Sešel

Srečanje predstavnika indonezijske opozicije z novim predsednikom

21. 05. 1998 14.35

Eden izmed vodilnih predstavnikov indonezijske opozicije Amien Rais se je danes sešel z novim predsednikom države Baharudinom Jusufom Habibijem, ki je danes na tem položaju zamenjal predhodnika Suharta.

Robin Cook prispel v Ankaro

19. 05. 1998 17.17

Britanski zunanji minister Robin Cook je danes dopotoval v Ankaro, kjer bo skušal oživiti odnose med Evropsko unijo in Turčijo, ki so na mrtvi točki, odkar EU na zadnjem evropskem vrhu v Luksemburgu Turčije ni uvrstila v program prihodnje širitve unije.

Ukrajinski rudarji razširili stavko

07. 05. 1998 17.03

Ukrajinski rudarji so razširili stavko, s katero hočejo doseči izplačilo zaostalih plač. Kot so danes sporočili z neodvisnega sindikata NPGU, po vsej državi stavka že 130.000 rudarjev. Namestnik predsednika vlade Anatolij Golubčenko se je sešel na kriznem pogovoru s stavkajočimi, vendar njihov pogovor po besedah predsednika sindikata NPGU Mihaila Volineza ni prinesel nikakršnih rezultatov stavkajočim.

Srečanje Arafat - Blair doslej še brez napredka

04. 05. 1998 17.38

Britanski premier Tony Blair je v Londonu danes sprejel palestinskega vodjo Jaserja Arafata, s katerim sta razpravljala o oživitvi bližnjevzhodnega mirovnega procesa. Arafat je srečanje ocenil kot "zelo pozitivno, konstruktivno in pomembno", novinarjem pa je tudi zatrdil, da doslej niso dosegli nikakršnega napredka.

Al Gore prispel v Izrael

30. 04. 1998 14.47

Ameriški podpredsednik Al Gore je z današnjim prihodom v Izrael začel bližnjevzhodno turnejo, med katero se bo udeležil slovesnosti ob 50. obletnici ustanovitve izraelske države, v načrtu pa so tudi pogovori z vodilnimi izraelskimi in arabskimi predstavniki. Gore naj bi se dopoldne sešel z izraelskim premierom Benjaminom Netanjahujem, zvečer pa se bo na jeruzalemskem stadionu predvidoma udeležil slovesnosti ob Dnevu neodvisnosti. V Beli hiši so povedali, da je namen turneje, med katero bo ameriški podpredsednik poleg Izraela obiskal še Saudovo Arabijo, Egipt in Zahodni breg, pospešiti mirovni proces na območju.

Ross in Arafat o možnosti za oživitev bližnjevzhodnih mirovnih pogajanj

27. 04. 1998 11.35

Predsednik palestinskih avtonomnih oblasti Jaser Arafat in posebni ameriški odposlanec za Bližnji vzhod Dennis Ross sta v nedeljo v Gazi razpravljala o možnostih za oživitev zastalega bližnjevzhodnega mirovnega procesa na pogovorih, ki bodo 4. maja v Londonu. Kot je po srečanju ocenil Ross, si je treba prizadevati za oživitev procesa, da bi se lahko nato osredotočili na vprašanje začasnega statusa ozemelj na območju Zahodnega brega in Gaze. Ameriški odposlanec naj bi se danes v Jeruzalemu ponovno sešel z izraelskim premierom Benjaminom Netanjahujem, predvideni pa so tudi ponovni pogovori z vodjo palestinske delegacije.

V Srebrenici vzpostavljena začasna uprava

06. 04. 1998 18.03

Vodja misije Organizacije za varnost in sodelovanje (OVSE) v BiH Robert Barry se je danes v Banja Luki sešel s podpredsednikom srbske vlade Ostojo Kremenovićem in namestnikom visokega predstavnika mednarodne skupnosti v BiH Hansom Schumacherjem. Barry je po srečanju potrdil sprejetje tretje arbitražne odločitve, na podlagi katere je v Srebrenici vzpostavljena začasna uprava. Vodja začasne uprave v Srebrenici bo mednarodni uradni predstavnik, v njej pa bodo štirje Muslimani in štirje Srbi. Kot je še povedal Barry, bo začasna uprava vzpostavljena v prihodnjih desetih dneh, in sicer po posvetu z vladama obeh entitet - Republike srbske in Federacije BiH.

Chirac načrtuje nadaljnje pogovore o morebitnih ustavnih spremembah

06. 04. 1998 17.42

Francoski premier Lionel Jospin se je danes v Parizu sešel s predsednikom države Jacquesom Chiracom. S tem srečanjem je Chirac sklenil niz pogovorov s člani predsedstev 13 strank in predsednikoma obeh domov parlamenta, za katerega se je odločil po nedavnem uspehu skrajnih desničarjev na lokalnih volitvah v sredini marca. Jospin je po srečanju povedal, da Chiracu ni predstavil predlogov institucionalnih reform, ki pa jih v kasnejšem obdobju ne izključuje, "če bodo le-te pripomogle k pospeševanju demokracije". Sicer pa Chirac spričo uspeha skrajnih desničarjev načrtuje nadaljnje pogovore glede morebitnih ustavnih sprememb, so danes sporočili iz njegovega urada v Parizu.

V prvem trimesečju v Vietnamu manj tujih vlaganj

06. 04. 1998 09.17

Vietnam je v prvem trimesečju letos sklenil manj novih projektov s tujimi vlagatelji kot v enakem obdobju lani, vendar pa je vrednost teh projektov višja. Vietnamska vlada je v navedenem obdobju odobrila 45 projektov oziroma 33 odstotkov manj kot v letu prej, skupna vrednost teh projektov pa je dosegla 990 milijonov dolarjev, kar je za 32 odstotkov več kot v prvem trimesečju leta 1997.

Sklenjena razprava o rebalansu programa o izgradnji avtocest

02. 04. 1998 08.21

DZ je včeraj pred prekinitvijo zasedanja sklenil splošno razpravo o predlogu vlade za rebalans nacionalnega programa izgradnje avtocest v Sloveniji, pred nadaljnjim odločanjem o predlaganih spremembah pa se bo v naslednjih dneh sešel matični odbor za infrastrukturo in okolje ter se opredelil do vloženih dopolnil in opravljene poslanske razprave.

Predsednik francoskega senata Rene Monory na obisku v Sloveniji

31. 03. 1998 17.12

Na dvodnevni uradni obisk v Slovenijo je danes na povabilo državnega sveta prispel predsednik francoskega senata Rene Monory, in sicer z željo, da bi se seznanil s slovenskimi političnimi in gospodarskimi razmerami ter prizadevanji za vključitev v evroatlantske integracije.

Zasedanje pridružitvenega sveta Turčije in Turške republike Severni Ciper

31. 03. 1998 12.06

Sočasno z današnjim odprtjem pogajanj o priključitvi Cipra k Evropski uniji v Bruslju se je v Ankari sešel pridružitveni svet Turčije in samooklicane Turške republike Severni Ciper.

Gelbard v Vukovraju

30. 03. 1998 07.58

Ameriški odposlanec za nekdanjo Jugoslavijo Robert Gelbard se je v včeraj Vukovarju sešel s predstavniki državnega odbora za ponovno vzpostavitev zaupanja med Srbi in Hrvati v vzhodni Slavoniji ter predstavnikom srbske skupnosti na Hrvaškem Vojislavom Stanimirovićem. Gelbard je dejal, da ZDA in mednarodna skupnost podpirajo delo odbora; dejstvo pa je, da je bil odbor oblikovan pozno, zato ga sedaj čakajo izredno zahtevne naloge. Poudaril je še, da bi morala Hrvaška pospešiti dvosmerno vračanje Srbov na Hrvaško ter Hrvatov v Republiko srbsko.

Ruski predsednik določil prednostne naloge nove vlade

27. 03. 1998 17.38

Ruski predsednik Boris Jelcin je danes zagotovil podporo Sergeju Kirijenku na položaju premiera in začrtal prednostne naloge nove ruske vlade. V radijskem nagovoru, posvečenem preoblikovanju kabineta, je Jelcin poudaril, da Kirijenko "ne sme izgubljati časa" in se mora najprej lotiti težav na socialnem področju, se dotakniti vprašanja zaostalih plač v državnem sektorju in reform na vojaškem ter administrativnem področju. Sergej Kirijenko, ki opravlja dolžnosti ruskega premiera, se je davi sicer že vselil v pisarno nekdanjega premiera Viktorja Černomirdina. Kirijenko ima v tem času vrsto delovnih srečanj s člani kabineta in poslanci parlamenta. Kot je danes povedal tiskovni predstavnik vlade Igor Šabdurasulov, naj bi osrednjo pozornost pogovorov namenili normalizaciji položaja na socialnem in gospodarskem področju. Kirijenko naj bi se danes sešel s predsednikom poslanske skupine Jabloko v dumi Grigorijem Javlinskijem, in z vodjo poslanske skupine Naš dom Rusija v dumi Aleksandrom Šohinom.

Posebni odposlanec EU jutri na Balkan

10. 03. 1998 18.55

Britanska vlada, ki v tem semestru predseduje Evropski uniji, je sporočila, da bo v okviru prizadevanj za ustavitev nasilja na Kosovu ter omejitev spora na območje Balkana napotila posebnega odposlanca unije. Državni sekretar v zunanjem ministrstvu Tony Lloyd bo jutri zjutraj za 24 ur odpotoval na območje, kjer bo obiskal Skopje, Tirano in Beograd, mogoče pa tudi nekatere druge prestolnice, obisk Kosova pa za zdaj ni predviden.

Finski premier na obisku v Avstriji

06. 03. 1998 16.05

Avstrijski kancler Viktor Klima in finski premier Paavo Lipponen, ki se mudi na enodnevnem delovnem obisku na Dunaju, sta na skupni novinarski konferenci na Dunaju danes poudarila, da nameravata Avstrija in Finska znotraj Evropske unije predložiti skupno pobudo za razvoj močnejše evropske varnostne in zunanje politike. Lipponen se je danes sešel tudi z avstrijskim predsednikom Thomasom Klestilom, s katerim sta izrazila veliko soglasje med Avstrijo ter Finsko o številnih vprašanjih. Finski premier se je izrekel za tesnejše sodelovanje med Finsko, Švedsko in Avstrijo v Evropski uniji.

NATO pozdravlja soglasno sprejetje resolucije VS ZN o Iraku

04. 03. 1998 16.04

Severnoatlantska zveza je danes pozdravila soglasno sprejetje resolucije Varnostnega sveta Združenih narodov o Iraku.

Tajska: Predlog nezaupnice Chuanovi vladi

02. 03. 1998 13.44

Proti tajski vladi, ki je na oblasti šele tri mesece, je bil danes vložen predlog nezaupnice. Opozicija v bangkoškem parlamentu premieru Chuanu Leekpaiu in članom njegovega kabineta očita korupcijo in nesposobnost. Datum glasovanja o nezaupnici še ni določen.

Japonski zunanji minister končal obisk v Moskvi

23. 02. 1998 17.51

Japonski zunanji minister Keizo Obuči je končal uradni obisk v Moskvi. Kot so sporočili iz Kremlja, je bil med današnjim srečanjem Jelcina in Obučija določen datum prihodnjega srečanja med ruskim predsednikom in japonskim premierom Rjutarom Hašimotom, ki bo od 11. do 13. aprila v japonskem mestu Kavana. Obe strani sta se pohvalno izrazili o delu dvostranske komisije za pripravo mirovnega sporazuma.

Glavni odbor SLS o Turnškovi odločitvi v ponedeljek

22. 02. 1998 10.43

Predsednik glavnega odbora Slovenske ljudske stranke (SLS) Franc Zagožen je za jutri, 23. februarja, ob 18. uri sklical sejo glavnega odbora stranke, na kateri bo lahko obrambni minister Tit Turnšek znova pojasnil svoje poglede na zadevo Zavrč in z njo povezanimi dogodki.

Vzpostavitev letnih evropsko-kitajskih srečanj

17. 02. 1998 10.02

Evropa se zavzema za vzpostavitev letnih vrhunskih srečanj s Kitajsko, s katerimi bi utrdili medsebojne odnose, je danes v Pekingu dejal podpredsednik Evropske komisije Sir Leon Brittan. Pojasnil je, da je že sprejet dogovor za evropsko-kitajsko srečanje ob robu prihodnjega azijsko-evropskega vrha v Londonu, vendar pa za zdaj še ni soglasja o vzpostavitvi letnih srečanj. Brittan, ki je imel včeraj v Pekingu prvi krog pogovorov s kitajskim zunanjim ministrom Qian Qichenom in ministrico za zunanjo trgovino Wu Yi, se bo danes predvidoma sešel s podpredsednikom kitajske vlade Zhu Rongjijem ter predsednikom centralne banke Dai Xianglongom.

Kitajska še vedno odločno proti vojaškemu posegu v Iraku

16. 02. 1998 12.44

Kitajski zunanji minister Qian Qichen je na srečanju s turškim kolegom Ismailom Cemom v Pekingu ponovil, da Kitajska nasprotuje uporabi sile v iraški krizi in ne želi, da bi zaradi problema preiskav iraške oborožitve izbruhnil oborožen spopad.

Srečanje Annan - Husein?

12. 02. 1998 10.02

Po podatkih iz krogov Združenih narodov generalni sekretar ZN Kofi Annan razmišlja o tem, da bi zaradi iraške krize sredi prihodnjega tedna odpotoval v Bagdad in se sešel z iraškim predsednikom Sadamom Huseinom. Kot je bilo slišati v New Yorku, pa morajo biti za to vsekakor izpolnjeni "potrebni pogoji". Eden od njih je, da mora omenjeni obisk podpreti vseh pet stalnih članic Varnostnega sveta.

Drnovšek nadaljuje obisk v Parizu

11. 02. 1998 11.07

Slovenski premier Janez Drnovšek danes nadaljuje prvi uradni obisk v Franciji, v okviru katerega se je včeraj sešel s francoskim predsednikom Jacquesom Chiracom, predsednikom vlade Lionelom Jospenom in drugimi najvišjimi francoskimi politiki.

Drnovšek tudi od Jospina dobil zagotovilo o francoski podpori pri EU in NATO

10. 02. 1998 18.58

Predsednik slovenske vlade Janez Drnovšek se je po srečanju s francoskim predsednikom Jacquesom Chiracom danes v Parizu sešel tudi s francoskim kolegom Lionelom Jospinom. Tudi tokrat je v pogovorih dobil zagotovilo o trdni francoski podpori slovenskemu vstopanju v Evropsko unijo in prizadevanjem za vključitev v zvezo NATO.

Srečanje Drnovška in Chiraca

10. 02. 1998 11.26

Slovenski premier Janez Drnovšek se je na svojem prvem uradnem obisku v Franciji dopoldne sešel s francoskim predsednikom Jacquesom Chiracom. Osrednji temu pogovora sta slovensko vključevanje v Evropsko unijo in prizadevanja Slovenije za vstop v NATO.

Premier Drnovšek prispel na prvi uradni obisk v Francijo

09. 02. 1998 17.57

Slovenski premier Janez Drnovšek je danes popoldne prispel na prvi uradni obisk v Francijo, kjer se bo jutri med drugim sešel s francoskim predsednikom Jacquesom Chiracom. Ob prihodu na letališče, kjer je bil sprejet z vojaškimi častmi, je predsednika vlade Drnovška pozdravil francoski državni sekretar za zunanjo trgovino Jacques Dondux.

Načelnik generalštaba norveških oboroženih sil v Sloveniji

04. 02. 1998 16.51

Člani generalštaba Slovenske vojske so načelnika generalštaba norveških oboroženih sil generala Arneja Sollija, ki se mudi na uradnem obisku v Sloveniji, danes seznanili z organizacijsko strukturo Slovenske vojske in predvsem z načinom ter celotnim procesom preoblikovanja Slovenske vojske.

Jutri srečanje Gates - Santer

03. 02. 1998 14.21

Predsednik Evropske komisije Jacques Santer se bo jutri v Bruslju sešel z Billom Gatesom, predsednikom Microsofta, največjega proizvajalca računalniške programske opreme na svetu, so danes potrdili viri na komisiji.

Avstrija bo Bolgarijo podprla pri vstopu v EU

28. 01. 1998 18.49

Avstrijski zunanji minister Wolfgang Schuessel se je v Sofiji sešel z bolgarsko kolegico Nadezdo Mihajlovo in Bolgariji zagotovil podporo Avstrije pri pogajanjih o vstopu v EU. Schuessel se je spodbudno izrazil glede razvoja v Bolgariji in bolgarsko stran obenem pozval, naj ze pred pricetkom pogajanj z Brusljem razreši morebitne notranje tezave.