SYDNEY

Olimpijski ogenj okoli sveta
27. 09. 2000 00.00
Olimpijski ogenj bo šel pred naslednjimi poletnimi igrami, ki bodo leta 2004 v Atenah, na potovanje okoli sveta. Ljudi na vseh kontinentih naj bi spravil k razumu in opozoril na nesmiselnost vojn, je danes v Sydneyju povedal grški zunanji minister Georges Papandreu. Podroben načrt potovanja okoli sveta sicer še niso pripravili, olimpijski ogenj miru pa bo vsekakor imel postanke na kriznih žariščih sveta, kjer divjajo oboroženi spopadi, je zatrdil Papandreu. Po njegovih besedah bodo od vlad zahtevali določena varnostna zagotovila. Za tovrstno mirovniško akcijo so se odločili, ker bi bilo potovanje olimpijskega ognja po Grčiji prekratko, hkrati pa gre za akcijo, ki sovpada z olimpijskim mirovniškimi načeli.

Kučan sprejel paraolimpijsko reprezentanco
27. 09. 2000 00.00
Predsednik republike Milan Kučan je v sredo sprejel delegacijo slovenskih športnikov invalidov, ki odhaja na paraolimpijske igre v Sydney. Predsednik je 17 slovenskim športnikom in njihovim spremljevalcem zaželel uspešne nastope na igrah in atletu Janezu Hudeju izročil zastavo, s katero se bo slovenska reprezentanca predstavila na odprtju iger 18. oktobra. "V Sydney odhajate, ko se slovenski olimpijci vračajo z uspehi. Z upanjem na uspehe odhajate tudi vi. Tekmujte z zavestjo, da imate doma navijače in podporo," je športnikom zaželel predsednik Kučan. Nato je slovenski delegaciji izročil zastavo, s katero bodo paraolimpijci 18. oktobra vkorakali na olimpijski stadion na slavnostnem odprtju 11. paraolimpijskih iger. "Nazadnje ste zastavo izročili Iztoku Čopu, ki jo je v Sydneyu oplemenitil z zlato medaljo. Zase kaj takega ne morem obljubiti, obljubljam pa, da se bomo vrnili z medaljo," se je predsedniku zahvalil Janez Hudej, eden najuspešnejših slovenskih športnikov invalidov, ki bo na slavnostnem odprtju nosil slovensko zastavo. Predsednik Zveze za šport invalidov (ZŠIS) Ernest Jazbinšek je poudaril pomen športa za invalide in tradicijo tovrstnega gibanja v Sloveniji. Slovenijo bo na paraolimpijskih igrah v Sydneyju od 18. do 29. oktobra zastopalo 17 športnikov v petih panogah, z njimi pa bo odpotovalo še devet trenerjev in spremljevalcev.

Alenka Bikar izpadla v četrtfinalu
27. 09. 2000 00.00
Vrhničanka Alenka Bikar je na OI v Sydneyju v teku na 200 metrov v svoji četrtfinalni skupini zasedla peto mesto 

Raducanovi odvzeli zlato
26. 09. 2000 00.00
Romunski telovadki Andreei Raducan so odvzeli zlato olimpijsko medaljo iz posamičnega mnogoboja. V njeni krvi so namreč odkrili sledi prepovedanega poživila. Odločitev o tem je na priporočilo medicinske komisije sprejel izvršilni odbor Mednarodnega olimpijskega komiteja (MOK). 16-letna romunska telovadka bo lahko obdržala zlato kolajno v ekipnem mnogoboju in srebrno v preskoku.

Žbogar po sedmih regatah na 23. mestu
26. 09. 2000 00.00
Slovenski jadralec v razredu laser Vasilij Žbogar se je v sedmi regati na OI v Sydneyju uvstil na 13. mesto in je sedaj na skupnem 23. mestu. Osmo regato, ki bi morala biti na sporedu prav tako danes, so morali prireditelji zaradi slabega vremena odpovedati. Štiri regate pred koncem boja za olimpijska odličja v razredu laser še vedno vodi Britanec Ben Ainslie.

Zlato v softballu Američankam
26. 09. 2000 00.00
Ameriška reprezentanca v softballu je v boju za zlato olimpijsko medaljo na OI v Sydneyju premagala tekmice iz Japonske z 2:1. Američanke so s tem ponovile uspeh izpred štirih let v Atlanti, ko je bil softball prvič uvrščen med olimpijske športe. Bronasto medaljo so osvojile domačinke.

V finalu španski in kamerunski nogometaši
26. 09. 2000 00.00
Španija in Kamerun se bosta pomerila v finalu olimpijskega nogometnega turnirja v Sydneyu. V prvem polfinalnem srečanju je Španija premagala ZDA s 3:1 (2:1), v drugem pa je bil Kamerun boljši od Čila z 2:1 (0:0).

Znani polfinalisti hokeja na travi
26. 09. 2000 00.00
Končani so predtekmovalni boji v obeh skupinah moškega olimpijskega turnirja v hokeju na travi. Iz skupine A sta se v polfinale uvrstila Pakistan in Nizozemska, iz skupine B pa Avstralija in Indija, polfinalna para pa sta Pakistan - Indija ter Avstralija - Nizozemska.

Zijlaardova prvakinja v cestni dirki
26. 09. 2000 00.00
Nizozemska kolesarka Leontien Zijlaard je osvojila zlato kolajno v cestni dirki. V ciljnem šprintu je premagala Nemko Hanko Kupfernagel in Litvanko Diano Ziliute. Zijlaardova je progo prevozila v treh urah, šestih minutah in 31 sekundah. Kolesarke so morale prevoziti 12 krogov (119,7 km). Tekmovanje je močno oteževal dež, ki je povzročil nekaj padcev.

Znane končne odločitve v rokoborbi
26. 09. 2000 00.00
Končal se je prvi dan finalnih bojev v grško-rimskem slogu v rokoborbi.

Morski psi zasenčili olimpijske igre
26. 09. 2000 00.00
V Avstraliji sta za posledicami napadov morskih psov v 24 urah umrla dva človeka, kar je v tej državi vzbudilo zaskrbljenost in zasenčilo olimpijske igre. Napada sta se zgodila 300 kilometrov vzhodno od Adeleide, torej daleč stran od olimpijskega mesta Sydney. Pojavile so se celo domneve, da je oba napada zakrivil isti morski pes ljudožerec - tako kot v filmu Žrelo Stevena Spielberga.

Rusinji osvojili zlato v sinhronem plavanju
26. 09. 2000 00.00
Rusinji Olga Brusnikina in Maria Kiseljova sta z 99.580 točkami osvojili zlato medaljo v sinhronem plavanju dvojic. Drugo mesto je pripadlo Japonkama Miyi Tačibani in Mihu Takedi (98.650), bron pa Francozinjama Virginie Dedieu in Myriam Lignot (97.437).

Uradna spletna stran OI ruši rekorde
26. 09. 2000 00.00
Uradna spletna stran olimpijskih iger v Sydneyju iz dneva v dan ruši rekorde. Organizatorji so pričakovali 6,5 milijarde obiskov te strani, že šest dni pred koncem olimpijskih iger pa je stran www.olympics.com obiskalo 7,2 milijarde športnih navdušencev. K izjemnemu obisku so pripomogli izvrstni športni izidi, množica podatkov in možnost spremljanja dogodkov v živo. Na uradni spletni strani zimskih olimpijskih igrah v Naganu so za primer zabeležili 634 milijonov obiskov, v Atlanti pa 187 milijonov. Nepričakovano velik uspeh spletne strani pa je razžalostil ameriško televizijsko postajo NBC. Olimpijske prireditve na tej televiziji spremlja 15,6 milijona gledalcev, medtem ko so jih pričakovali 19 milijonov.

Rezazadehu zlato v super težki kategoriji
26. 09. 2000 00.00
Iranski dvigovalec uteži Hossein Rezazadeh je na OI v Sydneyju v super težkem razredu dvignil 472,5 kilograma in za 7,5 kilograma izboljšal svetovni rekord. V potegu je z 212,5 kilograma dosegel novo najboljšo znamko, za 6,5 kilograma višjo od dosedanjega rekorda. Drugi je bil Nemec Ronny Weller s 467,5 kilograma, tretji pa Armenec Ašot Danieljan s 465 kilogrami.

Finale ženskih dvojic v četrtek
26. 09. 2000 00.00
Na olimpijskem teniškem turnirju se bosta v finalu ženskih dvojic pomerili Američanki Serena in Venus Williams ter Nizozemki Kristie Boogert in Miriam Oremans. Sestri Williams sta v polfinalu s 6:4, 6:1 premagali Belgijki Els Callens in Dominique van Roost, Nizozemki pa sta s 6:3, 6:2 slavili nad Belorusinjama Olgo Barabanščikovo in Natašo Zverevo. Finale bo na sporedu v četrtek.

Haas in Kafelnikov v finalu
26. 09. 2000 00.00
Nemec Tommy Haas in Rus Jevgenij Kafelnikov sta finalista olimpijskega teniškega moškega turnirja v Sydneyju. Nemec, ki je na računalniški lestvici ATP uvrščen na 42. mesto, je v polfinalu s 6:3, 6:2 premagal Švicarja Rogerja Federerja, ki je na ATP lestvici 43. Kafelnikov, deveti na svetu, pa je bil v polfinalu boljši od Francoza Arnauda di Pasqualea, 78. na lestvici ATP, s 6:4, 6:4. Finale bo na sporedu v četrtek.

Selesova osvojila bron
26. 09. 2000 00.00
Ameriška teniška igralka Monica Seles je na olimpijskem teniškem ženskem turnirju v Sydneyju osvojila bronasto kolajno, potem ko je premagala Avstralko, Jeleno Dokic s 6:1, 6:4. Dvoboj za tretje mesto si je ogledalo 6000 gledalcev, 26-letni Selesovi pa devet let mlajša tekmica ni povzročala večjih težav.

Američanoma zlato v odbojki na mivki
26. 09. 2000 00.00
Američana Dain Blanton in Eric Fonoimoana sta na OI v Sydneyju osvojila zlato olimpijsko medaljo v odbojki na mivki. Američana sta v finalnem boju na plaži Bondi z 12:11, 12:9 premagala Brazilca Zeja Marca in Ricarda ter tako ubranila zlato olimpijsko medaljo za svojo državo, ki sta jo v Atlanti osvojila Karch Kiraly in Brent Steffes. Bronasto olimpijsko medaljo sta si priborila nemška odbojkarja Jörg Ahmann in Axel Hager, ki sta v boju za tretje mesto z 12:9, 12:6 izločila Portugalca Miguela Maia in Joaa Brenha.

Slovenci v četrtfinalu z Rusi
25. 09. 2000 00.00
Na olimpijskem rokometnem turnirju bo Slovenija v četrtfinalu igrala proti Rusiji, Nemčija se bo pomerila s Španijo, Egipt s Švedsko in Francija z ZR Jugoslavijo. Slovenski rokometaši so v zadnjem krogu v predtekmovalni skupini B na olimpijskih igrah v odločilni tekmi za uvrstitev v četrtfinale dosegli načrtovano zmago proti Tuniziji. Sama rokometna predstava proti aktualnim afriškim prvakom ni bila navdušujoča, zato pa so Slovenci dosegli svoj cilj in so pred novo najpomembnejšo tekmo na turnirju. Zmaga ali poraz v četrtfinalu namreč odloča o tem, ali se bo ekipa borila za medalje, ali pa le za razvrstitev od 5. do 8. mesta. Nasprotnik Slovenije v torek četrtfinalu bo reprezentanca Rusije, drugouvrščeno moštvo z zadnjega svetovnega in evropskega prvenstva. Medtem, ko je bil razplet v slovenski skupini B načrtovan, je v skupini A, iz katere so bili nasprotniki Slovenije za četrtfinale, prišlo do presenečenja. Nemčija, ki je veljala za favorita v skupini, je po zmagah nad Rusijo in ZR Jugoslavijo namreč presenetljivo izgubila proti Egiptu. O prvem mestu v skupini je zato odločala prav zadnja tekma med Jugoslovani in Rusi, ki so jo slednji dobili brez večjih težav.

Langerholčeva odlična četrta
25. 09. 2000 00.00
Slovenska atletika je dobila novo tekmovalko, ki se je prebila v sam svetovni vrh. To je Škofjeločanka Brigita Langerholc, ki je na olimpijskih igrah v teku na 800 m zasedla četrto mesto, s časom 1: 58,51 pa je popravila državni rekord, ki ga je pred tem postavila v polfinalu (1:59,05).

Michael Johnson in Freemanova zlata
25. 09. 2000 00.00
Američan Michael Johnson je upravičil vlogo favorita v teku na 400 metrov. Z rezultatom 43,84 je brez težav ugnal rojaka Harrisona, ki je progo pretekel v času 44,40, in Jamajčana Grega Haughtona (44,70). 33-letni Johnson je tako v tej disciplini ponovil svoj uspeh iz Atlante, kjer pa je slavil tudi na 200 metrov. Za Johnsona je to verjetno najsvetlejši trenutek njegove bogate kariere. Pred štirimi leti ni še nihče zmagal hkrati v moškem teku na 200m in 400m. Tokrat je bil izziv ubraniti olimpijski naslov na 400m. V Sydneyu se mu obeta še eno zlato odličje, in sicer v štafeti 4X400 metrov. V teku na 400 metrov je po pričakovanju prepričljivo zmagala domačinka Cathy Freeman, ki je z rezultatom 49,11 postavila tudi nov olimpijski rekord. Drugo mesto je osvojila Jamajčanka Lorraine Graham, ki je tekla 49,58, tretja pa je bila Britanka Katherine Merry z rezultatom 49,72. Freemanova tako že tretje leto ni izgubila teka na 400 metrov. Svojim naslovom svetovne prvakinje je sedaj dodala še olimpijsko medaljo. Za Avstralce je nacionalna junakinja , še bolj pa za Aboridžine. Manjšina 386.000 avstralskih domorodcev predstavlja obubožani del populacije. Freemanova je vir upanja in ponosa, ko nosi rdeče-rumeno-črno zastavo Aboridžinov.

Zimske razmere na atletski stezi
25. 09. 2000 00.00
Zimske razmere na atletski stezi

Žensko odbojkarsko SP 2002 v Nemčiji
25. 09. 2000 00.00
Mednarodna odbojkarska zveza (FIVB) je na prizorišču OI v Sydneyju sporočila, da bo svetovno prvenstvo leta 2002 za ženske v Nemčiji. SP so sprva sicer podelili Braziliji, vendar so ji ga kasneje odvzeli zaradi organizacijskih težav.

Jadralci zaostali za pričakovanji
25. 09. 2000 00.00
Jadralci v razredu 470 so v Sydneyju opravili še 9. in 10. regato. Dekleti, Janja Orel in Klara Maučec sta v zadnjih dveh regatah osvojili dve petnajsti mesti in sta skupno na 17. mestu. Tomaž Čopi in Mitja Margon pa sta bila 15. in 10. in sta skupno na 11. mestu. Obe posadki na zadnji regati sicer še lahko nekoliko izboljšata uvrstitev, vnaprej pa je jasno, da sta obe zaostali za pričakovanji, s katerimi sta prišli v Sydney.

Valantova deveta v troskoku
24. 09. 2000 00.00
Slovenska skakalka v troskoku Anja Valant, ki je v začetku tega meseca praznovala svoj 23-ti rojstni dan, je v svoji disciplini zasedla končno deveto mesto. Celjanka je v prvih dveh poskusih prestopila, v tretjem poskusu pa je dosegla daljavo 13 metrov in 59 centimetrov, kar je bilo premalo, da bi se uvrstila med najboljših osem

V kategoriji do 94 kg odličje za Grka
24. 09. 2000 00.00
Grški dvigovalec uteži Akakios Kakiasvilis je dvignil skupaj 405 kg in tako osvojil zlato medaljo v kategoriji do 94 kg. Kakiasvilis, po rodu Gruzinec ki pa nastopa za Grčijo, je premagal Poljaka Szymona Koleckija, ki je dvignil prav tako 405 kg, vendar pa mu je pripadlo srebro, saj je tehtal 1,52 kg več kot Kakiasvilis. Bron je osvojil Rus Aleksej Petrov, ki je dvignil 402,5 kg.

Slovenska jadralca poslabšala uvrstitev
24. 09. 2000 00.00
Slovenska jadralca v razredu 470 Tomaž Čopi in Mitja Margon sta po

V osmercu slavili Britanci in Romunke
24. 09. 2000 00.00
Britanci, ki so osvojili že zlato v četvercu brez krmarja, so danes na jezeru Penrith osvojili še zlato odličje v osmercu. Drugo mesto si je priveslala domača ekipa, tretji a so bili Hrvati.

Južna Koreja ugnala Kubo, Francozi pa Avstralce
24. 09. 2000 00.00
Rokometna reprezentanca Južne Koreje je v tekmi 5. kroga skupine A olimpijskega turnirja premagala Kubo s 35:28 (15:13).

Zlato Nemkam in Italijanom
24. 09. 2000 00.00
Nove olimpijske prvakinje v dvojnem četvercu so nemške veslačice Manja Kowalski, Meike Evers, Manuela Lutze in Kerstin Kowalski. Srebrno odličje so osvojile Britanke Guin Batten, Gillian Lindsay, Katherine Grainger, Miriam Batten, bron pa je pripadel ruskemu dvojnemu četvercu v postavi Oxana Dorodnova, Irina Fedotova, Julia Levina in Larisa Merk, ki je za Britankami zaostal le stotinko sekunde.