Ribe

Morskim konjičkom grozi izumrtje

12. 02. 2000 08.42

Morski konjiček, vrsta ribe, čigar glava spominja na konjsko, in že od nekdaj navdušuje s svojim neobičajnim načinom plavanja in zavitim repom, bo morda izumrl, če ne bomo bolj previdni, in bo od teh čudovitih bitij ostale le še legende, opozarjajo zoologi.

Po Savinji plavajo poginule ribe

24. 01. 2000 11.56

Kormorani so v reki Savinji pobili večjo količino rib. Že dva dni si celjska ribiška družina prizadeva očistiti reko od poginulih rib. Do zdaj so pobrali več kot 230 mrtvih rib v velikosti med 44 in 48 centimetrov. Ribiči pravijo, da je povzročena škoda za več kot milijardo tolarjev, saj je uničeno tudi ribje potomstvo. Ministrstvo za kmetijstvo pa ne dovoli odstrela kormoranov.

Novoletna darila so tudi neobičajna

31. 12. 1999 08.49

Povsod po svetu si te dni izmenjujejo novoletna darila. Ta običaj je pri nekaterih narodih povezan s tradicijo, ki pa pogosto narekuje precej neobičajna darila. Novoletne želje so medtem bolj ali manj enake, saj gre v glavnem za voščila o sreči, zdravju, obilju in uspehu.

Množična zastrupitev s hrano v restavraciji

18. 11. 1999 08.43

V hotelski restavraciji v japonskem mestu Nago nedaleč od Okinave na jugozahodu Japonske se je s hrano zastrupilo 84 ljudi. Vsi so večerjali ribe s kuhanim jajcem, oblasti pa so restavracijo takoj zaprle za pet dni. Po mnenju tamkajšnih oblasti so bila jajca okužena s salmonelo. Restavracijo pa naj bi med vrhunskim zasedanjem 21. in 23. julija prihodnje leto v Okinavi obiskale tudi države članice skupine G-8, ki jo sestavlja sedem industrijsko najbolj razvitih držav in Rusija.

S tuno do vitke postave

01. 11. 1999 10.56

Vključitev tune, lososa ali druge ribe, bogate s kislino omega-3, v dieto za hujšanje lahko pripomore k izgubi teže in izboljšanju zdravja na splošno, so ugotovili avstralski znanstveniki. Ribe, ki živijo v mrzli vodi, kot so losos, tuna, bakalar in skuša, so bogate z omenjeno kislino. Raziskave kažejo, da omega-3 preprečuje bolezni srca, saj lahko zniža pritisk in raven holesterola. Raziskava o učinkih ribjega mesa na človekovo zdravje je trajala štiri mesece, v njej pa je sodelovalo 69 moških in žensk s povečano telesno težo in povišanim krvnim tlakom. Tisti, ki so pojedli vsak dan porcijo rib, obogatenih s kislino omega-3, so shujšali, povrhu vsega pa so zmanjšali tudi količino holesterola v krvi in faktor tveganja, da dobijo diabetes. Znanstveniki poudarjajo, da so pri udeležencih raziskave, ki so jedli ribo enkrat dnevno, opazili največji padec maščobe v krvi, ki poveča nevarnost za bolezni srca.

Tajci pojejo preveč žuželk

18. 10. 1999 07.21

Okoljevarstveniki so zaskrbljeni nad naraščajočo porabo žuželk na Tajskem. Po mnenju izvedencev povečana poraba žuželk, ki so na tajskem kulinarična specialiteta, lahko ogrozi ekosistem. Po izsledkih študije, ki so jo izvedli v preteklih dveh letih, Tajci pojedo vedno več žuželk, saj so jedilnikom dodali 11 novih vrst, predvsem termite in različne vrste skarabejev. Pred tem so svojo lakoto zadovoljevali predvsem z mravljami, kobilicami in sviloprejkami, ki so tradicionalne specialitete severne Tajske. Študija poudarja, da so žuželke bogatejše z beljakovinami kot sladkovodne ribe ali raki. Po mnenju ekologov je predvsem zaskrbljujoče, da se je poraba žuželk, ki je bila prej omejena na revne pokrajine, razširila na velika mesta, kjer jedi iz žuželk dosegajo rekordne cene. Med drugim je na trgu mogoče najti ocvrte škorpijone. Kot je potožil tajski biolog, so večino plenilskih žuželk že uničili s pesticidi, največje povpraševanje na prehrambenem trgu pa je prav po plenilskih vrstah. Izginotje plenilskih žuželk bi lahko povzročilo porast škodljivcev in ogrozilo že tako razmajano naravno ravnovesje na Tajskem.

Morski pes v Tržaskem zalivu?

13. 09. 1999 22.02

Včeraj popoldne okrog 16. ure je neka obiskovalka tržaškega kopališča Ausonia, ki leži tik ob pristanišču, opazila sumljivo trikotno plavut. Panika, zaradi katere so v trenutku izprazniki kopališča, se zaenkrat še ni razširila na vzhodno stran Tržaškega zaliva, kjer so te dni kopališča še vedno polna kot sredi turistične sezone.

Nepričakovana poslastica za polarne medvede

29. 07. 1999 08.25

Polarnim medvedom iz živalskega vrta v Stuttgartu so postregli z nepričakovano poslastico. Privoščili so jim namreč 200 kilogramov morskih rib iz Grčije. Kot je sporočila stuttgartska policija, je bila pošiljka rib sprva namenjena restavracijam, ker pa dobavitelj rib ni hranil pri ustrezni temperaturi, je sanitarna služba odločila, da ribe niso primerne za trg in jih izročila živalskemu vrtu. Dobavitelj bo moral pred sodišče.

Italija odkupuje ribe

20. 07. 1999 08.50

V Italiji je zaradi odstranjevanja bomb, ki so jih letala zveze NATO spustila v Jadransko morje, do konca avgusta prepovedano ribarjenje, država pa je ribičem za izgubljeni ulov namenila 60 milijard lir. Italijanski trgovci so se zaradi tega preselili na hrvaško tržišče rib in ribe odkupujejo po veliko višjih cenah kot hrvaški ribiči. Zato ostajajo domači predelovalci rib brez surovin, so, kot piše Večernji list, opozorili predstavniki grupacije za morsko ribištvo. Če ne bi bilo italijanskih trgovcev, hrvaški ribiči ne bi vedeli kam in komu prodati ulovljene ribe, poudarja lastnik podjetja za ulov in prodajo rib s Krka Vedran Antič, ki tudi trdi, da italijanski trgovci ne povečujejo cen odkupa rib, temveč jih še znižujejo, in dodaja, da ribiči samo želijo prodati svoj ulov tistemu, ki takoj plača. Njegovemu podjetju namreč hrvaški predelovalci rib dolgujejo plačilo že od oktobra lani.

Dioksin v Sloveniji ne presega mejne vrednosti

22. 06. 1999 20.32

Pri nas ni razlogov za skrbi. Zavod za zdravstveno varstvo v Mariboru je Veterinarski upravi posredoval prve rezultate analize o dioksinu v živalski krmi. Rezultati so negativni, kar pomeni, da je krma neoporečna.

Stopnje inflacije na Portugalskem in v Španiji

19. 04. 1999 07.54

Potrošniške cene so bile marca na Portugalskem v primerjavi s februarjem višje za 0,5 odstotka, stopnja letne inflacije pa se je povečala z 2,8 na 3 odstotke. Ribe, rastlinsko olje, sadje in zelenjava so izdelki, katerih cene mesečno najbolj poskakujejo. Mesečno se dvigujejo tudi stroški odvažanja smeti, vodne oskrbe in nekaterih storitev v zdravstvu. Padec cen pa na Portugalskem beležijo pri prodaji obutve in oblačil ter telekomunikacijske opreme in storitev. Potrošniške cene so bile v Španiji marca za 0,4 odstotka višje kot mesec prej. Letna stopnja inflacije se je tako povečala z 1,8 na 2,2 odstotka.

Hrvaška pomoč za kosovske begunce

10. 04. 1999 18.27

Hrvaška vlada je odobrila človekoljubno pomoč za kosovske begunce v Makedoniji in Albaniji v višini 18 milijonov kun (2,6 milijona dolarjev), je danes poročala hrvaška tiskovna agencija Hina.

Slovenci na Danskem drugi

22. 03. 1999 08.10

Rokometaši Slovenije so na zadnjem srečanju mednarodnega turnirja na Danskem ''končno'' pokleknili. S 26:23 (12:9) so jih namreč premagali domačini, s čimer so Slovenci pristali na drugem mestu.

Še tretja zmaga Slovenije

20. 03. 1999 09.03

Slovenska rokometna reprezentanca je zmagala tudi v svojem tretjem srečanju mednarodnega turnirja na Danskem. Po zmagah nad Litvo in Poljsko so bili boljši še od Tunizije, rezultat je bil 27:25 (15:1).

Slovenci premagali še Poljake

19. 03. 1999 07.53

Slovenska rokometna reprezentanca je tudi na drugem srečanju mednarodnega turnirja na Danskem zmagala. Tokrat so premagali ekipo Poljske. Slavili so z 32:31 (15:14). V petek jih čakajo še Tunizijci (21.00), v soboto pa se bodo pomerili z domačini (14.00).

Slovenci začeli z zmago

18. 03. 1999 07.56

Rokometaši Slovenije so na mednarodnem turnirju na Danskem začeli z zmago. Litvance so namreč premagali s 26:15 (15:7). V drugem krogu jih čaka ekipa Poljske.

Hrvaška še preverja informacije o ribolovu v Piranskem zalivu

25. 02. 1999 19.25

Hrvaška še preverja informacije o napovedi slovenskih ribičev, da bodo lovili ribe v celotnem Piranskem zalivu, potem pa bo sprejela odločitev o tem, ali se bo uradno odzvala, je danes v Zagrebu za hrvaško tiskovno agencijo Hina dejal tiskovni predstavnik hrvaškega zunanjega ministrstva Željko Trkanjec.

Slikarstvo Klavdija Tutte: ''zgodbe s svetle strani sveta''

21. 01. 1999 16.13

V galeriji Sava v poslovni stavi kranjske Save bodo jutri, 22. januarja, odprli razstavo akademskega slikarja Klavdija Tutte. Umetnika bo predstavil likovni kritik Iztok Premrov.

Iz velikanskega jesetra pridelali 24 kilogramov kaviarja

26. 10. 1998 07.51

Iranski ribiči so te dni ob obali mesta Bandar Anzali na severu države ulovili tri metre dolgega in 360 kilogramov težkega jesetra, iz katerega so pridobili 24 kilogramov kaviarja. S prodajo jedi iz jesetrovih iker naj bi zaslužili približno 1200 dolarjev.

Ozonska luknja največja doslej

03. 10. 1998 10.01

Ozonska luknja je v mesecu decembru dosegla rekordno velikost in se poslej prvič razteza tudi nad večjim delom Tihega oceana in Atlantika. Dokazano je, da ozonska luknja povzroča negativne učinke na življenje v vodi. Zaradi tanjše plasti ozona vedno več nevarnih ultravijoličnih žarkov doseže Zemljo. Alge ter druge vodne rastline zaradi močnega ultravijoličnega žarčenja rastejo počasneje. Ker te rastline predstavljajo hrano za ribe in druge morske živali, znanstveniki napovedujejo negativne učinke za zdravje teh živali.

Uživanje rib zmanjšuje depresije

16. 09. 1998 07.38

Da so ribe zelo zdrave, je znano že dolgo časa, sedaj pa je raziskovalec z ameriškega nacionalnega inštituta v Helatu Jospeh Hibben ugotovil, da uživanje rib preprečuje tudi depresije. V državah, v katerih prebivalci uživajo veliko rib, kot sta Japonska in Tajvan, je stopnja depresivnosti veliko nižja kot v državah, kjer ribe niso pogosto na jedilniku. Kot piše tržaški časnik Il Piccolo, Hibben med ''depresivnimi'' državami, kjer prebivalci uživajo več mesa, omenja Novo Zelandijo, kjer je stopnja depresivnosti 60-krat večja kot na Japonskem. Omenjena raziskava je presenetila številne, ki trdijo, da imajo Japonska in skandinavske države, pri katerih je riba osnova dietnega jedilnika, eno najvišjih stopenj samomorov na svetu, medtem ko nekateri narodi Himalaje, ki rib nikoli ne uživajo, samomora sploh ne poznajo.

Koi - najdražja riba na svetu

28. 06. 1998 11.09

Med ljubitelji okrasnih ribic se širi nova moda, za katero je treba odšteti vrtoglave vsote. Nishikigoi, japonski krap ali Koi, med ljubitelji doseže ceno tudi do 60.000 nemških mark, zaradi svoje izredne občutljivosti in redkosti pa zahteva posebej skrbno nego in zaščito pred boleznimi.

Januarja upadel ulov plave ribe, porasel pa ulov glavonožcev

30. 05. 1998 09.42

Slovenski ribiči so januarja ulovili oziroma vzredili 84.973 kilogramov rib, glavonožcev, rakov in školjk, kar je za odstotek več kot lanskega decembra in kar za 41,9 odstotka manj kot lanskega januarja, so izračunali v državnem uradu za statistiko.

Kitu primanjkuje ubijalski nagon

07. 04. 1998 07.36

Romantična predstava o zvezdi filma Free Willy, kitu Keiku, ki se kot v filmu vrne na odprto morje, je v resnici povsem v nasprotju s realnostjo. Morilskemu kitu primanjkuje ubijalski nagon. Keiko lovi ribe tako slabo, da celo njegovi najbolj optimistični trenerji ugotavljajo, da kit, ki je skoraj celo življenje preživel v bazenu, mogoče sploh ne bo zmožen preživeti v divjini. S pomočjo trenerja, ki ga s piščalko, signali rok in ploskanjem opozarja na plen, je Keiko uspel naloviti le nekaj rib. V glavnem pa svoj plen, ki plava mimo njega, le opazuje. Ne glede na to, ali se bodo njegove lovske sposobnosti izboljšale, ga nameravajo konec leta odpeljati v ograjen zaliv v severnem Atlantiku, kjer ga bodo še naprej hranili. Otroci, ki jih je navdušil film Free Willy, so pred dvema letoma pomagali zbrati denar, da bi kita iz prenapolnjenega akvarija v Mexicu Cityju prepeljali v bazen v Coast Aquarium v Oregonu z upanjem, da ga bodo nekoč vendarle lahko spustili na prostost.

Materino mleko zagotavlja sokolji vid

27. 03. 1998 09.12

Otroci, ki so jih mame dojile, vidijo bolje od vrstnikov, ki so odrasli ob umetni hrani za dojenčke, trdi avstralska znanstvenica dr. Maria Markides. Otrokom je pokazala televizijske posnetke šahovnic, na katerih so se porazdelitve polj občasno zamenjevale. Ugotovila je, da so otroci, ki so jih mame dojile, lažje opazili spremembe na šahovnici v primerjavi z vrstniki, ki so jih mame hranile "na stekleničko". Dr. Markidesova trdi, da materino mleko vsebuje določene maščobne kisline, ki so pomembne za razvoj otrokovega živčevja v prvih mesecih po rojstvu. Tovrstne maščobne kisline naj bi vsebovala tudi jajca, meso in ribe, ni pa jih v rastlinskih oljih, ki so običajno glavna sestavina hrane za dojenčke.

Ribe v prehrani zmanjšujejo nevarnost infarkta

09. 01. 1998 08.47

Že če enkrat tedensko uživate ribe, se nevarnost, da boste umrli za infarktom, zmanjša za polovico, so ugotovili ameriški zdravniki z raziskavo, v katero so zajeli več kot 20.000 ljudi v starosti od 40 do 84 let. Ugotovili pa so tudi, da se nevarnost ne zmanjša, če pojeste več kot eno ribo ne teden. V ZDA za infarktom letno umre 250.000 ljudi, od katerih jih več kot polovica nikoli poprej ni imela težav s srcem.