Sedaj

Havel vložil ustavno tožbo

17. 07. 2000 16.23

Češki predsednik Vaclav Havel je vložil ustavno tožbo zoper dopolnilo k volilnemu zakonu, saj po njegovem mnenju sporno dopolnilo k volilnemu zakonu ni v skladu s češko ustavo. Obe veliki parlamentarni stranki sta v preteklem tednu preglasovali predsednikov veto na isto določilo.

Jeza Afričanov ob neizpolnjenih obljubah

17. 07. 2000 14.31

Medtem, ko se najbogatejše dežele pripravljajo za svoje letne pogovore, jeza me najrevnejšimi deželami narašča. Voditelji skupine Osmih (G8) se bodo srečali v soboto na Japonskem in bodo predvidoma podprli reprogramiranje ruskega dolga - Afrika pa se sprašuje, zakaj so njihove potrebe manj nujne. Pred letom dni so države G8 oznanile, da bodo najrevnejšim odpisale 100 milijonov dolarjev dolga do konca leta 2000. Leto kasneje še niso odpisale skoraj nič. V Afriki, kjer države porabijo dve petini prihodkov za vračilo 350 milijonov dolarjev tujih dolgov, postajajo ljudje nezadovoljni.

Podaljšan rok za registracijo volilcev

15. 07. 2000 10.51

Misija ZN na Kosovu je za tri dni podaljšala rok za registracijo kosovskih volilcev. V pokrajini je sedaj registriranih približno milijon volilcev, ostale volilce pa bodo popisovali do naslednje srede.

Dokončni zakon o odškodninah

14. 07. 2000 21.23

Zgornji dom nemškega parlamenta bundesrat je danes sprejel zakon o ustanovitvi sklada za odškodnine prisilnim delavcem v času nacizma. Sklad, ki se imenuje Spomini, odgovornost in prihodnost, obsega deset milijard mark, vanj pa bosta denar prispevali nemška država in industrija. Bundestag, spodnji dom parlamenta, je z veliko večino zakon izglasoval že 6. julija. Do izglasovanja zakona je prišlo po letu in pol pogajanj med nemško in ameriško vlado ter predstavniki žrtev, dokončni sporazuma pa bosta Nemčija in ZDA sklenili v ponedeljek v Berlinu.

Mura načrtuje uvrstitev v sam vrh

14. 07. 2000 20.04

Nogometni klub Mura je dober teden pred pričetkom domače prvoligaške sezone 2000/01 razgrnil tekmovalne cilje. Vodstvo kluba načrtuje uvrstitev v zgornjo polovico prvoligaške lestvice, potihem pa računajo še na višjo uvrstitev.

Kučan danes pri Ciampiju

14. 07. 2000 19.09

Slovenski predsednik Milan Kučan je danes na enodnevnem delovnem obisku v Rimu, kjer se bo sestal z gostiteljem, italijanskim kolegom Carlom Azegliom Ciampijem, premierom Giulianom Amatom in vatikanskim državnim sekretarjem, kardinalom Angelom Sodanom. Predsednika na obisku spremljajo zunanji minister Lojze Peterle, državni sekretar za Slovence v zamejstvu in po svetu Zorko Pelikan, predstavnik italijanske narodne skupnosti v DZ Roberto Battelli in slovenski veleposlanik v Italiji Peter Bekeš.

Končana konferenca o aidsu

14. 07. 2000 18.38

V južnoafriškem Durbanu se je danes končala 13. mednarodna konferenca o aidsu, ki se je je udeležilo več kot 11.000 raziskovalcev te smrtonosne bolezni. Konferenca, ki je prvič potekala na afriški celini, kjer za aidsom oboli en odrasel od treh, je potekala v znamenju polemike, ki jo je z dvomom o virusu HIV kot povzročitelju aidsa sprožil južnoafriški predsednik Thabo Mbeki.

Baumann je oprostitev pričakoval

14. 07. 2000 17.12

Olimpijski zmagovalec na 5000 metrov iz leta 1992 Nemec Dieter Baumann je na treningu v St. Moritzu dejal, da je pričakoval odločitev tričlanske zakonodajno-pravne komisije Nemške atletske zveze (DLV), ki ga je v četrtek, 13. julija, oprostila vsake krivde v primeru dopinga; zveza mu je dovolila tekmovati že 23. junija.

Goethe iz železa, kamna in marmorja

14. 07. 2000 16.02

V več kot 100 skulpturah iz železa, kamna in marmorja je španski kipar Andreu Alfaro upodobil nemškega klasika, Johana Wolfganga Goetheja. Na razstavi z naslovom <I>V znamenju svobode </I> si je moč v Weimarju na gradu Belvedere sedaj ogledati 27 izbranih skulptur.

Konec sanj o življenju v vesolju?

14. 07. 2000 08.34

Znanstveniki Francoske komisije za atomsko energijo so mogoče za nekaj časa razblinili sanje o življenju v vesolju. In to ravno sedaj, ko se na vesoljsko postajo Mir odpravlja prvi turist. Ugotovili so namreč, da breztežnostno stanje preprečuje normalen razvoj ogrodja celic. Okostje celic je sestavljeno iz mikrotub, ki se postavijo pravokotno na silo težnosti. Če gravitacije ni, se mikrotube razvijajo v poljubnih smereh. Posledice življenja v breztežnostnem stanju bi lahko bilo stanjšanje kože, največjo nevarnost pa bi predstavljalo dejstvo, da se bele krvničke, ki so ključni bojevnik človeškega imunskega sistema, ne bi razvijale pravilno. Njihovo ogrodje ravno tako predstavljajo mikrotube, vendar bi bila učinkovitost slabo grajenih belih krvničk izredno nizka. Edina rešitev, ki je zaenkrat na vidiku je ta, da bo potrebno v vesolju razviti >>umetno<< težnost.

Gozdni požari v Italiji in Grčiji

13. 07. 2000 14.14

Na italijanskem letoviškem otoku Capri blizu Neaplja je po poročanju italijanske televizije izbruhnil velik gozdni požar, medtem ko iz Grčije poročajo, da so po 24 urah zatišja na Peleponezu znova začeli divjati požari, zaradi katerih so morali evakuirati prebivalce treh vasi.

''Policija bi bila prva na udaru''

13. 07. 2000 07.49

Zlati zaklad notranjega ministrstva, ki so ga iz trezorja Banke Slovenije dvignili možje notranjega ministra Petra Jambreka, odpira nova vprašanja. Velike količine zlata različnih starosti in izvorov - od zlatnikov, prstanov, manšetnih gumbov, zobnega zlata do jedilnega pribora sproža številna vprašanja, predvsem glede lastništva.

Epidemija hekerskih napadov

12. 07. 2000 16.48

FBI je v svojem letnem poročilu ugotovil, da se je letos zgodila prava epidemija hekerskih napadov ter da jih je še več pričakovati v prihodnosti. 90 odstotkov večjih podjetij je namreč ugotovilo, da imajo v svojih informacijskih sistemih luknje, ki bi omogočile vdor nepooblaščene osebe. Najpogostejši načini hekerskih vdorov so virusi, ukradeni prenosni računalniki ali pa malomarnost uslužbencev pri delu na internetu.

Srečanje Kučana, Mesića in Havla

11. 07. 2000 17.07

Predsednik države Milan Kučan je včeraj na povabilo hrvaškega kolega prispel na 24-urni obisk v Dubrovnik. Na letališču sta ga pričakala hrvaški in češki predsednik Stipe Mesić in Vaclav Havel, ki sta skupaj prispela iz Zagreba.

Močan popotresni sunek v Avstriji

11. 07. 2000 16.43

Na vzhodu Avstrije so davi zaznali potres z močjo 4,8 stopnje po Richterjevi lestvici. Žarišče potresa je bilo v kraju Ebreichsdorf, 20 kilometrov južno od avstrijskega glavnega mesta Dunaj. Potres je povzročil manjšo škodo na nekaterih stavbah, o morebitnih ranjenih pa ne poročajo. Po podatkih avstrijskih seizmologov gre za najmočnejši potres na vzhodu Avstrije v zadnjih 20. letih, ki so ga čutili tudi na Slovaškem, Češkem in Madžarskem.

Kadilci zahtevajo odškodnino

11. 07. 2000 10.11

Kadilci v zvezni državi Floridi, ki že dve leti sodno preganjajo ameriško tobačno industrijo so poroto zaprosili, naj industriji naloži kazen 196 milijard dolarjev zaradi več kot pol stoletja zavajanja in uničevanja zdravja Američanov. V skupinski tožbi sodeluje 700.000 kadilcev, ki jih pred šestčlansko poroto zastopajo odvetniki. Porota je doslej tobačni industriji že naložila plačilo 12,7 milijona dolarjev kompenzacijske odškodnine trem predstavnikom kadilcev, sedaj pa se mora odločiti o višini skupne odškodnine.

Ruska mafija ustrelila direktorja

10. 07. 2000 15.43

V Jekaterinburgu so neznanci davi ustrelili generalnega direktorja največjega ruskega podjetja za strojegradnjo Uralmaš Olega Belonenka, ki je kasneje v bolnišnici podlegel zaradi hudih poškod glave. Za posledicami strelnih ran je umrl tudi Belonenkov voznik. Napad se je zgodil, ko so neznanci z brozstrelko streljali na Belonenkovo vozilo. Delniška družba Uralmaš z več desettisoč zaposlenimi je največji industrijski objekt na Uralu. Podjetje so ustanovili še v času nekdanje Sovjetske zveze. Nekoč a so tam proizvajali tanke, sedaj pa se med drugim ukvarjajo z izdelavo opreme za rudnike. Letno izdelajo tudi 400.000 ton jekla. Podjetje so v preteklih letih deloma privatizirali. S prestrukturiranjem proizvodnje v civilne namene je podjetje poskušalo ostati konkurenčno na svetovnem trgu. Belonenko je bil generalni direktor od decembra dalje, z imenovanje na ta položaj pa je postal eden izmed najvplivnejših ruskih podjetnikov. S privatizacijo nekdanjih industrijskih obratov in podjetij za izdelavo orožja se je na Uralu razvnela prava vojna za to, kdo bo zasedel vodilne položaje. Jekaterinburg velja za enega izmed središč ruske mafije.

Prepir okoli Sunove platforme Java

10. 07. 2000 10.43

Sun in IBM se že kar nekaj časa prepirata okoli Sunove platforme Java. IBM namreč razvija Javo na svoj način ter ne priznava standardov, ki jih želi vpeljati Sun. Sedaj pa kaže, da se je ta spor končal. Sun je dolgo časa obtoževal IBM, da nima licence za uporabo njihove platforme, IBM pa ves čas trdi, da jo ima. Prejšnji mesec na JavaOne konferenci je Sun javno navedel 19 podjetij, ki so pridobila licenco za Javo, med njimi pa ni bilo IBM-a. No, sedaj je IBM tudi uradno med imetniki licence za uporabo Jave.

Vladni spletni portal

10. 07. 2000 10.38

Italijanska vlada je zopet najavila potezo, ki bo pripomogla k hitrejši vpeljavi informacijske družbe v državi. V vrednosti 1.3 milijarde lir (približno 1.3 milijona nemških mark) bo postavila vladni spletni portal, kjer bodo državljani in pravne osebe našli številne uporabne informacije. Državljani bodo sedaj lahko preko interneta oddajali raznovrstne prijave in obrazce, iskali zaposlitev, uporabljali zdravstvene storitve, se informirali o novi zakonodaji itd. Spletni portal bo mogoče koristiti s pomočjo elektronskih kartic in elektronskega podpisa, za tekoč potek storitev preko interneta pa bo potrebno izšolati kar 400.000 državnih uslužbencev.

Ponesrečen pobeg čez mejo

09. 07. 2000 15.23

Novogoriški policisti so sinoči, okoli 23. ure, v Solkanu pri Novi Gorici prijeli sedem tujcev, državljanov Irana in Turčije, na njihovi poti na obljubljeni zahod.

Odzivi na črnogorsko resolucijo

09. 07. 2000 14.22

Potem ko je črnogorski parlament v noči na soboto na izredni seji v Podgorici sprejel resolucijo, v kateri je zavrnil spremembe jugoslovanske ustave, ki jih je v četrtek sprejel parlament ZRJ, je tiskovni predstavnik State Departmenta Philip Riker za beograjski zasebni Radio B2-92 dejal, da je Washington v zvezi z ustavnimi spremembami v ZRJ zahteval od predsednika Črne gore Mila Đukanovića, naj se vzdrži prenagljenih enostranskih korakov.

Sporna majica vendarle nesporna

08. 07. 2000 11.46

Dve leti zatem, ko so takrat 16-letnega dijaka Roberta Parkerja poslali domov z njegove srednje šole Westerly, ker je nosil majico, ki naj bi ogrožala red na šoli, so državne šolske oblasti presodile, da šola v ameriškem mestu Providence ni imela prav. Dijak je nosil majico neke rock skupine s številom 666, ki naj bi bilo hudičevo število. Ravnatelj ga je poslal domov in mu prepovedal, da bi majico še kdaj nosil v šoli. Sedaj 18-letni dijak, ki je šolo že uspešno končal, se je pritožil državnim šolskim oblastem zaradi kršenja svobode govora. Državne šolske oblasti so presodile, da šole ne morejo učence obtožiti motenja učnega procesa, ne da bi o tem imele trdne dokaze. Oblasti srednje šole Westerly, ki so doslej za primer porabile že 60.000 dolarjev, se na odločitev lahko pritožijo.

Sporazum o ustanovitvi kazenskega sodišča

08. 07. 2000 11.18

Kanada je v New Yorku ratificirala sporazum o ustanovitvi prvega stalnega mednarodnega kazenskega sodišča za vojne zločine in pozvala druge države naj ji sledijo.

Hrvaška za demokratizacijo Srbije

05. 07. 2000 19.10

Hrvaški minister za zunanje zadeve Tonino Picula je danes po srečanju s predsednikom odboradanskega parlamenta za evropske zadeve Klausom Larsnom Jensnom v Koebenhavnu povedal, da je Hrvaška pripravila načrte, s katerimi naj bi, predvsem na področju medijev, pomagala silam, ki so v ZRJ sposobne izvesti demokratične spremembe.

Zlati ključ Domu Svobode

05. 07. 2000 14.59

Z nekaj zamude je s posredovanjem Filmskega sklada RS prispela vesela novica, da je slovenski film Dom Svobode v režiji Saše Podgorška na 8. mednarodnem festivalu umetniških filmov Art Film 2000 v Trenčianskih Teplicah v kategoriji Artefakti prejel najvišjo nagrado - zlati ključ. Producent Doma Svobode je zavod En-Knap, ki ga vodi Valter Kobal, koproducent RTV Slovenija, finančno ga je podprl Filmski sklad RS. Gre za prvi plesni film v Sloveniji, povečan na 35mm.

Novosti iz zbirke Oddih

05. 07. 2000 14.21

Mladinska knjiga je na današnji novinarski konferenci predstavila pet novosti iz zbirke Oddih, in sicer Sanjaj nemogoče sanje Johannesa Maria Simmla, Posmrtno podobo Aleksandre Marinine, Moja si Mary Higgins Clark, Vse, kar ostane Patricie Cornwell in Poletni sestri Judy Blume. V zbirki Oddih je do sedaj izšlo 12 knjig, vsem pa sta skupna uveljavljenost in priljubljenost med bralci. Zbirka združuje različne žanre za razvedrilno branje; je najboljša in najbolj ažurna ponudba kriminalk, ljubezenskih zgodb in podobnih tem, po scenarijih na osnovi teh knjig so pogosto posneti različni filmi in TV-nanizanke.

Neznan izvor denarja na kriminalistični policiji

05. 07. 2000 14.19

Delavci slovenske policije so včeraj ovadili sami sebe. Nov direktor kriminalistične službe Dušan Mohorko je ob primopredaji ugotovil, da je v trezorju kriminalistične službe za poldrugi milijon nemških mark denarja, ki ni proračunski in za katerega nimajo nobenega dokumenta. Včeraj so o tem seznanili medije.

Zapuščina našega časa za prihodnje rodove

05. 07. 2000 12.19

Na našem planetu imamo tudi organizacijo, ki skrbi za zapuščino našega časa prihodnjim generacijam. Long Now Foundation se ukvarja z zanimivim projektom, kako prihodnjim rodovom zapustiti sliko, kako živimo danes. Člani organizacije namreč menijo, da so vse dobe pustile primerke svojega življenja. Iz prazgodovine imamo jamske slike, Egipčani so zapustili piramide, srednji vek knjige itd. Danes živimo v digitalni dobi, ki naj ne bi puščala trajnih informacij. Podatki na računalniški disketi se namreč že po petnajstih letih lahko razmagnetijo, tako da jih ne moremo več uporabiti. Enako se lahko zgodi tudi s CD-ji. Zato so njihovi znanstveniki razvili disk Rosseta, ki bo podatke hranil od 2.000 do 10.000 let. Long Now Foundation namerava na te diske posneti zgodovino časa, zapisati vse besede vseh jezikov, saj bodo po predvidevanjih nekateri izumrli itd. Normalnemu prebivalcu Zemlje sedaj pa se lahko postavi popolnoma logično vprašanje, da če so prejšnje dobe slikale takratne knjige, ali jih ne bodo tudi sedaj? Vsekakor pa bo disk Rosseta lahko našel tržno priložnost na kakšnem drugem področju, recimo shranjevanju strogo zaupnih vojaških dokumentov.

Johnny Cash nikoli več na odru

05. 07. 2000 10.55

68-letni ameriški pevec country glasbe Johnny Cash pravi, da ne bo nastopal več. Na odru je stal zadnjih 43 let in naj bi imel nastopanja dovolj. Svojo energijo bo raje porabil za snemanje nove zgoščenke, je povedal v pogovoru za ameriško revijo Rolling Stone.

Yahoo zamenjal svojega ponudnika iskalnika

04. 07. 2000 14.02

Spletni velikan Yahoo je zamenjal svojega ponudnika iskalnika podjetje Inktomi in podpisal pogodbo s podjetjem Google. Na isti dan, kot so objavili pogodbo z Yahoo, so pri Google predstavili ''največji svetovni iskalnik''. Povedali so, da nova in izboljšana storitev pokriva več kot 1 milijardo spletnih strani oz. približno dve tretjini vse spletne vsebine. Podjetje je povedalo, da sedaj ponuja storitev, ki je enaka iskanju v kupu papirja, ki je visok več kot 112 kilometrov, in sicer tako, da iskanje opravi v pol sekunde.