Simoniti

Bodo cepiva ustavila nepredvidljive in bolj nalezljive seve?

05. 02. 2021 06.00

Od izbruha v kitajskem Vuhanu je novi koronavirus že večkrat spremenil svojo obliko. Čeprav so mutacije tovrstnih virusov običajne in pogoste, skrb vzbujajo angleški, južnoafriški in brazilski sev. Ti so po prvih ocenah znanstvenikov veliko bolj prenosljivi od izvirne različice, prvega pa smo potrdili tudi že v Sloveniji. Zato ostaja vprašanje, kakšen vpliv na potek pandemije bodo imeli v prihodnje in kar je najbolj pomembno, ali bodo proti njim učinkovita tudi cepiva?

Za bliskovit razvoj cepiva zaslužni milijoni, na tisoče raziskovalcev in že preizkušena tehnologija

02. 02. 2021 06.00

"V primeru covida-19 so države prispevale več milijard za hiter razvoj in zagotovljen odkup cepiva," pove Roman Jerala s Kemijskega inštituta. Poleg masivnega financiranja pa so k hitrosti prispevali tudi izjemen človeški vložek, sodelovanje raziskovalcev z vsega sveta, prilagodljivost regulatorjev in uporaba moderne tehnologije. "Da imamo cepivo v tako kratkem času, je fenomenalen dosežek znanosti," je prepričan urednik Kvarkadabre Sašo Dolenc. Stroka je pri tem enotna – cepiva izpolnjujejo enake visoke standarde, ki jih morajo izpolnjevati preostala cepiva.

Ministru za kulturo Vasku Simonitiju se obeta interpelacija

29. 01. 2021 14.26

Po interpelaciji zoper ministra Janeza Ciglerja Kralja in napovedi o interpelaciji zoper ministrico Simono Kustec je danes stranka SD interpelacijo napovedala še proti ministru za kulturo Vasku Simonitiju. Po besedah nekdanjega kulturnega ministra Dejana Prešička bo vložena še pred kulturnim praznikom 8. februarja. Kot je dejal v izjavi za medije, bo to verjetno "eno največjih daril", ki jih lahko dajo slovenski kulturi. Vlada namreč s svojimi dejanji po Prešičkovi oceni ogroža vitalna področja v državi.

'Če je cepivo Pfizerja in Moderne mercedes, je cepivo AstraZenece dober clio'

29. 01. 2021 06.00

Cepljenje proti covidu-19 se je v Sloveniji začelo 27. decembra 2020 in za maskami strokovnjakov, ki so na ta dan poročali o prvih cepljenih v DSO-jih, se je skrival nasmešek. Od takrat je minil že več kot en mesec in v tem času smo do 27. januarja cepili 51.653 ljudi, 13.319 z dvema odmerkoma. Ker pa smo še daleč od cilja, tudi zaradi nezaupanja v cepiva, moramo začeti pri osnovah: kako delujejo cepiva, kakšna so, kdo stoji za njihovim razvojem?

Dejstva, ki jih morate vedeti o cepljenju proti covidu-19

28. 01. 2021 06.00

"Razvoj cepiva je podvig znanosti, zdaj potrebujemo še podvig populacije, ker samo cepivo ne bo rešilo niti enega življenja – cepljenje ga bo." To je poziv prvega epidemiologa v državi Maria Fafangela. Po zadnji Medianini anketi bi se cepilo skoraj 60 odstotkov vprašanih, a skrb vzbuja to, da informacije o cepivu proti covidu-19, ki temeljijo na znanosti in dejstvih, še niso zaobjele polovice Slovencev, ki so zaradi cepljenja zaskrbljeni. Zato poglejte dejstva o novem cepivu proti covidu-19 in dobili boste osnovne informacije o tem, kaj morate vedeti o cepljenju, koristih, stranskih učinkih, mitih in resnicah.

Angleški servis STA je okno v svet: 'Gre za majhno spremembo, ki ima ogromen pomen'

27. 01. 2021 15.15

Državni zbor je opravil drugo obravnavo novele zakona o STA, ki širi naloge angleškega servisa STA s poročanjem o prostovoljstvu in nevladnih organizacijah. Sprejel je dopolnilo glede začetka uporabe določbe, zato bo glasovanje o noveli na naslednji seji. V razpravi je bilo sicer slišati predvsem opozorila opozicije o ogroženosti neodvisnih medijev pri nas.

Se interpelacija obeta tudi Kustečevi in Simonitiju?

21. 01. 2021 19.47

Potem ko je konstruktivna nezaupnica ostala v predalu, se nameravajo opozicijske stranke koalicije lotiti z interpelacijami. Prva, proti ministru Janezu Ciglerju Kralju, je že pripravljena, po neuradnih informacijah pa naj bi se morala pred poslanci zagovarjati še dva ministra - Simona Kustec in Vasko Simoniti. Vsi v koaliciji KUL pa nad takšno taktiko niso navdušeni.

Ciglerju Kralju grozi interpelacija

20. 01. 2021 15.15

Minister za delo Janez Cigler Kralj se bo kot kaže moral zaradi dodelitve sredstev Zavodu Iskreni zagovarjati tudi na interpelaciji. Spisali so jo v LMŠ in jo že poslali v usklajevanje več opozicijskim strankam. Prvak stranke Marjan Šarec je na Twitterju zapisal, da gre za "kapljo čez rob" in da je opozicija dolžna ukrepati. Na ministrstvu so zanikali očitke proti ministru. Oglasili so se tudi v Zavodu Iskreni, kjer so poudarili, da ne živijo od javnih razpisov, pač pa stremijo k neodvisnosti od javnih sredstev.

Tik pred vložitvijo nezaupnice Erjavec še čaka na glasove svojih poslancev

14. 01. 2021 19.34

V politiki temperatura pred petkom, ko naj bi koalicija KUL s Karlom Erjavcem na čelu vložila konstruktivno nezaupnico zoper vlado, vse bolj narašča. Čeprav sploh še ni jasno, ali bo imel Erjavec zagotovljenih obljubljenih 43 glasov, tudi premier Janša dopušča možnost, da njegova vlada pade. Vsem koalicijskim poslancem namreč ne zaupa.

Minister za kulturo pozitiven na novi koronavirus

30. 12. 2020 11.01

Minister za kulturo Vasko Simoniti je bil na rutinskem testu pozitiven na koronavirus, so sporočili z ministrstva. Kot so pojasnili, za zdaj kaže blažje simptome covida-19. Njegovi ožji sodelavci so ravnali v skladu s priporočili in zahtevami Nacionalnega inštituta za javno zdravje in zdravstvene stroke, so še poudarili.

Zgodbe ljudi, ki skrbijo za bolnike s covidom-19

27. 12. 2020 07.09

Kakšno je v teh dneh, tednih, mesecih delo in življenje tistih, ki skrbijo za bolnike, ki so zboleli za boleznijo covid-19? To so zgodbe iz ozadja, ker jih ne slišimo vsak dan, a hkrati so to zgodbe s prve bojne linije v skrbi za bolne, ki jim rešujejo življenja.

Na mesto direktorja Muzeja novejše zgodovine bo stopil razvpiti Jože Dežman

24. 12. 2020 19.57

Nove kadrovske menjave v kulturi. Vodenje Muzeja novejše zgodovine bo s februarjem prevzel Jože Dežman, zgodovinar, ki je muzej vodil že v času prve Janševe vlade. Pred muzejem in nekaterimi drugimi kulturnimi ustanovami pa so se pojavili napisi sramota. Tudi pred Moderno galerijo, kjer so zamenjali direktorico, Upravno sodišče pa je to odločitev razveljavilo.

(Ne)kulturna demontaža in vojna z mediji

21. 12. 2020 06.06

Ni pomembno, si revizor ali zbiratelj, imaš izkušnje in znanje, vizijo in mednarodni ugled, ključna je barva, pa si, čeprav ti stroka prilepi rdeči karton, odslej direktor osrednjih nacionalnih kulturnih institucij. Kompetence, izkušnje in znanje ne štejejo, stroko se presliši. Vlada oziroma kulturni minister Vasko Simoniti imata svojo agendo. Razrešitve upornih, neposlušnih, (namerni) ponavljajoči razpisi, spremembe ustanovitvenih aktov vsled političnega kadrovanja, psovke in diskreditacije, celo ustavitev financiranja. Če je premier napovedal vojno z mediji, mu v takšnem tempu sledi kulturni minister z demontažo kulture. Ne ustavijo ga ne pisma podpore, ne peticije, ne protesti.

Imenovanja kot podreditev institucij?

16. 12. 2020 14.59

Vojska, Policija, Sova, OVS so tradicionalno med prvimi na šahovnici političnih menjav vsakokratne oblasti. In to sta storili tako Janševa kot tudi Šarčeva vlada, ki nista mogli skriti kadrovskih apetitov z nameščanjem svojih. Če so Šarčevi poskrbeli za politični pritisk z zaposlovanjem Igorja Šoltesa na Uradnem listu, vrstile so se seje Knovsa zaradi zaposlitve Šarčeve znanke na Sovi, pa skrbi v Janševi vladi še posebej vzbuja zbir nestrokovnjakov. Sovo vodi odvetnik, človek brez obveščevalnih izkušenj. Skrb vzbujajoče so menjave na mestih, ki terjajo apolitične ljudi, ker bdijo tudi nad političnimi veljaki, tako je direktorja Finančne uprave zamenjala direktorica z izkaznico SDS. Sila nenavadne so zamenjave strokovnjakov, prvič v zgodovini je namreč moral oditi direktor Statističnega urada. Posledice čistke strokovnjakov na NIJZ pa že danes v epidemiji neslutenih razsežnosti občuti slehernik.

Novinarski sindikat Urbanijo prijavil na državno tožilstvo

14. 12. 2020 13.40

Iz Ukoma so sporočili, da so vložili ovadbo zaradi suma storitve kaznivega dejanja zlorabe uradnega položaja ali uradnih pravic in oškodovanja javnih sredstev zoper več oseb, med njimi sta tudi prejšnja direktorica Ukoma in zdajšnji direktor STA. Medtem pa iz novinarskega sindikata obveščajo, da so direktorja Ukoma Uroša Urbanijo zaradi zlorabe uradnega položaja prijavili na državno tožilstvo. Pogodbo, ki jo bo aktualna vlada podpisala za naprej, bo po Janševih besedah jasna v zvezi s tem, kar zahteva zakon.

Vladi Janeza Janše najnižja podpora v tem mandatu

14. 12. 2020 18.32

Vlada Janeza Janše še nikoli, odkar je marca prevzela mandat, v javnosti ni dobila tako nizke ocene kot v tem mesecu. Javnost enako slabo ocenjuje tudi delo parlamenta. Sodeč po rezultatih Mediane, bi na volitvah največ volivcev še vedno izbralo SDS, a podpora stranki je od novembra padla za skoraj tri odstotke. Do večjih pretresov medtem prihaja na levem političnem polu, kjer je SD z drugega mesta zdrsnila na četrto, za LMŠ in Levico.

Odbor DZ za kulturo pozval vlado k deblokadi slovenskega filma

11. 12. 2020 20.07

Odbor DZ za kulturo je na današnji nujni seji, ki je potekala na zahtevo poslanske skupine Levica, pozvala vlado in ministra za kulturo Vaska Simonitija, naj v sedmem protikoronskem svežnju sprostita izplačila pogodbenih sredstev za slovensko filmsko produkcijo ter s tem odpravita blokado slovenskega filma.

Je pravica do plačila prispevkov iz proračuna pravica ali privilegij?

08. 12. 2020 21.24

Odbor DZ za kulturo je na pobudo Levice razpravljal o postopkih ministrstva za kulturo pri dodeljevanju statusov samozaposlenega v kulturi in pravic do plačila socialnih prispevkov. Po besedah članov poslanske skupine ti namreč niso bili izpeljani po predpisih. Na seji, ki je sledila, pa je odbor obravnaval izbris raperja Zlatka iz razvida samozaposlenih.

Vlada zadržuje 3 mio. evrov, 1400 ljudi čaka na plačilo za že opravljeno delo

08. 12. 2020 07.48

Aktualna slovenska vlada še vedno blokira sredstva, ki so znotraj proračuna namenjena Slovenskemu filmskemu centru. Onemogočanje dostopa do sredstev je v Sloveniji popolnoma zaustavilo filmsko industrijo, zaradi česar trpijo tudi mednarodni projekti s številnimi državami po Evropi, medtem ko zaposleni v industriji niso prejeli plačila za že opravljeno delo od novembra 2019.

Ministrstvo za kulturo: Uslužbence je strah hoditi v službo

04. 12. 2020 10.33

Neznani storilci so se znesli na kulturno ministrstvo. V fasado so vrgli več balonov, napolnjenih s črno barvo, pri čemer je po prvi oceni Policije nastalo za okoli 2.500 evrov škode. Ta zadevo že preiskuje. Na ministrstvu pa pravijo, da se "tovrstne akcije" vrstijo že od poletja in da so njihovi uslužbenci vse bolj prestrašeni. "Policijo pozivamo, da storilce, ki so vsak teden bolj drzni, čim prej izsledi, preden se ne zgodi še kaj hujšega," so zapisali.

Pet ur razpravljali o usodi nevladnikov na Metelkovi

05. 11. 2020 07.26

Odbor DZ za kulturo je obravnaval poziv proti prisilni izselitvi nevladnikov iz stavbe na Metelkovi. Člani odbora so z 11 glasovi za in dvema proti pozvali ministrstvo za kulturo in vlado, naj vsem upravičenim najemnikom in uporabnikom Metelkove 6 v sodelovanju z vsemi deležniki v Ljubljani koordinirata zagotovitev nadomestnih prostorov do 1. junija 2021.

Programski svet RTVS zavrnil pobudo za razrešitev generalnega direktorja Kadunca

02. 11. 2020 17.10

Programski svet RTVS je na seji zavrnil pobudo skupine svetnikov za predčasno razrešitev generalnega direktorja Igorja Kadunca. Med glasovanjem se je za razrešitev izreklo 14 svetnikov, proti jih je bilo devet, vzdržanih pa šest. Pobudniki bi morali za Kadunčevo razrešitev v 29-članskem svetu zbrati vsaj 15 glasov podpore.

O politiki nacionalne kulture

31. 10. 2020 07.00

Spet so na tapeti kulturniki, kot da nimamo bolj perečih težav. Pred časom jim je evropska poslanka Romana Tomc svetovala, naj raje zapojejo kakšno domačo vižo, namesto da nam utrujajo s svojim "morbidnim" zanesenjaštvom, ali nekaj podobnega. Ljubljanska "kulturna elita" je skočila v zrak ali natančneje - legla na tla pred ministrstvom za kulturo, mnogi spletni komentatorji pa so škandal izkoristili za visoko kvalificirana razmišljanja o sodobni umetnosti; kot tisti prijatelj na zabavi, ki je sicer strojni inženir, a ti iz nepojasnjenih razlogov želi dopovedati, da Jackson Pollock res ni za nikamor.

Seja odbora DZ za kulturo prekinjena, koalicija se je 'opravičila'

29. 10. 2020 17.51

Seja odbora DZ za kulturo je bila zaradi nesklepčnosti prestavljena. Na nujni seji, ki je bila sklicana na zahtevo opozicijske četverice Levice, SAB, LMŠ in SD, bi morali obravnavati izselitev kulturniških in civilnodružbenih organizacij iz stavbe na Metelkovi 6 ter očitke o vladnem pritisku na javne medije in novinarstvo v senci spopadanja z epidemijo covida-19. A tik pred sejo so svojo odsotnost najavili vsi člani odbora iz vrst koalicije.

Pečečnik vztraja pri obnovi Plečnikovega stadiona. Ministrstvo: Nič še ni odločeno

21. 10. 2020 08.02

Potem ko slovenska javnost že 13 let spremlja sago Joca Pečečnika z obnovo bežigrajskega stadiona, je v torek poslanka SDS Mojca Škrinjar zapisala, po njenem mnenju dobro novico, da je ministrstvo za kulturo, ki ga vodi Vasko Simoniti, razveljavilo soglasje Ljubljanskega zavoda za kulturno dediščino za "nadvse neprimerno" obnovo Plečnikovega stadiona. No, s kulturnega ministrstva medtem sporočajo, da nič še ni dokončno odločeno. O projektu sicer odloča že šesta vlada, a kot pravi Pečečnik, bodo pri njem vztrajali.

Državni zbor v nadzorni svet STA imenoval Radovana Cerjaka

30. 09. 2020 09.00

Državni zbor je na predlog vlade s potrebno večino vseh poslancev za preostanek mandata nadzornega sveta Slovenske tiskovne agencije do 11. decembra 2023 med nadzornike agencije imenoval pravnika Radovana Cerjaka. Za je glasovalo 47 poslancev, proti jih je bilo 35. Do Cerjakovega imenovanja so bili kritični v večjem delu opozicije, pa tudi v društvu novinarjev.

Konec razprave: 'Jasen namen oblasti je pokončati pokončno novinarstvo'

05. 09. 2020 13.12

Z današnjim dnem se bo iztekla javna razprava o predlogih novel treh medijskih zakonov - zakona o Radioteleviziji Slovenija (RTVS), zakona o Slovenski tiskovni agenciji (STA) in krovnega medijskega zakona. Tudi v zadnjem tednu razprave so predlagane spremembe sprožile kritične odzive dela politike, stanovskih organizacij in mednarodnih združenj.

Literat in pričevalec Boris Pahor praznuje 107 let

26. 08. 2020 08.21

Priznani zamejski pisatelj Boris Pahor praznuje 107. rojstni dan. Še lani se je pisatelj udeležil posebnega dogodka ob tem dnevu, letos pa bo srečanje, zaradi skrbi za njegovo zdravje, potekalo virtualno. Pahor opominja, da so temeljni postulati za 21. stoletje svoboda, pravica in resnica.

Na volitvah bi prepričljivo slavila SDS, Pivčeva po aferah bistveno manj priljubljena

10. 08. 2020 10.00

Raziskava je pokazala, da bi – če bi bile parlamentarne volitve jutri – z 19,5 odstotka slavila SDS, kar je odstotek več kot prejšnji mesec. SD je z 11,2 odstotka tokrat prvič na drugem mestu od zadnjih volitev junija 2018. Razkritja o poslovno-zasebnih obiskih predsednice DeSUS Aleksandre Pivec so vplivala na podporo stranki, ona pa je s tretjega mesta na lestvici priljubljenosti zdrsnila daleč na 14. mesto.

Kaj poleti beremo Slovenci: od Murske Sobote do Kopra

24. 07. 2020 07.00

Lestvice najbolj priljubljenih knjig, ki si jih bralci v slovenskih knjižnicah najraje izposojajo v poletnih mesecih, vsebujejo veliko slovenskih avtorjev, zagotovo pa prednjačita pisatelja Bronja Žakelj ter Tadej Golob. Seznam knjig, ki jih je priljubljeni pisec prebral letos, je pester, vendar bo branje za nekaj časa pustil na stranskem tiru. Trenutno namreč intenzivno piše že četrto kriminalko, ki jo bralci z nestrpnostjo pričakujejo. Kaj v poletnih mesecih z veseljem prebirajo, pa so nam zaupali še komik in prevajalec Boštjan Gorenc - Pižama, igralka Mojca Funkl ter voditelj Peter Poles.