Slovenci v EU

Strokovnjakinja svetuje, kako do bolje plačane službe!
21. 11. 2017 09.28
Služba bi morala biti pomemben faktor osebnega zadovoljstva, dajala naj bi občutek sposobnosti, pripadnosti in izpopolnjenosti. A slabo plačilo za opravljeno delo, nazadovanje, reorganizacija zaposlenih, ki pogosto prinese odpuščanja, je le nekaj najpogostejših dejavnikov, zaradi katerih so slovenski delavci vse prej kot srečni na svojih delovnih mestih. Med njimi so tudi naše bralke in bralci, ki so se po pomoč obrnili na naše strokovnjake. Ti lahko pomagajo tudi vam!

Cerar: S Hrvaško ni bilo nobenega dogovora na nobeni ravni
17. 01. 2018 10.49
Slovenija in Hrvaška naj bi se dogovorili za protokol reševanja spora o meji, a si je slovenski premier Miro Cerar na dan obiska v Zagrebu premislil, trdi hrvaški časnik. Slovenska vlada zanika te navedbe, saj vseskozi vztrajajo pri implementaciji arbitražne sodbe.

Hrvaška evroposlanka: Slovenci so okupatorji in se predstavljajo kot žrtve
05. 01. 2018 08.25
Končni cilj Slovenije je prisvajanje tujega ozemlja, pravi hrvaška evroposlanka Ruža Tomašič, ki je Slovence označila za okupatorje. Hrvaška z angažmajem vojaške mornarice ne bi začela vojne, pravi, temveč bi pokazala slovenskim prijateljem, da tako ne gre več naprej in da je treba sesti za pogajalsko mizo. "Morate pokazati mišice, da bi vam končno nekdo prisluhnil!"

Da maček po novoletni zabavi ne bo zrasel v tigra: voda, limone in počitek so najboljše zdravilo
01. 01. 2018 06.30
Veseli december, druženje s prijatelji, kuhano vino, dišeče stojnice, prijetna atmosfera okrašenih mest, praznovanje novega leta – tudi siva in hladna zima ima svoj čar. Žal pa vse našteto pogosto spremljajo tudi velike količine alkohola, kar občutimo predvsem naslednje jutro, ko se pojavi dobro znan spremljevalec vseh večjih praznovanj, alkoholni maček.

V Piranskem zalivu prvo 'srečanje' hrvaških ribičev in slovenske policije, večjih incidentov te dni sicer ni pričakovati
29. 12. 2017 06.35
Izteka se šestmesečni rok za implementacijo arbitražne razsodbe o meji med Slovenijo in Hrvaško. Slovenija je svoj del naloge opravila, Hrvaška pa arbitražno razsodbo še naprej zavrača. Medtem ko se politiki vsak na svojem 'bregu' borijo za svoj prav, pa se prebivalci obeh strani meje ne želijo vmešavati v kakršnekoli konflikte.

Umaški ribič: Hrvaška policija nam je svetovala, naj še naprej lovimo do sredinske črte v Piranskem zalivu
28. 12. 2017 17.40
Umaški ribič trdi, da jim je hrvaška policija svetovala, naj nadaljujejo običajno delo v Piranskem zalivu in še naprej lovijo do sredinske črte v zalivu. Prav tako naj bi jim zagotovili, da jih bodo zaščitili pred slovensko policijo. Hrvaško zunanje ministrstvo pa je medtem v luči slovenske napovedi implementacije arbitražne sodbe pozvalo slovenske državne organe, naj se izogibajo incidentom.

'Trenutna politika zadrževanja na zunanjih mejah EU povzroča smrt'
16. 12. 2017 18.15
Na protestu v Gorici, katerega povod so razmere v predoru pod gradom, v katerem so migranti mesece bivali v nemogočih življenjskih razmerah, se je zbralo okoli 350 ljudi. Stanje se ne izboljšuje, so poudarjali na shodu, podobne ali celo slabše razmere kot na Goriškem pa so tudi v Pordenonu, Vidmu in Trstu.

VIDEO in FOTO: Stvarem vračajo dušo: Izdelke lahko kupiš, zgodbe in občutkov pa tudi v najbolj založeni trgovini ne
28. 11. 2017 08.45
Prav neverjetno je, kako v tem svetu, ko so trgovski centri praktično ves čas polni, parki in igrišča pa samevajo, obstajajo ljudje, ki zmorejo preseči to potrošniško miselnost. Še več, obstajajo centri, kjer ne verjamejo v stvari, temveč v zgodbe, ki jih te nosijo. Centri, kjer vam bodo pokazali, da stvar še ni odpadek, da potrebuje le nekaj idej in spretnih rok, pa bo zaživela na novo.

Moški raje v gledališče kot za štedilnik
19. 11. 2017 06.30
Slovenija je ena izmed več kot 70 držav, ki 19. novembra zaznamujejo mednarodni dan moških. Namenjen je razmisleku o enakosti spolov, promociji zdravja ter poudarjanju moške vloge v družbi. Statistični urad RS je ob dnevu zbral nekaj podatkov, povezanih z moškimi v Sloveniji ter v vseh članicah EU.

V slovenskih gospodinjstvih nastane desetina vseh odpadkov
19. 11. 2017 06.30
Statistični urad je objavil, kakšno je stanje na področju zmanjševanja, ponovne uporabe in reciklaže odpadkov. Med drugim ugotavlja, da smo Slovenci v lanskem letu prozvedli skoraj 5,5 milijona ton odpadkov. Stopnja reciklaže komunalnih odpadkov pa je v Sloveniji višja od povprečja v celotni EU.

V času martinovanj poostren nadzor na cestah
11. 11. 2017 07.58
Čas martinovanj je z vidika prometne varnosti tudi eno od bolj kritičnih obdobij v letu. Policisti zato voznike opozarjajo, naj vinjeni nikar ne sedejo za volan. Na cestah so poostrili nadzor, Zavod Varna pot pa na prizoriščih po državi opominja, da alkohol ne sodi v promet.

Slovenci v davčne oaze tudi prek nekdanjega direktorja Davčne uprave
06. 11. 2017 10.10
Slovenska vez z davčnimi oazami je nekdanji direkor Davčne uprave Ivan Simič. Slovenci sicer najraje poslujejo na Malti. Ker se je znova izkazalo, da v davčne oaze vlagajo tudi slovenska podjetja in posamezniki, je Transparency International pozval k ostrejšim ukrepom proti tovrstnim praksam.

Ljubljenim, ki so nas zapustili, se lahko poklonimo tudi s svečo manj
27. 10. 2017 07.43
Vsak Slovenec letno prižge osem sveč, kar skupno znese približno 15 milijonov nagrobnih sveč letno. Slovenci poleg Poljakov in Avstrijcev tako sodimo v sam evropski vrh po porabi nagrobnih sveč. Vse več institucij ob tem poziva, naj raje prižgemo svečo manj: "Predniki vam ne bodo zamerili, potomci vam bodo za to hvaležni!"

Kaj nam zaščitni znak 'izbrana kakovost – Slovenija' jamči pri nakupu mleka?
13. 10. 2017 12.15
Se še spomnite, kako ste vsak večer malo po šesti uri hodili k sosedovemu kmetu po mleko, ki vas je čakalo na pragu ali v veži njegove domače hiše. Minilo je morda pol ure, včasih tudi to ne, da je gospodarica pomolzla in iz velikih posod prelila mleko v naše kanglice.

Zamejci po avstrijskih volitvah: To je krepak pomik na desno, a ne pričakujemo poslabšanja razmer
16. 10. 2017 15.11
Ljudje zaradi azilantov in migrantov podpirajo stranke, ki se zoperstavljajo migracijam. Taka emocionalizacija politike vodi k temu, da ljudje ne volijo z glavo, temveč bolj po občutku, meni eden od predstavnikov zamejskih Slovencev v Avstriji, kjer bo vlado očitno prevzel komaj 31-letni Sebastian Kurz.

Bomo slovenski potrošniki le dočakali proizvode takšne kvalitete, kot jo imajo Avstrijci? EU odločna: Ni prostora za drugorazredno hrano
13. 10. 2017 18.54
Potem, ko so ugotovitve o slabših proizvodih za vzhodno evropski trg dvignile ogromno prahu, bo zdaj ukrepala Evropska komisija. V EU, ki je enoten trg, ni prostora za drugorazredno hrano, sporočajo z vrha o kakovosti hrane. Slovenija, Češka, Madžarska in Slovaška bodo še posebej pohitele s testiranji.

VIDEO: 'EU se zelo pritožuje nad Poljsko in Madžarsko, ki v primerjavi s Španijo delata zelo majhne prekrške'
02. 10. 2017 15.07
Premier Miro Cerar je zaskrbljen glede dogodkov v Kataloniji in je pozval k mirni rešitvi. Zaskrbljen je tudi Karl Erjavec, ki upa, da je situacija že dosegla vrh in da se bo začela razpletati. Do EU in njenega molka pa sta bila zelo kritična Dimitrij Rupel in Milan Kučan.

'Pravica so samoodločbe je močnejša od zgodovine. Nasilje ni prava pot'
01. 10. 2017 14.53
Nasilje, ki je izbruhnilo ob referendumskem glasovanju v Kataloniji, je nesprejemljivo, ocenjuje slovenska politika. Odzivi iz Evrope so medtem precej previdni.

Dimitrij Rupel je vodja opazovalcev na katalonskem referendumu: Vidim vzporednice s slovensko osamosvojitvijo
29. 09. 2017 14.49
Za nedeljski referendum o neodvisnosti Katalonije je pripravljenih 2315 volišč. Več kot 3,5 milijona Kataloncev, ki imajo volilno pravico, bo svoj glas lahko oddalo do 20. ure. Vodja mednarodne skupine opazovalcev, ki bdijo nad referendumom, je nekdanji slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel.

Ryanair lete odpoveduje v zadnjem trenutku, potniki besnijo: 'Vznemirjenje pred potovanjem se je spremenilo v skrb'
18. 09. 2017 13.46
"Še en dan neprestanega preverjanja, ali je naš let odpovedan ali ne!" in "Vznemirjenje pred potovanjem se je spremenilo v skrb! Nikoli več ne bom letela z njimi!" Tako besnijo potniki, ki jim Ryanair odpoveduje lete. Od družbe so zahtevali, da objavi popoln seznam vseh odpovedanih letov, saj se lahko tako lažje organizirajo. Družba je to tudi storila.

Smo res zeleni narod? Naš vozni park razkriva, da nam je trajnostna mobilnost še vedno tuja
16. 09. 2017 06.30
Ob dejstvu, da ima skoraj vsak drugi Slovenec osebni avto, ki pa praviloma nima alternativnega pogona, je o trajnostni mobilnosti v Sloveniji še vedno zelo težko govoriti. V tednu mobilnosti s sloganom Združimo moči, delimo si prevoz je morda priložnost, da vsaj poskusite enega od načinov deljenja prevoznih sredstev in prispevate k bolj čistemu okolju.

Kako rešitev mejnega vprašanja zdaj vidi Hrvaška? Trdijo, da obstaja več scenarijev, na katere so že pripravljeni
28. 08. 2017 10.52
Se bodo hrvaški ribiški "pikniki" v Piranskem zalivu nadaljevali, ali bosta državi našli pot k rešitvi? Slovenija ne odstopa od arbitražne odločitve. Hrvaški vrh predvideva več scenarijev, ob tem pa celo poudarjajo, da zanje odločitev arbitražnega sodišča niti ni tako slaba.

Ste tudi vi na dopustu veselo brskali po spletu? Odkar so gostovanja cenejša, je prenos podatkov v tujini kar šestkrat večji
27. 08. 2017 11.04
Mobilni operaterji opažajo, da se je obseg prenosa podatkov občutno povečal, opravljenih je tudi več govornih storitev in poslanih več kratkih sporočil. Rast beležijo predvsem v članicah EU, kamor Slovenci v poletnih mesecih običajno najpogosteje potujemo.

Praznik združitve prekmurskih Slovencev: Odpravimo stereotipe o narečju, mehki duši, meglicah in kulinariki
16. 08. 2017 20.48
Predsednik Prekmurskega društva generala Maistra Marjan Farič je na slovesnosti ob prazniku združitve dejal, da je Prekmurje v zgodovini slovenstva enako pomembno, kot ostale pokrajine: "Ta dan kot praznik vseh, ne le Prekmurcev, mora v kolektivni zavesti Slovencev to šele postati - kot opomin, vodilo in vir navdiha prihodnjim rodovom."

Nas materialne dobrine delajo srečne?
08. 08. 2017 15.28
Čeprav radi jamramo, da si zaradi nizkih plač ali brezposelnosti ne moremo ničesar privoščiti, pa ima skorajda vsak, ki je opravil vozniški izpit, lastni avtomobil, ki ga mimogrede krasi še znak kakšne prestižne znamke. Prav tako se ogromno ljudi naokrog sprehaja oblečenih v priznane blagovne znamke in z najnovejšimi pametnimi telefoni v rokah. Zakaj smo ljudje tako zelo navezani na (prestižne) materialne dobrine in kaj to pomeni za našo prihodnost?

Slovenec letno popije 97,6 litra piva, najmočnejši hmeljev napitek ima 67,5 odstotka alkohola
04. 08. 2017 06.12
Prvi petek v avgustu je namenjen pivu. Svetovni dan piva je posvečen vsem ljubiteljem piva, pivovarjem, hmeljarjem in lastnikom pivnic. Slovenec sicer povprečno letno popije 97,6 litra te pijače, naša država pa sodi med ene večjih pridelovalk hmelja, čeprav se ne uvršča med največje proizvajalke piva.

Slovenci se radi pritožujemo, pravijo. V pritožbah glede spletnega nakupovanja pa smo celo na vrhu EU
30. 07. 2017 09.00
Glede na skupni kazalnik o problemih potrošnikov in pritožbah pri kupovanju prek spleta se Slovenija uvršča v sam vrh med državami EU. To ni slab znak, temveč pokazatelj, da smo dobro seznanjeni s svojimi pravicami.

V Piranskem zalivu v 17 dneh 36 incidentov, slovenski ribiči upajo na čimprejšnjo uveljavitev razsodbe
17. 07. 2017 16.13
Od arbitražne razsodbe do včeraj, torej v 17 dneh, je slovenska policija v Piranskem zalivu zabeležila kar 36 incidentov. Novo mejno črto vztrajno prestopajo tudi hrvaški ribiči. Zunanji minister Karl Erjavec je v Bruslju zato pozval k resni razpravi vlade o enostranskih dejanjih Hrvaške v Piranskem zalivu. "To ni več hec," je prepričan minister.

Dan po razsodbi prve napetosti, premier Cerar poziva k mirnosti
30. 06. 2017 15.53
V Piranskem zalivu so Hrvati pripluli v del voda, ki so po razsodbi arbitražnega sodišča pripadle Sloveniji, a se je vse skupaj končalo mirno. Premier Miro Cerar je obe strani pozval k treznim odločitvam. Trije zaselki na levem bregu Dragonje s približno 30 prebivalci so sicer ostali na hrvaški strani meje, med njimi tudi Joško Joras.

Kosorjeva o arbitraži: Slovenija je vedno, ko je ocenila, da lahko, uporabila silo
30. 06. 2017 07.23
Prvič po odločitvi arbitražnega sodišča sta se srečala slovenski predsednik Pahor in hrvaška predsednica Grabar Kitarovićeva. Sklenila sta, da je v teh okoliščinah toliko bolj pomembno nadaljevanje njunega dialoga in medsebojnega zaupanja ter dialoga med državama. Bolj ostra pa je bila nekdanja hrvaška premierka Jadranka Kosor.