Socialna pomoč

Pomoč po epidemiji: za podjetja iz prizadetih panog na voljo 10 milijonov evrov
08. 04. 2022 17.57
Za osem v pandemiji covida prizadetih gospodarskih panog bo na voljo 10 milijonov evrov težak razpis. Ukrep bo namenjen pomoči mikropodjetjem ter malim in srednje velikim podjetjem pri ponovnem zagonu dejavnosti po sprostitvi ključnih ukrepov na podlagi sofinanciranja stroškov dela za ohranjene zaposlitve med 1. avgustom 2021 in 31. januarjem 2022.

'Sloveniji ni treba odkrivati tople vode, temveč mora le prevzeti dobre prakse iz tujine'
05. 04. 2022 06.00
O besedah, obljubah in napovedih predstavnikov političnih strank, ki so se udeležili drugega predvolilnega soočenja, so spregovorile tudi odvetnica Nina Zidar Klemenčič, podpredsednica evropskega mladinskega foruma Anja Fortuna in izvršna direktorica Združenja Manager Petra Juvančič. Kako so videle obljube, ki bi mladim pomagale do stanovanja, ter besedne dvoboje o plači in reševanju energetske krize? "Žal pri nas zelo radi pišemo strategije, zelo težko pa nato pridemo do operativne izvedbe," je stanovanjsko problematiko komentirala Juvančičeva.

V uporabi spremembe pokojninskega zakona, višji tudi znesek socialne pomoči
01. 04. 2022 08.37
Po pokojninski noveli, ki se je začela uporabljati, lahko oče, če se mati še ni upokojila, v dogovoru z njo uveljavlja dodatni odmerni odstotek zaradi skrbi za otroke. Novela tudi širi krog upravičencev do višje odmere pravic. Prav tako se je začela uporabljati nova višina osnovnega zneska minimalnega dohodka, ki je 421,89 evra.

Vse več vlog za podporo in pomoč, ko se družine soočajo s težkimi boleznimi, okvarami in invalidnostjo
20. 03. 2022 07.00
V Verigi dobrih ljudi delujemo z mislijo, da je vsaka, še tako velika stiska vsaj delno rešljiva. Mnoge izmed obiskanih družin so popolnoma ohromljene, ko stopimo v stik z njimi. Čustveno prazne, funkcionalno šibke – ne zmorejo prav nobene poti skozi življenje. Seveda jim pomagamo, toda neobhodna je večja angažiranost sistema. Ta bi moral muditi takojšnjo učinkovito pomoč, pa naj si gre za otroke, družine ali posameznike, ki se spopadajo s tako hudimi boleznimi kot smo jim priča in, ki jim povsem zaustavljajo tok osnovnega preživetja. Predvsem pa bi morali poskrbeti za ustrezno nastanitev tistih, ki sami niso več sposobni skrbeti zase.

Tonin: NSi bo presenečenje naslednjih volitev
05. 03. 2022 12.48
NSi bo po besedah predsednika stranke Mateja Tonina presenečenje naslednjih volitev. "Ima odličen program in sposobne ljudi. Mi to imamo, imamo ekipo, ki zna in zmore. Narediti moramo vse, da bo NSi del vladne koalicije tudi v prihodnosti," je bil na programski konferenci stranke odločen Tonin. Potrdili so svoj volilni program, ki so ga v stranki oblikovali že na novembrskem kongresu. Kot so navedli, ostajajo na strani Slovenije kot dežele prihodnosti. Na volitve se podajajo s sloganom Odločno naprej.

Otroški dodatek, državna štipendija in denarna socialna pomoč bodo višji za 4,9 odstotka
21. 02. 2022 15.57
Meje dohodkov za letne pravice iz javnih sredstev, tako za otroški dodatek, državno štipendijo, znižano plačilo vrtca ter subvencijo malice in kosila, se zvišujejo za 4,9 odstotka. Prav tako bodo višji otroški dodatek, državna štipendija in denarna socialna pomoč ter prag za upravičenost do denarne socialne pomoči.

'Napadi so krik prestrašenega človeka, ki se boji izgube položaja in moči'
20. 02. 2022 10.18
Čeprav je Nika Kovač znana kot prodorna, prepoznavna direktorica Inštituta 8. marec, si želi Slovenije, ki "njene" ustanove ne bi potrebovala. Bitka proti spornemu zakonu o vodi in za redefinicijo spolnega nasilja in posilstva sta le dva projekta, ki sta jo javno izpostavila in ji ob podpornikih nakopala vrsto kritikov, ki pa je niso uspeli utišati. Z Niko Kovač, ki je pred kratkim postala Slovenka leta, smo govorili o tem, kako lahko v volilnem letu vsak posameznik uveljavi svoj glas, o tem, kaj želijo mladi, kako je mogoče s sodelovanjem preseči politične pole. Pa tudi o tem – ali jo mika politika in ali bi s svojim velikim kritikom – premierjem Janezom Janšo – šla na kavo.

Anica Mikuš Kos: Mi smo se odločili za človeka
23. 01. 2022 07.00
Da ljudje brez izbranega osebnega zdravnika, teh je več kot 120.000, ne bi ostali brez pomoči, za občane v Ljubljani že dvajset let deluje pro bono ambulanta, drugod po Sloveniji pa še preostalih pet. Ljubljansko so sprva obiskovali predvsem brezdomci in begunci, sčasoma pa tudi vse več obubožanih obrtnikov. Zdaj je med njihovimi pacienti vse več tudi upokojencev, ki ne zmorejo plačati doplačil za svoja zdravila. Celo ustanoviteljica, psihiatrinja, ki je 62 let plačevala zdravstveno zavarovanje in nato ostala brez osebnega zdravnika, je bila usmerjena v pro bono ambulanto.

'Iskanje pomoči v stiski ni izraz šibkosti, temveč poguma'
30. 12. 2021 07.26
Drugačni prazniki nikakor ne pomenijo, da se jim je treba odpovedati. Preživimo jih lahko na nov, drugačen način. To je namreč še vedno obdobje, namenjeno umirjanju, pozornosti do drugih, obdarovanju, razveseljevanju in hvaležnosti, poudarja psihologinja. V času epidemije sama opaža večjo občutljivost do ranljivih skupin, dvignilo se je zadovoljstvo s preprostimi danostmi, v porastu je hvaležnost za zdravje, službo, vsakodnevne dobrine – stvari, ki so se včasih zdele bolj samoumevne.

Praznični čas ima dva obraza: veselje in osamljenost
24. 12. 2021 19.00
Prazniki so zato, da se družimo, a letos le v družinskem krogu. Da pišemo skupne zgodbe in ustvarjamo lepe spomine. Ima pa žal tudi praznični čas lahko dva obraza: za ene je to čas veselja in sreče, za druge pa osamljenosti in žalosti. Velika pričakovanja, bombardiranje s popolnimi prizori lahko v ljudeh sprožajo še večji stres in stisko, a recept za srečo je v resnici zelo preprost, ker ni odvisen od uspeha, slave in denarja.

'Velikokrat se sprašujem, zakaj ravno jaz ob sebi nimam ljubečih staršev'
14. 12. 2021 06.00
"Ko sem sama, me je velikokrat strah, kdo bo moja družina, in se sprašujem, zakaj ravno jaz nimam ob sebi ljubečih staršev," to je izpoved 12-letnega dekleta, katerega zgodba je v teh predprazničnih dneh dodobra pretresla družbena omrežja, a nikakor edina. Zdaj ji iščejo rejniško družino, ker nima sorodnikov, ki bi bili pripravljeni skrbeti zanjo.

'Starši niso krivi za težave, a nosijo ključ do ozdravitve'
05. 12. 2021 07.06
Po objavi članka o najstnici, ki so jo desetletje pestili panični napadi in se je soočala s šolsko ter socialno fobijo, depresijo, motnjami hranjenja, generalizirano anksioznostjo in samomorilnostjo, obupani starši pa so šele po več letih agonije našli psihoterapevta, ki jim je pomagal, saj jih je sistem pustil na cedilu, smo na strokovnjakinjo, specialistko klinične psihologije, naslovili vprašanja o duševnem zdravju kot družinskem izzivu. Kako prepoznati stisko mladostnika? Kako mu pomagati? Kako to vpliva na odnose v družini? In kdaj je čas za strokovno pomoč?

Za koliko se bodo podražile položnice za elektriko? Kateri dobavitelji so najugodnejši?
24. 11. 2021 06.00
Cena električne energije se je povečala za več kot 175 odstotkov, v Sloveniji pa je 30-odstotno podražitev za končne odjemalce prvi napovedal Petrol. "Po plačanih računih mi na mesec ostane 100 evrov. Mogoče marsikdo podražitev ne opazi, a jaz jih," pravi 41-letnica iz okolice Ljubljane. Kar 200 odstotkov več je bilo v lanskem letu prošenj za pomoč pri nakupu energentov in plačil elektrike, letos je število še naraslo. GEN-I, največji dobavitelj pri nas, medtem še ne namerava dvigniti cen, večina ostalih dobaviteljev bo storitve najverjetneje podražila prihodnje leto. Preverili smo, kje je elektrika trenutno najcenejša, strokovnjake pa vprašali, kdaj se bodo cene ponovno znižale.

Vogrin: V naslednjih dneh, tednih morda ne bomo mogli poskrbeti niti za urgentne paciente
23. 11. 2021 06.00
Večina Nemcev bo do konca zime bodisi cepljena bodisi bo covid prebolela ali pa bo mrtva. Tako brutalno odkrit je bil nemški zdravstveni minister ob 68-odstotni precepljenosti Nemcev. Kljub temu da je vsak dan več kot pol testiranih okuženih, da so bolnišnice na robu zloma, da smo zaradi tega prikrajšani za drugo zdravstveno oskrbo, se pri nas dogajajo protesti staršev proti samotestiranju otrok, poziv županje Semiča vodstvu tamkajšnje osnovne šole, naj opusti izvajanje ukrepov in zanikanje virusa tudi pri nekaterih zdravnikih. Kam nas takšno kvaziuporništvo proti covidu-19 ob zgolj 54-odstotni precepljenosti vodi?

Je Slovenija pripravljena na prvo stanovanjsko zadrugo?
12. 11. 2021 07.32
Predstavniki projekta Zadrugator so nedavno nazaj sporočili, da je javni stanovanjski sklad MOL pripravljen nameniti del zemljišča na Rakovi jelši za projekt najemne stanovanjske zadruge. Ali je Slovenija sploh pripravljena na tovrstne stanovanjske premike glede na to, da so odločevalci v DZ konec oktobra rekli ne Zakonu o gradnji javnih najemnih stanovanj? Socialno podjetje Združenje EPEKA in Skupnost občin Slovenije sta organizirala spletno konferenco, kjer sta strokovnjaka na področju javnih stanovanj in zasebnih stanovanjskih zadrug iz Avstrije med drugim pojasnila, zakaj zadruge lahko rešujejo stanovanjsko problematiko.

Pomagali 118 bolnikom po covidu-19 in odpovedi dihal: Nekateri še vedno nočejo razumeti, kako se vse sesuva
10. 11. 2021 07.44
Univerzitetni rehabilitacijski inštitut Soča. V tej naši edini ustanovi za rehabilitacijo kritično bolnih, ki je te dni obdana z idiličnimi jesenskimi barvami, poteka rehabilitacija bolnikov po najhujši obliki bolezni covid-19. Okrevanje po takšni obliki bolezni traja več mesecev, nad bolnikom pa bedi ekipa izkušenih strokovnjakov. Pogovarjali smo se z doc. dr. Primožem Novakom, ki je vodja oddelka za rehabilitacijo bolnikov po poškodbah, s perifernimi živčnimi okvarami in revmatološkimi obolenji, kamor ti bolniki pridejo po pomoč. Covid-19 je zaznamoval tudi njegovo delo in delo njegove ekipe. Spregovoril je o zahtevni rehabilitaciji bolnikov, pa tudi o občutkih, ki ga prevevajo, ko se epidemiološka slika slabša, ljudje pa se bolj kot k znanosti obračajo k laičnim spletnim zapisom. "Težko je razumeti," pravi.

Biti brez službe je nekaj najhujšega v življenju
19. 10. 2021 11.27
"Samo jokaš na začetku. Navajen si bil delati, potem pa – konec. In potem iščeš in iščeš, vsi gledajo nate, kot da si len, nezainteresiran za službo, ti pa dobivaš samo negativne odgovore delodajalcev." To je le ena izmed zgodb in stisk brezposelnih ljudi, ki nočejo živeti na plečih države, ki bi radi bili koristni, a se jim vrata delodajalcev nenehno zapirajo pred nosom. Brezposelnost se pri nas sicer zmanjšuje že deveti mesec, kažejo podatki Zavoda RS za zaposlovanje. Se pa povečuje dolgotrajna brezposelnost. Statistika pa ne zajame množice ljudi, ki so lani in letos prejemali protikoronsko pomoč, kar je prikrita brezposelnost. Ne zajame niti tistih, ki so izgubili zaupanje v zavod in iščejo svoje možnosti za preživetje, niti ne zajame prekarnih delavcev. In teh navsezadnje ni malo, razlaga Tjaša Razpotnik Tomažin iz Verige dobrih ljudi. Na Zvezo prijateljev mladine Ljubljana Moste Polje se namreč od začetka epidemije zgrinja vse več ljudi, ki so izgubili službo, ali pa delajo v nemogočih razmerah.

Mala socialna reforma: univerzalni otroški dodatek in lažji dostop do štipendij?
05. 10. 2021 13.34
Ministrstvo za delo je na vlado posredovalo osnutek male socialne reforme, ki družinsko politiko ločuje od socialne. Med drugim predvideva bolj univerzalen otroški dodatek in lažji dostop do državnih štipendij, namesto dodatka za delovno aktivnost uvaja novo spodbudo, pravico do varstvenega dodatka pa podaljšuje po uradni dolžnosti. Pomembna sprememba naj bi bila še to, da bi lahko upravičenec v času priznane pravice, če bi se njegov materialni položaj bistveno poslabšal, zaprosil za nov izračun, pri čemer bi se upošteval tekoči dohodek.

Strokovnjaki opozarjajo na pomen kakovostne igre
04. 10. 2021 13.24
Ob letošnjem tednu otroka so strokovnjaki na posvetu Razigran uživaj dan! izpostavili pomen iger, igranja in kakovostnega preživljanja prostega časa. To je namreč ključno za uravnotežen razvoj otroka. Ob tem so sodelujoči na posvetu opozorili še na to, da so otroci v zadnjem letu in pol zaradi epidemioloških ukrepov živeli manj aktivno življenje.

'Premalo nas je, opravljamo nesebično delo, a moramo tudi mi od nečesa živeti'
03. 10. 2021 07.00
Duševne težave so pogosto tabu tema, kar je eden izmed razlogov, da mladi, ki se znajdejo v stiskah, ne iščejo strokovne pomoči. Na tej točki so jim lahko edinstvena podpora organizacije mladinskega in drugega nevladnega sektorja, ki zaradi metod dela v neformalnem, bolj sproščenem vzdušju z mladimi lažje vzpostavijo zaupne in varne odnose. A se tudi te spopadajo z ovirami, zaradi česar ne morejo delovati v polnem pogonu. Kaj bi se moralo spremeniti, da bi pomagale, kot bi lahko?

Maria je odvrgla staro prtljago in zakorakala v novo življenje
02. 10. 2021 09.29
Maria Arko v areni ni dala vsega od sebe, saj se ni želela vrniti na posestvo. Zaradi slabih odnosov ji je zmanjkovalo moči, še posebej jo je pretresel verbalni napad mladega Aljaža Pušnika. A prav zaradi teh izkušenj se je pričela ceniti in je zaživela na novo.

Nevladni sektor, prostor mladih, v katerem lažje govorijo o duševnih težavah
02. 10. 2021 07.00
Obstaja več razlogov, zakaj mnogo mladih v Sloveniji, ki se znajdejo v duševni stiski, ne dobi pravočasne ali ustrezne strokovne pomoči: od pomanjkanja specialistov, dolgih čakalnih vrst za obravnavo pri njih in pomanjkljive zakonske urejenosti področja do stigme in predsodkov, ki mlade odvračajo od iskanja pomoči. Pri odpravljanju tabujev imajo pomembno vlogo nevladne organizacije, katerih prednost je to, da so neformalno povezane z mladimi in lahko največ naredijo na področju preventive. A tudi one se spopadajo z različnimi ovirami.

15 odstotkov prebivalcev živi v tveganju revščine: 'Postali smo zelo razslojena družba'
21. 09. 2021 06.00
Kar 15 % vseh prebivalcev Slovenije živi v tveganju revščine, je ugotovitev računskega sodišča. Stopnja tveganja revščine vseh ogroženih in ranljivih skupin prebivalstva ne pada. Izrazito pa se zvišuje stopnja tveganja revščine starejših samskih žensk, starih nad 65 let. Stanje se ne izboljšuje niti pri enostarševskih družinah, socialni transferji pa so bili učinkoviti pri zmanjševanju tveganja revščine otrok. To ugotavlja računsko sodišče v poročilu o uspešnosti zmanjševanja revščine v Sloveniji v obdobju med letoma 2017 in 2020.

Osebni asistenti: 'Če upoštevamo odlok vlade, lahko invalidi tudi umrejo'
20. 09. 2021 10.30
Osebni asistenti opozarjajo na nesmiselnost odloka o izpolnjevanju pogoja PCT, saj se invalidni osebi, ki je pozitivna na covid-19 ali ni cepljena, ne dovoli uporaba storitve. Na ministrstvu za delo pojasnjujejo, da pogoj PCT ni potreben v primerih nujne osebne asistence. V invalidskih organizacijah pa menijo, da bi morala biti osebna asistenca izvzeta iz odloka in da bi moralo za uporabnike namesto obveze veljati priporočilo, saj gre za nujno storitev.

'Počutil sem se kot govno. Spraševal sem se, zakaj sem temu svetu v napoto'
19. 09. 2021 07.00
Delavsko okolje, finančna stiska, družinsko nasilje, smrt najbližjih, metanje mladoletnika na cesto, življenje na ulici, spanje v kleteh in na podstrešjih blokov, nočne vožnje med končnimi postajami avtobusnih linij, pretepi, kraje, kazni, sodišča, vzgojni zavodi in na koncu prevzgojni dom. Adis Mujkanović in Besmir Racaj sta še kot najstnika izkusila institucionalizacijo, spoznala njen sistem in se čez nekaj let postavila na svoje noge. Danes, ko gledata nazaj na zavodsko življenje, sta hvaležna za pridobljene izkušnje, čeprav so bile te včasih tudi zelo neprijetne in boleče.

800.000 prekinjenih življenj: Zaradi tišine ljudje umirajo
10. 09. 2021 09.17
V Sloveniji je lani zaradi samomora umrlo 369 oseb, 295 moških in 74 žensk. Samomorilni količnik lanskega leta je tako nekoliko nižji v primerjavi z letom 2019, ostaja pod dolgoletnim povprečjem in trend upadanja, ki ga beležimo že zadnjih nekaj let, se vzdržuje, ugotavljajo na NIJZ. A poudarjajo: čeprav so začetni podatki spodbudni, pandemija še vztraja, s tem pa tudi negotovosti, ki so povezane z dolgoročnimi vplivi pandemije na samomorilni količnik.

Virus osvobaja ameriško delavsko dno
31. 07. 2021 17.17
Povsod so enaki napisi. Na vogalnih bodegah, newyorški mešanici med trafiko, trgovino in prehranjevalnico. Na vhodnih vratih restavracij. Na izložbah trgovin. Pridite, zaposlujemo. Pandemija je ameriškim delavcem na dnu piramide zaslužkov dala moč, da vsaj za nekaj časa odločajo o svoji usodi.

Kam, ko svojci 'izgorijo', oseba pa ogroža svoje življenje? Makov svet za ljudi z demenco
25. 07. 2021 07.10
V Sloveniji je več kot 32.000 oseb z demenco. Do leta 2030 naj bi se ta številka podvojila. Demenca je napredujoča bolezen, ki osebo oropa zmožnosti, da poskrbi za svoje osnovne potrebe, pri svojcih, ki za takšno osebo skrbijo, pa se pogosto pojavi izgorelost, bolezen zaznamuje družinsko dinamiko. Ko bolezen napreduje v hujšo obliko, se pogosto pojavi potreba po namestitvi osebe v primerno ustanovo. Teh je pri nas premalo. So pa za center Makov svet bogatejši v Gornjem Gradu, kjer so skušali investitorji ustvariti okolje, povsem prilagojeno osebam z demenco.

Mučno iskanje poti iz brezna: 'Bila je obstranka. Nekdo, ki ga ni'
21. 06. 2021 09.29
Panični napadi, šolska fobija, socialna fobija, depresija, motnje hranjenja, generalizirana anksioznost, suicidialnost ... Najstnica v hudi stiski in obupani starši, ki so šele po več letih agonije našli psihoterapevta, ki jim je pomagal. Povsem sami, saj jih je sistem, v katerega so zaupali, vedno znova pustil na cedilu. Njihova zgodba žal ni osamljena. Objavljamo jo z namenom, da bo komu pomagala.

Po 30 letih si lahko s povprečno plačo privoščimo štirikrat več kave
05. 06. 2021 17.41
V 30 letih, odkar je Slovenija stopila na samostojno pot, se je marsikaj spremenilo. Na Sursu so denimo izračunali, da je v letu 1991 povprečna mesečna neto plača znašala 43 evrov, leta 2020 pa 1.209 evrov. Če ponazorimo, z njo smo si lahko leta 1991 kupili 36, lani pa 134 kilogramov kave oziroma skoraj štirikrat toliko. Gospodarstvo je zaradi izgube trgov sprva nazadovalo, a se je potem postavilo na noge. Od osamosvojitve do danes se je BDP realno povečal za 91,4 odstotka. Surs je pripravil nabor različnih statističnih podatkov, kako je 30 let samostojnosti oblikovalo našo državo.