Spomenik

Koalicija: Za nami je leto sodelovanj. Opozicija: Navajeni smo obljub

01. 06. 2023 06.00

Slovenija je spet normalna država, kjer vladajo demokracija, pravo in odprta družba, v kateri nikogar ne puščamo zadaj. Tako Slovenijo po enem letu vladanja vidijo v koalicijskem trojčku. V opoziciji pa: Mineva leto simbolnega vračanja v Jugoslavijo, leto obujanja zloveščega duha državljanske vojne, leto zamujenih priložnosti in opozorilo, da se loterija z novimi obrazi spet ni izšla.

Prizore Auschwitza uporabili za odvračanje od udeležbe na protivladnem shodu

31. 05. 2023 20.36

Vladajoča stranka na Poljskem Zakon in Pravičnost je na družbenem omrežju objavila politični spot, v katerem so prizore nacističnega taborišča Auschwitz uporabili za odvračanje od udeležbe na prihajajočem protivladnem shodu, ki bo v nedeljo v Varšavi. Muzej, ki je bil ustanovljen na območju taborišča smrti, je video posnetek ostro obsodil.

Slovenija gladomor priznala za genocid, Zelenski se zahvaljuje poslancem

23. 05. 2023 19.17

Državni zbor je s 67 glasovi za in osmimi proti sprejel deklaracijo o spominu na gladomor, množični poboj z lakoto v Ukrajini v letih 1932 in 1933. Deklaracijo so podprle vse poslanske skupine razen Levice, z njo pa se je Slovenija pridružila skupini več kot 20 držav, ki so gladomor že priznale kot genocid.

Navijači Olimpije naslov proslavili na Plečnikovem stadionu

20. 05. 2023 14.17

Nogometaši Olimpije so danes po tekmi s Celjem v zrak dvignili pokal za naslov ligaških državnih prvakov, ki si ga je ekipa s prestolnice zagotovila že pred dobrim mesecem dni, in sicer z zmago na večnem derbiju. Njihovi navijači so v nestrpnem pričakovanju dviga pokala naslov že pred tekmo proslavili na nekdanjem domovanju Olimpije – Plečnikovem stadionu.

Bodo na moskovskem Trgu Evrope postavili kip Slobodana Miloševića?

15. 05. 2023 13.10

Ruski tabloid Moskovski Komsomolec poroča, da bi lahko sredi junija na moskovskem Trgu Evrope, ki se nahaja v bližini središča mesta, postavili kip nekdanjemu srbskemu predsedniku in haaškemu obtožencu Slobodanu Miloševiću. Gre za bronasti kip, ki v roki drži nenavadno masko in ga Srbija ni želela na svojem ozemlju.

Metalsteel: Spomenik organski prvinskosti heavy metala

14. 05. 2023 12.00

Medvoška zasedba Metalsteel je na nedavno izdanem albumu Spomenik predelala skladbe slovenskih hard'n'heavy skupin iz 80. in 90. let prejšnjega stoletja, hkrati pa gre za poklon vsem zasedbam, ki so jih poslušali v mladih letih. Več o projektu in nedavnem koncertu nam je razložil kitarist Rok Tomšič.

Vlada podpira vrnitev kipov iz parka Brdo pri Kranju na posestvo Brdo

11. 05. 2023 19.13

Vlada podpira vrnitev bronastih skulptur, ki so bile pred dvema letoma odstranjene iz parka Brdo pri Kranju. Kot je zapisala v odgovoru na poslansko vprašanje Anje Bah Žibert, naj vrnitvi sledi strokovna odločitev o primerni postavitvi na podlagi projekta ureditve parka, ki bo upoštevala strategijo upravljanja protokolarnega posestva Brdo.

Vlada začela aktivnosti za postavitev spomenika slovenske osamosvojitve

11. 05. 2023 16.38

Vlada je na seji pričela aktivnosti za postavitev spomenika slovenske osamosvojitve, ki bo, kot so zapisali, "povezal in združeval, v svoji simbolnosti pa nosil zgodbo o prihodnosti naroda, ki si je izboril samostojnost in svobodo".

Po 30 letih razdvojenosti Janša in Kučan na isti strani

10. 05. 2023 20.19

Zgodilo se je tisto, česar nihče ni pričakoval, tudi v zvezdah, kartah in kavni usedlini tega nihče ni mogel napovedati. Milan Kučan in Janez Janša sta očitno na isti strani. Je to res začetek konca slovenske politike, kot jo poznamo? Je bil trud zadnjih 30 let zaman? Kaj pravijo o tem politiki tako z levega kot desnega pola?

Večina poslanskih skupin naklonjena spomeniku osamosvojitve, Levica proti

10. 05. 2023 16.26

V poslanskih skupinah Svoboda, SD, SDS in NSi so naklonjeni ideji o spomeniku osamosvojitve na Trgu republike. Ta mora odražati narodovo enotnost za samostojno državo, so prepričani. V Levici medtem nasprotujejo odstranitvi Tršarjevega spomenika s Trga republike in menijo, da gre za nepremišljeno idejo.

90 let po enem najhujših zločinov DZ na poti, da gladomor prizna za genocid

10. 05. 2023 12.43

Parlamentarni odbor za zunanjo politiko (OZP) je s 13 glasovi za in enim proti podprl deklaracijo o spominu na gladomor (množični poboj z lakoto) v Ukrajini v letih 1932 in 1933. Državnemu zboru bo predlagal, da sprejme deklaracijo, s katero gladomor priznava kot genocid.

Golob podpira Kučanovo idejo o spomeniku osamosvojitve

09. 05. 2023 16.41

Predsednik vlade Robert Golob je po slavnostni seji ljubljanskega mestnega sveta ob dnevu Ljubljane dejal, da podpira pobudo nekdanjega predsednika republike Milana Kučana o spomeniku osamosvojitve. "Podpiram tudi vse ostale pobude v smeri preseganja kakršnih koli razdorov in zbliževanja stališč med različnimi stranmi," je povedal.

Pohorska legenda

09. 05. 2023 10.01

Leta 1943, torej pred 80 leti, so Nemci uničili Pohorski bataljon, padlo je 69 borcev, med njimi tudi Alfonz Šarh in njegovi sinovi. V oddaji Preverjeno smo razkrivali ozadje pohorske legende.

Kučan bi spomenik revolucije zamenjal s spomenikom osamosvojitve

08. 05. 2023 20.08

Slovenska osamosvojitev bi si zaslužila svoje obeležje, spomenik, ki bi nas povezoval in ne razdvajal. Nekdanji predsednik republike Milan Kučan bi spomenik revolucije na Trgu republike zamenjal s spomenikom osamosvojitve. In odzivi? Predsednik Združenja za vrednote slovenske osamosvojitve Lojze Peterle pobudo pozdravlja, prvak SDS Janez Janša pa dvomi v iskrenost prizadevanj bivšega predsednika.

Mostarski veterani pridobili posnetek zrušenja Starega mostu v Mostarju

07. 05. 2023 09.41

Mostarski veterani in Center za mir so našli in odkupili doslej javnosti prikrit posnetek rušenja Starega mostu v Mostarju. Kot poroča Historija TV, ki deluje v okviru Centra za mir, je posnetek še en dokaz, da so Stari most porušile redne enote Hrvaške vojske, skupaj s pripadniki HVO.

Skupini Metalsteel se je na odru pridružil svetovno znani Tilen Hudrap

30. 04. 2023 20.34

Črnina in srebrne zakovice, dolgi lasje, ki jih nosi v vse smeri, ter na enem mestu zbrana zgodovina slovenskega heavy metala. Ja, to je uspelo skupini Metalsteel, ki se je z novim albumom Spomenik poklonila metalcem iz 80. in 90., na odru pa se jim je pridružil tudi svetovno znani Tilen Hudrap.

Pogačar se v ponedeljek vrača domov, operacija uspela

23. 04. 2023 16.26

Slovenski kolesarski as Tadej Pogačar si je ob padcu na dirki Liege-Bastogne-Liege zlomil dve kosti v zapestju leve roke in je bil že operiran v Belgiji. V ponedeljek bo odpotoval domov, bržčas v Monako. "Operacija je uspela in Tadej se vrača domov, kjer bo nadaljeval z rehabilitacijo," sporoča dr. Adrian Rotunno. Štiriindvajsetletnik s Klanca pri Komendi je padel po 84,5 km dirke. Pogačar je lovil ardenski trojček, potem ko je slavil na dirki Amstel Gold in Valonski puščici. Po nekaterih informacijah bo rehabilitacija po poškodbi daljša, traja lahko tudi do dvanajst tednov. Je nastop na letošnjem Touru vprašljiv? Vodstvo ekipe UAE še ne želi dajati zaključkov.

Pogačar: Lakote po zmagah še nisem potešil

15. 04. 2023 18.18

Pred slovenskim kolesarskim superšampionom Tadejem Pogačarjem je nova preizkušnja. V nedeljo bo v okolici Valkenburga na nizozemskem lovil zmago na 57. dirki Amstel gold race, eni od treh valonskih klasik, po njej bosta sledili še Valonska puščica in četrti letošnji "spomenik", dirka Liege-Bastogne-Liege.

Najlepše darilo muzičarjem

15. 04. 2023 11.00

Koncertni album, ki mu ni para

Z obnovo dvorca Viltuš (vsaj za zdaj) ne bo nič

10. 04. 2023 15.25

Z načrtovano, kar 13-milijonsko celovito obnovo dvorca Viltuš v bližini Maribora – vsaj zaenkrat – ne bo nič. Sredstva za revitalizacijo dolgo zapuščene in propadajoče 'speče lepotice' so na kulturnem ministrstvu pod prejšnjo vlado obljubljali iz Načrta za okrevanje in odpornost; sanacija bi se morala zaključiti do leta 2026, s tem pa tudi zagon novih programov. "V gradu bodo poročna dvorana, hotel, protokolarni prostori, restavracija, večnamenski prireditveni prostor ..." so velikopotezne načrte ministrstva še pred dvema letoma povzemali na občini Selnica ob Dravi. Da je bil projekt, za katerega so doslej sicer porabili že skoraj 135 tisočakov, slabo pripravljen, zdaj ugotavljajo na ministrstvu, sredstva pa bodo morala biti zagotovljena iz drugih virov.

Van der Poel izkoristil smolo Van Aerta in ujel Tadeja Pogačarja

09. 04. 2023 17.05

Nizozemec Mathieu van der Poel (Alpecin-Deceuninck) je zmagovalec 120. kolesarske dirke Pariz–Roubaix. Doslej najhitrejšo izdajo ene najtežjih dirk na svetu je 28-letnik dobil pred moštvenim kolegom, Belgijcem Jasperjem Philipsenom in njegovim rojakom Woutom Van Aertom (Jumbo-Visma). Edini Slovenec na dirki Matej Mohorič ni bil v ospredju.

Mohorič: Roubaix? Vedno je dovoljeno sanjati!

07. 04. 2023 19.39

Kolesarska elita, zbrana na najtežji enodnevni dirki sezone, že komaj čaka na spopad z 29 tlakovanimi odseki severnofrancoskih granitnih kock v skupni dolžini kar 54,5 km. Tudi Matej Mohorič, ki je bil lani povsem blizu najboljšim, letos pa pred glavnim ciljem sezone grdo padel na dirki po Flandriji.

Merckx: Pogačar je kolesarstvo popeljal v novo dimenzijo

03. 04. 2023 15.47

Nekdanji sloviti belgijski kolesar Eddy Merckx je bil navdušen nad predstavo slovenskega asa Tadeja Pogačarja ob nedeljski zmagi na dirki po Flandriji. V intervjuju za L'Equipe, ki ga je povzel za kolesarstvo specializirani spletni portal Wielerflits, je 77-letni Belgijec dejal, da je Pogačar v zadnjih letih spremenil kolesarstvo.

Pogačar po odličnem začetku sezone optimistično zre v naslednji spomenik

31. 03. 2023 11.33

Slovenski kolesarski as Tadej Pogačar na letošnjo dirko po Flandriji prihaja izkušenejši in močnejši. Štiriindvajsetletnik si je drugi spomenik v koledarju označil za glavni cilj prvega dela sezone. V boju za visoko uvrstitev bo tudi Matej Mohorič, ki pa ga glavna preizkušnja leta 2023 čaka na relaciji Pariz–Roubaix.

V Kamnik 'prilomastil' 2,5-tonski bronasti mamut

26. 03. 2023 09.18

V Kamniku so odkrili skulpturo mamuta v naravni velikosti in s tem odprli Mamutov park pri glavni avtobusni postaji. Skulptura temelji na okostju, ki so ga leta 1938 našli v bližnjih Nevljah in velja za eno najbolje ohranjenih mamutovih okostij v našem delu Evrope.

Ljubljanski svetniki potrdili dvig takse za obravnavo pobud

20. 03. 2023 21.01

Ljubljanski mestni svetniki so na seji sprejeli letni program športa v občini za letošnje leto, ki opredeljuje obseg sofinanciranja programov športa. Prav tako so podprli predlog o podražitvi takse za obravnavo pobud za spremembo podrobnejše namenske rabe v občinskem prostorskem načrtu in več prostorskih dokumentov.

Van der Poel 62 let po svojem dedku zmagoslavno prikolesaril v Sanremo

18. 03. 2023 15.14

Mathieu van der Poel je zmagovalec prvega kolesarskega spomenika sezone. Na preizkušnji od Milana do Sanrema si je ključno prednost privozil z napadom na zadnjem vzponu na Poggio. Tadej Pogačar je v prvi zasledovalni skupini sprintal za drugo mesto, na koncu pa se je moral zadovoljiti s četrtim. Lanski zmagovalec dirke Matej Mohorič je bil osmi.

'Zdaj vemo, kaj je v resnici v njem – on je morilec'

18. 03. 2023 14.25

Potem ko so jo geostrategi leta ignorirali, se je črnomorska regija nenadoma znašla v središču pozornosti geopolitike. Z invazijo Rusije na Ukrajino in njeno agresivno držo drugod v regiji so se namreč države ob obalah Črnega morja znašle na nevarni prelomnici.

Dirka Milano–San Remo: najlažji spomenik, ki ga je najtežje zmagati

17. 03. 2023 19.24

Kolesarska elita je ta konec tedna zbrana na prvem od petih uradnih kolesarskih spomenikov, na dirki Milano–San Remo. Lansko zmago bo v soboto branil slovenski as Matej Mohorič, prvi favorit za letošnjo zmago pa je najboljši kolesar na svetu Tadej Pogačar. "Nismo še opredelili taktike, imamo zares dobro ekipo. Lahko naredimo več planov in se med dirko tudi prilagodimo. Upamo na najboljše," je optimističen slovenski kolesarski as.

Nazaj v prihodnost: strojnice 19. stoletja, puške iz '1. vojne', muzejski tank

11. 03. 2023 07.00

V Ukrajini se vse pogosteje pojavljajo 60 let stari predelani oklepniki iz sovjetskih časov, havbice iz druge svetovne vojne, strojnice in puške iz 19. stoletja, tanki, odstranjeni s spomeniških podestov, dostavna vozila z nameščenimi strojnicami, "zvarjeni" kosi odpadnega orožja ... Le redkokateri strokovnjak, še manj pa laična javnost, je pred rusko invazijo pričakoval, da bodo na bojišču grmela 'predpotopna' orožja iz nekih drugih, pozabljenih časov. Meja med zgodovino in sedanjostjo je včasih zabrisana.