SLS SKD

Srečanje kandidatov SLS+SKD

24. 10. 2000 00.00

V Ljubljani, v prostorih ljubljanske občine na Viču, je potekalo neformalno srečanje kandidatk in kandidatov SLS+SKD, ki so sodelovali na letošnjih državnozborskih volitvah ter vodij strankinih okrajnih volilnih štabov. Srečanje je sklical vodja strankinega volilnega štaba Janez Podobnik. Slednji se je vsem kandidatom, ki so se odločili za kandidaturo, zahvalil ter jim obenem povedal, da je pomembno, da držijo skupaj in se aktivno vključijo v življenje stranke tako na programski, občinski in državni ravni. Vodje volilnih štabov in kandidati pa so predložili poročilo o volilni kampanji.

Predstavili statistiko oglaševanja medijev

24. 10. 2000 00.00

Danes so na novinarski konferenci Inštituta za raziskovanje medijev Mediana predstavili statistiko oglaševanja medijev, ki so jo izvedli septembra letos, torej v času predvolilne kampanje. Inštitut je tako v primerjavi z oglaševanjem pred prejšnjimi parlamentarnimi volitvami leta 1996 zabeležil manj oglaševanja strank v dnevnih časnikih in revijah ter porast njihovega oglaševanja na televiziji. Delno je poraslo tudi oglaševanje na zunanjih plakatnih površinah in na radiu, prvič pa so letos zabeležili oglaševanje na internetu. V časnikih je bila vodilna oglaševalka SDS, v časopisih in revijah je bilo največ oglasov LDS, SLS+SKD in ZLSD, na televiziji pa LDS, SLS+SKD in SDS. Na radiu je Mediana zabeležila predvsem oglasna sporočila ZLSD, na internetu pa LDS, je na novinarski konferenci povedala direktorica Mediane Janja Božič Marolt.

Razgoršek pozval vodstvo k odstopu

24. 10. 2000 00.00

Minister za malo gospodarstvo in turizem Janko Razgoršek je na popoldanskem neformalnem srečanju kandidatk in kandidatov SLS+SKD in vodij strankinih okrajnih volilnih štabov v Ljubljani vodstvo stranke obvestil, da je v ponedeljek odstopil z mesta predsednika mariborskega odbora SLS+SKD. Obenem je vodstvo stranke pozval, da sledi njegovemu zgledu in ponudi odstop. Predsednik stranke Franc Zagožen je do Razgorškovega predloga zadržan. Po njegovem mnenju bi odstop celotnega vodstva v tem trenutku pomenil, da bi vodstvo stranke moralo v vsakem primeru naprej opravljati svojo funkcijo do rednega kongresa, ki naj bi ga pripravili decembra, ker drugače stranka ne bi imela legitimnega vodstva.

Danes uradni izidi volitev

24. 10. 2000 00.00

Na sedežih vseh osmih volilnih enot so dodelili neposredne mandate poslancem novega državnega zbora. Takšne mandate je dobilo 60 poslancev, največ iz vrst Liberalne demokracije - kar 30, najmanj pa iz Nove Slovenije - 4. Desus, Slovenska nacionalna stranka in Stranka mladih nimajo nobenega neposredno izvoljenega poslanca. Neposredno so bili izvoljeni tisti kandidati za poslance, ki so v svojih volilnih okrajih dobili nadpovprečno veliko glasov. Predvsem pa več, kot jih je v volilni enoti dobila njihova stranka. Liberalno demokracijo bo tako zastopalo 30 neposredno izvoljenih poslancev. Med najbolj znanimi so tako: nekdanji premier in po vsej verjetnosti tudi novi mandatar Janez Drnovšek, nekdanji ministri Rupel, Rop, Gaspari, Bavčar, Gaber in dosedanji poslanci Avšič, Moge, Partljič, Pucko in Gerenčer. Nova Slovenija ima štiri neposredne mandate. Prislužili so si jih premier Andrej Bajuk, Majda Zupan, Janez Drobnič in Alojz Sok. SLS+SKD - Slovenska ljudska stranka bo imela šest neposrednih mandatov. Dobili so jih predsednik državnega zbora Janez Podobnik in poslanci Božič, Malovrh, Fabjan, Kangler in Kramberger. Socialdemokrati so si po podatkih Republiške volilne komisije nabrali 11 neposrednih mandatov. Njihov predstavnik

V Buenos Airesu zmaga NSi

21. 10. 2000 00.00

Na parlamentarnih volitvah je na slovenskem veleposlaništvu v Buenos Airesu volilo 969 slovenskih državljanov, od katerih jih je kar 814 svoj glas dalo Novi Sloveniji - krščanski ljudski stranki, sledita pa ji Socialdemokratska stranka Slovenije s 100 glasovi in združena stranka SLS+SKD Slovenska ljudska stranka s 26 glasovi.

Kongres SLS+SKD pred božičem

20. 10. 2000 00.00

IO SLS+SKD v Kamniku pod Krimom v gostilni Pri Koširju za zaprtimi vrati analizira izid stranke na nedeljskih parlamentarnih volitvah. Med sejo je predsednik stranke Franc Zagožen izjavil, da bo IO svetu stranke predlagal, naj v najkrajšem možnem času, skliče prvi redni volilni kongres stranke. Predvidoma naj bi sicer na seji razpravljali tudi o tem, ali bodo dali zeleno luč za pogajanja o vstopu stranke v koalicijo z LDS, toda Zagožen pričakuje, da danes odločitve o tem še ne bo. Sklic izrednega kongresa so zahtevali nekateri člani zaradi nezadovoljstva z volilnim izidom. Zagožen je še napovedal, da sam ne bo več kandidiral za predsednika stranke.

Podpora Zagožnu

19. 10. 2000 00.00

V prostorih poslanske skupine SLS+SKD Slovenske ljudske stranke v državnem zboru so se danes na neformalnem srečanju, na katerem so analizirali slab volilni rezultat, sestali poslanci in nekateri ministri te stranke. Glede možnosti odstopa predsednika stranke Franca Zagožna so soglasno ocenili, da mora ta voditi stranko do kongresa, ki ga želijo temeljito pripraviti v začetku prihodnjega leta, je novinarjem med sestankom dejal poslanec SLS+SKD Janez Kramberger. Razpravljali so tudi o tem, ali bo stranka pripravljena sodelovati v prihodnji vladni koaliciji. Po besedah Krambergerja so glede tega vprašanja mnenja zelo deljena, večina poslancev pa se opredeljuje zato, da bi bili v opoziciji.

Pogovori o sestavi vladne koalicije

19. 10. 2000 00.00

Pogovori o sestavi bodoče koalicije so se danes nadaljevali na najvišji ravni. Točno opoldne sta se na neznani lokaciji sestala predsednik liberalnih demokratov Janez Drnovšek in predsednik SLS+SKD Franc Zagožen. Po tem sestanku pa so se na neformalnem srečanju dobili še nekdanji in novi poslanci te stranke. Večina je proti vstopu stranke v vladno koalicijo.

Neposredne mandate dobilo 60 kandidatov

17. 10. 2000 00.00

Seznam tistih, ki bodo prihodnja štiri leta sedeli v poslanskih klopeh nove velike dvorane državnega zbora, je sicer že znan, po oblikovanju nove vlade pa se bo najverjetneje še spremenil. Neposredne mandate je dobilo več kot šestdeset kandidatov.

Tuji tisk o volitvah

17. 10. 2000 00.00

El Pais v članku z naslovom Nekdanji slovenski premier zmagal na volitvah piše, da je na nedeljskih volitvah močno zmagala LDS, kar ji bo omogočilo sestavo stabilne vlade. Časnik navaja izjavo Janeza Drnovška, da bo Slovenija po volitvah dobila močno vlado, ki bo lahko izpeljala reforme, potrebne za vstop v EU. El Pais tudi piše, da je Slovenija najbolj napredna od nekdanjih jugoslovanskih republik in je brez političnih in etničnih problemov. Njena prednostna cilja sta vstop v EU in NATO, med glavnimi nalogami pa je privatizacija nekaterih državnih monopolistov. La Vanguardia piše, da je na volitvah zmagala LDS nekdanjega predsednika Jugoslavije in bivšega slovenskega premiera Janeza Drnovška. Ta je kot prednostno nalogo nove vlade izpostavil vstop v EU, ki v nadaljevanju članka opisuje politična dogajanja v Sloveniji po prejšnjih volitvah leta 1996.

Sestanek izvršilnega odbora SLS + SKD

16. 10. 2000 00.00

Danes se je sestal izvršilni odbor SLS &#8211

Delni uradni rezultati volitev

16. 10. 2000 00.00

Po podatkih Republiške volilne komisije je od 1.586.828 volilnih upravičencev glasovalo 1.111.013 oziroma 70,01 odstotka volivcev. Oddanih je bilo 1.110.952 glasovnic, neveljavnih je bilo 36.822 glasovnic.

Vrstni red zmagovalnih strank

16. 10. 2000 00.00

Po podatkih Republiške volilne komisije se po preštetih 99,64 odstotka glasovnic vrstni red strank, ki naj bi prišle v državni zbor, ni spremenil.

Hrvaška o volitvah v Sloveniji

13. 10. 2000 00.00

Hrvaška tiskovna agencija Hina je danes obširneje poročala o nedeljskih parlamentarnih volitvah v Sloveniji. LDS nekdanjega premiera Janeza Drnovška je, kot piše Hina, največji favorit na nedeljskih parlamentarnih volitvah, na katerih bo 1,5 milijona volilcev izbralo 90 poslancev v državni zbor.

Predvolilna kampanja se počasi izteka

12. 10. 2000 00.00

Tudi zadnja dva dneva predvolilne kampanje se bodo kandidati za volitve predstavljali volivcem v svojih volilnih okrajih, le nekatere stranke pa bodo pripravile tudi zaključne prireditve. Kampanjo bo tako večina sklenila na še zadnjih predvolilnih soočenjih v elektronskih medijih, jutri popoldne oziroma zvečer na nacionalnem radiu in televiziji.

Predvolilno soočenje ZLSD, SLS+SKD-SLS in NSi

09. 10. 2000 00.00

V nocojšnjem, 14. predvolilnem soočenju na POP TV, so se slovenski državljani in državljanke šest dni pred volitvami znova odločali, komu bodo zaupali vodenje države v naslednjih štirih letih. Stranke, ki so danes imele možnost pridobiti še kakšnega volilca oz. volilko so bile Združena lista socialnih demokratov, Nova Slovenija in SLS+SKD-Slovenska ljudska stranka. SLS+SKD-SLS sta danes zastopala Franc Zagožen in Ivan Oman, ZLSD sta zastopala Borut Pahor in Miran Potrč, NSi pa Andrej Bajuk in Andrej Capuder. Oddajo sta vodila Tjaša Slokar in Edi Pucer. Na temo soočenja je bila odprta tudi klepetalnica 24ur.com, kjer so sodelujoči gostom lahko postavljali vprašanja, izrazili svoja mnenja in komentirali televizijsko oddajo.

Bajuk odgovarja Zagožnu

09. 10. 2000 00.00

Predsednik vlade Andrej Bajuk je v zvezi z izjavo predsednika SLS+SKD Slovenske ljudske stranke Franca Zagožna, da naj bi vlada odslej opravljala le tekoče posle, ponovno poudaril pomen spoštovanja pravne države in pravnega reda. Po njegovem mnenju je delovanje vlade v ustavi in zakonih namreč jasno določeno. Dodal je, da bo vlada, "tudi če je predvolilni čas in z njim povezana vročica blizu vrhunca, delovala, kot mora do izvolitve naslednice."

Delova volilna projekcija

08. 10. 2000 00.00

Po Delovi volilni projekciji, narejeni na osnovi terenske raziskave v vseh osmih volilnih enotah, si bo sedeže v državnem zboru razdelilo osem strank. 3030 anketiranih državljanov v raziskavi Dela Stik je LDS dodelilo 34 sedežev, SDS in ZLSD po 12, SLS+SKD devet, NSi in DeSUS po šest sedežev, SMS pet, SNS pa štiri sedeže v novem državnem zboru, ki ima 90 poslancev. Presenečenje raziskave je SMS, ki jo volijo politično manj obremenjeni volilci med 18. in 45. letom, zato bo uspeh stranke odvisen tudi od volilne udeležbe, poroča sobotno Delo.

Arhar kandidat SLS+SKD za mandatarja

05. 10. 2000 00.00

Guverner banke Slovenije France Arhar je tudi uradno sporočil, da je v primeru zmage SLS+SKD na volitvah pripravljen sprejeti položaj mandatarja. Arhar sicer ni član stranke, na njeni listi tudi ne kandidira, mu je pa, kot je omenil že pred slabim mesecu na taboru SLS+SKD, ta stranka najbližja. Izvršilni odbor SLS+SKD je na popoldanski seji potrdil in dal soglasje h kandidaturi guvernerja Banke Slovenije Franceta Arharja za kandidata SLS+SKD za mandatarja vlade po letošnjih volitvah. Po besedah predsednika stranke Franca Zagožna Arhar soglaša s predlagano kandidaturo ter jo z veseljem sprejema in upa, da bo takšna možnost dana. Izvršilni odbor SLS+SKD meni, da je čas, da Slovenija dobi novega predsednika vlade z novimi idejami, je še dejal Zagožen v izjavi novinarjem. France Arhar je zanesljivo pravi človek za to mesto, zlasti zato, ker potrebujemo v tem času zelo stabilno ekonomsko politiko, stabilne javne finance in dobro gospodarjenje in pospešene reforme, je še dejal prvak SLS+SKD.

Zagožen se je srečal s papežem

04. 10. 2000 00.00

Predsednik SLS+SKD Slovenske ljudske stranke Franc Zagožen se je danes v Vatikanu udeležil splošne avdience pri papežu Janezu Pavlu II. in se nato z njim tudi osebno srečal. Zagožen se je svetemu očetu zahvalil za vso dosedanjo naklonjenost samostojni državi Sloveniji in ga zaprosil tudi za nadaljnjo podporo pri prizadevanjih Slovenije za enakopravno vključevanje v družino evropskih držav. Sinoči se je prvak SLS+SKD sestal na delovni večerji s predstavniki Slovencev, ki živijo v Rimu, so sporočili s sedeža omenjene stranke.

Čigav je slogan

04. 10. 2000 00.00

Vodja volilnega štaba LDS in generalni sekretar

Golobič o sloganu Slovenija gre naprej

03. 10. 2000 00.00

Vodja volilnega štaba LDS in generalni sekretar stranke Gregor Golobič se je odzval na včerajšnje trditve podpredsednika SLS+SKD Slovenske ljudske stranke Marjana Podobnika, da je LDS Telekomu vzela slogan Slovenija gre naprej. Golobič je na novinarski konferenci poudaril, da si Telekom v pogodbi nikoli in v ničemer ni pridobil kakršnihkoli pravic do začasne ali trajne uporabe omenjenega slogana. Avtor tega je izključno Peter Lovšin.

Za 88 poslanskih mest 1001 kandidat

29. 09. 2000 00.00

Na letošnjih volitvah poslancev DZ, ki bodo potekale 15. oktobra, se bo za glasove volivcev potegovalo 23 kandidatnih list, od tega 16 strankarskih list in sedem list, na katerih so neodvisni kandidati. Vseh kandidatov oz. kandidatk v osmih volilnih enotah (brez kandidatov za poslanski mesti, ki pripadata narodnostnima skupnostima) je 1001, s povprečno starostjo 42,2 leta, med kandidati pa je 23,5 odstotka žensk. Kar 46 je tistih občin, v katerih nima stalnega prebivališča noben kandidat oz. kandidatka. Med kandidati je tudi 41 županov, šest podžupanov, 70 poslancev, 12 ministrov ter osem državnih sekretarjev, kažejo začasni podatki Statističnega urada RS.

V današnji <A class="povezavaT" target="_new" href="http://klepet.24ur.com">klepetalnici</A> o zunanji politiki

25. 09. 2000 00.00

V današnji šesti predvolilni oddaji na POP TV, ki bo nocoj ob 21.45 bodo gostje v studiju Lojze Peterle, Nova Slovenija, Ignac Golob, Demokratična stranka upokojencev, Mitja Drobnič, Socialdemokratska stranka, Franci But, SLS+SKD, Feri Horvat, ZLSD, Zmago Jelinčič, Slovenska nacionalna stranka in Igor Bavčar, Liberalna demokracija Slovenije.

Bizjak in Zver v peti klepetalnici

24. 09. 2000 00.00

V današnji peti klepetalnici na 24ur.com, ki je potekala vzporedno s peto predvolilno oddajo na POP TV, v kateri so bili gostje Ivo Bizjak, Milan Zver, Andrej Capuder, Sašo Peče, Miran Potrč, Pavle Gantar in Valter Drozg je sodelovalo 51 ljudi.

Nova generacija SLS

21. 09. 2000 00.00

Podmladek SLS+SKD je predstavil svoje stališče do mladinske politike v Sloveniji. V Novi generaciji SLS menijo, da mora mladinska politika v Sloveniji, ki je ena od osrednjih vsebin omenjenega programa, preiti od ustanavljanja mladinskih centrov k podpiranju že obstoječih mladinskih struktur oz. iniciativ, zato je geslo mladih v združeni stranki: "Podprimo mladinske iniciative." Predsednica podmladka stranke Nataša Kavaš je opozorila, da je volilni štab oblikoval predvolilni program, s katerim želijo mladi v SLS+SKD "oborožiti" strankine kandidate za volitve.

Spletne strani političnih strank

21. 09. 2000 00.00

STA objavlja seznam registriranih političnih strank, ki se predstavljajo na spletu in bodo nastopile na letošnjih državnozborskih volitvah.

Rokavec ponovno za poslanca

19. 09. 2000 00.00

Vnovično kandidaturo Francija Rokavca za poslanca DZ (v 4. volilnem okraju Litija četrte volilne enote) je na včerajšnji novinarski konferenci litijskega občinskega odbora SLS+SKD Slovenske ljudske stranke napovedal občinski svetnik Martin Hostnik. Svojo napoved je utemeljil predvsem z veliko mero zaupanja, ki ga kandidat uživa med ljudmi in z dosežki Rokavca v iztekajočem poslanskem mandatu.

Potrjeni kandidati SLS+SKD

19. 09. 2000 00.00

Na volilni konvenciji SLS+SKD Slovenske ljudske stranke v Cankarjevem domu so se predstavili kandidatke in kandidati stranke za letošnje volitve

Prvo soočenje predsednikov strank

18. 09. 2000 00.00

Predsedniki sedmih političnih strank, ki so trenutno najbolje uvrščene na lestvicah iz javnomnenjskih raziskav, so na soočenju na POP TV predstavili stališča do več perečih vprašanj - med drugim so govorili o (ne)priznavanju Avnojskih sklepov, bistvenih razlogih za vstop Slovenije v EU ter politiki oblikovanja cen bencina in drugih naftnih derivatov.