Sejo

DZ za člana programskega sveta imenoval kandidata, ki ne plačuje RTV prispevka

28. 12. 2021 21.03

Državni zbor je na minuli seji med drugim imenoval tudi 13 članov programskega sveta Radiotelevizije Slovenija (RTVS) in pet novih članov nadzornega sveta javne radiotelevizije. Ob sprejemanju sklepov je del opozicije vztrajal, da so ti nezakoniti, saj med člani ni njihovih predstavnikov in koaliciji očital, da gre za popolno podreditev javnega servisa. Med člani programskega sveta pa je na predlog SNS pristal Vane Gošnik, ki ne plačuje RTV prispevka in mu ga mora ta isti zavod rubiti.

Sindikati ob sprejetju PKP 10 napovedujejo ustavno presojo

27. 12. 2021 20.44

Ob sprejetju novega protikoronskega zakona oz. PKP 10 so v Konfederaciji sindikatov PERGAM zgroženi nad nadaljevanjem prakse sprejemanja zakonodaje brez sodelovanja javnosti, socialnega dialoga v okviru Ekonomsko socialnega sveta in pogajalske komisije za javni sektor. Med bolj problematičnimi določbami se jim ob tem zdi prav dvig plačnega stropa pri zdravnikih in zobozdravnikih: "Gre za evidentno in popolnoma neutemeljeno neenakost." Ob tem napovedujejo vložitev zahteve za presojo skladnosti predmetnega člena PKP 10 z ustavo. Razočaranje nad dejstvom, da pri njegovem sprejemanju odločevalci niso upoštevali njihove zahteve po izločitvi zdravstva iz enotnega plačnega sistema, so izrazili tudi v sindikatu FIDES.

Izredno sejo DZ spremljali protesti, Policija pridržala 10 oseb

27. 12. 2021 06.29

Medtem ko je državni zbor na izredni seji obravnaval predlog desetega protikoronskega zakona, ki prinaša za najmanj 180 milijonov evrov dodatnih ukrepov, se je v okolici parlamenta odvijal protest, med peščico protestnikov in Policijo pa je prišlo tudi do prerivanja. Policija je za čas trajanja shoda pridržala deset oseb, po do zdaj zbranih podatkih pa sta poškodovana dva policista.

Marko Cegnar ne bo več vodil Intereurope

23. 12. 2021 19.53

Marko Cegnar z novim letom ne bo več vodil Intereurope. Z nadzornim svetom se je namreč sporazumno dogovoril o prenehanju funkcije z 31. decembrom. Nadzorni svet koprskega logista bo novega predsednika uprave imenoval v prihodnjih dneh, so na spletni strani Ljubljanske borze sporočili iz družbe.

Zelena luč PKP 10 na odboru za finance, opozicijski poslanci sejo zapustili

23. 12. 2021 06.38

Odbor DZ za finance je ob obstrukciji poslancev dela opozicije potrdil predlog desetega protikoronskega zakona. Opozicijski poslanci so sejo zapustili, saj, kot pravijo, nasprotujejo "demontaži države". Predsedujoči odboru Robert Polnar je namreč priznal, da tri četrtine dopolnil k PKP10 ni v skladu s poslovnikom, a je hkrati dodal, da jih ne bo zavrnil. Predstavniki opozicijskih poslanskih skupin SAB, LMŠ, SD in Levica so na novinarski konferenci povedali, da "vladajoča koalcija ruši temelje vladavine prava in države s protiustavnim delovanjem".

Slovenska ustava je stara natanko 30 let

23. 12. 2021 09.39

Mineva natanko 30 let od sprejema Ustave samostojne Slovenije. Temeljni in najvišji splošni pravni akt je tedanja skupščina sprejela 23. decembra 1991 in je pomenil osamosvojitev Slovenije od Jugoslavije tudi v pravnem smislu. Obletnico sprejema Ustave so na ustavnem sodišču sicer obeležili že pred enim tednom s slavnostno sejo.

DZ sprejel novelo zakona o organiziranosti šolstva, ki spreminja sestavo svetov zavodov

22. 12. 2021 10.46

Državni zbor je s 46 za in 42 proti sprejel predlog novele zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja, ki spreminja sestavo svetov zavodov po formuli 3+3+3. Pred tem so obravnavali še vložena dopolnila opozicije, s katerimi bi ohranili sedanjo sestavo. V razpravi se je še enkrat pokazala razdeljenost DZ. Predlog, ki so ga oblikovali in predlagali poslanci koalicije, zmanjšuje število šolnikov in delavcev v svetih javnih vzgojno-izobraževalnih zavodov in ni bil usklajen s pedagoško stroko in ne drugimi akterji na področju vzgoje in izobraževanja, pa je ob tem opozarila Levica. Predlog novele je sicer že predhodno požel številne kritike pedagoške stroke.

Notranji minister Aleš Hojs je tudi drugič prestal interpelacijo

20. 12. 2021 06.40

Ves dan se je v državnem zboru zagovarjal minister za notranje zadeve Aleš Hojs. Maratonska razprava je trajala pozno v noč. Za razpravo o interpelaciji zaradi očitkov o politizaciji in militarizaciji Policije, ki so jo vložile opozicijske stranke LMŠ, SD, Levica in SAB ter nepovezani poslanci, je bilo namreč predvidenih kar 17 ur. Da bi interpelacija uspela, bi moralo zanjo glasovati 46 poslancev, vendar je Hojsov odhod s položaja podprlo le 44 poslancev. Poleg predlagateljev je dodaten glas za interpelacijo prispeval še poslanec DeSUS-a Ivan Hršak. 37 glasov je bilo oddanih proti. Med razpravo je moral notranji minister dvorano sicer za nekaj časa zapustiti. Vmes si je namreč privoščil prigrizek, zato je prejel opozorilo.

Za že drugo interpelacijo Aleša Hojsa predvidenih kar 17 ur razprave

19. 12. 2021 19.29

Slovenski poslanci bodo zadnjo redno sejo v tem letu namenili že drugi interpelaciji notranjega ministra Aleša Hojsa. Predvidenih je kar 17 ur razprave. Tokrat se bo moral Hojs zagovarjati pred očitki prekomerne uporabe policijske sile na protestih, omejevanjem človekovih pravic, politizacijo in militarizacijo Policije. Pod interpelacijo se je podpisalo 43 poslancev, za razrešitev bi jih moralo glasovati 46.

Ob dnevu ustavnosti: 'Ustava je sredstvo, ki ga moramo ustrezno razumeti'

16. 12. 2021 17.52

Ustavno sodišče je s slavnostno sejo počastila dan ustavnosti, ki ga obeležujemo 23. decembra kot spomin na sprejetje slovenske Ustave. Zbrane je uvodoma nagovoril predsednik Ustavnega sodišča Matej Accetto, ki je poudaril, da Ustava že pred 30 leti ni bila zgolj cilj, ampak tudi sredstvo, ki ga moramo ustrezno razumeti in uporabljati.

Razbremenitev dohodka iz kapitala in najema ter postopen dvig splošne olajšave

14. 12. 2021 06.48

Državni zbor je redno decembrsko sejo nadaljeval z obravnavo predloga novele zakona o dohodnini, ki prinaša kar nekaj razbremenitev tako pri obdavčitvi plač kot kapitala. Kot so sporočili po seji, bodo s predlogom zakona s postopnim zvišanjem splošne olajšave davčno razbremenili dohodke iz dela, zaradi dviga splošne olajšave pa bodo zavezanci tako prejeli bistveno višje neto dohodke. Po načrtih vlade naj bi novosti začele veljati že z januarjem 2022.

V DZ spopad o tem, kdo mafijsko upravlja državo

14. 12. 2021 17.21

Opozicijski poslanci Levice, LMŠ, SD in SAB ter nepovezani poslanci so v DZ premierju Janezu Janši, njegovi stranki SDS in vladi očitali mafijsko upravljanje države. Janša je očitke zavrnil. Mafijsko upravljanje sicer po njegovih besedah res obstaja in ima zelo globoke korenine, a drugje, kar da je tudi "eden od osrednjih problemov slovenskih ljudi".

Poslanska vprašanja, zagovor ministrov, dohodnina in debirokratizacija v DZ

13. 12. 2021 06.23

DZ je na začetku 28. redne seje sklenil, da bo predloga novele zakona o spodbujanju investicij in novega protikoronskega zakona obravnaval po nujnem postopku, prvega na seji v četrtek. Predlog novele zakona o fiskalnem pravilu pa je umaknil z dnevnega reda redne seje. Na poslanska vprašanja bo v torek odgovarjal še predsednik vlade Janez Janša. Poslanci bodo na seji obravnavali tudi predlog novele zakona o dohodnini in predlog zakona o debirokratizaciji, v DZ pa se bosta zagovarjala okoljski minister Andrej Vizjak in notranji minister Aleš Hojs.

Odbor DZ o začasnem zadržanju določb o imenovanju vodilnih v Policiji

13. 12. 2021 14.53

Odbor DZ za notranje zadeve je na seji začel obravnavo predloga za začasno zadržanje izvajanja določb zakona o organiziranosti in delu v Policiji, ki se nanašajo na imenovanje kandidatov na vodstvena mesta v Policiji. Sindikat policistov Slovenije je namreč na ustavno sodišče vložil zahtevo za oceno ustavnosti omenjenih členov zakona.

DZ na redni seji o usodi Vizjaka in Hojsa, o protikoronskem zakonu na izredni seji

10. 12. 2021 13.23

DZ se bo prihodnji teden sestal na redni seji, na kateri bo med drugim odločal o usodi okoljskega ministra Andreja Vizjaka in notranjega ministra Aleša Hojsa. Pred koncem leta bo DZ predvidoma zasedal še na izredni seji, na kateri bodo poslanci obravnavali tudi predlog desetega protikoronskega zakona.

Obdobja Angele Merkel je konec, nemški parlament Olafa Scholza izvolil za novega kanclerja

08. 12. 2021 06.31

Nemški parlament je socialdemokrata Olafa Scholza izvolil za novega kanclerja. Zanj je glasovalo 395 poslancev. S tem se uradno končuje 16-letno obdobje kanclerke Angele Merkel, začenja pa se novo poglavje Nemčije pod vodstvom SPD, Zelenih in liberalcev. Scholz je ob predaji poslov z Merklovo ocenil, da to predstavlja možnost za dober začetek za Nemčijo.

Kdo je lenuh in kdo je nevzgojen?

08. 12. 2021 06.00

Vladajoča koalicija očita opozicijskim poslancem, ki so zapustili sejo odbora za šolstvo, kjer se je sprejemala novela zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja, da so lenuhi in nevzgojeni. Opozicija pa koaliciji očita, da ruši vse osnove sprejemanja zakonov in politizira javno šolstvo, saj naj bi se na kolegiju predsednika DZ dogovorili, da bodo zasedali samo do 22. ure. Ker je predsednica odbora za izobraževanje Iva Dimic podaljšala delo odbora, v Levici zahtevajo njeno razrešitev s funkcije, obenem pa oporekajo legitimnost tako sprejeti noveli.

Hojs o domnevnem pranju denarja ne ve nič, Novo24TV primerjal s Fox News

07. 12. 2021 12.33

Pred preiskovalno komisijo DZ o ugotavljanju domnevnega pranja denarja v NKBM, nezakonitega financiranja SDS in njene kampanje za volitve v DZ leta 2018 je stopilo več prič. Med njimi tudi minister za notranje zadeve Aleš Hojs in izvršni direktor Nove24TV Boris Tomašič. Kot prvi je pred komisijo stopil nekdanji generalni sekretar vlade Božo Predalič, ki je razkritja o domnevnem financiranju medijev blizu SDS označil za lov na čarovnice. Tomašič pa je poudaril, da je bila ustanovitev Nova24TV eden od finančno najbolj transparentnih medijskih projektov v Sloveniji.

Levica za razrešitev Dimičeve s položaja predsednice odbora za izobraževanje

06. 12. 2021 12.32

Predsednik DZ Zorčič je odločil, da na rednem decembrskem zasedanju ne bodo obravnavali predloga novele zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja (ZOFVI). Kot je v izjavi za javnost dejala predsedujoča odboru Iva Dimic, ki ji opozicija očita številne nepravilnosti pri vodenju petkove seje, so se poslanci opozicije, predvsem Levice, na seji po njenih besedah neprimerno obnašali in zanalašč zavlačevali, da bi bila ta zaključena brez epiloga. Iz Levice so sicer nato sporočili, da jim je uspelo, da so s proceduralnim zavlačevanjem blokirali sejo in da jim je tako tokrat uspelo ustaviti "poskus kadrovanja SDS in lokanih šerifov v javnih šolah."

Vlada prepovedala strežbo hrane in pijače na novoletnih sejmih

03. 12. 2021 14.52

Vlada je sledila priporočilom strokovne skupine za covid-19, da bi morali strežbo hrane in pijač na novoletnih sejmih prepovedati. Tveganje za prenos okužbe je na stojnicah bistveno večje kot v organiziranih lokalih, je povedala vodja strokovne skupine Mateja Logar. Je pa vlada dodala izjemo, to je prodaja pečenega kostanja. Določili so tudi pogoje za uporabo žičniških naprav.

Novi pretres v vrstah DeSUS: odstopil predsednik sveta stranke

02. 12. 2021 14.06

Srečal se je svet stranke DeSUS, v kateri zaradi (ne)sodelovanja v vladni koaliciji že dalj časa nastajajo trenja. Na seji naj bi se pogovarjali le o nastopu na prihajajočih volitvah in morebitnem povezovanju z drugimi strankami, vendar pa je tam odstopil predsednik sveta stranke Anton Urh – kot je dejal, je bil nekaterim trn v peti. Poslanci iz vrst DeSUS so medtem sporočili, da se od dejanj vodstva stranke na današnji seji ograjujejo. Predsednik stranke Ljubo Jasnič je dobil pooblastilo za pogovore o morebitnem sodelovanju na volitvah z drugimi političnimi strankami. Največ možnosti za povezovanje Jasnič za zdaj vidi z nepovezanimi poslanci, a poudarja, da je DeSUS samostojna stranka.

Šabeder o začetkih epidemije: Naredili smo vse, kar je bilo mogoče

29. 11. 2021 08.34

Parlamentarna preiskovalna komisija o zagotavljanju zaščitne opreme je zaslišala nekdanjega ministra za zdravja Aleša Šabedra. Pojasnjeval je vladno ukrepanje pred prvo razglasitvijo epidemije v Sloveniji in ocenil, da je ministrstvo za zdravje glede na takratne okoliščine in informacije o novem koronavirusu naredilo vse, kar je bilo mogoče.

Predlog zakona o dolgotrajni oskrbi prestal tudi drugo obravnavo

24. 11. 2021 07.13

Kljub številnim pomislekom, ki jih je na izredni seji o predlogu zakona o dolgotrajni oskrbi izrazil del opozicije, največ pomanjkljivosti so ob tem izpostavili na področju financiranja, je predlog prestal tudi svojo drugo obravnavo. Od 79 navzočih poslancev jih je za predlog zakona glasovalo kar 64, proti pa so bili le štirje. S tem so sprejeli vsa koalicijska dopolnila, dopolnila, ki so jih pripravili v Levici, v SD in SAB ter v LMŠ, pa so zavrnili.

Zakon o dolgotrajni oskrbi opozicija označila za neučinkovit in neizvedljiv

23. 11. 2021 15.57

Na sredini izredni seji parlamenta bo potekala obravnava dopolnjenega zakona o dolgotrajni oskrbi, ki ga nujno potrebujemo, saj so potrebne konkretne spremembe ureditve in financiranja tega področja. A v opoziciji opozarjajo, da ni bilo javne razprave, prav tako so končno različico predloga poslanci prejeli manj kot 24 ur pred obravnavo v DZ. Hkrati zakon označujejo za neučinkovit, pomanjkljiv in v praksi neizvedljiv.

Vogrin: V naslednjih dneh, tednih morda ne bomo mogli poskrbeti niti za urgentne paciente

23. 11. 2021 06.00

Večina Nemcev bo do konca zime bodisi cepljena bodisi bo covid prebolela ali pa bo mrtva. Tako brutalno odkrit je bil nemški zdravstveni minister ob 68-odstotni precepljenosti Nemcev. Kljub temu da je vsak dan več kot pol testiranih okuženih, da so bolnišnice na robu zloma, da smo zaradi tega prikrajšani za drugo zdravstveno oskrbo, se pri nas dogajajo protesti staršev proti samotestiranju otrok, poziv županje Semiča vodstvu tamkajšnje osnovne šole, naj opusti izvajanje ukrepov in zanikanje virusa tudi pri nekaterih zdravnikih. Kam nas takšno kvaziuporništvo proti covidu-19 ob zgolj 54-odstotni precepljenosti vodi?

Logarjeva: Ukrepi ostajajo takšni kot v prejšnjem tednu

18. 11. 2021 06.27

Vlada je znova razpravlja tudi o epidemioloških razmerah. Kljub alarmantnim razmeram pa vlada dodatnih zaostrovanj ni sprejela. Ukrepi ostajajo torej enaki kot prejšnji teden, stavijo predvsem na dosledno izpolnjevanje in preverjanje pogoja PCT. Stroka je sicer predlagala omejitev predavanj na fakultetah, a kot je povedala vodja svetovalne skupine, so ugotovili, da univerze dobro sledijo okužbam. Opozorili so še na preveliko gnečo in slabo preverjanje PCT-ja v javnem prometu in se zavzeli za delo od doma, gospodarstva pa zaenkrat ne bi omejevali.

'Če minister Vrtovec reče, da s tem nima nič, potem ni dorasel svoji funkciji'

15. 11. 2021 10.10

Poslanske skupine SAB, LMŠ, SD, Levica in NeP so zaradi kadrovskih pretresov v energetiki vložile zahtevo za sklic nujne seje komisije DZ za nadzor javnih financ. Predlagajo več sklepov; od vlade med drugim pričakujejo, da prepreči oškodovanje družbe Gen-I in od SDH zahteva primerno ukrepanje, želijo pa si tudi pojasnil o poteku kadrovanja v Gen-I.

Nadzorniki v upravo Luke Koper imenovali le Roberta Rožaca

12. 11. 2021 19.18

Nadzorni svet Luke Koper je na predlog kadrovske komisije za novega člana uprave za petletno mandatno obdobje soglasno imenoval Roberta Rožaca. Se pa nadzorniki na današnji seji niso odločili za imenovanje drugega člana uprave in predsednika uprave družbe, je po seji povedal predsednik nadzornega sveta Franci Matoz.

Ustavno sodišče ima novega sodnika: Svetlič dobil 46 glasov

10. 11. 2021 06.12

Rok Svetlič je kljub številnim spornim spodrsljajem, o katerih smo pisali, postal ustavni sodnik. V državnem zboru so ga potrdili s 46 glasovi. Podpora Svetliču je postala negotova predvsem zaradi očitkov, da za ustavnega sodnika nima potrebnih kvalifikacij, da ima neprimerna stališča glede ravnanja z migranti na mejah, poročali smo tudi o njegovem sodelovanju v glasbeni skupini Žabjak bend, ki v albumu z naslovom Aristokrat med drugim podaja rasistične in šovinistične opazke, homoseksualnost pa izpostavlja kot bolezen. Nekdanji ustavni sodnik Matevž Krivic je opozoril, da Svetlič ne izpolnjuje niti temeljnega ustavnega pogoja za ustavnega sodnika, saj mora biti ta pravni strokovnjak.

Petan: Posnetek je avtentičen in sam po sebi dovolj zgovoren

10. 11. 2021 12.38

Medtem ko minister Vizjak ne prevzema odgovornosti za svoja dejanja in vztraja, da so pogovori s Petanom leta 2007 potekali izključno v želji, da zaščiti interese države v procesu lastninjenja Term Čatež, so predstavniki nadzornikov in malih delničarjev prepričani, da bi moral minister odstopiti, saj gre za številne kršitve zakonodaje in standardov. Oglasil se je tudi Petan, ki pravi: "Posnetek je avtentičen in sam po sebi dovolj zgovoren."