Republika

Haaško sodišče obtožuje Republiko srbsko, da ovira aretacijo vojnih zločincev

25. 07. 1998 08.40

Haaško sodišče za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije je danes obtožilo oblasti Republike srbske, da domnevnim vojnim zločincem izdajajo ponarejene identifikacijske dokumente. S tem ''namerno ovirajo'' operacije za prijetje vojnih zločincev, dodaja haaško sodišče.

Slovenija in Republika srbska za okrepitev sodelovanja na vseh ravneh

17. 07. 1998 15.53

Slovenska stran in predstavniki Republike srbske so na današnjih pogovorih znova potrdili interes za okrepitev sodelovanja na vseh ravneh med Slovenijo in Republiko srbsko kot eno od dveh entitet BiH. Na delovnem obisku v Ljubljani je bil namreč predsednik vlade Republike srbske Milorad Dodik s številčno vladno delegacijo; srečal se je že z gostiteljem, slovenskim zunanjim ministrom Borisom Frlecem in premierom Janezom Drnovškom, pogovarjal pa se je tudi s predsednikom državnega zbora Janezom Podobnikom.

Rafinerija Nafte Lendave bo poleti počivala

01. 07. 1998 08.15

Rafinerijska proizvodnja bo v lendavski družbi Nafta zaradi rednega letnega remonta ustavljena približno do konca počitnic, torej avgusta, ko naj bi bila dela dokončana. To so na včerajšnji šesti redni seji skupščine Nafte iz Lendave sklenila njena lastnika, Petrol in Republika Slovenija, ki sta obravnavala tudi poslovni poročili za leto 1996 in 1997 ter poslovni načrt za letošnje leto, ki pa ga skupščina ni mogla sprejeti. Omenjena stališča je na novinarski konferenci predstavil državni sekretar Alojz Kovše, dotaknil pa se je tudi aktualnih razmer v zvezi z Jedrsko elektrarno Krško.

Beograd obtožil Zahod, da podpira terorizem

23. 06. 1998 15.35

Zvezna republika Jugoslavija je zahodne države danes obtožila, da podpirajo albanski terorizem na Kosovu. Jasna podpora Albanije in posredna podpora Zahoda, ki jo namenjata t.i. Osvobodilni vojski Kosova, sta največji oviri za politični dialog, je za beograjski časnik Večernje novosti dejal podpredsednik jugoslovanske vlade Zoran Lilić.

ZRJ za stroške vojske in policije na Kosovu dnevno porabi 2,2 milijona ameriških dolarjev

12. 06. 1998 17.26

Zvezna republika Jugoslavija vsak dan za vojsko na Kosovu porabi pol milijona ameriških dolarjev, za policijo pa še dodatnih 1,7 milijona, piše današnja Naša Borba. Časnik opozarja, da državni proračun takšnih izdatkov ne more prenesti in da bi nadaljevanje kosovske krize lahko povzročilo sivo emisijo denarja s težkimi posledicami za gospodarstvo.

Ameriška odposlanca Holbrooke in Gelbard na Kosovu

11. 05. 1998 08.36

Po obisku v Beogradu sta se včeraj v Prištini mudila ameriški odposlanec Richard Holbrooke in posebni odposlanec ameriškega predsednika Billa Clintona za območje nekdanje Jugoslavije Robert Gelbard. Ameriška odposlanca sta se danes dvakrat sestala s predsednikom Demokratske zveze Kosova Ibrahimom Rugovo, pogovarjala pa sta se tudi s petnajstčlansko skupino za pogajanja s srbsko stranjo za rešitev kosovskega vprašanja.

Letna konferenca EBRD v Ukrajini

10. 05. 1998 10.13

Ukrajinski premier Valerij Pustovojtenko in Charles Frank, vršilec dolžnosti predsednika Evropske banke za obnovo in razvoj (EBRD), sta včeraj v Kijevu odprla letno konferenco te banke. Petdnevno srečanje je po besedah Franka najpomembnejši dogodek za gospodarstvo držav Srednje in Vzhodne Evrope.

Beograd izključuje posredovanje Gonzalesa glede Kosova

08. 05. 1998 16.06

Zvezna republika Jugoslavija izključuje posredovanje odposlanca Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE) Felipeja Gonzalesa v konfliktu na Kosovu, se je danes izvedelo iz neimenovanih uradnih virov v Beogradu.

Vlada sprejela uredbo o prepovedi prodaje orožja ZRJ

30. 04. 1998 14.51

Vlada je včeraj na korespondenčni seji sprejela uredbo o izvajanju resolucije Varnostnega sveta OZN, ki prepoveduje prodajo ali dobavljanje orožja in vojaške opreme ZR Jugosaviji, vključno s Kosovom. Varnostni svet OZN je to resolucijo, s katero želi ohraniti mir in stabilnost na Kosovu ter preprečiti oboroževanje in urjenje osebja za tamkajšnje teroristične dejavnosti, sprejel 31. marca letos, so danes sporočili iz urada vlade za informiranje. Republika Slovenija se z uredbo o izvajanju resolucije tudi zavezuje, da preko svojega ozemlja ne bo dopustila tranzita pošiljk z vojaško opremo na omenjena območja.

Švica je najbogatejša država na svetu

16. 04. 1998 10.35

Švica je s 44.350 dolarji bruto domačega proizvoda (BDP) na prebivalca v lanskem letu postala najbogatejša država sveta. To kažejo podatki, ki jih je danes v Washingtonu objavila Svetovna banka. Luksemburg, ki je bil več let na vrhu lestvice najbogatejših držav, je z nje izpadel, saj lestvica sedaj navaja le še države z več kot enim milijonom prebivalcev.

Priprave na oblikovanje mednarodnega sodišča za genocid

04. 04. 1998 12.38

Predstavniki več kot stotih držav so se včeraj v New Yorku udeležili zadnjega pripravljalnega sestanka za oblikovanje mednarodnega sodišča za genocid, zločine proti človeštvu in vojne zločine.

20. svetovni izvoznik je Rusija

30. 03. 1998 12.30

Rusija je šele 20. največji izvoznik blaga na svetu, po uvozu se uvršča na 24. mesto, medtem ko je glede na uvoz storitev na 19. mestu, navaja Svetovna trgovinska organizacija (WTO) v nedavnem poročilu o rezultatih za minulo in obetih za letošnje leto. Nobena nekdanja sovjetska republika se ni uvrstila med prvih trideset največjih trgovskih držav na svetu. Rusija je minulo leto ustvarila za 65,7 milijarde izvoza - pri tem je izključen izvoz v države Skupnosti neodvisnih držav in območja Baltika -, medtem ko je uvoz dosegel 48 milijard dolarjev. Ob vključitvi podatkov o trgovini z državami SND in baltskega območja se ruski izvoz in uvoz znatno povečata na 86,6 oziroma 65,7 milijarde dolarjev. Za primerjavo - ZDA so preteklo leto izvozile za 688,9 ter uvozile za 899,2 milijarde dolarjev. Po podatkih WTO je bil ruski uvoz v letu 1997 večji za 11 milijard dolarjev, obenem pa je bil izvoz manjši za pet milijard dolarjev.

Češka republika ali Češka

25. 03. 1998 09.32

Češki intelektualci so začeli razpravo o tem, ali naj se njihova država imenuje Češka republika kot doslej ali samo Češka. Okoli 160 univerzitetnih profesorjev je v posebnem pismu zapisalo, naj se država imenuje Češka, čemur pa nasprotuje predsednik Vaclav Havel, ki pravi, da to ime preveč spominja na nacistično obdobje. V tem času se je namreč država imenovala Češka (Cesko). Drugi dodajajo, da Češko republiko sestavljata poleg Češke tudi Moravsko in del Šlezije. 160 intelektualcev pa pravi, da je ime Češka obstajalo že v 18. stoletju, pa tudi danes ga uporabljajo v številnih jezikih. Ironija je, da je ime prepovedano le na Češkem, pravijo.

Rusi bodo Čehom dobavljali zemeljski plin

17. 03. 1998 08.23

Češka republika namerava z Rusijo skleniti 15 letni sporazum o dobavi zemeljskega plina, so sporočili predstavniki industrijsko-trgovinskega ministrstva Češke republike. Lani so Čehi uvozili zemeljski plin v vrednosti 26,6 milijarde čeških kron, kar je približno 1,5 milijarde nemških mark, največ pa so ga uvozili prav iz Rusije, in sicer 83 odstotkov.

Danes naj bi bila znana arbitražna odločitev o Brčkem

15. 03. 1998 11.58

Mednarodna skupnost bo predvidoma danes popoldne objavila arbitražno odločitev o Brčkem, mestu na severovzhodu BiH, ki ga zase zahtevata tako Republika srbska kot Federacija BiH. V diplomatskih krogih sicer pričakujejo ponovno preložitev končne odločitve o prihodnjem statusu Brčkega. Muslimanski predstavnik v arbitražni komisiji Cazim Sadiković je v včerajšnjem pogovoru za agencijo AFP izrazil pričakovanje, da bo mesto prešlo pod nadzor osrednjih zveznih oblasti ob mednarodni navzočnosti.

Tudi Črna gora od ZRJ zahteva dialog s kosovskimi Albanci

11. 03. 1998 11.44

Tudi jugoslovanska republika Črna gora zahteva od Beograda pripravljenost za dialog z Albanci na Kosovu. Črnogorski predsednik Milo Djukanović je od svojega srbskega kolega Milana Milutinovića zahteval takojšnji in brezpogojni dialog z vodstvom kosovskih Albancev za rešitev kosovskega vprašanja. Omenjena Djukanovićeva izjava je bila objavljena sinoči v Podgorici, je poročala beograjska tiskovna agencija Beta. Črnogorski predsednik je obenem izrazil prepričanje, da lahko nekdanji španski premier Felipe Gonzalez v imenu Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE) igra "konstruktivno" vlogo pri umiritvi konflikta na Kosovu in iskanju dolgoročne rešitve tega konflikta.

Ameriškim maturantom gre slabo v matematiki in naravoslovju

10. 03. 1998 08.09

Ameriški maturantje so med najslabšimi na svetu v matematiki in naravoslovju. Ameriški maturantje so bili namreč med predstavniki iz skupno 21 držav na tekmovanju Third International Mathematics and Science Study (TIMSS) boljši samo od sovrstnikov iz Litve, Cipra in Južnoafriške republike. Najbolje so se odrezali nizozemski in švedski maturantje, medtem ko azijske države na tekmovanju niso sodelovale. Kot je povedal direktor TIMSS in profesor na bostonskem kolidžu Abert Beaton, so na tekmovanju fantje iz večine držav dosegli boljše rezultate kot njihove sovrstnice. Izjema je le Južnoafriška republika, saj so se bolje izkazala dekleta.

Cook poziva Karadžića, naj se preda

04. 03. 1998 16.15

Britanski zunanji minister Robin Cook je danes po pogovorih s srbskim članom bosanskega predsedstva Momčilom Krajišnikom nekdanjega vodjo bosanskih Srbov Radovana Karadžića pozval, naj se sam preda Mednarodnemu sodišču za vojne zločine v nekdanji Jugoslaviji.

Dodik: Republika srbska ni več mednarodno izolirana

23. 02. 1998 17.11

Premier Republike srbske Milan Dodik je danes izjavil, da njegov obisk v ZDA omogoča srbski entiteti v BIH izboljšanje njenega mednarodnega in še zlasti finančnega položaja.

Estonija pričakuje vstop v EU med prvimi državami

17. 02. 1998 16.56

Najmanjša baltska republika nekdanje Sovjetske zveze, Estonija, se vidi med državami, ki bodo sprejete v prvem krogu širitve EU, je danes za britansko tiskovno agencijo Reuters izjavil estonski zunanji minister Toomas Hendrik Ilves. Ilves je ob tem dodal, da je sprejem med petnajsterico za Estonijo bistvenega pomena, saj kar 65 odstotkov trgovine te baltske države poteka z državami unije. Estonija bo 31. marca skupaj s Poljsko, Češko, Madžarsko in Slovenijo začela pogajanja o sprejemu v EU.

Moskva vnovič opozarja pred napadom na Irak

10. 02. 1998 17.38

Rusko zunanje ministrstvo je Washington danes opozorilo na morebitne posledice letalskih napadov na Irak, če bi zadeli skladišča orožja za množično uničevanje. Tiskovni predstavnik Genadij Tarasov je obenem ponovil, da Rusija kategorično zavrača uporabo sile proti Iraku.*** Iz vojaškega oporišča Incirlik na jugu Turčije pa medtem poročajo o povečani aktivnosti. Tam so nameščena ameriška in britanska letala v okviru misije za nadzor prepovedi letalskih poletov nad Irakom, ki je v veljavi od leta 1991. Iz oporišča je poletelo večje število bojnih letal, eno izvidniško letalo in letala za motenje radarskih sistemov. Južnoafriška republika pa je ZDA pozvala, naj pri reševanju iraške krize dajo prednost razumu in uporabi diplomacije. Kot je opozorilo južnoafriško zunanje ministrstvo, bodo v primeru bombnega napada žrtve civilisti in ne Sadam Husein.

Kako poslovati z Rusko federacijo?

22. 01. 1998 15.38

Gospodarska zbornica Slovenije (GZS) je danes v Ljubljani pripravila posvet Kako poslovati z Rusko federacijo, na katerem so predstavniki GZS, ministrstva za ekonomske odnose in razvoj, Nove ljubljanske banke in ruskega veleposlaništva v Sloveniji skušali predstaviti možnosti za izboljšanje meddržavnih trgovinskih in gospodarskih odnosov med Rusko federacijo in Slovenijo. Interes slovenskih podjetij za vstop na ruske trge dokazuje množična udeležba, saj se je posveta udeležilo kar 121 podjetij.

Novice BSA

21. 01. 1998 18.32

(<b>Romunija</b>) Po prvih racijah pri softverskih piratih ob koncu minulega leta je združenje založnikov poslovne programske opreme BSA (Business Software Alliance) v Romuniji objavilo >>vojno napoved<< piratom v sporočilu za javnost, ki ga je izdala skupaj z romunsko policijo in uradom za zaščito avtorskih pravic. To sporočilo so objavile štiri najbolj priljubljene TV postaje, šest dnevnikov, dve radijski postaji in ena tiskovna agencija. Sodijo, da je sporočilo doseglo blizu osem milijonov ljudi. Microsoftovo romunsko podružnico ter romunsko BSA je zatem poklicalo izjemno veliko ljudi.

Državno poroštvo za NLB in NKBM

08. 01. 1998 16.19

Državni zbor je po hitrem postopku sprejel zakon o poroštvu RS za alocirane obveznosti Nove Ljubljanske banke d.d. (NLB) Ljubljana in Nove kreditne banke Maribor d.d. (NKBM) Maribor iz naslova kreditov, ki jih je Sklad za financiranje povečanja zaposlovanja v gospodarsko manj razvitih in izrazito emigracijskih področjih SFRJ najel pri Skladu Sveta Evrope (SE) za socialni razvoj.

Belgijci pozimi počitnikujejo pod eksotičnimi palmami

08. 01. 1998 08.20

Belgijci vse pogosteje na počitnice odhajajo v tujino. Po podatkih zveze belgijskih turističnih agencij ABTO je v zadnjih mesecih leta 1997 v primerjavi z letom poprej v tujini, največkrat v toplih eksotičnih krajih, počitnikovalo 13 odstotkov več Belgijcev. Južna Amerika, Mehika, Dominikanska republika pa tudi Kuba so v Belgiji med najbolj iskanimi zimskimi počitniškimi destinacijami; večno priljubljeni po podatkih ABTO ostajata tudi bližji Španija in Tunizija. Manj kot leto poprej so se konec 1997 Belgijci odpravili v Turčijo in zaradi pokola v Luksorju v Egipt. Turisti so se namesto v omenjeni dve državi raje odpravili v smeri Azije, ki je postala privlačna tudi zaradi tamkajšnjih šibkejših valut. Pozimi vse bolj privlačen za Belgijce postaja tudi Mjanmar.

Črna Gora grozi z referendumom

06. 01. 1998 13.27

Črna gora je Srbiji zagrozila z referendumom glede vprašanje, ali naj še naprej ostane del Zvezne republike Jugoslavije.

Plavšićeva pozvala k umiritvi razmer

29. 12. 1997 17.51

Predsednica Republike srbske Biljana Plavšić je danes pozvala k umiritvi razmer, potem ko so na sobotni ustanovni seji skupščine srbske entitete izbruhnila ostra nasprotja med voditelji posameznih strank.

Sedma obletnica plebiscita in dan slovenske samostojnosti

26. 12. 1997 11.21

V Sloveniji danes v spomin na 26. december 1990, ko so uradno razglasili rezultate plebiscita, na katerem so se volilci odločali o tem, ali naj Republika Slovenija postane samostojna in neodvisna država, praznujemo dan samostojnosti. Plebiscita, ki je bil 23. decembra 1990, se je udeležilo 93,2 odstotka volilnih upravičencev, za samostojno in neodvisno državo pa jih je glasovalo 88,2 odstotka.

Kuvajtski emir napadel Sadama Huseina

22. 12. 1997 09.05

Kuvajtski emir šejk Jaber al-Ahmed al-Sabah je na vrhu Sveta za sodelovanje v Zalivu v Kuvajtu danes ostro napadel iraškega predsednika Sadama Huseina. Očital mu je, da se izmika resolucijam Združenih narodov, posebej tistim o nadzoru in uničevanju orožja, in s takim ravnanjem zgolj podaljšuje gospodarske kazenske ukrepe in bedo iraškega prebivalstva.

Poslovni stroški na Zahodu višji kot v državah v razvoju

14. 12. 1997 10.56

Države v razvoju so zaradi nižjih stroškov poslovanja za mednarodne vlagatelje zanimivejše od razvitih zahodnih držav. Kot je pokazala raziskava, ki jo je v 27 državah izvedla organizacija Economist Intelligence Unit (EIC), so države jugovzhodne Azije na splošno za deset do 60 odstotkov cenejše od industrijskih držav, predvsem zaradi višje cene dela in infrastrukture. Raziskava, ki je upoštevala cene delovne sile, najema poslovnih prostorov, telekomunikacij in davkov, je pokazala, da je najdražja država Nemčija, sledita pa ji Združene države in Belgija. Na dnu lestvice so Tajska, Indonezija, Malezija in Južnoafriška republika.