Rudi Šeligo

Civilna pobuda vztraja
21. 08. 2000 00.00
Predstavnike civilne pobude za ohranitev Robbovega vodnjaka, arhitekta Janka Rožiča in Iro Zorka, ter zelenega ombudsmana pri Zelenih Slovenije Miho Jazbinška je danes sprejel minister za kulturo Rudi Šeligo. Predstavniki so ministru izročili peticijo z zahtevami, da se načrtovana premestitev Robbovega vodnjaka ustavi, da se projekt javno razgrne in da se strokovno preverijo izhodišča projekta. Minister je menil, da nekateri od njihovih argumentov "imajo svojo težo," ter predlagal, da jih predstavnika pobude predstavita in utemeljita na seji strokovne komisije za Robbov vodnjak, ki se bo znova sestala v sredo, 23. avgusta popoldne. Predstavniki civilne pobude bodo jutri mestnim oblastem predali peticijo z zahtevami, povezanimi z omenjenim ljubljanskim spomenikom, ki jo je doslej podpisalo več kot 2500 posameznikov. Na pobudo podžupana Mestne občine Ljubljana Antona Colariča se bodo udeležili tudi pogovora z njim in mu predstavili svoja stališča in predloge. Sestanek je na željo podžupana zaprt za novinarje, predstavniki civilne pobude pa bodo o dogovorih s srečanja spregovorili novinarjem ob 16. uri, na stopnicah Mestne hiše, je sporočil Janko Rožič v imenu civilne pobude za ohranitev Robbovega vodnjaka in zelenega ombudsmana pri Zelenih Slovenije. Predstavniki civilne pobude za ohranitev Robbovega vodnjaka in zeleni ombudsman so že v petek v ostrem odprtem pismu, naslovljenem na županjo Viktorijo Potočnik opozorili na njeno "uradno, javno in osebno" neodzivnost na predloge civilne pobude in se pritožili, da županji po uradni poti ne morejo vročiti peticije s svojimi zahtevami in zbranih podpisov podpore

Srečanje Rodeta in Šelige
26. 07. 2000 19.16
Minister za kulturo Rudi Šeligo se je danes na delovnem pogovoru srečal z ljubljanskim nadškofom in slovenskim metropolitom dr. Francem Rodetom. Pogovarjala sta se o arhivski dejavnosti Rimskokatoliške cerkve, statusni ureditvi verskega muzeja v Stični in denacionalizacijskih vprašanjih, ki zadevajo zahtevke Cerkve. Med ostalim naj bi se posebej omenjalatudi denacionalizacijo Blejskega otoka.

Vrnitev gradu Betnava mariborski škofiji
20. 07. 2000 21.02
Potem ko je ministrstvo za kulturo včeraj izdalo delno odločbo o vrnitvi gradu Betnava mariborski škofiji, je minister za kulturo Rudi Šeligo danes povedal, da je mariborska škofija s tem dobila grad v svojo last, ne pa v celoti v svojo posest, saj del še vedno ostaja v lasti podjetja Lipa. Glede teh prostorov se bosta mariborska škofija in podjetje Lipa sami naprej dogovarjali. Kljub delni odločbi ostaja nerešeno vprašanje odškodnine za morebitno povečano vrednost vrnjene nepremičnine v primerjavi z vrednostjo ob podržavljanju. Odškodnino bo obravnavala dopolnilna odločba, v zvezi s katero pa minister Šeligo ni vedel povedati, kdaj naj bi se postopki nadaljevali. Dodal pa je, da bo marsikateri primer iz poglavja o denacionalizaciji kmalu rešen, saj se bodo postopki pospešeno nadaljevali, ker je to v interesu ministrstva za kulturo in vlade, vendar pa ne na račun površnosti uporabe zakona, je poudaril Šeligo. Minister je zanikal, da bi pri tem šlo za ''politično'' odločanje, kdo bo kaj dobil nazaj. ''Politični'' del teh postopkov je v tem, da po oceni vlade denacionalizacijski postopki potekajo prepočasi oziroma se neupravičeno zavlačujejo in so jih zato pospešili tam, kjer so lahko. Vendar pa je Šeligo ponovno poudaril, da ne na račun ''kvarjenja dikcije zakona''. Gre za striktno uporabo zakona, je dejal. Povedal je še, da je na ministrstvu za kulturo ustanovljen poseben oddelek za denacionalizacijo, vendar pa po njegovih besedah še vedno primanjkuje ustreznih pravnih kadrov.

Minister Šeligo v občini Komen
12. 07. 2000 07.47
Minister za kulturo Rudi Šeligo je bil na obisku pri županu občine Komen Urošu Slamiču, s katerim sta se pogovarjala o odprtih vprašanjih na področju kulture na tem območju. Po besedah predstavnice ministrstva za kulturo Barbare Koželj sta sogovornika obravnavala predvsem problematiko obnove Štanjela, pri čemer občina Komen pričakuje, da bo država s sredstvi kulturnega tolarja obnovo pospešila. Od leta 1998 do 2000 je bilo za obnovo Štanjela namenjenih 93 milijonov tolarjev. Ker je bilo dogovorjeno, da se bo letos končala tudi obnova stolpa pri gradu v Štanjelu, bo ministrstvo za to namenilo še 35 milijonov tolarjev, ki manjkajo za dokončanje obnove tega stolpa. Minister Šeligo in župan Komna sta govorila tudi o obnovi Knjižnice Srečka Kosovela v Komnu.

Festival Idriart
12. 07. 2000 07.44
Idriart lahko le pogojno imenujemo festival, saj je zasnovan predvsem kot niz učnih delavnic, v katerih se ljudje pri umetnikih in umetnosti učijo, kako modro in zadovoljno živeti. Tudi dvodnevni obisk Krasa so mentorji in tečajniki pod vodstvom ustanovitelja Idriarta, violinista Mihe Pogačnika, izkoristili za pogovore o duhovnih temah in muziciranje v cerkvah in naravnih akustičnih okoljih. Ponedeljkovo pot so sklenili v Devinu (Duino), na italijanskem Krasu, kjer jim je Marko Pogačnik predstavil svoj projekt, torkov program pa je zgoščen v Štanjelu; popoldanskim delavnicam in pogovorom je sledilo srečanje s tržaškim županom Riccardom Illyjem ter odprtje mednarodne slikarske razstave s temo Interdisciplinarnost - Umetnost in gospodarstvo. Sklepni del večera je bil koncert Simfoničnega orkestra RTV Slovenija, na katerem se je domačinom in gostom pridružil tudi minister za kulturo Rudi Šeligo, ki je bil na delovnem obisku občine Komen.

Vlada pripravila zakon o medijih
07. 07. 2000 08.00
Vlada je za drugo obravnavo v DZ pripravila zakon o medijih, pri katerem je minister za kulturo Rudi Šeligo na včerajšnji novinarski konferenci po seji vlade kot najpomembnejše izpostavil ustanovitev Sklada za medije, ki bi bil namenjen sofinanciranju izvajanja javnega interesa na področju medijev. Kot pomembno v zakonu je izpostavil tudi t.i. vertikalno omejitev lastništva v medijih na največ 33odstotni lastniški delež ter t.i. horizontalno omejitev lastništva na 1020odstotni lastniški deleže tako, da ne bi moglo priti do monopolnih korporacij oz. da ne bi kdo mogel biti hkrati lastnik nekega televizijskega medija in časopisa.

Manifesta 3 uradno odprta
24. 06. 2000 16.19
Pred Mednarodnim grafičnim likovnim centrom v parku Tivoli v Ljubljani so opolnoči tudi uradno odprli evropski bienale sodobne umetnosti Manifesta 3. O letošnji največji tovrstni likovni prireditvi v Evropi, na kateri se predstavlja 59 v glavnem še neuveljavljenih umetnikov mlajše generacije z različnih koncev celine, so umetnike, kustose, likovne kritike, novinarje in druge goste nagovorili predsednik nacionalnega odbora Manifeste 3 Jožef Školč, minister za kulturo Rudi Šeligo in predsednik mednarodnega odbora Manifeste 3 Henry Meyric Huges.

Slovesno odprtje Manifeste
23. 06. 2000 22.21
Nocoj ob polnoči bo pred Mednarodnim grafičnim likovnim centrom slavnostna otvoritev Manifeste 3, na kateri bodo slavnostni govorniki - Jožef Školč, Henry Meyric Huges in minister za kulturo Rudi Šeligo - pozdravili gostujoče umetnike in obiskovalce te prireditve, ki je v zadnjih dneh zasedla vse pomembnejše razstavne prostore v naši prestolnici.

Razstava Božič-Langusovih zbirke
22. 06. 2000 13.32
Minister za kulturo Rudi Šeligo bo drevi ob 20. uri v Narodni galeriji slovesno odprl razstavo, na kateri si bo moč do konca avgusta ogledati 29 del najpomembnejših slovenskih likovnih umetnikov iz obdobja med obema vojnama, ki tvorijo t.i. Božič-Langusovo zbirko. To je najpomembnejša donacija Narodni galeriji v zadnjem desetletju. Darovalca del sta - danes že pokojna - Zora Božič in Milan Langus iz Argentine, ki sta slike Mateja Sternena, Gojmira Antona Kosa, Riharda Jakopiča, Franceta Pavlovca, Franceta Miheliča, Matije Jame, Franceta Kralja, Rajka Slapernika, Maksima Sedeja, Franceta Godca, Aleksandre Ivanc Oliveri in neznanega slikarja zapustila Republiki Sloveniji.

Pridobitev Narodne galerije
19. 06. 2000 14.13
<A HREF=http://www.ng-slo.si/ target=_blank> Narodna galerija </A>v Ljubljani je pridobila 29 del najpomembnejših slovenskih likovnih umetnikov iz obdobja med obema vojnama. Gre za t.i. BožičLangusovo zbirko, najpomembnejšo donacijo Narodni galeriji v zadnjih desetih letih. Darovalca del, med katerimi so platna impresionistov Jakopiča, Jame in Sternena, sta Zora Božič in Milan Langus. Zbirka bo na ogled od 22. junija do 31. avgusta. Razstavo bo ta četrtek ob 20. uri odprl minister za kulturo Rudi Šeligo.

Sklican svet vlade za kulturo
13. 06. 2000 19.01
Svet za kulturo, svetovalni organ slovenske vlade, se bo sestal v petek, 16. junija, in med drugim obravnaval osnutek nacionalnega kulturnega programa, za katerega je novi kulturni minister Rudi Šeligo menil, da bi ga bilo mogoče dokončati in sprejeti še v letošnjem letu.

Expo 18. junija v znamenju Slovenije
12. 06. 2000 17.21
Svetovna razstava Expo 2000 v Hannovru bo 18. junija živela v znamenju Slovenije. Slovenija se bo obiskovalcem svetovne razstave razen s slovenskim paviljonom, ki ga bodo lahko obiskovalci obiskali do konca 153 dni trajajoče razstave, predstavila še s slovenskim nacionalnim dnevom. Slovenski nacionalni dan bodo popestrile številne kulturne prireditve, med drugimi pa se ga bodo udeležili predsednik države Milan Kučan, minister za znanost in tehnologijo Lojze Marinček, minister za okolje in prostor Andrej Umek ter minister za kulturo Rudi Šeligo. Slovenski nacionalni dan na Expo 2000 se bo po besedah Alenke Ivančič z ministrstva za znanost in tehnologijo začel že 17. junija s skupno kulturno prireditvijo Slovenije in Avstrije, z naslovom Dober večer sosed!

Obletnica izida prve slovenske knjige
10. 06. 2000 13.32
Predsednik vlade Andrej Bajuk bo imel jutri pozdravni nagovor na osrednji slovenski proslavi ob 450-letnici izida prve slovenske knjige na Trubarjevi domačiji na Rašici pri Velikih Laščah, je sporočil premierov tiskovni predstavnik.

Selitev političnega boja na sodišče
25. 05. 2000 15.25
Politični boj v Sloveniji se iz parlamenta seli na sodišča. Predlagatelji in nasprotniki imenovanja vlade Andreja Bajuka se bodo namreč spopadli na vrhovnem sodišču. Tja so Andrej Bajuk in ministrski kandidati že sinoči vložili tožbo zoper sklepa volilne komisije DZ, ki sta razglasila, da vlada ni dobila podpore.

Zavrnjeni kandidati za ministre
18. 05. 2000 22.02
V državnem zboru se nadaljujejo predstavitve kandidatov za ministre v vladi mandatarja Andreja Bajuka.

Znani kandidati za ministre
14. 05. 2000 20.58
Mandatar za sestavo nove slovenske vlade Andrej Bajuk je danes na novinarski konferenci predstavil listo kandidatov za ministre, ki jo je v petek zvečer poslal v državni zbor.

Imamo že nove ministre?
08. 05. 2000 22.03
Po zadnjih pogajanjih v Bajukovem kabinetu po vsej verjetnosti ne bo podpredsednika vlade Marjana Podobnika, sicer ministra brez listnice. To je presenečenje, saj naj bi Podobnik prevzel ministrstvo za delo ali za notranje zadeve.

Odkrili doprsni kip Ignacija Borštnika
26. 10. 1999 19.19
V foyeru Slovenskega narodnega gledališča v Mariboru je predsednik sveta Borštnikovega srečanja Rudi Šeligo ob 80-letnici smrti Ignacija Borštnika danes odkril njegov doprsni kip. Kip je delo akademske kiparke Eve Tršar, naročila pa ga je mestna občina Maribor. Šeligo je ob odkritju povzel umetniško pot in pomen Ignacija Borštnika, leta 1858 rojenega prvega profesionalnega slovenskega igralca in utemeljitelja moderne igre, ki je zaznamoval slovensko gledališče, čeprav je večino svojih vlog odigral v Zagrebu, v Mariboru pa je deloval samo dve leti pred smrtjo.

Seja sveta Borštnikovega srečanja
16. 10. 1999 18.06
Na slavnostni seji sveta Borštnikovega srečanja - tekmovalnega festivala slovenskih gledališč, ki se drevi že štiriintridesetič začenja v mariborskem gledališču - je predsednik sveta Rudi Šeligo podpisal pokroviteljske pogodbe s predstavniki sponzorjev, ki ob Mestni občini Maribor in ministrstvu za kulturo letos zagotavljajo že približno tretjino potrebnih sredstev. Nato je župan občine Cerklje Franc Čebulj predstavnikom srečanja predal doprsni kip igralca Ignacija Borštnika, ki se je pred 137 leti rodil v tem gorenjskem kraju.

Svet Borštnikovega srečanja potrdil program 33. Borštnikovega srečanja
25. 09. 1998 15.40
V Slovenskem narodnem gledališču (SNG) v Mariboru se je danes sestal svet Borštnikovega srečanja. Člani sveta so potrdili program 33. Borštnikovega srečanja, ki bo potekalo v Mariboru od 17. do 28. oktobra. Poleg tekmovalnih gledaliških predstav, ki jih je izbral selektor Veno Taufer, so v programu srečanja tudi številne okrogle mize o tekmovalnih predstavah in predstavitve sodelujočih gledališč.