Rim

Profašist umrl pod skalpelom postkomunista
11. 02. 1999 09.26
V torinski bolnišnici Molinate je tik pred operacijo v 53. letu starosti umrl vodja poslanske skupine Nacionalnega zavezništva v italijanskem parlamentu Giuseppe Tatarella. Tatarelli so nameravali zaradi kroničnega hepatitisa presaditi jetra, vendar se je njegovo srce zaustavilo tik pred začetkom operacije. Poseg naj bi opravil dr. Saliconi, eden najbolj priznanih evropskih specialistov, ki ima za seboj več kot petsto uspešno opravljenih operacij in le eno s smrtnim izidom. Ironično pri tem je, da je Saliconi za razliko od svojega pacienta član Komunistične stranke. Po pisanju italijanskega časopisja je Tatarella septembra lani zavrnil ponudbo, da mu preko vrste priskrbijo jetra za presaditev. Tatarella je dejal, da bo čakal, da pride na vrsto.

Anton Bergauer na srečanje prometnih ministrov v Rim
09. 02. 1999 13.45
Minister za promet in zveze Anton Bergauer se bo jutri udeležil srečanja prometnih ministrov Italije, Madžarske in Slovenije v Rimu, so danes sporočili iz kabineta ministra Bergauerja.

Nov rekord v italijanski loteriji
07. 02. 1999 13.09
Doslej še neznan Italijan je z vložkom 12.000 lir (približno 1.200 SIT) sinoči postal edini dobitnik loterije Superenalotto in zadel glavni dobitek 86 milijard lir, s tem pa tudi največji skupni dobitek na posameznika v Evropi.

ENI in Gazprom gradita plinovod
06. 02. 1999 09.42
Italijanska državna družba za nafto in plin ter ruski velikan Gazprom bosta gradila plinovod, ki bo povezoval rusko in turško obalo Črnega morja. Sprva bodo preko plinovoda transportirane tri milijarde kubičnih metrov plina letno, do leta 2010 pa bo ta količina povečana na 16 milijard kubičnih metrov. Plinovod, dolg 400 kilometrov in vreden okoli dve milijardi dolarjev, bo dokončan predvidoma do konca leta 2000.

Plaz v severni Italiji zahteval najmanj eno življenje
03. 02. 1999 12.57
V zemeljskem plazu ob Gardskem jezeru v severni Italiji je danes umrl najmanj en voznik avtomobila. Po poročanju italijanskih medijev, je možno, da je pod zemeljsko gmoto še kakšna oseba. Do nesreče je prišlo davi okoli devete ure na zelo prometni cesti ob severozahodnem bregu jezera.

Novi zakon o presaditvi organov
03. 02. 1999 12.39
Predstavniški dom italijanskega parlamenta je sprejel zakon, ki določa, da so vse osebe darovalci organov, tisti, ki ne želijo, da bi jim po njihovi smrti odvzeli organe, pa bodo to morali posebej zahtevati, pišejo danes italijanski časniki.

V Rimu odprli nov muzej
03. 02. 1999 10.07
V središču Rima so z razstavo Mojstrovine iz 16. do 18. stoletja odprli nov muzej Museo al Corso. V središču razstave, ki bo na ogled do 31. marca, sta dve oljni slikariji velikega formata Tomassa Luinija, imenovanega tudi Caravaggino, ki ju je umetnik ob začetku 17. stoletja ustvaril na usnju. Muzej ima v lasti tudi zbriko vrednih priložnostnih kovancev, ki so jih v Vatikanu skovali ob odprtju pomembnih sakralnih objektov. Obiskovalce pa naj bi pritegnila ''virtualna dvorana'', kjer je na ogromnem monitorju moč videti sicer za javnost nedostopen interier sosednje Palazzo Sciarra.

Frančiškanski novic iz božje službe v službo ljubezni
02. 02. 1999 08.38
Nek nekdanji italijanski frančiškanski novic se sedaj na plakatih po vsej državi priporoča kot žigolo. ''Le za zrele, emancipirane ženske, ki niso v čustvenem ali spolnem razmerju,'' je slogan samoreklame 35-letnega Casanove.

Truplo je štiri ure ležalo na pločniku v Rimu
31. 01. 1999 09.43
Na pločniku sredi Rima je več kot štiri ure ležalo truplo, ker mrliškega voza ni bilo od nikoder. ''Za kaj takega ni nikakršnega birokratskega opravičila,'' je ogorčeno dejal župan Rima Francesco Rutelli in zahteval, da mora odgovorni nositi posledice. ''Tako se ne pusti ležati niti psov,'' je po pisanju italijanskih časnikov dejala pokojnikova žena. Petdesetletni moški je zaradi srčne kapi umrl ob 11. uri in 20 minut na avtobusni postaji v središču Rima. Karabinjeri so o tem obvestili njegove svojce in naročili mrliški voz. Ta je bil v tistem času v približno 50 kilometrov oddaljeni Pomezii, prispel pa je šele ob 15.25. Zadevo preiskuje državno tožilstvo.

Največji Italijani tega tisočletja
30. 01. 1999 09.37
Po mnenju Italijanov je fašistični diktator Benito Mussolini iztekajoče tisočletje zaznamoval mnogo bolj kot sveti Frančišek Asiški, izumitelj radia Guglielmo Marcona ali odkritelj Amerike Krištov Kolumb. Po anketi, ki jo je na internetu izvedel časnik Corriere, se je Mussolini namreč uvrstil na četrto mesto najbolj vplivnih Italijanov tega tisočletja, takoj za renesančnim genijem Leonardom da Vincijem, pisateljem Dantejem Alighierijem in znanstvenikom Galileom Galilejem. V komentarju k anketi je časnik zapisal, da Mussolini svojo visoko uvrstitev očitno dolguje še vedno živim političnim simpatijam do fašizma. Zanimivo je, da duceja na seznam najvplivnejših Italijanov tega tisočletja ni uvrstil strokovni odbor 100 intelektualcev, ki je na prvo mesto pred slabima dvema tednoma uvrstil Danteja.

Rim zahteva novo glasovanje
27. 01. 1999 12.44
Mednarodni olimpijski komite (MOK) se mora zaradi podkupovalne afere vsak dan soočati z novimi obtožbami. Oglasil se je tudi rimski župan Francesco Rutelli, ki misli, da so tudi Atene podkupile MOK in si s tem pridobile organizacijo olimpijskih iger leta 2006.

V osrednji Italiji potres 4,2 stopnje po Richterju
26. 01. 1999 11.12
V osrednji Italiji so se v noči na torek zatresla tla. Potres 4,2 stopnje po Richterjevi lestvici je imel epicenter med Firencami in Bologno, ni pa zahteval žrtev niti gmotne škode, je sporočil nacionalni inštitut za geofiziko v Rimu.

V Apuglio se je letos zateklo že 2000 beguncev
25. 01. 1999 10.31
Od začetka letošnjega leta se je v južnoitalijansko obmorsko mesto Apuglio zateklo skorajda že 2000 ilegalnih beguncev, polovica med njimi s Kosova.

Solana o kosovski krizi
25. 01. 1999 09.53
Generalni sekretar zveze NATO Javier Solana je po srečanju z italijanskim zunanjim ministrom Lambertom Dinijem včeraj v Rimu dejal, da bo zavezništvo nadaljevalo z vojaškimi pripravami kot podporo politični rešitvi na Kosovu. Dodal je, da si NATO želi stabilnosti na Kosovu in sklenitev sporazuma med stranema. Solana, ki je v Rim prispel včeraj, se bo danes srečal s premierom Massimo D'Alemo in obrambnim ministrom Carlom Scognamigliom.

Papež je odpotoval na obisk v Mehiko
22. 01. 1999 11.03
Papež Janez Pavel II. je danes odpotoval na štiridnevni obisk v Mehiko, od koder bo prihodnji torek odpotoval v ZDA.

Pozna Renoirjeva dela na ogled v Rimu
20. 01. 1999 18.45
Marca bodo v Rimu odprli razstavo 50 slik in risb, ki jih je Renoir ustvaril v zadnjih letih svojega življenja. Razstava bo pokrila obdobje od leta 1887 naprej, ko je impresionistični umetnik zaradi kroničnega revmatizma ostal v kraju Cagnes sur Mer, kjer je leta 1919 tudi umrl. Med deli, ki bodo razstavljena v Museo del Risorgimento, sta tudi Dvojna oljka in Velike plavalke. Večino del bo za razstavo posodil Renoirjev muzej v Cagnesu, ostala pa prihajajo iz newjorškega muzeja Metropolitan, londonske National Gallery in Ermitaža iz Sankt Peterburga. Razstava bo odprta od 13. marca do 4. julija.

Italijani bodo o volilnem sistemu odločali na referendumu
20. 01. 1999 13.03
Italijani bodo o morebitni spremembi volilnega sistema odločali na referendumu. Odločitev v zvezi s tem je sinoči sprejelo ustavno sodišče v Rimu. Italijani bodo na plebiscitu odločili, ali bo 25 odstotkov parlamentarnih sedežev na splošnih volitvah še naprej voljenih po proporcionalnem sistemu.

V Italiji strožji protidopinški ukrepi
19. 01. 1999 12.35
Italijanski nogometaši in košarkarji so se zavzeli za poostren nadzor nad jemanjem nedovoljenih poživil, ki naj bi poleg običajnih testov urina vključeval še krvne teste.

Japonski premier Obuchi na obisku v Italiji
11. 01. 1999 16.15
Japonski premier Keizo Obuchi se je v okviru obiska v Italiji sestal s italijanskim predsednikom Oscarjem Luigijem Scalfarom, pogovorom pa je prisostvoval tudi zunanji minister Lamberto Dini. Obuchi je med pogovorom večkrat potrdil, da želi uspešno sodelovanje med Japonsko, ZDA in Evropsko unijo ter stabilen evro.

Zgodovinsko srečanje v Vatikanu
08. 01. 1999 14.20
Italijanski ministrski predsednik Massimo D'Alema se je v Vatikanu srečal s papežem Janezom Pavlom II. Rimski mediji poročajo o ''zgodovinskem srečanju'', saj je papež prvič sprejel kakšnega predsednika italijanske vlade, ki je nekdanji komunist. Pogovori so po navedbah iz Vatikana trajali slabe pol ure.

Brezposelni v Rimu se zatekajo kar k vedeževalcem
08. 01. 1999 08.24
Mladi brezposelni v Rimu se še danes radi zatekajo po nasvet k vedeževalcem. Mlade ljudi, ki jim na Piazzi Navoni berejo prihodnost iz rok in kart, sedaj ne zanima več v prvi vrsti ljubezen. Po pisanju tamkajšnjih časnikov želijo danes vedeti predvsem, ali bodo v novem letu dobili delo. ''Da bi preprečili dejanja, do katerih prihaja iz obupa, smo pogosto prisiljeni prevzeti delo socialnih delavcev,'' je povedal eden od vedeževalcev.

Papež: Mir dosegljiv le ob spoštovanju človekovih pravic
01. 01. 1999 16.02
Na svetovni dan miru je papež Janez Pavel II. celotno novoletno poslanico med mašo v baziliki Svetega Petra posvetil zaščiti človekovih pravic. Poudaril je, da je mir uresničljiv le ob spoštovanju človekovih pravic.

Evro naj bi pomenil realno manjšo kmetijsko pomoč
01. 01. 1999 12.01
Vodilno italijansko poljedelsko združenje Coldiretti opozarja, da bo preusmeritev Italije na skupno evropsko valuto zmanjšala realno vrednost pomoči, ki jo Evropska unija namenja italijanskim kmetom. Po napovedih združenja bo italijanski poljedelec zaradi zamenjave valut utrpel zmanjšanje vrednosti evropske pomoči v povprečju za nekaj manj kot 22 dolarjev.

Ciampi največ podpore v javnosti za predsednika države
31. 12. 1998 10.53
V javnomnenjski raziskavi o morebitnih volitvah italijanskega predsednika, ki bodo maja 1999 v parlamentu, se je po pisanju revije Espresso na prvo mesto uvrstil minister za proračun in zakladnik Carlo Azeglio Ciampi, sledita pa mu vodja italijanske opozicije Silvio Berlusconi ter predsednik Oscar Luigi Scalfaro.

V Italiji prvi evro kovanci
31. 12. 1998 10.35
Dan pred uvedbo skupne denarne valute Evropske unije je danes italijanska državna kovnica v Rimu skovala prve evro kovance, na katerih je upodobljena slovita da Vincijeva skica moškega.

Najlepše je živeti v Piacenzi
29. 12. 1998 11.54
Italijansko mesto, v katerem bi bilo idealno živeti, je Piacenza, kaže lestvica, ki jo je sestavil ekonomski tednik Il Sole 24 ore, ki se je poslužil različnih meril: življenjske ravni, zaposlitve, storitev in okolja, kriminala, demografije in prostega časa.

Papež Janez Pavel II. ob polnoči daroval mašo
25. 12. 1998 10.07
Papež Janez Pavel II. je v navzočnosti diplomatov, kardinalov in drugih predstavnikov rimokatoliške cerkve ter 20.000 romarjev z vsega sveta v baziliki Svetega Petra ob polnoči daroval mašo. Papež je med drugim spomnil na božič leta 1999, ko bodo ob bližajoči se obletnici leta 2000 slovesno odprli Sveta vrata bazilike. Približno dve uri trajajočo slovesnost je po televiziji v 40 državah spremljalo okoli 500 milijonov ljudi. Danes opoldne bo Sveti oče v Vatikanu naslovil blagoslov Urbi et Orbi (blagoslov mestu /Rimu/ in svetu) in prebral božično sporočilo. Zaradi šibkega zdravja papež tako kot prejšnja leta tudi letos sam ne bo vodil božične maše. Papežev blagoslov si bodo lahko ogledali milijoni pred televizijskimi zasloni po vsem svetu. V Betlehemu pa je latinski patriarh Jeruzalema Michele Sabbah med polnočno mašo na Sveti večer pozval k spravi na Bližnjem vzhodu. Pred več sto verniki je najvišji predstavnik katoliške cerkve v Sveti deželi molil za ljudstvo v Iraku in vse zapornike tega sveta.

Pocenitev telefonskih uslug v Italiji
25. 12. 1998 09.58
V prvi fazi spremembe cen telekomunikacijskih storitev v Italiji bodo tarife za lokalne pogovore ostale nespremenjene, cene medkrajevnih in mednarodnih pogovorov pa se bodo znižale, je sporočila italijanska komisija za telekomunikacije. Od 1. februarja prihodnjega leta se bodo tarife za medkrajevne pogovore pocenile za 7 odstotkov, mednarodni pogovori pa bodo cenejši za 9,6 odstotka. V drugi fazi v marcu in juliju bo komisija številne mednarodne pogovore zaračunavala po lokalni tarifi, postopno pa bo začela uvajati merjenje v sekundah namesto v impulzih. Italija je dolžna v okviru dogovora znotraj EU do julija 1999 dokončati neizogibne spremembe cen mednarodnih in domačih tarif.

Tudi Italija znižuje eskontno obrestno mero
25. 12. 1998 09.57
Tudi italijanska centralna banka se bo pridružila osrednjim bankam držav evropske gospodarske in denarne unije (EMU), in sicer z znižanjem eskontne stopnje s 3,5 na 3 odstotka, kar je najbrž zadnja avtonomna poteza Bance d'Italia, preden bo Evropska centralna banka z začetkom leta 1999 prevzela nadzor nad monetarno politiko v EU. Nova obrestna mera, ki bo stopila v veljavo 28. decembra letos, za italijanske politike in poslovneže pomeni konec dolge in naporne poti vključevanja v EMU, pa tudi prepotrebno spodbudo za upočasnjeno domačo proizvodnjo.

Oktobra 12,6-odstotna stopnja brezposelnosti v Italiji
23. 12. 1998 09.14
Oktobrska stopnja brezposelnosti je v Italiji znašala 12,6 odstotka, kar je rahlo povečanje v primerjavi z 12,4 odstotka, kolikor je znašala v enakem lanskem obdobju. Podatki italijanskega statističnega urada še kažejo, da se je število zaposlenih v celoti povečalo, stopnja brezposelnosti pa v primerjavi s preteklim trimestrom ostaja stabilna. Gibanja na jugu države, kjer je število zaposlenih padlo za pol odstotka, se ponovno razlikujejo od severnega in centralnega dela države s polodstotno rastjo števila zaposlenih.