SIRIJA

'Alah je velik, sultan na Bosporju pa še večji'

15. 07. 2020 16.37

15. julija 2016 je nad Istanbulom F-16 v nizkem letu prebil zvočni zid. Mesto je bilo na nogah, streljanje pa je kazalo, da očitno vse skupaj ni bila napaka. Mogoče teroristični napad? A na družbenih medijih je završalo: elementi mediteranskih brigad so začeli puč, ki je poskušal odstaviti Recepa Tayyipa Erdogana. Pučisti niso bili uspešni, rezultat pa je bil prvi sultanat, ki je nastal iz demokratične države. Države, ki je s spremembo statusa Hagije Sofije v mošejo dosegla svoj sekularni razkroj.

Rusija kaže mišice, Kitajska gradi pristanišča, ljudje pa (spet) razmišljajo o begu v Evropo

14. 07. 2020 13.02

Rusija in Kitajska kažeta mišice, Evropa pa naj sprejme še en val sirskih beguncev? Tako se sprašujejo evropske države, ki jih vse bolj skrbi, da od vojne izmučeno Sirijo čaka še ena huda humanitarna kriza, ki bo v beg spet pognala na tisoče ljudi. S prstom pa kažejo na Rusijo in Kitajsko, ki se za mnenje preostalega sveta ne zmenita.

'Zanimajo nas mistika, džihad in kebab. To je izredno selektivno'

07. 06. 2020 13.02

V drugem delu pogovora s Samijem Al-Daghistanijem, raziskovalcem islamskih študij, predavateljem in prevajalcem iz arabščine, smo se dotaknili sekularizma, islama, muslimanov in fenomena Rumija. "Današnji pogled na islam ostaja izredno evropocentričen in je v tem smislu napačen," je prepričan strokovnjak za islamske študije.

Prodaja organov za preživetje: sirski begunci v Turčiji lahka tarča preprodajalcev

21. 05. 2020 06.22

Sirski begunci v Turčiji na črnem trgu prodajajo svoje organe, da lahko plačajo najemnino in druge življenjske stroške. Ker živijo v skrajni bedi, so namreč lahka tarča preprodajalcev s človeškimi organi, ki jih nemalokrat na koncu opeharijo, saj jim ne izplačajo obljubljenega denarja.

ZDA po številu okuženih prehitele Italijo in Kitajsko ter se uvrstile na sam vrh

26. 03. 2020 06.46

Evropa je s preko 15.000 smrtnimi žrtvami najhuje prizadeta celina zaradi pandemije koronavirusa. Najhuje je v Španiji in Italiji, število smrtnih žrtev pa strmo narašča tudi v Franciji. ZDA pa so medtem po številu potrjenih okužb prehitele celo Kitajsko. Po vsem svetu je število okuženih preseglo pol milijona. Virus je v ZDA terjal davek v gospodarstvu, saj je za nadomestilo za brezposelnost je zaprosilo rekordnih 3,28 milijona Američanov.

Geopolitični deja vu na grško-turški meji

09. 03. 2020 10.27

"Turčija odpira meje, kdor želi, gre lahko naprej," je pred kratkim dejal turški predsednik Recep Tayyip Erdogan. Podobno retoriko je bilo možno slišati leta 2015, ko je Evropo zajela največja migrantska kriza po drugi svetovni vojni. Takrat je v letu dni skoraj milijon ljudi prečkalo meje Evrope, Turčija pa je dosegla svoje in dobila denar ter politično podporo za politične odločitve. 

Erdogan migrantom pušča prosto pot proti Evropi: 'Odprli smo vrata'

29. 02. 2020 13.48

Turški predsednik Recep Tayyip Erdogan je sporočil, da bo migrantom, ki so trenutno v Turčiji, pustil potovati proti Evropi. Kot je poudaril v Istanbulu, Turčija ne zmore več pritiska novega migrantskega vala iz Sirije. Od tega naznanila se je na mejah Turčije zbralo že 18.000 migrantov, pričakujejo pa, da bo številka strmo naraščala.

Nato izrazil solidarnost s Turčijo ob napadih v Siriji

28. 02. 2020 09.16

Zveza Nato je obžalovala napade na turške vojake na severu Sirije in izrazila solidarnost s Turčijo, sirski režim Bašarja al Asada in Rusijo pa pozvala k takojšnjemu prenehanju ofenzive v sirski pokrajini Idlib in k vrnitvi iskanja mirne rešitve v okviru Združenih narodov.

V zračnem napadu v provinci Idlib ubitih 22 turških vojakov

27. 02. 2020 22.59

V zračnem napadu, ki so ga v provinci Idlib na severozahodu Sirije izvedle tamkajšnje vladne sile, je bilo ubitih najmanj 22 turških vojakov, več je hudo ranjenih, je sporočil turški guverner Rahmi Dogan. Nekateri mediji sicer navajajo še več smrtnih žrtev.

Turčija grozi Siriji s povračilnimi ukrepi

15. 02. 2020 14.33

Turčija je sirskemu predsedniku Bašarju al Asadu zagrozila s povračilnimi ukrepi, če bodo vladne sile v provinci Idlib nadaljevale napade na turško vojsko. Razmere na severozahodu Sirije se slabšajo, karte pa ima v rokah Rusija, ki podpira režim. V ponedeljek bo v Moskvo odpotovala turška delegacija, da bodo spregovorili o razmerah.

Slovenija pod povprečjem EU, napredka že od leta 2012 ne opažamo

23. 01. 2020 06.27

Slovenija je na indeksu zaznave korupcije Transparency International dosegla 35. mesto in se znova znašla pod povprečjem Evropske unije. Ob tem pri TI Slovenija opozarjajo, da že vse od leta 2012 ne opažamo napredka v boju proti korupciji.

Si je tožilka izmislila izgovor, da je lahko zavrgla pregon dveh Maročanov?

23. 01. 2020 10.41

Maročana, ki sta oktobra lani v Brežicah ukradla avto in se nato z njim v okolici Litije zaletela, kljub kazenski ovadbi policije in vsem dokazom ne bosta preganjana, saj je tožilka zavrgla ovadbo. Eden od razlogov, ki jih je v obrazložitvi navedla, je tudi, da naj bi morebitna sprožitev kazenskega postopka povzročila velike stroške, med drugim z uporabo diplomatskih poti, ki so, tako trdi, z Marokom otežene.

ZDA proti Iranu: primerjava vojaške moči in razvoj konflikta

09. 01. 2020 06.00

Na papirju bi bil spopad med Iranom in ZDA kot spopad med Davidom in Goljatom, a podobno razmerje je bilo tudi v Vietnamu in Afganistanu. Spopad bi najverjetneje bil omejen, Iran bi izstrelil nekaj raket, ZDA bi izvedle povračilne napade, uporabili bi kibernetske enote in bilo bi veliko rožljanja in groženj. V drugi fazi, če se razvije v vojno, pa obstaja celo možnost, da bi se iranski F-14 spopadel z najboljšim, kar premore ameriška vojska.

General Kasem Solejmani – trn v peti ameriških interesov v regiji

03. 01. 2020 09.44

General Kasem Solejmani je bil najpomembnejši iranski general v regiji, ki je bil zaslužen za številne zmage proti Islamski državi in odgovoren za operacije proti Izraelu, Savdski Arabiji in ZDA. Njegova vojaška kariera je imela številne neznane epizode, a dejstvo je, da bi brez njegovih znanj Abu Bakr Al Bagdadi pokoril večji del Iraka, mogoče celo Bagdad. Za dosego cilja je bil pripravljen žrtvovati ljudi, napadati civiliste in ustvarjati vsesplošni kaos. Po vseh kriterijih je bil vojni zločinec, a ga nikoli niso ujeli.

Marcela Lippija je nadomestil domači kitajski strokovnjak

02. 01. 2020 14.02

Na Kitajskem so v novo leto po gregorijanskem koledarju, kitajsko novo leto bo 25. januarja, vstopili z novim selektorjem nogometne reprezentance. Kitajsko leto bo v znamenju podgane in bo prineslo nove začetke in prenove. Zelo simbolično tudi za kitajsko reprezentanco v nogometu, ki jo čaka nov začetek po odhodu Italijana Marcela Lippija.

Vojna in nemir: na desettisoče mrtvih in na milijone razseljenih v letu 2019

02. 01. 2020 09.18

Vojaškim konfliktom po svetu se ponavadi namenja pozornost ob njihovem izbruhu, nato pa, ko ti postanejo zapleteni, dolgotrajni in krvavi, interes, še posebej, ko gre za od zahodnega sveta oddaljene spopade, hitro upade. Daleč od naših oči torej potekajo vojne, ki so v letošnjem letu terjale najmanj 103 tisoč smrtnih žrtev. Gre sicer za manjšo številko kot leta 2018.

Turčija se ne bo umaknila s položajev v sirskem Idlibu

29. 12. 2019 12.45

Turška vojska se ne bo umaknila z opazovalnih točk v sirski pokrajini Idlib, kjer režimske sile ob ruski podpori iz zraka stopnjujejo pritisk na upornike, je sporočil turški obrambni minister Hulusi Akar.

ZDA so se zahvalile BiH za repatriacijo domnevnih borcev IS

21. 12. 2019 14.30

Ameriški državni sekretar Mike Pompeo se je v imenu ZDA zahvalil bosanskim oblastem, potem ko so te nedavno sprejele sedem nekdanjih pripadnikov Islamske države. Z njimi je na letališče prispelo še šest žensk in 12 otrok.

V BiH prispelo sedem nekdanjih pripadnikov IS z družinami

20. 12. 2019 08.38

Po več mesecih intenzivnega usklajevanja je v BiH prispelo sedem nekdanjih pripadnikov IS, ki jih je Sirija deportirala. Z njimi je na letališče prispelo še šest žensk in 12 otrok. Dva osumljenca so zaradi kriminalistične preiskave prevzeli pripadniki SIPA, pet osumljencev pa čaka zaslišanje.

Indeks človekove svobode znaša v Sloveniji 7,97 na lestvici do 10

18. 12. 2019 11.00

Slovenija je v letošnjem poročilu glede indeksa človekove svobode ohranila 35. mesto, ki ga je zasedala že lani. Med 162 državami je sam vrh drugo leto zapored osvojila Nova Zelandija, medtem ko na zadnjih treh mestih vztrajajo Jemen, Venezuela in Sirija.

V BiH naj bi se vrnilo sedem borcev skrajnih islamističnih skupin, sedem žensk in šest otrok

17. 12. 2019 21.22

Prva skupina državljanov Bosne in Hercegovine, ki so bili na ozemlju pod nadzorom skrajne džihadistične skupine Islamska država (IS) v Siriji in Iraku, naj bi se v sredo vrnila v BiH. Sklicujejo se na neimenovane policijske vire, ki napovedujejo vrnitev približno 30 oseb, med katerimi naj bi bilo 13 žensk in otrok.

Bitka za Idlib: v zadnjih spopadih 69 mrtvih

01. 12. 2019 14.15

Dva dni silovitega bojevanja med režimskimi silami in oboroženimi skupinami v zadnji opozicijski trdnjavi v Siriji, regiji Idlib, so terjali skoraj 70 smrtnih žrtev na obeh straneh, je sporočil Sirski observatorij za človekove pravice. Spopadi so najhujši od začetka enostranske razglasitve premirja sirske vlade s podporo Rusije.

Erdogan napadel 'možgansko mrtvega' Macrona

29. 11. 2019 18.34

Turški predsednik Recep Tayyip Erdogan je napadel francoskega predsednika Emmanuela Macrona zaradi njegovih kritik odnosov znotraj Nata. Kot je dejal Erdogan, je Macron tisti, ki je "možgansko mrtev". Pariz je Erdoganove izjave že označil za žalitev in napovedal, da bo na pogovor poklical turškega veleposlanika.

Slovenija med najbolj varnimi državami na svetu

18. 11. 2019 11.42

Na svetovnem spletu so objavili zemljevid tveganj na potovanjih za leto 2020, ki razkriva, katere države sveta so najnevarnejše ali najvarnejše, ko gre za varnost, zdravstvo in prometno varnost. Najnevarnejše države so med drugim Libija, Somalija, Afganistan in Venezuela, najvarnejše pa Finska, Norveška in Islandija in tudi Slovenija.

Rusija: Umik kurdskih sil s severa Sirije končan

29. 10. 2019 14.09

Rusija je sporočila, da so se kurdske sile na severu Sirije umaknile z območij ob meji s Turčijo, kot je bilo predvideno v dogovoru med Ankaro in Moskvo. Rok za umik se je sicer iztekel ob 16. uri po srednjeevropskem času.

Trump napovedal umik sankcij proti Turčiji

23. 10. 2019 18.25

Ameriški predsednik Donald Trump je napovedal umik sankcij proti Turčiji, ki so jih ZDA uvedle zaradi turške ofenzive proti Kurdom na severovzhodu Sirije. Napovedal je tudi, da bo manjše število ameriških vojakov ostalo v Siriji.

Največji geopolitični poraženec turško-ruskega dogovora so ZDA

23. 10. 2019 08.46

Turčija je sporočila, da "ni potrebe" po ponovnem zagonu ofenzive v Siriji, češ da so jih ZDA obvestile o umiku kurdskih borcev z mejnega območja. Nekaj ur pred tem sta Ankara in Moskva dosegli dogovor o t. i. varnem območju ob meji s Turčijo, ki je vključeval podaljšanje pred dnevi dogovorjene prekinitve ognja. Ameriški mediji so prepričani, da so največji poraženec tega dogovora ZDA.

Lavrov: Turčija je podaljšala prekinitev ognja na severovzhodu Sirije

22. 10. 2019 20.16

Turčija je za 150 ur podaljšala prekinitev ognja na severovzhodu Sirije, je po več kot šesturnem srečanju med predsednikoma Rusije in Turčije sporočil ruski zunanji minister Sergej Lavrov.

Umik kurdskih borcev iz obmejnega območja s Turčijo

20. 10. 2019 22.03

Okoli 500 borcev kurdskih Sirskih demokratskih sil se je zaradi premirja s Turčijo pod okriljem ZDA umaknilo iz obmejnega sirskega mesta Ras al Ain, je sporočil Sirski observatorij za človekove pravice. Umik kurdskih borcev je potrdilo tudi turško obrambno ministrstvo.

'Mošeje so naše vojašnice, kupole naše čelade, minareti naša kopja'

20. 10. 2019 07.00

Prebivalci Turčije postajajo vse manj verni in manj strogi v sledenju verskim pravilom, in to kljub 17-letni oblasti islamistične stranke AKP pod vodstvom Recepa Tayyipa Erdogana. Želja predsednika Erdogana, da državo preuredi v bolj verni podobi, kot kaže, ne uspeva, saj je idejo Kemala Atatürka očitno težje premagati, kot si je to sprva predstavljal. A to lahko za večnega predsednika Erdogana pomeni tudi postopno izgubljanje zaupanja, saj je svojo kariero gradil ravno na islamistični platformi.