 2021 15.03

Hrvaški vinarji so po vnovični "italijanski sabotaži" poskusa zaščite imena dalmatinskega desertnega vina prošeka na nogah. Italijani se z imenom namreč ne strinjajo, saj da preveč spominja na njihov prosecco. Italija je zato zagotovila, da bo prosecco, potem ko se je Hrvaška obrnila na Evropsko komisijo, branila za vsako ceno.

Burno soočenje: Nemec o pritiskih, Hojs o (različnih) vrednotah

29. 06. 2021 06.00

Težke besede so padale med ministrom za notranje zadeve Alešem Hojsom in poslancem SD-ja Matjažem Nemcem. Razlog: Hojsov zapis po petkovi alternativni proslavi, na kateri je policija odstranila rumene jopiče, ki so, kot so zapisali organizatorji, onemogočali izvedbo proslave. Šef policije je po javnih pozivih premierja Janeza Janše in ministra Hojsa odredil nadzor nad delom policistov, ki ga je poslanec Matjaž Nemec označil za politični pritisk na policijo.

'Holmec – simbol odločnosti, hrabrosti in požrtvovalnosti slovenskih policistov'

28. 06. 2021 21.34

Na nekdanjem mejnem prehodu Holmec je potekala osrednja slovesnost ob dnevu Policije in ob 30. obletnici spopada na mejnem prehodu med tedanjo slovensko milico in Teritorialno obrambo ter vojaki JLA. Gre za enega pomembnejših oboroženih bojev v osamosvojitveni vojni, v katerem so vojaki jugoslovanske armade skušali po kratkem ultimatu zavzeti mejni prehod. Objekt na meji so slavnostno poimenovali po dveh padlih policistih. Predsednik države je ob tem dejal, da je slovenska Policija obranila in varovala prebivalce in svojo domovino.

Drugi krog regionalnih volitev v Franciji nov udarec za Macrona in le Penovo

27. 06. 2021 22.07

Drugi krog regionalnih volitev v Franciji, ki ga je znova zaznamovala rekordno nizka volilna udeležba, je tako za skrajno desni Nacionalni zbor Marine le Pen kot tudi za stranko Naprej republika predsednika Emmanuela Macrona pomenil hud udarec. Volitve nakazujejo veliko vrnitev desnih Republikancev.

30 let od osamosvojitve, 30 let od teh ponarodelih hitov

25. 06. 2021 08.00

Leto 1991 je zaznamovalo nekaj skladb, ki jim z veseljem prisluhnemo tudi tri desetletja kasneje. Ob tem se poraja vprašanje, ali so bile pesmi tistega časa toliko kakovostnejše, da so se v srca zapisale do danes, ali pa jim je takratna politična situacija tlakovala pot do glasbene večnosti. Črna kitara, Samo milijon in Šum na srcu so samo nekatere, ki so ostale del železnega repertoarja najbolj prepoznavnih slovenskih skladb, v katerih še danes uživajo različne generacije.

Slovenski turisti v primežu vladnih odlokov, ki se spreminjajo 'čez noč'

23. 06. 2021 11.20

Kljub ugodni epidemiološki sliki v državi in dejstvu, da se bomo kmalu znašli na evropskem seznamu 'varnih' držav, je Slovenija dodatno zaostrila pogoje vstopa v državo za osebe, ki niso cepljene in covida-19 niso prebolele. Ob vrnitvi iz t. i. rdečih ali temnordečih držav jih tako kljub predložitvi negativnega PCR-testa čaka še obvezna 10-dnevna karantena. Nov ukrep, ki je začel veljati dobesedno čez noč, je bil med slovenskimi turisti, ki trenutno dopustujejo v tujini, sprejet z veliko nejevolje. Nezadovoljni so tudi v turističnih agencijah in na brniškem letališču, kjer opozarjajo na negativne posledice tovrstnih nenadnih zaostrovanj na turizem.

Volitve v Franciji je zaznamovala rekordno nizka udeležba

21. 06. 2021 07.37

V prvem krogu regionalnih volitev v Franciji se je skrajna desnica odrezala slabše od pričakovanj in glede na projekcije izidov zasedla drugo mesto. Največ glasov so skupaj z zavezniki osvojili desni Republikanci, stranka Naprej republika predsednika Emmanuela Macrona je bila peta. Volitve je zaznamovala rekordno nizka udeležba.

Zeleni, oranžni, rdeči in temno rdeči: vlada sestavila nove sezname držav

18. 06. 2021 21.47

Vlada je določila besedilo predloga, s katerim bi dopolnila zakon o nalezljivih boleznih. DZ ga bo predložila v obravnavo po nujnem postopku, so sporočili po dopisni seji. S tem se bo uresničila odločba Ustavnega sodišča. Vlada je tudi izdala odlok o spremembah Odloka o določitvi pogojev vstopa v državo. Veljal bo od 19. junija do vključno 27. junija 2021.

Slovo šova V koraku z družino Kardashian: Česa gledalci niso videli

13. 06. 2021 08.00

Po 20 sezonah in 14 letih se je resničnostni šov V koraku z družino Kardashian dokončno poslovil s televizijskih ekranov. Klan Kardashian - Jenner, ki se je javnosti prvič predstavil 14. oktobra 2007, je v desetletju z gledalci delil marsikaj, od porok do ločitev ter vseh dramatičnih trenutkov, ki so nastopili vmes. Vseeno pa je družini in producentom v vsem tem času uspelo ohraniti kar nekaj skrivnosti.