SOS telefon

Letno izrečenih okoli 900 ukrepov prepovedi približevanja, tretjina jih ukrep krši

09. 05. 2022 19.51

Slovenijo je prejšnji konec tedna pretresla nova družinska tragedija, v kateri je bila žrtev ženska, ki je že iskala pomoč zaradi družinskega nasilja. V Dravogradu je 38-letnik kljub veljavni prepovedi približevanja prišel na dom 33-letne partnerice in ji vzel življenje. V društvu SOS telefon znova opozarjajo, da kot družba in država nismo naredili dovolj na področju preprečevanja nasilja v družini. V Sloveniji Policija vsako leto izreče okoli 900 ukrepov prepovedi približevanja, več kot tretjina nasilnežev pa ta ukrep krši.

Po smrti 33-letnice: Kaj delamo narobe?

09. 05. 2022 11.14

33-letnica je umrla, potem ko jo je napadel njen nekdanji partner, ki je sicer imel prepoved približevanja. "Slovenija v povprečju beleži med pet in sedem takšnih umorov letno, intimni partnerski umori oz. femicidi pa so najpogostejši razlog za nasilne in prezgodnje smrti žensk pri nas," ob tem opozarjajo pri SOS telefonu za ženske in otroke – žrtve nasilja.

Nevarni izzivi na TikToku zahtevali mlada življenja

30. 03. 2022 06.00

Spletni izzivi so v času pandemije, ko so otroci in mladostniki ostajali doma, dobili nov zagon. Od tistih pozitivnih, kot je učenje plesa, do zelo nevarnih in celo smrtonosnih. Tako imenovani izziv dušenja je v tujini že zahteval mlada življenja, morda tudi pri nas. Pred dobrim mesecem je namreč umrla osnovnošolka, ki naj bi sodelovala v izzivu na priljubljenem omrežju TikTok. Policijska preiskava še ni zaključena.

Zapis, ki razburja: Janša objavil daljši seznam nevladnih organizacij

16. 02. 2022 20.28

Nevladnike, združene v iniciativi Glas ljudstva, razburja zapis predsednika vlade na Twitterju. Janša je namreč objavil daljši seznam nevladnih organizacij in svoje sledilce povprašal, ali vedo za kakršen koli nacionalni dosežek teh organizacij. Na telefon, ko nas kličejo žrtve nasilja, se oglašamo že več kot trideset let – odgovarjajo v Društvu SOS. Na Janševem seznamu je sicer nekaj deset organizacij, tudi denimo Greenpeace Slovenija, Transparency international in Inštitut 8. marec.

'Ne sprašujmo se, česa žrtev ni naredila. Vprašajmo se, kako bi jo bolje zaščitili'

04. 02. 2022 14.00

V sredo je Slovenijo pretresla novica o umoru 41-letnice, ki je bila žrtev intimnopartnerskega nasilja. V Društvu SOS telefon ob tem grozljivem dogodku opozarjajo, da je treba narediti več za zaščito žrtev. Leta 2019 smo v Sloveniji zabeležili štiri femicide, leta 2020 sedem, lani pa osem. "Kljub pomembnim premikom in doseženim mejnikom na področju obravnave nasilja v družini in nasilja nad ženskami na področju preventive nekaj še vedno delamo precej narobe," opozarjajo v društvu.

Zmeda zaradi ukrepov, negotovost, strah: psihiatrični bolniki velika žrtev covida

17. 01. 2022 16.07

Konec preteklega tedna je med drugim zaznamovalo posredovanje pristojnih v ljubljanski Šiški, kjer naj bi oseba streljala s t. i. airsoftom, ogrožala naj bi tudi sebe. V ozadju naj bi bile dlje časa trajajoče psihične težave. Številne študije kažejo, da je v času od izbruha covida-19 prišlo do povečanja strahu, tesnobe in depresivnih simptomov. Študije, ki so se ukvarjale s poslabšanjem stanja pri pacientih, ki so imeli že pred tem težave z mentalnim zdravjem, pa kažejo, da so se v času pandemije simptomi poslabšali tudi pri tudi več kot polovici teh bolnikov. Dostop do pomoči pa je vse težji.

Nasilja je več, še bolj je skrito: odhod je najbolj nevaren trenutek

25. 12. 2021 07.00

V času med prazniki, ko ljudje skupaj preživijo več časa, se poveča nevarnost za nasilje v partnerskem odnosu oziroma za nasilje nad otroki, opozarjajo v Društvu SOS telefon.

'Sploh nočem več umreti.' Raper prispeval k zmanjšanju števila samomorov

16. 12. 2021 11.23

Samomor je še vedno ena od velikih tabu tem naše družbe, posledica tega pa je pogosto ta, da je ljudi v stiski sram poiskati pomoč ali pa sploh ne vedo, kje bi jo našli. Posvečanje tej temi v glasbi, ki ima moč doseči velike množice, je zato lahko zelo dobrodošlo, kaže študija.

'Ženski kot žrtvi nasilja niti strokovno okolje ne verjame vedno'

07. 12. 2021 13.45

Novo poročilo ZN, ki je zajelo 13 držav od začetka pandemije covida-19, kaže, da sta dve od treh žensk poročali, da sta doživeli nasilje ali poznata žensko, ki ga je doživela. Stanje na področju nasilja nad ženskami med epidemijo se je poslabšalo tudi zato, ker je strpnost do tega še vedno prevelika, pravi Jasna Podreka s Filozofske fakultete.

'Vsak obiskovalec bo z nakupom vstopnice pomagal človeški ribici in sebi'

28. 11. 2021 17.40

Zdaj je že dobro znano, da se pod starim Kranjem skriva 1300 metrov podzemnih rovov, ki so jih zgradili med 2. svetovno vojno in so prvotno služili kot mestno zaklonišče. Le malokdo pa ve, da se le streljaj od tam nahaja naravna jama Tular, v kateri deluje jamski laboratorij s človeškimi ribicami. Ta je namenjen preučevanju teh živali in ni odprt za javnost. A že spomladi prihodnje leto bodo ribice zaplavale tudi v kranjskih rovih.

800.000 prekinjenih življenj: Zaradi tišine ljudje umirajo

10. 09. 2021 09.17

V Sloveniji je lani zaradi samomora umrlo 369 oseb, 295 moških in 74 žensk. Samomorilni količnik lanskega leta je tako nekoliko nižji v primerjavi z letom 2019, ostaja pod dolgoletnim povprečjem in trend upadanja, ki ga beležimo že zadnjih nekaj let, se vzdržuje, ugotavljajo na NIJZ. A poudarjajo: čeprav so začetni podatki spodbudni, pandemija še vztraja, s tem pa tudi negotovosti, ki so povezane z dolgoročnimi vplivi pandemije na samomorilni količnik.

Športno in hkrati elegantno. Kupite pametno uro!

29. 07. 2021 08.53

Predstavljajte si, da lahko prejemate sporočila in sprejemate klice, ne da bi pri tem imeli v rokah mobilni telefon. S pametno uro je to mogoče.

Zavod Iskreni: KPK nasprotja interesov ni ugotovila, postopek je ustavljen

10. 06. 2021 15.03

Komisija za preprečevanje korupcije je ustavila postopek glede Zavoda Iskreni, ki je na razpisu ministrstva za delo, družino in socialne zadeve prejelo več kot 130.000 evrov sredstev, bilo je eno izmed 17 izbranih med 135 prijavljenimi organizacijami. V javnosti je odmevalo predvsem dejstvo, da je eden od ustanoviteljev zavoda tudi minister Janez Cigler Kralj, a KPK kršitev in nasprotja interesov ni ugotovila.

Uzakonjena definicija spolnega nasilja po modelu samo ja je ja

04. 06. 2021 15.47

DZ je z 78 glasovi za in tremi glasovi proti potrdil rešitve iz novele kazenskega zakonika, ki v slovenski pravni red vnašajo nov koncept dojemanja spolnih kaznivih dejanj po modelu samo ja je ja. Kot so v razpravi poudarjali tudi poslanci, gre zasluga nevladnikom, ki so mobilizirali javnost, da je nastalo pravo družbeno gibanje. Po mnenju več kot 20 nevladnih in drugih organizacij je narejen velik korak v smeri zaščite spolne integritete in podpore žrtvam spolnega nasilja. Spremembe zato toplo podpirajo, so sporočile.

Predlog za redefinicijo spolnega nasilja dobil soglasno podporo

05. 05. 2021 20.52

Odbor za pravosodje je v drugi obravnavi soglasno podprl predlog novele kazenskega zakonika, ki prinaša spremenjeno definicijo spolnega nasilja. Predlogu so nasprotovali v sodniških, tožilskih in odvetniških vrstah, češ da s sedanjo ureditvijo ni nič narobe. A so poslanci sledili opozorilom organizacij, ki delajo z žrtvami.

Sporen plakat, ki opozarja na nasilje, razburja: 'Naredili smo napako'

25. 04. 2021 10.42

Na ljubljanskih ulicah razburja plakat nevladnih organizacij, katerega namen naj bi bil opozarjati na porast nasilja v obdobju pandemije. A plakat je razburil javnost, saj je na plakatu podoba otroka z materinim znamenjem in modrico, ki je poimenovana kot očetovo znamenje. Pri tem se poraja vprašanje, ali ne gre za stereotipizacijo vseh očetov kot nasilnežev. Ali takšna komunikacija, ki naj bi opozarjala na družinsko nasilje, kulturni boj med ženskami in moškimi še poglablja, namesto da bi ga reševala? Nevladne organizacije, ki so plakat naročile, so priznale napako. To so v tem času sicer že popravili – zdaj je tako na plakatih namesto napisa 'očetovo znamenje' napis 'znamenje nasilja'.

'Ženske, ki se znajdejo v stiski, so vredne novega začetka'

20. 03. 2021 20.30

Statistika kaže, da se je nasilje v družini v času od izbruha novega koronavirusa v Sloveniji povečalo. Ker je marec mesec dneva žensk in materinskega dne, so se člani društva Uresniči željo odločili, da tokrat priskočijo na pomoč nežnejšemu spolu. Organizirajo vseslovensko dobrodelno akcijo #VrednaSi, ki ženskam v stiski omogoča lepši vstop v novo poglavje njihovega življenja.

'Žrtve nasilja se morajo počutiti varne in podprte'

17. 03. 2021 10.44

Epidemija koronavirusne bolezni je na plan potegnila vse dobro in žal tudi vse slabo iz človeka. Zaradi zaprtja države in številnih protikoronskih ukrepov se je povečalo nasilje za štirimi stenami. Tega lahko ustavimo ali preprečimo le z zgodnjo prepoznavo in ustreznim odzivom.

CSD Ljubljana po umoru pri Grosupljem: Nasilje je treba takoj prijaviti

09. 03. 2021 16.39

Po tem, ko je 44-letni moški iz Grosupljega umoril svojo 36-letno ženo, na CSD Ljubljana poudarjajo, da je treba nasilje takoj prijaviti na center za socialno delo ali Policijo. "Najnevarnejši čas za žensko je takrat, ko želi zapustiti ali zapusti nasilnega partnerja, saj bo uporabil vse načine, da jo pridobi nazaj," opozarjajo. Povzročitelji to počnejo toliko časa, dokler jih sistem jasno in odločno ne ustavi.

Inštitut 8. marec poziva k solidarnosti z žrtvami spolnega nasilja

08. 03. 2021 07.02

Današnji mednarodni dan žensk se osredotoča na nujnost, da tudi ženske zasedajo vodstvena mesta. To se je po ugotovitvah agencije za vprašanja žensk pri Združenih narodih zelo očitno pokazalo med pandemijo covida-19. V Inštitutu 8. marec so opozorili, da še vedno živimo v družbi neenakosti med spoloma, kjer ženske za delo prejemajo nižje plačilo in imajo nižje pokojnine. Epidemija je te neenakosti še poglobila. Po mesecu kampanje samo ja pomeni ja prav tako pozivajo, da skupaj izkažemo solidarnost z žrtvami spolnega nasilja. Ženskam so ob prazniku voščili tudi premier, številni ministri in stranke.

ZPM Slovenije sprva izenačena z Zavodom Iskreni, nato so jim točke odvzeli

05. 02. 2021 06.00

Zveza prijateljev Mladine Slovenije je bila ena izmed 135 organizacij, ki se je prijavila razpis za sofinanciranje projektov za pomoč najbolj ranljivim skupinam - ne pa tudi ena izmed izbranih 17, ki so na koncu prejele sredstva. In to kljub temu, da jim je ocenjevalna komisija sprva podelila maksimalno število točk, po ponovnem pregledu pa so ji bile točke po naših informacijah odvzete. "S polno paro delamo že celo leto, brez prestanka, zato smo na razpis prijavili tisto, kar se nam je zdelo prav. Saj je bil razpis namenjen preprečevanju zdrsa družin v revščino," pravijo pri ZPM. Na ministrstvu zanikajo, da bi komisija dodeljevala točke in jih nato odvzemala z namenom, da posamezne organizacije izključi iz seznama prejemnikov. "Vse je potekalo transparentno," zatrjujejo.

V Kamniku partner zabodel 34-letnico, ki je na kraju umrla

31. 01. 2021 13.57

Tragičen dogodek, v katerem je umrla 34-letna ženska, je pretresel Kamnik. Po do zdaj znanih podatkih naj bi jo z nožem zabodel partner, s katerim sta v ločitvenem postopku. Intenzivna kriminalistična preiskava še poteka.

Pogumna policistka iz mrzle Save rešila žensko

22. 01. 2021 10.11

Kljub ledeno mrzli vodi je policistka zabredla v reko in žensko, ki je skočila v vodo, zagrabila za oblačila in ji preprečila, da bi jo odnesel tok. Čeprav se je ženska upirala, jo je policistki uspelo izvleči iz vode.

Ciglerju Kralju grozi interpelacija

20. 01. 2021 15.15

Minister za delo Janez Cigler Kralj se bo kot kaže moral zaradi dodelitve sredstev Zavodu Iskreni zagovarjati tudi na interpelaciji. Spisali so jo v LMŠ in jo že poslali v usklajevanje več opozicijskim strankam. Prvak stranke Marjan Šarec je na Twitterju zapisal, da gre za "kapljo čez rob" in da je opozicija dolžna ukrepati. Na ministrstvu so zanikali očitke proti ministru. Oglasili so se tudi v Zavodu Iskreni, kjer so poudarili, da ne živijo od javnih razpisov, pač pa stremijo k neodvisnosti od javnih sredstev.

Težave za ministra: denar za zavod, ki ni naklonjen cepljenju

19. 01. 2021 15.15

Tudi če pustimo ob strani, da je dobrih 130.000 evrov evropskih sredstev ministrstvo za delo prek javnega razpisa namenilo zavodu, katerega solastnik je bil še marca lani sedanji minister za delo, kar je zagotovo moralno vprašljivo, pa je problematično, da je denar namenjen zavodu, ki dvomi v učinkovitost cepiv in nasprotuje temu, da bi bilo cepljenje obvezno. Tako so še lani opozarjali pred diskriminatornim Zakonom o nalezljivih boleznih, ki bi prepovedal necepljenim otrokom vstop v vrtce in šole. So pa – zanimivo – veliko 'tišji' sedaj, ko se vlada trudi spodbujati k cepljenju proti covidu-19.

Poznate skriti znak za nasilje v družini?

18. 01. 2021 11.21

Ste vedeli, da obstaja mednarodni znak, s katerim lahko nakažete, da doživljate nasilje v družini, ne da bi pustili kakršnekoli dokaze, ki bi jih lahko nasilna oseba uporabila proti vam? Pokažite odprto dlan, premaknite palec v dlan in ga z ostalimi prsti pokrijte v pest. Če vam nekdo pokaže takšen znak, nujno reagirajte.

Porast nasilja, posilstev in umorov ter 'skrajne okrutnosti pri njihovi izvedbi'

13. 01. 2021 16.46

V preteklem letu smo se večino časa ukvarjali z vprašanjem epidemije ter v skrbi za lastno in tuje zdravje pozabili na ostale družbene probleme, ki jih je epidemija še poglobila, opozarja Društvo SOS telefon. Policija je lani beležila porast nasilja v družini, ubojev, umorov in posilstev. In čeprav so intimnopartnerski in umori v družini najpogostejši tip umorov pri nas, smo bili lani priča tudi "skrajni okrutnosti pri njihovi izvedbi", opozarjajo. "Nasilje v družini uničuje celotne družine, jemlje življenja in otroke vpletenih izpostavlja okrutnostim, kakršne si težko predstavljamo."

Psihiatrinja: porast hospitaliziranih po poskusu samomora med srednješolci

12. 01. 2021 15.39

Tesnoba, depresija in celo poskusi samomora. To so posledice, ki jih na otrocih in mladostnikih pušča epidemija. Dr. Marija Anderluh, predstojnica Službe za otroško psihiatrijo na Pediatrični kliniki v Ljubljani, ob tem opozarja, da je bilo v času epidemije zaradi poskusa samomora hospitaliziranih 30 odstotkov več srednješolcev kot sicer v primerljivem obdobju.

Z novim letom začne delovati 24-urni SOS telefon za ženske in otroke žrtve nasilja

29. 12. 2020 10.18

Društvo SOS telefon za ženske in otroke – žrtve nasilja bo z novim letom vzpostavilo 24-urno svetovalno linijo, so sporočili iz društva. Pogovor in svetovanje bosta na voljo na brezplačni, anonimni in zaupni telefonski številki 080 11 55, ki bo delovala 24 ur na dan, vse dni v tednu.

Od januarja naprej na voljo 24-urna svetovalna linija za žrtve nasilja

24. 12. 2020 15.35

Iz Društva SOS telefon so sporočili, da se s 1. januarjem 2021 odpira 24-urna svetovalna linija za ženske in otroke, ki so žrtve nasilja. Na telefonsko številko 080 11 55 se bo tako možno obrniti 24 ur na dan, vse dni v tednu.