SRBIJA

Močne detonacije v Beogradu
23. 04. 1999 07.51
Ob 02.10 Natova letala bombardirala poslopje Radio-televizije Srbija v Aberdanovi ulici.

Beograjski elektronski mediji v vojnih razmerah
22. 04. 1999 11.11
V srbski prestolnici deluje enajst televizijskih postaj in kakih petnajst radijskih postaj, večina pa v vojnih razmerah prevzema informativne oddaje državne srbske televizije. TV Pink in BK Telecom pa tudi po bombardiranju poslovnega središča Ušče ponovno oddajata.

Srbija v prepadu
22. 04. 1999 10.04
Od začetka zračnih napadov zveze NATO na ZR Jugoslavijo je bilo ubitih 500 civilistov, 4.000 pa je ranjenih, poroča dnevnik Večernje novosti, ki se sklicuje na poročilo jugoslovanskega zunanjega ministrstva o ''uničenju civilnih ciljev na ozemlju ZRJ''.

Zveza NATO bo v vojni za Kosovu propadla, meni Milošević
20. 04. 1999 17.21
Jugoslovanski predsednik Slobodan Milošević je danes v pogovoru za slovaški sindikalni časnik Praca dejal, da bo zveza NATO v vojni za Kosovo propadla. Po mnenju Miloševića 50. obletnica zavezništvu ne bo prinesla drugega kot žalost in mednarodno sramoto.

TV Srbija: Slike množičnih grobišč so računalniška animacija
19. 04. 1999 22.56
Srbska televizija je danes poročala, da njeni novinarji v bližini vasi Izbica severno od Peći, ki so jo označili pripadniki zveze NATO kot množično grobišče, niso našli nikakršnih dokazov o tem. Domnevajo tudi, da so slike narejene z računalniško animacijo. NATO je slike posredoval v soboto, predstavniki pa so povedali, da gre za grobišče približno 150 oseb.

Newt Gingrich pozval k objavi vojne proti Srbiji
15. 04. 1999 19.12
Nekdanji speaker predstavniškega doma ameriškega kongresa Newt Gingrich je republikanske kolege pozval k ostrejšemu stališču do srbskega nasilja na Kosovu. Gingrich sicer ni izrecno podprl prizadevanj predsednika Billa Clintona, dejal pa je, da bi omahovanje ZDA na Kosovu lahko povzročilo podobne težave v drugih delih sveta.

Srbija naj bi potrebovala sto let, da si opomore
10. 04. 1999 20.48
Srbija bo potrebovala še sto let, da bo svoje gospodarstvo spravila na raven pred začetkom vojne na Kosovu, ocenjujejo nekateri ekonomisti, ki jih danes povzema agencija Beta.

Gligorov: Kosovski spor rešljiv šele po odhodu Miloševića
10. 04. 1999 18.15
Kosovski spor bo mogoče rešiti šele po ''odhodu'' jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića, je v pogovoru za nemški tednik Der Spiegel poudaril makedonski predsednik Kiro Gligorov.

Tanjug: Enote prištinskega korpusa ravnale v skladu z odločitvijo vlade
07. 04. 1999 08.27
Informativna služba prištinskega korpusa vojske ZR Jugoslavije je to noč sporočila, da so vse enote omenjenega korpusa ravnale v skladu s skupno odločitvijo zvezne in srbske vlade o enostranski prekinitvi vseh operacij jugoslovanske vojske in policije proti pripadnikom Osvobodilne vojske Kosova (OVK) na Kosovu, je, kot navaja agencija Tanjug, poročala Radio televizija Srbija.

TV Srbija: Mrtvi in ranjeni v napadu na Prištino
07. 04. 1999 08.15
Srbska televizija poroča, da je bila v napadu zveze NATO na Prištino nekaj pred eno uro zjutraj uničena ena od stanovanjskih četrti v središču mesta in da je bombardiranje zahtevalo tudi smrtne žrtve.

Kacin poslal pismo podpore v Črno goro
02. 04. 1999 17.29
Predsednik odbora DZ za mednarodne odnose Jelko Kacin je podpredsedniku črnogorske skupščine in predsedniku zunanjepolitičnega odbora Predragu Popoviću danes poslal pismo podpore. Kacin je v njem med drugim zapisal, da ''Črna gora ni samo žarek in upanje za demokracijo Zvezne republike Jugoslavije, temveč tudi dokaz evropske orientacije, strpnosti, koeksistence in solidarnosti'', so sporočili iz državnega zbora.

TV Srbija: Uničena glavna oporišča OVK
01. 04. 1999 22.50
Srbske sile so uničile glavna oporišča Osvobodilne vojske Kosova (OVK) v osrednjem delu pokrajine, je danes sporočila srbska državna televizija.

Milošević in Rugova naj bi se pisno obvezala, da si bosta prizadevala za mir
01. 04. 1999 19.04
Jugoslovanski predsednik Slobodan Milošević in zmerni voditelj kosovskih Albancev Ibrahim Rugova naj bi se na današnjem srečanju v Beogradu pisno obvezala, da si bosta prizadevala za dosego miru. Srbska uradna televizija je predvajala posnetek sporočila, ki naj bi ga podpisala Milošević in Rugova. Beograjska tiskovna agencija Tanjug je danes poročala o srečanju Miloševića in Rugove v Beogradu. O srečanju so, sklicujoč se na televizijo Srbija, poročale tudi svetovne tiskovne agencije. Po navedbah Tanjuga sta sogovornika soglašala, da ''se skupaj zavzemata za politični proces ter da je moč probleme uspešno in trajno rešiti samo s političnimi sredstvi''.

Tanjug: Srečanje Milošević - Rugova v Beogradu
01. 04. 1999 17.39
Beograjska tiskovna agencija Tanjug poroča, da sta se danes v Beogradu srečala jugoslovanski predsednik Slobodan Milošević in zmerni voditelj kosovskih Albancev Ibrahim Rugova.

Protest proti napadom zveze NATO na ZRJ v Ljubljani
30. 03. 1999 21.59
Društvo Srbska skupnost (Društvo Srpska zajednica) v Sloveniji je pozno popoldne v Ljubljani pripravilo protestni shod proti napadom zveze NATO na ZR Jugoslavijo. Protestnega shoda, s katerim naj bi udeleženci pokazali, da nasprotujejo nasilju na tleh ZR Jugoslavije, se je po neuradnih podatkih policije udeležilo približno 5000 v Sloveniji živečih Srbov in Črnogorcev.

Drašković: Srbi so žrtve 50-letnega etničnega čiščenja (21:50)
28. 03. 1999 21.50
Jugoslavija je danes ponovno zavrnila obtožbe Zahoda, da v Kosovu izvaja genocid nad etničnimi Albanci. Namestnik premiera Vuk Drašković je v telefonskem intervjuju za ameriško televizijo CNN zanikal, da Srbija izvaja etnično čiščenje po vnaprej pripravljenem načrtu: ''Ne, nikakor ne...Albance potrebujemo v naši državi in ne izvajamo strategije genocida. Albanci tudi izvajajo kriminalna dejanja nad Srbi, pri tem mislim na albanske teroriste,'' je še dodal Drašković in še povedal, da so Srbi sami žrtve genocida, saj naj bi Albanci v zadnjih 50 letih izvajali etnično čiščenje Srbov. Kot dokaz je navedel dejstvo, da je bilo leta 1941 na Kosovu 50 odstotkov srbskega prebivalstva, danes pa jih je manj kot 10 odstotkov.

Draškovič razveljavil izgon novinarjev iz Srbije
26. 03. 1999 19.43
Podpredsednik jugoslovanske vlade Vuk Draškovič je danes razveljavil izgon zahodnih novinarjev iz Srbije, je poročala zasebna neodvisna beograjska agencija Beta. Kot je dejal, se lahko vsi novinarji, ki so zapustili ZR Jugoslavijo, vrnejo.

Napadi od Podgorice do Novega Sada
25. 03. 1999 01.33
Letala zveze NATO so nocoj napadla več ciljev v okolici mest Podgorica, Priština, Kragujevac, Beograd in Novi Sad.

Srbsko ministrstvo za informiranje: Zločinski napad zveze NATO
25. 03. 1999 01.32
Srbsko ministrstvo za informiranje je najostreje obsodilo ''brutalni in zločinski napad letalskih sil zveze NATO na narode in državna območja Republike Srbije in Zvezne republike Jugoslavije''.

Jugoslovanska vlada pozvala VS ZN k ustavitvi napada in njegovi obsodbi
25. 03. 1999 00.48
Jugoslovanska vlada je na Varnostni svet ZN že naslovila zahtevo, naj ustavi napad zveze NATO in obsodi to ''vandalsko dejanje'', je za srbsko televizijo nocoj povedal predsednik vlade ZRJ Momir Bulatović.

TV Srbija: nad Kosovom sestreljeno letalo zveze NATO
24. 03. 1999 23.07
Televizija Srbija je nocoj poročala, da je bilo nad Kosovom sestreljeno letalo zveze NATO.

Beograd: Izredno stanje zadeva vojsko in policijo
24. 03. 1999 07.50
Srbska televizija je nocoj sporočila, da odločitev jugoslovanske vlade o uvedbi izrednega stanja zadeva pripadnike vojske, policije in javnih služb, ne pa državljanov, ''ki naj ne bi bili tarča morebitni napadov''.

Podpredsednik vlade ZRJ za kompromis in sile ZN na Kosovu
23. 03. 1999 17.03
Srbija bi morala biti pripravljena na kompromis v kosovski krizi, za katerega bi jamčili Združeni narodi, je danes v Beogradu povedal podpredsednik jugoslovanske vlade in vodja Srbskega gibanja obnove Vuk Drašković.

Srbija ne bo popustila mednarodnemu pritisku
22. 03. 1999 18.40
Srbija se nikakor ne bo odpovedala zavračanju mednarodnega mirovnega načrta za Kosovo. To je danes zagotovil jugoslovanski zunanji minister Živadin Jovanović, je poročala uradna beograjska tiskovna agencija Tanjug. Jovanović je govoril pred povabljenimi tujimi veleposlaniki.

Srbija ne popusti; posredniki zavrnili nove predloge
16. 03. 1999 19.11
Vlada v Beogradu je še naprej ovira dosego napredka na konferenci o Kosovu, ki poteka v Parizu, in je zaradi groženj z napadi zveze NATO okrepila vojaško navzočnost na Kosovu. Potem ko so kosovski Albanci izrazili soglasje z mednarodnim mirovnim načrtom, je srbski predsednik Milan Milutinovič v Parizu dejal, da Albanci nameravajo ''podpisati nekaj, kar ne obstaja.''

Patriarh Pavle in predsednik Kučan o Kosovu
15. 03. 1999 16.17
Srbski patriarh Pavle je predsedniku republike Milanu Kučanu, ki je poglavarja srbske pravoslavne cerkve danes sprejel na daljši pogovor, izrazil zadovoljstvo zaradi verske svobode in spoštovanja različnih ver v Sloveniji. Patriarh je menil, da bi za sedanje hude razmere na Kosovu morali najti takšne rešitve, ki bi ustrezale Srbom in kosovskim Albancem, so sporočili iz urada predsednika Kučana.

Šešelj čestital Makedoncem, ker so pretepli britanske vojake
12. 03. 1999 07.45
Podpredsednik srbske vlade Vojislav Šešelj je članom osebja neke restavracije v Skopju, ki so pred dnevi pretepli 22 britanskih vojakov, pripadnikov enot zveze NATO, čestital za ''junaštvo''. ''Nad lekcijo, ki ste jo dali angleškim okupatorjem, je navdušena cela Srbija'', je Šešelj zapisal v pismu osebju in lastniku skopske restavracije ''Dva jelena'' Saši Kainovskem-Pankiju.

Srbske oblasti in opozicija nezadovoljne z osnutkom sporazuma za Kosovo
05. 03. 1999 08.28
Predstavniki srbskih oblasti in opozicije so včeraj izrazili nezadovoljstvo z osnutkom mirovnega sporazuma o Kosovu, katerega besedilo je pred nekaj dnevi objavilo ameriško veleposlaništvo v Beogradu.

Sedma knjiga sage - o Slovencih v drugi svetovni vojni
03. 03. 1999 18.43
Sedma knjiga cikla romanov Lipa zelenela je, s katerim namerava pisatelj Bogdan Novak v obliki sage leposlovno, a obenem ''kulturno-dokumentarno'' zaobjeti življenje slovenskega naroda od 80. let prejšnjega do konca tega stoletja, seže že v dogajanje druge svetovne vojne. V osrednjem delu predstavlja pomadžarjevanje Prekmurja, zapiranje knjižnic in uničevanje slovenskih knjig po ukazu madžarske vojaške uprave. Roman z naslovom Ugasla ognjišča se začenja s prihodom prekmurskega profesorja Vanča Godine v Ljubljano, potem ko mu je na porodu umrla žena, in srečanjem z lepo Primorko Vito, konča pa z Godinovim pregnanstvom in učiteljevanjem v Senti (Bačka, Srbija), leta 1942, med Madžari, Srbi, Hrvati in drugimi narodnostmi. Knjiga je pravzaprav prva novost nadaljevanja sage, potem ko je izdajanje zbirke prešlo v okrilje založbe Mladinska knjiga.

Srbija spričo grožnje zveze NATO vpoklicala rezerviste
23. 02. 1999 17.01
Srbija je spričo grožnje zveze NATO z vojaško akcijo proti ZR Jugoslaviji vpoklicala rezerviste, je za tiskovno agencijo Beta povedala Nataša Kandič, direktorica zasebne srbske ustanove za človekove pravice.